PDA

View Full Version : Επιλογή μηχανής με budget μπατιριού



Σελίδες : [1] 2

sakis475
07/05/2021, 18:31
Καλησπέρα,
μόλις έκλεισα τα 24 άρα έχω την δυνατότητα να βγάλω δίπλωμα για απεριόριστο. Εδώ και δύο χρόνια είμαι με δίπλωμα Α1 και έχω το fly 100cc, ήταν η πρώτη μου αγορά, το χρησιμοποιήσα για να πηγαίνω στην δουλειά μου κάθε μέρα 60χμλ πάνε έλα. Έχω πάει βόλτες μέχρι 50χλμ μακριά δικαβαλιά (και εγνατία με 70χλμ/ω :P ), όχι και η καλύτερη εμπειρία, αλλά με πήγε.
Ήρθε η ώρα να πουλήσω το παλιό μου και να πάρω ένα μεγαλύτερων κυβικών, πιο ασφαλές και κάτι που να μου αρέσει εμφανισιακά.

Έχω στην διάθεση μου 1000 ευρώ + όσα πουλήσω το fly (έχω βρει αγοραστή φίλο να το πάρει 600 ευρώ). Βρίσκομαι στο ρέθυμνο, αλλά σε λίγο καιρό θα περάσω και από Κέρκυρα (πατρικό μου) βόλτα σε φίλους για καμία βδομάδα και ίσως να μπορώ να δω κάτι και εκεί. Δεν αποκλείω να μείνω και σε φίλους για λίγες μέρες στην αθήνα να δω και κάτι εκεί. Από πέρυσι είχα βάλει στο μάτι το cb400 sf, μου άρεσε εμφανισιακά και πίστευα ότι θα μου έκανε και καθημερινή χρήση να πηγαίνω στην δουλειά μου, που και που για εκδρομές στην Κρήτη και ίσως γιατί όχι μεγαλύτερο ταξίδι με πολλές στάσεις πχ Αθήνα-Κέρκυρα.

Με είχε μπριζώσει η ιδέα και ήθελα να πάρω το Α2 μόνο και μόνο για το cb. Αλλά επέλεξα να πάρω το χρόνο μου και να περιμένω να κλείσω τα 24 να βγάλω απεριόριστο.
Ακόμα μου αρέσει το cb αλλά έχω διαβάσει διάφορα για αυξημένη κατανάλωση, δεν υπάρχουν καλά ανταλλακτικά, εε και είναι μηχανάκι 20+ χρονών, αντίκα!!!

Ενώ πρώτη μου επιλογή θα ήταν μηχανάκι με συμπλέκτη, για να μάθω και όλας και να βιώσω την εμπειρία. Δεν θα με χαλούσε η ιδέα να πάρω κάποιο αυτόματο πχ beverly 400 ή sh300i.

Η ιδέα είναι να πάρω κάτι παραπάνω από το fly για να το χαρώ και να με πάει καμία βόλτα παραπάνω πιο άνετα και κυριλέ. Αν πάρω κάτι που θα με πηγαίνει μέχρι το σουπερ-μάρκετ δεν χρειάζεται να αλλάξω μηχανάκι.

Αν έχετε να προτείνεται κάτι, θα χαιρόμουν να σας διαβάσω!

Σημείωση: Μην προτείνεται κανά τέρας, είμαι 1.65 :P

billyka
07/05/2021, 19:27
Καλησπερα!Εχεις στην διαθεση σου δλδ συνολο 1600 ευρω μονο για την αγορα ή 1600 συνολο για ολα(μεταβιβαση-ασφαλεια)?Σε αυτο το μπατζετ εγω θα κοιτουσα για ΧΤ 600 που και σκυλος ειναι και ανταλλακτικα θα βρεις οσα θελησεις και ειναι καλο αll around μηχανακι.Δλδ και το πηγαινε ελα στη δουλεια σου θα κανεις και καμια βολτα/ταξιδακι θα κανεις σε αποστασεις μεχρι 50-80χλμ.

mike_4
07/05/2021, 19:50
Και γω θα σκεφτομουνα σοβαρα xt500- xt 600.Επισης cb/cbf 500, kle500, er 500. Τα cb/cbf ειναι στρογγυλοφαναρα αν σου αρεσει το στυλ,τα xt πουλησαν περισσοτερο και πιθανο να βρισκεις ευκολοτερα ανταλλακτικα.ολα τα παραπανω θα ειναι αναβαθμιση σε σχεση με το δικο σου και μπορουν να καλυψουν αρκετες αναγκες δεδομενων των χρηματων που διαθετεις.

doctor_john
07/05/2021, 20:03
καλως ήρθες!

Είναι πολύ περιορισμένο το εύρος των μοτό που μπορείς να έχεις σε αυτό το μπατζετ, να κάνουν την δουλειά και να μην χρειαστούν μαζέματα σύντομα.

Υπάρχει περίπτωση να αντέξεις να προσθέσεις κανά χιλιάρικο; αν αντέχεις θα το βρεις μπροστά σου.
Σόρυ αν σε πρήζω και εγώ αντίστοιχη φάση, με περισσότερα "θέλω", διαχειρίζομαι..

ΤάκηςΜπ
07/05/2021, 20:13
Αρχικά πρέπει να σκεφτείς τι θέλεις. Ευτυχώς υπάρχουν κάποιες επιλογές στο budget σου. Εγώ πάντα σε αρχάριους όσον αφορά την μοτοσυκλέτα προτείνω cb500(το παλιό), er5 και gs500. Τα θεωρώ υπεραξιόπιστα, φθηνά από όλες τις απόψεις και με παραπάνω δύναμη απ'το το average 250-300άρι. Σίγουρα και με xt και με cb400sf θα περάσεις πολύ καλά. Το ένα το έχω, το άλλο το'χω οδηγήσει. Είναι και τα δύο πολύ καλά για τα χρήματά τους, αλλά υστερούν σε περισσότερα απ'όσα υστερούν τα παραπάνω κατά την γνώμη μου. Ρίξε μια ματιά και εσύ και πες μας αν θες κάτι άλλο.

ΥΓ: Δεν οδηγείς cb400, ούτε κανένα από τα άλλα μοντέλα που πρότεινα, εκτός του xt, με Α2. Έτσι κι αλλιώς, αφού έφτασες 24 βγάλε απεριόριστο, γιατί να πληρώνεις πάλι και αν μπαίνεις στην ίδια διαδικασία αν θέλεις να πας σε κάτι μεγαλύτερο στο μέλλον;

νεοσσός
07/05/2021, 21:21
Καλώς ήρθες στο forum!

Θα πρότεινα να κάνεις υπομονή, μιας και εργάζεσαι, να μαζέψεις περισσότερα χρήματα και να κοιτάξεις την επόμενη χρονιά να πάρεις κάτι καλύτερο με τα διπλάσια χρήματα απ' όσα μπορείς να διαθέσεις τώρα. Με τα 1600€ περιορίζονται πολύ οι επιλογές σου και, όπως είπε ο Γιάννης, θα χρειαστεί να δώσεις λεφτά για επισκευές. Όσο πλησιάζεις στις 4.000€, οι επιλογές σου αυξάνονται πολύ και γίνονται σχετικά αξιόπιστες.

Στο μεταξύ, μπορείς να βγάλεις το δίπλωμα κατηγορίας Α, να συμπληρώσεις τον εξοπλισμό ασφαλείας, αν δεν έχεις πλήρη και να χαρείς το Fly 100. :)

billyka
07/05/2021, 23:55
4.000 δεν τα λες και μπατζετ μπατηριου παντως..Με 1600 εδωσε φιλος Χτ 600 του 2002 με 50.000 που το μονο που ειχε ηταν σπασμενος αριστερος αεραγωγος απο πτωση απο το πλαινο σταντ.

sakis475
08/05/2021, 04:42
Θα ήθελα να έχω τη μηχανή για αυτό το καλοκαίρι με την ιδέα ότι αν θέλω κάτι άλλο αργότερα καλύτερο να την πουλήσω. Είναι και που θέλω πάρα πολύ να κάνω τις εξορμήσεις μου στο νησί (αν μας ανοίξουν τελικά οι αλήτες) αξιοπρεπώς, που το fly δεν παρέχει κάτι τέτοιο..

Έχω 1600€ για το μηχανάκι και αν υπάρχει κάτι να αξίζει να ανέβω μέχρι δυο εκατοστάρικα.

