PDA

View Full Version : Πρέσπες-Τρικλάριο(1750m)-Μάλι Μάδι(1795m) 16-5-2021



billy84
21/05/2021, 16:32
Με το άνοιγμα των νομών ήταν λογικό να βρίσκομαι σε ''ημιάγρια'' κατάσταση και να σκέφτομαι υπερβατικά ολόκληρη την εβδομάδα,μιας και η μεγάλη μέρα το επιτρέπει.Είχα ανάγκη για εξόρμηση στα σύνορα,ψάχνοντας την τεράστια λίστα με τα βουνά που έχουν απομείνει είδα ένα όνομα που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

Τρικλάριο.Μόνο που το διάβασα ένιωσα σαν να με είχε επιλέξει.Το μοναδικό που απέμενε ήταν να έχει καλό καιρό.Είχα να πάω 5 χρόνια στην περιοχή των Πρεσπών όταν είχα ανέβει στον Βαρνούντα.Μου είχε λείψει η περιοχή μπορώ να πω.Αυτή η φορά έμοιαζε λίγο με εκείνη του 2016 απο άποψη περιπέτειας αλλά οι εικόνες ήταν αρκετά διαφορετικές λόγω της περίεργης μορφολογίας των βουνών που ανέβηκα.

Ψάχνοντας στη λίστα μήπως υπάρχει κάποιο άλλο βουνό που να μπορεί να συνδυαστεί στην εξόρμηση ανακάλυψα το Μάλι Μάδι με υψόμετρο 1795m(τι όνομα και αυτό ε?) και το οποίο απείχε μόλις λίγα χιλιόμετρα απο το Τρικλάριο καθώς τα χωρίζει η κοιλάδα της Κρυσταλλοπηγής.Πολύ ωραία έκατσε αυτό,σκεφτόμουν.Με ενα σμπάρο 2 τρυγόνια!Τα χιλιόμετρα βέβαια της εξόρμησης πολλά,σχεδόν 1050 αλλά τώρα είναι η ευκαιρία να βγουν εξορμήσεις που το χειμώνα είναι απλησίαστες.

χάρτης εξόρμησης


428120


Προφανώς με συνοπτικές διαδικασίες έφτασα όσο πιο σβέλτα γινόταν στο σημείο ενδιαφέροντος.Στο δρόμο για Κρυσταλλοπηγή όπου ο ουρανός είχε το δικό του πρόγραμμα προβολής!



428121



Η φανταστική στριφτερή διαδρομή μέχρι το τελευταίο χωριό των συνόρων




https://www.youtube.com/watch?v=89ppmlYbXEM&feature=emb_title

billy84
21/05/2021, 16:35
Μόλις έφτασα στην Κρυσταλλοπηγή σταμάτησα να βάλω στο GPS την τοποθεσία στο Τρικλάριο.Εκεί βγήκε ένας περίεργος απο ένα σπίτι και μου έκανε ένα νόημα για τσιγάρο.Δεν πολυκατάλαβα αν εννοούσε να του δώσω ή αν θέλω εγώ τσιγάρο,Επίσης δε μου φάνηκε να εννοούσε απλό τσιγάρο:lol: .Τέλος πάντων είναι προφανές οτι η επίσκεψη στα σύνορα είναι μια περιπέτεια απο μόνη της για διάφορους λόγους. Ποιός ξέρει τι κυκλοφορεί εκεί.Προσωπικά το μόνο περίεργο που έχω δει είναι έναν Αλβανό κλέφτη βοτάνων στο Γράμμο.Θα μου πεις,αν είχες δει κάτι πραγματικά περίεργο θα ήσουν εδώ για να μας το διηγηθείς?:D


Που είχα μείνει?Αααα στην απίστευτη διαδρομή που με ανέβασε στα αλπικά παραδεισένια τοπία του Τρικλάριου.Μα τι βουνό και αυτό?Γεμάτο δολίνες και πολύ απλωμένο στα ψηλά κομμάτια του,με τρομερή θέα στα γύρω βουνά.




https://www.youtube.com/watch?time_continue=1244&v=EuTtk3Jf5nk&feature=emb_title




Απολαύστε εικόνες



428122



428123



428124




Απο ένα σημείο και μετά ο δρόμος ήταν τελείως παρατημένος αλλά έφτασα στο σημείο που ήθελα.Χαμηλά διακρίνεται η παράξενη μορφολογία αυτού του βουνού.



