PDA

View Full Version : KTM Orange Days 2021



lleonidas
27/04/2021, 00:11
ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ *

KTM 250 DUKE

KTM 250 ADVENTURE

KTM 390 DUKE

KTM 390 ADVENTURE

KTM RC390

KTM 690 ENDURO R

KTM 890 ADVENTURE

KTM 890 ADVENTURE R

KTM 1290 SUPER ADVENTURE S

KTM 1290 SUPER DUKE R

*Ο στόλος των μοτοσυκλετών μπορεί να αλλάξει δίχως προειδοποίηση



Θα έχουν ληφθεί μέτρα προστασίας από τον κορωνοϊό. Θα υπάρχουν αντισηπτικά και ύστερα από κάθε test ride οι μοτοσυκλέτες θα απολυμαίνονται στα σημεία επαφής με τον αναβάτη.



Όλα τα test rides θα γίνονται κατόπιν ραντεβού προς αποφυγή συγχρωτισμού. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.



Πιο αναλυτικά το πρόγραμμα των ORANGE DAYS 2021 έχει ως εξής:



ΜΑΪΟΣ

11-12.05 ΞΑΝΘΗ, ΔΡΑΜΟΝ ΑΦΟΙ ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, 25410 84555

14-15.05 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, DELTA MOTORCYCLES, 2311 824700

16.05 ΚΑΤΕΡΙΝΗ, BOB'S MOTOR GARAGE, 23510 79157

18-19.05 ΤΡΙΚΑΛΑ, ΣΙΩΚΗΣ ΜΟΤΟ, 24310 35045

22.05 ΑΘΗΝΑ, DELTA MOTORCYCLES, 210 92 48 996

23.05 ΑΘΗΝΑ, MOTION 'N STYLE, 210 68 55 441

26-27.05 ΠΑΤΡΑ MIKIS RACING, 2610 201320

30.05 ΚΕΡΚΥΡΑ BIKERS & BIKES 26610 44460



ΙΟΥΝΙΟΣ

02.06 ΑΘΗΝΑ, KTM CENTRAL STORE, 210 55 40 640

4-5.06 ΗΡΑΚΛΕΙΟ, Η&Κ Α.Ε.Β.Ε., 2810 330870

06.06 ΧΑΝΙΑ, ΚΑΡΑΚΗΣ ΜΟΤΟ, 2821 305672

13.06 ΣΥΡΟΣ, ΜΟΤΟ ΙΞΩΔΕΣ, 22810 80340

23.06 ΡΟΔΟΣ, RACING DESIGN, 22410 92100

26,06 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ, FANMOTO ΣΤΡΩΜΑΤΙΑΣ, 210 99 55 451

27.06 ΑΘΗΝΑ, ΜΟΤΟΜ, 210 28 48 978


Απαραίτητα: Άδεια οδήγησης, ταυτότητα, εξοπλισμός ασφαλείας (κράνος, μπουφάν, γάντια, μακρύ παντελόνι). Επίσης, βεβαιωμένη κατοχή μοτοσυκλέτας άνω των 600cc για τη δοκιμή των KTM 690 ENDURO R, KTM 890 ADVENTURE, KTM 890 ADVENTURE R και KTM 1290 SUPER ADVENTURE S.

427670

Πηγή (https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3833967683306736&id=130442903659251)

doctoras
27/04/2021, 16:30
:pantofla:

STF
28/04/2021, 22:23
Απαραίτητα: Άδεια οδήγησης, ταυτότητα, εξοπλισμός ασφαλείας (κράνος, μπουφάν, γάντια, μακρύ παντελόνι). Επίσης, βεβαιωμένη κατοχή μοτοσυκλέτας άνω των 600cc για τη δοκιμή των KTM 690 ENDURO R, KTM 890 ADVENTURE, KTM 890 ADVENTURE R και KTM 1290 SUPER ADVENTURE S.



Μια ζωή τα ίδια σκαλώματα η KTM στα test rides της... Τα συγχαρητήρια μου στο τμήμα Marketing.

doctoras
29/04/2021, 00:56
Μια ζωή τα ίδια σκαλώματα η KTM στα test rides της... Τα συγχαρητήρια μου στο τμήμα Marketing.
Δεν το καταλαβα Στεφανε διευκρίνισε αν θελεις

Acacius
29/04/2021, 01:25
Μια ζωή τα ίδια σκαλώματα η KTM στα test rides της... Τα συγχαρητήρια μου στο τμήμα Marketing.

@doctoras: νομίζω εννοεί την απαίτηση κατοχής μεγάλης μοτό για την οδήγηση συγκεκριμένων μοντέλων.