Το cb500 μου άρεσε και το βρήκα και στo χρώμα που μου αρέσει :P


Αν λες αυτό @mike_4, αν και αυτό που βρήκα είναι 2000€..
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/33642842-honda-cb-500

Ψάχνοντας βρήκα και αυτό fazer fz6
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37049107-yamaha-fz6-fazer

Κάντε μου κριτική σε αυτά που κοιτάω στο car.gr μπορεί να μάθω να κοιτάω καλύτερα

Δεν προτείνατε καθόλου αυτόματα. Πιστεύετε ότι δεν κάνουν για αυτά που θέλω;

Επίσης @billyka με προβλημάτισε αυτό που είπες για βόλτες/ταξίδια μέχρι 50-80 χμλ αποστάσεις. Είχα στο μυαλό μου ότι αυτά τα μηχανάκια θα με πάνε μεγάλες αποστάσεις πχ αθήνα θεσσαλονίκη ή αθήνα-κέρκυρα κτλπ..

Ευχαριστώ για τις ανταποκρίσεις παιδιά, εκτιμώ τις απόψεις σας

Nitse3
08/05/2021, 08:33
Cb 500 μάλλον τα παιδιά εννοουν το παλιότερο μοντέλο. Τετρακυλινδρο σε τέτοια τιμή καλύτερα όχι λέω εγώ αν θέλεις άμεσες βόλτες. Και εγώ τέτοιο πήρα αλλά έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο ενός έτους για να το φέρω εκεί που θελω. Στα xt δοκίμασε αν πατάς καλά πρώτα.

doctor_john
08/05/2021, 08:38
Ωπ! Σάκη, αυτόματο; Ξαφνικά διάβασα Αθανάσιος :lol:

Υπάρχει θέμα να διαβάσεις για το αυτόματο κιβώτιο (DCT), πολλοί φίλοι το θέλουν, άλλοι πάλι όχι.
Στην παρούσα είναι εκτός μπατζετ.

Το CB500 αν σου αρέσει περισσότερο αξίζει να πιεστείς (αν γίνεται) για τα 400ε παραπάνω.

Πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις για τις διαφορές συνολικά των δικύλινδρων και των τετρακύλινδρων.
Έχουν διαφορετική φιλοσοφία, με διαφορετικές επιδόσεις, ανάγκες και ρουτίνες συντήρησης.

Το CB δείχνει προσεγμένο στην αγγελία.
Το FZ με μπλέ τροχούς, αλλαγμένο τιμόνι (μπλέ) χωρίς αντίβαρα και με καγκουρολεβιέδες, τίγκα σκουριά στις εξατμίσεις,
χωρίς καμία αναφορά στην συντήρηση ή στο βιβλίο συντήρησης απο τα Χανιά και "μόνο για τα Χανιά" η αγγελία... Ίσως θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις..
Δεν υπάρχει λόγος να τους το στερήσεις των ανθρώπων.
Έτσι και αλλιώς τάφος με ντεπόζιτο είναι.

50-80χλμ γράφει για το μονοκύλινδρο ΧΤ ο Βασίλης, λόγο φυσιολογίας κουράζει και κουράζεται.
Ταξιδεύεις δεν είναι θέμα, απλά εκεί που με τα άλλα κάνεις στάσεις στα 200-250χλμ για βενζίνη, νερό, χαλάρωση
με αυτό είναι καλύτερα κοντά στα 100-120χλμ.

Τώρα ίσως σου φαίνονται πολλά, μην βιαστείς, διάβαζε τα βασικά για τις μοτοσυκλέτες και σε λίγες μέρες θα φαίνονται
ευκολονόητα και δεν θα σε κουράζουν.

Σαν λύση ανάγκης για να μην χάσεις τον προγραμματισμό του καλοκαιριού σου, το ΧΤ, ένα KLE (2κυλ.), τα ΧR, κ.λπ. είναι ότι πρέπει
ευκολοσυντήρητα και δεν θα χάσεις πολλά αν τα πουλήσεις το Σεπτέμβριο.

mike_4
08/05/2021, 08:41
Αυτό λέω (είναι το cbf) μαζί με το cb500 ( εντελώς ενδεικτικά για να δεις φωτο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/34817313-honda-cb-500).

Τα 2000 πιθανό να μπορούν να πέσουν στο μπάτζετ σου, αλλά προέχει να σου κάνει η μηχανή. Εάν έχεις άκρη στο ηράκλειο βάλε να τη δουν γιατί από φωτογραφίες τι να καταλάβει κανείς. Τσέκαρε τα αναλώσιμα σε τι κατάσταση είναι (αν και τα "ακριβά" -λάστιχα αλυσιδα γρανάζια- τα λέει καινούρια), να μην έχει φάει καμιά γερή στούκα και φυσικά να το δει μηχανικός. Service Λέει στην ώρα του, αν έχει και βιβλίο ακόμα καλύτερα. Τέτοια μηχανάκια κατά κανόνα δεν τα έπαιρναν κάγκουρες, δε τα έχουν σουζάρει/σπάσει κλπ κλπ.

Tallyban
08/05/2021, 09:07
Απλά ξεχνάς τα μηχανάκια με περισσότερους από έναν κυλίνδρους.Ψαχνεις για μονοκύλινδρο με ρουλεμάν (υπάρχουν και με κουζινετα)που ακόμη και βαρια βλάβη να πάθει επισκευάζεται εύκολα.
(Αν ξέρεις να λύσεις -δεσεις ένα παπί το κάνεις και μόνος σου)

billyka
08/05/2021, 10:39
Επίσης @billyka με προβλημάτισε αυτό που είπες για βόλτες/ταξίδια μέχρι 50-80 χμλ αποστάσεις. Είχα στο μυαλό μου ότι αυτά τα μηχανάκια θα με πάνε μεγάλες αποστάσεις πχ αθήνα θεσσαλονίκη ή αθήνα-κέρκυρα κτλπ..

Οπως ειπε και ο Doctor_John λεω τοσα χλμ για τα μονοκυλινδρα.Οχι οτι δεν πανε η θα χαλασουν,απλα δεν ειναι για αυτην την χρηση.Το Χτ και το καθε μονοκυλινδρο ειναι για να ανεβοκατεβαινεις ας πουμε μια ορεινη διαδρομη με στροφες,να ανεβαζεις μεχρι 5η και να φρεναρεις,να κατεβαζεις μεχρι 2α και ξαναμανα.Αλλοι γυρνανε ολη την Ελλαδα με ΧΤ,αλλοι ομως την γυρνανε και με παπι,αυτο ομως δεν λεει οτι το παπι κανει για ταξιδια..Το μονοκυλινδρο εχει κραδασμους,δεν αρεσκεται να ταξιδευει με σταθερες ψηλες στροφες.Εχω κανει 150χλμ με Χτ με ταχυτητες πανω κατω στα 100 για να αποφυγω να ζοριζω το μοτερ στα ψηλα και να αποφυγω τους κραδασμους,και παλι ενιωθα τις παλαμες μου λες και βαρουσα κομπρεσερ.150 χλμ εχω κανει επισης με παπι με ταχυτητα σταθερα 80.Δεν ειναι ομως για τετοια χρηση.Το Αθηνα-Θεσσ/νικη που λες γινεται,δεν θα το συνιστουσα ομως.Οχι για το αν αντεχει το μηχανακι αλλα για το αν αντεξεις εσυ.Προσωπικα δεν ξανακανω τετοια αποσταση(150χλμ) με το ΧΤ.Αν η διαδρομη δεν ειναι εγνατια,εχει δλδ στροφιλικια,ανεβοκατεβασματα ταχυτητων κτλ,ναι ισως,αλλα για ταξιδι με σταθερη ταχυτητα οχι.

billyka
08/05/2021, 10:47
Και ναι ενα ΚΛΕ 500 ειναι σαφως καλυτερο για μεγαλυτερες αποστασεις απο ενα ΧΤ.Για μενα σκεψου καλα,ποια θα ειναι η πραγματικη καθημερινη χρηση που θα κανεις στο μοτο και επελεξε βαση αυτου.Λεω πραγματικη γιατι οταν φανταζομαστε καταστασεις μεγαλουργουμε,εχω φιλο που ελεγε για ταξιδια με αμαξι Θεσ/νικη-Αθηνα και αναθεμα στα 13 χρονια που εχει το αμαξι αν εχει παει 4 φορες αποσταση 150χλμ..Πχ αν η καθημερινοτητα σου ειναι πηγαινε-ελα δουλεια,καμια βολτα επαρχιακη με λοφακια βουνα κτλ η πανω-κατω σε νησι κοιτα για μονοκυλινδρο-δικυλινδρο.Αν κανεις 10 φορες τον χρονο Αθηνα-Θεσ/νικη κοιτα για 4κυλινδρο.

