PDA

View Full Version : Αγορα Fazer 600



masterone
23/04/2021, 12:45
Γεια σας παιδια ειμαι πρώην κάτοχος honda cb500x 2015 και σκέφτομαι να παρω fazer 600 (εχω βρει ενα του 04 με 70.000 χωρις abs σε καλη τιμη κοντα στην περιοχή μου). Αρχικα να πω οτι είχα αποφασίσει να παρω το vstrom 650 του 2021 κουτα(υπάρχουν τα χρήματα απλά λόγω μιας αναποδιας που μου εχει τυχει θα χρειαστεί να εχω αρκετά μετρητα στην άκρη για παν ενδεχόμενο). Επειδη δεν μπορώ να μεινω χωρις μοτοσυκλέτα εστω και για ενα καλοκαιρι καθώς αποτελεί μεσω αποσυμφόρησης του αγχους για μενα σκεφτομαι μηπως πάρω κατι φθηνό και σχετικα κοντα σε αυτο που θέλω που να ειναι εμπορευσιμο ομως ωστε να το δώσω εύκολα χωρις μεγαλη χασουρα και να παρω το στρωμα αργότερα. Θεωρείτε λογική μια τετοια επιλογή ή να κάτσω στα αυγά μου και να κανω υπομονη γιατι θα το παντρευτώ και δεν θα μπορώ να το δωσω σε 1-2 χρόνια? Εννοείται οτι θα γίνει έλεγχος πριν το παρω και το βασικοτερο να μην ειναι στραβό το μηχανάκι. Κοιταω και vstrom του 7-9 με abs αλλα θεωρώ υπερβολικά τα χρηματα που ζητάνε για μοτοσυκλετες @14-15 χρονων. Εχεται να προτείνεται να κοιταξω και κατι άλλο μέχρι τα 3000€ που να φευγει εύκολα όμως? Βασικό κριτήριο να εχει fairing και να φευγει εύκολα εκτος απο SS.

doctoras
23/04/2021, 12:58
xj6 diversion '09-'10

panavour
23/04/2021, 13:01
Δεν ξερω για αλλα, αλλα αυτο που λες ουτε εμπορευσιμο ειναι, ουτε φευγει ευκολα,ειναι ψηλοροπο ,σχετικα σπορ,και ειναι και 17 ετων μηχανη.
Κοιτα αλλου.
Με 3000 κοιτα αλλου,υπαρχουν πολλες επιλογες.Ειχες το καλυτερο (χοντα) και το εδωσες.

masterone
23/04/2021, 13:07
xj6 diversion '09-'10

xj6 diversion '09-'10

Θα φυγει ευκολα το συγκεκριμένο γιατι δεν βλεπω να κυκλοφορούν πολλα...?


Δεν ξερω για αλλα, αλλα αυτο που λες ουτε εμπορευσιμο ειναι, ουτε φευγει ευκολα,ειναι ψηλοροπο ,σχετικα σπορ,και ειναι και 17 ετων μηχανη.
Κοιτα αλλου.
Με 3000 κοιτα αλλου,υπαρχουν πολλες επιλογες.Ειχες το καλυτερο (χοντα) και το εδωσες.

Δυστυχως δεν με καλυπτε περα απο καταναλωση και ευκολοδηγητο δεν με ευχαριστουσε σε κατι αλλο καθώς λογω υψους 1.88 μετα απο καποια ωρα και πανω με κουραζε στα γονατα και δυστυχως οταν το εδωσα δεν μου ειχε τυχει η αναποδια και πηγαινα ξεκαθαρα για αγορα vstrom 650 το καλοκαιρι ομως καθώς χειμωνα δεν χρησιμοποιω μοτοσυκλέτα (Το cb το εχω δωσει απο τον νοεμβρη)

billy84
23/04/2021, 13:23
Εχεις ανέβει σε Fazer 600?Αν σε κούραζε το CB500Χ είναι 100% βέβαιο οτι το Fazer θα σε κουράζει στο μισό χρόνο καβάλα.

Nitse3
23/04/2021, 13:27
Κανα Bandit 650 ίσως;

masterone
23/04/2021, 13:28
Εχεις ανέβει σε Fazer 600?Αν σε κούραζε το CB500Χ είναι 100% βέβαιο οτι το Fazer θα σε κουράζει στο μισό χρόνο καβάλα.

