PDA

View Full Version : Ακροδέκτες, πρέσες, μπριζάκια.



silkman
23/05/2021, 04:38
Ειδα σε προηγούμενες σελίδες για πρέσες ακροδεκτών και είπα να δώσω τα φώτα μου γιατι έχω παιδευτεί αρκετά στο παρελθόν:

Καταρχήν οι διαφορές μεταξύ μονομένων και γυμνών ακροδεκτών: Ο μονωμένοι μπαινουν σε περιπτώσεις πχ που συνδέουμε ηχεία ή αφαιρούμενα καλώδια αν και δεν είναι και τόσο καλή λύση αν μιλάμε σε όχημα. Η βελτιστη λύση είναι τα καλώδια να πρεσαρρονται σε γυμνό ακροδέκτη όπου αυτός (συνηθέστερα αρκετά παραπάνω απο ένας) μπαινουν σε μπριζάκι/καβούκι που είναι και αδιάβροχο. Για τον ίδιο λόγο που δεν προτείνονται μονωμένοι ,επειδή κάποια στιγμή θα ξεκουμπώσουν, δεν χρησιμοποιούμε καλάι (αν και φαίνεται στιβαρό, το καλάι σε κινούμενο όχημα λόγω κραδασμών θρυματτίζεται και σταματάει να έχει καλή επαφή) για αυτό και οι κατασκευαστες τα κάνουν όλα πρεσαριστά...

1) Πρεσα: Θα πάρετε ΜΟΝΟ αυτη της Knipex, κάνει για μονωμένους και γυμνούς ακροδεκτες, παιρνεις δηλαδή μόνο ένα εργαλείο αντί για δυο. Φυσικά υπάρχουν και εναλλακτικές, όπως αυτη που πήρα για γυμνούς ακροδέκτες μόνο. Ο γυμνός ακροδέκτης δε θέλει και πολλή δύναμη για να κλείσει σε αντίθεση με τον μονωμένο και για αυτό είναι στο μπροστινό μέρος του εργαλείου και ο γυμνός στην μέση.. Κατω απο 20€ στον σκρουτζ, κωδικος Knipex 97 22 240

2) Ακροδεκτες και μπριζάκια (καβούκια): Εδω και αν εχει παιδευτεί κόσμος και κοσμάκης και εγώ μαζί: Που θα βρώ ακροδέκτη για να κάνω την επισκευη; Το μπριζάκι που το κανιβάλισα για να βγάλω τους ακροδέκτες;
Στον μόνο που θα βρείτε είναι στον Τζαβάρα, Καλλιρόης 109, φυσικά δεν έχει website και διάφορα τέτοια του διαβόλου, ούτε σηκώνει τηλεφωνο οπότε απαραίτητα απο εκεί με δείγμα...Βρήκα περίεργους ακροδέκτες για βάση ρελέ απο Audi που ούτε η ίδια η Audi δεν είχε. Για καβούκια του ακροδέκτη τώρα καλύτερα στην αντιπροσωπεία (δεν είναι και τόσο ακριβοί) ή απο μεταχειρισμένα με 1€...

silkman
23/05/2021, 04:53
3) Γιατί δεν βγαίνει ο γαμ&*%$ς ο ακροδεκτης απο το μπριζάκι;

Γιατί το κάνεις λάθος. Αφενός κοιτάς αν το μπριζάκι έχει κάποιο πλαστικό μέρος (συνήθως σε έντονο διαφορετικό χρώμα) το οποιο πρεπει να ξεκουμπώσεις και να βγάλεις. Αυτό λέγεται secondary lock και αν είναι στη θέση του, ο ακροδεκτης δεν θα βγει ποτέ.

Επομενο, για να βγάλουμε τον ακροδεκτη που έχει κλειδώσει με δοντάκια στο μπριζάκι, συνηθέστερα έχει δυο δοντάκια, το οποιο σημαινει ότι πρπει να ξεκλειδώσουν και τα δυο ταυτόχρονα: Ο πιο έυκολος τρόπος είναι να παρουμε μικρό τσιμπίδι της πλακας των 2ε και να το φάμε στον δίδυμο τροχο ή με λίμα, θέλει να γίνει αρκετά βαθύ για να ξεκλειδώσει ο ακροδέκτης. Ακόμη καλύτερα απο παλιό υαλοκαθαριστήρα, που είναι πιο σκληρό το μέταλο.

