PDA

View Full Version : Παραλίγο να γινόνταν το κακό.



CorpseAlive
21/04/2021, 18:24
Χθες στις 19:00 έξω από το Coffee Island στην Δυραχίου πήγαινα με την μηχανή σε ένα επαγγελματικό ραντεβού.
Κινούμουν με ίσως λιγότερα από 30 χλμ στην δεξία λωρίδα και ξαφνικά ένας κουτάκιας αποφάσισε να σταματήσει για καφέ χωρίς σινιάλο χωρίς τίποτα κοκκάλωσε τα φρένα (ακούστηκαν τα λάστιχα) και έκοψε δεξία για να παρκάρει μπροστά από το μαγαζί.
Ευτυχώς δεν έτρεχα
Ευτυχώς άκουσα το φρένο
Ευτυχώς φορούσα εξοπλισμό
Πάτησα όσα φρένα μπορούσα και τον έξυσα στην πίσω δεξία πόρτα.
Δεν έπεσα δεν χτύπησα πολύ (λίγο το γόνατο πιάστηκε ανάμεσα από τα οχήματα χωρίς σοβαρό τραύμα) δεν έπαθε κάτι η μηχανή.
Κατέβηκε ο τυπάς πανικόβλητος και ζήταγε συγνώμη απευθείας .
Οδηγώ από τον Οκτώβρη και φανταζόμουν τους κινδύνους αλλά παιδιά για 2 ώρες έτρεμε το χέρι μου.
Προσοχή και χαμηλές ταχύτητες...σώζουν καταστάσεις.

lleonidas
21/04/2021, 18:32
Με την παλαβομάρα που κυκλοφορεί στους δρόμους, να νιώθεις και τυχερός που κατάλαβε το λάθος του και σου ζήτησε συγγνώμη...θα μπορούσε να βγει και από πάνω ζητώντας τα ρέστα που κυκλοφορούσες στο δρόμο του!
Προσέχουμε όσο μπορούμε, προσπαθούμε να προβλέψουμε την πιο ευφάνταστη βλακεία και φοράμε εξοπλισμό, δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά περισσότερα.

CorpseAlive
21/04/2021, 18:34
Με την παλαβομάρα που κυκλοφορεί στους δρόμους, να νιώθεις και τυχερός που κατάλαβε το λάθος του και σου ζήτησε συγγνώμη...θα μπορούσε να βγει και από πάνω ζητώντας τα ρέστα που κυκλοφορούσες στο δρόμο του!
Προσέχουμε όσο μπορούμε, προσπαθούμε να προβλέψουμε την πιο ευφάνταστη βλακεία και φοράμε εξοπλισμό, δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά περισσότερα.

Φίλε αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Με πρήζουν όλοι τώρα να πουλήσω την μηχανή κλπ απο οικογένεια και για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα και εγώ λίγο...αλλά πλέον είμαι ερωτευμένος με την αίσθηση...θα ρίξω τον φόβο μου σε μάθηματα και σε εξοπλισμό και θα ελπίζω να μην είμαι άτυχος.

panavour
21/04/2021, 18:45
ειχες ABS?

bulmont
21/04/2021, 18:53
Εχουν καταντήσει μεγάλες πληγές οι καφετέριες-τυροπιττατζίδηκα κλπ.................

lleonidas
21/04/2021, 19:12
Φίλε αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Με πρήζουν όλοι τώρα να πουλήσω την μηχανή κλπ απο οικογένεια και για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα και εγώ λίγο...αλλά πλέον είμαι ερωτευμένος με την αίσθηση...θα ρίξω τον φόβο μου σε μάθηματα και σε εξοπλισμό και θα ελπίζω να μην είμαι άτυχος.

Να μην την πουλήσεις...αν το κάναμε αυτό με την πρώτη στραβή, δε θα κυκλοφορούσαν δίτροχα!
Εκτός από την αίσθηση που αποτελεί ισχυρό δέλεαρ, τα δίτροχα είναι πολύ πρακτικά στις χαβούζες που ζούμε.
Θα δεις ότι η εμπειρία που θα αποκτάς θα σε βοηθήσει σιγά σιγά σε κάποια πράγματα και σε συνδυασμό με εξοπλισμό, τύχη και αμυντική οδήγηση, θα σε προστατέψουν από ενδεχόμενους κινδύνους.