428125



Πίσω ο ορεινός όγκος της κορυφής



428127




Αρχικά κινήθηκα προς κάποιο οχυρό που διέκρινα



428128

billy84
21/05/2021, 16:39
Στην αρχή νόμιζα πως το έχτισαν οι αντάρτες αν και δεν είχα δει πουθενά κάτι παρόμοιο στο Γράμμο,στο Κάμενικ και το Βίτσι.Αυτό εδώ φαίνεται σοβαρή κατασκευή που έχει γίνει με τεχνογνωσία,χρήματα και χρόνο προετοιμασίας.Τελικά το βουνό αυτό αποτέλεσε μέρος της γραμμής Μεταξά και εδώ υπήρχε κλιμάκιο του στρατού που περίμενε τους Ιταλούς.Φυσικά κατα τον εμφύλιο χρησιμοποιήθηκε και απο τους αντάρτες.



428129



428130



428131




Η θέα απο το οχυρό



428132




Το οχυρό συνδέεται με ένα άλλο μέσω αυτού του ορύγματος για ασφαλή και στελθ μετακίνηση των στρατιωτών



428133




Εδώ το άλλο οχυρό το οποίο είναι πιο ευρύχωρο



428134



428135



428136




Συνεχίζω την πορεία μου προς την κορυφή



428137




Η θέα μαγική.Διακρίνεται και ο χωματόδρομος που με έφερε εδώ




428138

billy84
21/05/2021, 16:47
Κοντά στην κορυφή ακόμη ένα οχυρό



428139




Η Μεγάλη Πρέσπα αποκαλύπτεται!



428140




Όπως και το κολωνάκι της κορυφής



428141



Στην κορυφή του Τρικλάριου στα 1750m.Στο απέναντι ύψωμα διακρίνεται ακόμη ένα οχυρό



428142



Στο βάθος ο Βαρνούντας.



428143




Μαγικές εικόνες




428144




Η κορυφή λέγεται Μεγαλέξανδρος για ευνόητους λόγους με το τριεθνές να βρίσκεται μια ανάσα απο εδώ.Προφανώς η ονομασία είναι μεταγενέστερη καθώς η κορυφή έχει και 2ο όνομα(Βάρμπα).




https://www.youtube.com/watch?v=CllJxB6CC8w

billy84
21/05/2021, 16:53
Επιστροφή στην Κρυσταλλοπηγή και σε αυτόν τον ιδιαίτερο ναό-μοναστήρι που βρίσκεται στους πρόποδες του όρους Μάλι Μάδι.Πέτυχα και ένα χελιδόνι αν δείτε προς τα δεξιά.



428145




Η διαδρομή αυτή ήταν ακόμα δυσκολότερη απο όλες τις απόψεις.Και δύσκολος εως ανύπαρκτος δρόμος αλλά και τσοπανόσκυλα δυνατά που δεν κάνουν βήμα πίσω




https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=L4-zisSULcc&feature=emb_title




Παρόλο που κατέβηκα απο το μηχανάκι και έριχνα φωνές ήταν τσαμπουκαλεμένα και όπως είπα δεν έκαναν βήμα πίσω.Άξιοι πολεμιστές!Το οτι κατέβηκα βέβαια ήταν μια απαραίτητη κίνηση καθώς ναι μεν δεν έκαναν πίσω,δεν έκαναν και μπροστά όμως.Επέστρεψα στο μηχανάκι αρχικά για να βγάλω το σουβλί για επικουρικό μιας και μαχαίρι έχω πάντα πάνω μου για να πετσοκόψω οτιδήποτε χρειαστεί.Ο λόγος ήταν γιατί είχε έρθει και άλλο ένα σκυλί στα 30 μέτρα πίσω μου.Παρατήρησα όμως οτι τελικά δεν είχαν καμία πρόθεση να επιτεθούν και φυσικά δε θα έκανα οτιδήποτε άσχημο που δε θα το ήθελα με τίποτα.Πήρα λοιπον την απόφαση να καβαλήσω και να φύγω γρήγορα.Με κυνήγησαν λίγο αλλά ξέφυγα εύκολα όπως θα είδατε και στο βίντεο.Ήταν μια στιγμή έντασης αλλά μετά απο μέσα μου έδινα απεριόριστο respect σε αυτούς τους άξιους πολεμιστές που δε μάσησαν πουθενά.



428146




Κάπου εδώ φτάνω στο ψηλότερο σημείο του ορεινού πάσου και θα σταματήσω σύντομα.Ο δρόμος διακρίνεται λίγο και μπορεί να αντιληφθεί κάποιος την κατάστασή του.