Εναλλακτικα, Car Wire Terminal Removal Tool με 5ε απο Κινα γιατι εδω δεν έχει κανένας...

silkman
23/05/2021, 05:17
4) Τι κάνω για μεγάλες διατομές / χοντρά καλώδια;
Προφανώς και υπάρχει ειδικό εργαλείο για να πρεσάρεις μεγάλες διατομές όπου και το κινέζικο είναι πανάκριβο. Τί κάνουμε σε αυτη την περίπτωση; Πρεσάρουμε με πένσα ή τανάλια μια μια πλευρά και ολοκληρώνουμε με μικρή μέγγενη χειρός και μια μπίλια ρουλεμαν απο την ανοιχτή πλευρά του ακροδέκτη... :p

Αν μιλάμε για ανοιχτούς ακροδέκτες όπως στην φώτο ή για ακροδέκτες που έχουν μια κάθετη γραμμή δεν βάζουμε καλάι

daz
23/05/2021, 11:03
:beer:

silkman
24/05/2021, 03:03
Τι να σε κάνω που με πας τις απαντησεις βόλτα!!!:bawl:

:beer:

typhoon
24/05/2021, 14:54
Αρκετά κατατοπιστικός, ευχαριστούμε για το μοίρασμα της γνώσης

silkman
24/05/2021, 22:23
Αρκετά κατατοπιστικός, ευχαριστούμε για το μοίρασμα της γνώσης

Να είσαι καλά. Δεν μπορώ όταν βλέπω επαγγελματίες ηλεκτρολόγους να ματσακονιάζουν μπριζάκια ή να παίρνουν μεταχειρισμένο μπριζάκι και να κόβουν όλα τα καλώδια για να κάνουν μάτιση (με μονωτική ταινία παντα :evil:)... :cry:

Εγω που είμαι ερασιτέχνης θα πάρω το σωστό εργαλείο και αυτοί οι επαγγελματίες παιδευονται με καρφίτσες και πατέντες..

McGyver
24/05/2021, 23:15
Ωραίος!

:beer:

Και το δικό μου "toolkit".
Πρέσα αντίστοιχη με αυτή που έβαλες της Knipex από Unior & "αποσυναρμολογητές" της Durite.

428205

JNP
25/05/2021, 09:24
Ας βάλουμε κι αυτή που εξηγεί με μια ματιά τα είδη των ακροδεκτών και σε πιο σημείο της πένσας τα πατάμε :
428209

JNP
25/05/2021, 09:29
Ωραίος!

:beer:

Και το δικό μου "toolkit".
Πρέσα αντίστοιχη με αυτή που έβαλες της Knipex από Unior & "αποσυναρμολογητές" της Durite.

428205

Τα Durite τα βρίσκεις Ελλάδα;

McGyver
25/05/2021, 10:43
Τα Durite τα βρίσκεις Ελλάδα;

Τα είχα πάρει από eBay πριν καμιά 10αριά χρόνια :uplate:...

GEORGIOS
26/05/2021, 17:24
Για να μην ψάχνω κάθε φορά, έφτιαξα με κολάζ αυτή την εικόνα.


428230

Kas_Tracer
26/05/2021, 19:43
Οι φίσες της Sumitomo υπάρχουν σε κανένα μαγαζί στην Ελλάδα? Γνωρίζει κανένας?

dankannn
27/05/2021, 15:52
Ωραίο θέμα παιδιά , και εγώ είχα χρειαστεί ανάλογη πένσα ακροδεκτών και ακροδέκτες και έψαχνα γενικά στα forum του εξωτερικού.
Και μιας και εμένα δεν μου αρέσουν οι τσαπατσοδουλειες και μπορεί να χρειαστείτε και εσείς σας βάζω από κάτω ένα site που στέλνει κανονικά από Αμερική σε φάκελο χωρίς καθυστερήσεις Βύσματα Cycle Terminal – Electrical Connectors κλπ.
Εγώ συγκεκριμένα έψαχνα για τα japan Yazaki για τον ανορθωτή στο cbr ( δεν μου αρέσουν τα κόψε ράψε).
Μάλιστα το προχώρησα και λίγο παραπάνω αφού αγόρασα και καλώδια σιλικόνης και έκανα super δουλειά βάζοντας και διηλεκτρικό γράσο όταν άλλαξα τον ανορθωτή μου (RMSTATOR , μπιφτέκι ανορθωτής )
http://www.cycleterminal.com/yazaki-312.html

Φέρνει και Sumitomo παιδιά και τα στέλνει κανονικά Ελλάδα
:beer:

silkman
29/05/2021, 13:11
@Dankann
Και γιατί δεν καταργούσες εντελώς το παλιό αντί να παιδεύεσαι να βρεις ιδιο και να βάλεις ενα σετ αρσενικο θηλυκο Hella MTA που ειναι κ αδιαβροχο; Γυρω στα 6ε εχει κομπλε συν την πενσα αν δεν την εχεις..

