PDA

View Full Version : Συμβουλές σε νεο



Bro
04/05/2021, 22:02
Καλησπέρα σε όλους.

Διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό αλλά μόλις σήμερα έγινα μέλος, και σας γράφω πρώτη φορά. Είμαι ο Λευτέρης, είμαι 30 χρονών και αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα Α κατηγορίας και να ξεκινήσω κι εγώ το ταξίδι μου σαν νεος δικυκλιστής.

Είμαι κάτοικος Αγγλίας πολλά χρόνια αλλά δεν έχω βγάλει δίπλωμα διότι δεν νιώθω άνετα με την οδήγηση απο δεξιά (με αυτοκίνητο) και επίσης στο Λονδίνο το parking είναι πανάκριβο. Φαίνεται όμως οτι επιστρέφω στην πατρίδα σύντομα στον επόμενο χρόνο και το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να βγάλω δίπλωμα και να πάρω μηχανή.

Εδώ θα ήθελα η βοήθεια σας μιας και προσπαθώ να προγραμματίσω τα πάντα όσο καλύτερα μπορώ απο πριν, και να διαμορφώσω ένα ρεαλιστικό budget και πλάνο.


Μηχανή:

Γενικά να πω οτι θέλω cruiser, αυτό το στυλ μου αρέσει απο παιδί, και λόγω συγγενικού προσώπου, και η χρήση που προορίζω είναι κατά κύριο λόγο μικρές/μεσαίες εκδρομές. Εκτιμώ οτι μπορώ να δαπανήσω μέχρι 10.000-11.000 και κοιτάζω 800αρες +-. Απο το ψάξιμο που έχω κάνει καταλαβαίνω οτι η Honda Rebel 500 είναι μια καλή επιλογή και πολύ μέσα στο budget μου ενώ σε μεγαλύτερα κυβικά, αλλά κατω απο 1000 κοιτούσα την Triumth street scrambler αλλα και την Vulcan S. Τέλος να πω οτι μεγάλωσα θαυμάζοντας προφανώς τις Harley, και όσο και αν διαβάζω για το πόσο απαράδεκτα μηχανάκια είναι, σκέφτομαι και κάποια μεταχειρισμένη Iron 883 (βλέπω γενικά με τον εμπορικό πόλεμο και τις εκπομπές ρύπων σταματήσαν να φέρνουν τη μισή παραγωγή τους Ευρώπη).

Εξοπλισμός:

Έχω διαβάσει αρκετά θεωρώ στο φορουμ για αυτό το θέμα, σκεφτόμουν κράνος carbon και εχω δει καποια σχετικά οικονομικά απο HJC, γαντια, μπουφαν, παντελονι, μποτες οχι κατι τρελο, ελπίζω οτι ένα budget 1000-1200 είναι υπεραρκετό για να μην κάνω καμία έκπτωση στην ασφάλεια.

Δίπλωμα, τέλη, ασφάλεια κοκ:

Έχω υπολογίσει περίπου 800 ευρώ, μαζί μέσα με το Riding School level 1, το οποίο θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία, και 15 ευρώ βενζίνη για το πρώτο φουλάρισμα.

Σύνολο εκτιμώ ένα budget 13000 ευρώ για να ξεκινήσω απο το μηδέν, και να φτάσω με ένα δίπλωμα στο χέρι, εξοπλισμό αναβάτη και κάποια βασικά εφόδια για να οδηγώ με ασφάλεια και να το χαρώ.

Αυτά απο εμενά, συγγνώμη για την έκταση, θα ήθελα τη γνώμη σας για το εάν το σκέφτομαι σωστά σε γενικές γραμμές ή αν αγνοώ κάτι σημαντικό.

telegonos
04/05/2021, 22:36
Μπορείς να βρεις και κανά καλοσυντηρημένο shadow ή steed π.χ. κάτι σαν αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37230901-honda-vt-600c-shadow) και να κάνεις σοβαρή οικονομία στα χρήματά σου, και να είσαι και πιο κοντά στην V2 φιλοσοφία των cruiser, από το CB500 που είναι κάπως.... ανορθόδοξο.

Γνώμη μου, τι θα έκανα ΕΓΩ, αν δεν έχεις εμπειρία, πάρε κάτι φτηνό, κάτι μικρό, κάτι σε σαραβαλάκι μεταχειρισμένο το πολύ 250cc π.χ. κάτι σαν αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25268449-honda-ax-1) , που και να το καταστρέψεις να μην σε νοιάξει και πολύ, κάνε κανά χρόνο-δύο συστηματική εμπειρία οδήγησης ΜΕΤΑ το δίπλωμα, και μετά, ρίχνεις λεφτά για την μηχανή και το είδος που ονειρεύεσαι. Ένας αρχάριος οδηγός, το πιο πιθανό, θα έχει πτώσεις λόγω απειρίας, που αν έχεις ένα σαραβαλάκι δεν θα σε νοιάξουν καθόλου, αν έχεις όμως το ολοκαίνουριο απαστράπτων όπου τα πλαστικά έχουν 150 ευρώ τα μικρά κομμάτια κι ανεβαίνει, θα πονέσει και οικονομικά και ηθικά. Από την άλλη βέβαια, τα λεφτά του καθείς, όπως νομίζει ο ίδιος τα θεωρεί λίγα, πολλά κ.ο.κ.