428147




Απο εδώ συνεχίζω με τα πόδια



428148




Συνεχίζω σε σταθερά αυξανόμενη κλίση.Η απόσταση είναι αρκετή μέχρι την κορυφή




428149




Κοιτώντας πίσω διακρίνω ένα κομμάτι της λίμνης της Καστοριάς



428150



Ο ουρανός παίζει μαζί μου συνέχεια σε αυτήν την εξόρμηση



428151



Κερδίζοντας ύψος η λίμνη φαίνεται ακόμα καλύτερα



428152




Και λίγο μετά και η μεγάλη Πρέσπα




428153



Και εκεί που ανέβαινα και θεωρούσα δε θα έχω άλλα μέτρα να ανέβω αλλά πιθανότατα κάποιο πλάτωμα μέχρι την κορυφή,εμφανίζεται αυτό το μεγάλο σκαμπανέβασμα.Ότι κέρδισα θα το χάσω και θα το ξανανέβω μετά!



428154

billy84
21/05/2021, 16:57
Κατεβαίνοντας



428155




Και ανεβαίνοντας τον ορεινό όγκο της κορυφής μέσα σε υπέροχα αλπικά λιβάδια



428156



Πολύ κοντά στην κορυφή ένα κλασσικό οχυρό απο τον εμφύλιο.Όμοιο με τα περισσότερα που πετυχαίνει κανείς στα βουνά των συνόρων.Τα περισσότερα κατεστραμμένα.



428157



Κορυφή ''Ανεμοδαρμένη'' 1795m.Όνομα και πράμα,πολύς αέρας εκείνη τη μέρα τουλάχιστον.



428158



Η πορεία μου μέχρι εδώ.



428159



Τρικλάριο απέναντι και Πρέσπες!



428160




https://www.youtube.com/watch?v=4_1jHGUKPSQ

billy84
21/05/2021, 16:58
Συνέχεια του φανταστικού ορεινού πάσου μέχρι το Βατοχώρι.Ο δρόμος φαινόταν δεκαετίες παρατημένος και αμφέβαλλα μέχρι την τελευταία στιγμή για το αν βγαίνει.




https://www.youtube.com/watch?v=VUdl3KAyclA





Ήταν μια εξόρμηση που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στο μυαλό μου.Θα ταξιδέψω εκατοντάδες φορές στο μέλλον ξανά σε αυτές τις διαδρομές.Όχι με φυσική παρουσία φυσικά αλλά νοερώς.Θα βλέπω τις φωτογραφίες και τα βίντεο και θα ανακαλώ στο μυαλό μου αυτά που έζησα σε αυτά τα απομονωμένα βουνά των συνόρων.Ήταν σαν ένα παραμύθι που είδα στον ύπνο μου.



Πάντα όρθιοι!:beer:

karellen
21/05/2021, 17:21
Πανέμορφες εικόνες.
Μπράβο Βασίλη!

George_M.
21/05/2021, 21:42
Έχει ξεπεράσει κάθε (δικό σου) όριο φίλε Βιλλ.
Βάζοντας κάθε φορά ένα ακόμα πιο μεγάλο ως σημείο αναφοράς...
Respect φιλε..!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2021, 23:23
Οι εικόνες μιλούν απο μόνες τους. Αυτό που είναι άξιο αναφοράς είναι ο καλός φωτογράφος και η καλή του κάμερα. Μπράβο φίλε.

giorgosb
22/05/2021, 00:20
:beer: :beer:

stavrouliasp
22/05/2021, 16:08
Τι έκανες πάλι ρε φίλε;;; Μπράβο και πάλι μπράβο!

νεοσσός
22/05/2021, 16:16
Εκεί που λες "να βρω κανένα τριήμερο να πάω Πρέσπες", βλέπεις τον άλλο και το κάνει ημερήσια.

Ωραία τσοπανόσκυλα. :p

billy84
22/05/2021, 20:26
Οι εικόνες μιλούν απο μόνες τους. Αυτό που είναι άξιο αναφοράς είναι ο καλός φωτογράφος και η καλή του κάμερα. Μπράβο φίλε.