Ο γοογλης είναι πρόβλημα γιατί βγάζει άσχετα, ψαξε "ηλεκτρικα ανταλλακτικα αυτοκινητων φραντζη" και βγαζει αρκετα μαγαζιά που έχουν κ online Ελλαδα

3 pin, αλλά έχει απο 2 πιν μέχρι όσα θες...
428334

dankannn
29/05/2021, 13:25
@Dankann
Και γιατί δεν καταργούσες εντελώς το παλιό αντί να παιδεύεσαι να βρεις ιδιο και να βάλεις ενα σετ αρσενικο θηλυκο Hella MTA που ειναι κ αδιαβροχο; Γυρω στα 6ε εχει κομπλε συν την πενσα αν δεν την εχεις..

Ο γοογλης είναι πρόβλημα γιατί βγάζει άσχετα, ψαξε "ηλεκτρικα ανταλλακτικα αυτοκινητων φραντζη" και βγαζει αρκετα μαγαζιά που έχουν κ online Ελλαδα

3 pin, αλλά έχει απο 2 πιν μέχρι όσα θες...
428334

Ετσι απλά μου έκατσε τότε στο μυαλό, αλλιώς κάνεις διαφορά

silkman
29/05/2021, 13:30
Ετσι απλά μου έκατσε τότε στο μυαλό, αλλιώς κάνεις διαφορά

Ε κλασσικά, αν σου κολλήσει ότι πρεπει να μπει ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ τότε θα το φέρεις απο την άκρη του κόσμου... :p Το έχω πάθει κ εγώ :lol:

JNP
05/06/2021, 12:32
428621
428622
Αλλα έψαχνα σε ένα μαγαζί πρωινιατικα και έπεσα πάνω στην πένσα ακροδεκτών της YATO. 11 ευρώ και έχει τα πάντα. Άψογες εφαρμογές, κοψιματα, γδαρσιματα. Λίγο σφιχτή, με 3 σταγόνες λάδι μαλάκωσε αρκετά.

JNP
05/06/2021, 13:36
Βέβαια εδώ διαπιστώνω μια λάθος σχεδίαση του εργαλείου. Κοιτώντας την κάτω φώτο πιστεύω ότι τα μεγαλύτερα εξαρτήματα έπρεπε να δουλευονται πιο κοντά στο κέντρο περιστροφής για εφαρμογή μεγαλύτερης ροπής και όχι προς την μπροστινή άκρη μακρύτερα από την βίδα περιστροφής.
Πάντως το σύστημα δουλεύει κανονικά απλά το συζητάω...γιατί δεν θα κόστιζε και τίποτα να γίνει σωστότερα.
Κοιτώντας ακριβωτερα εργαλεία διαπιστώνω ότι unior και engineer είναι σωστοί ενώ knipex δεν είναι εξίσου τυπικά σωστή σε όλα.

Road Pirat
05/06/2021, 21:23
Στην μέση έχει βίδα, αν χαλαρώσει μπορείς να το ρυθμίσεις

JNP
06/06/2021, 10:15
Στην μέση έχει βίδα, αν χαλαρώσει μπορείς να το ρυθμίσεις

Σωστά, γίνεται.
Το αφήνω να στρώσει με λίγο λαδάκι και βλέπουμε.

STF
08/06/2021, 17:55
Βέβαια εδώ διαπιστώνω μια λάθος σχεδίαση του εργαλείου. Κοιτώντας την κάτω φώτο πιστεύω ότι τα μεγαλύτερα εξαρτήματα έπρεπε να δουλευονται πιο κοντά στο κέντρο περιστροφής για εφαρμογή μεγαλύτερης ροπής και όχι προς την μπροστινή άκρη μακρύτερα από την βίδα περιστροφής.
Πάντως το σύστημα δουλεύει κανονικά απλά το συζητάω...γιατί δεν θα κόστιζε και τίποτα να γίνει σωστότερα.
Κοιτώντας ακριβωτερα εργαλεία διαπιστώνω ότι unior και engineer είναι σωστοί ενώ knipex δεν είναι εξίσου τυπικά σωστή σε όλα.

Νομίζω είναι θέμα φιλοσοφίας κάθε εταιρείας. Θεωρώ πως επειδή δεν είναι απαραίτητη η άσκηση τεράστιας δύναμης το έχει κάνει έτσι. Όσο μεγαλύτερα εξαρτήματα φέρνεις προς το κέντρο περιστροφής τόσο περισσότερο πρέπει να ανοίξεις συνολικά τη πένσα και αυτό επίσης δεν είναι εργονομικά σωστό.

daz
08/06/2021, 18:05
Νομίζω είναι θέμα φιλοσοφίας κάθε εταιρείας. Θεωρώ πως επειδή δεν είναι απαραίτητη η άσκηση τεράστιας δύναμης το έχει κάνει έτσι. Όσο μεγαλύτερα εξαρτήματα φέρνεις προς το κέντρο περιστροφής τόσο περισσότερο πρέπει να ανοίξεις συνολικά τη πένσα και αυτό επίσης δεν είναι εργονομικά σωστό.