KAWAMANRIDER
21/04/2021, 19:40
σημασία έχει ότι δεν έπαθες τίποτα. Το σημαντικότερο εκτός από την ταχύτητα είναι οι αποστάσεις. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κρατάμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποστάσεις. Η απόσταση ότι και να γίνει σου δίνει την δυνατότητα να αποφύγεις καταστάσεις με ασφάλεια. Ακόμα και όταν βιαζόμαστε πρέπει να κρατάμε απόσταση και να κάνουμε υπομονή και πάλι υπομονή. Να περιμένουμε. Αυτά τα κλάσματα δευτερολέπτου ή και δευτερόλεπτα είναι η απειροελάχιστη διαφορά που μπορεί να σου σώσει και την ζωή.

CorpseAlive
21/04/2021, 19:43
σημασία έχει ότι δεν έπαθες τίποτα. Το σημαντικότερο εκτός από την ταχύτητα είναι οι αποστάσεις. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κρατάμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποστάσεις. Η απόσταση ότι και να γίνει σου δίνει την δυνατότητα να αποφύγεις καταστάσεις με ασφάλεια. Ακόμα και όταν βιαζόμαστε πρέπει να κρατάμε απόσταση και να κάνουμε υπομονή και πάλι υπομονή. Να περιμένουμε. Αυτά τα κλάσματα δευτερολέπτου ή και δευτερόλεπτα είναι η απειροελάχιστη διαφορά που μπορεί να σου σώσει και την ζωή.

Είχε δύο λωρίδες ο δρόμος και δεν ήμασταν κοντά σε απόσταση απλά ο τύπος κυριολεκτικά το κοκκάλωσε στιγμιαία και έστριψε το τιμόνι λες και θα έκανε οπισθογωνία...Άγιο είχα.

CorpseAlive
21/04/2021, 19:46
ειχες ABS?

Ναι είχα γι αυτό φαντάζομαι δεν μου έφυγε η μηχανή από το κοκκάλωμα.

telegonos
21/04/2021, 20:10
Και η Δυρραχίου ΚΑΙ η Λενορμαν είναι κίνδυνος-θάνατος. Και με 30 χλμ/ω να πηγαίνεις, κινδυνεύεις κάθε στιγμή από κάποιον που έκοψε τιμόνι ή περνάει πεζός κάθετα, ή περνάει με οχημα κάθετα σε κάποιο άνοιγμα της νησίδας ή κάτι θυμήθηκε να σταματήσει ή ότι άλλο.

Αν τυχόν έρχεσαι από Εθνική οδό, έχεις συνηθίσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα, και κινδυνεύεις γιατι δεν συνειδητοποιείς αμέσως, ότι εδώ πρέπει να πηγαίνεις πολύ πιο αργά.

Σε αυτές τις περιπτώσεις οι ΠΟΛΥ χαμηλές ταχύτητες ΣΩΖΟΥΝ.

doctor_john
21/04/2021, 21:41
Φίλε αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Με πρήζουν όλοι τώρα να πουλήσω την μηχανή κλπ απο οικογένεια και για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα και εγώ λίγο...αλλά πλέον είμαι ερωτευμένος με την αίσθηση...θα ρίξω τον φόβο μου σε μάθηματα και σε εξοπλισμό και θα ελπίζω να μην είμαι άτυχος.

Το σκέφτομαι ήρεμα και διαχωρίζω το περιστατικό από την "ροή" των αναμνήσεων μου, στην προσπάθεια μου
να έχω σαν κυρίαρχη αντίληψη πως κάθε φορά που ξεκινώ οι πιθανότητες να συμβεί κατι δεν επηρεάζονται από
όσα έχουν ήδη συμβεί.
Νομίζω πως είναι το μεγαλύτερο όπλο μου απέναντι στις τρομάρες των συμβάντων :sweat:

Panos76
22/04/2021, 00:46
Το μηχανάκι όχι μόνο δε θα σκεφτόμουν να το πουλήσω αλλά παίζει να έπαιρνα και μεγαλύτερο (που λέει ο λόγος).