Nitse3
08/05/2021, 11:56
Ρε παιδιά τέλεια είναι τα μονοκύλινδρα αλλά νέος οδηγός 1,65 θα είναι εντάξει σε xr, dr, xt κτλ;;

panavour
08/05/2021, 11:58
Ρε παιδιά τέλεια είναι τα μονοκύλινδρα αλλά νέος οδηγός 1,65 θα είναι εντάξει σε xr, dr, xt κτλ;;

οχι, αλλα θα ειμαστε εμεις που του το προτειναμε.:lol::cry:

billyka
08/05/2021, 12:21
Ρε παιδιά τέλεια είναι τα μονοκύλινδρα αλλά νέος οδηγός 1,65 θα είναι εντάξει σε xr, dr, xt κτλ;;

Σε Χτ με ζαντες μοταρντ οριακα.Σε XR με τπτ..

sakis475
08/05/2021, 15:11
Για xt,kle θα ψηνόμουν και μιας και είμαι στην κρήτη καλό θα ήταν το on/off, αλλά φοβάμαι να πάω να τα κοιτάξω. Να πάω στον πωλητή, να προσπαθήσω να ανέβω και να με πλακώσει η μηχανή δλδ, να σπάσω τπτ να γίνω και ρεζίλι.

Για το xt 600 το ύψος της σέλας είναι 85,5cm, το kle 500 είναι 85cm. Το fly100 που οδηγάω είναι 78,5cm. Δεν ξέρω γενικά πόσο πέφτουν οι αναρτήσεις σε αυτά και πόσο άνετα θα είμαι.

Σίγουρα θα πρέπει να τα κοιτάξω μια φορά. Θα δω αν υπάρχει τίποτα σε κανένα μαγαζί εδώ να τσεκάρω.

doctor_john
08/05/2021, 15:56
Ρώτησε τον πωλητή εξηγώντας του ότι είσαι νέος οδηγός και ανησυχείς για το ύψος.
Θα το καταλάβει έτσι και αλλιώς.

Όταν σταματάμε την μοτοσυκλέτα υπάρχουν διάφορες τεχνικές που στηριζόμαστε.
Προτιμώ να κατεβάζω το δεξί πόδι και να έχω σε αναμονή των ταχυτήτων, κάτι που συνάδει με το πνεύμα κυκλοφορίας στην δεξιά λουρίδα κ.λπ.

Πολλοί φίλοι-ες 1,65 και κάτω, οδηγούν κάθε λογής μοτο χωρίς πρόβλημα.
Είμαι 1,80 και σε όλες τις μοτοσυκλέτες μου πάταγα το πολύ μισά πέλματα. (εσ. ποδιού 82.5cm)
Το ίδιο και στις μοτο των φίλων που αναφέρω, το ίδιο και σε SS εκτός ducati, εχθές καβάλησα ένα 955i χωρίς δεξί πλαϊνό φερινγκ, το ίδιο.
Πρόσφατα με duke 690 και multistrada το ίδιο.

Πέραν του ότι θα το συνηθίσεις και θα γελάς, σχεδόν όλες οι μοτό έχουν λύσεις για να χαμηλώσουν.

Πρόσφατα διάβασα την "προπόνηση" που πρότεινε συνφορουμίτης σε κοπέλα (1,58) που ανησυχούσε για τον ίδιο λόγο.
Καβάλησε ένα ποδήλατο με σηκωμένη την σέλα ψηλά και γύρε το στο πλάι να πατήσεις το ένα πόδι, θα καταλάβεις και θα εκπαιδευτείς στο μέτρο της λογικής.
Οι μοτό δεν σε τραβάνε κάτω αν τις γύρεις μέχρι 10 μοίρες, το κέντρο βάρους τους παραμένει μέσα στην "έδραση" τους. (πύργος Πίζα)

fatsas35
08/05/2021, 21:53
Klr 650

billyka
08/05/2021, 22:25
λοιπον νομιζω οτι σε αυτο το μπατζετ και δεδομενων ολων αυτων που αναφερεις θελεις ενα Χτ μοταρντ τερμα χαμηλωμενο μακρυψαλιδο :D

alexis72
08/05/2021, 22:40
αδελφέ ,το χτ 600 και το KLE ειναι πολύ ψηλά για το υψος σου ,
αν και νομίζω οτι δεν παιζει ρόλο το υψος γενικά αλλά το υψος των ποδιών σου ,
για μένα πρεπει να ανεβαίνεις κ να νιώθεις ασφάλεια πατωντας σχετικά ανετα κ τα 2 πόδια σου κάτω ,
γείτονας με r 1150 gs με 1.67 υψος κ 55-60 κιλά το πολύ το βάρος του ,τον εχει πλακώσει η gs τουλάχιστον 8-9 φορές στα 12 χρονια που την εχει κ μάλιστα τις περισσοτερες φορές σταματημένος σε φανάρι κ εχει κανει ζημιά σε διπλανά αμάξια ,ενώ βλέπει οτι ΔΕΝ την κουμαντάρει επειδη ειναι πολύ εγωιστής ΔΕΝ το παραδεχεται....και βαζει επάνω κ την γυναίκα του κ την 8 χρονη κόρη του...

Tallyban
09/05/2021, 08:31
Φρηγουϊντ έχει σύστημα που χαμηλώνει το ύψος της σελας.

ΤάκηςΜπ
09/05/2021, 08:53
Σε Χτ με ζαντες μοταρντ οριακα.Σε XR με τπτ..

Το xt με motard ζάντες είναι θεόκοντο :lol:

billyka
09/05/2021, 15:32
ΤακηςΜπ συμφωνω,για μενα ειναι αρκετα κοντο,σε Xr με εντουρο ζαντες καθομαι οπως πρεπει.Αλλα αυτος που ρωταει ειναι 1.65

sakis475
10/05/2021, 16:29
Είδα το xt 600 και το kle500 παρκαρισμένα στο δρόμο και έτσι πως μου φάνηκε δεν μου ταιριάζουν με κάποιες επιφυλάξεις γιατί δεν ανέβηκα πάνω τους (ξες δεν είναι δικά μου και θα με κυνηγάνε :P ). Τώρα να πάρω xt και να μην έχει τις motard, θα πρέπει να συμβιβαστώ για κάποιο καιρό με τις ζάντες που έχει και μετά να ψάξω τις motard να αγοράσω και να πάω σε μάστορα να τις φορέσει (+χρονος+χρήμα). Θεωρητικά σε 1-2 μήνες θα μαζέψω και άλλα λεφτά. Αν είχα 2000€ τί θα μου προτείνατε.

ποπαϋ
10/05/2021, 19:08
Είδα το xt 600 και το kle500 παρκαρισμένα στο δρόμο και έτσι πως μου φάνηκε δεν μου ταιριάζουν με κάποιες επιφυλάξεις γιατί δεν ανέβηκα πάνω τους (ξες δεν είναι δικά μου και θα με κυνηγάνε :P ). Τώρα να πάρω xt και να μην έχει τις motard, θα πρέπει να συμβιβαστώ για κάποιο καιρό με τις ζάντες που έχει και μετά να ψάξω τις motard να αγοράσω και να πάω σε μάστορα να τις φορέσει (+χρονος+χρήμα). Θεωρητικά σε 1-2 μήνες θα μαζέψω και άλλα λεφτά. Αν είχα 2000€ τί θα μου προτείνατε.
Fz6, gsr, Hornet αν τα βρεις με abs, αλλιώς SV, z750.
Από ss zx6r ή r6 03-04 ίσως βρεις σε αυτά τα λ7

sakis475
10/05/2021, 19:58
Fz6, gsr, Hornet αν τα βρεις με abs, αλλιώς SV, z750.
Από ss zx6r ή r6 03-04 ίσως βρεις σε αυτά τα λ7

Τα είδα λίγο και οι τιμές κυμαίνονται στα 2-4Κ

Το fz6 και hornet με abs είναι τσιμπιμένες οι τιμές, διπλάσιες!!

doctor_john
10/05/2021, 21:57
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10115690-kawasaki-ninja-h2-r

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35113608-kawasaki-er-5

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31227296-honda-cbf-600s

mikes
11/05/2021, 07:44
suzuki freewind, και καλα χιλιομετρα! :wave2:

Nitse3
11/05/2021, 10:41
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10115690-kawasaki-ninja-h2-r

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35113608-kawasaki-er-5



Τέτοιο παλιό γιαπωνέζικο θέλεις με ύψος σέλας 78,79 εκατοστά και βάρος το πολύ 200 κιλά, σαν αυτά των αγγελιών ή και cb 500, gs 500 ή και αυτό που σου άρεσε εξ αρχής το cb 400 sf. Απλά είναι δύσκολο να βρεις σε καλή κατάσταση και πάλι θα ρίξεις και κάποια λεφτά στην πορεία.

spiros1973
11/05/2021, 22:46
ξερω ενα honda cm 125 δικυλινδρο σε πολυ καλη κατασταση στο 1000 ευρω που αν το παζαρεψεις μπορει και να το ρηξεις αν σε ενδιαφερει πες

sakis475
29/09/2021, 22:02
Γεια σας και παλι, κοιτάω αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315479244-honda-cb-600f-hornet , αξίζει λέτε;

panavour
29/09/2021, 22:30
Βάλε αλλά 2 μηδενικά στα χιλιόμετρα και είσαι μέσα.

sakis475
29/09/2021, 22:43
Βάλε αλλά 2 μηδενικά στα χιλιόμετρα και είσαι μέσα.