Δεν εχω ανεβει αλλα δυστυχώς σε αυτα τα χρήματα δεν κοιταζω βολικοτητα παρα μονο αποσυμφόρηση απο τα προβλήματα της καθημερινότητας καθως οταν καβαλω τα ξεχναω όλα και ειμαι 100% στην οδήγηση χωρις αυτό να σημαινει οτι τρέχω... Και το cb να ειχα θα το κρατουσα με αυτη την κατάσταση που μου εχει τυχει και οπως αναφερω προκειται για κατι προσωρινό μεχρι να παρω το Vstrom(επειδη οταν το διαβαζω μου βγαζει κάτι επιθετικό αυτο που εγραψα για να μην παρεξηγηθω δεν το γράφω επιθετικά απλά αναφέρω τα γεγονότα)

masterone
23/04/2021, 13:29
Κανα Bandit 650 ίσως;

Και αυτο μου αρέσει αλλα αν δεν ειναι κινησιμο το Fazer ειναι το bandit?

Nitse3
23/04/2021, 13:36
Στα 3000 € αν το κριτήριο σου αποκλειστικά είναι μόνο πόσο εύκολα θα φύγει μπορώ να σκεφτώ το ΧΤΧ, το V strom, το Ζ 750.

billy84
23/04/2021, 13:41
Δεν εχω ανεβει αλλα δυστυχώς σε αυτα τα χρήματα δεν κοιταζω βολικοτητα παρα μονο αποσυμφόρηση απο τα προβλήματα της καθημερινότητας καθως οταν καβαλω τα ξεχναω όλα και ειμαι 100% στην οδήγηση χωρις αυτό να σημαινει οτι τρέχω... Και το cb να ειχα θα το κρατουσα με αυτη την κατάσταση που μου εχει τυχει και οπως αναφερω προκειται για κατι προσωρινό μεχρι να παρω το Vstrom(επειδη οταν το διαβαζω μου βγαζει κάτι επιθετικό αυτο που εγραψα για να μην παρεξηγηθω δεν το γράφω επιθετικά απλά αναφέρω τα γεγονότα)


Εύχομαι να βγεις σύντομα απο αυτήν την κατάσταση. Υπο αυτό το πρίσμα θα έλεγα οτι προχωράς άφοβα στο Fazer 600 το οποίο είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι!Να το παντρευτείς δύσκολο γιατί υπάρχει κόσμος που κοιτάει για μεταχειρισμένο φθηνό γκάζι+σχετικά άνετη οδήγηση.Να χάσεις λεφτά ακόμα πιο δύσκολο σε μεταχειρισμένο τέτοιας χρονολογίας.

typhoon
23/04/2021, 14:31
Προχωράς σε fazer κ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα θέλεις να το δώσεις μετά για vstrom...
Πολύ εμπορικό μηχανάκι δεν υπάρχει περίπτωση να σου "μείνει" εάν αποφασίσεις να το δώσεις (που δεν θα θέλεις να το δώσεις)
Από τα καλύτερα all round μηχανάκια, επιδόσεις ακόμη κ με σημερινά συγκρινόμενο, έχανε λίγο σε ποιότητα από το gsr της εποχής του, το οποίο όμως είναι σχετικά δύσκολο στην μεταπώληση του.
Πάντως το μοτερακι του περνάει άνετα τις 200.000χλμ(έχουμε δύο τρεις στην λέσχη που τα έχουν καβατζωσει) με τυπικές συντηρήσεις

borgiriadis1
23/04/2021, 14:48
Και εγώ πιστεύω τι το fazer είναι γενικά από τα πιο κινήσημα μοντέλα. Βέβαια που να βρεις ιδιοκτήτη που να μην του εχει πιει το αίμα αλλα αυτο είναι άλλο θέμα. Κατάταξε και τα TDM εκτός αν δεν θέλεις 900

masterone
23/04/2021, 15:45
Στα 3000 € αν το κριτήριο σου αποκλειστικά είναι μόνο πόσο εύκολα θα φύγει μπορώ να σκεφτώ το ΧΤΧ, το V strom, το Ζ 750.
Ευχαριστώ για τις προτασεις αλλα δεν θελω γυμνο μηχανάκι χωρίς fairing