Με παραξενεύει ότι ισχύει για τα enduro/adventure αλλά όχι για το πιο χουλιγκάνικο Super Duke. Μήπως τα βάζουν και στο χώμα ή/και έχει καεί η γούνα τους παλιότερα;

Nitse3
29/04/2021, 07:16
Στα orange days όχι δεν τα βγάζουν στο χώμα στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον. Εμένα το 2019 που πήγα μου είχε φανεί πολύ χαλαρή η όλη κατάσταση, δεν ζήτησα βέβαια κάποιο μεγάλο αλλά μόλις τελείωσα το test drive με το duke 390 με ρώτησαν πως μου φάνηκε και αν θέλω να οδηγήσω κανένα άλλο.

mike_4
29/04/2021, 08:41
Η λογική λέει πως η απαίτηση θα ισχύει και για την οδήγηση του super duke απλά ξέχασαν να το συμπεριλάβουν στη σημείωση.

Lioulios
29/04/2021, 14:51
Δηλ αν πας και πεις πως ειχες αλλα την πουλησες και θες το 1290 και πως παλια ειχες κανει test κτλ κτλ ...δεν θα σου δοσουν ;

STF
29/04/2021, 16:46
Δεν το καταλαβα Στεφανε διευκρίνισε αν θελεις

Εννοώ πως είναι εντελώς τρελό να απαιτείς από τον άλλο: α) Να είναι κάτοχος μοτοσυκλέτας για να συμμετάσχει σε ένα test ride και β) αυτή η μοτοσυκλέτα να είναι και μεγάλου κυβισμού.

Θα έπρεπε να αρκούνται στα χρόνια κατοχής διπλώματος. Θα μου πεις κάποιος είναι κάτοχος διπλώματος αλλά μπορεί να έχει να καβαλήσει μοτό 30 χρόνια. Θα πω: ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ, εδώ οι ασφαλιστικές εταιρείες δεν κάνουν αυτήν την εξαίρεση όταν σε ασφαλίζουν, θα μου τη κάνουν οι πορτοκαλί;

Οι περισσότεροι υπάλληλοι τους όταν εγώ καβαλούσα (και συνεχίζω να καβαλάω) ήταν ακόμη αγέννητοί. Τέλος, αυτήν την τρελή απαίτηση ιδιοκτησίας μοτό ως προϋπόθεση για συμμετοχή σε test rides την έχουν μόνο εκεί στην ΚΤΜ.


Δηλ αν πας και πεις πως ειχες αλλα την πουλησες και θες το 1290 και πως παλια ειχες κανει test κτλ κτλ ...δεν θα σου δοσουν ;

H απάντηση είναι μονολεκτική: ΟΧΙ

Και αν κάποιος μου πει: ε, εντάξει αν είσαι γνωστός, αν σε γνωρίζουν, αν είσαι πρώην πελάτης τότε κάτι θα γίνει κτλ.... ε, όλα αυτά το κάνουν ακόμη χειρότερο για τον υποψήφιο πελάτη γιατί κατά τη γνώμη μου σημασία έχει η επίσημη γραμμή μιας προωθητικής ενέργειας.
Προσωπικά το 2017 έχοντας πουλήσει τη μηχανή μου και όντας παροδικά αμήχανος... έφαγα πόρτα στα ίσα, με δίπλωμα από το 1988 και με πάνω από 20 μοτοσυκλέτες και μοτοσυκλετάκια να έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Όπως έγραψα και παραπάνω: τα συγχαρίκια μου στο τμήμα marketing, ας τους πει όμως κάποιος ότι δεν είναι ανάγκη να ακολουθούν κατά γράμμα τις βόρειο-ευρωπαϊκές οδηγίες, εδώ είναι βαλκάνια πάει αλλιώς το πράγμα.

doctoras
29/04/2021, 17:06
Έχετε δίκιο τώρα το πρόσεξα.
Είναι διάκριση και είναι εντελώς unfair για τον υποψήφιο. Ο νόμος ορίζει ποιος καβαλάει απο τι ηλικία και τι καλύπτει

Εγώ θα ήθελα να δοκιμάσω το adve το μικρό, αλλά αν μου έλεγαν "μα-μου για κατοχή μεγάλου"... Αντε γεια.. και ας διασπείρουμε αυτή την εμπειρία μεταξύ όποιων ενδιαφέρονται

doctor_john
29/04/2021, 17:17
αν δανειστείς την μοτό ενός φίλου για να πας;

STF
29/04/2021, 17:20
αν δανειστείς την μοτό ενός φίλου για να πας;

