PDA

View Full Version : ΥΓΡΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΣΤΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΚΑΙ ΒΑΨΙΜΟ - ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ;



AUFGEBRACHT
16/04/2021, 13:02
Long story short: Προ 2 ετών, που είχα μείνει από μπαταρία, αγόρασα από internet. Κοντά στη δουλειά, υπήρχε συνεργείο αυτοκινήτων, ο ιδιοκτήτης του οποίου είχε πρόσφατα αγοράσει μια ίδια με τη δική μου μοτό, μεταχειρισμένη. Ανυποψίαστος, κι επειδή με βόλευε, τον ρώτησα εάν είχε φορτιστή μπαταρίας και προθυμοποιήθηκε να με εξυπηρετήσει. Του την άφησα, την φόρτισε όλη νύχτα και το άλλο μεσημέρι την πήρα και την έβαλα στη μοτοσυκλέτα. Καπάκι πήγα Αθήνα για service και γύρισα περιχαρής, γύρισα, κι όταν την επομένη έβγαλα την κουκούλα για να πάω βόλτα, το απόλυτο σοκ: Μαύρα στίγματα σε όλο το σκελετό στην δεξιά πλευρά, σημάδια από υγρά που είχαν τρέξει, όλα χάλια, κι εγώ ειλικρινά έπαθα εκείνη τη στιγμή νευρικό κλονισμό από το θέαμα, καθότι τη μηχανή την φύλαγα σαν τα μάτια μου τόσα χρόνια... δεν μπαίνω σε ανούσιες λεπτομέρειες ποιος φταίει και τι, δεν έχει νόημα, επιγραμματικά όλοι μου είπαν ότι ο αυτοκινητάς μάστορας έκανε λάθος στον τρόπο φόρτισης λόγω άγνοιας, με αποτέλεσμα να σκάσουν τα υγρά και να γίνει υπερχείλιση...

Αφού ξεπέρασα μετά από μέρες το σοκ, όσο αυτό ήταν δυνατό, αποφάσισα να βάλω τη μηχανή αγγελία για πούλημα. Τα δεδομένα ήταν τα εξής: Εργασία σε άλλη πόλη και 100 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα με αμάξι, ελεύθερος χρόνος μόνο τα Σ/Κ, χρήση της μηχανής ελάχιστη, την καβάλαγα για να ξελαμπικάρω μία στις τόσες κι ήταν το αγχολυτικό μου. Ασφάλεια κάθε χρόνο, service κάθε χρόνο, τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο. Κυρίως όμως ήταν ότι δεν άντεχα να την βλέπω έτσι και ακόμα και η αγχολυτική βόλτα ήταν λυπητερή βόλτα λόγω της στραβής. Η μηχανή ήταν σε άριστη κατάσταση, χιλιόμετρα πραγματικά, πάντα σκεπασμένη, σε σημείο πήγαινα να βάλω βενζίνη και μου έλεγαν καλορίζικη, ενώ ήταν αγορασμένη 13 χρόνια πριν... Αγοραστές ενδιαφέρθηκαν αμέσως, μόλις όμως έβλεπαν το σκελετό σε τέτοια χάλια έπαυαν να ενδιαφέρονται... την έπαιρνα που κ που σαν παπί για δουλειές μέσα στην πόλη, για κανά μπάνιο μόνος μετά τη δουλειά το καλοκαίρι, μετά έσκασε κι ο κορωνοϊός, τέρμα οι μετακινήσεις, η μηχανή έμεινε στα αζήτητα να σκονίζεται...