Επίσης όσο πιο κοντά είναι τόσο πιο ασύμμετρα θα ασκηθεί η πίεση στις άκρες του ακροδέκτη. Η μεριά που είναι κοντά στο κέντρο της πένσας, θα πρεσαριστεί πολύ περισσότερο απ' την άλλη μεριά. Στους μικρούς ακροδέκτρες η διαφορά αυτή είναι αμελητέα. Όσο απομακρυνόμαστε απ' το σημείο πίβοτ, η διαφορά γίνεται αμελητέα και για μεγάλους ακροδέκτες.

Ένα εργαλείο 250μμ έχει αρκετή δύναμη για να πρεσάρει μεγάλους ακροδέκτες που δεν είναι κοντά στο κέντρο.

JNP
08/06/2021, 19:31
Μπράβο πολύ σωστοί όλοι!

silkman
09/06/2021, 22:58
H Knipex πρεπει να βγάζει τουλαχιστον 5 παρόμοιες πρεσες ακροδεκτών... Στο αρχικό ποστ εβαλα αυτή που θεωρώ καλύτερη για τις περισσότερες εργασίες και είναι στα 17ε

Προσωπικά έχω αυτή που είναι μόνο για γυμνούς ακροδέκτες. Την χρησιμοποιώ βέβαια και για ξεγύμνωμα καλωδίων τωρα που ανακαινίζω ένα σπίτι γιατί σφάζει καλά :lol:
428682

mankam
12/06/2021, 18:34
Χρησιμοποιώ αυτήν 3 μεγέθη σε κάθε σιαγόνα, έχω ακόμη μία για μεγαλύτερους 6.3 mm κοννεκτορες, στο βίντεο είναι μια πλεξούδα που έφτιαξα από την αρχή.

https://youtu.be/zROxOkc3o-o

Juohmaru!
06/07/2021, 18:13
Χρησιμοποιώ αυτήν 3 μεγέθη σε κάθε σιαγόνα, έχω ακόμη μία για μεγαλύτερους 6.3 mm κοννεκτορες, στο βίντεο είναι μια πλεξούδα που έφτιαξα από την αρχή.

https://youtu.be/zROxOkc3o-o

Τι διαφορά έχει η πρέσα που χρησιμοποιείς στο βίντεο από τις knipex που αναφέρθηκαν πιο πάνω στο thread; Μιλάμε αποκλειστικά για γυμνούς ακροδέκτες; Οι αντίστοιχες υποδοχές για γυμνούς στις knipex φαινονται διαφορετικές ή ιδέα μου είναι; Επίσης η δική σου πρέσα φαίνεται να έχει πιο πλατιές σιαγώνες, καθώς πρεσάρει την ίδια στιγμή και τον σφικτήρα του καλωδίου και τον σφικτήρα των "συρμάτων" του. Στις άλλες πιο πολυχρηστικές πρέσες, αυτή η διαδικασία πρέπει να γίνει σε 2 στάδια;

Άσχετος είμαι, αλλά επειδή θέλω να πάρω ΜΙΑ πρέσα, εξού και οι ερωτήσεις...

silkman
08/07/2021, 01:00
Τι διαφορά έχει η πρέσα που χρησιμοποιείς στο βίντεο από τις knipex που αναφέρθηκαν πιο πάνω στο thread; Μιλάμε αποκλειστικά για γυμνούς ακροδέκτες; Οι αντίστοιχες υποδοχές για γυμνούς στις knipex φαινονται διαφορετικές ή ιδέα μου είναι; Επίσης η δική σου πρέσα φαίνεται να έχει πιο πλατιές σιαγώνες, καθώς πρεσάρει την ίδια στιγμή και τον σφικτήρα του καλωδίου και τον σφικτήρα των "συρμάτων" του. Στις άλλες πιο πολυχρηστικές πρέσες, αυτή η διαδικασία πρέπει να γίνει σε 2 στάδια;

Άσχετος είμαι, αλλά επειδή θέλω να πάρω ΜΙΑ πρέσα, εξού και οι ερωτήσεις...

Παμε παλι να στα ξεκαθαρίσω: Οι μονωμένοι ακροδεκτες είναι το μπλε, κιτρινο, κόκκινο. Παει αυτό



JNP

Συνημμένο 428621
Συνημμένο 428622
Αλλα έψαχνα σε ένα μαγαζί πρωινιατικα και έπεσα πάνω στην πένσα ακροδεκτών της YATO. 11 ευρώ και έχει τα πάντα. Άψογες εφαρμογές, κοψιματα, γδαρσιματα. Λίγο σφιχτή, με 3 σταγόνες λάδι μαλάκωσε αρκετά.