Εύχομαι να βγεις σύντομα απο αυτήν την κατάσταση. Υπο αυτό το πρίσμα θα έλεγα οτι προχωράς άφοβα στο Fazer 600 το οποίο είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι!Να το παντρευτείς δύσκολο γιατί υπάρχει κόσμος που κοιτάει για μεταχειρισμένο φθηνό γκάζι+σχετικά άνετη οδήγηση.Να χάσεις λεφτά ακόμα πιο δύσκολο σε μεταχειρισμένο τέτοιας χρονολογίας.
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου. Με καλυψες πληρως.

Προχωράς σε fazer κ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα θέλεις να το δώσεις μετά για vstrom...
Πολύ εμπορικό μηχανάκι δεν υπάρχει περίπτωση να σου "μείνει" εάν αποφασίσεις να το δώσεις (που δεν θα θέλεις να το δώσεις)
Από τα καλύτερα all round μηχανάκια, επιδόσεις ακόμη κ με σημερινά συγκρινόμενο, έχανε λίγο σε ποιότητα από το gsr της εποχής του, το οποίο όμως είναι σχετικά δύσκολο στην μεταπώληση του.
Πάντως το μοτερακι του περνάει άνετα τις 200.000χλμ(έχουμε δύο τρεις στην λέσχη που τα έχουν καβατζωσει) με τυπικές συντηρήσεις
Δεν νομιζω να μην θελω να το δώσω αλλα ποτε δεν ξέρεις. Μου χει κολησει το Vstrom και δεν φευγει εύκολα απο το κεφαλι μου. Οτιδηποτε αλλο το θεωρώ υποκατάστατο αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Καλα να μαστε να καβαλάμε.

Και εγώ πιστεύω τι το fazer είναι γενικά από τα πιο κινήσημα μοντέλα. Βέβαια που να βρεις ιδιοκτήτη που να μην του εχει πιει το αίμα αλλα αυτο είναι άλλο θέμα. Κατάταξε και τα TDM εκτός αν δεν θέλεις 900
Υπαρχουν και μεγαλυτεροι άνθρωποι που τα προσεχουν και δεν τα σκιζουν. Το καλοκαιρι που περασε πετυχα εναν τυπο τον οποίο τον έβλεπα καθε ημερα που πηγαινα για δουλεια με fazer 600. Ποιο ηρεμο οδηγο μηχανης δεν ειχα ξαναδει σε σημειο που απορούσα τι τα θελει τα 100 αλογα. Βεβαια θα μου πεις εγω τι τα θέλω τα 100 αλογα μια χαρα ειναι μέχρι 50-60 αλλα να χαμε να λεγαμε. Το Tdm το σκεφτομαι και αυτο αλλα δεν ξερω αν ειμαι ετοιμος να ανεβω τοσο πολυ σε κυβικά από τα 500 στα 900

Xlitos
23/04/2021, 18:55
Το vstrom θα σου προσφερει ανεση,καλυψη απο τον αερα,φορτωμα.
Το fazer θα σου προσφερει συγκινησεις λογω πολυστροφου μοτερ + φρενα + σπορ ελαστικα.

παρε fazer η ζωη ειναι μικρη :cool:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/04/2021, 22:13
Πάρε βε στρομ τώρα μέχρι 3000 και σε 2 χρόνια το πουλάς οσο το πήρες και χτυπάς το καινούργιο μοντέλο.

Όσο για το φειζερ είναι γαμω τα μηχανάκια αλλά δεν έχει την αξία μεταπώλησης του στρομ.

Tallyban
24/04/2021, 08:24
1.88 ύψος και 500Χ;Μεγα λάθος, ευτυχώς που το ξεφορτώθηκες...

o_gavros
24/04/2021, 09:07
εχεις γίνει κουραστικός πια!
την εχεις διατρανώσει την αποψάρα σου για το μηχανακι σε κάμποσα θρεντ, δεν υπάρχει λόγος όπου βρεθείς και όπου σταθείς να εχουμε τα ίδια.
Το θρεντ αφορα την αγορά φέηζερ 600 κι εσυ σαν να μην πω τι, θεωρησες σκόπιμο να γράψεις το...κοντό σου.