Πριν λίγο καιρό, επειδή με πόναγε να την βλέπω έτσι και δεν άντεχα, είπα να την χαρίσω σε συγγενικό πρόσωπο, το συζητήσαμε, και τσάφ!!!! Σκάει απρόσμενη μετάθεση στον τόπο διαμονής και σε απόσταση 4 χιλιόμετρα από το σπίτι. Οπότε αλλάζουν τα δεδομένα, και η χρήση της μηχανής φαντάζει μονόδρομος... κι ερχόμαστε στο ζητούμενο και στη συνδρομή σας: Θέλω να την χρησιμοποιώ και πάλι, αλλά είμαι ψείρας και ψυχαναγκαστικός κι είναι και συναισθηματικό το θέμα, και δεν θέλω να την κυκλοφορώ έτσι όπως είναι, σε τέτοια χάλια. Τότε που έγινε η ζημιά, είχα πάει άμεσα σε 2 συνεργεία να πάρω γνώμες. Αμφότεροι με είχαν αποτρέψει, λέγοντάς μου πως μόνο Αθήνα ΙΣΩΣ κάνω δουλειά, αλλά και πάλι δεν ήξεραν κάποιον να μου προτείνουν... επίσης αμφότεροι, μου ανέφεραν ότι δεν άξιζε τον κόπο, γιατί το κόστος θα ήταν ίσως 400-500 ευρώ και βάλε...

Μετά τα νέα δεδομένα, άρχισα πάλι να το ψάχνω, αφού θα κυκλοφορώ όπως και παλιά χειμώνα-καλοκαίρι για τη δουλειά με τη μηχανή. Μίλησα με το συνεργείο που την πάω για service στην Αθήνα, ήταν κι αυτός επιφυλακτικός και μου είπε ότι το κοστολόγιο για αυτή τη βαφή θα είναι μεγάλο, συν ότι πρέπει να γίνει σωστή δουλειά, για να μην πετάξει το χρώμα. Η γνώμη του ήταν ότι για να γίνει σωστή δουλειά, πρέπει να αποσυναρμολογηθεί η μηχανή, να λυθεί, να πάει στο βαφείο μόνο ο σκελετός, να γίνει αμμοβολή, ηλεκτροστατική βαφή, κτλ. Αυτός είναι ο σωστός και ενδεδειγμένος τρόπος, ενώ πρέπει να γίνει κι ένας έλεγχος ότι δεν έχει πειραχτεί κάτι άλλο, καλώδιο κτλ, γιατί το οξύ συνεχίζει να κάνει και δουλειά μετά από το γεγονός... μου είπε ότι θα έκανε μια ερώτηση με κάποιον που συνεργαζόταν, αλλά μου άφησε εξαρχής λίγες ελπίδες για τον αν θα το αναλάβει...

Έψαξα μόνος μου στο ίντερνετ εν τω μεταξύ, βρήκα τη σελίδα ενός συνεργείου στο Περιστέρι, το οποίο ανέφερε ότι έχουν μέθοδο βαφής σκελετού χωρίς να χρειαστεί να κατέβει η μηχανή και είχε και δείγματα δουλειάς. Έχω πάρει τηλ 2-3 φορές χωρίς να έχω πάρει απάντηση... έχει κλείσει; δεν το ακούν; δεν ξέρω... κι εδώ ζητάω τη συνδρομή σας, αφού σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων για την υπομονή να διαβάσετε -όσοι το έκαναν- το κατεβατό. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν σας, έχετε άποψη, γνώμη, υπόδειξη, γενικά ό,τι μπορεί να βοηθήσει; θα βάλω και μερικές ενδεικτικές φωτό της κατάστασης της μηχανής. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, μπας και καταφέρω και βγάλω άκρη για το εάν με συμφέρει ή όχι και τα μετέτπιτα βήματα.

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 13:04
427219

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 13:05
427220

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 13:07
427221

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 13:08
427222

ΟΚΤΑΝΙΟ
16/04/2021, 13:31
όλοι μου είπαν ότι ο αυτοκινητάς μάστορας έκανε λάθος στον τρόπο φόρτισης λόγω άγνοιας

Να κανω το δικηγορο του ντεβιλ, τι λαΘος μπορει να εκανε, και ποσο ασχετος να ηταν για να ειχε αγνοια?




με αποτέλεσμα να σκάσουν τα υγρά και να γίνει υπερχείλιση...

Αυτο δε θα επρεπε να ειχε γινει και κατα τη διαδικασια της φορτισης?




