PDA

View Full Version : κρασπεδα, ξεπαρκαρισμα, ευαγγελισμος, και αλλα τετοια ομορφα...



Σελίδες : [1] 2

mikes
24/04/2021, 15:44
την καλησπερα μου απ'το κρεββατι του πονου... (νταξ καρεκλα γραφειου για να λεμε την αληθεια..)

Τεταρτη 21-4 περι την 9:30 το πρωι, μαρινου αντυπα ηλιουπολη.

πηγαινοντας για δουλεια βλεπω στα 20 μετρα μπροστα μου αυτοκινητο να ξεπαρκαρει. του κορναρω, δεν ακουει και συνεχιζει.
τραβιεμαι οσο αριστερα μπορω για να τον αποφυγω. (η ταχυτητα μου περιπου στα 60) βλεπω οτι δεν προλαβαινω τσαρουχωνω
φρενα κανω κι αλλον ελιγμο προς τα αριστερα χανω το μηχανακι και καρφωνομαι στο κρασπεδο το οποιο εχει καμια 40 ποντους
υψος και περιπου 3 μετρα φαρδος. κουτρουβαλαω στο κρασπεδο και προσγειωνομαι στο αντιθετο ρευμα. ο τυπος ευτυχως εκανε
10 μετρα παραπερα και σταματησε. οι περιοικοι με μπροσταρισα μια κυρια που δηλωσε αυτοπτης και εναν νεαρο καλουν εκαβ και
τροχαια, το προσωπικο του απεναντι βουλκανιζατερ (στο οποιο για καλη μου τυχη δουλευα παλιοτερα) ερχονται και με σηκωνουν
και αφου διαπιστωσα οτι εκτος απο εναν ενοχλητικο πονο αριστερα στη πλατη δεν εχω καποιο αλλο προβλημα βγαζω το κρανος και
αναζητω τον οδηγο του αλλου οχηματος (δεν ηξερα αν ειχε σταματησει η εφυγε ακομα. τη μηχανη δεν ειχα τα κουραγια να παω να
τη δω. ερχονται (αρκετα γρηγορα και σχεδον ταυτοχρονα) εκαβ και τροχαια δινουμε στοιχεια και μπαινω ασθενοφορο να παμε στον
ευαγγελισμο.

στο νοσοκομειο καλα καλα δε προλαβαν να με κατεβασουν απο το ασθενοφορο και πεσαν 5-6 ατομα πανω μου, εξεταση, πιεσεις,
καρδιογραφημα, και με πανε αμεσα για αξονικη και ακτινογραφιες (σε σημειο να αρχιζω να πιστευω οτι τη βγαζω δε τη βγαζω τη
μερα :lol: ) τεστ κοβιντ κτλ.. η διαγνωση ηταν ρογμωδη καταγματα σε 2 πλευρα και με βαζουν μεσα για νοσηλεια και παρακολουθηση
για κανα 2 μερες..

την επομενη μερα με πηρε τηλ η γυναικα του οδηγου (παρουσα κι αυτη στο συμβαν) να δει πως ειμαι και να με ενημερωσει οτι
πηγαν στη τροχαια να παρουν αντιγραφο της καταγραφης και οτι τους ειπαν οτι θα μας καλεσουν σε κανα τριμηνο για καταθεση και οτι
ο συζυγος της σκοπευει να πει τα πραγματα οπως ακριβως εγιναν οτι δλδ δεν υπηρξε επαφη κι εγω απλα τρομαξα και τσακιστηκα..

παρακευη πρωι χτυπαει το τηλ απο αγνωστο νουμερο. το σηκωνω και ειναι λεει απο μια υπηρεσια πργματονομωνων ιατρων που τους
ορισε η ασφαλιστικη του αλλου εμπλεκομενου για να με εξετασουν ωστε να προχωρησει το θεμα της αποζημιωσης μου.. ο τυπος δλδ
ειχε παει ηδη εκανε δηλωση κι εγω δεν ηξερα τιποτα περα απ'την πινακιδα του αμαξιου του το οποιο φροντισα να φωτογραφησω οσο
περιμεναμε εκαβ και τροχαια.. θετικοτατη εξελιξη για μενα αυτη φυσικα, και η πρωτη εντυπωση ειναι οτι εχω να κανω μαλλον με
σοβαρη εταιρεια..
στην επικοινωνια με τη δικη μου ασφαλιστικη μου ειπαν οτι επειδη ειναι ατυχημα χωρις επαφη, αποζημιωνομαι μεν, αλλα η περιπτωση
δεν υπαγεται στον φιλικο διακανονισμο κι ετσι μιλαω απ'ευθειας με την ασφαλιστικη του αλλου χωρις να εμπλεκεται η δικη μου, οποτε
δε χρειαζεται να κανω καποια δηλωση εγω εκτος και αν μου ζητηθει απ τους αλλους.

εν το μεταξυ χθες το μεσημερι βγηκα και απο ττο νοσοκομειο και ειμαι πλεον σπιτι μου. τρωω μεγαλο ζορι οταν παω να σηκωθω απο
το κρεββατι και απο την τουαλετα, αλλα παρ'ολα αυτα το παλευω.

παμε στο μηχανακι τωρα.
το μεσημερι της τεταρτης που πηγα στον θαλαμο αφου τακτοποιηθηκα πηρα τη την οδικη να παει να τη μαζεψει. ειχα συννενοηθει με τα
παιδια απ'το βουλκανιζατερ απεναντι να τη παραδοσουν, και ετυχε ο διαολος ο οδηγος που τη φορτωσε και τη πηγε στο μαγαζι που δουλευω
να ειναι και πελατης μας. σημερα πηγα και την ειδα..
εκ πρωτης οψεος δεν δειχνει να εχει στραβωσει κατι σε σκελετο η μπροστινο συστημα (εσκασε στο κρασπεδο με το αριστερο πλαινο) εχει μια
γουβιτσα το ρεζερβουαρ, εχει σπασει το καπακι της καμπανας, εχει στραβωσει ο αξονας του λεβιε των ταχυτητων, και εφυγε το μαρσπιε του οδηγου.
επισης εχει σε διαφορα σημεια γδαρσιματα-κιτρινιλες απο το κρασπεδο με πιο εντονα στην αριστερη μποτα. μπροστα παιρνει κανονικα, δουλευει καλα,
πιεση λαδιου ανεβαζει, αλλα φυσικα οταν δουλευει χανει απο το σπασιμο στο καπακι. δε με απασχολει ιδιεταιρα το υψος των ζημιων καθως απο τη
προηγουμενη εμπειρια μου με το γιαμαχα, εχω πολυ αξιοπιστο συνεργειο γι αυτη τη δουλεια και δε θα χρειαστει καν να βαλω το χερι στη τσεπη.

αυτα τα ολιγα.. να ειμαστε καλα, και εις αλλα με υγεια :beer:

panavour
24/04/2021, 15:51
Σιδερενιος και η επομενη με ABS.

o_gavros
24/04/2021, 15:51
ρε αχαρακτήριστε, αφού είχες τη γυναίκα σου μέσα, γιατι δεν της έλεγες να σου κάνει λίγο κουμάντο να ξεπαρκάρεις;
Επρεπε να γκρεμοτσακίσεις κάποιον αλλο δυστυχή μεροκαματιάρη;

Μικέ περαστικά!
Τυγχαίνει να έβαλα χοντρό χέρι σε ενα πεζό μπάρμπα εκεί στα Κανάρια προχτές που αμόλαγε χαρταετό καταμεσής του δρόμου και παραλίγο να τρακάρω με το προπορευόμενο αμάξι που δεν ήξερε ο άνθρωπος που να πάει για να μην τον πετύχει.
Ο μπάρμπας έβριζε τον αμαξάκια αλλά όταν ακουσε τα σχολιανά του απο μένα (δε το περίμενε) έκανε το παπί.


το μηχανάκι στο γκιώνη σου. τα πλευρά θέλουν υπομονή.

karellen
24/04/2021, 15:51
Σιδερένιος φίλε και ποτέ ξανά! :beer:

giorgosb
24/04/2021, 16:08
Καλή ανάρρωση :beer:

bulmont
24/04/2021, 16:14
Yπομονή και όλα οκ αφου δεν είναι τίποτα σοβαρότερο.......

:beer::beer:

mikes
24/04/2021, 16:24
Σιδερενιος και η επομενη με ABS. το μηχανακι δεν το εχασα επειδη δεν εχει abs.. το εχασα γιατι πηγαινα γραμμη για το κρασπεδο ενω ειχα το νου στο αμαξι μη βγει κι αλλο κι εχουμε χειροτερα abs δεν ειχα ποτε μου και με τις παρουσες συνθηκες ουτε προβλεπεται να αποκτησω ποτε..


ρε αχαρακτήριστε, αφού είχες τη γυναίκα σου μέσα, γιατι δεν της έλεγες να σου κάνει λίγο κουμάντο να ξεπαρκάρεις;
Επρεπε να γκρεμοτσακίσεις κάποιον αλλο δυστυχή μεροκαματιάρη;
αναγνωριζω το γεγονος οτι παιζει να μη με ειδε γιατι μπορει να εκατσε ο διαολος και να ημουν στη νεκρη γωνια του, αλλα ρε φιλε ΣΟΥ ΚΟΡΝΑΡΩ... τη κορνα δεν την ακους?? τες πα τουλαχιστον μου κανει η συμπεριφορα του στα μετ'επειτα παρ'ολο που (προφανως για απο το σοκ της στιγμης) αμεσως μετα το συμβαν μιλησαμε και οι δυο ξερα και καπως αποτομα, η μετ' επειτα συμπεριφορα του μου δειχνει οτι εχω να κανω με σωστο και ευγενικο ανθρωπο..