Με το καλό σου εύχομαι ότι θέλεις να γίνει.

Bro
04/05/2021, 22:54
Μπορείς να βρεις και κανά καλοσυντηρημένο shadow ή steed π.χ. κάτι σαν αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37230901-honda-vt-600c-shadow) και να κάνεις σοβαρή οικονομία στα χρήματά σου, και να είσαι και πιο κοντά στην V2 φιλοσοφία των cruiser, από το CB500 που είναι κάπως.... ανορθόδοξο.

Γνώμη μου, τι θα έκανα ΕΓΩ, αν δεν έχεις εμπειρία, πάρε κάτι φτηνό, κάτι μικρό, κάτι σε σαραβαλάκι μεταχειρισμένο το πολύ 250cc π.χ. κάτι σαν αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25268449-honda-ax-1) , που και να το καταστρέψεις να μην σε νοιάξει και πολύ, κάνε κανά χρόνο-δύο συστηματική εμπειρία οδήγησης ΜΕΤΑ το δίπλωμα, και μετά, ρίχνεις λεφτά για την μηχανή και το είδος που ονειρεύεσαι. Ένας αρχάριος οδηγός, το πιο πιθανό, θα έχει πτώσεις λόγω απειρίας, που αν έχεις ένα σαραβαλάκι δεν θα σε νοιάξουν καθόλου, αν έχεις όμως το ολοκαίνουριο απαστράπτων όπου τα πλαστικά έχουν 150 ευρώ τα μικρά κομμάτια κι ανεβαίνει, θα πονέσει και οικονομικά και ηθικά. Από την άλλη βέβαια, τα λεφτά του καθείς, όπως νομίζει ο ίδιος τα θεωρεί λίγα, πολλά κ.ο.κ.

Με το καλό σου εύχομαι ότι θέλεις να γίνει.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το ίδιο έλεγε περίπου και ο Χούντρας σε ένα βίντεο, ανα εξάμηνο να ανεβαίνει κάποιος κατηγορία. Ίσως επομένως να βάλω στο συνολικό κόστος και ένα σαράβαλο 250αρι τυπου παλιο AX-1/CBF?

Για μένα είναι σημαντικό έξοδο, δεν μου περισσεύουν να στο πω έτσι, απλά το έχω μεράκι και θέλω να το κάνω σωστά.

McGyver
05/05/2021, 07:41
Μια χαρά τα σκέφτεσαι...
Και το Rebelάκι είναι ό,τι πρέπει για ξεκίνημα.

Go for it!

:beer:

typhoon
05/05/2021, 09:11
Ότι λένε τα παιδιά.
Όσον αφορά την κατηγορία μηχανής, προφανώς δε μου πέφτει κ πολύ λόγος εφόσον έχεις καταλήξει στο τι σου αρέσει, πράγμα που είναι πολύ βασικό. Ωστόσο γενικά η κατηγορία cruiser στην ελληνική πραγματικότητα, στους δρόμους δηλαδή δεν ταίριαξε ποτέ γι αυτό κ τα έχουν άνθρωποι που πραγματικά γουσταρουν την φιλοσοφία τους κ βάζουν σε δεύτερη μοίρα την οποια χρηστικότητα.
Οπότε αν είσαι κατασταλαγμενος σ αυτό προχωράς στα σχέδια σου.
Υπόψη βέβαια ότι σε γενικές γραμμές οι μηχανές είναι κουμπαραδες! Όσο είναι καινούργιες όλο και κάτι αφτερμαρκετ θα πάρεις να βάλεις, άμα είναι παλιές όλο κάτι θα ζητάνε κάθε τόσο

lospsi
05/05/2021, 10:37
Μπορείς να βρεις και κανά καλοσυντηρημένο shadow ή steed π.χ. κάτι σαν αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37230901-honda-vt-600c-shadow) και να κάνεις σοβαρή οικονομία στα χρήματά σου, και να είσαι και πιο κοντά στην V2 φιλοσοφία των cruiser, από το CB500 που είναι κάπως.... ανορθόδοξο.

Γνώμη μου, τι θα έκανα ΕΓΩ, αν δεν έχεις εμπειρία, πάρε κάτι φτηνό, κάτι μικρό, κάτι σε σαραβαλάκι μεταχειρισμένο το πολύ 250cc π.χ. κάτι σαν αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25268449-honda-ax-1) , που και να το καταστρέψεις να μην σε νοιάξει και πολύ, κάνε κανά χρόνο-δύο συστηματική εμπειρία οδήγησης ΜΕΤΑ το δίπλωμα, και μετά, ρίχνεις λεφτά για την μηχανή και το είδος που ονειρεύεσαι. Ένας αρχάριος οδηγός, το πιο πιθανό, θα έχει πτώσεις λόγω απειρίας, που αν έχεις ένα σαραβαλάκι δεν θα σε νοιάξουν καθόλου, αν έχεις όμως το ολοκαίνουριο απαστράπτων όπου τα πλαστικά έχουν 150 ευρώ τα μικρά κομμάτια κι ανεβαίνει, θα πονέσει και οικονομικά και ηθικά. Από την άλλη βέβαια, τα λεφτά του καθείς, όπως νομίζει ο ίδιος τα θεωρεί λίγα, πολλά κ.ο.κ.