Σου ζητούν την άδεια κυκλοφορίας, μέχρι και φωτοτυπία την βγάζουν (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη καθώς τα τελευταία 2 χρόνια πολλά άλλαξαν με το γνωστό GDPR περί προσωπικών δεδομένων). Αλλά θα σε βάζουν να υπογράψεις καμιά υπεύθυνη δήλωση ΚΑΙ για αυτό (ότι είσαι κάτοχος δηλαδή).

labrosDR800
29/04/2021, 17:22
αν δανειστείς την μοτό ενός φίλου για να πας;

Αναφερουν βεβαιωμένη κατοχή μοτοσυκλέτας άνω των 600cc , ισως να θελει να δει αδεια μοτο στο ονομα σου.
Δεν ξερω ποσα εχουν παρει στο χερι σκραπ ή εχουν τραβηχτει νομικα με τραυματισμους αλλα ειναι λιγο ..αυστριακοι.

doctor_john
29/04/2021, 17:26
αν είναι τόσο δύσκολοι παρε και τον φίλο και στην δίνει στην γωνία..

STF
29/04/2021, 18:26
Και αν γίνει μια στραβή; Άνθρωποι είμαστε.
Ας το τεστάρουν αυτοί που νομίζουν ότι πρέπει να το τεστάρουν.

νεοσσός
29/04/2021, 19:46
Πράγματι χάνουν μερικούς υποψήφιους πελάτες με τέτοια πολιτική. Από την άλλη μεριά όμως γλιτώνουν ατυχήματα με βαριές μοτοσυκλέτες μεγάλης ισχύος, από άτομα που έχουν καιρό να εξασκηθούν ή άλλους που απλά έχουν ένα δίπλωμα οδήγησης στο συρτάρι και πάνε σε δοκιμαστική οδήγηση για να ξεχαρμανιάσουν.

Δυστυχώς, όταν θέτεις αντικειμενικά κριτήρια, αδικείς κάποιους, αλλά συνολικά η εταιρεία είναι κερδισμένη.

Προσωπικά βρίσκω σωστές τις προϋποθέσεις.

motojojo
29/04/2021, 20:06
Γι'αυτό υπάρχουν όμως οι ασφαλιστικές.

Επιπλέον οι βορειοευρωπαίοι κρατάνε τα στοιχεία σου ώστε να απαιτήσουν αποζημίωση αν κάνεις τη βλακεία σου. Σε συνδυασμό και με τα χαρτιά που υπογράφεις είσαι και νομικά υπεύθυνος για το όχημα που παίρνεις.

Ποτέ κανείς δεν μου έδωσε όχημα για δοκιμή έτσι απλά επειδή με έκοβε καλό παιδί.

νεοσσός
29/04/2021, 20:13
Μπορώ να παραθέσω κι άλλα επιχειρήματα, χωρίς να είμαι βέβαιος για τους λόγους που το κάνει η εταιρεία.

Για παράδειγμα, άντε να αποζημιωθεί από κάποιον που δεν έχει φράγκο. Πάει πιτσιρικάς με απεριόριστο δίπλωμα και του στουκάρει το super duke. Άντε βγάλε άκρη.

Επιπλέον κάποιος που δεν έχει μεσαία μοτοσυκλέτα, έχει μικρότερη πιθανότητα να πάει σε ισχυρό μοντέλο. Δεν εννοώ ότι είναι απίθανο, αλλά δεν πάει να μην είναι το σύνηθες. Συνήθως πάει προοδευτικά η εξέλιξη του μοτοσυκλετιστή.

Κυρίως όμως είναι η απειρία. Άντε τώρα να είσαι με μοτοσυκλέτα 48 ίππων που το γκάζι της δεν είναι πολύ επικίνδυνο και να βρεθείς για λίγο με 170 άλογα. Αν έχεις την περιέργεια να το δοκιμάσεις χωρίς να ξέρεις τις συνέπειες ή αν δεν είναι εξασκημένος ο καρπός σου, πάει.


Θυμίζει νομίζω λίγο την πολιτική κάποιων εταιρειών ενοικιάσεως αυτοκινήτων που δεν νοικιάζουν αμάξια υψηλών επιδόσεων σε άτομα ηλικίας κάτω των 29 ετών.