S705
24/04/2021, 16:28
περαστικά και δώσε ξεκούραση και χρόνο στα πλευρά.






του κορναρω, δεν ακουει και συνεχιζει.


στην φάση που κόρναρες έπρεπε να είχες είδη τσιμπήσει φρένα,πάντα μα πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου να έχεις ότι δεν σε ακούσουν δεν θα σε δουν.
:beer:

Dani_26
24/04/2021, 16:28
Περαστικά !
Ασχημη περιπετεια ,ειδικα στις υπαρχουσες συνθηκες.
Ολα καλα ομως! Καλη αναρρωση.

Volpad
24/04/2021, 16:33
Περαστικά και σιδερένιος...

sanctusan
24/04/2021, 17:16
Μαλακίες συμβαίνουν, τα σίδερα γίνονται

Περαστικά, σιδερένιος και υπομονή Mike:beer:

gior-gos
24/04/2021, 17:35
Περαστικά ρε Μικέ!

doctor_john
24/04/2021, 17:47
Περαστικα!

Ενας τρελούτσικος ιταλός γιατρός μου είχε πει όταν είχα ραγίσει πλευρό, πως αν θέλω να κολλήσει γρήγορα να τρέφομαι μόνο
με αλκαλικές τροφές και να κοιμάμαι πριν τις 00:00.
Δεν ξέρω αν είχε δίκιο, σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες έκανα παλι το κατσίκι και αυτός πανηγύριζε..

mikepap
24/04/2021, 17:48
Ελα ρε mike περαστικα και στους δυο σας.Το μηχανακι βεβαια δεν ποναει.Γρηγορη αναρωση και ξανα στους δρομους.

mikes
24/04/2021, 17:55
Περαστικα!

Ενας τρελούτσικος ιταλός γιατρός μου είχε πει όταν είχα ραγίσει πλευρό, πως αν θέλω να κολλήσει γρήγορα να τρέφομαι μόνο
με αλκαλικές τροφές και να κοιμάμαι πριν τις 00:00.
Δεν ξέρω αν είχε δίκιο, σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες έκανα παλι το κατσίκι και αυτός πανηγύριζε..

μαλακιες σου ειπε... το πλευρο για να θρεψει θελει καλοψημενα παϊδακια και αριστης ποιοτητας ακριβα κιτρινα τυρια που ειναι πλουσια σε ασβεστιο.. :lol:

σας ευχαριστω ολους παιδες..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/04/2021, 17:58
Περαστικά ρε φίλε.
Εισουν τυχερός στην ατυχία σου που πηρε θετική τροπή το πράγμα.

mikepap
24/04/2021, 17:59
Παντος την ορεξη σου για καλο και πολυ φαι και μετα γλυκο δεν την χανεις ποτε ρε φιλε.

kordix
24/04/2021, 18:03
Περαστικά Μικέ, ήσουν τουλάχιστον τυχερός στην ατυχία σου και δεν χρειάστηκε χειρουργείο με συντριπτικά κατάγματα ή να σπάσει πλευρό γιατί μετά πάει αλλού το πράμα και γίνεται πολύ επικίνδυνο.

Θα κάνεις λίγο υπομονή γιατί τα πλευρά θέλουν χρόνο αλλά ευτυχώς είναι ρωγμωδες τα κατάγματα.. Καλή δύναμη και περαστικά και μακάρι τα διαδικαστικά με τις ασφαλιστικές να γίνουν χωρίς να σου πριξουν τα μέζαια.

Και καλή Ανάσταση.

:(

Παίδες προσοχή στους δρόμους ειδικά μετά το Πάσχα που θα βγουν όλοι τρελαμενοι, μετά τον εγκλεισμό.

telegonos
24/04/2021, 18:32
Περαστικά φίλος, ποτέ ξανά σου εύχομαι. Μέσα στην ατυχία σου είναι τυχερός, να ξέρεις, σκέψου να είχες προσκρούσει με μια μικρή διαφορά στην γωνία, θα είχες π.χ. σπάσιμο πλευρού και διάτρηση πνεύμονα. Την έβγαλες με ρωγμούλες που και τίποτα να μην κάνεις, θα γίνουν καλά μόνες τους.

Να γιατί εντός πόλης τα 60 είναι πολλά τελικά, και γιατί πρέπει να πηγαίνουμε άκρα του τάφου σιωπή με κριτήριο ''τόσο ώστε ακόμα και να χρειαστεί να σταματήσω τελείως, να προλαβαίνω''.

Και πάλι περαστικά.

doctor_john
24/04/2021, 18:51
δεν θα θρέψει μόνο το πλευρό :lol:

Bowleno
24/04/2021, 19:03
το μηχανακι δεν το εχασα επειδη δεν εχει abs.. το εχασα γιατι πηγαινα γραμμη για το κρασπεδο ενω ειχα το νου στο αμαξι μη βγει κι αλλο κι εχουμε χειροτερα abs δεν ειχα ποτε μου και με τις παρουσες συνθηκες ουτε προβλεπεται να αποκτησω ποτε..

αναγνωριζω το γεγονος οτι παιζει να μη με ειδε γιατι μπορει να εκατσε ο διαολος και να ημουν στη νεκρη γωνια του, αλλα ρε φιλε ΣΟΥ ΚΟΡΝΑΡΩ... τη κορνα δεν την ακους?? τες πα τουλαχιστον μου κανει η συμπεριφορα του στα μετ'επειτα παρ'ολο που (προφανως για απο το σοκ της στιγμης) αμεσως μετα το συμβαν μιλησαμε και οι δυο ξερα και καπως αποτομα, η μετ' επειτα συμπεριφορα του μου δειχνει οτι εχω να κανω με σωστο και ευγενικο ανθρωπο..

Αν περίμενες να σε ακούσω εγώ....:D
Γι'αυτό φροντίζω και τις νεκρές, στραβές και ότι άλλο θέλεις γωνίες....
Στα είπα στο φατσάδικο, στα λέω κι εδώ, περαστικά ρε!:beer:

περαστικά και δώσε ξεκούραση και χρόνο στα πλευρά.







στην φάση που κόρναρες έπρεπε να είχες είδη τσιμπήσει φρένα,πάντα μα πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου να έχεις ότι δεν σε ακούσουν δεν θα σε δουν.
:beer:

Αυτό. Μόνο. Με έχει σώσει ούτε ξέρω πόσες φορές...:beer:

mikes
24/04/2021, 19:21
περαστικά και δώσε ξεκούραση και χρόνο στα πλευρά.







στην φάση που κόρναρες έπρεπε να είχες είδη τσιμπήσει φρένα,πάντα μα πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου να έχεις ότι δεν σε ακούσουν δεν θα σε δουν.
:beer:

σε αυτες τις περιπτωσεις η κινηση γινεται ασυναισθητα απο μονη της. φρενο και κορνα ταυτοχρονα.. αλλα στην προκειμενη δεν ειχα χωρο να αντιδρασω

doctoras
24/04/2021, 19:26
Περαστικά ρε φιλε, σιδερένιος και του νου σου στην επόμενη μαλακια

lleonidas
24/04/2021, 19:44
Καλή ανάρρωση και από εμένα :)
Δυστυχώς εχουμε μαζευτεί πάρα πολλοί άνθρωποι και οχήματα στις μεγαλουπόλεις και η αναποδιά παραμονεύει.

AristidisZ
24/04/2021, 20:12
Περαστικά και σιδερένιος Μικέ !

Νομίζω το καλύτερο φάρμακο είναι το κοκορέτσι :D

νεοσσός
24/04/2021, 20:28
Περαστικά!

Όπως είπε ο Λεωνίδας, είναι μεγάλη η πυκνότητα της κυκλοφορίας στις πόλεις, οπότε ο κίνδυνος ελοχεύει παντού.

Προσωπικά δεν κορνάρω σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπω αμάξι σε STOP ή που ξεπαρκάρει και αναρωτιέμαι "να ελαττώσω πολύ την ταχύτητά μου και να προβλέψω πλήρη ακινητοποίηση ή με έχει δει;". Επειδή τις περισσότερες φορές ο άλλος μας έχει δει, τείνουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα της ασφάλειας και δεν είμαστε έτοιμοι για ακινητοποίηση. Αντίστοιχα και σε διασταυρώσεις που δεν υπάρχει μεγάλη ορατότητα, όπου έχεις προτεραιότητα.

Πριν από μερικές εβδομάδες, οδηγώντας το ποδήλατο, είδα να περνάει μπροστά μου ένας με αμάξι, με 50 km/h παραβιάζοντας το STOP. Λογικά δεν είδε καν το STOP και πέρασε αέρα τη διασταύρωση, θεωρώντας ότι έχει προτεραιότητα. Ακόμα και με αμάξι να ήταν κάποιος, εύκολα τον είχε στείλει στον άλλο κόσμο αν τον χτυπούσε στην πόρτα του οδηγού. Πόσες φορές όμως περνάμε δρόμους, που ο κάθετος έχει STOP ή κόκκινο φανάρι, θεωρώντας ότι οι άλλοι οδηγοί θα τηρήσουν τον ΚΟΚ; Είναι γενικά ρίσκο, αλλά αν σταματάς παντού και πάντα, καταντάει κουραστικό, ειδικά όταν με τον καιρό δεν βλέπεις να συμβαίνει κάτι παράξενο και αποκτάς την ψευδαίσθηση της ασφάλειας. Πρακτικά δεν εφαρμόζεται το να κόβεις έντονα ταχύτητα σε όλα τα πράσινα φανάρια, σε όλα τα σημεία που έχει παρκαρισμένα αμάξια που μπορεί να ξεπαρκάρουν, σε όλα τα σημεία που μπορεί να πεταχτεί σκύλος, γάτα, σε όλες τις στροφές στο βουνό που μπορεί να έχει ο δρόμος λάδια ή κανένα ελάφι (https://youtu.be/zDPpH2g_uvs?t=62). Ακόμα και με τις νόμιμες ταχύτητες ο κίνδυνος είναι υπαρκτός. Οπότε, χαμηλές ταχύτητες, εξοπλισμός ασφαλείας και καλή τύχη...

