PDA

View Full Version : Tracer 7 vs CBX 500



jimsakpt3
03/05/2021, 17:34
Χαιρετώ την παρέα!
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία εύχομαι!

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μηχανάκια για αγορά καινούριου!
Δεν έχω καθόλου εμπειρία με συμπλέκτη, μόνο με σκούτερ.
Είχα καταλήξει στο NC750X αλλά επειδή καθυστέρησα την αγορά ήρθε το καινούριο το οποίο δεν μου κάθεται καθόλου καλά, οπότε ψάχνομαι πάλι!
Η χρήση θα είναι καθημερινή μετακίνηση σπίτι - γραφείο σε επαρχιακή πόλη και αραια και που μικρά ταξιδακια της ταξης των 200χλμ...

Ξέρω οτι είναι εντελώς διαφορετικά τα δύο μηχανάκια αλλά θέλω τη γνώμη σας... κυρίως από αυτούς που τα έχουν οδηγήσει... γιατί στα χαρτιά τις ξέρω τις διαφορές!
Αξίζει το 1,5+ χιλιάρικο παραπάνω για το Tracer?
Υπάρχει κάποιος τομέας που να είναι καλύτερο το cbx?

McGyver
03/05/2021, 17:51
Ρώτησες για stock NC750X του '20 και δεν υπάρχει;

Nikos77
03/05/2021, 18:51
Χαιρετώ την παρέα!
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία εύχομαι!

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μηχανάκια για αγορά καινούριου!
Δεν έχω καθόλου εμπειρία με συμπλέκτη, μόνο με σκούτερ.
Είχα καταλήξει στο NC750X αλλά επειδή καθυστέρησα την αγορά ήρθε το καινούριο το οποίο δεν μου κάθεται καθόλου καλά, οπότε ψάχνομαι πάλι!
Η χρήση θα είναι καθημερινή μετακίνηση σπίτι - γραφείο σε επαρχιακή πόλη και αραια και που μικρά ταξιδακια της ταξης των 200χλμ...

Ξέρω οτι είναι εντελώς διαφορετικά τα δύο μηχανάκια αλλά θέλω τη γνώμη σας... κυρίως από αυτούς που τα έχουν οδηγήσει... γιατί στα χαρτιά τις ξέρω τις διαφορές!
Αξίζει το 1,5+ χιλιάρικο παραπάνω για το Tracer?
Υπάρχει κάποιος τομέας που να είναι καλύτερο το cbx?Πάρε το καινούριο nc750 με μηχανικό κιβωτιο

STF
03/05/2021, 21:48
Χαιρετώ την παρέα!
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία εύχομαι!

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μηχανάκια για αγορά καινούριου!
Δεν έχω καθόλου εμπειρία με συμπλέκτη, μόνο με σκούτερ.
Είχα καταλήξει στο NC750X αλλά επειδή καθυστέρησα την αγορά ήρθε το καινούριο το οποίο δεν μου κάθεται καθόλου καλά, οπότε ψάχνομαι πάλι!
Η χρήση θα είναι καθημερινή μετακίνηση σπίτι - γραφείο σε επαρχιακή πόλη και αραια και που μικρά ταξιδακια της ταξης των 200χλμ...

Ξέρω οτι είναι εντελώς διαφορετικά τα δύο μηχανάκια αλλά θέλω τη γνώμη σας... κυρίως από αυτούς που τα έχουν οδηγήσει... γιατί στα χαρτιά τις ξέρω τις διαφορές!
Αξίζει το 1,5+ χιλιάρικο παραπάνω για το Tracer?
Υπάρχει κάποιος τομέας που να είναι καλύτερο το cbx?

Αν η σύγκριση αφορούσε Tracer 7 VS NC750X θα είχαμε πρόβλημα.
Τώρα σε σχέση με το CB500X και για τη χρήση που λες, αν σου αρέσουν και τα δυο το ίδιο πάρε το Tracer 7.

jimsakpt3
03/05/2021, 22:11
Ρώτησες για stock NC750X του '20 και δεν υπάρχει;

Ρώτησα, στον Σαρακάκη μου είπαν οτι δεν έχουν άλλες... μόνο αν βρουν σε καμία τοπική αντιπροσωπία και τη φέρουν....