TONYBANDIT
24/04/2021, 10:06
Είχα το fazer από το 2004 έως το 2008.4 χρόνια 85000 χλμ με 2 ταξίδια Ευρώπη το μεγάλο μέχρι Παρίσι.
Τα συν του είναι ευκολοοδηγητο, δυνατό ψηλά φορτώνεται για ταξιδι.
Τα μείον τώρα. Ψόφιο χαμηλά, μαλακές αναρτήσεις, μέτρια φρένα το πρώτο μοντέλο. Κατανάλωση αν το κυνηγάς τα 8 λίτρα τα έχεις για πλάκα. Ποιότητα κατασκευής μέτρια ειδικά τα πλαστικά του σπάνε για πλάκα.
Εξάτμιση στην ουρά το καλοκαίρι βγάζει πολλή ζέστη. Αν το γουστάρεις βέβαια κάποια από αυτά τα παραβλεπεις

doctoras
24/04/2021, 10:39
έχει αναβάτες 190 που κουμπώνουν τέλεια και προτιμούν SS ή street γενικότερα, που έχουν πιο κομακτ διαστάσεις απο τα adve.
αν η θέση οδήγησης ειναι ο καθοριστικός παραγοντας για εσένα και το μέγεθος σου και κοιτάς adve νομίζω οτι πρεπει να μείνεις εκεί.
Πάρε vstrom 650 ως 3k και αντικατέστησε το για το καινουργιο, εναλλακτική θα ήταν tdm900 αλλα θα συνηθίσεις τα γκάζια και μετά το strom θα σου φαίνεται λίγο

καλές αναλοιγίες στα γόνατα έχει και το XT660R αν το θέλεις για να περάσεις το καλοκαιρι όπως είπες

billyka
24/04/2021, 10:40
Εχω οδηγησει φιλου το 600 S2,οντως χαμηλα ειναι ψοφιο αλλα να πω την αληθεια δεν περιμενα και κατι αλλο απο 4κυλινδρο 600.Ψηλα καλο ειναι.Επι της ευκαιριας το πουλαει τωρα αν και μαλλον βρηκε με την μια να το δωσει.Εχει 45.000 χλμ,ψηλη φιμε ζελατινα,τελικα race tech Παπαγιαννης.Ολομαυρο με το μαυρο μοτερ.Ομορφο μηχανακι.

billyka
24/04/2021, 10:46
Επισης,ειμαι 1.87.Καλα εκατσα πανω στο μηχανακι,ανετη θεση οδηγησης αλλα μπορει ετσι να μου φανηκε σε σχεση με το SS μου,οποτε κρατα μια πισινη.Το μηχανακι στο οποιο εκατσα και ειπα ''αυτο ειναι,εδω καθομαι καλα'',ηταν ενα XR 600,με τις μανισιες ζαντες πανω,οχι μοταρντ.Οποτε πιστευω πως αν κοιταξεις για ψηλα μηχανακια με ορθια θεση οδηγησης θα κουμπωσεις τελεια.Πχ κανα ΚΤΜ 990,αλλα δεν ειναι του μπατζετ σου

katsar
24/04/2021, 16:51
Το φέιζερ ωραία μηχανή,βέβαια έχω βολτάρει μόνο το S2 το γυμνό .
Είναι όντως ''ψόφιο'' χαμηλά αλλά προσωπικά μου αρέσει αυτός ο oldschool τρόπος λειτουργίας 4κ μοτέρ.
Το ότι είναι σχετικά μαλακό στις αναρτήσεις βελτιώνεται ( με εξτρα κόστος φυσικά ) αλλά δεν το θεωρώ και απαραίτητα κακό,μηχανή βόλτας είναι όχι πίστας,τελευταία φορά που οδήγησα 1000ρι SS στην πατρών-πύργου κόντεψαν
να μου φύγουν τα σφραγίσματα και να σπάσει η μέση μου σε κάτι σαμαράκια.
Στα του τιντιεμ που αναφέρθηκε έχω να πω πως είναι μια πολύ καλή μηχανή βόλτας,με ωραίο μοτέρ,κάθεσαι άνετα ειδικά αν έχεις μακρυά χέρια.
Από τα 2 θα διάλεγα το Yamaha μόνο αν είχα κ@υλες να βγαίνω Εγνατία και να το σπάω ,να το ακούω να ουρλιάζει και να μου σηκώνεται ( η τρίχα) και γενικά ήθελα κάτι με πιο σπορ θέση οδήγησης,λίγο πιο ελαφρύ ίσως κ.α
Καλές βόλτες ότι και να πάρεις.