Αυτός ισχυρίζεται 30.000 χλμ περίπου, λέω να το δω αύριο. Από τις φωτογραφίες φαίνεται χωρίς φθορές γιαυτο μου κέντρισε το ενδιαφέρον.. Μπορώ να το κοιτάξω σε κάποια σημεία για να καταλάβω αν είναι εν τέλη 30Κ ή 300Κ χλμ;

motojojo
30/09/2021, 07:10
Δεν λεει 30.000χλμ αλλα 3000χλμ
Στην καλυτερη αυτο σημαίνει 103.000χλμ.
(στα 100.000 μηδενιζει το κοντερ απο μονο του)

Θα ελεγα να πας να το δεις έστω απι περιεργεια αμα είναι κοντα σου και αν όντως φαινεται αξιολογο να το παζαρεψεις.

Kickstart
30/09/2021, 08:38
Αυτός ισχυρίζεται 30.000 χλμ περίπου, λέω να το δω αύριο. Από τις φωτογραφίες φαίνεται χωρίς φθορές γιαυτο μου κέντρισε το ενδιαφέρον.. Μπορώ να το κοιτάξω σε κάποια σημεία για να καταλάβω αν είναι εν τέλη 30Κ ή 300Κ χλμ;

Καλημέρα φίλε.

Κανε μια χάρη στον εαυτό σου και στα λεφτά που συγκέντρωσες (υποθέτω) με κόπο και απευθύνσου σε ιδιώτες. Οι έμποροι τη δουλίτσα τους κοιτάνε και όχι το συμφέρον το δικό σου.
Καλες τιμες εχουν και αλλες αγγελίες
παραδείγματα: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37289964-honda-cb-600f-hornet#bigger-photos ή https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314523686-honda-cb-600f-hornet

μην σε τρομάζουν οι αποστάσεις μεταξύ εσένα και του πωλητή. Κανε τηλέφωνα, αρκετοί πωλητές καβαλάνε και έρχονται άμα τους πείσεις για το σοβαρό ενδιαφέρον σου. Κατά τ άλλα να κοιτάξεις από αναλώσιμα να είναι εντάξει το μηχανάκι (λάστιχα, τακάκια, λάδια) ώστε να μη χρειαστεί με το που αγοράσεις να σπρωξεις κάνα 600αρι ακόμα γι αυτά.

νταξ μηχανάκι 20ετιας κοιτάς μην περιμένεις και την τελειότητα.

sapila racing
30/09/2021, 09:43
Γεια σας και παλι, κοιτάω αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315479244-honda-cb-600f-hornet , αξίζει λέτε;

Οχι δεν αξιζει, δες αλλα μηχανακια.

Panos76
30/09/2021, 10:11
Φρέσκιες αγγελίες:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315953859-suzuki-gz-250-marauder δείχνει καλό, αλλά αδιάφορο να υποθέσω.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316052280-gilera-nexus-250 δείχνει τίμιο

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316127979-gilera-nexus-300 Δυνατότερο και με δόσεις.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314472204-kawasaki-er-6f ωραίο

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312761518-aprilia-pegaso-650 μάλλον ψηλό και ίσως προβληματικό αλλά με καλή τιμή, από σέρβις.

λαστ μπατ νοτ λιστ https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315940584-honda-transalp-650

thunder ace
30/09/2021, 10:39
Δεν λεει 30.000χλμ αλλα 3000χλμ
Στην καλυτερη αυτο σημαίνει 103.000χλμ.
(στα 100.000 μηδενιζει το κοντερ απο μονο του)

Θα ελεγα να πας να το δεις έστω απι περιεργεια αμα είναι κοντα σου και αν όντως φαινεται αξιολογο να το παζαρεψεις.
Αυτο.
Γνωμη μου;.......μακρια,μονο και μονο για το θρασος να γραφει τοσα χλμ.

rainmike
30/09/2021, 11:02
Οτι σου ειπαν τα παιδιά ,αν εχεις το χρήμα ζεστο χιλιες φορες καλυτερα ο ιδιωτης απο τον εμπορο.
Ο ιδιώτης θα πουλήσει πιο φτηνά γιατί δικαιολογεί ένα μερος της χασούρας στο ότι χρησιμοποίησε και ευχαριστήθηκε το μηχανάκι.
Ο εμπορος θα πουλήσει για να βγάλει οτι και να γίνει.
Σε εμπορο μονο για περίπτωση δόσεων ή αν σε ενδιαφέρει ανταλλαγή ,πληρώνοντας τη διαφορά.

telegonos
30/09/2021, 11:39
Γεια σας και παλι, κοιτάω αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315479244-honda-cb-600f-hornet , αξίζει λέτε;

3000 km λέει και βλέπουμε,

Βαμμένο πλαίσιο μαύρο και ψαλίδι,
Βαμμένη πρόχειρα τιμονόπλακα που έχει ήδη ξεφτίσει το βάψιμο, και εχει βάψει μαζί τις τάπα και όσο καλάμι εξέχει πάνω από την πλάκα (!)
Οι σωλήνες των εξατμίσεων έχουν άλατα απάνω τους, που μαζεύει μια μοτοσυκλέτα σε -τουλάχιστον- 50.000 km
Μπορεί να ξεγελάει η οπτική, αλλά το ψυγείο δεν δείχνει εντελώς ίσιο, σαν θα έχει πάρει λίγο στρέβλωση το επιπεδό του
Κάτι άκυρες λεπτομέρειες εδώ κι εκεί, π.χ. καθρέπτες λείπουν, μανέτες όχι οι εργοστασιακές.

Σάματι δεν είναι και πολύ ειλικρινής ο έμπορας... και δεν είναι καν λίγο προσεκτικός έστω. Θα αγόραζες από αυτόν;

sakis475
30/09/2021, 15:24
Το είδα από κοντά και όντως παρατήρησα όλα αυτά που λέτε. Το τιμόνι ήταν ξεβαμμένο, το ψυγείο στραβό σαν να το έχουν βαρέσει, το σχεδιο στο ρεζερβουαρ ήταν στραβό λες και κάποιος το ξυλωσε και το ξανακολλησε.. Μου είπαν ότι πουλήθηκε οποτε άκυρο αυτό. Έχω αυτή τη στιγμή στη διάθεσή μου 2300. Για λίγες μέρες τώρα θα είμαι ηγουμενιτσα. Μετά θα παω Ρέθυμνο, ψάχνω κάτι στα 500-700 κυβικά adventure δρόμου φάση. Αν έχετε να προτείνετε κάτι γράψτε

Nomand
01/10/2021, 09:02
Το είδα από κοντά και όντως παρατήρησα όλα αυτά που λέτε. Το τιμόνι ήταν ξεβαμμένο, το ψυγείο στραβό σαν να το έχουν βαρέσει, το σχεδιο στο ρεζερβουαρ ήταν στραβό λες και κάποιος το ξυλωσε και το ξανακολλησε.. Μου είπαν ότι πουλήθηκε οποτε άκυρο αυτό. Έχω αυτή τη στιγμή στη διάθεσή μου 2300. Για λίγες μέρες τώρα θα είμαι ηγουμενιτσα. Μετά θα παω Ρέθυμνο, ψάχνω κάτι στα 500-700 κυβικά adventure δρόμου φάση. Αν έχετε να προτείνετε κάτι γράψτε

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315253751-honda-cb-600f-hornet
Αν διάλεγα και ήμουν στην Ηγουμενίτσα θα πήγαινα να το κοιτάξω. Φαίνεται όλα να είναι τα μαμα, οξειδώσεις μόνο σε ένα μικρό σημείο αριστερα έχει, τα πατούρια του οδηγού σε σχετικά καλή κατάσταση έχει προστατευτικό στο λεβιέ των ταχυτήτων, οι δαγκάνες και οι δίσκοι φαίνονται καθαρές, έχει την ζελατίνα που μπορεί να την έχει για ταξιδακια, από το μπρολεκ παραπέμπει σε στρατιωτικό, σε δύο ώρες είσαι Κοζάνη από εκεί. Τα χρήματα που αξιώνει φαίνονται φυσιολογικά.Για τα χλμ κανείς δεν μπορεί να είναι σιγουρος