Αυτο που θελω να πω, το ενδεχομενο η μπαταρια να ηταν ελλατωματικη, το σκεφτηκες?

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 13:41
Το σκέφτηκα και το γεγονός η μπαταρία να ήταν μούφα Bosch, το γεγονός να έγινε κάτι στο service, λέω ό,τι μου είπαν σε αντιπροσωπεία της πόλης μου που εμπιστεύομαι, όπως ανέφερα δεν έχει σημασία πλέον ποιος φταίει, αλλά τι μπορώ -κι αν μπορώ- να κάνω κάτι. Δεν μ' ενδιαφέρει η απόδοση ευθυνών...

telegonos
16/04/2021, 14:25
Η ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ: Λύσιμο τα πάντα, ηλεκτροστατική βαφή το πλαίσιο, δέσιμο τα πάντα. Κόστος κανά 120ρι η ηλεκτροστατική του πλαισίου, και ότι κοστίσει το λύσε-δέσε ανάλογα αν θα το κάνει κάποιος άλλος που θα θέλει αμοιβή ή εσύ ο ίδιος που δεν θα θέλεις αμοιβή.

Η VFM ΔΟΥΛΕΙΑ: Καλό σπρέι εμπορίου να ταιριάζει το χρώμα, μόνωση γύρω γύρω και μικρό λύσιμο ότι εμποδίζει, ένα ψιλογιαλοχαρτάρισμα να πιάσει, βάψιμο με το σπρέι.

Η ΤΖΑΜΠΑ ΔΟΥΛΕΙΑ: Το γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια, έχεις κι άλλα πράγματα στην ζωή σου από το να δείχνει τέλεια μια παλιά μοτοσυκλέτα που έχεις για χρηστικούς λόγους, συνεχίζεις να το χρησιμοποιείς ως έχει, άιντε το πολύ-πολύ, κάνεις κανά καθάρισμα και μπάλωμα με χρώμα άμα πάει να πετάξει σκουριές κάπου.

Σίγουρα έγινε από την μπαταρία όλο αυτό; Οι μπαταρίες είναι σε ένα μέρος και τα υγρά τους τρέχουν προς μια βέλτιστη διαδρομή, δεν ποτίζουν το μισό πλαίσιο. Αυτό πιο πολύ μου μοιάζει διάβρωση από καυστικό καθαριστικό σε πλύσιμο.

bmwr1100gs
16/04/2021, 14:35
Η ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ: Λύσιμο τα πάντα, ηλεκτροστατική βαφή το πλαίσιο, δέσιμο τα πάντα. Κόστος κανά 120ρι η ηλεκτροστατική του πλαισίου, και ότι κοστίσει το λύσε-δέσε ανάλογα αν θα το κάνει κάποιος άλλος που θα θέλει αμοιβή ή εσύ ο ίδιος που δεν θα θέλεις αμοιβή.

Η VFM ΔΟΥΛΕΙΑ: Καλό σπρέι εμπορίου να ταιριάζει το χρώμα, μόνωση γύρω γύρω και μικρό λύσιμο ότι εμποδίζει, ένα ψιλογιαλοχαρτάρισμα να πιάσει, βάψιμο με το σπρέι.

Η ΤΖΑΜΠΑ ΔΟΥΛΕΙΑ: Το γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια, έχεις κι άλλα πράγματα στην ζωή σου από το να δείχνει τέλεια μια παλιά μοτοσυκλέτα που έχεις για χρηστικούς λόγους, συνεχίζεις να το χρησιμοποιείς ως έχει, άιντε το πολύ-πολύ, κάνεις κανά καθάρισμα και μπάλωμα με χρώμα άμα πάει να πετάξει σκουριές κάπου.

Σίγουρα έγινε από την μπαταρία όλο αυτό; Οι μπαταρίες είναι σε ένα μέρος και τα υγρά τους τρέχουν προς μια βέλτιστη διαδρομή, δεν ποτίζουν το μισό πλαίσιο. Αυτό πιο πολύ μου μοιάζει διάβρωση από καυστικό καθαριστικό σε πλύσιμο.