Με το καλό σου εύχομαι ότι θέλεις να γίνει.

Συμφωνώ σε όλα, με μια μικρή παρατήρηση στο να κοιτάξεις να αγοράσεις κάτι με ABS οπωσδήποτε, ας είναι και λίγο ακριβότερο από ένα "σαραβαλάκι" των 2-3000 ευρώ. Θα σε σώσει από αρκετές χαζοτούμπες απειρίας!

Bro
05/05/2021, 11:52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@lospsi θενξ για την επισημανση, ναι οτι κοιταζω εχει ABS.

telegonos
05/05/2021, 12:18
Συμφωνώ σε όλα, με μια μικρή παρατήρηση στο να κοιτάξεις να αγοράσεις κάτι με ABS οπωσδήποτε, ας είναι και λίγο ακριβότερο από ένα "σαραβαλάκι" των 2-3000 ευρώ. Θα σε σώσει από αρκετές χαζοτούμπες απειρίας!

Εντυπωσιάζομαι πάντα από τους ανθρώπους που λένε ''συμφωνώ αλλά....'' και μετά ακολουθεί κάτι που ακυρώνει πλήρως και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό το οποίο ''συμφωνεί''.

:lol:

Bro
05/05/2021, 12:37
Εντυπωσιάζομαι πάντα από τους ανθρώπους που λένε ''συμφωνώ αλλά....'' και μετά ακολουθεί κάτι που ακυρώνει πλήρως και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό το οποίο ''συμφωνεί''.

:lol:

Αντιλαμβανομαι οτι η συμφωνια του μαζι σου ειναι να μη δωσω 10κ στην πρωτη μου μηχανη, αλλα να μαθω σε κατι φθηνοτερο και ελαφρυτερο.

Μιας και αναφερεται, ποσο σημαντικο ειναι το ABS στην πρωτη μηχανη;

telegonos
05/05/2021, 12:52
Αντιλαμβανομαι οτι η συμφωνια του μαζι σου ειναι να μη δωσω 10κ στην πρωτη μου μηχανη, αλλα να μαθω σε κατι φθηνοτερο και ελαφρυτερο.

Μιας και αναφερεται, ποσο σημαντικο ειναι το ABS στην πρωτη μηχανη;

Καλό είναι το ABS να υπάρχει. Ο αρχάριος, χωρίς ABS, θα τρομάξει με κάτι που του πετάχτηκε μπροστά, θα αρπάξει λόγω αντίδρασης πανικού το φρένο με όση δύναμη έχει, θα κολλήσει τον μπροστά τροχό, θα διπλώσει το τιμόνι και θα πέσει φαρδύς πλατύς στην άσφαλτο. Ζημειά σοβαρή ίσως και τραυματισμός.

Με το ABS το ίδιο θα κάνει αλλά ΔΕΝ θα κολλήσει ο τροχός, δεν θα πέσει, winner.

ΟΜΩΣ όλα στην ζωή είναι και θέμα συμβιβασμών. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν δεν έχεις ABS, πας λίγο πιο σιγά και λίγο πιο ψυλλιασμένος αδερφέ ότι εδώ κάτι μπορεί να πεταχτεί. Πας σε μια χωμάτινη αλάνα και κάνεις προπόνηση στο μπλοκάρισμα με πολύ μικρή ταχύτητα, να μάθει ο εγκέφαλος την αίσθηση ''μπλοκαρε ο τροχός-αφήνω ενστικτωδώς χωρίς να το κάνω συνειδητή σκέψη''. Και χωρίς ABS δεν σημαίνει ότι sony και καλά θα πεθάνει κανείς, μυαλό να υπάρχει να αντισταθμίζει σε μεγάλο ποσοστό την έλλειψη ABS.

O συμβιβασμός που είναι; Στο ότι αν θες μηχανή με ABS ξεχνάς τα μοντέλα που έφερα για παράδειγμα εγώ πριν και κυρίως ξεχνάς την κατηγορία τιμών των μοντέλων αυτών.

Θα πας σε πολύ νεώτερα και αρκετά πιο ακριβά.

Κρίνε όπως νομίζεις εσύ για τα δεδομένα τα δικά σου.

lospsi
05/05/2021, 12:56
Εντυπωσιάζομαι πάντα από τους ανθρώπους που λένε ''συμφωνώ αλλά....'' και μετά ακολουθεί κάτι που ακυρώνει πλήρως και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό το οποίο ''συμφωνεί''.

:lol:

Εντάξει, σχεδόν το ίδιο λέμε. Δεν είπα του ανθρώπου να πάρει ABS cornering με IMU 6 αξόνων, απλά στο σωστό σκεπτικό σου για κάτι φθηνό για 1ο μηχανάκι, πρόσθεσα να έχει ABS ακόμα και αν από σαραβαλάκι των 2Κ πάει σε όχι τόσο σαραβαλάκι των 3Κ.

THRESH
05/05/2021, 13:31
Μια χαρά τα σκέφτεσαι...
Και το Rebelάκι είναι ό,τι πρέπει για ξεκίνημα.

Go for it!