Long story short: Σε τέτοιες περιπτώσεις είμαστε όλοι ευάλωτοι. Είναι απλά να μη σου κάτσει στραβή.

Σιδερένιος!

teogtp
24/04/2021, 20:59
Περαστικά ρε θηρίο!

alexis72
24/04/2021, 21:58
περαστικά αδελφέ , ησουν πάντως τυχερός στην ατυχία σου ,
τον ξερω πολύ καλά τον δρόμο που το επαθες κ λογικά εγινε μεταξύ ικα και την πλατεία κανάρια ...
ησουν καλά ντυμένος με κράνος γάντια μπουφάν με κόκκαλα η οχι ?
εγω ΠΑΝΤΑ κορνάρω συνεχόμενα αν δώ οτι ο αλλος τον παίζει τον λούτσο του ......οδηγώντας ...
και πάλι περαστικά αδελφέ και ποτέ ξανά

tzimidis
24/04/2021, 22:32
Και μου έκανε εντύπωση που είδα μόνο 1 μηχανάκι περνώντας το βράδυ.
Περαστικά , άμα χρειαστείς συκωταριές πες μου να καθαρίσω.

PaNick67
24/04/2021, 22:51
Περαστικά και αγύριστα Μικέ.

Sotirisxt
24/04/2021, 22:56
Περαστικα και σιδερένιος εμεις να ειμαστε καλα και όλα τα αλλα γινονται..

RaGe_Raptor
25/04/2021, 10:45
Περαστικά!:beer:

sapila racing
25/04/2021, 12:45
Περαστικά mike.
Υπομονή, τα πλευρά θέλουν χρόνο.

CorpseAlive
25/04/2021, 13:06
Περαστικά φίλε! Πάλι καλά δεν έπαθες κάτι πιο σοβαρό.

cityfly
25/04/2021, 13:39
Περαστικά :wave2:

Acacius
25/04/2021, 23:16
Περαστικά και αγύριστα. Μέσα στην ατυχία σου μάλλον ήσουν αρκετά τυχερός ώστε να... πέσεις σε σωστό (και ασφαλισμένο) άτομο.

Εγκρίνω 100% τη θεραπεία παΐδια-τυριά αλλά για να μη σου πέσει βαριά προτείνω να την εναλλάσσεις και με κάτι ελαφρύτερο, όπως δυο-τρία τυλιχτά.

McGyver
26/04/2021, 07:13
Περαστικά mike!

:souvlaki:

ΟΚΤΑΝΙΟ
26/04/2021, 08:33
Περαστικα και σιδερενιος μικε

Bowleno
26/04/2021, 14:31
Περαστικά mike.
Υπομονή, τα πλευρά θέλουν χρόνο.

Και η βουβωνοκήλη....:cry:
12 μέρες έχω να ανέβω στο παπί:cry:

DoctoR_k6
26/04/2021, 15:31
Περαστικα να ειναι κ ολα καλα.
Ευτυχως που δεν χτυπησες χειροτερα γιατι αυτο το κρασπεδο στην Μαρινου Αντυπα ειναι heavy duty...

vaska
26/04/2021, 21:01
Τα είπαμε κι αλλού, περαστικά κι αγύριστα. Μάλλον έχεις να κάνεις με σοβαρό άνθρωπο και μάλλον είσαι από τους λίγους τυχερούς. Οι περισσότεροι θα έκαναν μανούρα αφού δεν υπάρχει επαφή. Τες πα γρήγορα πάλι καβάλα
:beer:

mikes
27/06/2021, 16:36
επαναφερω το θεμα, για να σας ενημερωσω πως τελικα η μηχανη βγηκε ασυμφορη προς επισκευη.
για το λογο αυτο η ασφαλιστικη την αποζημιωσε λιγο λιγοτερα απ'οσο την αγορασα πριν 2μιση και κατι χρονια.
εν το μεταξυ, μεσολαβησε η ιδια ωστε να πουληθει για να φυγει απ'την κατοχη μου, πηρα τα λεφτα της πωλησης, και αναμενω
μεσα στη βδομαδα και το υπολοιπο ποσο απο την ασφαλιστικη..

οσον δε αφορα τον τραυματισμο μου, ο οποιος να σημιωσω πως δε με ταλαιπωρησε και ιδιεταιρα, (2 μηνες μετα και δεν
αισθανομαι καν οτι περασα κατι τετοιο) η αποζημιωση που προτεινε η ασφαλιστικη ειναι αρκετα παραπανω χρηματα απ'οσο
υπολογιζα.. υπενθυμιζω πως προκειται για ατυχημα ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΦΗ..

ολα καλα λοιπον, και παμε γι αλλα.. ηδη εχω βρει αντικαταστατη και ειμαι σε συνενοηση με τον ιδιοκτητη για την αγορα..
το τι ειναι κτλ, οταν ερθει η ωρα... :wave2: :beer:


εντιτ: επισης να αναφερω πως η παρακατω διαγνωση:
..... η διαγνωση ηταν ρογμωδη καταγματα σε 2 πλευρα και με βαζουν μεσα για νοσηλεια και παρακολουθηση
για κανα 2 μερες..
ηταν αυτη που μου ειπε ο γιατρος στα επιγοντ οταν μου αναοινωσε οτι θα με κρατησει για νοσηλεια... η τελευταια ακτινογραφια που εβγαλα οταν βγηκα, εδειχνε 4 πλευρα ραγισμενα, και ενα σπασμενο με τετοιο τροπο που απορουσαμε πως διαολο θα κολλησει αυτο το πραγμα...

PaNick67
27/06/2021, 17:00
Σιδερένιος και ποτέ ξανά. Με το καλό το νέο μοτόρι!

McGyver
27/06/2021, 18:26
Ποτέ ξανά Μάικ!

Με το καλό το επόμενο!

Bowleno
27/06/2021, 21:11
Τέλος καλό, όλα καλά και ποτέ ξανά!:beer:

zannisvel
27/06/2021, 22:16
Μπράβο ρε Μικε!!!!! :beer:
Σιδερένιος και ποτέ ξανά!!!
Αναμένουμε νέα για το καινούριο μοτόρι!!

Nostradamus
27/06/2021, 22:20
Σιδερένιος και ποτέ ξανά!

Tallyban
28/06/2021, 08:06
"Μέγας χορηγός" των ασφαλιστικών εταιριών είναι οι δρόμοι της Ηλιούπολης(Αττικής).
Επειδή περνάω συχνά δεν έχω δει δρόμο με όριο
πάνω από 50 και όμως γίνονται σοβαρά ατυχήματα.
Ειδικά στο δεύτερο φανάρι μετά τη κατηφόρα του Καρέα (Βενιζέλου &Παναγούλη)παίζει τη τελευταία 25ετια να έχουν σκοτωθει,ακρωτηριαστεί,τραυματιστεί σοβαρά εκατοντάδες άτομα.
Έλεγχο ταχύτητας δεν έχω δει ποτέ μου(ένδοξη τροχαία Ελληνικού,πρώην Γλυφάδας,επίλεκτη υπηρεσία,να την προτιμήσετε).
Μια απλή και φθηνή λύση για τη μείωση των ατυχημάτων,θα ήταν τα πλατιά σαμαρακια,αλλά βγάζει τα προς το ζην πολυς κόσμος από τα ατυχηματα στους δρόμους,οπότε δεν.

Nostradamus
28/06/2021, 12:00
"Μέγας χορηγός" των ασφαλιστικών εταιριών είναι οι δρόμοι της Ηλιούπολης(Αττικής).

Μια απλή και φθηνή λύση για τη μείωση των ατυχημάτων,θα ήταν τα πλατιά σαμαρακια,αλλά βγάζει τα προς το ζην πολυς κόσμος από τα ατυχηματα στους δρόμους,οπότε δεν.

Καλα αυτο το τελευταιο ειναι λιγο της υπερβολης. Αν αρχισουμε και τετοιες σκεψεις, θα το χασουμε το τρενο (που χαμενο ειναι αλλα λεμε τωρα)..

tzimidis
28/06/2021, 13:47
Καλα αυτο το τελευταιο ειναι λιγο της υπερβολης. Αν αρχισουμε και τετοιες σκεψεις, θα το χασουμε το τρενο (που χαμενο ειναι αλλα λεμε τωρα)..

Εγώ ποτε δεν κατάλαβα γιατί αφαιρέθηκαν αυτά τα σαμαρακια, ειδικά αυτά που ήταν μπροστά σε σχολεία, παιδικές χαρές.