Πάντα τρελαίνομαι σε τέτοιες καταστάσεις και πάω κόντρα. Με λίγα λόγια μη μασάς μια.

Η χαμηλή ταχύτητα στη πόλη σώζει. Όπως και οι αποστάσεις που είπε ο kawa. Με τον καιρό θα ηρεμήσεις και θα προσέχεις ακόμα περισσότερο. Πρέπει να είμαστε ψιλιασμενοι όλη την ώρα.

Keep riding :beer:

mike_4
22/04/2021, 06:27
Οσο τετοιου είδους "μαθηματα" ειναι ανωδυνα, εχουν θετικο προσημο. Σημασια εχει πως δε χτυπησες και πως εμαθες χωρις να το πληρωσεις ο,τι πρεπει να προσεχεις λιγο περισσοτερο απο οσο προσεχες μεχρι τωρα. Καλη δυναμη σε ολους εκει εξω και τα ματια μας 14!

Υγ: Το αστειο της υποθεσης ειναι πως αν του εσκαγες απο πισω και ηθελε να σου πουλησει τρελιτσα, πιθανοτατα θα εβγαινε πως φταις εσυ...

afasias
22/04/2021, 07:19
Συμφωνώ απολύτως πως οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Όμως σε καταστάσεις τρελής κίνησης στο δρόμο αναγκαστικά πρέπει να το πατήσεις. Χτες το μεσημέρι ανέβαινα την Κηφισίας, μιλάμε για απίστευτη κίνηση και βέβαια φοβερή λωρίδα ανάμεσα στα αμάξια για τις μηχανές. Μόνο τότε παθαίνω ψιλοπανικό, πρέπει αναγκαστικά να τρέξω γιατί πίσω μου έχω ουρά τις μηχανές να ακολουθούν. Για μένα είναι ιδιαίτερα αγχωτικό αυτό και εκεί είναι που φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και κανά ατύχημα.

CorpseAlive
22/04/2021, 10:00
Οσο τετοιου είδους "μαθηματα" ειναι ανωδυνα, εχουν θετικο προσημο. Σημασια εχει πως δε χτυπησες και πως εμαθες χωρις να το πληρωσεις ο,τι πρεπει να προσεχεις λιγο περισσοτερο απο οσο προσεχες μεχρι τωρα. Καλη δυναμη σε ολους εκει εξω και τα ματια μας 14!

Υγ: Το αστειο της υποθεσης ειναι πως αν του εσκαγες απο πισω και ηθελε να σου πουλησει τρελιτσα, πιθανοτατα θα εβγαινε πως φταις εσυ...

Να σου πω το σκέφτηκα και εγώ , αλλά ξέρω ότι τα Coffee Island έχουν κάμερα που κοιτάει από το ταμείο προς τα έξω. (το ξέρω γιατί έχω αναλάβει θανατηφόρο και έχω υλικό από τέτοια κάμερα τέτοιου μαγαζιού.) Επίσης τα παιδιά που κάνουν Delivery πετάχτηκαν έξω να δουν αν είμαι καλά.Επομένως είχα και μάρτυρες.Δεν μπορεί να πει πολλά.

CorpseAlive
22/04/2021, 10:01
Συμφωνώ απολύτως πως οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Όμως σε καταστάσεις τρελής κίνησης στο δρόμο αναγκαστικά πρέπει να το πατήσεις. Χτες το μεσημέρι ανέβαινα την Κηφισίας, μιλάμε για απίστευτη κίνηση και βέβαια φοβερή λωρίδα ανάμεσα στα αμάξια για τις μηχανές. Μόνο τότε παθαίνω ψιλοπανικό, πρέπει αναγκαστικά να τρέξω γιατί πίσω μου έχω ουρά τις μηχανές να ακολουθούν. Για μένα είναι ιδιαίτερα αγχωτικό αυτό και εκεί είναι που φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και κανά ατύχημα.

Φίλε, ο καθένας στον ρυθμό του , κατά έναν τρόπο είστε όλοι παράνομοι εκείνη την στιγμή και στην παρανομία δεν υπάρχει προτεραιότητα.

panavour
22/04/2021, 10:20
ειχες ABS?