Αν δεις στην Yato παραπάνω έχει δύο τύπους μη μονωμένων ακροδεκτών:

Ο κάτω τύπος (το μισοφέγγαρο) εκει που λέει 5,5 2,5 0,5 είναι για ακροδέκτες στρογγυλούς κλειστούς γύρω γύρω, ο ακροδέκτης δηλαδή είναι σαν σωλήνας και τον πιέζει απο την μέση απο την πάνω πλευρά για να κλείσει (τύπος Α στην προηγούμενη σελίδα)
Ο πάνω τύπος Υατο 5,0 3,0 0,75 είναι για ακροδέκτες ανοικτούς όπου τον σφίγγει γύρω απο το καλώδιο και τον γυρνάει. (τύπος C στην προηγούμενη σελίδα). Μια φορά στο καλώδιο και άλλη μία στην μόνωση σφίγγεις

Τέλος αυτό που ρώτησες, ναι στο βίντεο φαίνεται ότι με μια κίνηση σφίγγει και το καλώδιο και την μόνωση (2 σφιγξήματα). Αυτη η πένσα είναι λίγο πιο χοντρή. Οι Knipex που έβαλα χρειάζεται να κάνεις 2 σφιγξήματα, ένα στο γυμνό καλώδιο και ένα στην μόνωση, χωρίς να είναι προτιμότερος ο ένας ή ο άλλος τύπος...

vaska
09/07/2021, 09:22
ούτε λάδια ούτε ξίδια ούτε να χαλαρώσεις την βίδα, Την χρειάζεσαι σφιχτή στην λειτουργία της την πρέσα ακροδεκτών για να μαγκώνει τον κενό ακροδέκτη ακόμα κι αν αφήσεις την πρέσα από το χέρι σου για να βάλεις τον αγωγό μέσα. Άλλες χρησιμοποιούν τύπου καστάνια γι αυτόν το λόγο όπως η πρέσα της paron που έχει ο mankam στο βιντεάκι του

JNP
09/07/2021, 13:26
((Την χρειάζεσαι σφιχτή στην λειτουργία της την πρέσα ακροδεκτών για να μαγκώνει τον κενό ακροδέκτη ακόμα κι αν αφήσεις την πρέσα από το χέρι σου για να βάλεις τον αγωγό μέσα.))

Αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά ποτέ μην λες ποτέ!!
Τελικά την ρύθμισα ώστε να μαγκώνει ελαφριά...

JNP
18/07/2021, 13:37
Η μικρή μου εμπειρία με τα ηλεκτρικά /ηλεκτρονικα έχει δείξει ότι τα πολυκλωνα καλώδια δεν τα σφιγγουμε με βίδες ή ελάσματα γιατί τα ψιλά συρματακια κόβονται και μικραίνει η διατομή του αγωγού και κάποια στιγμή μπορεί να κοπεί. Παλιά η λύση ήταν να στρίβεις τα συρματακια και να τα κολλας με καλαι. Καλό αλλά όχι πολύ καλό...
Τώρα λοιπόν στα πολυκλωνα καλώδια τις άκρες τις πιέζουμε μέσα σε κυλινδρικα σωληνάκια τα λεγόμενα ακροφυσια.
Προχθές αγόρασα αυτή την πρεσσα της LUX TOOLS, που κατασκευάζεται από την NWS, στο πρακτικερ στα 19 ευρώ. Καλοφτιαγμενη και καλύπτει άνετα τα μεγέθη του ερασιτέχνη. Φαίνονται τα δοντάκια που πτυχωνουν το ακροφυσιο για να μην γλυστραει. Έσφιξα το βιδακι του κλεμενς με δύναμη αλλά δεν κατάφερα να κάνω ιδιαίτερη ζημια στο ακροφυσιο. Συνιστάται λοιπόν ανεπιφύλακτα για τα πολυκλωνα καλώδια. 429667429668
429669
429670

bros400pgm
18/07/2021, 16:30
Δεν ειναι λάθος αυτή η πρέσα για αυτούς τους ακροδέκτες;

νεοσσός
18/07/2021, 16:42
Δεν ειναι λάθος αυτή η πρέσα για αυτούς τους ακροδέκτες;
Κι έτσι άρχισε ο καυγάς... :p

JNP
18/07/2021, 16:49
Δεν ειναι λάθος αυτή η πρέσα για αυτούς τους ακροδέκτες;

Εδώ διάβασε τις οδηγίες κλπ της ίδιας πρεσσας της Knipex
https://protool.gr/knipex-pensa-akrodektwn-97-72-180?gclid=EAIaIQobChMInZfMlpHt8QIVxc-7CB1vgghHEAEYASAGEgIvHfD_BwE
Υπάρχουν και οι άλλες πρεσσες που κάνουν τετράγωνη ή εξαγωνη διατομή όπως αυτή στην παρακάτω φώτο , αλλά σε γερμανικη ποιότητα η τιμή τσούζει πολύ. Εκτός αν πας προς Ali μεριά...
Εγω προτίμησα την απλούστερη λύση.429698

JNP
18/07/2021, 16:50
Κι έτσι άρχισε ο καυγάς... :p

Που κατέληξε στον Τρωικό πόλεμο!

daz
18/07/2021, 16:53
429695

429696

429697

JNP
18/07/2021, 17:06
Κιαυτο ωραίο και με πιο πολλές χρήσεις.
Σημ. Υπάρχουν και ακροφυσια πλακέ για να δέχονται δύο καλώδια.429712

silkman
19/07/2021, 11:36
Πολύ σωστό αυτό που είπε ο JNP, δηλαδή τα πολύκλωνα καλώδια είναι προβληματικά όταν πας να τα βάλεις σε κλέμα.

Παραδειγμα: Εβαζα καλώδια ηχείων σε ενισχυτη αυτοκινητου και είχε κλέμα με αλλενόβιδα, όσο και να το εσφιγγες το χοντρό πολύκλωνο των ηχείων έβγαινε...

Στο ιντερνετ αυτά τα ακροφύσια λέγονται wire ferrules, είναι με ή χωρίς μόνωση. Και δεν είναι απαραίτητη η πενσα για να τα σφίξεις, απλά το βάζεις στην άκρη του καλωδίου και το σφίγγεις με την κλέμα, είναι πολύ πιο σταθερό απο το βάλεις σκέτο το πολύκλωνο.

silkman
26/07/2021, 10:00
Επειδή κάτι έψαχνα, έχουμε φτηνή λύση και για τα wire ferrules για να μην παιδευεστε με σετ απ τους κινεζους. Ακροχιτώνια λέγονται στα ελληνικά και έχει ο καυκάς και είναι πολύ φτηνά, 100τμχ 1-2€ περίπου το κουτί για τις μικρές διατομές 0.50, 1,50, 2,50 και η τιμή ανεβαίνει για μεχρι 16μμ καλώδιο. Εχει και τα διπλά πλακέ που είπε παραπάνω ο JNP..
429831

Και πένσα αυτή για όλες τις διατομές από 0,25 μεχρι 16μμ
Knipex 9772180, υπαρχει και μονωμένη VDE λίγο πιο ακριβή
429830

silkman
27/07/2021, 20:27
Επισης, στο αρχικο μου μήνυμα του θέματος, εκτός απο τον Τζαβάρα στην Καλλιρόης βρήκα ότι έχει και ακροδέκτες (πινάκια) για μπριζάκια και ο Σούμας στο Πολύγωνο, ναι δίπλα στα μπο*$%Ε*οστούντιο. :lol:

Ηλεκτροκίνηση Σούμας (δίπλα απ τις μπαταρίες με το ίδιο όνομα)
www.soumas.gr
Στο σάιτ πινάκια πουλάει 100δες αλλά αν πας απο εκει και σου δίνει ότι θες...

Εχει και εξολκέα ακροδεκτών με 15ε αν δεν θέλετε να περιμένετε τους κινέζους...
429869

ΔΑΖ, προσπάθησα να κάνω εδιτ το αρχικό μου μήνυμα για να προσθέσω τα παραπάνω αλλά δεν με αφήνει, αν θέλεις προσθεσε τα εσύ..
:beer:

JNP
04/09/2021, 20:39
Από 0,35-10mm2,νομιζω είμαι πλήρης.
430515430516
Αντιστοιχία αμερικανικών μονάδων AWG με τα ελληνικά mm2:
430517

GEORGIOS
17/10/2021, 16:00
Αυτές είναι οι σωστές πρέσες για τα ακροχιτώνια.


https://www.youtube.com/shorts/QpbpqIjVQgc

JNP
18/10/2021, 09:13
Αυτές είναι οι σωστές πρέσες για τα ακροχιτώνια.


https://www.youtube.com/shorts/QpbpqIjVQgc

Σίγουρα αλλά οι επώνυμες είναι απλησίαστες, μόνο για επαγγελματίες...

GEORGIOS
18/10/2021, 12:23
Σίγουρα αλλά οι επώνυμες είναι απλησίαστες, μόνο για επαγγελματίες...

Έχω πάρει Κινέζικες με 12 ευρώ και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.