Ευχαριστώ εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά!Η κάμερα είναι ενός απλού κινητού Huawei P30lite.Καλή μεν ποιοτική δε,για κινητό πάντα.Τα τοπία είναι τόσο απίστευτα που ''ανεβάζουν'' 5 level το κινητό(και τον φωτογράφο)!:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/05/2021, 00:16
Ευχαριστώ εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά!Η κάμερα είναι ενός απλού κινητού Huawei P30lite.Καλή μεν ποιοτική δε,για κινητό πάντα.Τα τοπία είναι τόσο απίστευτα που ''ανεβάζουν'' 5 level το κινητό(και τον φωτογράφο)!:beer:

Δε το πιστεύω...Απο κινητό :eek:

doctoras
23/05/2021, 21:29
ξέρω πως θα ακουστεί περίεργα αλλά για τα μαντρόσκυλα στο βουνο πρέπει να ανοιχτεί μια συζήτηση σχετικά με την αντιμετώπιση και αναίμακτη εξουδετέρωση τους, πρεπει να έχεις κάτι μαζί σου για την περίπτωση αναπόφευκτης επίθεσης από αγριεμένο κοπάδι
ίσως βοηθήσει κάποιο δυνατό ηχητικό ίσως κάτι υπερηχητικό υψίσυχνο ειδικό για σκυλιά, καμιά σφεντόνα με μπίλιες, κροτίδες πασχαλιάτικες που φοβούνται τα περισσότερα δεν ξέρω τι αλλο..βέβαια κάποιες απο αυτές τις λύσεις ενδέχεται να οξύνουν περισσότερο τις αισθήσεις
υπάρχουν 3-4 περιπτώσεις ανθρώπων μόνο πέρσι (που βγήκαν σε ρεπορτάζ) που κατασπαράθηκαν και κατέληξαν στο βουνό όντας μόνοι για αναψυχή ή σπορ, θέλει μεγάλη προσοχή
ο μπίλης έχει μεγάλη εμπειρία μετά απο τόσες στάνες που έχει διανύσει

νεοσσός
23/05/2021, 22:46
Πράγματι, το θέμα είναι πολύ σημαντικό. Πέρα από το να σε δαγκώσουν, μπορεί να χτυπήσεις άσχημα στην προσπάθεια να τα αποφύγεις, ενώ οδηγείς.

Ο Βασίλης από την άλλη, πράγματι είναι έμπειρος. Τους φωνάζει ένα "ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ; (https://youtu.be/L4-zisSULcc?t=893)" και αμέσως καταλαβαίνουν ότι δεν τα παίρνει. Ε, μόλις τα βλέπει να αρχίζουν να βαριούνται, ανοίγει το γκάζι και φεύγει με 50 km/h στο χώμα.

billy84
24/05/2021, 20:16
Ωραίο θα ήταν ένα θέμα πάνω στην αντιμετώπιση των σκυλιών απλά δε θεωρώ οτι μπορώ να προσφέρω περισσότερα απο αυτά που βλέπετε ήδη.

Το σκυλί είναι ζώο,και ως ζώο δρα ενστικτωδώς.Εκείνη τη στιγμή βλέπει έναν γίγαντα μπροστά του να του φωνάζει και να μην το φοβάται.Έτσι αντιλαμβάνεται οτι δε μπορεί να επιτεθεί κατα μέτωπο και ότι είναι λιγότερο δυνατό.Αν ξεκινήσεις να τρέχεις θα σε βουτήξει.Αν φοβάσαι θα το καταλάβει.Συνεπώς οτι βλέπετε ισχύει μόνο ΑΝ δεν φοβάστε.Για παν ενδεχόμενο έχω μαχαίρι μαζί μου αλλά δε νομίζω και δε θέλω να χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω.

Σε ένα τέτοιο θέμα νομίζω θα βοηθήσει κάποιος που έχει δουλέψει αυτά που έγραψε ο Doctoras.Δηλαδή κάποια συσκευή με υπέρηχους.Εγώ δεν ξέρω αν όντως δουλεύουν αυτές οι συσκευές.

Το θέμα είναι λίγο περίπλοκο γιατί έχει να κάνει με τις φοβίες του ανθρώπου.Δε μπορείς να προσποιηθείς εκεί πάνω οτι δε φοβάσαι,δε μπορείς να μπλοφάρεις.Για αυτό πάντα συνιστώ να μην πηγαίνουν στα βουνά άνθρωποι που φοβούνται τα σκυλιά.Τουλάχιστον χωρίς τα βοηθήματα που αναφέρθηκαν(αν όντως κάνουν επιβεβαιωμένη δουλειά)

headbanger
25/05/2021, 21:53
πολλά μπράβο ρε μεγάλε Μπίλη. ταξίδεψε μας!