Lioulios
29/04/2021, 21:01
Οταν πηρα το 1190 για τεστ ,θυμαμαι μου ζητησαν και την αδεια του 950 που ειχα γραψει πως ειχα ...
Δεν φανταζομουν ομως πως αμα πας για καινουρια και εχεις πουλησει την παλια θα σε πιασει το "απαγορευτικο"
Κατι σαν δικαιολογιτικα Ελληνικου δημοσιου μου κανει η ολη φαση.

karellen
29/04/2021, 21:03
Παιδιά οι μοτοσυκλέττες που διατίθενται για το test ride είναι όλες ασφαλισμένες με μικτή ασφάλεια,καλύπτονται δηλαδή όλες οι περιπτώσεις στραβής.
Εκτός από την ΚΤΜ που βάζει πλοηγό και ενίοτε 'σκούπα', οι υπόλοιπες εταιρείες είναι πιο χαλαρές,όσες φορές έκανε η Triumph τέτοιο event έπαιρνες τη μηχανή και εξαφανιζόσουν,δεν σε έλεγχε κανένας.

doctor_john
29/04/2021, 22:21
Έλα ρε παιδιά, την οικονομική άνεση τσεκάρουν, δύσκολο είναι;..

THRESH
29/04/2021, 23:35
Παιδιά οι μοτοσυκλέττες που διατίθενται για το test ride είναι όλες ασφαλισμένες με μικτή ασφάλεια,καλύπτονται δηλαδή όλες οι περιπτώσεις στραβής.
Εκτός από την ΚΤΜ που βάζει πλοηγό και ενίοτε 'σκούπα', οι υπόλοιπες εταιρείες είναι πιο χαλαρές,όσες φορές έκανε η Triumph τέτοιο event έπαιρνες τη μηχανή και εξαφανιζόσουν,δεν σε έλεγχε κανένας.

κάτι πρέπει να έχει αλλάξει τότε γιατί τα τελευταία 5 χρόνια στη Θεσσαλονίκη σε Yamaha,Ducati,Triumph,KTM , όλοι είχαν πλοηγό και σχεδόν όλοι "σκούπα", που λες

το κακο , σαν ένα μικρό σχόλιο αυτό , κάποιοι σαν πλοηγοί το παραέκαναν και πήγαιναν υπερβολικά γρήγορα, επικίνδυνα θα λέγαμε

Acacius
30/04/2021, 04:16
Κατοχή μοτοσυκλέτας μεγάλου κυβισμού σε τεύχη και με "προσωρινά" κατατεθειμένη άδεια πάνω από δεκαετία, πιάνεται; Όχι εγώ, ένας φίλος :D

ptc
30/04/2021, 08:43
το κακο , σαν ένα μικρό σχόλιο αυτό , κάποιοι σαν πλοηγοί το παραέκαναν και πήγαιναν υπερβολικά γρήγορα, επικίνδυνα θα λέγαμε

Ο πλοηγός πρέπει να πηγαίνει με γρήγορο ρυθμό για να καλύψει και τον πιο έμπειρο/ανήσυχο αναβάτη. Αν κάνει τη διαδρομή πολύ πιο αργά απ το ρυθμό που θα ήθελε ο υποψήφιος αγοραστής, τότε κάποια απαραίτητα συμπεράσματα για τη συμπεριφορά της μηχανής δεν μπορούν να βγουν.

Από εκεί και πέρα ο καθένας πάει όσο γρήγορα θέλει, γι'αυτό υπάρχει κι η σκούπα άλλωστε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/04/2021, 20:40
Ο πλοηγός πρέπει να πηγαίνει με γρήγορο ρυθμό για να καλύψει και τον πιο έμπειρο/ανήσυχο αναβάτη. Αν κάνει τη διαδρομή πολύ πιο αργά απ το ρυθμό που θα ήθελε ο υποψήφιος αγοραστής, τότε κάποια απαραίτητα συμπεράσματα για τη συμπεριφορά της μηχανής δεν μπορούν να βγουν.

Από εκεί και πέρα ο καθένας πάει όσο γρήγορα θέλει, γι'αυτό υπάρχει κι η σκούπα άλλωστε.

Ακριβώς αυτό. Οχι πως το ήξερα αλλά είναι αυτό που βγάζει νόημα.
Πέρυσι δε πήγα. Φέτος σκοπεύω να παω. Θα δείξει.

THRESH
30/04/2021, 23:24
Ο πλοηγός πρέπει να πηγαίνει με γρήγορο ρυθμό για να καλύψει και τον πιο έμπειρο/ανήσυχο αναβάτη. Αν κάνει τη διαδρομή πολύ πιο αργά απ το ρυθμό που θα ήθελε ο υποψήφιος αγοραστής, τότε κάποια απαραίτητα συμπεράσματα για τη συμπεριφορά της μηχανής δεν μπορούν να βγουν.