:beer:

+1

πολύ ευχάριστο και εύκολο μηχανάκι

Nitse3
05/05/2021, 14:52
Αν θες όντως cruiser με front pegs, περίεργα τιμόνια και τα συναφή δηλαδή τύπου Iron η γνώμη μου είναι πως πριν αγοράσεις κάνε οπωσδήποτε ένα test ride ή δανείσου/νοίκιασε κάποια για κανά διήμερο όχι απλή βόλτα πόλης δηλαδή. Αισθητικά αρέσουν σε πολλούς και σε μένα, αλλά ίσως η στάση σώματος να μην σε βολέψει καθόλου ακόμα και σε κοντινά ταξίδια ή στην εθνική.

Bro
05/05/2021, 15:16
Αν θες όντως cruiser με front pegs, περίεργα τιμόνια και τα συναφή δηλαδή τύπου Iron η γνώμη μου είναι πως πριν αγοράσεις κάνε οπωσδήποτε ένα test ride ή δανείσου/νοίκιασε κάποια για κανά διήμερο όχι απλή βόλτα πόλης δηλαδή. Αισθητικά αρέσουν σε πολλούς και σε μένα, αλλά ίσως η στάση σώματος να μην σε βολέψει καθόλου ακόμα και σε κοντινά ταξίδια ή στην εθνική.

Έχεις δίκιο, θα το κάνω πριν κανω commit σε κατι πιο ακριβο και μεγάλο. Η Iron εμφανισιακά μου φαινεται πανέμορφη ακομα και η μανισια και ενας απο τους λόγους που κοιταω την ρεμπελ ειναι οτι μοιάζουν.

Προφανως δεν εχω εμπειρια να μιλησω για τα pegs, εκτιμω ομως οτι με το μποι μου (1.75) με mid θα βολευτω.

Nitse3
05/05/2021, 15:42
Και εγώ ελάχιστη εμπειρία έχω από test rides του μισάωρου μόνο, αλλά πρόσεξα ότι στο ιron και στο 48 που οδήγησα ο κινητήρας ωραίος, ροπάτος είχε τη φάση του, ωραίος ήχος, αλλά στο πεντάλεπτο είχε μουδιάσει εντελώς το χέρι μου σχεδόν μέχρι τον αγκώνα, αυτό που λένε για τα sporster ότι το μπροστινό φρένο είναι πολύ αδύναμο πραγματικά ισχύει πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις και κυρίως μετά τα 110 στην εθνική έτρωγα τόσο ξύλο από τον αέρα που έπρεπε να βάζω πραγματικά πολύ δύναμη στα χέρια για να κρατηθώ στο μηχανάκι, ενώ όταν ήμουν με το ΜΤ 7 πχ δεν είχα πρόβλημα μέχρι τα 150. Πριν τα test ride ήμουν ένθερμος οπαδός των sporster μετά όμως όσο ναναι προβληματίστηκα.

panavour
05/05/2021, 16:18
Αντιλαμβανομαι οτι η συμφωνια του μαζι σου ειναι να μη δωσω 10κ στην πρωτη μου μηχανη, αλλα να μαθω σε κατι φθηνοτερο και ελαφρυτερο.

Μιας και αναφερεται, ποσο σημαντικο ειναι το ABS στην πρωτη μηχανη;

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το Α και το Ω Μακαρι να υπηρχε οταν και μεις ειμασταν νεοι,στα τελη του 70,θα ειχαμε γλιτωσει πολλα ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ που μας εχουν αφησει οι επισκεψεις μας στο ευαγές ιδρυμα του Αμαρουσιου. ΚΑΤ.Οταν εισαι νεος τα βλεπεις ομως αλλιως.

Bro
05/05/2021, 17:00
Και εγώ ελάχιστη εμπειρία έχω από test rides του μισάωρου μόνο, αλλά πρόσεξα ότι στο ιron και στο 48 που οδήγησα ο κινητήρας ωραίος, ροπάτος είχε τη φάση του, ωραίος ήχος, αλλά στο πεντάλεπτο είχε μουδιάσει εντελώς το χέρι μου σχεδόν μέχρι τον αγκώνα, αυτό που λένε για τα sporster ότι το μπροστινό φρένο είναι πολύ αδύναμο πραγματικά ισχύει πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις και κυρίως μετά τα 110 στην εθνική έτρωγα τόσο ξύλο από τον αέρα που έπρεπε να βάζω πραγματικά πολύ δύναμη στα χέρια για να κρατηθώ στο μηχανάκι, ενώ όταν ήμουν με το ΜΤ 7 πχ δεν είχα πρόβλημα μέχρι τα 150. Πριν τα test ride ήμουν ένθερμος οπαδός των sporster μετά όμως όσο ναναι προβληματίστηκα.

ok λεφτα να εχει κανεις να κανει modifications δηλαδη! Φανταζομαι οτι ενα fairing με κλιπς καπως βελτιωνει την κατασταση. Για το φρενο ειδα και διαβασα το ιδιο ακριβως σχολιο απο παρα πολλους Θα το εχω υποψη να το οδηγησω καποια ωρα πριν παρω καποια αποφαση. Οσο και να με ενθουσιαζει η ιδεα παντως, η λογικη μου λεει οτι υπαρχουν πολυ καλυτεροι τροποι να ξεκινησω το "σπορ" απο μια iron. Θα επρεπε να παω κατευθειαν σε καποιο hd forum για να ακουσω το αντιθετο!