Πάρε το καινούριο nc750 με μηχανικό κιβωτιο

για μηχανικό ενδιαφέρομαι, αλλά το είδα από κοντά και εκτός οτι δεν μου άρεσε καθόλου εμφανισιακά, το έκαναν κοντόχοντρο :D , όταν ανέβηκα επάνω δεν ένιωσα καθόλου "καλά"...


Αν η σύγκριση αφορούσε Tracer 7 VS NC750X θα είχαμε πρόβλημα.
Τώρα σε σχέση με το CB500X και για τη χρήση που λες, αν σου αρέσουν και τα δυο το ίδιο πάρε το Tracer 7.

το χωμα παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει καθόλου... μόνο καμια απλή διέλευση αν δεν έχω άλλη επιλογή...

lleonidas
03/05/2021, 22:27
Καλησπέρα φίλε μου!
Είναι δύο από τα πιο εμπορικά commuters.Για τη χρήση που περιγράφεις θα είσαι καλυμμένος και με τα δύο, απλώς στις μακρινές σου βόλτες θα είσαι πιο άνετος με το tracer...δεν είναι αμελητέα ποσότητα τα ~25 επιπλέον άλογα, ούτε όμως και τα 1.500€ !
Αν έχεις την ευκαιρία να τα οδηγήσεις, έστω για λίγο, θα είσαι πιο σίγουρος για την τελική επιλογή.
Στα ίδια περίπου χρήματα με το tracer κοιτάζεις και versys, vstrom, αν σου αρέσουν.

giorgosb
03/05/2021, 22:44
Ρώτησα, στον Σαρακάκη μου είπαν οτι δεν έχουν άλλες... μόνο αν βρουν σε καμία τοπική αντιπροσωπία και τη φέρουν....


Εδώ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&offer_type=sale&onlyprice=1&price=%3E50&make=22&model=3942&price-to=%3C9000&registration-from=%3E2020&sort=pra&rg=3&hi=1) φαίνεται να υπάρχουν μοντέλα του '20 - αυτά στα 8.350. Δεν κάνεις ένα τηλεφωνο;

Tallyban
04/05/2021, 08:24
Άμεσος ανταγωνιστής του 7 (τιμή,μέγεθος,ισχύς,17" τροχοί) είναι το βερσυς 650.
Δεν θυμάμαι κάποιο αλλο με παρόμοια χαρακτηριστικά.

νεοσσός
04/05/2021, 09:25
Ρώτησα, στον Σαρακάκη μου είπαν οτι δεν έχουν άλλες... μόνο αν βρουν σε καμία τοπική αντιπροσωπία και τη φέρουν....



για μηχανικό ενδιαφέρομαι, αλλά το είδα από κοντά και εκτός οτι δεν μου άρεσε καθόλου εμφανισιακά, το έκαναν κοντόχοντρο :D , όταν ανέβηκα επάνω δεν ένιωσα καθόλου "καλά"...



το χωμα παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει καθόλου... μόνο καμια απλή διέλευση αν δεν έχω άλλη επιλογή...
Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά οι αλλαγές (https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/honda-nc750x-x-adv-2021-apodotikotera-kai-dynatotera) μου φαίνονται προς τη σωστή κατεύθυνση. Μόνο οι ψηλοί και όσοι το πάνε σε χωματόδρομους στα γκρέμια της Πίνδου (ονόματα δε λέμε) θα ενοχληθούν από τη μείωση της διαδρομής των αναρτήσεων και του ύψους.

Αισθητικά, έβρισκα τις πρώτες εκδόσεις πολύ ψιλόλιγνες, οπότε εικάζω ότι θα μου αρέσει περισσότερο το νέο μοντέλο.

Θα έλεγα να το ξανασκεφθείς, διότι κατεβαίνεις σκαλιά στην ποιότητα, με τα άλλα που κοιτάζεις.

jimsakpt3
04/05/2021, 09:26
Καλησπέρα φίλε μου!
Είναι δύο από τα πιο εμπορικά commuters.Για τη χρήση που περιγράφεις θα είσαι καλυμμένος και με τα δύο, απλώς στις μακρινές σου βόλτες θα είσαι πιο άνετος με το tracer...δεν είναι αμελητέα ποσότητα τα ~25 επιπλέον άλογα, ούτε όμως και τα 1.500€ !
Αν έχεις την ευκαιρία να τα οδηγήσεις, έστω για λίγο, θα είσαι πιο σίγουρος για την τελική επιλογή.
Στα ίδια περίπου χρήματα με το tracer κοιτάζεις και versys, vstrom, αν σου αρέσουν.