OldMan
18/10/2021, 12:40
Εαν μου επιτρεπετε..;)
(μονο και μονο επειδη εχω λιωσει 35αρες μπορνες, πλεον της μιας φορας..)

Τα φισακια/ακροδεκτες δεν εχουν κανενα προβλημα οπως και να πρεσαριστουν αλλα τα καλωδια εχουν πολυ μεγαλο..!!
(π.χ. ενα εναμισάρι (16AWG) καλωδιο μπορει να σηκωσει ανετα 15Α - αντε να ζεσταθει λιγακι - σε ολο του το μηκος, αρκει να ειναι ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ η διατομη του..)

Στα σημεια που γινεται το γκριπαρισμα, η ενεργη διατομη του μειωνεται δραματικά με αποτελεσμα την αυξηση της αντιστασης..
(δεν αναφερομαι τοσο στο "στενεμα" του καλωδιου λογω πιεσης οσο στην επιφανεια επαφης της φισας/κλεμενς/ακροδεκτη με την περιφερεια του καλωδιου..)

dankannn
22/10/2021, 15:28
Για αυτό και στην ένωση που πρεσάρουμε βάζουμε και κόλληση.
Ακόμα, το καλύτερο είναι να βάζουμε καλώδια με περίβλημα σιλικόνης μιας και έχουν καλύτερη αντοχή στις θερμοκρασίες και το τσάκισμα , Και φυσικά στην σωστή διάμετρο ανάλογα με την χρήση που θα κάνουμε.
Τέλος εγώ βάζω και διηλεκτρικό γράσο στις επαφές με τους connector

Aπο κάτω δυο site που έχουν έναν τυφλοσούρτη στο τι διάμετρο καλωδίου βάζουμε ανάλογα με την εφαρμογή ,αμπερ κλπ

https://purposebuiltmoto.com/top-5-wiring-mistakes-avoid-cafe-racer/

https://www.motorcyclezombies.com/rebuild-tune-motorcycle/electrical-systems-wiring/simple-motorcycle-wiring/

JNP
22/10/2021, 16:37
dankannn:
Τέλος εγώ βάζω και διηλεκτρικό γράσο στις επαφές με τους connector

Αυτό το διηλεκτρικο γρασσο είναι κατάλληλο και για την επικάλυψη και μονωση των πόλων της μπαταρίας;

dankannn
25/10/2021, 10:03
dankannn:
Τέλος εγώ βάζω και διηλεκτρικό γράσο στις επαφές με τους connector

Αυτό το διηλεκτρικο γρασσο είναι κατάλληλο και για την επικάλυψη και μονωση των πόλων της μπαταρίας;

Για την μπαταρία στο αυτοκίνητο βάζω βαζελίνη , παλιά είχα βάλει Liqui Moly LM3141 Σπρέι
Στην μηχανή δεν έχω βάλει κάτι

skountouflis
19/03/2022, 13:09
Πολλή καλή δουλειά και για crimp στα κοινά μεγέθη κάνει και το Stanley FMHT0-96230 .. πολυεργαλειο...

νεοσσός
19/03/2022, 14:45
Πολλή καλή δουλειά και για crimp στα κοινά μεγέθη κάνει και το Stanley FMHT0-96230 .. πολυεργαλειο...
Σήμερα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&p=3128911&viewfull=1#post3128911) μας το παρουσίασε ο αθερίνος.

νεοσσός
12/06/2022, 23:30
Μετά από 10άδες χρήσεις, θα έλεγα ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την πρέσα ακροδεκτών RJ45 της Lanberg (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&p=3128935&viewfull=1#post3128935). Ελαφρύ εργαλείο, με μέτρια συναρμογή, η οποία όμως μετά από καμιά 50αριά χρήσεις, έχει 100% επιτυχία στο πρεσάρισμα των RJ45. Για το συγκεκριμένο τύπο υπομοχλίου, δεν χρειάζεται πολύ μεγάλη πίεση για να δώσει σωστό αποτέλεσμα, ενώ ο ενσωματωμένος κόφτης και απογυμνωτής παραμένουν καλοί. Υπάρχουν βέβαια πρέσες RJ45 με περισσότερα υπομόχλια, που χρειάζονται ακόμα λιγότερη πίεση. Γενικά τα εργαλεία αυτά κρίνονται σε 4ψήφιο αριθμό χρήσεων, οπότε έχουμε μέλλον για να αποδείξει την αντοχή του.