edit και τα 2 γιαμαχα είναι, εννοώ το Fazer.

THEOD
24/04/2021, 17:13
Το FZ6 έχει καλή μεταπώληση... Πολύ γρήγορο, αξιόπιστο, με λογική κατανάλωση για μηχανή 95 αλόγων, κάνει σχεδόν τα πάντα καλά, και γενικά δεν υστερεί σοβαρά πουθενά.
Μειονεκτήματά του ότι είναι ψόφιο (μα εντελώς όμως) κάτω από τις 7Κ (από την άλλη όμως σκίζει κώλους από εκεί και πάνω), το πολυόργανο στο κέντρο που ανέκαθεν με χάλαγε αισθητικά (γούστα είναι αυτά), και τα φρένα του που στην 1η γενιά του δεν είναι και ότι δυνατότερο (όχι ότι του v-strom είναι καλύτερα - εξαρτάται πάντα και με τι το συγκρίνεις...). Αναρτήσεις στο μέσο όρο που σημαίνει ότι κάνουν επαρκώς την δουλειά τους χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο, από εξοπλισμό δεν του λείπει κάτι, ταξιδεύει πολύ άνετα και γρήγορα χωρίς όμως να πολυφορτώνεται, δεν θα πει όχι σε τίποτα, και έχει αποδείξει ότι αν δεν είσαι κανίβαλος δεν σπάει - δεν χαλάει. Είναι από τα μηχανάκια που δύσκολα θα σε απογοητεύσει με τα μέτρα των μεσαίων μοτο δρόμου. Γενικά είναι "πυραυλάκι" και θα σου έλεγα ότι αν είσαι λίγο "ανήσυχος" τύπος που ψάχνεις κάτι παραπάνω από ένα "ήσυχο all around" και είναι σε καλή κατάσταση να μην διστάσεις

masterone
26/04/2021, 11:15
Το vstrom θα σου προσφερει ανεση,καλυψη απο τον αερα,φορτωμα.
Το fazer θα σου προσφερει συγκινησεις λογω πολυστροφου μοτερ + φρενα + σπορ ελαστικα.

παρε fazer η ζωη ειναι μικρη :cool:
Το ξέρω για το vstrom το εχει κολλητός του 9 και ειναι πολυ ανετο αλλα δεν προκειται να δωσω και 3 χιλιαρικα για vstrom tou 5 με 100κ+χλμτρα και χωρις abs


Πάρε βε στρομ τώρα μέχρι 3000 και σε 2 χρόνια το πουλάς οσο το πήρες και χτυπάς το καινούργιο μοντέλο.

Όσο για το φειζερ είναι γαμω τα μηχανάκια αλλά δεν έχει την αξία μεταπώλησης του στρομ.
Κοιτα το fazer to βρήκα 1900 πόσα να χασω σε 2 χρόνια. Ποιο κατω απο παπι δεν παιζει να το δωσω

1.88 ύψος και 500Χ;Μεγα λάθος, ευτυχώς που το ξεφορτώθηκες...
Ηθελα να το δοκιμάσω αλλα οντως δεν εκανε για εμένα



Είχα το fazer από το 2004 έως το 2008.4 χρόνια 85000 χλμ με 2 ταξίδια Ευρώπη το μεγάλο μέχρι Παρίσι.
Τα συν του είναι ευκολοοδηγητο, δυνατό ψηλά φορτώνεται για ταξιδι.
Τα μείον τώρα. Ψόφιο χαμηλά, μαλακές αναρτήσεις, μέτρια φρένα το πρώτο μοντέλο. Κατανάλωση αν το κυνηγάς τα 8 λίτρα τα έχεις για πλάκα. Ποιότητα κατασκευής μέτρια ειδικά τα πλαστικά του σπάνε για πλάκα.
Εξάτμιση στην ουρά το καλοκαίρι βγάζει πολλή ζέστη. Αν το γουστάρεις βέβαια κάποια από αυτά τα παραβλεπεις

