PDA

View Full Version : ΔΑΝΕΙΟ



Nik23456
04/05/2021, 15:17
Παιδια Καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να παρω δανειο 3000 για Ktm 390 adventure απο Μότο δίκτυο ενω διαθέτω τα 2500 και ειμαι στο Τειρεσία. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Shinigami Ryuk
04/05/2021, 15:38
Παιδια Καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να παρω δανειο 3000 για Ktm 390 adventure απο Μότο δίκτυο ενω διαθέτω τα 2500 και ειμαι στο Τειρεσία. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Εδωσες μονος σου την απαντηση.Απο τραπεζα οχι,απο κανεναν τοκογλυφο μπορει εαν εχεις τις καταλληλες ακρες

typhoon
04/05/2021, 19:15
Μάλλον ότι προείπε ο φίλος.
Ρώτα στο μοτοδικτυο που λες κ πες μας κ εμάς να ξέρουμε.

zannisvel
04/05/2021, 21:11
Δυστυχώς δε νομίζω ότι υπάρχει ίδρυμα που θα σου δώσει δάνειο αν είσαι στη λίστα Τειρεσία.
Θα μπορούσες λογικά μέσω εμπόρου και συναλλαγματικών εφόσον το εισόδημα σου το επιτρέπει και μπορείς να το αποδείξεις.

Bowleno
05/05/2021, 22:38
Δυστυχώς δε νομίζω ότι υπάρχει ίδρυμα που θα σου δώσει δάνειο αν είσαι στη λίστα Τειρεσία.
Θα μπορούσες λογικά μέσω εμπόρου και συναλλαγματικών εφόσον το εισόδημα σου το επιτρέπει και μπορείς να το αποδείξεις.

Υπάρχουν πια έμποροι που κάνουν συναλλαγματικές την σήμερον;

CorpseAlive
06/05/2021, 00:55
Οχι δεν μπορείς να πάρεις δάνειο στο όνομα σου ή της συζύγου σου.
Μπορούν οι υπόλοιποι όμως. :)

panavour
06/05/2021, 10:24
Υπάρχουν πια έμποροι που κάνουν συναλλαγματικές την σήμερον;

ΝΑΙ
Εκτος απο δανειακο οριο με καταθεση επιταγων πελατειας στις τραπεζες για τους επιχειρηματιες,υπαρχει και δανειακο οριο συναλλαγματικων.Δηλαδη ο επιχειρηματιας παει στην τραπεζα τις επιταγες και συναλλαγματικες των πελατων του ,τις καταθετει σαν ενεχυρο και δανειζεται χρηματα απ αυτην.
Μπορει βεβαιως ο επιχειρηματιας να σε βαλει να υπογραψεις συναλλαγματικες χωρις να βαλει ενεχυρο τις συναλλαγματικες στην τραπεζα.Οι συναλλαγματικες αν ΔΕΝ πληρωθουν ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ και ακολουθουν ενα Νομικο δικαιο ,αναλογο με τις ακαλυπτες επιταγες.

Parking
06/05/2021, 10:34
,απο κανεναν τοκογλυφο μπορει εαν εχεις τις καταλληλες ακρες

Μακριάαααααααααααααααααα......
καλύτερα με τα πόδια
τουλάχιστον θα έχεις :lol:

Flying Mythos
06/05/2021, 18:38
ΝΑΙ
Εκτος απο δανειακο οριο με καταθεση επιταγων πελατειας στις τραπεζες για τους επιχειρηματιες,υπαρχει και δανειακο οριο συναλλαγματικων.Δηλαδη ο επιχειρηματιας παει στην τραπεζα τις επιταγες και συναλλαγματικες των πελατων του ,τις καταθετει σαν ενεχυρο και δανειζεται χρηματα απ αυτην.
Μπορει βεβαιως ο επιχειρηματιας να σε βαλει να υπογραψεις συναλλαγματικες χωρις να βαλει ενεχυρο τις συναλλαγματικες στην τραπεζα.Οι συναλλαγματικες αν ΔΕΝ πληρωθουν ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ και ακολουθουν ενα Νομικο δικαιο ,αναλογο με τις ακαλυπτες επιταγες.

Ανάλογο με τις επιταγές δε θα το έλεγα. Η συναλλαγματική ελλείψει ποινικών επιπτώσεων είναι παλιοχαρτο. Το ίδιο θα ήταν και η επιταγή αν δεν είχε ποινικό.

