PDA

View Full Version : Πηνία ανορθωτης μπαταρία η κάτι άλλο;



fragchan
20/04/2021, 07:22
Καλημέρα σε όλους, έχω ένα Husqvarna sm 610 του 08 και σήμερα ενώ ξεκίνησα κανονικά έκανα μια στάση μετά από 500 μέτρα, έσβησα για 4-5 λεπτά και όταν πήγα να βάλω μπροστά γύρισα το κλειδί άναψαν τα λαμπάκια αλλά όταν πάτησα τη μίζα ακούστηκε ένα κλακ και νέκρωσε. Τα φώτα άναβαν μόλις πατούσα μίζα έσβηναν και μετά δεν άναβαν καθόλου. Στη συνέχεια έφερα καλώδια το συνέδεσα με άλλη μηχανή και έβαλε μπροστά κατευθείαν, μόλις όμως έβγαλα τα καλώδια έσβησε. Μπαταρία δεν νομίζω να είναι γιατί δεν θα έπρεπε να σβήνει όταν έβγαζα τα καλώδια... καμία ιδέα;

Ευχαριστώ!

sapila racing
20/04/2021, 08:06
Δυστυχως μαλλον είναι τα πηνία. Επισκευάζονται πάντως.

S705
20/04/2021, 08:52
Δευτέρα είναι η μέρα των Husqvarna? α ναι αφού τις Τετάρτες της έχουν τα KTM :D

βρες να κάνεις μια καλή περιέλιξη και είσαι οκ.

karellen
20/04/2021, 08:53
Αυτό που είπε ο sapila από πάνω είναι το πιο πιθανό.
Καλού κακού δοκίμασε όμως την πιο φθηνή λύση,μια άλλη μπαταρία,γιατί αν η δική σου έχει κάψει στοιχείο είναι γνώριμα αυτά τα συμπτώματα.

fragchan
20/04/2021, 09:15
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο; Να έφυγε κανένα καλώδιο πχ η κάτι να βραχυκυκλωνει; γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο μέσα σε 2 λεπτά να έγινε αυτό. Δεν είμαι και πολύ σχετικός αλλά το λέω μπας και γλιτώσουμε τίποτα.
Ευχαριστώ και πάλι

telegonos
20/04/2021, 10:33
Να έφυγε κανένα καλώδιο πχ

Μάστορα σε δίπλα φόρουμ σε ρωτήσανε να ελέγξεις τις συνδέσεις, και είπες είναι όλες καλές. ΜΕΤΑ από αυτό, ρωτάς εδώ αν φταίει καμιά σύνδεση.

Τσέκαρε με το μάτι, τις συνδεσμολογίες των φις από τα πηνία προς την ανόρθωση. Αν δεις κάποιος φις λιωμένο, καψαλισμένο, μαυρισμένο, υποψιάσου.

fragchan
20/04/2021, 12:01
Σήμερα το πρωί έκανα μια προσπάθεια και ενω ήταν νεκρό κάποιο καλώδιο κουνήθηκε και ακούστηκε ο ήχος του injection πάτησα μίζα αλλά τίποτα. Εφερα ένα φίλο μου που ξέρει κάτι λίγα κούνησε τις φυσσες και έσφιξε τους πόλους της μπαταρίας και έβαλε μπροστά κανονικά, μετά έσβησε και όταν πάτησα μίζα ξανά έκανε ένα μπαμ σαν κάτι να βραχυκλωσε, στη συνέχεια μονωσε ένα καλώδιο (αλλά μου λέει δεν νομίζει να είναι από εκεί) και δουλεύει τώρα κανονικά μέχρι στιγμής.

S705
20/04/2021, 12:39
και όταν πάτησα μίζα ξανά έκανε ένα μπαμ σαν κάτι να βραχυκλωσε

προσεχώς ήχος και φως.

γρήγορα σε ηλεκτρολόγο