Αντιθέτως, ο γκρι κόφτης και απογυμνωτής της ίδιας εταιρείας (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&p=3129085&viewfull=1#post3129085), δεν αξίζει ούτε το 1/10 από τα 3,5€ του. Ενώ στις πρώτες χρήσεις φαινόταν καλός στο κόψιμο, μετά από λίγο καιρό άρχισε να δυσκολεύεται πολύ να κόψει τα καλώδια συμμετρικά και να χρειάζεται πίεση με τα δύο χέρια. Σαν απογυμνωτής επίσης δεν βολεύει, αφού θέλει συχνά ρύθμιση με σταυροκατσάβιδο. Πρέπει κάποια στιγμή να αγοράσω καλύτερο απογυμνωτή και κόφτη για καλώδια δικτύου (https://www.e-shop.gr/lanberg-universal-stripping-tool-for-utp-stp-and-data-cables-p-PER.758174), αλλά μέχρι στιγμής κάνω με συμβιβασμούς τις παραπάνω δουλειές με την πρέσα που ανέφερα πιο πάνω.

Ο μαύρος τριπλής διατομής απογυμνωτής ομοαξονικών καλωδίων (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&p=3129085&viewfull=1#post3129085), είναι αρκετά καλός. Χρειάζεται περιστασιακά ρύθμιση με allen key, αλλά κάνει ικανοποιητικά τη δουλειά του. Υπάρχει αντίστοιχος μονής κοπής της Knippex, για καλώδια δικτύου, αλλά δεν έχει ενσωματωμένο κόφτη, οπότε προς το παρόν δεν θα τον προτιμήσω.

McGyver
05/04/2023, 10:04
442433

Άλλο πράμα ο Ιάπωνας ρε παιδί μου :D ...

SeniorCanardo
05/04/2023, 10:30
442433

Άλλο πράμα ο Ιάπωνας ρε παιδί μου :D ...

Πορτοκαλί το βλέπω, μπας και είναι KTM και χαλάσει μόλις δει τον πρώτο ακροδέκτη.:bawl:

McGyver
05/04/2023, 10:51
Πορτοκαλί το βλέπω, μπας και είναι KTM και χαλάσει μόλις δει τον πρώτο ακροδέκτη.:bawl:

Νομίζω το άκουσα να φωνάζει "δώσε πινάκια στο λαό" :lol:!!!

Θηλυκό JST SM 1.95mm :D

442434

silkman
05/04/2023, 13:55
442433

Άλλο πράμα ο Ιάπωνας ρε παιδί μου :D ...

Ιντερνετική αγορά; Εχει κανένας γιαπωνέζικα Αθήνα;

McGyver
05/04/2023, 14:08
Ιντερνετική αγορά; Εχει κανένας γιαπωνέζικα Αθήνα;

https://grobotronics.com/engineer.html

:winka:

Num8
06/04/2023, 22:46
Έχει κάποιος να προτείνει κάποια αξιόπιστη πρέσα για ακροχυτωνια - μυτακια που να κάνει τετράγωνη την μυτη μέχρι 30€-40€..??

R43
06/04/2023, 23:12
Έχει κάποιος να προτείνει κάποια αξιόπιστη πρέσα για ακροχυτωνια - μυτακια που να κάνει τετράγωνη την μυτη μέχρι 30€-40€..??


Μάλλον αυτό:

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=10823

dumutrus
06/04/2023, 23:45
Δυστυχός McGyver αυτή είναι πολύ καλή πρέσα αλλά δεν κάνει τετράγωνη την μύτη που θέλει ο φίλος

Acacius
07/04/2023, 11:49
Έχει κάποιος να προτείνει κάποια αξιόπιστη πρέσα για ακροχυτωνια - μυτακια που να κάνει τετράγωνη την μυτη μέχρι 30€-40€..??

Είχε τέτοιες το Lidl την προηγούμενη εβδομάδα στα 22 ευρώ μαζί με ένα σκασμό ακροχιτώνια. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι αλλά ίσως αξίζει να περάσεις από κανένα κατάστημα, μήπως είναι ακόμα διαθέσιμες

Num8
07/04/2023, 16:00
Την είδα αλλά την ψηλοφοβηθηκα .. Ισως αν την ξαναβγάλει να της δώσω μια ευκαιρια ..Εχει και κάτι επιλογές κινεζικών στα 20€.. Μαλλον μια δοκιμή θα με πείσει...

silkman
07/04/2023, 23:40
Μάλλον αυτό:

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=10823

Αυτην την έχω και περα απο το γεγονός ότι πρεσαρει καλά (= δεν υπαρχει περίπτωση να βγει το ακροχιτωνιο) ΔΕΝ τα κάνει τετράγωνα και έχουν υπαρξει φορες που καλώδιο+ακροχιτωνιο δεν μπαινουν εκει που ειναι να μπουν πχ πρεσαριστη κλέμα μικρου μεγεθους πχ 1μμ^2.

Για σουπερ αποτελεσμα θελεις κατι τετοιο οπου σε επώνυμο μιλάμε αρκετά πάνω απο 100€
442528

442527