Καλησπέρα,

Στην θέση σου θα έκανα το 2, μη σου πω και το 3, άσε που έχεια ακόμα πιο μικρές πιθανότητες να σου το κλέψουν. Το θέμα είναι να είναι λειτουργική και να κυκλοφορεί με ασφάλεια, από εκεί και πέρα...

toyar
16/04/2021, 14:39
καταρχην δε χρειαζεται να χαλας τη ζωη σου για την ομορφια των σιδερικων
η γνωμη μου....
δεν θα πηγαινα για ολικη βαφη γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη στην ποιοτητα της δουλειας της βαφης αλλα κυριως στο λυσε δεσε που απαιτειται
προσωπικα θα εκανα μια ερωτηση σε μαγαζια ειδικευμενα σε τοπικες βαφες
στη χειροτερη περιπτωση της αποτυχιας θα ειχα πεταξει ενα κατοσταρικο

οτι κι αν κανεις πριν το φτιαξεις κρατα τις φωτο ωστε σε περιπτωση πωλησης να φαινεται οτι δε βαφτηκε ο σκελετος απο τρακαρισμα

dankannn
16/04/2021, 14:41
Εγω απευθειας το 3
Αν σε χαλαει λιγο και εχεις ορεξη το 2
Και αν γενικα θελεις να το φτιαξεις το 1
Αν λες εδω paintkillervafes εχει παει φιλος μου , ΟΚ του το ειχε φτιαξει και κρατησε το χρωμα , αλλα προσωπικα δεν εχω φτιαξει κατι

motojojo
16/04/2021, 14:48
Κι εγω μαλλον προς την τοπική βαφή θα έγερνα. Αφαίρεση μερικών περιφερειακών που θα μπορουσε να γίνει και από μένα και στο μάστορα.
Εφόσον είναι κυρίως αισθητικό το θεμα δεν ειναι ανάγκη να βαφτει όλος ο σκελετός, αλλά μονο όσα φαίνονται κυρίως. Χειρότερο δε νομίζω να γίνει.

Πολύ δουλειά και μπελάς (και λεφτά ειδικά!) να λύσεις σκελετό για να τον βάψεις. Άστο για όοοοταν (και άμα) γίνει κάποια ανακατασκευή.

Να φανταστώ ότι έγινε κάποιου είδους καθαρισμός/πλύσιμο να φύγουν τα υπολειματα οξέως, είτε με σκετο νερό είτε με κάποιο απορυπαντικό?
Με το μερικό λύσιμο ευκαιρία να καθαριστεί και "πιο μέσα" ανάμεσα στα περιφερειακα.

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 15:11
Σίγουρα έγινε από την μπαταρία όλο αυτό; Οι μπαταρίες είναι σε ένα μέρος και τα υγρά τους τρέχουν προς μια βέλτιστη διαδρομή, δεν ποτίζουν το μισό πλαίσιο. Αυτό πιο πολύ μου μοιάζει διάβρωση από καυστικό καθαριστικό σε πλύσιμο.

Ναί, σίγουρα, το διαπιστώσαμε και στο συνεργείο που το πήγα κοντά στο σπίτι μου... τώρα αυτό με τη βέλτιστη διαδρομή, δεν ξέρω... πάντως σίγουρα είναι από τη μπαταρία.

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 15:12
Κι εγω μαλλον προς την τοπική βαφή θα έγερνα. Αφαίρεση μερικών περιφερειακών που θα μπορουσε να γίνει και από μένα και στο μάστορα.
Εφόσον είναι κυρίως αισθητικό το θεμα δεν ειναι ανάγκη να βαφτει όλος ο σκελετός, αλλά μονο όσα φαίνονται κυρίως. Χειρότερο δε νομίζω να γίνει.

Πολύ δουλειά και μπελάς (και λεφτά ειδικά!) να λύσεις σκελετό για να τον βάψεις. Άστο για όοοοταν (και άμα) γίνει κάποια ανακατασκευή.