Ναι είχα γι αυτό φαντάζομαι δεν μου έφυγε η μηχανή από το κοκκάλωμα.

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΒS
Θα μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω και να το ξαναλεω.

telegonos
22/04/2021, 12:02
Συμφωνώ απολύτως πως οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Όμως σε καταστάσεις τρελής κίνησης στο δρόμο αναγκαστικά πρέπει να το πατήσεις. Χτες το μεσημέρι ανέβαινα την Κηφισίας, μιλάμε για απίστευτη κίνηση και βέβαια φοβερή λωρίδα ανάμεσα στα αμάξια για τις μηχανές. Μόνο τότε παθαίνω ψιλοπανικό, πρέπει αναγκαστικά να τρέξω γιατί πίσω μου έχω ουρά τις μηχανές να ακολουθούν. Για μένα είναι ιδιαίτερα αγχωτικό αυτό και εκεί είναι που φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και κανά ατύχημα.

1. Αν σε πιέζουν, κάνε στην άκρη και άστους να περάσουν. Δεν θα κάνεις εσύ, κάτι που θέλει ο άλλος, εσύ θα πας με τον ρυθμό που πρέπει για εσένα.
2.Το γκάζι στις μοτό το ανοίγουμε. Δεν το πατάμε. Λεπτομέρεια θα μου πεις, αλλά στις λεπτομέρειες γίνονται οι μεγάλες διαφορές.
3.Αυτό το ''συμφωνώ αλλά λέω κάτι άλλο που δεν συμφωνώ τελικά'' είναι λίγο παράλογο. Ή συμφώνα ή διαφώνα και τέλος, τα ''αλλά'', ''ομως'' συνήθως οι άνθρωποι δεν τα λένε για καλό π.χ. ''καλό παιδί είσαι ΑΛΛΑ σε βλέπω σαν φίλο''. Βλέπεις πως ακούγονται τα ''ομως'' και ''αλλά'';

:wave2:

afasias
22/04/2021, 12:20
Στο 2 έχεις δίκιο, κατάλοιπα του αυτοκινήτου, τί να κάνουμε ;)
Στο 3 μάλλον δεν κατάλαβες, κάποιες φορές είναι αναγκαίο να προχωρήσεις με ταχύτητα για να κινηθεί η λωρίδα σου. Άσχετα αν εμένα όπως είπα με τρομάζει. Όπως ακριβώς είναι άκρως επικίνδυνο να πηγαίνεις με χαμηλή ταχύτητα σε λωρίδες ταχείας κυκλοφορίας. Στο καλό παιδί αλλά σε βλέπω σαν φίλο, έτερον εκάτερον θα σου απαντήσω :beer:

Panos76
22/04/2021, 12:28
άσχετο


''καλό παιδί είσαι ΑΛΛΑ σε βλέπω σαν φίλο''. Βλέπεις πως ακούγονται τα ''ομως'' και ''αλλά'';




καλό παιδί αλλά σε βλέπω σαν φίλο

:cry: μας στοίχειωσε την εφηβεία μας αυτή η φράση.

panavour
22/04/2021, 12:37
άσχετο





:cry: μας στοίχειωσε την εφηβεία μας αυτή η φράση.

τρεις φρασεις μας εχουν στοιχειωσει ανα ηλικια

1)ΔΕΝ υπαρχει αγιος βασιλης
2)ΔΕΝ μπορω να σε δω ερωτικα
3)ΔΕΝ κανουμε ντελιβερυ τετοια ωρα

harris_x
22/04/2021, 12:41
Ασφαλές δεν είναι να πηγαίνεις σιγά, ασφαλές είναι να πηγαίνεις λίγο (+20) πιο γρήγορα απο τα αυτοκίνητα γύρω σου και να φεύγεις μακρυά τους έχοντας πάντα κατά νου ότι δεν σε βλέπει κανεις οπότε θα πρέπει να προσέχεις εσύ για όλους.