Nomand
01/10/2021, 09:47
Το μόνοπου με προβληματίζει είναι ο διακόπτης που έχει βάλει αριστερά κάτω από την οθόνη led, τα hornet δεν έχουν κάτι τέτοιο εκεί, μπορεί να είναι κάποιο διακοπτακι για το βεντιλατερ αλλά μπορεί να λέω και χαζομάρα απλά ρωτά τον.

strokt up
01/10/2021, 12:13
Το μόνοπου με προβληματίζει είναι ο διακόπτης που έχει βάλει αριστερά κάτω από την οθόνη led, τα hornet δεν έχουν κάτι τέτοιο εκεί, μπορεί να είναι κάποιο διακοπτακι για το βεντιλατερ αλλά μπορεί να λέω και χαζομάρα απλά ρωτά τον.
ΜΠΟΡΕΙ να το έβαλε για ασφάλεια , σου λέει άμα ανεβάσει θερμοκρασία και κολλήσει το βεντιλατέρ να το ανοίξω, πάντα ήθελα να το κάνω στα μηχανάκια μου, ποτέ δεν το έκανα τελικά.

jim83
02/10/2021, 13:23
Και αυτό το Hornet φαίνεται τίμιο αλλά κάπως πιο ακριβό η αλήθεια είναι.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31843296-honda-cb-600f-hornet

doctoras
02/10/2021, 14:33
Και αυτό το Hornet φαίνεται τίμιο αλλά κάπως πιο ακριβό η αλήθεια είναι.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31843296-honda-cb-600f-hornet

Αν ειναι πρωτο χερι και ειναι οπως τα λεει τα αξιζει

sakis475
02/10/2021, 23:40
Και αυτό το Hornet φαίνεται τίμιο αλλά κάπως πιο ακριβό η αλήθεια είναι.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31843296-honda-cb-600f-hornet

Βγαίνω εκτός πάρα πολύ, βσκ δεν εχω καν τόσα λεφτά :D .

sakis475
12/10/2021, 17:56
Καλησπέρα και πάλι, έχω έρθει ρέθυμνο και λέω, αύριο μεθαυριο να πάω χανιά να δω 2-3 μηχανάκια απο έμπορo.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/23827356-yamaha-fz6-naked

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29657490-yamaha-fz6-fazer

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6788097-suzuki-xf-650-freewind

Κατάλαβα όσα μου είπατε για τους έμπορες, και απέριψα και άλλα μηχανάκια που είχα βρει από έμπορo, ωστόσω αυτός έχει καλές αξιολογήσεις στο google :D
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=stavroulakis-cars

Εσείς τι λέτε αξίζει να τα δω;

Nomand
12/10/2021, 18:26
Καλησπέρα και πάλι, έχω έρθει ρέθυμνο και λέω, αύριο μεθαυριο να πάω χανιά να δω 2-3 μηχανάκια απο έμπορo.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/23827356-yamaha-fz6-naked

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29657490-yamaha-fz6-fazer

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6788097-suzuki-xf-650-freewind

Κατάλαβα όσα μου είπατε για τους έμπορες, και απέριψα και άλλα μηχανάκια που είχα βρει από έμπορo, ωστόσω αυτός έχει καλές αξιολογήσεις στο google :D
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=stavroulakis-cars

Εσείς τι λέτε αξίζει να τα δω;

Καλέ μου φίλε επειδή έχεις περιορισμένο budget θα σου πρότεινα να αποφύγεις τον εμπορο. Στη Κρήτη θα βρεις 100% μηχανή από κάποιο ιδιώτη τον οποίον θα κοιτάξεις στα μάτια και μέσα από την κουβέντα θα καταλάβεις τι άνθρωπος ειναι και αντίστοιχα έτσι θα ειναι και η μηχανη του.

Nomand
12/10/2021, 18:38
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315855719-yamaha-fz6-fazer
Επισης για fazer θα κοιτούσα το παραπάνω

sakis475
23/10/2021, 15:36
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315855719-yamaha-fz6-fazer
Επισης για fazer θα κοιτούσα το παραπάνω

Το είδα αυτό και μάλλον αυτό θα πάρω. Μου φάνηκε εντάξει το παιδί, μου εξήγησε ότι θέλει αλυσίδα, 2 πλαστικά που έχουν σπάσει από τότε που έπεσε μόνος του, αυτά στο τιμόνι δεξιά και αριστερά, και τα φλας μπροστά δεν υπάρχουν για κάποιο λόγω..

Την Δευτέρα θα το πάω σε μάστορα να το δει και αυτός να μου βγάλει ένα κοστολόγιο για αυτά που θέλει.

o_gavros
23/10/2021, 16:28
Δεν ξέρω τι έχει γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες,αυτό που θα σου πω είναι η αίσθηση που μου "αφήνουν" τα ποστ σου σε αυτήν εδώ την τελευταία.
Ένα μεσαίο τετρακύλινδρο σα το φεηζερ που λες, μπορεί πλέον να έχει φτάσει να αποκτιέται με ελάχιστα χρήματα, έχει ομως γενικά ένα κόστος στην χρήση του.
Ένα κόστος το οποίο αν τα φέρνεις τόσο τσιμα τσιμα βόλτα, μπορεί να σε πνίξει και να καταλήξει να μην χρησιμοποιείς τημηχανη ή ακόμα χειρότερα, σύντομα να αναγκαστείς να την πουλήσεις.
Χωρίς καμία πρόθεση, ξαναλεω, να σε τρομάξω στο γράφω. απλώς ένα heads up .;

panavour
23/10/2021, 21:18
Φίλε θα στο πω εκ πείρας,40 χρόνια καβαλλαω μότο,αλλά και εκ μπύρας,λόγω πολλών συζητήσεων μετά μεζέ,ότι τετρακύλινδρο 15αετιας δεν συνάδει με μπάτζετ μπατιριου,διότι θα τα φας άλλου τα λεφτά σου.Φιλικα πάντα.Η φθηνεια τρώει τον παρά λέει ο λαός.Καλυτερα κατέβα κατηγορία και πάρε κάτι πιο καινούργιο και το κυριότερο λιγότερο ακριβό στην χρήση και στην συντήρηση.

AristidisZ
23/10/2021, 22:11
Δεν ξέρω τι έχει γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες,αυτό που θα σου πω είναι η αίσθηση που μου "αφήνουν" τα ποστ σου σε αυτήν εδώ την τελευταία.
Ένα μεσαίο τετρακύλινδρο σα το φεηζερ που λες, μπορεί πλέον να έχει φτάσει να αποκτιέται με ελάχιστα χρήματα, έχει ομως γενικά ένα κόστος στην χρήση του.
Ένα κόστος το οποίο αν τα φέρνεις τόσο τσιμα τσιμα βόλτα, μπορεί να σε πνίξει και να καταλήξει να μην χρησιμοποιείς τημηχανη ή ακόμα χειρότερα, σύντομα να αναγκαστείς να την πουλήσεις.
Χωρίς καμία πρόθεση, ξαναλεω, να σε τρομάξω στο γράφω. απλώς ένα heads up .;

Το ακόμα χειρότερο θα είναι να την κυκλοφορεί χωρίς λάστιχα / τακάκια και λοιπά όμορφα…
Δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο low budget μηχανάκι από το ΧΤ πάντως, κάποια στιγμή που τα είχα πάρει με το παπί και δεν ήθελα να δώσω πολλά για μηχανή, ήμουν έτοιμος να πάρω

sakis475
24/10/2021, 02:18
Γενικά για βόλτες το θελω το σαββατοκυριακο, και αντε καμια μεγάλη βολτα μακριά εφοσον το επιτρεπει ο χρονος μου και τα χρηματα. Τώρα αν το πάρω έτσι το μηχανακι και παρω το εντάξει από το μηχανικό, τί κόστος έχει το χρονο ας πουμε στα μηχανικά;

Nomand
24/10/2021, 08:05
Γενικά για βόλτες το θελω το σαββατοκυριακο, και αντε καμια μεγάλη βολτα μακριά εφοσον το επιτρεπει ο χρονος μου και τα χρηματα. Τώρα αν το πάρω έτσι το μηχανακι και παρω το εντάξει από το μηχανικό, τί κόστος έχει το χρονο ας πουμε στα μηχανικά;
Καταρχάς μην βιαστεις αν δεν το δει καλά ο μηχανικός. Αφού είχε μια πτώση και ειναι καλο που στο είπε ο πωλητής θα πρέπει να σου βεβαιώσει ο μηχανικός ότι εινια ίσιο. Τα φλασακια λογικά έσπασαν στην πτώση που είχε. Ένα απλο service με μπουζι εάν χρειάζεται ανάλογα που θα το πας θα χρειαστεί ένα ποσό περί τα 200 ευρω, τακακια γνησια έχουν περίπου 40 ευρώ το ένα, εαν χρειάζεται κάποια επίσκευη στο μπροστινό υπολογίζεις περίπου 150 ευρώ αλυσίδα γρανάζια περίπου τα ίδια με την εργασία και λάστιχα κάποια μεσαια επιλογή στα 250 ευρώ. Οπότε τα υπολογίζεις σωστά στο κεφάλι σου και στην τσέπη σου και αποφασίζεις ψύχραιμα πως προχωράς