Bowleno
06/05/2021, 20:53
Ανάλογο με τις επιταγές δε θα το έλεγα. Η συναλλαγματική ελλείψει ποινικών επιπτώσεων είναι παλιοχαρτο. Το ίδιο θα ήταν και η επιταγή αν δεν είχε ποινικό.

Αυτό ακριβώς ήταν το σκεπτικό μου....

STF
06/05/2021, 21:05
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί κάποιος ο οποίος είναι στον Τειρεσία να θέλει να πάρει δάνειο; Μήπως θα ήταν συνετό να μην πάρει δάνειο ώστε να αναπνεύσει μια ημέρα;

panavour
06/05/2021, 22:05
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί κάποιος ο οποίος είναι στον Τειρεσία να θέλει να πάρει δάνειο; Μήπως θα ήταν συνετό να μην πάρει δάνειο ώστε να αναπνεύσει μια ημέρα;

καλη ερωτηση ,αλλα δυστυχως αναπαντητη,ειδικα στην συγχρονη Ελλαδα .

Bowleno
06/05/2021, 22:16
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί κάποιος ο οποίος είναι στον Τειρεσία να θέλει να πάρει δάνειο; Μήπως θα ήταν συνετό να μην πάρει δάνειο ώστε να αναπνεύσει μια ημέρα;

Είναι ο ίδιος που θα δώσει 1200 για το σούπερ ουαου κινητό και θα κάνει αναπάντητες κλήσεις γιατί δεν θα έχει να δώσει 10 ευρώ για κάρτα.... Μην το ψάχνεις;)

Volpad
06/05/2021, 22:59
Εντάξει. Πριν τον πιάσετε τον άνθρωπο από τα μούτρα, να σας πω και εγώ μια ιστορία.

Ο πατέρας μου είχε ένα μικρό δάνειο στη Πειραιώς με την οποία δεν είχε παρε-δωσε πια. Η δόση ήταν 56€ το μήνα.
Λόγω μιας παρεξήγησης με τη μάνα μου, την τελευταία δόση δεν την πλήρωσαν. (Ο ένας νόμιζε ότι την πλήρωσε ο άλλος...)
Ο καιρός πέρασε και κάποια στιγμή στο άκυρο, ήρθε εξώδικο στο πατέρα μου... στο ενδιάμεσο, δεν είχε υπάρξει καμία ενημέρωση από την τράπεζα ή κάποια εισπρακτική κλπ...
Τον έβαλαν στο Τειρεσία για 56€....
Δεν είχε οικονομικό πρόβλημα, αλλά ήταν στο Τειρεσία για αρκετά χρόνια και δεν μπορούσε να πάρει δάνειο ή να βγάλει πιστωτική.

Είπε κάτι ο STF με πολύ ωραίο τρόπο και μετά οι άλλοι δύο βγάλατε συμπέρασμα για τους σύγχρονους Έλληνες και τα κινητά των 1200€ με 10€ κάρτα...

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας. Ίσα ίσα.
Όμως δεν θεωρώ σωστό να κρίνουμε έτσι στα μπαμ έναν άνθρωπο και να τον κατηγοριοποιησουμε σε μια ομάδα "χαζων ανθρωπων".

Δε λέω, τη σκέψη που εξέφρασε ο STF όλοι την σκεφτήκαμε, αλλά μην δικάζουμε κιόλας ενώ δεν ξέρουμε τίποτα για τον άνθρωπο...

Bowleno
07/05/2021, 06:01
Εντάξει. Πριν τον πιάσετε τον άνθρωπο από τα μούτρα, να σας πω και εγώ μια ιστορία.

Ο πατέρας μου είχε ένα μικρό δάνειο στη Πειραιώς με την οποία δεν είχε παρε-δωσε πια. Η δόση ήταν 56€ το μήνα.
Λόγω μιας παρεξήγησης με τη μάνα μου, την τελευταία δόση δεν την πλήρωσαν. (Ο ένας νόμιζε ότι την πλήρωσε ο άλλος...)
Ο καιρός πέρασε και κάποια στιγμή στο άκυρο, ήρθε εξώδικο στο πατέρα μου... στο ενδιάμεσο, δεν είχε υπάρξει καμία ενημέρωση από την τράπεζα ή κάποια εισπρακτική κλπ...
Τον έβαλαν στο Τειρεσία για 56€....
Δεν είχε οικονομικό πρόβλημα, αλλά ήταν στο Τειρεσία για αρκετά χρόνια και δεν μπορούσε να πάρει δάνειο ή να βγάλει πιστωτική.