Ωραια σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Στην παρουσα φαση κοιτάω μονο την μεραπωληση και να χει fairing. Ισως κοιτάξω και για κανενα tdm

masterone
26/04/2021, 11:26
έχει αναβάτες 190 που κουμπώνουν τέλεια και προτιμούν SS ή street γενικότερα, που έχουν πιο κομακτ διαστάσεις απο τα adve.
αν η θέση οδήγησης ειναι ο καθοριστικός παραγοντας για εσένα και το μέγεθος σου και κοιτάς adve νομίζω οτι πρεπει να μείνεις εκεί.
Πάρε vstrom 650 ως 3k και αντικατέστησε το για το καινουργιο, εναλλακτική θα ήταν tdm900 αλλα θα συνηθίσεις τα γκάζια και μετά το strom θα σου φαίνεται λίγο

καλές αναλοιγίες στα γόνατα έχει και το XT660R αν το θέλεις για να περάσεις το καλοκαιρι όπως είπες
Αυτο που θελω είναι κάτι οικονομικο με fairing που δεν θα χασω χρηματα απο την μεταπώληση. Τωρα το να παρω ένα vstrom με 100κ+χλμτρα δεν ξερω πως θα καταφερω να το δωσω μετα καθως δυστυχως οι Έλληνες μιας νοιαζει να γράφει λιγα χλμτρα και οχι η γενική κατασταση και συντήρηση να ειναι σωστη.

Εχω οδηγησει φιλου το 600 S2,οντως χαμηλα ειναι ψοφιο αλλα να πω την αληθεια δεν περιμενα και κατι αλλο απο 4κυλινδρο 600.Ψηλα καλο ειναι.Επι της ευκαιριας το πουλαει τωρα αν και μαλλον βρηκε με την μια να το δωσει.Εχει 45.000 χλμ,ψηλη φιμε ζελατινα,τελικα race tech Παπαγιαννης.Ολομαυρο με το μαυρο μοτερ.Ομορφο μηχανακι.
Τα ξερω ολα αυτα και δεν νομιζω να με ενοχλησουν. Ωραία αν τυχον το δινει σε καλη τιμη και δεν το δώσει στείλε μ ένα μνμ

Επισης,ειμαι 1.87.Καλα εκατσα πανω στο μηχανακι,ανετη θεση οδηγησης αλλα μπορει ετσι να μου φανηκε σε σχεση με το SS μου,οποτε κρατα μια πισινη.Το μηχανακι στο οποιο εκατσα και ειπα ''αυτο ειναι,εδω καθομαι καλα'',ηταν ενα XR 600,με τις μανισιες ζαντες πανω,οχι μοταρντ.Οποτε πιστευω πως αν κοιταξεις για ψηλα μηχανακια με ορθια θεση οδηγησης θα κουμπωσεις τελεια.Πχ κανα ΚΤΜ 990,αλλα δεν ειναι του μπατζετ σου
Αν ανεβω ποτε σε τοσα κυβικά τότε μια ειναι η αγαπη μου multistrada 1260s αλλα δυστυχώς δεν υπαρχει η οικονομική δυνατότητα για κατι τετοιο γτ καλως οκ να το πάρω αλλα δεν μπορω να το υποστηρίξω σαν συντήρηση.