Nikos77
24/10/2021, 08:42
Καλά στα λένε οι από πάνω.
Δε παίρνεις 600 4κυλινδρο όταν είσαι οριακά οικονομικά.
Κάθε χρόνο 200 σε ασφάλεια τέλη.
Μια αλλαγή λαδιών κάνα 50.
Βενζίνη τουλάχιστον 15 ευρώ κάθε 100 χλμ
Λάστιχα?
Αλυσίδες?
Πιθανές βλάβες?
Κάποια στιγμή θα κάνεις εκπτώσεις στην ασφάλεια σου.
Μπορείς να ανταπεξέλθεις?
2τροχο με αυτές τις προδιαγραφές δεν είναι οικονομικό

sakis475
26/10/2021, 14:40
Πήγα στο μάστορα και από το πέσιμο η μηχανή είχε περισσότερα προβλήματα. Ήθελε καινούρια μάσκα, μπαταρία, ζάντα πίσω ήταν στραβή, το τιμόνι στραβό, είχε πρόβλημα ο πολλαπλασιαστης, δούλευε με 2 κυλίνδρους και τα χιλιόμετρα δεν ήταν πραγματικά 60.000 αλλά κάτι του στυλ 130.000.. Δεν το πήρα προφανώς.

AristidisZ
26/10/2021, 14:46
Πήγα στο μάστορα και από το πέσιμο η μηχανή είχε περισσότερα προβλήματα. Ήθελε καινούρια μάσκα, μπαταρία, ζάντα πίσω ήταν στραβή, το τιμόνι στραβό, είχε πρόβλημα ο πολλαπλασιαστης, δούλευε με 2 κυλίνδρους και τα χιλιόμετρα δεν ήταν πραγματικά 60.000 αλλά κάτι του στυλ 130.000.. Δεν το πήρα προφανώς.

κελεπούρι δηλαδή...

rainmike
26/10/2021, 14:47
Πήγα στο μάστορα και από το πέσιμο η μηχανή είχε περισσότερα προβλήματα. Ήθελε καινούρια μάσκα, μπαταρία, ζάντα πίσω ήταν στραβή, το τιμόνι στραβό, είχε πρόβλημα ο πολλαπλασιαστης, δούλευε με 2 κυλίνδρους και τα χιλιόμετρα δεν ήταν πραγματικά 60.000 αλλά κάτι του στυλ 130.000.. Δεν το πήρα προφανώς.

Εχασες τετοια ευκαρια ρε φιλαράκι?
Παει το κελεπούρι θα το χαρεί άλλος τώρα:D
Οτι σου πανε τα παιδιά,αν εισαι πιτσιρικάς πάρε κάτι μικρό και φτηνό να καιει λιγο και
να πηγαίνει και χωρίς λάδια που λέει ο λόγος.
Είναι μαλακία να δώσεις οτι εχεις και δεν εχεις για ενα τετρακιλυνδρο και να μην έχεις για βενζινες.
Ειναι σαν να παίρνεις 700 ευρώ κινητο και να μην εχεις 10 ευρώ να βάλεις κάρτα.

sakis475
26/10/2021, 15:13
Πιο μικρή κατηγορία δλδ 250cc;

sakis475
26/10/2021, 15:25
Πχ κάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316570505-benelli-bn-251

CorpseAlive
26/10/2021, 15:32
Τελικά ποιο είναι το Budget σου για μοτοσυκλέτα? Γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι.

katsar
26/10/2021, 16:00
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314172768-honda-cbf-600s
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10406231-suzuki-sv-650
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314717608-aprilia-pegaso-strada-factory

καναδυο ιδέες ,μηχανές με ήπιο χαρακτήρα ,βοηθάνε περισσότερο έναν νέο αναβάτη με τον τρόπο λειτουργίας τους σε σχέση με το μοτέρ του fazer600.

doctoras
26/10/2021, 16:30
Πχ κάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316570505-benelli-bn-251

Ειναι πιο ορθολογική κίνηση τα 250/300 απο οτι ακούστηκε
Απο εμενα ελεγχος οτι ειναι οκ και προχωρα

sakis475
26/10/2021, 16:51
Τελικά ποιο είναι το Budget σου για μοτοσυκλέτα? Γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι.

2500 αυστηρά και κάτω θα με βόλευε πάρα πολύ. Αλλά αν αξίζει κάτι πραγματικά δίνω τα 2500

doctor_john
26/10/2021, 18:47
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10115690-kawasaki-ninja-h2-r

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10136049-honda-slr-650

Nomand
26/10/2021, 21:53
Όταν ήμουν 20 χρόνων μαζευα χρήματα δουλεύοντας delivery, για να πάρω την πρώτη μου μεγάλη αγάπη το cb1. Ήμουν πάνω κάτω στα οικονομικά σου πολύ στενά για να πάρω αυτό που θέλω. Όταν το βρήκα βιάστηκα από την καουρα που είχα και δεν έκανα εξονυχιστικό έλεγχο.
Το αποτέλεσμα ήταν σε ένα μήνα να μου βγάλει προβλημα στην τετράδα και να πρέπει να αλλάξουμε τα καρμπυρατέρ τα οποία κόστιζαν κοντά το 1/3 αυτών που είχα δώσει για να την πάρω. Το αποτέλεσμα ήταν να την κοιτάω στο γκαράζ κάνα δυο μήνες μέχρι να μαζέψω τα λεφτά για να την φτιάξω. Γι'αυτό σου λένε οι λίγο πιο έμπειροι από εμένα και εσένα να μην ξανοιχτεις πολύ και να πας σε κάτι πιο κοντά στα οικονομικά σου με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Nitse3
26/10/2021, 22:12
Έτσι είναι μεν αλλά αν έπαιρνες το ορθολογικό μηχανάκι τότε μπορεί και να ξενερωνες περισσότερο.

sakis475
27/10/2021, 00:18
Μετά την μεγάλη απογοήτευση με το φαζερ π είδα και με αυτά που μου λέτε, αναθεώρησα και κοιτάω πιο καινούργια μηχανάκια 250cc - 300cc . Και καίνε λιγότερα, πιο ασφαλή είναι, πιο στα μέτρα μου.

Αυτό το benelli το θεωρείτε ακριβό Benelli BN 251 '18 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316570505-benelli-bn-251) ;
Υπάρχει καινούργιο μοντέλο του 21 με 700€ πάνω.. Benelli BN 251 '21 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314973349-benelli-bn-251)

AristidisZ
27/10/2021, 08:20
πραγματικά για 700€ δε το συζητάς και πας στο καινούργιο

έστω με λίγες δόσεις, μια πιστωτική, κάτι, δεν το συζητάς καν

doctoras
27/10/2021, 08:26
Απλα να γνωρίζεις ειναι μοντελο του '18 και οχι του '21
Τα '21 ονομαζονται bn251"S" με το s στο τελος και ειναι πιο αναβαθμισμένα ομως κοστίζουν 4k
Συνεπώς αν σου δίνει για το στοκαρισμενο 4χρονια εργοστασιακη εγγύηση, αξιζει τα παραπάνω λεφτα, αν οχι πας στο μεταχειρισμένο με λιγότερα

sakis475
27/10/2021, 13:13
Απλα να γνωρίζεις ειναι μοντελο του '18 και οχι του '21
Τα '21 ονομαζονται bn251"S" με το s στο τελος και ειναι πιο αναβαθμισμένα ομως κοστίζουν 4k
Συνεπώς αν σου δίνει για το στοκαρισμενο 4χρονια εργοστασιακη εγγύηση, αξιζει τα παραπάνω λεφτα, αν οχι πας στο μεταχειρισμένο με λιγότερα


Και τα δύο είναι το bn251 σκετο χωρίς S. Ρώτησα τώρα το καινούργιο και εχει 4 χρόνια εγγύηση, 2 κανονικά και άλλα 2 με ασφάλεια.

Γενικά παίζουν δόσεις, το 18 που το εχει 2490€ μαλλον θα μπορεσω να το κατεβάσω λίγο..

Θα το δω..

doctoras
27/10/2021, 19:02
Και τα δύο είναι το bn251 σκετο χωρίς S. Ρώτησα τώρα το καινούργιο και εχει 4 χρόνια εγγύηση, 2 κανονικά και άλλα 2 με ασφάλεια.