Έκανα ερώτηση στο Δήμο, μου είπαν εντολή υπουργείου.
Έκανα ερώτηση στο υπουργείο, παπαρια απάντηση πήρα.
Προφανώς η ζωές των παιδιών και η σωματική ακεραιότητα τους, αξίζει λιγότερο από τα Ι.χ.

doctor_john
28/06/2021, 13:58
Ο νόμος λέει ότι δεν μπορείς να έχεις τέτοια κολλήματα σε δρόμο που περνούν Χ αυτοκίνητα την ώρα.
Δεν έχει να κάνει με ζωές αλλά με ακίνητα. Τα ίδια ακίνητα που ανεβαίνει η τιμή τους λόγο του σχολείου.

tzimidis
28/06/2021, 14:09
Ο νόμος λέει ότι δεν μπορείς να έχεις τέτοια κολλήματα σε δρόμο που περνούν Χ αυτοκίνητα την ώρα.
Δεν έχει να κάνει με ζωές αλλά με ακίνητα. Τα ίδια ακίνητα που ανεβαίνει η τιμή τους λόγο του σχολείου.

Άρα γαμιεται ο νόμος.

Tallyban
28/06/2021, 17:10
Τα σαμαρακια απαγορεύτηκαν γιατί θα έκαναν καμιά προσφυγή(και τη κέρδισαν )αυτοί που έχουν συμφέροντα από τα τροχαία ατυχηματα στις πόλεις,ξεκάθαρα πράγματα .

tzimidis
28/06/2021, 17:37
Τα σαμαρακια απαγορεύτηκαν γιατί θα έκαναν καμιά προσφυγή(και τη κέρδισαν )αυτοί που έχουν συμφέροντα από τα τροχαία ατυχηματα στις πόλεις,ξεκάθαρα πράγματα .

Άρα γαμιέται ο νόμος μαζί με το νομοθέτη.

cityfly
28/06/2021, 18:14
Τα σαμαράκια είναι απλά ενοχλητικά κι υπό προϋποθέσεις επικίνδυνα.
Η μόνη λύση είναι η σοβαρή αστυνόμευση και η οδική εκπαίδευση από το σχολείο

tzimidis
28/06/2021, 19:44
Τα σαμαράκια είναι απλά ενοχλητικά κι υπό προϋποθέσεις επικίνδυνα. Αν τηρεις τα όρια, ποτέ δεν ειναι επικινδυνα. Αν την έχεις δει dukes of hazzard, δεν χρειάζεσαι σαμαρακια για να είσαι επικινδυνος
Η μόνη λύση είναι η σοβαρή αστυνόμευση και η οδική εκπαίδευση από το σχολείο Μέχρι τότε όμως?

Σωστή πάντως η πρόταση σου .
Θα βοηθούσε βέβαια, αν ο επόμενος κλαρινοκαγκουροπουστας που θα θερίσει 1-2 ζωές, λόγω αλκοόλ ή/και ταχύτητας, αποζημιώσει με την περιουσία του, και μείνει και στον Κορυδαλλό 9-10 χρονάκια.

Έξω, είναι ανθρωποκτονια από αμέλεια με ενδεχόμενο δόλο.
Εδώ είναι η κακία στιγμή.

Tallyban
29/06/2021, 07:43
Έτσι και σου έχουνε μπουκαρει από το παράθυρο 10 φορές και φωνάξεις την αστυνομία να το φυλάξει(εδώ γελάνε),θα σου πουν να βάλεις κάγκελα.
Παρομοιως επειδή δε πρόκειται (λόγω συμφερόντων διαφόρων συντεχνιών) η τροχαία να κάνει ποτέ έλεγχο ταχύτητας σε κατοικημένες περιοχές τα σαμαρακια και οι υπερυψωμένες διαβάσεις πεζών είναι μονόδρομος.Ουτε καν φανάρια δε χρειάζονται που κοστίζουν κιόλας.

CorpseAlive
30/06/2021, 12:12
Σωστή πάντως η πρόταση σου .
Θα βοηθούσε βέβαια, αν ο επόμενος κλαρινοκαγκουροπουστας που θα θερίσει 1-2 ζωές, λόγω αλκοόλ ή/και ταχύτητας, αποζημιώσει με την περιουσία του, και μείνει και στον Κορυδαλλό 9-10 χρονάκια.

Έξω, είναι ανθρωποκτονια από αμέλεια με ενδεχόμενο δόλο.
Εδώ είναι η κακία στιγμή.

Αμέλεια με ενδεχόμενο δόλο δεν παίζει πουθενά γιατί σαν πρόταση αυτοαναιρείται. (δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς δόλο και με ενδεχόμενο δόλο ταυτόχρονα)
Φιλικά .

tzimidis
30/06/2021, 15:41
Αμέλεια με ενδεχόμενο δόλο δεν παίζει πουθενά γιατί σαν πρόταση αυτοαναιρείται. (δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς δόλο και με ενδεχόμενο δόλο ταυτόχρονα)
Φιλικά .

Εδώ ρε συ ο άλλος αυτοκτόνησε με 2 σφαιρες στην καρδιά και στο κεφάλι, στον ενδεχόμενο άδολο δόλο θα κολλήσουμε?

Βασικά μετέφρασα το fahrlässig από τα γερμανικά και του κότσαρα και ολιγη από δόλο.

Αφού είσαι της νομικής επιστήμης, ψάξτε λίγο και κάνε τη συγκριση:
Σχετικά πρόσφατα, 2 τύποι κάνανε κοντρες στο κέντρο του Βερολίνου , και ο ένας από αυτούς έπεσε με 170 χαω πάνω σε διερχόμενο όχημα, σκοτώνοντας τον οδηγό.
Καταδικαστηκε για φόνο σε ισόβια.

Βρες μου σε παρακαλώ μια αντίστοιχη περίπτωση στα ελληνικά δικαστικά χρονικά.
Ποια είναι η μεγαλύτερη ποινή που έχει δοθεί πότε?

stefanos
30/06/2021, 18:48
Σχετικά πρόσφατα, 2 τύποι κάνανε κοντρες στο κέντρο του Βερολίνου , και ο ένας από αυτούς έπεσε με 170 χαω πάνω σε διερχόμενο όχημα, σκοτώνοντας τον οδηγό.
Καταδικαστηκε για φόνο σε ισόβια.

Βρες μου σε παρακαλώ μια αντίστοιχη περίπτωση στα ελληνικά δικαστικά χρονικά.
Ποια είναι η μεγαλύτερη ποινή που έχει δοθεί πότε?


Στη Σταδίου δε γίνονται κόντρες.

cityfly
30/06/2021, 21:43
Σωστή πάντως η πρόταση σου .
Θα βοηθούσε βέβαια, αν ο επόμενος κλαρινοκαγκουροπουστας που θα θερίσει 1-2 ζωές, λόγω αλκοόλ ή/και ταχύτητας, αποζημιώσει με την περιουσία του, και μείνει και στον Κορυδαλλό 9-10 χρονάκια.

Έξω, είναι ανθρωποκτονια από αμέλεια με ενδεχόμενο δόλο.
Εδώ είναι η κακία στιγμή.

Αν την έχεις δει duke of hazard σαμαράκια ή όχι θα την κάνεις τι μαλακία.

Άσε το έξω, μην το γενικεύεις αλλού είναι καλά αλλού όχι.
Γενικά αν δεις τι ποινές στις περισσότερες χώρες είναι λες και το μόνο που τους νοιάζει είναι τα λεφτά από τα πρόστιμα.

tzimidis
30/06/2021, 23:51
Τα λεφτά από τα προστιμα,
ή απλά τα πρόστιμα είναι ψιλοσιγουρα και αποτρεπτικά?

Xlitos
01/07/2021, 01:01
περαστικα

η μαρινου αντυπα ειναι πλατυς δρομος σε ποιο σημειο του δρομου ησουν?για να λες το εκοψες αριστερα παει να πει πηγαινες στην δεξια ''λωριδα'' κοντα στα παρκαρισμενα πραγμα επικινδυνο γενικως.Δε λεω οτι φταις ρωταω αν μπορουσες να το αποφυγεις.Ετσι οπως το περιγραφεις καταλαβαινω οτι δεν ειχες αμαξι στα αριστερα σου.Οποτε αν ησουν αριστερα θα γλιτωνεις τον ελιγμο.

Tallyban
01/07/2021, 07:59
Περνάω από αυτό το δρόμο αλλά τώρα είδα ότι λέγεται Μ.Αντυπα.
Κλασσική περίπτωση ελληνικού δρόμου σε κατοικημένη περιοχή με όριο 50 που κανείς δε πηγαίνει με 50 και ποτέ δε θα γίνει έλεγχος ταχύτητας (για τους γνωστούς λόγους, συμφέροντα συντεχνιών,κλπ)

CorpseAlive
01/07/2021, 09:46
Εδώ ρε συ ο άλλος αυτοκτόνησε με 2 σφαιρες στην καρδιά και στο κεφάλι, στον ενδεχόμενο άδολο δόλο θα κολλήσουμε?

Βασικά μετέφρασα το fahrlässig από τα γερμανικά και του κότσαρα και ολιγη από δόλο.

Αφού είσαι της νομικής επιστήμης, ψάξτε λίγο και κάνε τη συγκριση:
Σχετικά πρόσφατα, 2 τύποι κάνανε κοντρες στο κέντρο του Βερολίνου , και ο ένας από αυτούς έπεσε με 170 χαω πάνω σε διερχόμενο όχημα, σκοτώνοντας τον οδηγό.
Καταδικαστηκε για φόνο σε ισόβια.

Βρες μου σε παρακαλώ μια αντίστοιχη περίπτωση στα ελληνικά δικαστικά χρονικά.
Ποια είναι η μεγαλύτερη ποινή που έχει δοθεί πότε?