Το φέιζερ ωραία μηχανή,βέβαια έχω βολτάρει μόνο το S2 το γυμνό .
Είναι όντως ''ψόφιο'' χαμηλά αλλά προσωπικά μου αρέσει αυτός ο oldschool τρόπος λειτουργίας 4κ μοτέρ.
Το ότι είναι σχετικά μαλακό στις αναρτήσεις βελτιώνεται ( με εξτρα κόστος φυσικά ) αλλά δεν το θεωρώ και απαραίτητα κακό,μηχανή βόλτας είναι όχι πίστας,τελευταία φορά που οδήγησα 1000ρι SS στην πατρών-πύργου κόντεψαν
να μου φύγουν τα σφραγίσματα και να σπάσει η μέση μου σε κάτι σαμαράκια.
Στα του τιντιεμ που αναφέρθηκε έχω να πω πως είναι μια πολύ καλή μηχανή βόλτας,με ωραίο μοτέρ,κάθεσαι άνετα ειδικά αν έχεις μακρυά χέρια.
Από τα 2 θα διάλεγα το Yamaha μόνο αν είχα κ@υλες να βγαίνω Εγνατία και να το σπάω ,να το ακούω να ουρλιάζει και να μου σηκώνεται ( η τρίχα) και γενικά ήθελα κάτι με πιο σπορ θέση οδήγησης,λίγο πιο ελαφρύ ίσως κ.α
Καλές βόλτες ότι και να πάρεις.

edit και τα 2 γιαμαχα είναι, εννοώ το Fazer.
Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη και τα δύο ειναι αξιολογα μηχανακια στα μάτια μου. Θα δειξει τι θα κάνω.


Το FZ6 έχει καλή μεταπώληση... Πολύ γρήγορο, αξιόπιστο, με λογική κατανάλωση για μηχανή 95 αλόγων, κάνει σχεδόν τα πάντα καλά, και γενικά δεν υστερεί σοβαρά πουθενά.
Μειονεκτήματά του ότι είναι ψόφιο (μα εντελώς όμως) κάτω από τις 7Κ (από την άλλη όμως σκίζει κώλους από εκεί και πάνω), το πολυόργανο στο κέντρο που ανέκαθεν με χάλαγε αισθητικά (γούστα είναι αυτά), και τα φρένα του που στην 1η γενιά του δεν είναι και ότι δυνατότερο (όχι ότι του v-strom είναι καλύτερα - εξαρτάται πάντα και με τι το συγκρίνεις...). Αναρτήσεις στο μέσο όρο που σημαίνει ότι κάνουν επαρκώς την δουλειά τους χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο, από εξοπλισμό δεν του λείπει κάτι, ταξιδεύει πολύ άνετα και γρήγορα χωρίς όμως να πολυφορτώνεται, δεν θα πει όχι σε τίποτα, και έχει αποδείξει ότι αν δεν είσαι κανίβαλος δεν σπάει - δεν χαλάει. Είναι από τα μηχανάκια που δύσκολα θα σε απογοητεύσει με τα μέτρα των μεσαίων μοτο δρόμου. Γενικά είναι "πυραυλάκι" και θα σου έλεγα ότι αν είσαι λίγο "ανήσυχος" τύπος που ψάχνεις κάτι παραπάνω από ένα "ήσυχο all around" και είναι σε καλή κατάσταση να μην διστάσεις
Ανήσυχος δεν ειμαι καθως δεν διαθετω τις οδηγικες ικανότητες για ακρότητες απλα θελω κατι να ξεφευγει το κεφάλι μ και παντα με σύνεση και εξοπλισμό. Κ το cb που ειχα δεν ειδα ποτε την τελικη του μεχρι 170 το ειχα παει μια φορά μονο και είχε και άλλο αλλά φοβήθηκα γτ δεν το ένιωθα σταθερό (φυσουσε κ λίγο)

doctoras
26/04/2021, 16:49
Αυτο που θελεις να κανεις παιζεις λιγο με πιθανότητες...γιατι εχεις πολλους αστάθμητους παράγοντες
Η λογικη λεει σε τετοια περιπτώση να κανεις υπομονή αν ειναι για λίγους μηνες για να αγορασεις την "κουτα".
Αν δε μπορεις με τιποτα να περιμένεις θα μπορουσες να αγορασεις ενα μικρο, μαξ ως 125cc να κανεις το κεφι σου και να μη χρειαστει να ριξεις αρκετα λεφτα στα μαζεματα. Και οταν θελησεις να μπορει να φύγει ή και να μείνει ως δευτερο για αστικη / εναλλακτική χρήση

