PDA

View Full Version : Ταξιδεύοντας με την γριά Vespa (Videos)



8avos
15/04/2021, 10:44
Την περασμενη εβδομαδα λαλησα απ την καραντινα,πηρα τη γριά μου και πηγα Ιταλια.

Το βιντεάκι μου που τραβηξα μαζι της:


https://youtu.be/wb-IRZ7LvNw

doctor_john
15/04/2021, 12:05
Ωραίο! με φρίκαρε λίγο η απουσία κόσμου αλλά είναι ωραίο! Να είσαι καλά!

8avos
15/04/2021, 12:48
Και συ να σαι καλα!Η αληθεια ειναι πως ετσι εχει πια η νεα πραγματικοτητα και με βολεψε ιδιαιτερα λογω εποχης και budget.
Σε αλλες εποχες δεν θα πηγαινα σε προορισμους οπως αυτοι.

Parking
15/04/2021, 14:48
Ναι είναι πολύ παράξενη η ερημιά!!!!

Αλλά καλά επιτρέπεται να πας Ιταλία με τη καραντίνα??!!!!!



Πολύ όμορφο το βίντεο και καλά φτιαγμένο

8avos
15/04/2021, 15:03
Ναι είναι πολύ παράξενη η ερημιά!!!!

Αλλά καλά επιτρέπεται να πας Ιταλία με τη καραντίνα??!!!!!




Πολύ όμορφο το βίντεο και καλά φτιαγμένο

Σοβαρα;Σ αρεσε;Πολυ χαιρομαι,μιας π πρωτη μου προσπαθεια στη δημιουργια βιντεο.

Αεροπορικως δεν ξερω,οδικως εκανα ενα PLF εως Ηγουμενιτσα,ελεγχος μηδεν αλλα το PLF ειναι δικαιωμα ολων μας,στο καραβι περνας ανετα μονο μ αυτο και στην Ιταλια υπηρχαν καταλυματα που δεν μ ζητησανε τιποτα καθως εκανα και μια βραδια camping.Αντιστροφα και η επιστροφη,σε ελεγχο που μ εγινε μονο Ελλαδα,ειχα πει οτι ηταν επαγγελματικη η φυση της εξοδου μ απ τη χωρα.

doctoras
15/04/2021, 17:38
ο θάνος ο γνωστός???

ελα ρε καλώστον, πανέμορφο βίντεο προώθησε τα ανάλογα tags γιατί αξίζει! like και στο βίντεο και εδώ!

λατρεμένη νότια ιταλία στα καλύτερα της (χωρίς κόσμο)! πως πήγες όμως? έχεις εμβολιαστεί και ειδικό χαρτί μεταφρασμένο για να εισαχθείς? διαφορετικά παιζει καραντίνα 7 ημερών αν δε κάνω λάθος
με καράβι φαντάζομαι απο ηγουμενίτσα( i-gomenitsa που λενε και οι ιταλοί) ? πως ήταν δε κουνούσε τέτοια εποχή?

και στα επόμενα
:beer:

S705
15/04/2021, 19:03
Και τι ακριβώς είναι αυτο το PLF???

Dr.Monty
15/04/2021, 19:30
Πωπωπω ζήλεψα! Πολύ επαγγελματική δουλειά!!

Αν θέλεις γράψε καμία πληροφορία για την διαδρομή... χιλιόμετρα, μερες κτλ.

Και πάλι μπράβο. Ωραίο ταξιδάκι πήγαμε απογευματιάτικα

o_gavros
15/04/2021, 21:16
Φοβερό το βίντεο σου φίλε!!!
Φανταστικά και τα μέρη που επισκέφτηκες! Τόσο ξένα αλλά ταυτόχρονα τόσο οικεία.

tools
15/04/2021, 21:49
μπραβο, ομορφη βολτα με ομορφη βεσπα!
τι αποστασεις καλυπτες ημερισιως?
πως ειναι στον ανοιχτο δρομο, για τετοιες αποστασεις?
εχεις ανακατασκευασει το μοτερ?

8avos
15/04/2021, 22:01
ο θάνος ο γνωστός???

ελα ρε καλώστον, πανέμορφο βίντεο προώθησε τα ανάλογα tags γιατί αξίζει! like και στο βίντεο και εδώ!

λατρεμένη νότια ιταλία στα καλύτερα της (χωρίς κόσμο)! πως πήγες όμως? έχεις εμβολιαστεί και ειδικό χαρτί μεταφρασμένο για να εισαχθείς? διαφορετικά παιζει καραντίνα 7 ημερών αν δε κάνω λάθος
με καράβι φαντάζομαι απο ηγουμενίτσα( i-gomenitsa που λενε και οι ιταλοί) ? πως ήταν δε κουνούσε τέτοια εποχή?