SeniorCanardo
22/04/2021, 12:47
τρεις φρασεις μας εχουν στοιχειωσει ανα ηλικια

1)ΔΕΝ υπαρχει αγιος βασιλης
2)ΔΕΝ μπορω να σε δω ερωτικα
3)ΔΕΝ κανουμε ντελιβερυ τετοια ωρα

4)ΔΕΝέχει ABS

karellen
22/04/2021, 12:52
O Ned Stark είχε πει: ο,τιδήποτε πριν από το "αλλά" είναι bullshit.

afasias
22/04/2021, 13:03
O Ned Stark είχε πει: ο,τιδήποτε πριν από το "αλλά" είναι bullshit.

Ναι ΑΛΛΑ πριν το είχε το κεφάλι του!! :lol::lol:

karellen
22/04/2021, 13:14
:bawl:

Parking
22/04/2021, 13:33
Κατέβηκε ο τυπάς πανικόβλητος και ζήταγε συγνώμη απευθείας ..

:uplate:

Πάρε και λαχείο το χεις!

bros 650
22/04/2021, 16:24
Γενικά οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Σε όλα τα ταξίδια που κάνουν οι διάφοροι τύποι σε όλον τον κόσμο γράφοντας χιλιάδες χιλιόμετρα στον δρόμο οδηγούν χαλαρά και προσεκτικά και έτσι αποφεύγουν τα ατυχήματα και ακόμη και αν συμβεί κάτι τις πιο πολλές φορές την γλυτώνουν με πολύ μικρή ζημιά. Φυσικά παίζει ρόλο ότι κάνουν ταξίδι και απολαμβάνουν την διαδρομή και τα τοπία και μετά εμείς διαβάζουμε τις όμορφες εικόνες που μας μεταφέρουν στο κείμενό τους ή βλέποντας το βίντεο τους. Ενώ εδώ μέσα στην καθημερινότητα και το άγχος να προλαβουμε για να κάνουμε τις δουλειές μας και με το μυαλό μας γεμάτο προβλήματα η οδήγηση εντός πόλης είναι και πιο δυσκολη και πιο επικίνδυνη, μπορούμε όμως να κρατάμε αυτόν τον βασικό κανόνα της χαλαρής και αμυντικής οδήγησης ώστε να περιορίσουμε τις πιθανότητες να εμπλακούμε σε ατύχημα.

Zid
23/04/2021, 08:05
Κάπου είχε γράψει κάποιος παλιότερα βάση στατιστικής και αριθμών πόσες πιθανότητες έχει κάποιος να έχει ατύχημα στη καθημερινοτητά του σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως η Αθήνα. Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς αλλα 1-2 τα είχες σίγουρα στο τσεπάκι απο οσο θυμάμαι στη 5ετια.

Προσωπικά δε κυκλοφορώ εδω και 10 χρόνια με μοτοσυκλέτα σην άσφαλτο απο επιλογή αλλα κάνω μόνο εκτός δρόμου οδήγηση. Μια στο τόσο παίρνω αν τύχει καποιο έκτακτο γεγονός δανεική μοτοσυκλέτα η μηχανάκι για να πάω σε κάποια δουλειά στο κέντρο (*συνήθως 1 φορά το χρόνο να τύχει). Πραγματικά μπορώ να πώ οτι τρομάζει το μάτι μου οταν βγαίνω σε δρόμο με λωρίδες και ο τρόπος που κινούνται τα αμάξια μου προκαλεί πλέον τρελό άγχος.
Ισως μελλοντικά να πάρω μια μοτοσυκλέτα για ταξίδια ξανά... οταν μεγαλώσουν τα παιδιά και θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο αλλα πραγματικά αυτό το πράγμα που ζεί ο μοτοσυκλετιστής στην Αθήνα καθημερινά είναι αγώνας επιβίωσης...

afasias
23/04/2021, 08:33
Κάπου είχε γράψει κάποιος παλιότερα βάση στατιστικής και αριθμών πόσες πιθανότητες έχει κάποιος να έχει ατύχημα στη καθημερινοτητά του σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως η Αθήνα. Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς αλλα 1-2 τα είχες σίγουρα στο τσεπάκι απο οσο θυμάμαι στη 5ετια.