Κατα την ταπεινη μου γνωμη το Α και το Ω Μακαρι να υπηρχε οταν και μεις ειμασταν νεοι,στα τελη του 70,θα ειχαμε γλιτωσει πολλα ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ που μας εχουν αφησει οι επισκεψεις μας στο ευαγές ιδρυμα του Αμαρουσιου. ΚΑΤ.Οταν εισαι νεος τα βλεπεις ομως αλλιως.

Ναι καταλαβαινω τι εννοεις, θα το εχω υποψη να παω σε κατι πιο καινουργιο με ABS. Αν και την περασα την πρωτη "εφηβια" με το αυτοκινητο και δε μου λειπει, και μονο που κοιταζω cruiser ειναι νομιζω ενδειξη για το τι (δεν) θελω να κανω με μια μηχανη.

xbul
05/05/2021, 19:07
Επειδή έχω πολλούς φίλους που είναι στην κατάσταση του Bro, έχω παρατηρήσει το εξής: διαλέγουν μοτοσυκλέτα φανταζόμενοι τον εαυτό τους επάνω τους, δηλαδή, ας μου επιτραπεί, "φωτογραφικά". Η αλήθεια όμως πολλές φορές είναι πολύ διαφορετική από αυτό που νομίζουμε, ιδιαίτερα όταν δεν έχουμε καθόλου πρότερη εμπειρία. Γι' αυτό νομίζω ότι είναι δέον να δοκιμάσει όσο περισσότερα είδη μοτό μπορεί κανείς πριν καταλήξει, από φίλους, test ride, κλπ. Οι HD μου αρέσουν κι εμένα, όταν τις βλέπω παρκαρισμένες. Για τις προσωπικές μου ανάγκες και προτιμήσεις όμως, είναι εντελώς ακατάλληλες. Προς Θεού βέβαια, ο φίλος Bro μπορεί να έχει κάνει τη σωστή επιλογή για τον εαυτό του.

Bro
05/05/2021, 20:35
Επειδή έχω πολλούς φίλους που είναι στην κατάσταση του Bro, έχω παρατηρήσει το εξής: διαλέγουν μοτοσυκλέτα φανταζόμενοι τον εαυτό τους επάνω τους, δηλαδή, ας μου επιτραπεί, "φωτογραφικά". Η αλήθεια όμως πολλές φορές είναι πολύ διαφορετική από αυτό που νομίζουμε, ιδιαίτερα όταν δεν έχουμε καθόλου πρότερη εμπειρία. Γι' αυτό νομίζω ότι είναι δέον να δοκιμάσει όσο περισσότερα είδη μοτό μπορεί κανείς πριν καταλήξει, από φίλους, test ride, κλπ. Οι HD μου αρέσουν κι εμένα, όταν τις βλέπω παρκαρισμένες. Για τις προσωπικές μου ανάγκες και προτιμήσεις όμως, είναι εντελώς ακατάλληλες. Προς Θεού βέβαια, ο φίλος Bro μπορεί να έχει κάνει τη σωστή επιλογή για τον εαυτό του.

Έχεις δίκιο σε αυτό, δεν υπάρχει άνθρωπος που του αρέσουν οι hd και δεν σκέφτεται τον εαυτό του επάνω τους. Ούτως ή άλλως το μηχανάκι το θέλω για αναψυχή και για τον ελεύθερο χρόνο μου, όχι για δουλεία, άρα νομίζω λογικό να κοιτάζω και τα looks.

Το καλοκαίρι υπολογίζω οτι θα κατέβω για το δίπλωμα, επομένως θα μπορέσω να ξεκινήσω και τα test drive που λες. Αυτό που λες πάντως το λένε πάρα πολλοί, περίπου το ίδιο έλεγε και ο Nitse3 παραπάνω, ενω τα περισσότερα reviews για την rebel είναι εξαιρετικά, επομένως κλείνω προς τα εκεί. Θα προσπαθήσω ωστόσο να δοκιμάσω όσο το δυνατόν περισσότερα στην ευρύτερη κατηγορία. Γενικά δεν βιάζομαι να αγοράσω, πιο πολύ με ενδιαφέρει να έχω ένα ξεκάθαρο πλάνο και όσα μου γράφετε βοηθάνε πολύ.

doctoras
05/05/2021, 21:58
Οσοι εχουν τα λεφτα καλα ειναι να ξεκινανε απο σύγχρονο ασφαλη μηχανακι που εκτος των αλλων θα τους προδιαθέτει για την συνέχεια.
Οσοι δε εχουν, ξεκινανε απο χρεπι κυνηγώντας το ονειρο τους, restore ή ως διαμεσολαβητή για την μεταβαση τους στο επομενο

Τωρα, για εσενα bro, χωρις εμπειρία καλο ειναι να ξεκινήσεις απο το cmt500 οπως προανεφερες.
Ειναι μια χαρα για να ξεκινησεις αλλα και να μείνεις αν θελεις.
Τα 50hp σε μια μοτοσυκλετα δίνουν επιταχυνση στα 100χαω σε 5" - 6" οσο ενα αυτοκίνητο 250hp
Το rebel εχει μεγαλη γκαμα customization για να το κανεις αν βαρεθεις οπως γουσταρεις.