Έχω την εντύπωση στο ατύχημα με τα Τέμπτη ο οδηγός της νταλίκας έφαγε γερή καμπάνα, αλλά χωρίς να το έχω πολυψάξει .
Γενικά πάντως αν το ατύχημα/δυστύχημα έγινε υπο ιδιαίτερες συνθήκες και όχι στην κανονική ροή της κυκλοφορίας εξετάζονται και άλλες ποινές πέραν της αμέλειας.
Π.χ. οι επαγγελματίες οδηγοί, οι κόντρες , το λάθος φόρτωμα σε νταλίκα, το αλκοολ σε επαγγελματία οδηγό κλπ κλπ.

''Σχετικά πρόσφατα, 2 τύποι κάνανε κοντρες στο κέντρο του Βερολίνου , και ο ένας από αυτούς έπεσε με 170 χαω πάνω σε διερχόμενο όχημα, σκοτώνοντας τον οδηγό.
Καταδικαστηκε για φόνο σε ισόβια.''


Δεν μπορώ να ξέρω το διατακτικό ούτε την νομολογία της Γερμανίας για να έχω άποψη , επομένως δεν μπορώ να σου απαντήσω ,

mikes
02/07/2021, 07:18
περαστικα

η μαρινου αντυπα ειναι πλατυς δρομος σε ποιο σημειο του δρομου ησουν?για να λες το εκοψες αριστερα παει να πει πηγαινες στην δεξια ''λωριδα'' κοντα στα παρκαρισμενα πραγμα επικινδυνο γενικως.Δε λεω οτι φταις ρωταω αν μπορουσες να το αποφυγεις.Ετσι οπως το περιγραφεις καταλαβαινω οτι δεν ειχες αμαξι στα αριστερα σου.Οποτε αν ησουν αριστερα θα γλιτωνεις τον ελιγμο.

εξω απο το σκλαβενιτη εγινε και ημουν στην αριστερη λωριδα μεν αλλα στην ακρη της προς τα δεξια... αυτος ξεπαρκαρε και πηγε να βγει στη λωριδα μου, κι εγω τραβηχτηκα εντελως αριστερα..
αυτον μπορεσα και τον απεφυγα... το κρασπεδο ομως οχι.. αυτο αποφασισε να μεινει στη θεση του και να μην μετακινηθει.. :D

Tallyban
02/07/2021, 07:37
Εκεί παρακάτω στη νησίδα έχει ένα μνήμα,που αν αυτός ο δρόμος είχε υπερυψωμένες διαβάσεις ή σαμαρακια δε θα υπήρχε..
Σε "δουλειά" να βρισκόμαστε όμως...

giorgosb
02/07/2021, 08:22
Και σαμαράκια να είχε πάλι χάος θα ήταν γιατί παρκάρουν και ξεπαρκάρουν για το σουπερμάρκετ. Θέλει πολλή προσοχή το σημείο..

THEOD
02/07/2021, 12:46
εξω απο το σκλαβενιτη εγινε και ημουν στην αριστερη λωριδα μεν αλλα στην ακρη της προς τα δεξια... αυτος ξεπαρκαρε και πηγε να βγει στη λωριδα μου, κι εγω τραβηχτηκα εντελως αριστερα..
αυτον μπορεσα και τον απεφυγα... το κρασπεδο ομως οχι.. αυτο αποφασισε να μεινει στη θεση του και να μην μετακινηθει.. :D

Αν είχε γίνει 50-100 μέτρα πιο πάνω παίζει και να ήμουν εγώ αυτός που θα σε μάζευε από κάτω...Εκεί μου ξέφυγες και δε σε πήρα χαμπάρι :lol:
Το συγκεκριμένο σημείο έχει δίπλα-δίπλα και τον Σκλαβενίτη και το 6ο δημοτικό σχολείο με αποτέλεσμα τόσο το 2πλοπαρκάρισμα όσο και γενικά το απρόσεχτο μπες-βγες είναι πολύυυυυυ συχνό φαινόμενο. Οι "ντόπιοι" το ξέρουμε και πάντα εκεί έχουμε το νού μας.
Τέσπα..Περαστικά ρε...

Tallyban
02/07/2021, 14:55
Άμα είχε σαμαρακια δε θα πέρναγαν οι παντός είδους κάφροι και καφρίνες με 80αρες και 100αρες...
Στο τέλος θα μας φταίνε και τα δέντρα στα πεζοδρόμια,όπως παλιότερα που έπεσε κάποιος σε διαφημιστική πινακίδα στο πεζοδρόμιο και διαμαρτυρόταν κι ας ειχε αφήσει 80 μέτρα γραμμή από φρενάρισμα στην άσφαλτο.

mikes
02/07/2021, 20:00
Εκεί παρακάτω στη νησίδα έχει ένα μνήμα,που αν αυτός ο δρόμος είχε υπερυψωμένες διαβάσεις ή σαμαρακια δε θα υπήρχε..
Σε "δουλειά" να βρισκόμαστε όμως...

το μνημα που λες παρακατω, ειναι αν θυμαμαι καλα για ενα περιστατικο πριν καμια 10ρια χρονια, οταν δυο πιτσιρικαδες καρφωθηκαν με σουζα σε ενα
αμαξι που νομιζω εβγαινε απ'το βενζιναδικο.. δεν θυμαμαι αν σκοτωθηκε ο ενας η και οι δυο..

THEOD
03/07/2021, 16:31
Όπως τα λες ειναι. Οι 2 πιτσιρικάδες ερχόντουσαν σουζαριστοι και γρήγορα την ώρα που μια γυναίκα οδηγός έβγαινε από την shell. Και οι 2 κατέληξαν - ο ένας επιτόπου και ο άλλος καθοδόν για το νοσοκομείο...

Tallyban
04/07/2021, 08:45
Για να σκοτώνεται κόσμος σε δρόμους με 50 όριο ταχύτητας,κάτι γίνεται λάθος σε επίπεδο πρόληψης,το καταλαβαίνουμε όλοι θελω να πιστευω...

stefanos
04/07/2021, 09:04
Άμα είχε σαμαρακια δε θα πέρναγαν οι παντός είδους κάφροι και καφρίνες με 80αρες και 100αρες...
Στο τέλος θα μας φταίνε και τα δέντρα στα πεζοδρόμια,όπως παλιότερα που έπεσε κάποιος σε διαφημιστική πινακίδα στο πεζοδρόμιο και διαμαρτυρόταν κι ας ειχε αφήσει 80 μέτρα γραμμή από φρενάρισμα στην άσφαλτο.

Τα σαμαράκια οι λακούβες ή τα οδοφράγματα φάγανε πολύ κόσμο πρίν οι διάνοιες που μας κυβερνούνε καταλάβουν ότι δεν δουλεύουν.

doctoras
04/07/2021, 09:32
Για να σκοτώνεται κόσμος σε δρόμους με 50 όριο ταχύτητας,κάτι γίνεται λάθος σε επίπεδο πρόληψης,το καταλαβαίνουμε όλοι θελω να πιστευω...

Νοοτροπίας-κουλτούρας

Ομως και ο πιο συνετός οδηγος μοτοσυκλετας πανελληνίως δεν μπορει να κρατήσει σταθερα 50 εντός πολεοδομικού

Ενω οι κοινωνίες βαζουν νόμους μπαμπούλες που αφενός δεν μπορουν να ελέγξουν και αφετετου ανέφικτες να υλοποιηθούν οπως αυτο με την αλλαγη σε 30km/h εντος κατοικημένης περιοχής που θα ερθει προσεχώς

Η ασφαλης οδηγική συμπεριφορά κατακτάται με προγραμματα συνεχόμενης εκπαίδευσης σε ολους του εμπλεκόμενους.
Αυτο δε γίνεται ουτε εδω ουτε ακόμα στην βορεια Ευρώπη συνεπως τα ποσοστα τροχαιων θανάτων θα παραμένουν

Tallyban
04/07/2021, 10:10
Με το συμπάθειο, αλλά αντί να βάλουμε κάγκελα στα παράθυρά μας,να κάνουμε συνεχόμενο πρόγραμμα εκπαίδευσης στους κλέφτες να μη μπουκαρουν;

motojojo
04/07/2021, 10:45
Τα προγράμματα και οι παιδείες στα σχολεία δεν είναι τίποτε άλλο από στρουθοκαμηλισμός.΄Ενας πολύ εύσχημος τρόπος να ρίξουμε την ευθύνη αλλού. Γιατί πείτε μου ειλικρινά, ποιος γονέας θα προβληματιστεί αν το παιδί του του πει ότι κάνει κάτι λάθος? Πόσο να επηρεάσει τον μικρό μαθητή ο φουκαράς ο δάσκαλος με το να του πιπιλίζει να περιμένει όταν βλέπει τον "Σταμάτη" και να περνάει γρήγορα όταν ανάβει ο "Γρηγόρης" αλλά την ίδια μέρα ο γονιος να μη χαμπαριάζει από Σταματηδες και Γρηγόρηδες όταν παίρνει το μικρό από το σχολείο? Ποιον νομίζετε θα μοιάσει το παιδί?

Υπάρχει κανείς εδώ μέσα, ένας, να περιμένει τακτικά σαν πεζός να ανάψει το πράσσινο να περάσει απέναντι? Είμαι σίγουρος δεν το κάνει κανεις. ΚΑΝΕΙΣ. Το πιο απλό πράγμα στον κόσμο. Και έχουμε την αυταπάτη ότι θα σωθούμε από ένα μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής στο δημοτικό. Καλά κρασιά.

Η παιδεία ξεκινάει πρώτα απ'όλα από το σπίτι. Απο τους γονείς. Και δυστηχώς η παιδεία δεν περιορίζεται στο να φοράμε τη ζώνη μας και το κράνος μας. Πάει πολύ βαθύτερα.