Καλημέρα!
όταν λες άνετος εννοείς από θέμα δύναμης και μόνο, ή γενικά σαν σύνολο? πχ από θέμα αναρτήσεων, σέλας, χώρου συνεπιβάτη? κερδίζει σε όλα το tracer?
Δυστυχώς να τα οδηγήσω δεν έχω τη δυνατότητα!


Εδώ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&offer_type=sale&onlyprice=1&price=%3E50&make=22&model=3942&price-to=%3C9000®istration-from=%3E2020&sort=pra&rg=3&hi=1) φαίνεται να υπάρχουν μοντέλα του '20 - αυτά στα 8.350. Δεν κάνεις ένα τηλεφωνο;

Όντως έτσι φαίνεται... απλά σε αυτά πρεπει να συνεννοηθούν οι τοπικοί αντιπρόσωποι και να το δώσει ο ένας στον άλλο... δεν μένω Αθήνα για να το πάρω κατευθείαν από το συγκεκριμένο μαγαζί! :(


Άμεσος ανταγωνιστής του 7 (τιμή,μέγεθος,ισχύς,17" τροχοί) είναι το βερσυς 650.
Δεν θυμάμαι κάποιο αλλο με παρόμοια χαρακτηριστικά.

Δηλαδή πιστεύεις οτι το Tracer "κερδίζει" το CBX σε όλους τους τομείς?

jimsakpt3
04/05/2021, 09:49
Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά οι αλλαγές (https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/honda-nc750x-x-adv-2021-apodotikotera-kai-dynatotera) μου φαίνονται προς τη σωστή κατεύθυνση. Μόνο οι ψηλοί και όσοι το πάνε σε χωματόδρομους στα γκρέμια της Πίνδου (ονόματα δε λέμε) θα ενοχληθούν από τη μείωση της διαδρομής των αναρτήσεων και του ύψους.

Αισθητικά, έβρισκα τις πρώτες εκδόσεις πολύ ψιλόλιγνες, οπότε εικάζω ότι θα μου αρέσει περισσότερο το νέο μοντέλο.

Θα έλεγα να το ξανασκεφθείς, διότι κατεβαίνεις σκαλιά στην ποιότητα, με τα άλλα που κοιτάζεις.

και εγώ από τα βιντεάκια που έβλεπα έλεγα μια χαρά είναι... θα πατάω και καλύτερα κάτω!
αλλά όταν το είδα από κοντά απογοητεύτηκα τόσο πολύ που έφυγα με κατεβασμένο το κεφάλι απο την αντιπροσωπεία!
Βέβαια είναι υποκειμενικό το θέμα της ομορφιάς αλλά εγώ το έχω αποκλείσει το καινούριο NC... πρέπει να σου αρέσει το μηχανάκι σου!!!

doctoras
04/05/2021, 09:57
Καλημέρα!
όταν λες άνετος εννοείς από θέμα δύναμης και μόνο, ή γενικά σαν σύνολο? πχ από θέμα αναρτήσεων, σέλας, χώρου συνεπιβάτη? κερδίζει σε όλα το tracer?
Δυστυχώς να τα οδηγήσω δεν έχω τη δυνατότητα!



Όντως έτσι φαίνεται... απλά σε αυτά πρεπει να συνεννοηθούν οι τοπικοί αντιπρόσωποι και να το δώσει ο ένας στον άλλο... δεν μένω Αθήνα για να το πάρω κατευθείαν από το συγκεκριμένο μαγαζί! :(



Δηλαδή πιστεύεις οτι το Tracer "κερδίζει" το CBX σε όλους τους τομείς?


1.απο πλευράς δύναμης τα περισσότερα κυβικά κάνουν την διαφορά. Απο χώρους το cbx είναι πιο κομπακτ, πιο κοντά αναβάτης συνεπιβάτης ενώ στο tracer είναι πιο νορμαλ, αναρτήσεις στα ίδια πάνω κάτω.