Το cmt500 rebel ανηκει στη κατηγορια power cruiser / με μπροστινό bobber
Ειναι μια συγγένεια με τα άλλοτε eliminator

jim83
06/05/2021, 12:07
Αντί για το Honda Rebel 500 θα σκεφτόμουν σοβαρά το Vulcan S της Kawasaki, σίγουρα πιο άνετο, δυνατότερος κινητήρας που δε θα σε κάνει να θελήσεις upgrade κ πιο καλή ποιότητα κατασκευής με γυμνό μάτι τουλάχιστον. Εγώ εκείνο θα έπαιρνα άμα ήμουν στην αγορά για cruiser μοτοσυκλέτα.

CorpseAlive
06/05/2021, 12:27
Από την στιγμή που έχεις κατασταλάξει ότι η μηχανή θα είναι μέσο αναψυχής και όχι καθημερινό εργαλείο , δεν έχεις καμία απολύτως δέσμευση στον τύπο και μοντέλο που θα πάρεις.
Κοιτάς να σου αρέσει και να κάνει για το είδος διασκέδασης που την θες . Π.χ. δεν θα πάρεις ss για να πας απλά για καφέ (άσχετο που το κάνουν άπειροι για την καγκουριά) όπως και δεν θα πάρεις Bobber για να πηγαίνεις στην πίστα.
Σχετικά με τα Cruisers τα μεταχειρισμένα τώρα υπάρχουν τα εξής προβλήματα:
1) Στην Ελλάδα πλέον είναι λίγα (ελάχιστοι τα αγοράζουν καινούρια πλέον)
2) Τα περισσότερα είναι τουλάχιστον 15ετίας
3) Τα περισσότερα είναι Custom με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι έχει η μηχανή πάνω με ότι αυτό συνεπάγεται
4) Τα περισσότερα στην τιμή πώλησης οι πωλητές έχουν ενσωματώσει μέχρι και τις βενζίνες που έκαψαν όσο την είχαν.
Στο λέω από προσωπική εμπειρία αυτό γιατί τον Οκτώβριο έψαχνα σε Αθήνα και περίχωρα.

Προσωπικά θα μάθαινα σε ένα πιο απλό μηχανάκι ,ιδανικά με ABS, τύπου Naked και μετά από κανένα χρόνο θα αγόραζα ένα Bobber-street cruiser στην θέση σου(αν δεν άλλαζα γνώμη στο μεταξύ , υπάρχουν πανέμορφα Naked που κολλάνε στην αισθητική που από όσο κατάλαβα θες,π.χ. σχεδόν όλα τα στρογγυλοφάναρα, Sv-650, Hornet 2004, Ducati Monster ) .

Προτείνω Naked για ευκολότερη μεταπώληση και επειδή είναι το πιο VFM σαν αγορά στην ελλάδα αυτή την στιγμή.

Nitse3
06/05/2021, 12:39
Ίσως και κανά τέτοιο, έβγαινε και σε scrambler νομίζω, δεν ξέρω αν τα σταμάτησε η Yamaha.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/21678473-yamaha-xv950

Αυτό είναι το scrambler πανέμορφο κατά την γνώμη μου
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36055249-yamaha-scr-950

Bro
06/05/2021, 15:36
Αντί για το Honda Rebel 500 θα σκεφτόμουν σοβαρά το Vulcan S της Kawasaki, σίγουρα πιο άνετο, δυνατότερος κινητήρας που δε θα σε κάνει να θελήσεις upgrade κ πιο καλή ποιότητα κατασκευής με γυμνό μάτι τουλάχιστον. Εγώ εκείνο θα έπαιρνα άμα ήμουν στην αγορά για cruiser μοτοσυκλέτα.

Moυ αρεσει και η Vulcan S, την εχω υποψη μου. Θα προσπαθησω να κανω ενα test drive και τις 2.


Από την στιγμή που έχεις κατασταλάξει ότι η μηχανή θα είναι μέσο αναψυχής και όχι καθημερινό εργαλείο , δεν έχεις καμία απολύτως δέσμευση στον τύπο και μοντέλο που θα πάρεις.
Κοιτάς να σου αρέσει και να κάνει για το είδος διασκέδασης που την θες . Π.χ. δεν θα πάρεις ss για να πας απλά για καφέ (άσχετο που το κάνουν άπειροι για την καγκουριά) όπως και δεν θα πάρεις Bobber για να πηγαίνεις στην πίστα.
Σχετικά με τα Cruisers τα μεταχειρισμένα τώρα υπάρχουν τα εξής προβλήματα:
1) Στην Ελλάδα πλέον είναι λίγα (ελάχιστοι τα αγοράζουν καινούρια πλέον)
2) Τα περισσότερα είναι τουλάχιστον 15ετίας
3) Τα περισσότερα είναι Custom με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι έχει η μηχανή πάνω με ότι αυτό συνεπάγεται
4) Τα περισσότερα στην τιμή πώλησης οι πωλητές έχουν ενσωματώσει μέχρι και τις βενζίνες που έκαψαν όσο την είχαν.
Στο λέω από προσωπική εμπειρία αυτό γιατί τον Οκτώβριο έψαχνα σε Αθήνα και περίχωρα.

Προσωπικά θα μάθαινα σε ένα πιο απλό μηχανάκι ,ιδανικά με ABS, τύπου Naked και μετά από κανένα χρόνο θα αγόραζα ένα Bobber-street cruiser στην θέση σου(αν δεν άλλαζα γνώμη στο μεταξύ , υπάρχουν πανέμορφα Naked που κολλάνε στην αισθητική που από όσο κατάλαβα θες,π.χ. σχεδόν όλα τα στρογγυλοφάναρα, Sv-650, Hornet 2004, Ducati Monster ) .

Προτείνω Naked για ευκολότερη μεταπώληση και επειδή είναι το πιο VFM σαν αγορά στην ελλάδα αυτή την στιγμή.

Ναι ακριβως, αυτη τη στιγη δεν υπαρχει αναγκη για επαγγελματικη μετακινηση, ειναι καθαρα για αναψυχη. Αυτο που λες με τα ελληνικα custom το εχω παρατηρησει, στη λιστα με τα χαρακτηριστικα εχουν και πραγματα που στοιχισαν 10 ευρω.

Ναι οντως μου αρεσουν τα naked, ολα οσα αναφερεις, αλλα δε με απασχολουν τωρα οι επιδοσεις τοσο, που απ οσο καταλαβαινω εχουν μεγαλυτερες απο τα cruiser. Ισα ισα μου αρεσει η λογικη του cruiser που καθεσαι και λιγο σαν πασας.

Θεωρητικα θα μπορουσα να φερω και απο Ευρωπη (δε ξερω τι παιζει με το brexit απο UK για τελωνειο). Σχετικα με αυτο, ξερει μηπως κανενας αν θελει καποιος να φερει μηχανη που δεν ειναι Euro 5 μεταχειρισμενη, αν θα κολλησει στο τελωνειο λογω εγκρισης τυπου; Εχω βρει πολλες εν δυναμει ενδιαφερουσες περιπτωσεις, και επειδη ειμαι ηδη εξω ισως μου ειναι και πιο ευκολο να το κανω, αλλα δεν ξερω τι παιζει με το Euro 5 σε περιπτωση που η μηχανη ειναι παλιοτερη.




Αυτό είναι το scrambler πανέμορφο κατά την γνώμη μου
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36055249-yamaha-scr-950

Ομορφο ειναι! Δεν το γνωριζω καθολου πρωτη φορα το βλεπω, αλλα αν ηταν να παω σε 950 κυβικα για 50 αλογα, δε θα μπορουσα να παρω και μια iron 883? Δεν βλεπω τεραστιες διαφορες στην τιμη για αυτα τα χιλιομετρα. Αν και φανταζομαι οτι οδηγικα η yamaha θα ειναι αρκετα πιο ευκολη.

CorpseAlive
06/05/2021, 23:14
Ναι ακριβως, αυτη τη στιγη δεν υπαρχει αναγκη για επαγγελματικη μετακινηση, ειναι καθαρα για αναψυχη. Αυτο που λες με τα ελληνικα custom το εχω παρατηρησει, στη λιστα με τα χαρακτηριστικα εχουν και πραγματα που στοιχισαν 10 ευρω.

Ναι οντως μου αρεσουν τα naked, ολα οσα αναφερεις, αλλα δε με απασχολουν τωρα οι επιδοσεις τοσο, που απ οσο καταλαβαινω εχουν μεγαλυτερες απο τα cruiser. Ισα ισα μου αρεσει η λογικη του cruiser που καθεσαι και λιγο σαν πασας.

Θεωρητικα θα μπορουσα να φερω και απο Ευρωπη (δε ξερω τι παιζει με το brexit απο UK για τελωνειο). Σχετικα με αυτο, ξερει μηπως κανενας αν θελει καποιος να φερει μηχανη που δεν ειναι Euro 5 μεταχειρισμενη, αν θα κολλησει στο τελωνειο λογω εγκρισης τυπου; Εχω βρει πολλες εν δυναμει ενδιαφερουσες περιπτωσεις, και επειδη ειμαι ηδη εξω ισως μου ειναι και πιο ευκολο να το κανω, αλλα δεν ξερω τι παιζει με το Euro 5 σε περιπτωση που η μηχανη ειναι παλιοτερη.

Σε καταλαβαίνω , για να μάθεις πρέπει να στείλεις ένα e-mail στην υπηρεσία για να σου πουν 100% τι χρειάζεται.

THRESH
07/05/2021, 08:27
Και εγώ ελάχιστη εμπειρία έχω από test rides του μισάωρου μόνο, αλλά πρόσεξα ότι στο ιron και στο 48 που οδήγησα ο κινητήρας ωραίος, ροπάτος είχε τη φάση του, ωραίος ήχος, αλλά στο πεντάλεπτο είχε μουδιάσει εντελώς το χέρι μου σχεδόν μέχρι τον αγκώνα, αυτό που λένε για τα sporster ότι το μπροστινό φρένο είναι πολύ αδύναμο πραγματικά ισχύει πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις και κυρίως μετά τα 110 στην εθνική έτρωγα τόσο ξύλο από τον αέρα που έπρεπε να βάζω πραγματικά πολύ δύναμη στα χέρια για να κρατηθώ στο μηχανάκι, ενώ όταν ήμουν με το ΜΤ 7 πχ δεν είχα πρόβλημα μέχρι τα 150. Πριν τα test ride ήμουν ένθερμος οπαδός των sporster μετά όμως όσο ναναι προβληματίστηκα.