Να φανταστώ ότι έγινε κάποιου είδους καθαρισμός/πλύσιμο να φύγουν τα υπολειματα οξέως, είτε με σκετο νερό είτε με κάποιο απορυπαντικό?
Με το μερικό λύσιμο ευκαιρία να καθαριστεί και "πιο μέσα" ανάμεσα στα περιφερειακα.


Να μην το φανταστείς, δεν έγινε κανένα πλύσιμο δυστυχώς, δεν είχα καθαρό μυαλό εκείνη τη στιγμή και για μέρες...

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 15:12
Εγω απευθειας το 3
Αν σε χαλαει λιγο και εχεις ορεξη το 2
Και αν γενικα θελεις να το φτιαξεις το 1
Αν λες εδω paintkillervafes εχει παει φιλος μου , ΟΚ του το ειχε φτιαξει και κρατησε το χρωμα , αλλα προσωπικα δεν εχω φτιαξει κατι

Ναι, το paintkillers εννοώ, αλλά όπως ανέφερα δεν απαντά στο τηλέφωνο...

ΓιώργοςΤΤ
16/04/2021, 15:15
Αουφμπραχτ, επειδή καταλαβαίνω πως νιώθεις, σου προτείνω την πρώτη λύση του telegonos.

Και εγώ την έπαθα από μπαταρία, έτρεξαν υγρά πάνω στο αλουμινένιο ψαλίδι μου.

Η ηλεκτροστατική βαφή είναι με διαφορά η καλύτερη λύση.

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 15:16
καταρχην δε χρειαζεται να χαλας τη ζωη σου για την ομορφια των σιδερικων
η γνωμη μου....
δεν θα πηγαινα για ολικη βαφη γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη στην ποιοτητα της δουλειας της βαφης αλλα κυριως στο λυσε δεσε που απαιτειται
προσωπικα θα εκανα μια ερωτηση σε μαγαζια ειδικευμενα σε τοπικες βαφες
στη χειροτερη περιπτωση της αποτυχιας θα ειχα πεταξει ενα κατοσταρικο

οτι κι αν κανεις πριν το φτιαξεις κρατα τις φωτο ωστε σε περιπτωση πωλησης να φαινεται οτι δε βαφτηκε ο σκελετος απο τρακαρισμα


Φίλτατε εννοείται ότι δεν χρειάζεται να χαλάμε τη ζωή μας για σίδερα, εκ των υστέρων και με πιο ψύχραιμη σκέψη το καταλαβαίνεις, όχι εκείνη τη στιγμή... γιαυτό άλλωστε και το παράτησα το θέμα κοντά 2 χρόνια, βάσει λογικής "ΟΚ, στο κάτω-κάτω σίδερα και πλαστικά είναι, εγώ να είμαι καλά".

Ολική βαφή κι εγώ το φοβάμαι, δεν εμπιστεύομαι στο λύσε-δέσε, γιαυτό με ενδιαφέρει τοπική βαφή, γιαυτό απευθύνομαι κι εδώ.

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 15:21
Το θέμα είναι να είναι λειτουργική και να κυκλοφορεί με ασφάλεια, από εκεί και πέρα...

Λειτουργική είναι, τώρα για το ασφάλεια ειλικρινά δεν ξέρω... όπως μου είπε ο μάστορας από Αθήνα, για να είμαστε απόλυτα σίγουροι πρέπει να λυθεί όλη η μηχανή και να εξεταστεί... πέρυσι όλο το καλοκαίρι με αυτή πήγαινα για μπάνιο, τη χρησιμοποιούσα και για καμιά δουλειά εντός πόλης, έδειχνε να λειτουργούσε κανονικά... εννοείται ότι πρώτο μέλημα εκτός του αισθητικού, είναι η ασφάλεια...

AUFGEBRACHT
16/04/2021, 15:22
Αουφμπραχτ, επειδή καταλαβαίνω πως νιώθεις, σου προτείνω την πρώτη λύση του telegonos.