Από εκεί και πέρα ο καθένας πάει όσο γρήγορα θέλει, γι'αυτό υπάρχει κι η σκούπα άλλωστε.

πάλι καλά που είδαμε και κάνα Χούντρα πλοηγό και αποφύγαμε τις βλαχομαγκιές πολλών σε δημόσιο δρόμο

Lioulios
01/05/2021, 07:20
Εμεις ειχαμε τον Πατερακη και μας πηγε τοσο οσο.

ptc
01/05/2021, 08:19
πάλι καλά που είδαμε και κάνα Χούντρα πλοηγό και αποφύγαμε τις βλαχομαγκιές πολλών σε δημόσιο δρόμο

Ωραίο argumentum ad verecundiam.

Το μόνο αντικειμενικά μετρήσιμο στο δρόμο είναι τα όρια του ΚΟΚ. Όλα τα άλλα είναι σχετικά (τι είναι αργό και τι γρήγορο) και όποιος έχει πάει βόλτα με πάνω από δύο-τρεις μηχανές το ξέρει καλά αυτό. Εκτός κι αν σε ανάγκασαν με το ζόρι να ακολουθείς σε slip stream τον πλοηγό σε κάποιο τεστ, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.

THRESH
01/05/2021, 11:59
Στις πόσες μηχανές επιτρέπεται η παραβίαση του ΚΟΚ για τον "έμπειρο" αναβάτη καθ'υπόδειξη του "σώφρων" πλοηγού ?
Τι αρκουδάκι κερδίζει ? :lol:

Αλήθεια, αυτό έχει καταλάβει κάποιος απο τέτοια event ?
Ότι είναι για να κλείσει κάποιος την επόμενη μηχανή του ? Γι'αυτό και χρειάζονται άδεια 600cc για να οδηγήσει κάποιος τα μεγαλύτερα ? :lol:

ptc
01/05/2021, 16:43
Θυμήθηκα εκείνο το αστείο, "Όποιος με περνάει πηγαίνει σαν τρελός κι όποιον περνάω πηγαίνει σαν χελώνα."

Καλές βόλτες και καλό μήνα.

νεοσσός
01/05/2021, 20:41
Ωραίο argumentum ad verecundiam.
Είσαι αντιχουντρικός; :p

bulmont
01/05/2021, 21:20
Είσαι αντιχουντρικός; :p.

....ουουουου, απ' το πολυτρεχνείο................................................

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/06/2021, 20:48
Πηγα σήμερα και οδηγησα το 390 αντβεντουρ.
Θα πω δυο λόγια μίας και μού έκατσε καλή και ο προπομπός ήταν ένας παλιός φίλος που κάναμε μαζί χώμα και έτυχε να είμαι μόνος εγώ κι αυτός. Μου είπε αφού είμαστε οί δυο μας κάνε ότι θες. Έτσι λοιπόν πήγαμε και μεγαλύτερη βόλτα.
Αυτός καβαλουσε το 690 το εντουρο.Περιτο να πω ότι το πήγαινε συνέχεια στη μια ρόδα :lol:

Το 390.Εξαιρετικά αργό. Στις χαμηλές ψόφιο με κοντές σχέσεις,στις μεσαίες άρχιζε να γίνεται ενδιαφέρον και στις ψηλές (από οτι μού είπε ο φίλος) ήταν που διεπρεπε ο κινητήρας.
Γενικά το γκάζι δε με ενθουσίασε.Μεχρι την Τρίτη σχέση το πήγαινα κοφτες.Το καλό είναι ότι είναι εξαρι σασμαν και αυτό βοηθάει στο ταξίδι μαζί με την αρκετά καλή τελική (170 χλμ).

Οι αναρτήσεις ήταν πολύ σκληρές. Κούτσουρο. Ίσως να έχω συνηθίσει τις δικές μου που είναι βάρκα βέβαια. Πλήρως ρυθμιζομενες της wp.

Η προστασία από τον αέρα απλά μηδενική. Φορούσα το off road κράνος μού και μού επερνε το κράνος πίσω.Ειμαι 1,82. Αυτό που δε ρώτησα είναι αν η ζελατινα είναι ρυθμιζόμενη για καλύτερη προστασία απο τον αέρα.

Τέλος αυτό που με εντυπωσίασε ήταν οι καταπληκτικές φρεναρες του.Απο τα 130 έπεφτε στα 70 με ενα απλό χαιδεμα της μανετας.Σου εδιναν την εντύπωση ότι και τραίνο να οδηγουσες θα το σταματαγαν.

Ελπίζω να βοήθησα :wave2: