PDA

View Full Version : Νέα οδηγός, τί μηχανάκι;



eri87
06/05/2021, 23:38
Καλησπέρα και καλώς σας βρηκα!
Ας ξεκινήσουμε με το ότι μετά από παλια επιθυμία να ασχοληθώ με τις μηχανές, τώρα ήρθε η απόφαση να το πράξω μιας και διευκολύνομαι από τη νέα νομοθεσία για έως 125cc που με ενδιαφέρει...
Δεν έχω ιδεα, τώρα θα πάω σε σχολη αλλά το μόνο που ξέρω είναι πως εκεί δε θα μάθω και πολλά, οπότε με την εξάσκηση και με το μηχανάκι που θα πάρω θα γίνομαι σταδιακά καλύτερη...

Η βοήθεια λοιπόν που χρειάζομαι είναι να μου πείτε γνώμες για το τί είναι καλύτερο να πάρω στη περίπτωση μου... Σίγουρα μεταχειρισμένο και φτηνό (μη το κλαίμε πολύ), αλλά γενικά έχω σαν πλάνο μελλοντικά να πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Οπότε με ενδιαφέρει να μάθω να συμπεριφερομαι πάνω στο μηχανάκι κ να το χειρίζομαι εγώ, όχι να με πηγαίνει. Τέλος κάτι ΠΟΛΥ βασικό... Κοντή (1,58) και αδύνατη!!!

harris_x
07/05/2021, 06:19
Υπάρχουν δάσκαλοι οδήγησης οι οποίοι θα σε μάθουν πραγματικά να οδηγείς.

Ψαξου ;)

phovos
07/05/2021, 06:54
Καλημέρα, σε αντίστοιχη φαση είμαι κι εγώ οποτε θα σου πω τι έχω δει ως τώρα. Εφόσον ενδιαφέρεσαι να πας σε κάτι μεγαλυτερο σταδιακά, θα σου πρότεινα να αποφύγεις καταρχήν τα παπακια. Τα σκούτερ είναι πολύ βολικά για μέσα στην πόλη, έχουν χώρους, είναι πολύ καλά στην κινηση και έχουν γενικά τις ανέσεις τους. Στα αρνητικά οτι κάθε πτώση μικρή ή μεγάλη που μπορει να εχεις ως νεα οδηγος θα σε πονέσει πολυ στα πλαστικα και οτι περιορίζεσαι, εντος ή εκτός εισαγωγικων, σε αυτόματο. Στα 125cc εχεις παντως πολλες επιλογες.

Απο μηχανές σε αυτά τα κυβικά μπορείς να βρεις οικονομικές λύσεις όπως κάποιο καινούργιο Honda cb125f ή Yamaha ys125 ή μεταχειρισμένα παλιότερα μοντέλα όπως cbf 125 και ybr 125 αντίστοιχα που είναι σκυλιά και αντέχουν τα παντα. Στα αρνητικά μονο η απουσία abs και τα αδύναμα μοτέρ που έτσι κι αλλιως δύσκολα θα τα αποφύγεις σε αυτά τα κυβικα. Τέλος υπαρχουν και οι φθηνές λύσεις απο Κίνα και Κορέα οπως zontes g125, zontes u125, sym nh-x 125 και nh-t 125, κάποια keeway κ.α. Ειδικα για τα sym και το zontes g125 ακούγονται καλά λογια και είναι πολύ όμορφα, ερωτηματικό η μακροχρόνια αξιοπιστία τους και η μεταπωλητικη αξία τους.

Απο παλιότερα μοντέλα στα 125cc μπορείς να δεις και veradero αλλά είναι αρκετά βαριά και ογκώδη.

eri87
07/05/2021, 10:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Από όσα έχω διαβάσει κ όπως το σκέφτομαι, θεωρώ πως ένα σκούτερ δε θα με βοηθήσει ιδιαίτερα στο να μάθω να οδηγάω (κυρίως επειδή είναι αυτόματο). Ναι οκ είναι πιο άνετο αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να συνηθίσω τις κινήσεις που πρέπει να γίνονται κατά την οδήγηση. Έχω αυτοκίνητο αν θέλω να κινηθώ με άνεση.

Διορθωστε με αν καπου κάνω λάθος...

phovos
07/05/2021, 11:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Από όσα έχω διαβάσει κ όπως το σκέφτομαι, θεωρώ πως ένα σκούτερ δε θα με βοηθήσει ιδιαίτερα στο να μάθω να οδηγάω (κυρίως επειδή είναι αυτόματο). Ναι οκ είναι πιο άνετο αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να συνηθίσω τις κινήσεις που πρέπει να γίνονται κατά την οδήγηση. Έχω αυτοκίνητο αν θέλω να κινηθώ με άνεση.

Διορθωστε με αν καπου κάνω λάθος...

Σε αυτή την περιπτωση θα ελεγα να κοιταξεις για Honda cb125f, sym nh-x 125 και yamaha ys125 σε καινουριο, ή cbf125 και ybr 125 σε μεταχειρισμένα. Ελαφριά, ευκολοδηγητα λένε, κατάλληλα για αρχάριους. Προσωπικά λέω να πάρω το ys.
Δεν ξερω αν μου διαφευγει καποιο άλλο. Θα απεφευγα daytona και αλλα "εξωτικά" μοντελα, ισως αξιζει να δεις και το orcal astor 125 που φοράει μοτέρ του ybr ή και καποιο brixton αλλά δεν ξέρω τι παιζει απο ανταλλακτικά και γενικά after sale υποστήριξη.
Το θεμα ειναι να δειε εσυ τι σου αρέσει και τι μπάτζετ θες να διαθέσεις. Να υπολογίζεις παντως και τα έξοδα για εξοπλισμο, κράνος, γάντια μπουφάν και αν πας σε μεταχειρισμένο συναγερμό, κλειδαριά δισκοφρενου, ασφαλεια κλπ.

panavour
07/05/2021, 11:27
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Από όσα έχω διαβάσει κ όπως το σκέφτομαι, θεωρώ πως ένα σκούτερ δε θα με βοηθήσει ιδιαίτερα στο να μάθω να οδηγάω (κυρίως επειδή είναι αυτόματο). Ναι οκ είναι πιο άνετο αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να συνηθίσω τις κινήσεις που πρέπει να γίνονται κατά την οδήγηση. Έχω αυτοκίνητο αν θέλω να κινηθώ με άνεση.

Διορθωστε με αν καπου κάνω λάθος...

Σε οτι δεις και σ αρεσει ,να ανεβεις πρωτα επανω και να δεις αν πατας και με τα δυο ποδια με ολο το πελμα κατω.Ο σωματοτυπος σου και το φυλλο σου ,θετουν καποιους ευνοητους περιορισμους, και γι αυτο πρεπει να κανεις καποιες παραχωρησεις,και να σιγουρευτεις για καποια πραγματα.Οτι αλλο θες ρωτα.

Panos76
07/05/2021, 11:44
Καλώς ήρθες :wave2:

Πες μας λίγο τον προϋπολογισμό* σου ώστε να κατατοπιστούμε καθώς και τον τύπο μηχανακίου που πιστεύεις ότι σου αρέσει.

Οι επιλογές είναι αρκετές (εκτός των παπιών και σκούτερς), πχ. από Yamaha Mt 125 και ΚΤΜ duke 125 εως SYM NH-X, καθώς και πολλές street προτάσεις.

Σε παλιότερα μηχανάκια, αξιόλογο είναι και ένα varedero 125 καθώς και όλα τα παραπάνω που αναφέρει ο phovos.

Σε κάθε περίπτωση θα κάνεις ένα σορτ λιστ με τις επιλογές σου και θα ανέβεις στατικά επάνω για να δεις πως και αν σου ταιριάζουν.

Βάλε στο car τα αντίστοιχα φίλτρα ώστε να πάρεις μια εικόνα για το τι κυκλοφορεί στην αγορά.

Να έχεις κατασταλάξει και σε ένα έμπιστο συνεργείο που θα το πας για έλεγχο αρχικά και συντήρηση στη συνέχεια.

Λαστ μπατ νοτ λιστ, μία σχολή ασφαλούς οδήγησης (έχει λογικό κόστος και διάρκεια μιας ημέρας) θα σε βοηθήσει τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο να αποσαφηνίσεις πράγματα στο μυαλό σου, να δεις, να ρωτήσεις και να μάθεις πολλά.

Ο εξοπλισμός θεωρείται αυτονόητος (κράνος, γάντια, μπουφάν).

Αν δεν υπάρχει χώρος φύλαξης, τότε υπολόγισε και τα συμπαρομαρτούντα (κλειδαριές, κλπ)

:wave2:



*πλέον του κόστους κτήσης, θα πρέπει να ληφθούν υπόψη: τέλη, ασφάλεια, σέρβις, λάστιχα, ένδυση/υπόδηση, φύλαξη.

eri87
07/05/2021, 12:45
Ο βασικός περιορισμός μου είναι το ότι είμαι κοντή, οπότε έχω λίγες επιλογές που να μπορώ να πατάω καλά κάτω κ να ελέγχω το μηχανάκι. Άρα δε κοιτάζω τόσο εμφάνιση, είναι πολυτέλεια αυτή τη στιγμή!

Ευχαριστώ για τα μοντέλα που αναφέρθηκαν, θα τα τσεκαρω... Θα έχω χρόνο εξάλλου γιατί ενημερώθηκα από τη σχολή οδηγών πως ακόμα δεν έχει πάει εγκύκλιος για την έκδοση διπλώματος με τη νέα νομοθεσια.

Στο μπάτζετ ναι έχω συμπεριλάβει εξοπλισμό κ κλειδαριές... Για το μηχανάκι μένουν το πολυ 800€. Πιστεύω πως κάτι μπορώ να βρω μέχρι αυτά τα χρήματα.

Bowleno
07/05/2021, 12:49
Ο βασικός περιορισμός μου είναι το ότι είμαι κοντή, οπότε έχω λίγες επιλογές που να μπορώ να πατάω καλά κάτω κ να ελέγχω το μηχανάκι. Άρα δε κοιτάζω τόσο εμφάνιση, είναι πολυτέλεια αυτή τη στιγμή!

Ευχαριστώ για τα μοντέλα που αναφέρθηκαν, θα τα τσεκαρω... Θα έχω χρόνο εξάλλου γιατί ενημερώθηκα από τη σχολή οδηγών πως ακόμα δεν έχει πάει εγκύκλιος για την έκδοση διπλώματος με τη νέα νομοθεσια.

Στο μπάτζετ ναι έχω συμπεριλάβει εξοπλισμό κ κλειδαριές... Για το μηχανάκι μένουν το πολυ 800€. Πιστεύω πως κάτι μπορώ να βρω μέχρι αυτά τα χρήματα.

Σε αυτό το ποσό, κοιτάς το πολύ για κάποιο παπί... Τα μηχανάκια που αναφέρθηκαν, σε τέτοιο ποσό θα είναι ολίγον τι ερείπια ;)

Panos76
07/05/2021, 13:06
Για το μηχανάκι μένουν το πολυ 800€. Πιστεύω πως κάτι μπορώ να βρω μέχρι αυτά τα χρήματα.

Τότε κάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36739149-honda-cbf-125

Πάντα μαζί με κάποιον που γνωρίζει κατιτίς παραπάνω για έναν πρώτο έλεγχο.

eri87
07/05/2021, 13:33
Ναι για παπί αρχικά λέω διότι μέχρι να παρω λίγο και τον αέρα κ να συνηθίσω, δεν έχει νόημα κάτι μεγαλύτερο. Με τον καιρό μαζεύω κ λεφτά, αποκτώ και εμπειρίες κ προχωράω ίσως σε μίνι μοτό ή κάτι άλλο.

doctor_john
07/05/2021, 13:34
Oχι αυτό το πράμα! Συγχωρέστε μου τον τρόπο αλλά έχω λόγο!
Δύο κοντινοί το αγόρασαν αντί για παπί, με σκοπό να κάνουν μόνο το πήγαινε έλα στην εργασία τους, να γλυτώνουν χλμ στο μεγάλο.

Και τα δύο είχαν θέμα με την ασάφεια (25%) του μπροστινού και την αίσθηση ασάφειας (50%)..
Τα πήραμε με το καλό, με το λάδι τους, τα ελατήρια τους.. ναι καλά.

Ανοίγεις χάνεις το μπροστινό, φρενάρεις χάνεις το μπροστινό, βρέχει, έχει υγρασία, έχουν ποτίσει, έχουν πλύνει...
Πολύ ωραίο να μάθεις να πέφτεις. Ειλικρινά.
Το μόνο καλό που βλέπω για νέο οδηγό.


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Από όσα έχω διαβάσει κ όπως το σκέφτομαι, θεωρώ πως ένα σκούτερ δε θα με βοηθήσει ιδιαίτερα στο να μάθω να οδηγάω (κυρίως επειδή είναι αυτόματο). Ναι οκ είναι πιο άνετο αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να συνηθίσω τις κινήσεις που πρέπει να γίνονται κατά την οδήγηση. Έχω αυτοκίνητο αν θέλω να κινηθώ με άνεση.

Διορθωστε με αν καπου κάνω λάθος...


Χαίρομαι πολύ με την οπτική που έχεις, να φέρεις και φίλους στο φόρουμ.

Το ύψος σου δείχνει μικρό, μη στέκεσαι εκεί. Λύσεις υπάρχουν και το μεγαλύτερο μέρος είναι στον χειρισμό.
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι στα 125cc μόνο να τα ξεπεράσεις γρήγορα.
Δεν ξέρω αν επιβάλλεται να περάσεις κάποιο χρόνο σε αυτή την κατηγορία, αν ναι πάρε κάτι απλά για το θεαθήναι.
Μια μοτό κοντά στα 250cc είναι πολύ πρακτικότερη και θα κάνεις πολλά περισσότερα με αυτήν.

Θα δεις και μόνη σου μόλις ξεκινήσεις μαθήματα, οι διαφορές στα μικρά κυβικά είναι αστείες και μπορεί
οποιοσδήποτε μεσου όρου να οδηγήσει με ασφάλεια μεγαλύτερο για πρώτη μότο.

Απόλαυσε την περίοδο που θα ξεκινήσεις να μαθαίνεις και ότι σου αρέσει πόσταρε το εδώ.

basilis_k6
07/05/2021, 13:37
γιατι σου την βαρεσε στα 30φευγα να παρεις μηχανάκι? μονο επειδη θα γινει ευκολο λογω διπλώματος? θες κατι να κανεις συγκεκριμενα?
γελασα πολύ με το κοντη και αδυνατη :lol: Η αληθεια ειναι πως αυτο σε περιοριζει αρκετα. χρειαζεσαι ειτε βαρος ειτε υψος για να εισαι ανετα στα μηχανάκια. οταν μαθεις να οδηγας βεβαια δεν θα εχει σημασια κανενα απο τα δυο.

panavour
07/05/2021, 13:50
Ο βασικός περιορισμός μου είναι το ότι είμαι κοντή,


τα ακριβά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκαλάκια

doctor_john
07/05/2021, 13:56
Γιατί χαλάνε γρηγορότερα, όχι γιατί αξίζουν περισσότερο :lol:

DrBig
07/05/2021, 14:08
Γιατί χαλάνε γρηγορότερα, όχι γιατί αξίζουν περισσότερο :lol:

Στην περιπτωση του εμψυχου υλικου ομως, μαλλον το αντιθετο συμβαινει :)

vaska
07/05/2021, 14:14
Μιας και μπήκα και το είδα ας γράψω.
α) το κοντή και αδύνατη δεν λέει κάτι
β) τα 125 cc τετράχρονα δεν είναι μηχανές
γ) τα παπιά και τα σκούτερ δεν είναι μηχανές
δ) χρειάζεσαι δάσκαλο (όχι για το δίπλωμα), Να περάσεις ένα σχολείο για να γλυτώσεις τις περισσότερες τούμπες
ε) μικρή μηχανή για αρχή, είναι λάθος. Πάντα έτσι το έβλεπα και μετά από τόσα χρόνια εμπειρία το ίδιο λέω. Η φαγούρα στο χερι που είναι το γκάζι παίζει ρόλο και η σύνδεση του εγκεφάλου μας με τον πραγματικό κόσμο, είναι τα σημαντικά.
στ) Η κόρη μου για πρώτο μηχανάκι έχει Yamaha XJ600 κοντά 2 χρόνια τώρα και όλα καλά. Ταξιδάκια δικάβαλη με τον άντρα της και μόνη της με λέσχες

Βρες δάσκαλο να κάνεις σχολείο και τα ξαναλέμε
Με αγάπη τα λέω και όχι γιατί είμαι κανένας γαμάουα υπερπαγκόσμιος

doctor_john
07/05/2021, 14:15
Στην περιπτωση του εμψυχου υλικου ομως, μαλλον το αντιθετο συμβαινει :)

Μην πας να με μπερδέψεις, δεν μπαίνει σε μπουκάλι αυτό.. :sweat:

AristidisZ
07/05/2021, 14:18
Την τρομάξατε μεσημεριάτικα την κοπελίτσα

Που να εμφανιστεί και ο Oldman...

OldMan
07/05/2021, 14:23
Ετοιμαζομουν να προτεινω κανενα Malaguti Grizzly, αλλα θα με λεγατε παλι μισανθρωπο, οποτε αει σιχτιρ..!!:p

Panos76
07/05/2021, 14:23
Εγώ κατάλαβα ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για σκούτερ και παπιά.

Τότε, σε αυτά τα χρήματα ένα αξιόπιστο παπί και τέλος.

Μια χαρά μαθαίνεις και με αυτό και κυρίως να κάνεις τη δουλειά σου θέλεις, οικονομικά και απροβλημάτιστα.

Κάνε όμως και ένα σέσιον σε μια σχολή ασφαλούς οδήγησης και τέλος._

OldMan
07/05/2021, 14:24
Για παρε τηλ την Αρβανιτακη ρε Πανουλη και ρωτα την ποτε εχει session για παπιες..;)

Panos76
07/05/2021, 14:27
Όταν είχα πάει το καλοκαίρι είχε και σκούτερ!

motojojo
07/05/2021, 14:29
Αν κατάλαβα καλά, ο περιορισμός των 125κε μπήκε λόγω της νέας νομοθεσίας που τα επιτρέπει με δίπλωμα αυτοκινήτου. Προσφέρει την άνεση να μπει κάποιος στον κόσμο των 2 τροχών χωρίς να μπει στη διαδικασία να βγαλει δίπλωμα πρώτα, κάτι το οποίο απαιτεί ένα καλό ποσο αρχικά αλλά και χρόνο.

Οπότε το σκεπτικό να ξεκινήσει από κάτι απλό και φτηνό δεν ειναι κακό. Βλέπει αν της αρέσει, αν μπορεί να διαχειριστεί τις κυκλοφοριακές συνθήκες (γιατι κακα τα ψεματα, ποδήλατο δεν ειναι) και αναλόγως προχωρά.

Καλά τα μοτοσυκλετάκια αλλά δεν θα έλεγα όχι σε παπί. 100αρι φυσικά, όχι 50αρι. Πιο εύκολο να βρεθεί, πιο εύκολο στο χειρισμό, πιο ευκολο να πουληθεί και μάλιστα χωρις χασουρα. Επίσης πιο εύκολο στη συντήρηση και δεν θα χαμπαριάσει από 1-2 τουμπίτσες απειρίας. Αν πάρει τον αερα της οδήγησης με το παπί, η μετάβαση σε μια μικρή μοτοσυκλέτα θα είναι πάλι ευκολη, σε συνδυασμό με τα μαθήματα οδήγησης που αναγκαστικά θα κάνει.

Οπότε λόγω μπατζετ κυρίως, all-time-classic παπί που μεγαλώσαμε όλοι μας.

Nitse3
07/05/2021, 15:19
Εγώ προτείνω δίχρονο ss. Χαμηλό να πατάει κάτω και με αρκετή δύναμη για να μην το βαρεθεί γρήγορα.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312379230-derbi-gpr
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312456963-aprilia-rs-125
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36723519-aprilia
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/24821337-aprilia-rs-125
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/32995846-cagiva-mito-ev

Αν ντε και καλά θέλουμε σιγουριά και ασφάλεια τότε ένα από τα πολλά cbr 125
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312268288-honda-cbr-125r

eri87
07/05/2021, 16:29
Εγώ προτείνω δίχρονο ss. Χαμηλό να πατάει κάτω και με αρκετή δύναμη για να μην το βαρεθεί γρήγορα.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312379230-derbi-gpr
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312456963-aprilia-rs-125
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36723519-aprilia
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/24821337-aprilia-rs-125
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/32995846-cagiva-mito-ev

Αν ντε και καλά θέλουμε σιγουριά και ασφάλεια τότε ένα από τα πολλά cbr 125
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312268288-honda-cbr-125r

Συγνώμη αλλά επειδή από τις φωτό δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος αυτών των μηχανών... Θα τα φτάνω εγώ όλα αυτά;;;;

Λοιπόν στο φίλο πιο πάνω που ρωτάει πως μου ήρθε στα 30φευγα... Απλά διευκολύνομαι βάση της νέας νομοθεσίας να κάνω πραγματικότητα μια επιθυμία που είχα από μικρή κ για άλλους λόγους δεν είχα μπορέσει να το κάνω.
Δεν χρειάζομαι το μηχανάκι για μετακίνηση, έχω το αυτοκινητάκι μου... Αλλά θέλω να μπω στο κόσμο των δίτροχων που τόσο μου άρεσε πάντα. Βέβαια μπαίνοντας κ ξεκινώντας κ οδηγοντας κλπ μπορεί να αλλάξω γνώμη, αυτό θα φανεί. Οπότε γι'αυτό κι εγώ έλεγα να ξεκινήσω με κάτι απλό κ αν όντως μου αρέσει η όλη φιλοσοφία να συνεχίσω παρακάτω.

Με κάνατε κ γέλασα μεσημεριατικα πάντως παιδιά να είστε καλά

basilis_k6
07/05/2021, 17:10
Συγνώμη αλλά επειδή από τις φωτό δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος αυτών των μηχανών... Θα τα φτάνω εγώ όλα αυτά;;;;

Λοιπόν στο φίλο πιο πάνω που ρωτάει πως μου ήρθε στα 30φευγα... Απλά διευκολύνομαι βάση της νέας νομοθεσίας να κάνω πραγματικότητα μια επιθυμία που είχα από μικρή κ για άλλους λόγους δεν είχα μπορέσει να το κάνω.
Δεν χρειάζομαι το μηχανάκι για μετακίνηση, έχω το αυτοκινητάκι μου... Αλλά θέλω να μπω στο κόσμο των δίτροχων που τόσο μου άρεσε πάντα. Βέβαια μπαίνοντας κ ξεκινώντας κ οδηγοντας κλπ μπορεί να αλλάξω γνώμη, αυτό θα φανεί. Οπότε γι'αυτό κι εγώ έλεγα να ξεκινήσω με κάτι απλό κ αν όντως μου αρέσει η όλη φιλοσοφία να συνεχίσω παρακάτω.

Με κάνατε κ γέλασα μεσημεριατικα πάντως παιδιά να είστε καλά

Τέλεια. Οποτε ειναι για αναψυχή. Λοιπον ξεκινα απο τα βασικα. Ποδηλατο ξέρεις? Εχεις? Βρες ενα, βαλε ψηλα τη σελα να μην φτανεις κατω παρα μονο με το ενα ποδι στη μυτη οταν το ποδηλατο εχει κλιση. Κανε μερικα χιλιόμετρα και ο εγκεφαλος σου θα εκπαιδευτεί στο πρόβλημα υψους. Ιδανικα κανε βολτες μεχρι να πέσεις. Μετα απο αυτο θα μπορεις να οδηγησεις οποιοδήποτε μηχανακι πατας με το ενα ποδι εστω και λιγο. Δεν θα φοβάσαι και το μυαλο σου θα εχει απομόνωσει το πρόβλημα του υψους και θα επικεντρωθεί στην οδήγηση. Εφοσον εχεις αμαξι ξερεις ηδη απο ταχυτητες και κινηση σε δρομο. Σε 1 μηνα πανω σε μηχανή θα εισαι ανετη. Το υψος δεν ειναι θεμα.

billy84
07/05/2021, 17:35
Ένα σύγχρονο παπί και θα είσαι μια χαρά!;)

eri87
07/05/2021, 20:19
Καλώς... Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις όλων σας!
Ελπίζω να τα ξαναπούμε κ να με βοηθήσετε στη πορεία

DrBig
07/05/2021, 20:55
Την τρομάξατε μεσημεριάτικα την κοπελίτσα

Που να εμφανιστεί και ο Oldman...

Θα φοραει μασκα οποτε ολα καλα :lol:

alexis72
08/05/2021, 22:55
Καλώς... Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις όλων σας!
Ελπίζω να τα ξαναπούμε κ να με βοηθήσετε στη πορεία

ΜΗΝ πάρεις honda cbf125 ,βγαζει ακριβές βλάβες ,σε πηνία ανορθωτη αντλία βενζίνης ....
καλύτερα το yamaha ybr125 ,αν επιλέξεις αυστηρά μεταξύ honda k yamaha

KAWAMANRIDER
09/05/2021, 08:24
καλημέρα και καλωσήρθες,

εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και αν μπορείς να συγκεντρώσεις λίγα χρήματα
παραπάνω, ώστε να αποκτήσεις την καλύτερη δυνατή επιλογή για αυτό που χρειάζεσαι.
Kawasaki athlete !!! σου προτείνω. Καινούριο κοστίζει 1.795,00 ευρώ. Ίσως το βρεις και μεταχειρισμένο
σε καλύτερη τιμή ή stock σε κατάστημα ή την ΤΕΟΜΟΤΟ. Το συγκεκριμένο είναι ότι πρέπει για το
ύψος σου και τα κιλά σου καθώς και για τα κυβικά που χρειάζεσαι. Είναι αξιόπιστο, οικονομικό , όμορφο και χωρίς πολλά πλαστικά ώστε να σε ανησυχεί το
μεγάλο κόστος μιας πτώσης. Το εξαιρετικό είναι, ότι αυτό μηχάνημα συνδυάζει την κατηγορία μοτοσυκλέτας
και παπιού. Πανάλαφρο, χαμηλό, με ταχύτητες και με κλιπ ον αντί για τιμόνι. Νομίζω θα το
ευχαριστηθείς πολύ και θα κάνεις με τον πιο ευχάριστο και ασφαλή τρόπο την είσοδο σου στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.
Πραγματικά αξίζουν τα λίγα χρήματα παραπάνω για αυτή την επιλογή. Ότι και να επιλέξεις καλοτάξιδο να είναι και πάντα με ένα καλό κράνος.

https://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo

427900

eri87
10/05/2021, 12:35
Alexis72 θα το έχω υποψην, ευχαριστώ πολύ!

Kawamanrider αυτό το μηχανάκι η αλήθεια είναι ότι το έχω δει στη γειτονιά μου και μου αρέσει πολύ. Είναι όντως σαν μικρή μηχανουλα. Αλλά να σου πω την αλήθεια λυπάμαι να δώσω παραπάνω χρήματα για το πρωτο μου μηχανάκι, αλλά είναι πολύ πιθανό το athlete να γίνει το δεύτερο

PortisHead
14/05/2021, 12:09
Κοπέλα ζηταει πληροφοριες στο moto.gr
και μια βδομαδα μετά ΜΟΝΟ 3 σελιδες απαντησεις ???
Εχει χάσει την αίγλη του το forum.
Τελειωσε !!!

OldMan
14/05/2021, 12:36
Μας βαλαν ασχημο χερι οι politically correct νταλαβεριτζηδες..:(

rainmike
14/05/2021, 15:34
Μας βαλαν ασχημο χερι οι politically correct νταλαβεριτζηδες..:(

Γιατί ρε φίλε ειναι κακό να είσαι σαλιάρης?:D

Panos76
14/05/2021, 15:50
Γιατί ρε φίλε ειναι κακό να είσαι σαλιάρης?:D

Εδώ και κάποια χρόνια, ναι..