Και εγώ την έπαθα από μπαταρία, έτρεξαν υγρά πάνω στο αλουμινένιο ψαλίδι μου.

Η ηλεκτροστατική βαφή είναι με διαφορά η καλύτερη λύση.


Αν θες περισσότερες πληροφορίες να πάρω μια ιδέα, καλοδεχούμενες... που την πήγες, κόστος, ποιος την έλυσε...ευχαριστώ εκ των προτέρων.

doctoras
16/04/2021, 15:23
εγώ θα έψαχνα για κάποια προιόν - αλοιφή που επαναφέρει χρώματα θρέφει και χρωματίζει τα σημεία που έχουν οξειδωθεί και φυσικά on spot χωρίς να αποσυναρμολογήσω τίποτα.
Δεν έχω κάτι υποψη αλλά είμαι σίγουρος υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, οι αμερικάνοι που έχουν τρέλα με τέτοια προιόντα θα έχουν ανεβάσει πολλά σχετικά βίντεο

Parking
16/04/2021, 15:26
εγώ θα έψαχνα για κάποια προιόν - αλοιφή που επαναφέρει χρώματα θρέφει και χρωματίζει τα σημεία που έχουν οξειδωθεί και φυσικά on spot χωρίς να αποσυναρμολογήσω τίποτα.
Δεν έχω κάτι υποψη αλλά είμαι σίγουρος υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, οι αμερικάνοι που έχουν τρέλα με τέτοια προιόντα θα έχουν ανεβάσει πολλά σχετικά βίντεο

Ηλιουπόλαιος νομίζω είναι ένας που κάνει κάτι τέτοια κόλπα.
Είχε πάει ο θείος μου το μηχανάκι που το είχαν μπιμπ με σουλφασερ
τώρα δεν ξέρω αν κάνει κάτι εδώ

The_Scientist
16/04/2021, 15:31
Το surface preparation είναι όλη η ουσία για να έχεις καλό αποτέλεσμα με την τοπική βαφή. Πρέπει να απομακρύνεις το χρώμα και τη σκουριά και να φτάσεις στο μέταλλο.

Αν βγάζοντας κάποια πλαστικά "δίνει χέρι" να φτάσεις σε όλα τα σημεία, κάποιο τέτοιο (ή παρόμοιο) εργαλείο θα την κάνει αρκετά καλά τη δουλειά.

https://montipower.com/service-support/manuals/

Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάποιο μάστορα. Υπάρχουν σοβαρά μαγαζιά για βιομηχανικές/ναυτιλιακές εφαρμογές αλλά η δουλειά σου είναι μικρή και δεν ξέρω αν θα ασχοληθούν και τι θα χρεώσουν.

dankannn
16/04/2021, 15:35
Ναι, το paintkillers εννοώ, αλλά όπως ανέφερα δεν απαντά στο τηλέφωνο...

Παρε εδω Κιν.: 694 650 2241 του μιλησα πριν λιγο

ΓιώργοςΤΤ
16/04/2021, 15:41
Το λύσιμο το είχα κάνει μόνος μου. Έστειλα μαζί με το ψαλίδι και άλλα όπως βίδες, στο σταντ, μαρσπιεδες κλπ. Το κόστος ήταν νομίζω 100€ για όλα μαζί.

Αν θυμάμαι καλά, Σπυρόπουλος λέγεται. Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι σίγουρα.

Αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ.

telegonos
16/04/2021, 15:44
Ο Paintkiller είναι καλός και κακός.

Καλός σαν βαφέας, όταν ας πούμε, του πήγε φίλος και έβαψε έτσι αυτό (http://forcev4.blogspot.com/2015/02/vfr400r-nc21-1986-4ever.html), περιλαμβάνοντας και πλαίσιο+τροχούς, όχι μόνο πλαστικά και ντεπόζιτο.
427225

Κακός σαν βαφέας, γιατί μου έχει τύχει εμένα προσωπικά να κλείσω ραντεβού μαζί του Σάββατο 12 το μεσημέρι για να του πάω να δει μια μοτό, και όταν πήγα έλλειπε γιατί είχε πεταχτεί στην...Χαλκίδα. Όταν βλέπω τέτοια συμπεριφορά στον πελάτη, ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΩ ΟΥΤΕ ΑΠΕΞΩ, ούτε δεύτερη ευκαιρία, ούτε τίποτα.