Είπε κάτι ο STF με πολύ ωραίο τρόπο και μετά οι άλλοι δύο βγάλατε συμπέρασμα για τους σύγχρονους Έλληνες και τα κινητά των 1200€ με 10€ κάρτα...

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας. Ίσα ίσα.
Όμως δεν θεωρώ σωστό να κρίνουμε έτσι στα μπαμ έναν άνθρωπο και να τον κατηγοριοποιησουμε σε μια ομάδα "χαζων ανθρωπων".

Δε λέω, τη σκέψη που εξέφρασε ο STF όλοι την σκεφτήκαμε, αλλά μην δικάζουμε κιόλας ενώ δεν ξέρουμε τίποτα για τον άνθρωπο...

Επειδή αναφέρθηκες και σε μένα....
Η περίπτωση του πατέρα σου είναι η εξαίρεση που απλά επιβεβαιώνει, δυστυχώς, τον κανόνα.
Το παλικάρι είπε πιο πάνω, γνωρίζει ότι είναι στον Τειρεσία, άρα γνωρίζει ότι χρωστάει κάπου κάποιο ποσό. (Το ύψος του δεν μας απασχολεί)
Το να θέλεις μετά από αυτό να πάρεις δάνειο χωρίς να έχεις τακτοποιήσει τις παλιές οφειλές, για να... Πάρεις μηχανή μας φέρνει σε αυτό που είπα περί κινητών, δεν νομίζεις;
Να το θέλεις για λόγους υγείας, να το καταλάβω.
Πριν από 15 χρόνια ήρθε σπίτι μου για καφέ μια πολύ κολλητή φίλη της γυναίκας μου η οποία είχε (τότε) μωρό 6 μηνών.
Ζήτησε από την γυναίκα αν μπορούσε, "ένα 20αρι να πάρει γάλα για το παιδί" (ξέραμε ότι τα έφερναν πολύ δύσκολα βόλτα) και της έδωσα εγώ, χωρίς καμία υποχρέωση επιστροφής, 50 ευρώ.
2 μέρες μετά την βλέπω να έρχεται σπίτι μου με ένα κινητό των 700 ευρώ. Την ρώτησα ποτέ το πήρε και λέει... "Χθες, με δόσεις, έδωσα 50 προκαταβολή"....
Ποιος είδε τον Θεό και δεν φοβήθηκε μετά....

Καθένας μας απλώνει τα πόδια του μέχρι εκεί που φτάνουν, μετά αναλαμβάνει ο Προκρούστης.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

Προς Θεού, δεν θέλω να την πω στο παλικάρι ούτε και σε σένα.
Όντως ο Στέφανος (STF) είπε την πιο σωστή κουβέντα....

katsar
07/05/2021, 07:12
Καλά τώρα θέμα της πλάκας αλλά να πω και εγώ την μ@λ@κι@ μου.
Μην τρελαίνεστε γιατί μπορεί να είσαι εγγυητής σε δάνειο άλλου και να σε πάρει η μπάλα,δεν σημαίνει απαραίτητα ότι
δεν έχεις να φας ή ότι χρωστάς λεφτά που έφαγες ο ίδιος. :wave2:

contes di Zante
07/05/2021, 08:19
Αυτό ακριβώς....εδώ ολόκληρη ΑΕ με ακίνητα δεν μπορεί να δανειοδοτηθεί γιατί ο πρώην της προέδρου την έμπασε Τειρεσία....και δεν ισχύει ότι άν έχεις εξοφλήσει βγαίνεις από Τειρεσία και όλα ΟΚ....το στίγμα μένει

Volpad
07/05/2021, 10:00
Επειδή αναφέρθηκες και σε μένα....
Η περίπτωση του πατέρα σου είναι η εξαίρεση που απλά επιβεβαιώνει, δυστυχώς, τον κανόνα.
Το παλικάρι είπε πιο πάνω, γνωρίζει ότι είναι στον Τειρεσία, άρα γνωρίζει ότι χρωστάει κάπου κάποιο ποσό. (Το ύψος του δεν μας απασχολεί)
Το να θέλεις μετά από αυτό να πάρεις δάνειο χωρίς να έχεις τακτοποιήσει τις παλιές οφειλές, για να... Πάρεις μηχανή μας φέρνει σε αυτό που είπα περί κινητών, δεν νομίζεις;
Να το θέλεις για λόγους υγείας, να το καταλάβω.
Πριν από 15 χρόνια ήρθε σπίτι μου για καφέ μια πολύ κολλητή φίλη της γυναίκας μου η οποία είχε (τότε) μωρό 6 μηνών.
Ζήτησε από την γυναίκα αν μπορούσε, "ένα 20αρι να πάρει γάλα για το παιδί" (ξέραμε ότι τα έφερναν πολύ δύσκολα βόλτα) και της έδωσα εγώ, χωρίς καμία υποχρέωση επιστροφής, 50 ευρώ.
2 μέρες μετά την βλέπω να έρχεται σπίτι μου με ένα κινητό των 700 ευρώ. Την ρώτησα ποτέ το πήρε και λέει... "Χθες, με δόσεις, έδωσα 50 προκαταβολή"....
Ποιος είδε τον Θεό και δεν φοβήθηκε μετά....

Καθένας μας απλώνει τα πόδια του μέχρι εκεί που φτάνουν, μετά αναλαμβάνει ο Προκρούστης.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

Προς Θεού, δεν θέλω να την πω στο παλικάρι ούτε και σε σένα.
Όντως ο Γιάννης (STF) είπε την πιο σωστή κουβέντα....

Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου, αλλα όπως είπαν και τα παιδιά λίγο πρίν απο εμένα, απο τον Τειρεσία δεν βγαίνεις απλά ξεχρεώνοντας.
Στην ιστορία που ανέφερα, παρέκαμψα ένα κομμάτι.
Μόλις έλαβε ο πατέρας μου το εξώδικο, επικοινώνησε με την τράπεζα και ξεπλήρωσε το δάνειο με ότι τόκους είχε πάρει. (έτσι για το γαμώτο, 4 μήνες είχαν περάσει απο όταν έπρεπε να πληρωθεί η δόση... Δηλαδή καθυστέρησε 4 μήνες, να δώσει στη τράπεζα 56€ για ένα δάνειο 12000€, του οποίου δεν είχε καθυστερήσει άλλη δόση, και τον έβαλαν στο Τειρεσία, χωρίς καν να τον πάρουν ένα τηλέφωνο πριν... Ότι νάναι...)
Απο τότε λοιπόν και για 5 χρόνια περίπου, ήταν στο Τειρεσία. Μόλις πέρσι βγήκε και μπόρεσε να βγάλει πιστωτική...

Τέλος πάντων... λίγη σημασία έχουν αυτά.

Tallyban
07/05/2021, 11:02
Μεταξύ παράνομων και νομίμων τοκογλύφων(τράπεζες)
,υπάρχει μια θεμελιώδης διαφορά:
Τα λεφτά που σου δανείζει ο παράνομος τοκογλύφος ΤΑ ΕΧΕΙ.

tzimidis
07/05/2021, 11:03
Μεταξύ παράνομων και νομίμων τοκογλύφων(τράπεζες)
,υπάρχει μια θεμελιώδης διαφορά:
Τα λεφτά που σου δανείζει ο παράνομος τοκογλύφος ΤΑ ΕΧΕΙ.

Υπαρχει κι άλλη διαφορά :
Στον τοκογλυφο ΔΕΝ σε παίρνει να μην ξεχρεωσεις.

panavour
07/05/2021, 11:20
Υπαρχει κι άλλη διαφορά :
Στον τοκογλυφο ΔΕΝ σε παίρνει να μην ξεχρεωσεις.

Και στα πουλημενα σε διαφορα funds,κοκκινα δανεια των τραπεζων,εναντι του 1/10 του ποσου, δεν θα σε παιρνει να μην ξεχρεωσεις
Γιατι πολλοι νομιζουν οτι την γλυτωσαν μην πληρωνοντας τις τραπεζες,ουτε στο 1/5 που πολλες τραπεζες τους ζητησαν να πληρωσουν πριν το κοκκινισουν.

Bowleno
07/05/2021, 12:35
Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου, αλλα όπως είπαν και τα παιδιά λίγο πρίν απο εμένα, απο τον Τειρεσία δεν βγαίνεις απλά ξεχρεώνοντας.
Στην ιστορία που ανέφερα, παρέκαμψα ένα κομμάτι.
Μόλις έλαβε ο πατέρας μου το εξώδικο, επικοινώνησε με την τράπεζα και ξεπλήρωσε το δάνειο με ότι τόκους είχε πάρει. (έτσι για το γαμώτο, 4 μήνες είχαν περάσει απο όταν έπρεπε να πληρωθεί η δόση... Δηλαδή καθυστέρησε 4 μήνες, να δώσει στη τράπεζα 56€ για ένα δάνειο 12000€, του οποίου δεν είχε καθυστερήσει άλλη δόση, και τον έβαλαν στο Τειρεσία, χωρίς καν να τον πάρουν ένα τηλέφωνο πριν... Ότι νάναι...)
Απο τότε λοιπόν και για 5 χρόνια περίπου, ήταν στο Τειρεσία. Μόλις πέρσι βγήκε και μπόρεσε να βγάλει πιστωτική...

Τέλος πάντων... λίγη σημασία έχουν αυτά.

Σωστός... Είχα χωθεί κι εγώ πριν κάμποσα χρόνια και έκανα 5 έτη να βγω μετά την ολοσχερή εξόφληση....

g_m900
08/05/2021, 13:07
Και στα πουλημενα σε διαφορα funds,κοκκινα δανεια των τραπεζων,εναντι του 1/10 του ποσου, δεν θα σε παιρνει να μην ξεχρεωσεις
Γιατι πολλοι νομιζουν οτι την γλυτωσαν μην πληρωνοντας τις τραπεζες,ουτε στο 1/5 που πολλες τραπεζες τους ζητησαν να πληρωσουν πριν το κοκκινισουν.
Ημουν Ν. ΚΑΤΣΕΛΗ για. 16.000€ δανειο που αφορούσε όλες μου τις οφειλες.
Συνολική αποπληρωμή εβγαινε 22.000€
Εβαζα 50€ τον μηνα μετα προσωρινης αποφασης απο το 2014.
Τελικα πουληθηκε σε Fund και ήρθαμε σε εξωδικαστικη συμφωνια στα 5750€.
Αρχικα ζητουσαν 13.000€
Μετα απο 3 χρονια βγαινω απο Τειρεσία αλλα συνολικα πιστευω ηταν μια καλη συμφωνια.
Πληρωσα ολα αυτα τα χρόνια 12.500€ με πολυ καλυτερη δοση απο τα 280€ που εδινα.
Τα προβληματα αρχισαν οταν μας κοψανε δωρα Χριστούγεννα - Πασχα και μας πηρανε αναδρομικα σε 3 δόσεις 1200€ το 2011 με τις μειωσεις του μνημονιου.

toyar
10/05/2021, 09:22
Έχω στεγαστικό....
Έφαγα μείωση μισθού και
κατάργηση δωρων
Αυτά που μου έκοψαν ως οικογενειακό εισόδημα ήταν όσο άλλη μια δόση δανειου
Τώρα πληρώνω δόση ενφιά και ασφάλεια για ένα σπίτι που μένω χωρίς να μου ανήκει ακομα
Δεν έχω άργησει ούτε μια δόση επί 14 χρονια
Δεν μου έχει χαριστεί ως επιβράβευση ούτε ένα ευρω
Θεωρώ πως αν είχα 5-6 πιστωτικές φορτωμένες με ρούχα παπούτσια κινητά τηλεοράσεις ταξίδια μπουζούκια κλπ θα είχα ξοφλήσει πληρώνοντας ένα 30%
Γιατί κάποιος με στεγαστικό θα πλήρωνε τη ζημιά μου
Νιώθω μαλακας
Μακάρι να κάνω λάθος

tzimidis
10/05/2021, 15:57
Επειδή δεν έχω πάρει ποτέ τέτοια δάνεια και δεν το κατέχω,
Στα εξωτερικά υπάρχει το λεγόμενο Umschulden/Refinance,
κάτι σαν επαναχρηματοδοτηση, όπου παίρνεις ένα δάνειο για να εξοφλήσει το άλλο, αλλά με ευνοικοτερους όρους.
Εδώ δεν παίζει τίποτα παρόμοιο?

panavour
10/05/2021, 16:12
Επειδή δεν έχω πάρει ποτέ τέτοια δάνεια και δεν το κατέχω,
Στα εξωτερικά υπάρχει το λεγόμενο Umschulden/Refinance,
κάτι σαν επαναχρηματοδοτηση, όπου παίρνεις ένα δάνειο για να εξοφλήσει το άλλο, αλλά με ευνοικοτερους όρους.
Εδώ δεν παίζει τίποτα παρόμοιο?