Προσωπικά δε κυκλοφορώ εδω και 10 χρόνια με μοτοσυκλέτα σην άσφαλτο απο επιλογή αλλα κάνω μόνο εκτός δρόμου οδήγηση. Μια στο τόσο παίρνω αν τύχει καποιο έκτακτο γεγονός δανεική μοτοσυκλέτα η μηχανάκι για να πάω σε κάποια δουλειά στο κέντρο (*συνήθως 1 φορά το χρόνο να τύχει). Πραγματικά μπορώ να πώ οτι τρομάζει το μάτι μου οταν βγαίνω σε δρόμο με λωρίδες και ο τρόπος που κινούνται τα αμάξια μου προκαλεί πλέον τρελό άγχος.
Ισως μελλοντικά να πάρω μια μοτοσυκλέτα για ταξίδια ξανά... οταν μεγαλώσουν τα παιδιά και θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο αλλα πραγματικά αυτό το πράγμα που ζεί ο μοτοσυκλετιστής στην Αθήνα καθημερινά είναι αγώνας επιβίωσης...

Θα ήθελα να συμπληρώσω λέγοντας ότι πολλοί μοτοσυκλετιστές, επίσης, είναι κάκιστοι οδηγοί. Το μικρό μέγεθος της μηχανής, σε σχέση με του αυτοκινήτου, και η ευκολία ελιγμών τους επιτρέπει να έχουν άσχημη οδική συμπεριφορά και να κινούνται κάποιες φορές στα όρια του ατυχήματος.

TONYBANDIT
23/04/2021, 08:55
Θα ήθελα να συμπληρώσω λέγοντας ότι πολλοί μοτοσυκλετιστές, επίσης, είναι κάκιστοι οδηγοί. Το μικρό μέγεθος της μηχανής, σε σχέση με του αυτοκινήτου, και η ευκολία ελιγμών τους επιτρέπει να έχουν άσχημη οδική συμπεριφορά και να κινούνται κάποιες φορές στα όρια του ατυχήματος.
Να συμπληρώσω και εγώ ότι δεν είναι κάκιστοι οδηγοί απλά είναι οδηγοί αυτοκινήτου με 2 Ρόδες.
Δεν κλείνουν γκάζι πουθενά κορνάρουν άμα τους κόψει την φόρα κάποιος περνάνε κόκκινο αέρας και άλλα που κάνουν και όταν οδηγούν το αμάξι .

Zid
23/04/2021, 09:16
Να συμπληρώσω και εγώ ότι δεν είναι κάκιστοι οδηγοί απλά είναι οδηγοί αυτοκινήτου με 2 Ρόδες.
Δεν κλείνουν γκάζι πουθενά κορνάρουν άμα τους κόψει την φόρα κάποιος περνάνε κόκκινο αέρας και άλλα που κάνουν και όταν οδηγούν το αμάξι .

Eνολίγοις είναι κακοί οδηγοί :) Και πατίνι θεωρώ αν δώσεις σε τέτοια άτομα είναι ικανά να δημιουργήσουν πρόβλημα.

CorpseAlive
23/04/2021, 16:42
Παιδιά δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω και είμαι από αυτούς που κοιτάνε πρώτα την καμπούρα τους σε τέτοια θέματα . Στην δική μου περίπτωση ο άνθρωπος ΚΟΚΚΑΛΩΣΕ το αμάξι και έστριψε σαν οπισθογωνία ... αν δεν ήμουν κανονικά στην λωρίδα μου και αν έτρεχα θα μιλάγαμε για δυστύχημα κατά πάσα πιθανότητα, με τον τρόπο που άλλαξε κατεύθυνση και λωρίδα.

BLiTzER
23/04/2021, 16:58
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα όπου κάποιος μοτοσικλετιστής είχε ένα "ατύχημα" με 20 χλμ/ώρα, στο οποίο δεν έπεσε ούτε ο ίδιος, ούτε καν η μοτοσικλέτα, και γι'αυτό τον πιέζουν να μην ξανακαβαλήσει μηχανάκι και το σκέφτεται και ο ίδιος. :a014:

telegonos
23/04/2021, 18:11
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα ... το σκέφτεται και ο ίδιος.