masterone
26/04/2021, 17:52
Αυτο που θελεις να κανεις παιζεις λιγο με πιθανότητες...γιατι εχεις πολλους αστάθμητους παράγοντες
Η λογικη λεει σε τετοια περιπτώση να κανεις υπομονή αν ειναι για λίγους μηνες για να αγορασεις την "κουτα".
Αν δε μπορεις με τιποτα να περιμένεις θα μπορουσες να αγορασεις ενα μικρο, μαξ ως 125cc να κανεις το κεφι σου και να μη χρειαστει να ριξεις αρκετα λεφτα στα μαζεματα. Και οταν θελησεις να μπορει να φύγει ή και να μείνει ως δευτερο για αστικη / εναλλακτική χρήση

Εχω ηδη παπι που με μια 300αρα-400αρα καθως θελει επισκευη μοτερ επανερχεται αλλα δεν ξερω αν θα την παλευει να το παω σερι για 50-60 χλμτρα τερμα γτ δεν μπορω να παω κ σε δρομο με 2 λωριδες κυκλοφοριας μονο με 80 θα με παρει ο υπνος.Ή να ανεβω σε βουνο για καμια στροφοδιαδρομη

motojojo
26/04/2021, 21:19
Επειδή αρχικά ρώτησες αν ειναι λογική μια τέτοια κίνηση, κι εγώ είμαι της άποψης του δόκτορα. Για λίγους μήνες κάνεις υπομονή, εξυπηρετείσαι με το παπί και όταν περάσει αυτή η περίοδος πας καρφί στο καινουργιο. Το ενδιάμεσο εμπεριέχει ένα ρίσκο, ότι επισκευή ζητήσει δεν θα την πάρεις πίσω.

Στη θέση σου θα επισκεύαζα το παπί που στην τελική θα μου έμενε και θα συνέχιζε να βγάζει το ψωμί του. Χώρια που με τις χαμηλές απαιτήσεις που έχει θα μπει κατιτις ακόμα στην άκρη που ίσως σε βοηθήσει να πας πιο γρήγορα στο καινουργιο. Τα 80 μια χαρα τα κραταει για 50χλμ και 2 λωρίδες είναι καλύτερα από μια.

Και μόνο που σκέφτομαι τη διαδικασία της αναζήτησης να βρεθεί "σωστή" προσωρινή μηχανή και μετά προκειμενου να την πουλήσω να ακούω τον κάθε πικραμένο "φιλαράκι μια καλύτερη τιμούλα?" και να βιάζομαι να το δώσω για να πάρω το καινουργιο, ε καλύτερα υπομονή με το παπί. Που παίζει πιο πολύ χασούρα να έχεις από την βιασύνη σου να το δώσεις παρά από την απαξίωση της μηχανής.

sanctusan
27/04/2021, 08:30
Σε αυτή τη κατηγορία, εγώ έχω ένα Honda CB600 F Hornet 08. Κατά της άποψη μου, Καλύτερα φρένα, περισσότερα γκάζια. Του έχω πιει το αίμα, 40.000 στα χέρια μου. Ταξίδια, βόλτες, εντός πόλης. Μερικές φορές χωρίς καλή συντήρηση. Πάντα δίπλα μου. Και όσο βλέπω στο car, την ίδια τιμή κρατάει εδώ και 3-4 χρόνια.

masterone
16/07/2021, 09:31
Επειδη το αφησα καιρό χωρις να απαντησω κατι τελικα έκανα υπομονη και πηρα το Vstrom 650 του 21

katsar
16/07/2021, 09:39
Μπράβο φίλε,μηχανάρα για αυτό που την θέλεις,έχει ότι χρειάζεσαι ,καλές βολτάρες .

Tallyban
16/07/2021, 11:31
Καλόταξιδο.Για μεγαλόσωμο αναβάτη και συνεπιβάτη δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά,σταθερή αξία.

masterone
16/07/2021, 17:33
Ευχαριστώ πολύ παιδιά να είστε καλα και παντα όρθιοι!!

contes di Zante
19/07/2021, 07:06
Αφού είχες τα λεφτά όπως είχες πεί και στην αρχή έκανες την καλύτερη επιλογή, άξιζε που περίμενες....μένει τώρα να την χαρείς με ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ χιλιόμετρα!!