Όταν ομως η κατάσταση έχει ξεφύγει, τότε μόνο η ράβδος φέρνει αποτέλεσμα. Άμα δεν φας 2-3 κλήσεις μυαλό δε βάζεις. Μάθαμε να φοράμε ζώνη γιατί κάποτε έγραφαν για ζώνη. Μαθαμε να φοράμε κράνος γιατί επίσης έγραφαν για κράνος. Σταμάτησαν να γράφουν, δε φοράει κανένας. Έτσι συνετίζεται ο γονιός, έτσι θα μάθει και στο παιδι του μετά. Απλά πράγματα.

Από τα 30αρια σε κατοικημένες περιοχές, έχω συλλογή από κλήσεις. Η πιο πρόσφατη, 4 Ιουνίου, την πήρωσα πριν καμιά δεκαριά μέρες. Το ποσό αστείο, 15 ευρώ, αλλά όχι τόσο αστείο να λες στα @@ μου. Δεν είμαι τόσο large να πληρώνω 15αρια καθημερινά, κανείς δεν είναι. Με χτυπησε με 39, με 40 θα ήταν παραπάνω, με 45 ακόμα παραπάνω και πόντος, με 50 διπλωμα γιοκ για ένα μήνα. Τώρα άμα εσυ είσαι μάγκας πλέρωνε.

Και κάπως έτσι την πατάω πάντα. Έλα μωρέ ποια η πιθανότητα να έχει ραντάρ? Σιγα μην έχουν εδω. Και κάπου εκεί σκάει το κόκκινο φλας από το φορτηγάκι της αστυνομίας....

Tallyban
04/07/2021, 11:01
Εντάξει,εκεί που είσαι γίνεται κάποιος έλεγχος,εδώ που ποτέ δε γίνεται έλεγχος σε δρόμους με 50 όριο τι πρέπει να γίνει;

motojojo
04/07/2021, 11:06
Να ξεκινήσουν έλεγχοι. Δεν είναι δύσκολο.

panavour
04/07/2021, 11:21
Να ξεκινήσουν έλεγχοι. Δεν είναι δύσκολο.

Δεν υπαρχει προσωπικο,αν και εχουμε τους περισσοτερους αστυνομικους ανα κατοικο στην ΕΕ,ασχολουνται με αλλα πιο ''παραγωγικα'' πραγματα,οπως ''φυλακες-φιλιππινεζες ,πολιτικων,βιομηχανων,εφοπλιστων,δημοσιογραφων,και λοιπων στυλοβατων της ΑΓΙΑΣ ελληνικης κοινωνιας''
Και μαλιστα οι περισσοτεροι αστυνομικοι ''σκοτωνονται'' για να παρουν τετοια προνομιουχο θεση.
Οποτε για την προστασια του ποπολου ποιος να περισσεψει???
ΣΕΜΝΑ και ΤΑΠΕΙΝΑ που ελεγε και ο Κωστακης απ την χασαποταβερνα με την προβατινα.

Tallyban
04/07/2021, 11:24
Δεν έχω δει ποτέ έλεγχο ταχύτητας σε κάποια γειτονιά της Αθήνας σε δρομο με όριο 50 ή 30.Ποτέ.

tzimidis
04/07/2021, 11:27
Τα σαμαράκια οι λακούβες ή τα οδοφράγματα φάγανε πολύ κόσμο πρίν οι διάνοιες που μας κυβερνούνε καταλάβουν ότι δεν δουλεύουν.

Πως φάγανε κόσμο???

panavour
04/07/2021, 11:37
Πως φάγανε κόσμο???

με μαχαιρι και πηρουνι οπως απαιτει το σαβουαρ βιβρ ρε τσοπανη:lol::lol::bawl:

motojojo
04/07/2021, 11:48
Δεν έχω δει ποτέ έλεγχο ταχύτητας σε κάποια γειτονιά της Αθήνας σε δρομο με όριο 50 ή 30.Ποτέ.

Και ουτε θα δεις!




Δεν υπαρχει προσωπικο,αν και εχουμε τους περισσοτερους αστυνομικους ανα κατοικο στην ΕΕ,ασχολουνται με αλλα πιο ''παραγωγικα'' πραγματα,οπως ''φυλακες-φιλιππινεζες ,πολιτικων,βιομηχανων,εφοπλιστων,δημοσιογραφων,και λοιπων στυλοβατων της ΑΓΙΑΣ ελληνικης κοινωνιας''
Και μαλιστα οι περισσοτεροι αστυνομικοι ''σκοτωνονται'' για να παρουν τετοια προνομιουχο θεση.
Οποτε για την προστασια του ποπολου ποιος να περισσεψει???
ΣΕΜΝΑ και ΤΑΠΕΙΝΑ που ελεγε και ο Κωστακης απ την χασαποταβερνα με την προβατινα.

Έχουμε όλοι την εσφαλμένη εντύπωση ότι αν αποφασίσουμε (δηλ η αστυνομία αποφασίσει) να βεβαιώνονται παραβάσεις, θα πιαστουν σε μια μέρα όλοι οι παραβάτες και την επόμενη μέρα θα είναι όλα ρόδινα.
Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.

Δεν χρειάζεται επιπλέον προσωπικό, αρκεί το υπάρχον να κάνει σωστά τη δουλειά του. Δεν χρειάζεται να συληφθούν όλοι οι παραβάτες σε μια μέρα, και ένα 20% είναι από μόνο του επιτυχία.
Μετά είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν να μειώνονται και εκεί θα φανούν τα αποτελέσματα.
Γιατί δεν είναι μόνο επειδή αρκετοί θα φάνε κλήση. Θα είναι ακόμα περισσότεροι που θα πεσει στην αντιληψη τους ότι γίνονται έλεγχοι και θα προσέχουν από μόνοι τους.

Tallyban
04/07/2021, 11:58
Έλεγχοι ταχύτητας στην Αθήνα σε δρόμους που έχει όριο πάνω από 50 γίνονται,έχω δει κάποιες φορές,ποτέ , ποτέ όμως σε δρόμους με 50 και 30 οριο.Δε μπορεί,κάποιος λόγος θα υπαρχει.

panavour
04/07/2021, 12:04
Και ουτε θα δεις!





Έχουμε όλοι την εσφαλμένη εντύπωση ότι αν αποφασίσουμε (δηλ η αστυνομία αποφασίσει) να βεβαιώνονται παραβάσεις, θα πιαστουν σε μια μέρα όλοι οι παραβάτες και την επόμενη μέρα θα είναι όλα ρόδινα.
Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.

Δεν χρειάζεται επιπλέον προσωπικό, αρκεί το υπάρχον να κάνει σωστά τη δουλειά του. Δεν χρειάζεται να συληφθούν όλοι οι παραβάτες σε μια μέρα, και ένα 20% είναι από μόνο του επιτυχία.
Μετά είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν να μειώνονται και εκεί θα φανούν τα αποτελέσματα.
Γιατί δεν είναι μόνο επειδή αρκετοί θα φάνε κλήση. Θα είναι ακόμα περισσότεροι που θα πεσει στην αντιληψη τους ότι γίνονται έλεγχοι και θα προσέχουν από μόνοι τους.

παντα υπαρχει θεμα ποσοτητος και η στατιστικη το δειχνει αυτο.
απο κει και περα ειναι και θεμα μεσων και τεχνικου εξοπλισμου
Π.Χ ποσους εχεις ακουσει με παπακια κυριως αλλα και μεγαλυτερες μηχανες να κανουν θορυβο με ακαταλληλες εξατμισεις??Σουχει τυχει ποτε να δεις συνεργειο καταλληλα εξοπλισμενο για ελεγχο θορυβου?Σουχει τυχει ποτε να σε σταματησουν γι αυτο?ΕΜΕΝΑ 42 χρονια που κυκλοφορω ΑΘΗΝΑ ΠΟΤΕ.
ΟΥΤΕ καν συσταση στους τοσες χιλιαδες παρανομους σ αυτον τον τομεα δεν εχω δει.Ακομα και διπλα σε ζητά να ειναι ο παποβιος.Εκει εχεις δικηο περι ''σωστης ασκησης της αστυνομευσης''Στην Ελλαδα εχουμε δυστυχως την αποψη οτι αμα βαλουμε το προστιμο 1000 ευρω για ζωνη,ο αλλος θα φορεσει.ΟΧΙ .καλυτερα το προστιμο για ζωνη να γινει 50 ευρω,αλλα απο την ΟΜΟΝΟΙΑ μεχρι την ΚΗΦΗΣΙΑ να σ εχουν σταματησει 10 φορες με 50 ευρω, οπως γινεται στην γερμανια, παρα 1 φορα στα 10 χρονια με 1000. οπως γινεται ΕΔΩ

motojojo
04/07/2021, 12:08
Κρίνοντας από τα όσα έχω δει, τα προβλήματα δεν περιορίζονται μονο εκει.

Ο καθένας σταματάει οπου θέλει, στρίβει όπου θέλει, σφάζει κόκκινα και στοπ, οι μισοί είναι ακράνωτοι.... Τα ζείτε καθημερινά.

Υπάρχουν τόσα θέματα που αν ένα περιπολικό βγει βόλτα για να σημειώσει ότι παράβαση γίνεται στο δρόμο (όχι σε φάση μπλόκο, απλά βόλτα) σε 2 ώρες έχει γεμίσει το μπλοκάκι με τις κλήσεις.
Δεν έχει κάθε δήμος 3-4 περιπολικά να διαθέσει? Σε μια βδομάδα γίνονται αρνακια όλοι. Σε ένα μήνα θα νομίζεις ότι ζεις σε άλλη χώρα.

