PDA

View Full Version : Τακάκια μεταλλικά - Μπροστινός θόρυβος



lostregr
20/05/2021, 14:49
πριν πάρω το street triple του αλλάξανε και τάκακια μεταλλικά αν δεν απατώμαι
το θέμα ειναι σε ταχύτητες 5-10 όταν φρενάρω ακουγεται ενα γρατσουνισμα περιεργο στο μπροστα τροχό.

εχω κανει κανα 500 χιλιομετρα μηπως θέλει παραπάνω να εξαφανιστει;
το θέμα ειναι σίγουρα απο τα τακάκια κι μονο σε χαμηλές ταχυτητες μανουβρας ισως

typhoon
20/05/2021, 21:42
Χωρίς να ξέρω για το μηχανάκι σου, γενικά οι πειραματισμοί με τακάκια ειδικά με "μεταλλικά" όταν ο κατασκευαστής δεν τα προτείνει(δε ξέρω τι φοράει η triumph) έχουν σαν αποτέλεσμα πεθαμένες δισκόπλακες λίαν συντόμως

lostregr
21/05/2021, 15:53
Χωρίς να ξέρω για το μηχανάκι σου, γενικά οι πειραματισμοί με τακάκια ειδικά με "μεταλλικά" όταν ο κατασκευαστής δεν τα προτείνει(δε ξέρω τι φοράει η triumph) έχουν σαν αποτέλεσμα πεθαμένες δισκόπλακες λίαν συντόμως

που μπορώ να δω τι πρωτεινει ο κατασκευαστης;

OldMan
21/05/2021, 15:54
Κανα owners manual παιζει πουθενα..??

lostregr
21/05/2021, 15:59
Κανα owners manual παιζει πουθενα..??

δεν αναγράφει κάτι..

OldMan
21/05/2021, 16:07
Εχεις δικιο..

https://issuu.com/dtnyc/docs/triumph-new-york-speed-triple-r-abs

Μαλλον βαζεις οτι γουσταρεις και τους τραβας μια μηνυσαρα αν φαγωθουν οι δίσκοι..

typhoon
22/05/2021, 12:38
Δε λέει βάζεις ότι θες
Λέει "brake pads for this model supplied by triumph ... μπλα μπλα μπλα θα έχουν πάχος φορέα (όχι υλικό τριβής) τουλάχιστον 4,5χιλιοστα κ πάντα να προμηθεύεστε τακάκια από triumph dealer."

lostregr
02/06/2021, 19:53
έχετε να μου πρωτείνεται τίποτα τακάκια της προκοπής γιατί τα κόβω για πολύ μάπα.
πολυ. απογωηττευτικο φρενάρισμα....
και εχω διαβασει οτι εχει καλα φρένα.... καμια σχέση με το aprilia shiver που ειχα ηταν σαν αγκυρες.

stefanos
02/06/2021, 20:03
Συνήθως διαλέγεις τακάκια ανάλογα τη χρήση που κάνεις.
Ένας σίγουρος δρόμος είναι να δεις τι προτείνουν οι κατασκευαστές για το μοντέλο σου και ανάλογα με την χρήση που κάνεις.
Άλλο πίστα άλλο δρόμος.
πχ:https://moto.brembo.com/en/results/triumph/street_triple_rs/765/2017/pads/front