και στα επόμενα
:beer:

Χαχα,ο γνωστός και μη εξαιρετέος

Σ ευχαριστώ για την συμβουλή σ καθότι παντελώς άσχετος στο θέμα YouTube.
Πήγα με καράβι από Ηγουμενίτσα εως Μπρίντιζι,δεκάωρη διαδρομή,δεν έχω εμβολιαστεί,ούτε καν τεστ είχα κάνει,οι ναυτιλιακές πέραν του PLF δεν ζητάνε τίποτ άλλο,οι λιμενικοί του Μπρίντιζι επίσης,μ δώσανε να συμπληρώσω μια φόρμα (στα Ιταλικα τα λαμόγια) και έφυγα ανενόχλητος.

8avos
15/04/2021, 22:04
Και τι ακριβώς είναι αυτο το PLF???

Μπαινεις στην ιστοσελιδα travelgov.gr συμπληρωνοντας που ζεις και που πηγαινεις,δινοντας σου ενα QR κωδικο π σ σκαναρουν,σε πλοια,αεροπλανα.Πλοιο εν προκειμενω.

8avos
15/04/2021, 22:09
Πωπωπω ζήλεψα! Πολύ επαγγελματική δουλειά!!

Αν θέλεις γράψε καμία πληροφορία για την διαδρομή... χιλιόμετρα, μερες κτλ.

Και πάλι μπράβο. Ωραίο ταξιδάκι πήγαμε απογευματιάτικα

Πωωωω,με σκλάβωσες με το σχόλιο,εγώ θεωρώ οτι θα μπορούσα να κάνω και κατι καλυτερο,ανυπομονωντας τωρα να ξαναταξιδεψω,φορτωνοντας νεες εικονες.

Η διαδρομη ητανε,αποβαση στο Μπριντιζι,οδηγηση ως το Polignano a Mare,συνεχιζοντας Alberobello και διανυκτερευοντας Matera.Την επόμενη πήγα Σαλέρνο,επισκέφθηκα το Amalfi και συνέχισα την επομένη για το ηφαιστειο του Βεζουβιου.Η επομενη ειχε επιστροφη.

Συνολικα για εξι μερες εκανα κοντα στα 1000 με 1200 χλμ

8avos
15/04/2021, 22:33
μπραβο, ομορφη βολτα με ομορφη βεσπα!
τι αποστασεις καλυπτες ημερισιως?
πως ειναι στον ανοιχτο δρομο, για τετοιες αποστασεις?
εχεις ανακατασκευασει το μοτερ?

Sorry που δεν απανταω σ ενα μνμ κανοντας ομαδικη παραθεση κ σας κουραζω αλλα ειμαι απο κιν.
Κοντα στα 200 χλμ την μερα καλυπτα,εκτος το Λαρισα Ηγουμενιτσα π πηγα φορτωμενη βεσπα σε
αυτοκινητο π παρκαρα στο λιμανι,ετσι γλυτωσα τα 500 δυσκολοτερα.Κινηθηκα αποκλειστηκα SuperStrada
για να χω το κεφαλι μ ησυχο.Το μοτερ ειναι το μαμα πληρως ανακατσκευασμενο

tools
18/04/2021, 19:13
Sorry που δεν απανταω σ ενα μνμ κανοντας ομαδικη παραθεση κ σας κουραζω αλλα ειμαι απο κιν.
Κοντα στα 200 χλμ την μερα καλυπτα,εκτος το Λαρισα Ηγουμενιτσα π πηγα φορτωμενη βεσπα σε
αυτοκινητο π παρκαρα στο λιμανι,ετσι γλυτωσα τα 500 δυσκολοτερα.Κινηθηκα αποκλειστηκα SuperStrada
για να χω το κεφαλι μ ησυχο.Το μοτερ ειναι το μαμα πληρως ανακατσκευασμενο


μια χαρα, ξανα μπραβο!
αρα ταξιδευες με 70-80χαω?απο φωτα πως εισαι?εχεις μπαταρια?
αντε, και στα επομενα!

mankam
18/04/2021, 19:45
Απολαυστικό, ωραία πλάνα σου έυχομαι πολλές όμορφες διαδρομές σαν και αυτή, απο το 5:43 εως το 6:50 παίζει ανάποδα λογω σκηνοθεσιας η βγήκε κατα λάθος?

8avos
18/04/2021, 21:04
μια χαρα, ξανα μπραβο!
αρα ταξιδευες με 70-80χαω?απο φωτα πως εισαι?εχεις μπαταρια?
αντε, και στα επομενα!

Ειμαι πρωινος τυπος κ σωζεται η παρτιδα :) Ετοιμαζω μια Super Sport βεβαια με 200αρι px μοτερακι,οποτε θα χω μια μεγαλυτερη ανεση!


Απολαυστικό, ωραία πλάνα σου έυχομαι πολλές όμορφες διαδρομές σαν και αυτή, απο το 5:43 εως το 6:50 παίζει ανάποδα λογω σκηνοθεσιας η βγήκε κατα λάθος?

Χαχαχα,ναι το βαλα να παιζει αναποδα ωστε απο wide πλανο να καταληγει σε πλανο π και καλα καβαλαω τη βεσπα κ συνεχιζω παραλιακα