Εχει παιξει κατα κορον με την συγκεντρωση δανειων ,καρτων κλπ,απο διαφορετικες τραπεζες σε μια.ΟΛΕΣ οι τραπεζες το εκαναν πριν 5-6 χρονια για να συγκεντρωσουν την σχεση του πελατη που ειχε καταθεσεις και χρεη σε διαφορετικες τραπεζες π.χ. σε μια.

toyar
10/05/2021, 16:48
ευνοικοτεροι οροι σε εξυπηρετουμενο δανειο δεν υπηρξαν ποτε
υπηρξε κουρεμα γερο σε κοκκινο δανειο σε οφειλετη χωρις εισοδημα

νεοσσός
10/05/2021, 21:20
Έχω στεγαστικό....
Έφαγα μείωση μισθού και
κατάργηση δωρων
Αυτά που μου έκοψαν ως οικογενειακό εισόδημα ήταν όσο άλλη μια δόση δανειου
Τώρα πληρώνω δόση ενφιά και ασφάλεια για ένα σπίτι που μένω χωρίς να μου ανήκει ακομα
Δεν έχω άργησει ούτε μια δόση επί 14 χρονια
Δεν μου έχει χαριστεί ως επιβράβευση ούτε ένα ευρω
Θεωρώ πως αν είχα 5-6 πιστωτικές φορτωμένες με ρούχα παπούτσια κινητά τηλεοράσεις ταξίδια μπουζούκια κλπ θα είχα ξοφλήσει πληρώνοντας ένα 30%
Γιατί κάποιος με στεγαστικό θα πλήρωνε τη ζημιά μου
Νιώθω μαλακας
Μακάρι να κάνω λάθος
Δυστυχώς οι κακοπληρωτές βρέθηκαν σε πολλές περιπτώσεις οικονομικά κερδισμένοι, σε σχέση με τους υπόλοιπους φορολογούμενους που κάλυψαν μέρος των οφειλών τους. Σκέψου όμως ότι έχεις κερδίσει ηθικά, σε σχέση με εκείνους που έβλεπαν τα ληξιπρόθεσμα χρέη και τις όποιες συνέπειες αυτών.

toyar
10/05/2021, 21:27
Άρα μαλακας... Οκ ευχαριστω
Χαχαχαχα

STF
10/05/2021, 21:42
Άρα μαλακας... Οκ ευχαριστω
Χαχαχαχα

Δεν είσαι μόνος σου να ξέρεις... Είμαι σε καλύτερη μοίρα αν σου πω η ΕΤΕ μετά από 14 χρόνια συνέπειας (όλα εντός κρίσης) με επιβράβευσε με επιστροφή 30 ολόκληρων ευρώ; ή... μήπως θα έπρεπε να αισθάνομαι ακόμη πιο μ@κάκας.. κι επειδή δεν κατάλαβα απλά μου το τρίβει και στα μούτρα.

toyar
10/05/2021, 21:51
Τι να σου λέω τώρα;
Ότι με υποχρεώνουν να ασφαλισω το σπίτι στο όνομα τους και η τράπεζα που πληρώνω μου έκανε προσφορά με ασφάλιστρα υψηλότερα από την ελεύθερη αγορά;

contes di Zante
11/05/2021, 06:39
Το να σε υποχρεώνουν να το ασφαλίσεις είναι λογικό γιατί άν πάθει ζημιά και σταματήσεις να πληρώνεις τότε δεν έχουν κάτι να διεκδικήσουν. Ζητάς ΓΡΑΠΤΩΣ τις καλύψεις που απαιτούν, εμείς οι ασφαλιστές τις ξέρουμε αλλά έτσι διασφαλίζεσαι εσύ και στη συνέχεια τους προσκομίζεις ασφαλιστήριο με αίτημα να ακυρώσουν το δικό τους

panavour
11/05/2021, 06:53
Τι να σου λέω τώρα;
Ότι με υποχρεώνουν να ασφαλισω το σπίτι στο όνομα τους και η τράπεζα που πληρώνω μου έκανε προσφορά με ασφάλιστρα υψηλότερα από την ελεύθερη αγορά;

