PDA

View Full Version : ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ



ktmlc4640
22/04/2021, 13:16
Υπαρχει κανας τροπος να βγαλω σκουπιδακι απο καρμπυρατερ χωρις να χρειαστει να το λυσω? :confused:

Kickstart
22/04/2021, 13:28
Υπαρχει κανας τροπος να βγαλω σκουπιδακι απο καρμπυρατερ χωρις να χρειαστει να το λυσω? :confused:
οχι φίλε, πρεπει να "κατεβει" το καρμπ για να κανεις δουλειά.

ετσι προχειρα μπορείς αφου κλεισεις ρουμπινετο, να ανοιξεις την μεγαλη βιδα (συνηθως ειναι απο κατω), να φυγει απο μεσα οτι βενζινη εχει (βαλε κανα ποτηρακι απο κατω μην πεσει το καυσιμο παντου) και αφου στεγνωσει λιγο η περιοχη να φυσηξεις ελαφρως με αυτα τα μπουκαλια αερα που εχουμε στα γραφεια για να ξεσκονιζουμε τα pc...μετα ξανακλεισε καλα τη βιδα και ανοιξε το ρουμπινετο.

παντως σου ξαναλεω, η καλυτερη λυση ειναι να βγει και να γινει δουλεια με το καρμπ λυμενο..

σε καμια περιπτωση μην ριξεις καθαριστικο σπρεϊ καρμπ με το καρμπ επανω στη μοτο ή μεσα απο το φιλτροκουτι που εχω δει καποιοι και κανουν κατι μαλακοπατεντες στο νετ.

ktmlc4640
22/04/2021, 13:37
Φιλε μου το θεμα ειναι οτι δεν εχω ξαναλυσει καρμπ ειναι ευκολη διαδικασια γενικα?

stefanos
22/04/2021, 13:54
Υπαρχει κανας τροπος να βγαλω σκουπιδακι απο καρμπυρατερ χωρις να χρειαστει να το λυσω? :confused:

Το καρμπυρατέρ για να βγάλεις το σκουπιδάκι πρέπει να το ανοίξεις.
Αν δεν ξέρεις να το λύνεις στον πάγκο είναι δύσκολο να το λύσεις
πάνω στη μηχανή.Από την κάτω βίδα μόνο στο κυρίως ζιγκλέρ έχεις πρόσβαση
που κανονίζει το μείγμα ψηλά.
Αν δεν έχεις ασχοληθεί καλύτερα μην το πειράξεις.

Bowleno
22/04/2021, 14:01
Ότι είπαν οι από πάνω και ειδικά ο Στέφανος. Το να το λύσεις ευκολάκι, το δέσιμο και η ρύθμιση του έχει προκαλέσει δράματα, σπίτια έχουν κλείσει, μηχανάκια έχουν αχρηστευτεί και όσα πλείστα άλλα...:lol:

Εν ολίγοις ΜΗΝ το πειράξεις... Αν δεν φύγει με τον τρόπο που είπαν (που δεν νομίζω.. ) πας σε έναν καλό μάστορα. Καλό όμως!

SeniorCanardo
22/04/2021, 14:29
Επίσης αν δεν ανοίξεις, δεν ξέρεις αν το πρόβλημα προέρχεται από σκουπιδάκι. (Άλλωστε δεν μας περιγράφεις το πρόβλημα).


Κανονικά το μηχανάκι φοράει ένα Mikuni BST-40 από τη μάνα του, που είναι καρμπ υποπίεσης και όχι μηχανικό και θέλει και λίγο πιο προσεκτικό χειρισμό (κατά τη γνώμη μου) στο λύσε - δέσε.

ktmlc4640
22/04/2021, 14:45
Επίσης αν δεν ανοίξεις, δεν ξέρεις αν το πρόβλημα προέρχεται από σκουπιδάκι. (Άλλωστε δεν μας περιγράφεις το πρόβλημα).


Κανονικά το μηχανάκι φοράει ένα Mikuni BST-40 από τη μάνα του, που είναι καρμπ υποπίεσης και όχι μηχανικό και θέλει και λίγο πιο προσεκτικό χειρισμό (κατά τη γνώμη μου) στο λύσε - δέσε.

Φιλε μου το χει ξανακανει για αυτο εκει που πηγαινα κανονικα εσβησε και οταν το βαζω μπρος περνει αλλα σβηνει αμεσως ειναι θεμα βενζινης 100%