Γενικά παίζουν δόσεις, το 18 που το εχει 2490€ μαλλον θα μπορεσω να το κατεβάσω λίγο..

Θα το δω..

Η διευκρίνηση μου παει στο καινουργιο που ανερτησες, ο έμπορος αναφερει οτι ειναι '21 ενω ειναι '18.

Το s (2021) πια αντικατεστησε το χωρις s

sakis475
27/10/2021, 20:31
Η διευκρίνηση μου παει στο καινουργιο που ανερτησες, ο έμπορος αναφερει οτι ειναι '21 ενω ειναι '18.

Το s (2021) πια αντικατεστησε το χωρις s

Έχεις δίκιο, ωραίος και αυτός!

sakis475
28/10/2021, 13:56
Μερικές ερωτήσεις για το BN 251 '18.

Με δικαβαλιά φορτωμένος πόσα χλμ θα μπορώ να το πηγαίνω άνετα στην εθνική; Πόσες στάσεις θα χρειάζεται για να μην υπερθερμανθεί; Πόσο αξιόπιστη είναι η benelli και τι ζημιές μπορεί να μου βγάλει και περίπου κόστος το χρόνο συντήρηση; Στην Ελλάδα θα μπορούν να μου το φτιάξουν γενικά οι μάστορες ή είναι από τα μηχανάκια που δεν είναι γνωστά εδω και θα τα βρω σκούρα;

doctoras
28/10/2021, 17:15
-110-120χαω ειναι καλη ταχύτητα ταξιδιού για την κατηγορία μονος/διπλος.
-Αν δεν εχει προβλημα το κύκλωμα ψύξης, δεν πρόκειται να υπερθεμανθει ποτε.
-Αρκούντως αξιόπιστη χωρις να ξερουμε πολλα μιας και γραφονται ακόμη χλμ
-κοστος συντήρησης οσο ενα 250ρι, περισσότερα απο κατοχους και κυριως ερωτηση στην αντιπροσωπεία.
Βλαβες δε νομίζω να βγαλει αλλα αν βγαλει θα σε καλύπτει η αντιπροσωπεία.
-αν εχει 4χρονια εγγύηση θα το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία, με τον καιρο θα μαθεις ποιος αλλος σερβιρει μπενελι

sakis475
03/11/2021, 18:49
Είδα το bn 251, γενικά πολύ ωραίο εμφανισιακά. Ωστόσω, τα πλαστικά στο ντεποζιτο κάπως σαν να τρίζαν λίγο, μου έδωσε την εντύπωση φτηνής κατασκευής αυτό. Πολύ μέτριο πίσω αμορτισέρ, τούμπανα καλό μπροστά. Τα φρένα πολύ κακή αίσθηση. Δεν μου φάνηκε και πολύ δυνατό, μου θύμησε πάρα πολύ 125 παπί..

Θα θέλει στο κοντινό μέλλον service, αλυσίδα σίγουρα.

Τελικά μου το άφησε 2400 + μεταβίβαση δωρεάν, κλαίω.. :lol:
Καινούργιο του 19' στα 3200!

Γενικά εχω αρχίσει να απογοητεύομαι που δεν μπορώ να βρω κάτι της προκοπής και να αξίζει τα λεφτά του.. Αυτό στα 2400€ το σκέφτομαι επειδή είναι σχετικά καινούργιο με λίγα χιλιομετρα, έχω τα λεφτά να την πάρω κατευθείαν (να μην μπλέξω με δόσεις), αλλά και θα με βολέψει σαν πρώτη μηχανή με συμπλέκτη..

sakis475
04/11/2021, 11:09
Θα πάω να κοιτάξω και αυτό

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315470428-yamaha-fz6-fazer

Nikos77
04/11/2021, 15:37
Θα πάω να κοιτάξω και αυτό

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315470428-yamaha-fz6-fazerΠοιο το νόημα να πάρεις 20 χρονών μοτό?
Αμέσως με το που το πάρεις θέλεις λάστιχα και σέρβις.
Πάρε κάτι πιο καινούριο με λίγα λεφτά παραπάνω. Ένα 300αρι ελαφρώς μεταχειρισμένο είναι καλύτερη λύση.
Πάλι με 600ρες κοιτάς?

CorpseAlive
04/11/2021, 15:46
Θα πάω να κοιτάξω και αυτό

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315470428-yamaha-fz6-fazer

Δεν καλύπτει το Α2 αυτό το μηχανάκι.
Edit τώρα είδα το αρχικό Post.
I stand corrected.
Είδα το 20 χρονών από πάνω και παρασύρθηκα. Νόμιζα ότι μιλάει για τον αναβάτη και όχι για την μηχανή.

sakis475
04/11/2021, 16:00
Ποιο το νόημα να πάρεις 20 χρονών μοτό?
Αμέσως με το που το πάρεις θέλεις λάστιχα και σέρβις.
Πάρε κάτι πιο καινούριο με λίγα λεφτά παραπάνω. Ένα 300αρι ελαφρώς μεταχειρισμένο είναι καλύτερη λύση.
Πάλι με 600ρες κοιτάς?

Μπορεί να μην θέλει λάστιχα. Αν είναι καλό το 600 γιατί όχι, ειδικά αν το πάρω σε αυτά τα λεφτά ή και πιο κάτω. Γενικά κοιτάω τι μου αρέσει θα το πάω και σε μάστορα και αμα μου πει οτι το μηχανακι είναι κομπλέ θα το σκεφτώ και θα το πάρω.

Το bn251 ναι μεν καινούργιο αλλά στα 2400€ για κάτι το οποίο δεν τρελάθηκα και αντικειμενικά μάλλον δεν τα αξίζει τα λεφτά του. Άμα έχεις κάποια πρόταση για 250-300 πιο καινούργιο και να αξίζει τα λεφτά του στην Κρήτη πες μου.

CorpseAlive
04/11/2021, 16:17
Μπορεί να μην θέλει λάστιχα. Αν είναι καλό το 600 γιατί όχι, ειδικά αν το πάρω σε αυτά τα λεφτά ή και πιο κάτω. Γενικά κοιτάω τι μου αρέσει θα το πάω και σε μάστορα και αμα μου πει οτι το μηχανακι είναι κομπλέ θα το σκεφτώ και θα το πάρω.

Το bn251 ναι μεν καινούργιο αλλά στα 2400€ για κάτι το οποίο δεν τρελάθηκα και αντικειμενικά μάλλον δεν τα αξίζει τα λεφτά του. Άμα έχεις κάποια πρόταση για 250-300 πιο καινούργιο και να αξίζει τα λεφτά του στην Κρήτη πες μου.

Μια ερώτηση , ψάχνεις στριτ αποκλειστικά μηχανάκι ή σε ενδιαφέρει και το on/off π.χ. ?

νεοσσός
04/11/2021, 16:17
Στη Γκρήτη πουλάει ο Παπασούζας ένα Suzuki Freewind. Δοκιμασμένο από γάτες.

sakis475
04/11/2021, 16:32
Μια ερώτηση , ψάχνεις στριτ αποκλειστικά μηχανάκι ή σε ενδιαφέρει και το on/off π.χ. ?

Αν είναι κάπως μεζεμένο το on/off και δεν είναι πολύ ψηλό ή πολύ φαρδή, ναι με ενδιαφέρει και τα κοιτάω. Χανιά, Ηράκλειο είδα transalp, KLE, XT . Αυτά που είδα ήταν για πιο ψηλούς ογκώδεις αναβάτες κάτι που δεν μου αντιστοιχεί. Με το fazer έχω ένα ψιλοκόλλημα γτ το λάτρεψα στη σχολή οδηγών. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν σκέφτομαι και άλλα της ίδιας κατηγορίας ή πιο μικρά.

sakis475
04/11/2021, 16:35
Στη Γκρήτη πουλάει ο Παπασούζας ένα Suzuki Freewind. Δοκιμασμένο από γάτες.

Και το freewind το κοίταξα αλλά είναι μηχανάκι 20ετιας και αυτό. Ωστόσω αν είναι κάποιο σε καλή κατάσταση δεν θα με χαλούσε. Ειδικά αν είναι δοκιμασμένο από γάτες :P

Nikos77
04/11/2021, 16:49
Μπορεί να μην θέλει λάστιχα. Αν είναι καλό το 600 γιατί όχι, ειδικά αν το πάρω σε αυτά τα λεφτά ή και πιο κάτω. Γενικά κοιτάω τι μου αρέσει θα το πάω και σε μάστορα και αμα μου πει οτι το μηχανακι είναι κομπλέ θα το σκεφτώ και θα το πάρω.