2.Απο 15/5 απελευθερώνεται η μετακίνηση, κανονίζεις μετα χαράς ένα ταξιδάκι αθήνα,πατρα,πύργο, αλεξανδρουπολη όπου είναι ο αντιπρόσωπος, είτε καθημερινή ή ΣΚ όποτε σε βολεύει κατόπιν συνεννόησης, τα λέτε απο κοντά παιρνεις προσφορά του και αν είσαι ικανοποιημένος προχωράς άμεσα στην δέσμευση της μοτό και τα διαδικαστικά της μεταβίβασης - μεταφοράς στον τόπο σου.
Δε γίνεται να αγοράσει ένας αντιπρόσωπος το μηχανάκι άλλου αντιπροσώπου για λογαριασμό σου.

3. Τα μοντέλα χωρίζονται σε κατηγορίες με βάση τα κυβικά εκατοστά, το tracer είναι μια κατηγορία πανω απο το cbx, φυσικό δεν ειναι να πλεονεκτεί σε πολλούς τομείς?

jimsakpt3
04/05/2021, 22:05
1.απο πλευράς δύναμης τα περισσότερα κυβικά κάνουν την διαφορά. Απο χώρους το cbx είναι πιο κομπακτ, πιο κοντά αναβάτης συνεπιβάτης ενώ στο tracer είναι πιο νορμαλ, αναρτήσεις στα ίδια πάνω κάτω.

3. Τα μοντέλα χωρίζονται σε κατηγορίες με βάση τα κυβικά εκατοστά, το tracer είναι μια κατηγορία πανω απο το cbx, φυσικό δεν ειναι να πλεονεκτεί σε πολλούς τομείς?

Καλά τα λες φίλε μου... αυτό είναι το λογικό!
απλά ρωτάω μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος τομέας πέρα από την κατανάλωση που να υπερτερεί το CBX...
Από ποιότητα κατασκευής και υλικών πχ, ή σε θέμα ευκολίας οδήγησης για νέους οδηγούς...

panavour
04/05/2021, 22:17
Εφ οσον εισαι νεος και απο σκουτερ προερχομενος ,το CB500X ειναι μονοδρομος κατα την γνωμη μου.
Μηχανακι φιλικο,ελαφρυ,με τα κανονικα αλογα για αρχαριο,εργονομικο,τα κανει σχεδον ολα,δεν σπαει,δεν χαλαει και ΔΕΝ τρομαζει.ΤΥΠΙΚΟ ΧΟΝΤΑ.
Καλοριζικο.

kyriakosrod
04/05/2021, 23:00
Το ίδιο ελαφρύ είναι και το tracer. Έχουν παρόμοιο ύψος σέλας περίπου 830mm. Ανάμεσα στα δύο λέω tracer γιατί το μοτέρ του χοντα δεν μου άρεσε ούτε ηχητικά ούτε σε απόδοση ενώ του yamaha είναι πολύ ωραίο. Ανάμεσα σε yamaha και vstrom ανάλογα τι χρήση θες. Πιο τουριστική το στρομ πιο σπορ το yamaha

ILouloudakis
05/05/2021, 13:26
Φίλε μου είχα cb500x του 20 και τώρα έχω tracer 700.Δεν είναι ίδια κατηγορία για να τα συγκρίνεις. Είναι τι θες εσύ. Αν θέλεις ηρεμία και χαλαρά γιατί ενδεχομένως να υπάρχει και ο σχετικος φόβος όπως είναι λογικό, πας στο cb, αλλά μπορεί να το βαρεθείς σύντομα, αν αισθάνεσαι πιο ανήσυχος τότε πάρε tracer που είναι σαφώς πιο δυνατό και κάνει πολύ καλά όλα που περιγράφεις ότι θες. Εξοπλισμό πριν την αγορά μηχανής και πάντα όρθιος!

jimsakpt3
07/05/2021, 18:50
Έκλεισα το TRACER 7 στο μαυρο-γκρι ματ χρώμα τελικά!
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!

doctoras
07/05/2021, 19:46
Καλοριζικο ναντο χαρείς!

sanctusan
07/05/2021, 19:57
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!!!!!

STF
07/05/2021, 20:37
Άντε μπράβο σου, καλορίζικο! Καλοτάξιδος και άπεφτος να είσαι παλικάρι!