PDA

View Full Version : Τετράγωνα καρυδάκια.



fasarias
20/04/2021, 22:55
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει καρυδάκι τετράγωνο νούμερο 14 για μισή ίντσα καρέ?
Γενικώς υπάρχουν τετράγωνα καρυδάκια?
Να εξηγήσω λίγο τι χρειάζομαι, στην δουλειά μου βάζουμε τάπες μεταλλικές στις σωλήνες και αυτές είναι τετράγωνες μπροστά στην κεφαλή τους, δένουν και λύνουν με γερμανικό νούμερο 14.
Τις περισσότερες φορές θάβονται μέσα στον τοίχο και είναι αρκετά δύσκολο να μπει το κλειδί για να τις λύσει, σε αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν πολύ βολικοτερο να υπήρχε ένα καρυδάκι ίσιο για να κάνει αυτή τη δουλειά.

stefanos
20/04/2021, 23:48
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει καρυδάκι τετράγωνο νούμερο 14 για μισή ίντσα καρέ?
Γενικώς υπάρχουν τετράγωνα καρυδάκια?
Να εξηγήσω λίγο τι χρειάζομαι, στην δουλειά μου βάζουμε τάπες μεταλλικές στις σωλήνες και αυτές είναι τετράγωνες μπροστά στην κεφαλή τους, δένουν και λύνουν με γερμανικό νούμερο 14.
Τις περισσότερες φορές θάβονται μέσα στον τοίχο και είναι αρκετά δύσκολο να μπει το κλειδί για να τις λύσει, σε αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν πολύ βολικοτερο να υπήρχε ένα καρυδάκι ίσιο για να κάνει αυτή τη δουλειά.

Γενικώς υπάρχουν οκτάγωνα για τις τετράγωνες ,δεν έχω δεί ποτέ.
Αν γκουγκλάρεις 8 point socket.

πχ https://www.autotrail.co.nz/shop/sockets-accessories/sockets/standard-8pt/4109m-8pt-socket-1-2dr-14mm-double-square/

JNP
21/04/2021, 08:38
Γενικώς υπάρχουν οκτάγωνα για τις τετράγωνες ,δεν έχω δεί ποτέ.
Αν γκουγκλάρεις 8 point socket.

πχ https://www.autotrail.co.nz/shop/sockets-accessories/sockets/standard-8pt/4109m-8pt-socket-1-2dr-14mm-double-square/

Αυτό μα τον Θεό δεν το είχα ξαναδεί!
Πολύ πρακτικό.
Τέτοιες τάπες τις έχω δουλέψει με γαλλικό κλειδι μόνο, δεν φανταζόμουν ότι υπάρχει και καρυδακι.

Road Pirat
21/04/2021, 11:32
Και με 12 γωνίες σου κάνει και είναι πολύ εύκολο να βρεις παντού σε πολλές ποιότητες

JNP
21/04/2021, 12:46
Και με 12 γωνίες σου κάνει και είναι πολύ εύκολο να βρεις παντού σε πολλές ποιότητες

Σίγουρα σε καινούργιες τάπες και το 12γωνο θα δουλέψει. Αλλά σε ξαναχρησιμοποιημενες και ταλαιπωρημενες τάπες το οκτάγωνο πιστεύω είναι καλύτερο.

daz
21/04/2021, 16:12
Και με 12 γωνίες σου κάνει και είναι πολύ εύκολο να βρεις παντού σε πολλές ποιότητες

Λάθος..

Το 12 γωνο που είναι φθηνό και το βρίσκεις παντού είναι διπλό εξάγωνο.
Όχι τριπλό τετράγωνο.

Το 12γωνο από τριπλό τετράγωνο έχει γωνίες 90 μοιρών.
Το 12γωνο από διπλό εξάγωνο, έχει γωνίες 60 μοιρών.
Το 8γωνο είναι διπλό τετράγωνο, συνεπώς έχει και αυτό 90 μοίρες γωνίες.

Το έχω ξαναγράψει. Αλλά όσο συζητάμε για καρυδάκια μέσα στις καστάνιες, θα λέμε τα ίδια και τα ίδια, ξανά και ξανά.
Αν όταν έπρεπε (όπως και τώρα), ανοίγαμε ένα θέμα για τετράγωνα καρυδάκια, θα μπορούσε οποιοδήποτε με ένα search, να βρει άμεσα όλες τις πληροφορίες, μαζί με φωτό και λοιπά που είχα βάλει τότε.

OldMan
21/04/2021, 16:17
Αν όταν έπρεπε (όπως και τώρα), ανοίγαμε ένα θέμα για τετράγωνα καρυδάκια, θα μπορούσε οποιοδήποτε με ένα search, να βρει άμεσα όλες τις πληροφορίες, μαζί με φωτό και λοιπά που είχα βάλει τότε.

Ναι, εεε..??
Τζαμπα μεροκαματο θα επαιρνες ρε μορτη τοτε.,.