Οι (βορειο)ευρωπαίοι δεν κάνουν κάτι διαφορετικό.

motojojo
04/07/2021, 12:18
παντα υπαρχει θεμα ποσοτητος και η στατιστικη το δειχνει αυτο.
απο κει και περα ειναι και θεμα μεσων και τεχνικου εξοπλισμου
Π.Χ ποσους εχεις ακουσει με παπακια κυριως αλλα και μεγαλυτερες μηχανες να κανουν θορυβο με ακαταλληλες εξατμισεις??Σουχει τυχει ποτε να δεις συνεργειο καταλληλα εξοπλισμενο για ελεγχο θορυβου?Σουχει τυχει ποτε να σε σταματησουν γι αυτο?ΕΜΕΝΑ 42 χρονια που κυκλοφορω ΑΘΗΝΑ ΠΟΤΕ.
ΟΥΤΕ καν συσταση στους τοσες χιλιαδες παρανομους σ αυτον τον τομεα δεν εχω δει.Ακομα και διπλα σε ζητά να ειναι ο παποβιος.Εκει εχεις δικηο περι ''σωστης ασκησης της αστυνομευσης''Στην Ελλαδα εχουμε δυστυχως την αποψη οτι αμα βαλουμε το προστιμο 1000 ευρω για ζωνη,ο αλλος θα φορεσει.ΟΧΙ .καλυτερα το προστιμο για ζωνη να γινει 50 ευρω,αλλα απο την ΟΜΟΝΟΙΑ μεχρι την ΚΗΦΗΣΙΑ να σ εχουν σταματησει 10 φορες με 50 ευρω, οπως γινεται στην γερμανια, παρα 1 φορα στα 10 χρονια με 1000. οπως γινεται ΕΔΩ


Το ίδιο λέμε. Αυτό που λες στη δευτερη παραγραφο., ακριβως την ίδια άποψη έχω κι εγω και ακριβως αυτο που περιγράφεις έχω ζήσει σε Ελλάδα και Γερμανία.

Μην ψάχνουμε να βρουμε όμως παραβάσεις που κάνουν τους ελεγχουν να φαίνονται αναποτελεσματικοί. Οτι δηλαδή τι, επειδή ποτέ δεν κοπηκε κληση για ελευθερη εξάτμιση επειδή το προσωπικό χρειάζεται εξοπλισμό για να τη βεβαιώσει, να μην κάνουμε κανένα έλεγχο για καμία παράβαση?
Είναι το ίδιο που ειπα και πιο πάνω, περιμένουμε με το καλημέρα να πιάσουμε όλους τους παραβάτες. Ε δε γίνεται.

Tallyban
04/07/2021, 12:30
Από το θόρυβο δε σκοτώθηκε κανείς,είναι δευτερεύον ζήτημα,σε σχέση με θανάτους , αναπηρίες και ακρωτηριασμούς.
Το ερώτημα παραμενει ,γιατί δε γίνονται έλεγχοι σε δρόμους με 50 όριο;
Όποιος έχει μια λογική εξήγηση ας τη παραθέσει.

mikes
04/07/2021, 18:52
παντως αυτο που εχω να πω εγω οσον αφορα την οδικη παιδεια στην ελλαδα του 2021, και με αφορμη ενα
προσφατο ποστ στο φβ του μοτοτριτη, ειναι οτι σε ενα ατυχημα το ποιος φταιει εχει να κανει κυριως με τη
θεση του παρατηρητη..
και εξηγουμαι:
προσφατα στη κρητη (χανια νομιζω) μια μηχανη χτυπησε ενα 10χρονο παιδι.. κανει ποστ το μοτοτριτη με το
βιντεο απο το ατυχημα. το βιντεο δειχνει ξεκαθαρα ενα αμαξι να ξεκιναει, ενα αμαξι να δινει προτεραιοτητα στους
πεζους (δεν υπηρχε διαβαση στο σημειο) το αντιθετο ρευμα καθαρο απο κινηση, το παιδακι να περναει τρεχοντας
απεναντι , και τη μηχανη να κινειται αναποδα ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ και να χτυπαει το παιδακι...
στο λαϊκο δικαστηριο που στηθηκε απο κατω, το 80% των σχολιαστων εριχνε ξεκαθαρη ευθυνη στο παιδι, και στον
πατερα του που δεν το εμαθε πως να περναει δρομους και κοντεψε το κωλοπαιδο να σκοτωσει τον μοτοσυκλετιστη..
μαλιστα καποιος ειπε οτι αμα ο μηχανοβιος ειναι λιγο εξυπνος μπορει να κυνηγησει δικαστικα τον πατερα του παιδιου
και να αξιωσει αποζημιωση για υλικες ζημιες σωματικες βλαβες κτλ..
αυτο φυσικα για μια περιπτωση που ΞΕΚΑΘΑΡΑ εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης, αλλα ως "μηχανοβιοι" που ειναι οι θαμωνες
της εν λογο σελιδας, φυσικα υποστηριζαν τον δικο τους..οταν σχολιασα εγω για να τους επισημανω το λαθος που κανουν
πεσανε να με φανε...
φυσικα στη χωρα που με λιγο λαδι τα διπλωματα μας ερχοντουσαν σπιτι με κουριερ χωρις εμεις να κουνησουμε δαχτυλακι
σιγα μην υπαρχει εστω και βασικη γνωση του κοκ..

προφανως σε καποια διαφορετικη σελιδα ο φταιχτης του συμβαντος θα ηταν αλλος.. οποιος τους βολευει το αφηγημα ωστε να
υποστιρηχθει "ο δικος τους" δλδ...

cityfly
04/07/2021, 20:31
Τα λεφτά από τα προστιμα,
ή απλά τα πρόστιμα είναι ψιλοσιγουρα και αποτρεπτικά?

Τα λεφτά από τα πρόστιμα.
Τα πρόστιμα είναι αποτρεπτικά μόνο όταν οι έλεγχοι είναι τακτικοί (εκεί δεν χρειάζεται καν να είναι κι ιδιαίτερα ακριβά). Αν είναι η κλασσική φάση γράφουμε κάθε πάσχα και χριστούγεννα για το δώρο δεν γίνεται δουλειά

Tallyban
05/07/2021, 08:27
Για να ευθυμησουμε και λίγο,πρέπει να ναι περιπου κάνας μήνας που κατεβαινα προς παραλία από περιφερειακό Ηλιούπολης.
Ήταν μέρα που γνωστή ευρωπαϊκή εταιρεία οργάνωνε ομαδική οδήγηση δοκιμή στη περιοχή.Δεξια εγώ(50 όριο έχει ο περιφερειακός
μέσα στην Ηλιούπολη),με προσπερνάει μια ομάδα αναβατών που δοκίμαζαν τα μηχανάκια.
Μπροστά ένας με ανακλαστικό γιλέκο,ακολουθούν οι υποψήφιοι πελάτες αναβάτες,και ουραγός πάλι κάποιος με γιλεκο.
Προς τιμήν των οργανωτών ούτε σφήνες, καφριλλήκια,γενικά συγκρατημένη ταχύτητα (είχε και κίνηση ο δρόμος, απογευματάκι Σαββάτου ή Κυριακής ήταν).
Εκείνη τη στιγμή μας προσπερνά από την αριστερή λωρίδα,αστυνομικό αγροτικό φορτηγάκι με τουλάχιστον 100χαω.. χωρίς σειρηνα..
Δυστυχώς δεν υπάρχει σωτηρία...

PaNick67
05/07/2021, 10:51
παντως αυτο που εχω να πω εγω οσον αφορα την οδικη παιδεια στην ελλαδα του 2021, και με αφορμη ενα
προσφατο ποστ στο φβ του μοτοτριτη, ειναι οτι σε ενα ατυχημα το ποιος φταιει εχει να κανει κυριως με τη
θεση του παρατηρητη..
και εξηγουμαι:
προσφατα στη κρητη (χανια νομιζω) μια μηχανη χτυπησε ενα 10χρονο παιδι.. κανει ποστ το μοτοτριτη με το
βιντεο απο το ατυχημα. το βιντεο δειχνει ξεκαθαρα ενα αμαξι να ξεκιναει, ενα αμαξι να δινει προτεραιοτητα στους
πεζους (δεν υπηρχε διαβαση στο σημειο) το αντιθετο ρευμα καθαρο απο κινηση, το παιδακι να περναει τρεχοντας
απεναντι , και τη μηχανη να κινειται αναποδα ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ και να χτυπαει το παιδακι...
στο λαϊκο δικαστηριο που στηθηκε απο κατω, το 80% των σχολιαστων εριχνε ξεκαθαρη ευθυνη στο παιδι, και στον
πατερα του που δεν το εμαθε πως να περναει δρομους και κοντεψε το κωλοπαιδο να σκοτωσει τον μοτοσυκλετιστη..
μαλιστα καποιος ειπε οτι αμα ο μηχανοβιος ειναι λιγο εξυπνος μπορει να κυνηγησει δικαστικα τον πατερα του παιδιου
και να αξιωσει αποζημιωση για υλικες ζημιες σωματικες βλαβες κτλ..
αυτο φυσικα για μια περιπτωση που ΞΕΚΑΘΑΡΑ εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης, αλλα ως "μηχανοβιοι" που ειναι οι θαμωνες
της εν λογο σελιδας, φυσικα υποστηριζαν τον δικο τους..οταν σχολιασα εγω για να τους επισημανω το λαθος που κανουν
πεσανε να με φανε...
φυσικα στη χωρα που με λιγο λαδι τα διπλωματα μας ερχοντουσαν σπιτι με κουριερ χωρις εμεις να κουνησουμε δαχτυλακι
σιγα μην υπαρχει εστω και βασικη γνωση του κοκ..