Τώρα καλό βαφέα για υγρό βάψιμο δεν έχω να σου προτείνω, δεν έχω βρει ποτέ μου κανέναν, όλοι όσους έχω δοκιμάσει κάποιο κουσούρι μου βγάλανε άλλος σε χρόνο παράδοσης, άλλος σε τιμή, άλλος σε συννενόηση. Μια εξήγηση που δίνω γιατί είναι όλοι έτσι, τους πειράζει η ''καλλιτεχνία'' και τα χημικά των βαφών, ξέρω γω.

Για ηλεκτροστατική βαφή, ο άνθρωπος είναι εξαιρετικός σε όλα, και τιμή, και συννενόηση, και χρόνο παράδοσης και επαγγελματισμό στην ποιότητα δουλειάς, Σπύρος Σταυρόπουλος στον Venetis (https://www.venetisvasilis.gr/index.php/electrostatic-paint-moto-frames) αλλά είπαμε για ηλεκτροστατική πρέπει να λυθούν όλα, να πάει ένα πλαίσιο σκέτο.

motojojo
16/04/2021, 15:57
Δε νομίζω ότι η εργασία για λύσιμο ψαλιδιού είναι η ίδια με αυτή για λύσιμο σκελετού γιατί η εργασία αυτή είναι που κάνει το βάψιμο του σκελετού ασύμφορο, όχι το ίδιο το βάψιμο.

Τώρα αν έχει κάποιος το χώρο, το χρόνο και το μεράκι να το κάνει μόνος του, ή εναλλακτικά τα χρήματα για να τα διαθέσει να το κάνει κάποιος άλλος, προφανώς και το αποτέλεσμα θα είναι το καλύτερο δυνατό.

S705
16/04/2021, 17:02
Θα την ελυνα χαλαρά. Εξηγούμε και γιατί.
Ύστερα από 10- 13 στον δρόμο είναι μια ευκαιρία να βρεις και να φτιάξεις πραγματάκια που διαφορετικά δεν θα έκανες. Έχεις γρασαρει ή ελέγξει ποτέ ρουλεμάν ψαλιδιου? Έχεις δει τι γίνεται με τα ηλεκτρικά και τις φισες σε σημεία που δεν βλέπεις? Έχεις καθαρίσει ποτέ σώμα ψεκασμού ή μπεκ?
Να η ευκαιρία λοιπόν για όλα αυτά και ότι άλλο βρεις μπροστά σου. Και έτσι θα ξέρεις ότι για πολλά χρόνια δεν θα βγει κανένα περίεργο θεμετακι!

stefanos
16/04/2021, 17:23
Προσωπικά αν είχα παρόμοιο "πρόβλημα" δεν θα σκεφτόμουν τοπικό βάψιμο.
Η διαφορά παλιό καινούργιο θα φαίνεται σίγουρα.

axelpap
16/04/2021, 18:20
Εγω, στη θεση σου θα δοκιμαζα, ξεκινωντας αρχικα απο ενα "κρυφο σημειο" οπως αυτο που ειναι στην εσωτερικη πλευρα του πλαισιου και αρα την λιγοτερο ορατη.... (αν παινουν τα χερια σου και εχεις τετοιου τυπου εργαλεια)

1. https://www.dremeleurope.com/gr/el/dremel%C2%AE3000-6013-ocs-c/?start=0&


2.https://www.dremeleurope.com/gr/el/dremel%C2%AEezspeedclic%CF%85%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%82%CE%B4%CE%A F%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BB%CE%B2%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-357-ocs-p/ με την παστα στιλβωσης.