Με πολύ ενδιαφέρον ίσως, με πολύ προσοχή όχι. Δεν έγραψε ότι ''το σκεφτεται'', έγραψε,



...το σκέφτηκα και εγώ λίγο...αλλά πλέον είμαι ερωτευμένος με την αίσθηση...

BLiTzER
23/04/2021, 18:17
Ναι, με παρέσυρε η τραγική εμπειρία.

CorpseAlive
23/04/2021, 19:39
Ναι, με παρέσυρε η τραγική εμπειρία.

Θα προσπαθήσω να τραυματιστώ την επόμενη φορά για να σε διασκεδάσω .

AristidisZ
23/04/2021, 19:56
Είναι κουνούμαλος δαύτος, μην του πας κόντρα

νεοσσός
23/04/2021, 21:34
Συμφωνώ απολύτως πως οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Όμως σε καταστάσεις τρελής κίνησης στο δρόμο αναγκαστικά πρέπει να το πατήσεις. Χτες το μεσημέρι ανέβαινα την Κηφισίας, μιλάμε για απίστευτη κίνηση και βέβαια φοβερή λωρίδα ανάμεσα στα αμάξια για τις μηχανές. Μόνο τότε παθαίνω ψιλοπανικό, πρέπει αναγκαστικά να τρέξω γιατί πίσω μου έχω ουρά τις μηχανές να ακολουθούν. Για μένα είναι ιδιαίτερα αγχωτικό αυτό και εκεί είναι που φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και κανά ατύχημα.
Πρέπει να έχεις την ταχύτητα με την οποία αισθάνεσαι άνετα. Οι άλλοι οφείλουν να σε σεβαστούν και να σε προσέξουν.

Δεν έχω κορνάρει ποτέ σε όχημα που βρίσκεται μπροστά μου (μοτοσυκλέτα, αμάξι, φορτηγό, ποδήλατο, οτιδήποτε), όσο κι αν βιάζομαι. Σέβομαι το ρυθμό του. Σε δημόσιο δρόμο δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις ελάχιστης ταχύτητας (με εξαιρέσεις οδών με ειδική σήμανση).

o teos
23/04/2021, 22:24
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα όπου κάποιος μοτοσικλετιστής είχε ένα "ατύχημα" με 20 χλμ/ώρα, στο οποίο δεν έπεσε ούτε ο ίδιος, ούτε καν η μοτοσικλέτα, και γι'αυτό τον πιέζουν να μην ξανακαβαλήσει μηχανάκι και το σκέφτεται και ο ίδιος. :a014:

:lol::lol:

toyar
24/04/2021, 06:40
το παραλιγο τρακαρισμα το καλο το αντρικο εχει μεσα μπινελικι και χειρονομιες χωρις καν να σταματησεις
αυτο που περιγραφεις ειναι ως μη γενομενον
περα απο την πλακα θα πρεπει να συνηθισεις αυτη την ανωμαλια που διεπραξε ο αλλος να τη θεωρεις φυσικη αυτονοητη και αναμενομενη ανα πασα στιγμη

CorpseAlive
24/04/2021, 12:00
το παραλιγο τρακαρισμα το καλο το αντρικο εχει μεσα μπινελικι και χειρονομιες χωρις καν να σταματησεις
αυτο που περιγραφεις ειναι ως μη γενομενον
περα απο την πλακα θα πρεπει να συνηθισεις αυτη την ανωμαλια που διεπραξε ο αλλος να τη θεωρεις φυσικη αυτονοητη και αναμενομενη ανα πασα στιγμη