Το bn251 ναι μεν καινούργιο αλλά στα 2400€ για κάτι το οποίο δεν τρελάθηκα και αντικειμενικά μάλλον δεν τα αξίζει τα λεφτά του. Άμα έχεις κάποια πρόταση για 250-300 πιο καινούργιο και να αξίζει τα λεφτά του στην Κρήτη πες μου.
Το μπορεί να μη θέλει δε μου λέει κάτι.
2 χρονών είναι. Πόσο να αντέξουν ακόμα στα καλοκαίρια της Κρήτης?
Από τα λεγόμενα των πωλητών χορτάσαμε.
Τα είδες και μόνο σου τα λόγια.
Αντέχεις οικονομικά να αλλάξεις λάστιχα που κάνουν 250-300 ευρώ?
Ένα απλό σέρβις 50-60 ή ένα γενικό στα 250?
Αλυσίδα στα 150?
Βενζίνες σε 4κυλινδρο 600αρι?
Ασφάλειες τελη κάνα 300?
Αυτά λέγαμε μερικά ποστ πιο πίσω.
Δεν είναι μηχανές αυτές για άτομα με περιορισμένο μπατζετ

sakis475
04/11/2021, 17:37
Το μπορεί να μη θέλει δε μου λέει κάτι.
2 χρονών είναι. Πόσο να αντέξουν ακόμα στα καλοκαίρια της Κρήτης?
Από τα λεγόμενα των πωλητών χορτάσαμε.
Τα είδες και μόνο σου τα λόγια.
Αντέχεις οικονομικά να αλλάξεις λάστιχα που κάνουν 250-300 ευρώ?
Ένα απλό σέρβις 50-60 ή ένα γενικό στα 250?
Αλυσίδα στα 150?
Βενζίνες σε 4κυλινδρο 600αρι?
Ασφάλειες τελη κάνα 300?
Αυτά λέγαμε μερικά ποστ πιο πίσω.
Δεν είναι μηχανές αυτές για άτομα με περιορισμένο μπατζετ

Αν δεν ξεφραγκιαστώ στην αγορά μπορώ να τα πληρώσω ναι. Δεν θα πάρω μηχανή επίσης που θα θέλει λάστιχα/αλυσίδα αν δεν μου τα κόψει στην τιμή ο πωλητής.

Τώρα για την βενζίνη, μακροπρόθεσμα δεν συμφέρει, ειδικά στην τιμή που έχει φτάσει και δεν παίζει να μειωθεί ποτέ. Το ξέρω ότι είναι διπλάσιο το κόστος σε σχέση 250cc - 600cc.

Την ασφάλεια την έχω δώρο από συγγενή μου που ασχολείται με ασφάλειες.

Γενικά ναι αν είναι καλό ένα 600cc θα καταφέρω να το συντηρήσω και μόνος μου αλλά και με βοήθεια. Αμα μου βγαλει προβλήματα μη προβλεπόμενα και πρέπει να δώσω τα μαλλιοκέφαλα μου για να το φτιάξω τότε όχι.

Το 250 με γοήτευσε από την άποψη ότι θα είναι όντως πιο οικονομικό, μαζεμένο και στο γκάζι αλλά και στον όγκο (μιας και είμαι καινούργιος οδηγός). Αλλά όταν το είδα ξενέρωσα αρκετά όπως ανέφερα πιο πάνω.


Είδα το bn 251, γενικά πολύ ωραίο εμφανισιακά. Ωστόσω, τα πλαστικά στο ντεποζιτο κάπως σαν να τρίζαν λίγο, μου έδωσε την εντύπωση φτηνής κατασκευής αυτό. Πολύ μέτριο πίσω αμορτισέρ, τούμπανα καλό μπροστά. Τα φρένα πολύ κακή αίσθηση. Δεν μου φάνηκε και πολύ δυνατό, μου θύμησε πάρα πολύ 125 παπί..

νεοσσός
04/11/2021, 23:04
Με το fazer έχω ένα ψιλοκόλλημα γτ το λάτρεψα στη σχολή οδηγών.
Σύνηθες φαινόμενο αυτό σε νέους οδηγούς, να θέλουν το όχημα στο οποίο έμαθαν. Ισχύει τόσο για μηχανές όσο και για αμάξια. Μη μένεις όμως σε αυτό, υπάρχουν πολλές μοτοσυκλέτες που μπορούν να σου προσφέρουν συγκινήσεις.

Όσο πιο ευκολοδήγητες είναι, πιο αξιόπιστες και πιο οικονομικές στη χρήση, τόσο περισσότερο θα τις χαρείς. Οπότε, ας πω για μία ακόμα φορά αυτό που σου είπαν ήδη, να κοιτάξεις για κάτι σχετικά καινούριο, αξιόπιστο και χωρίς μεγάλη ισχύ. Το Fazer για πρώτη μοτοσυκλέτα, μετά από οδήγηση μόνο μικρής ισχύος scooter, δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Βρες κάτι που θα μπορέσεις να το χαρείς οδηγώντας το. Όχι κάτι που θα σε πηγαινοφέρνει στα συνεργεία και δεν θα σου μένουν χρήματα για να το κυκλοφορείς. Μικρός είσαι, έχεις χρόνια για να πάρεις μοτοσυκλέτα μεγάλης ισχύος, αφού αποκτήσεις εμπειρία και επαρκή χρήματα.

ΤάκηςΜπ
05/11/2021, 00:00
Γενικότερη συμβουλή: αν είσαι πιεσμένος οικονομικά για μένα δεν αξίζει να πάρεις μηχανή που ξέρεις ότι θα'χει αυξημένη κατανάλωση. Το όλο point μιας μηχανής είναι να κάνεις βόλτες να περνάς ωραία, να βλέπεις μέρη, να ηρεμεί το κεφάλι σου. Αν κάθε φορά που θες να πας για μπάνιο, που θες να πας ένα βουνό να μυρίσεις λίγο καθαρό αέρα, σκέφτεσαι πόση βενζίνη θα χαλάσεις, είναι μιζέρια. Καλύτερα να μην βρυχάται από κάτω σου/πίσω σου/όπου σου ο τετρακύλινδρος, αλλά να'σαι χαρούμενος και να πηγαίνεις όπου γουστάρεις, παρά να το βγάζεις μια φορά στο τόσο και ναι μεν να περνάς πολύ καλά, αλλά να ξέρεις ότι στο γέμισμα θα τσούξει.

tl;dr πάρε ένα cbr 250/300 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&make=22&model=3836&model=3837&price-to=%3C2500) βρε αγόρι μου να κάνεις ζωάρα, πες το εξ αρχής ότι ψήνεσαι και για πιο καινούργιο μικρό

filtatos1981
05/11/2021, 02:36
Ninja 250R. Μέχρι και ταξίδι κάνεις. Κατανάλωση 4,5l/100km maximum

sakis475
05/11/2021, 09:24
Ninja 250R. Μέχρι και ταξίδι κάνεις. Κατανάλωση 4,5l/100km maximum

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315343671-kawasaki-ninja-250-r

doctor_john
05/11/2021, 09:31
Υπάρχουν και σε καταστήματα ~500ε παραπάνω αλλά με ευκολίες κ.λπ.
Ξέχνα τον μειοδότη όταν κάνεις οικονομία.

sakis475
05/11/2021, 09:41
Υπάρχουν και σε καταστήματα ~500ε παραπάνω αλλά με ευκολίες κ.λπ.
Ξέχνα τον μειοδότη όταν κάνεις οικονομία.

Δίνει και 2 κράνοι :)
Γενικά έχει ύποπτα κακές φωτογραφίες, αλλα μάλλον θα πάω σήμερα η αύριο Ηράκλειο και θα προσπαθήσω να το δω.

doctor_john
05/11/2021, 10:03
:)

για σελα - rizoma θες κανα 150ε απο την άλλη γιατί να πάρεις μαύρη μια μικρή μοτό στην Κρήτη..

Nikos77
05/11/2021, 16:17
Δίνει και 2 κράνοι :)
Γενικά έχει ύποπτα κακές φωτογραφίες, αλλα μάλλον θα πάω σήμερα η αύριο Ηράκλειο και θα προσπαθήσω να το δω.να πας να δεις μια βαμενη μηχανή? Ε και τι θα καταλάβεις? Το ότι δίνει 2 κράνη δε μου λέει τιποτα

νεοσσός
05/11/2021, 17:36
να πας να δεις μια βαμενη μηχανή? Ε και τι θα καταλάβεις? Το ότι δίνει 2 κράνη δε μου λέει τιποτα
Με πόσα κράνυ θα την έπαιρνες δηλαδή;

sakis475
06/11/2021, 16:40
CBF 250 06'

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316882412-honda-cbf-250