αν δεν εχει αποτελεσμα

3.https://www.dremeleurope.com/gr/el/dremel%C2%AEezspeedclic%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%86%CE%B9%CE%BD%CE%B 9%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CF%89%CF%83%CE%B7180%CE%BA%CE%B1%CE%B9280-355-ocs-p/

ή

4.https://www.dremeleurope.com/gr/el/dremel%C2%AEezspeedclic%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CF%8 1%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CF%89%CF%83%CE%B7120-414-ocs-p/


Εαν εχει αποτελεσμα στο αρχικο σημειο (το "κρυφο), με υπομονη κανεις ολη την πλευρα για ομοιομορφια.

doctor_john
16/04/2021, 19:50
Εγώ που είμαι στην θέση σου, θα τρίψω παντού με 600 (ίσα ίσα να θολώσει παντού), θα καθαρίσω, θα μονώσω και θα βάψω με αλκυδικό σπρεϋ.
Εσύ μπορείς να ξεκινήσεις με σταθεροποιητή σκουριάς, έτσι για το high fidelity.

15ε, 3 ωρες, 2 μέρες στέγνωμα :lol:
σκιλς: να γράφεις με σπρεϋ και να μην σου τρέχει.

turogalos
18/04/2021, 04:37
Εγώ που είμαι στην θέση σου, θα τρίψω παντού με 600 (ίσα ίσα να θολώσει παντού), θα καθαρίσω, θα μονώσω και θα βάψω με αλκυδικό σπρεϋ.
Εσύ μπορείς να ξεκινήσεις με σταθεροποιητή σκουριάς, έτσι για το high fidelity.

15ε, 3 ωρες, 2 μέρες στέγνωμα :lol:
σκιλς: να γράφεις με σπρεϋ και να μην σου τρέχει.

Το αυτό. Βγάζεις ότι πλαστικό μπορείς, καθαρίζεις όπου έχει σκουριάσει ακάλυπτο μέταλλο, βάφεις και αντικαθιστάς όλες τις οξειδωμένες βίδες.


Αν δεν κάνω λάθος, το F650 νομίζω έχει και στον σκελετό λάδι κινητήρα, οπότε λογικά έξτρα μπελάς το λύσιμο;

AUFGEBRACHT
14/07/2021, 21:38
Habemus motocicletta!!!

429482

bulmont
14/07/2021, 22:07
Ωραίο το αποτέλεσμα, καμμιά σχέση (οπτικά τουλάχιστον...) με πρίν!!!!!!!!!!!!

AUFGEBRACHT
14/07/2021, 22:22
Ωραίο το αποτέλεσμα, καμμιά σχέση (οπτικά τουλάχιστον...) με πρίν!!!!!!!!!!!!

Ομολογουμένως είναι η μέρα με τη νύχτα το αποτέλεσμα...

S705
14/07/2021, 23:13
Και για πες τι έκανες?

karellen
15/07/2021, 08:56
Άψογο αποτέλεσμα,έγινε όπως παλιά. :beer:
Ε ναι ρε συ,δεν ήταν να την έχεις σε εκείνη την κατάσταση!

dankannn
15/07/2021, 13:25
Habemus motocicletta!!!

429482

ωραιο αποτελεσμα , τελικα το εκανες μονος σου ?

axelpap
15/07/2021, 17:31
Απο την φωτογραφια,φαινεται βαμμενο παντως, με σπρευ ισως;

Grafton 505
15/07/2021, 20:43
Σαν καινούργιο έγινε ! :beer:

Για να δούμε πως θα είναι σε 6 μήνες.:evil:

AUFGEBRACHT
16/07/2021, 15:42
Σαν καινούργιο έγινε ! :beer:

Για να δούμε πως θα είναι σε 6 μήνες.:evil:


Μπα που να φας τι γλώσσα σου γρουσούζη....

AUFGEBRACHT
16/07/2021, 15:43
Τελικά επέλεξα τη λύση του επαγγελματία, Paintkiller στο Περιστέρι, τοπικό βάψιμο του σκελετού.