Δεν το ανέφερα σαν το τραγικότερο συμβάν του κόσμου. Το ποστ έγινε γιατί εμένα προσωπικά μου αποδείχθηκε στην πραγματικότητα πως επειδή ακριβώς τηρούσα τον ΚΟΚ και οδηγούσα αμυντικά (κανένας δεν πάει με 30 στην Δυρραχίου) με έσωσε από τουλάχιστον σπασμένα μέλη . Από έναν άνθρωπο που οδηγούσαν τα προβλήματα του και όχι ο ίδιος εκείνη την στιγμή.(φαντάζομαι).
Επίσης ανέφερα το θέμα που με πιέζουν γυναίκα και αδελφή να την πουλήσω ενώ δεν χτύπησα , γιατί είδαν τον φάκελο στην ασφαλιστική που άνοιξε και την περιγραφή του ατυχήματος και του άλλου οδηγού και τρόμαξαν. (έχω κοινό λογαριασμό με άλλα 2 αυτοκίνητα) .
Απλώς θεωρούσα τον εαυτό μου κακό οδηγό που δεν πήγαινα όσο γρήγορα πηγαίνουν οι άλλοι στον δρόμο (γιατί φοβάμαι κυρίως) και τώρα νιώθω τυχερός που δεν τους μιμήθηκα.
Τώρα οι ειρωνείες κλπ δεν ξέρω που αποσκοπούν, πιθανό ο Blitzer να έχει τα δικά του προβλήματα και να τα ξεσπάει εδώ μέσα ως θεματοφύλακας του μοτοσυκλετισμού και είναι οκ. Όλοι κάπου πρέπει να αντισταθμίζουμε πράγματα :)

BLiTzER
24/04/2021, 12:05
Εγώ δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, οπότε βρίσκω ιδιαίτερα διασκεδαστικό να ασχολούμαι με των άλλων.

panavour
24/04/2021, 12:08
Δεν το ανέφερα σαν το τραγικότερο συμβάν του κόσμου. Το ποστ έγινε γιατί εμένα προσωπικά μου αποδείχθηκε στην πραγματικότητα πως επειδή ακριβώς τηρούσα τον ΚΟΚ και οδηγούσα αμυντικά (κανένας δεν πάει με 30 στην Δυρραχίου) με έσωσε από τουλάχιστον σπασμένα μέλη . Από έναν άνθρωπο που οδηγούσαν τα προβλήματα του και όχι ο ίδιος εκείνη την στιγμή.(φαντάζομαι).
Επίσης ανέφερα το θέμα που με πιέζουν γυναίκα και αδελφή να την πουλήσω ενώ δεν χτύπησα , γιατί είδαν τον φάκελο στην ασφαλιστική που άνοιξε και την περιγραφή του ατυχήματος και του άλλου οδηγού και τρόμαξαν. (έχω κοινό λογαριασμό με άλλα 2 αυτοκίνητα) .
Απλώς θεωρούσα τον εαυτό μου κακό οδηγό που δεν πήγαινα όσο γρήγορα πηγαίνουν οι άλλοι στον δρόμο (γιατί φοβάμαι κυρίως) και τώρα νιώθω τυχερός που δεν τους μιμήθηκα.
Τώρα οι ειρωνείες κλπ δεν ξέρω που αποσκοπούν, πιθανό ο Blitzer να έχει τα δικά του προβλήματα και να τα ξεσπάει εδώ μέσα ως θεματοφύλακας του μοτοσυκλετισμού και είναι οκ. Όλοι κάπου πρέπει να αντισταθμίζουμε πράγματα :)

οχι ρε συ,ο χορχοδειλας ειναι ψυχουλα κατα βαθος ,απλως τωρα που ταχει πουλησει ΟΛΑ και ειναι μονο με αυτοκινητο ,του εχει βγει ασχημα που δεν ̶μ̶π̶ο̶ρ̶ε̶ι̶
θελει να αγορασει κατι σε μηχανακι και να το πουλησει σε 24 ωρες,Ασε που εξ αιτιας αυτου εχουν μεσιστιες τις σημαιες οι εμποροι στην ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ:cry::lol:

BLiTzER
24/04/2021, 12:17
Μια χαρά μπορώ. :D Απλά δεν το χρειάζομαι, άρα δεν υπάρχει λόγος.

CorpseAlive
24/04/2021, 14:26
Μια χαρά μπορώ. :D Απλά δεν το χρειάζομαι, άρα δεν υπάρχει λόγος.

:wave2:

Nitse3
24/04/2021, 15:18
Μια χαρά μπορώ. :D Απλά δεν το χρειάζομαι, άρα δεν υπάρχει λόγος.

Τώρα που θα ανοίξουν οι διαδημοτικές μετακινήσεις και είναι ο καιρός καλός χτυπά μια τουοναρα μέχρι τον Σεπτέμβριο και μετά το πουλάς :-)