προφανως σε καποια διαφορετικη σελιδα ο φταιχτης του συμβαντος θα ηταν αλλος.. οποιος τους βολευει το αφηγημα ωστε να
υποστιρηχθει "ο δικος τους" δλδ...

Σοβαρολογεις; Δηλαδη την μηχανη που πηγαινε στο αντιθετο με ταχυτητα θεωρησαν οτι εχει δικαιωμα να το κανει; Το παιδι ειναι παιδι, δεν εχει μαθει να τριπλοτσεκαρει στον δρομο ολες τις κατευθυνσεις για να ειναι σιγουρο οτι δεν θα βρεθει προ εκπληξεων.
Ο μοτοσυκλετιστης αν ηθελε να προσπερασει τα αυτοκινητα, το οποιο ειναι παρανομο στην διπλη διαχωριστικη αλλα λεμε, οφειλε να το κανει κοντα στην διαγραμμιση με μικρη ταχυτητα.

panavour
05/07/2021, 11:18
Σοβαρολογεις; Δηλαδη την μηχανη που πηγαινε στο αντιθετο με ταχυτητα θεωρησαν οτι εχει δικαιωμα να το κανει; Το παιδι ειναι παιδι, δεν εχει μαθει να τριπλοτσεκαρει στον δρομο ολες τις κατευθυνσεις για να ειναι σιγουρο οτι δεν θα βρεθει προ εκπληξεων.
Ο μοτοσυκλετιστης αν ηθελε να προσπερασει τα αυτοκινητα, το οποιο ειναι παρανομο στην διπλη διαχωριστικη αλλα λεμε, οφειλε να το κανει κοντα στην διαγραμμιση με μικρη ταχυτητα.

Ωραια τα λες φιλε,αλλα αλλο η θεωρια αλλο η πραξη.
Ξερεις ποσες φορες θελησα να δωσω προτεραιοτητα σε πεζους και ποσες φορες οι απο πισω περασαν απο τα πλαγια,η ποσες φορες κινδυνεψα απο τον πισω που παραλιγο να πεσει επανω μου?Ειτε με το αμαξι μου ,ειτε με την μηχανη?Δυστυχως στην Ελλαδα ΔΕΝ εχουμε αναπτυξει ΑΚΟΜΑ την νοοτροπια ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ και ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ στον ΠΕΖΟ.Επι της αρχης εχεις δικηο,αλλα επι της ουσιας ειναι ΑΚΟΜΑ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ λογω νοοτροπιας.
Και ειδικα στην ΚΡΗΤΗ με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ -λογω νοοτροπιας και παραδοσης- ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑ σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις,συμπεριλαμβανομενης της οδικης ασφαλειας.

PaNick67
05/07/2021, 12:32
Ωραια τα λες φιλε,αλλα αλλο η θεωρια αλλο η πραξη.
Ξερεις ποσες φορες θελησα να δωσω προτεραιοτητα σε πεζους και ποσες φορες οι απο πισω περασαν απο τα πλαγια,η ποσες φορες κινδυνεψα απο τον πισω που παραλιγο να πεσει επανω μου?Ειτε με το αμαξι μου ,ειτε με την μηχανη?Δυστυχως στην Ελλαδα ΔΕΝ εχουμε αναπτυξει ΑΚΟΜΑ την νοοτροπια ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ και ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ στον ΠΕΖΟ.Επι της αρχης εχεις δικηο,αλλα επι της ουσιας ειναι ΑΚΟΜΑ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ λογω νοοτροπιας.
Και ειδικα στην ΚΡΗΤΗ με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ -λογω νοοτροπιας και παραδοσης- ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑ σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις,συμπεριλαμβανομενης της οδικης ασφαλειας.

Εφοσον θεωρουμε "δικαιωμα" μας την κινηση στο αντιθετο, την διηθηση με +40 χαω, την υπερβαση του οριου ταχυτητας στις πολεις, την κινηση σε πεζοδρομους/πεζοδρομια, πως ακριβως θα προστατευτει ο οποιοσδηποτε πεζος η εποχουμενος; Πως θα αλλαξει κατι αν δεν αλλαξουμε εμεις;


ΕΕΠ, δεν εχω σταματησει ποτε σε διαβαση για αν περασουν πεζοι ως πρωτος με την μηχανη. Οχι γιατι ειμαι γαιδαρος αλλα γιατι φοβαμαι μην με παρουν παραμαζωμα οι αδιαφοροι. Μονο με το αμαξι.

panavour
05/07/2021, 14:01
Εφοσον θεωρουμε "δικαιωμα" μας την κινηση στο αντιθετο, την διηθηση με +40 χαω, την υπερβαση του οριου ταχυτητας στις πολεις, την κινηση σε πεζοδρομους/πεζοδρομια, πως ακριβως θα προστατευτει ο οποιοσδηποτε πεζος η εποχουμενος; Πως θα αλλαξει κατι αν δεν αλλαξουμε εμεις;


ΕΕΠ, δεν εχω σταματησει ποτε σε διαβαση για αν περασουν πεζοι ως πρωτος με την μηχανη. Οχι γιατι ειμαι γαιδαρος αλλα γιατι φοβαμαι μην με παρουν παραμαζωμα οι αδιαφοροι. Μονο με το αμαξι.

οπως λοιπον καταλαβαινεις ακριβως το ιδιο λεμε,εγω δεν δινω ουτε με το αυτοκινητο,τουλαχιστον αν δεν δω στον καθρεφτη οτι ο πισινος μου ειναι στα 100 μετρα τουλαχιστον πιο πισω.

tzimidis
08/07/2021, 07:27
Τα σαμαράκια οι λακούβες ή τα οδοφράγματα φάγανε πολύ κόσμο πρίν οι διάνοιες που μας κυβερνούνε καταλάβουν ότι δεν δουλεύουν.

Πως φάγανε κόσμο?
Οι μόνες περιπτώσεις που μπορώ να σκεφτώ είναι να τρέχεις με τέτοια ταχύτητα που το σαμαρακι λειτούργησε σαν ράμπα και να εκτοξευτείς σε κάποιο απέναντι μπαλκόνι,
Β) από την ανατάραξη όταν περνάς το σαμαρακι να σου πέσει ο καφές που έχεις σφηνωμένο στα μπούτια , να σου κάψει τα παπαρια και να πέσεις στην παρακείμενη γεμάτη κόσμο στάση λεοφωρειου,
γ) να βρεις με το χαμηλωμένο κατά 80000000 χιλιοστά Daewoo Lanos στο ίδιο το σαμαρακι, να σκορπισει σε χίλια κομμάτια, και να σε πατήσει το Kia rio από πίσω επειδή έχει φιμέ παρμπρίζ και δεν σε είδε.

Με νορμάλ, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ, ταχύτητα, δεν μπορώ να φανταστώ είτε αυτοκίνητο είτε μηχανάκι να κινδυνεύει.

g_m900
08/07/2021, 10:44
Οσοι εχετε παει εξωτερικο πιθανον να εχετε δει οτι κολονακια...σαμαρακια δεν υπαρχουν.
Εδιμβουργο που πηγα...οριο ταχυτητας 25 μιλια και το τηρουσαν ολοι μα ολοι ευλαβικα.
Αποτελεσμα αυτου ειναι να μην εχει μποτιλιαρισμα ουτε για δειγμα πουθενα.

Οποτε η παιδεια μας λειπει και δεν μας φταινε τα σαμαρακια.

tzimidis
08/07/2021, 11:02
Οποτε η παιδεια μας λειπει και δεν μας φταινε τα σαμαρακια.

Αυτό νομίζω δεν το αμφισβητεί κανείς.
Τα θέμα είναι τι πρέπει να γίνει μέχρι να αποκτηθεί αυτή η ρημαδα η παιδεία από όλους , δηλαδή ποτέ.

panavour
08/07/2021, 11:06
Πως φάγανε κόσμο?
Οι μόνες περιπτώσεις που μπορώ να σκεφτώ είναι να τρέχεις με τέτοια ταχύτητα που το σαμαρακι λειτούργησε σαν ράμπα και να εκτοξευτείς σε κάποιο απέναντι μπαλκόνι,
Β) από την ανατάραξη όταν περνάς το σαμαρακι να σου πέσει ο καφές που έχεις σφηνωμένο στα μπούτια , να σου κάψει τα παπαρια και να πέσεις στην παρακείμενη γεμάτη κόσμο στάση λεοφωρειου,
γ) να βρεις με το χαμηλωμένο κατά 80000000 χιλιοστά Daewoo Lanos στο ίδιο το σαμαρακι, να σκορπισει σε χίλια κομμάτια, και να σε πατήσει το Kia rio από πίσω επειδή έχει φιμέ παρμπρίζ και δεν σε είδε.

Με νορμάλ, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ, ταχύτητα, δεν μπορώ να φανταστώ είτε αυτοκίνητο είτε μηχανάκι να κινδυνεύει.

ποιος παλαιουρας θυματε τον διαχωρισμο των λεωφορειοδρομων με την ΣΚΛΗΡΗ κιτρινη υπερυψωμενη λωριδα πλαστικου?
Εκει τσακιστικα το 92 και εσπασα το γονατο με αποτελεσμα 3 μηνες ταλαιπωρια.