PDA

View Full Version : blue tooth ακουστικά μέσα στο κράνος ?



nikvapos
18/05/2021, 21:49
Γεια σε όλους ! Τι blue tooth ακουστικά χρησιμοποιείτε για να έχετε ευκρινή τον ήχο του κινητού μέσα στο κράνος και στο αυτί σας ? Τι από την εμπειρία σας είναι αξιόπιστη λύση που να μπορεί να ανταποκριθεί και σε χρήση ταξιδίου (οδηγίες GPS κλπ ) Ευχαριστώ !

karellen
18/05/2021, 22:22
Ενσύρματα ακουστικά ψείρες της Samsung.Μικρά όσο πρέπει χωρίς να τα πιέζει το κράνος στο αυτί.
Από κει κι ύστερα ή 1) τα συνδέω απ' ευθείας στο κινητό που το έχω σε ένα gps holder ή 2) τα συνδέω σε ένα blue tooth της Sony μέσα στη τσέπη μου και αυτό πλέον επικοινωνεί ασύρματα με το κινητό/gps.

428097

428098

motojojo
19/05/2021, 10:10
Έχω δοκιμάσει airpods και πραγματικά τρόμαξα να βγάλω το κράνος. Αυτό το ματσουκι που προεξεχει από το αυτί δεν είναι καλό.

Τα ενσύρματα φαίνονται πιο ασφαλή αλλά δεν ξέρω τι παίζει με ομιλία καθώς το μικρόφωνο θα είναι μάλλον εκτός κράνους.

Η πιο αξιόπιστη λύση κα'εμέ είναι να πάρεις ένα bluetooth σύστημα για το κράνος. Υπάρχουν αρκετές αξιόπιστες κινέζικες λύσεις με κόστος από 50-80 ευρώ μαξ.

hot_sauce
19/05/2021, 10:46
Εγώ πήρα αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/16164765/FreedConn-T-COM-VB-helmet-Bluetooth.html?from=catspan

και, ύστερα από μερικές μέρες που βαζωέβγαζα συνεχώς τα μαξιλαράκια μέχρι να βρω τη βέλτιστη θέση που δεν θα με ενοχλούσαν τα ακουστικά στο βαλε/βγάλε του κράνους, τώρα δεν ασχολούμαι καθόλου. Μόνο φορτίζω την μονάδα μια φορά τη βδομάδα.

Ο ήχος στη μουσική δεν είναι ο τέλειος αλλά δεν περίμενα και κάτι τέτοιο σε αυτή την τιμή. Ήχος στις κλήσεις ικανοποιητικότατος.

Μόνο βασικό παράπονο (που δεν δικαιολογώ) είναι η USB θύρα που έχουν βάλει πάνω, που ακόμα δεν έχω βρει τί τύπος έιναι ώστε να πάρω 3-4 καλώδια ακόμα να έχω και αναγκάζομαι να κουβαλάω τον έναν φορτιστή, που είχε η συσκευασία, στη δουλειά πχ. Συν το άγχος του ότι αν χαθεί δεν θα έχω πώς να το φορτίσω.

edit:
Αφού έγραψα αυτό το μήνυμα ξαναμπριζώθηκα και έκατσα και το ξανάψαξα. Τελικά το βρήκα. Είναι ο υπότυπος UCE6 σε USB...

toyar
19/05/2021, 10:48
Οποιοδήποτε ενσύρματο και σφηνώνεις το μικρόφωνο στό μαξιλαράκι στο μάγουλο

νεοσσός
19/05/2021, 16:37
Είχα δοκιμάσει ακουστικά ψείρες. Καλή ποιότητα ήχου, αλλά πίεζαν τα αυτιά μου λόγω του κράνους.

Κατέληξα σε σύστημα ενδοεπικοινωνίας bluetooth. (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159475&p=3093644&viewfull=1#post3093644) Χαμηλότερη ένταση ήχου, αλλά δεν πιέζονται τα αυτιά, ούτε υπάρχει μεγάλη δυσκολία όταν βάζεις ή βγάζεις το κράνος.

nikvapos
19/05/2021, 19:32
Καλησπέρα κατ αρχήν σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας στη παραπάνω ερώτηση . Όσα μου γράφετε είναι πολύ σημαντικά και τα διαβάζω με προσοχή . Αγόρασα λίγες μέρες πριν τα samsung buds live νομίζοντας οτι θα λύσω το θέμα εύκολα . Δεν κλειδώνουν σωστά στα αφτιά μου με αποτέλεσμα να τα ψάχνω συχνά . Σε κάποια δοκιμή γύρισα 1 κμ πίσω να βρώ το αριστερό ακουστικό χαχαχα. Γι αυτό και ζήτησα τη γνώμη σας , Ευχαριστώ !