Μια εμπειρία σε αυτό είδος την έχουμε οπότε να πώ ένα δυο πραγματάκια :

- τα cruiser για να φρενάρουν θέλουν και τα 2 φρένα συμπληρωματικά, πρώτα το πίσω και μετά το μπροστά να συμπληρώνει.
Είναι βαριές μηχανές (αλλά με χαμηλά συγκεντρωμένο βάρος) και έχουν καλούς λόγους που μπροστά δεν έχουν πολύ δυνατά συστήματα.
Πράγματι , ο ήχος , η ροπή και η αισθηση είναι αυτά που θα κερδίσουν κάποιον. Αν κάποιος έστω και στοιχειωδώς ενδιαφέρεται για κλασική σπορ οδήγηση, ας προσπεράσει (κυριολεκτικά και μεταφορικά :lol: )

- ο αέρας είναι λογικό να είναι πολύς όσο αυξάνουν τα χιλιόμετρα. Τα πλαστικά φερινγκάκια , αν μπορούμε να τα πούμε έτσι (surround - around cover) , που μπαίνουν περιμετρικά απο το φανάρι , κόβουν λίγο πριν τη προσθήκη μεγάλων ζελατινων.

- το μούδιασμα είναι λογικό , ιδιαίτερα αν έρχεται κάποιος απο πιο απαλούς κινητήρες με περισσότερους κυλίνδρους . Συνηθίζεται , μέχρι ενός βαθμού, πάντως.

Συμφωνώ με τη γενικότερη άποψη, ότι αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για να αγοράσει μηχανάκι αυτής της κατηγορίας,
να το δοκιμάσει εκτενώς και σίγουρα κάτι παραπάνω απο αυτά τα demo tours γιατί δεν προλαβαίνει και πολλά εκεί
(π.χ και στη Harley , κάνεις 15-20 λεπτά test ride , είναι λίγα όμως για να δεις όλο το εύρος χρήσης)
Να τη ζητήσει μετά ή με ραντεβού ή ενοικίαση απο κάποιο γραφείο.

Και επίσης, τα μοντέρνα τύπου Rebel 500, Harley Street Rod, Yamaha Xv950 είναι σαφώς πιο σπορτίφ απ'ότι παλαιότερα τύπου Shadow , Steed κλπα.
Αν μπορώ να κάνω μια αναλογία , τα νεότερα είναι πιο "power" cruiser/bobber ή sport και τα παλαιότερα πιο chopper και αντανακλάται στη φιλοσοφία τους.

CorpseAlive
07/05/2021, 12:02
Μια εμπειρία σε αυτό είδος την έχουμε οπότε να πώ ένα δυο πραγματάκια :

- τα cruiser για να φρενάρουν θέλουν και τα 2 φρένα συμπληρωματικά, πρώτα το πίσω και μετά το μπροστά να συμπληρώνει.
Είναι βαριές μηχανές (αλλά με χαμηλά συγκεντρωμένο βάρος) και έχουν καλούς λόγους που μπροστά δεν έχουν πολύ δυνατά συστήματα.
Πράγματι , ο ήχος , η ροπή και η αισθηση είναι αυτά που θα κερδίσουν κάποιον. Αν κάποιος έστω και στοιχειωδώς ενδιαφέρεται για κλασική σπορ οδήγηση, ας προσπεράσει (κυριολεκτικά και μεταφορικά :lol: )

- ο αέρας είναι λογικό να είναι πολύς όσο αυξάνουν τα χιλιόμετρα. Τα πλαστικά φερινγκάκια , αν μπορούμε να τα πούμε έτσι (surround - around cover) , που μπαίνουν περιμετρικά απο το φανάρι , κόβουν λίγο πριν τη προσθήκη μεγάλων ζελατινων.

- το μούδιασμα είναι λογικό , ιδιαίτερα αν έρχεται κάποιος απο πιο απαλούς κινητήρες με περισσότερους κυλίνδρους . Συνηθίζεται , μέχρι ενός βαθμού, πάντως.

Συμφωνώ με τη γενικότερη άποψη, ότι αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για να αγοράσει μηχανάκι αυτής της κατηγορίας,
να το δοκιμάσει εκτενώς και σίγουρα κάτι παραπάνω απο αυτά τα demo tours γιατί δεν προλαβαίνει και πολλά εκεί
(π.χ και στη Harley , κάνεις 15-20 λεπτά test ride , είναι λίγα όμως για να δεις όλο το εύρος χρήσης)
Να τη ζητήσει μετά ή με ραντεβού ή ενοικίαση απο κάποιο γραφείο.

Και επίσης, τα μοντέρνα τύπου Rebel 500, Harley Street Rod, Yamaha Xv950 είναι σαφώς πιο σπορτίφ απ'ότι παλαιότερα τύπου Shadow , Steed κλπα.
Αν μπορώ να κάνω μια αναλογία , τα νεότερα είναι πιο "power" cruiser/bobber ή sport και τα παλαιότερα πιο chopper και αντανακλάται στη φιλοσοφία τους.

Το Rebel 500 πάντως φοράει τον κινητήρα του cb500x. και το 1100 του Africa, επίσης σαν σύνολο(έχω οδηγήσει το Rebel 500) δεν θυμίζει σε τίποτα τα παλιά κλασικά π.χ. το Steed ή το Magna