Συνηθως οι συνεργαζομενες ασφαλιστικες των τραπεζων ειναι και θυγατρικες τους ή ανοικουν στον ιδιο ομιλο και οι υπηρεσιες τους ειναι ακριβωτερες για τις ιδιες υπηρεσιες απο τις αλλες ασφαλιστικες της αγορας,ΑΛΛΑ συνηθως ειναι και ποιο αξιοπιστες.

toyar
11/05/2021, 06:55
Εννοείται το έκανα σε ασφαλιστικη
Αλλά είχαν το θράσος ως τράπεζα να μου δώσουν ακριβοτερη προσφορα ενώ ήξεραν την τιμή της ασφαλιστικης

katsar
11/05/2021, 07:08
Το ίδιο έγινε και σε άλλα θέματα,εννοώ καλοπληρωτές vs μπαταξήδες.
Όσοι πχ χρωστούσαν ένσημα στο ΙΚΑ από κατασκευή κτιρίου τους ήρθε ραβασάκι 10-15 χρόνια μετά με χαμηλή τιμή.
Όσοι τα είχαν πληρώσει όλα στην ώρα τους τα κορόιδα της υπόθεσης.

PaNick67
11/05/2021, 10:00
Επειδή δεν έχω πάρει ποτέ τέτοια δάνεια και δεν το κατέχω,
Στα εξωτερικά υπάρχει το λεγόμενο Umschulden/Refinance,
κάτι σαν επαναχρηματοδοτηση, όπου παίρνεις ένα δάνειο για να εξοφλήσει το άλλο, αλλά με ευνοικοτερους όρους.
Εδώ δεν παίζει τίποτα παρόμοιο?

Επαιξε το 2004-2008 γιατι αυτοι που πηραν δανειο πριν το 2000 το πηραν με χειροτερους ορους. Ταυτοχρονα βεβαια δοθηκαν και διακοποδανεια, κλπ

Μετα ηρθε η κριση.....

AristidisZ
11/05/2021, 10:46
Εννοείται το έκανα σε ασφαλιστικη
Αλλά είχαν το θράσος ως τράπεζα να μου δώσουν ακριβοτερη προσφορα ενώ ήξεραν την τιμή της ασφαλιστικης

Καλά μη το βλέπεις έτσι, η τράπεζα δε θα μπει στη διαδικασία να κάνει price match, αυτή την τιμή έχει, αυτή σου δίνει

Καλά έκανες και εσύ και πήγες και την έκανες μόνος σου κάπου πιο φτηνά...

toyar
11/05/2021, 10:47
120 δόσεις σε ληξιπρόθεσμο εφκα ετών χωρίς πρόστιμα ανεξάρτητα αν κάποιοι τα είχαν κάνει γαρυφαλλα
Γενικά ο παράνομος επιβραβεβεται

contes di Zante
11/05/2021, 13:57
Συνηθως οι συνεργαζομενες ασφαλιστικες των τραπεζων ειναι και θυγατρικες τους ή ανοικουν στον ιδιο ομιλο και οι υπηρεσιες τους ειναι ακριβωτερες για τις ιδιες υπηρεσιες απο τις αλλες ασφαλιστικες της αγορας,ΑΛΛΑ συνηθως ειναι και ποιο αξιοπιστες.

Οι ίδιες ασφαλιστικές, οι συνεργαζόμενες των τραπεζών λειτουργούν και εκτός τραπεζικού συστήματος. Όσον αφορά το ασφαλιστήριο συμβόλαιο ο υπάλληλος δουλεύει για τα συμφέροντα της τράπεζας, θα πουλήσει αυτό που έχει ως στόχο και θέλοντας να διασφαλίσει το ΔΑΝΕΙΟ, αντίθετα εμείς οι ασφαλιστές δουλεύουμε για τον πελάτη, έχουμε επιλογή προϊόντων και ασφαλίζουμε ΣΩΣΤΑ το ακίνητο.