PDA

View Full Version : Το τρακτερ με τις σιδερενιες ροδες



mallllias
25/05/2021, 12:52
Καλησπερα σε ολους!
Ενα μικρο βιντεακι με ενα τρακτερ με σιδερενιες ροδες.
Μια μετατροπη απο, κανονικες ροδες
σε σιδερενιες ,για να μπορει να μπαινει σε εκτασεις με νερο για την καλλιέργεια ρυζιού.
Μια μετατροπη που μερικοι ισως δεν εχετε δει, ισως!
εδω το βιντεακι
https://www.youtube.com/watch?v=RwRasWGSjmk

gimli
25/05/2021, 14:46
Όλα τα τρακτέρ που χρησιμοποιούνται σε καλλιέργειες ρυζιού σιδερένιες ρόδες δεν έχουν;

McGyver
25/05/2021, 14:52
Καλό!

Ωραία παραγωγή!
Η πινακίδα Καβάλας all the money!

:beer:

mallllias
25/05/2021, 15:12
Όλα τα τρακτέρ που χρησιμοποιούνται σε καλλιέργειες ρυζιού σιδερένιες ρόδες δεν έχουν;

πανω κατω εδω στην Ελλαδα σε αυτο το μοτιβο ειναι η κατασκευη νομιζω.
Στο εξωτερικο εχουν διαφορες παραλλαγες αποτι εχω δει..

panavour
25/05/2021, 15:13
πανω κατω εδω στην Ελλαδα σε αυτο το μοτιβο ειναι η κατασκευη νομιζω.
Στο εξωτερικο εχουν διαφορες παραλλαγες αποτι εχω δει..

ειναι αναλογα την ποικιλια ρυζιου.:bawl:

mallllias
25/05/2021, 15:13
Καλό!

Ωραία παραγωγή!
Η πινακίδα Καβάλας all the money!

:beer:

Ευχαριστω!! Καβαλα - πατριδα!!

mallllias
25/05/2021, 15:15
ειναι αναλογα την ποικιλια ρυζιου.:bawl:

:):)

motojojo
25/05/2021, 15:23
Θα ήθελε νομίζω λίγο μικρότερη πίσω ρόδα, λες και το έστησαν για dragster μέσα στο ριζοχώραφο είναι! :lol:

Κατά τα αλλα κλασσικό ελληνικό τρακτέρ του προηγούμενου αιώνα χωρις μπάρα προστασίας.
Μου αρέσει που βγάζουν ακόμα ψωμί αλλά ρε γμτ ένα γμενο κομμάτι σωλήνα για την κακιά στιγμή δεν έχει κανένα.

mallllias
25/05/2021, 15:47
Θα ήθελε νομίζω λίγο μικρότερη πίσω ρόδα, λες και το έστησαν για dragster μέσα στο ριζοχώραφο είναι! :lol:

Κατά τα αλλα κλασσικό ελληνικό τρακτέρ του προηγούμενου αιώνα χωρις μπάρα προστασίας.
Μου αρέσει που βγάζουν ακόμα ψωμί αλλά ρε γμτ ένα γμενο κομμάτι σωλήνα για την κακιά στιγμή δεν έχει κανένα.

O ιδιοκτητης του τρακτερ μου ειπε πως ειναι παροπλισμενο ολο το χρονο, ζητημα να δουλεψει 10 ωρες συνολο.

panavour
25/05/2021, 19:59
Θα ήθελε νομίζω λίγο μικρότερη πίσω ρόδα, λες και το έστησαν για dragster μέσα στο ριζοχώραφο είναι! :lol:

Κατά τα αλλα κλασσικό ελληνικό τρακτέρ του προηγούμενου αιώνα χωρις μπάρα προστασίας.
Μου αρέσει που βγάζουν ακόμα ψωμί αλλά ρε γμτ ένα γμενο κομμάτι σωλήνα για την κακιά στιγμή δεν έχει κανένα.

Θα βγαλει κακο ονομα στο χωριο.
Ειναι σαν τις μοτο ,που αμα εχεις πισω βαση, με φλας,και κανονικη φωτιζομενη πινακιδα εισαι δαχτυλοδεικτουμενος στο χωριό.:roflmao:

doctoras
25/05/2021, 21:00
καλά! βίντεο εντιτινκ και λήψεις είσαι κορυφή! είσαι πολύ καλός για ερασιτέχνης. Το απογείωσες το υλικό, το παλιοτράκτερο φαίνεται ένα ωραίο κίτρινο ματ ρετρό χρώμα


τρία σημεία, ένα εκεί που κώλωσε παραλίγο να φάει το καναλέτο, έτσι τα σπάνε οι ριζάδες και τρέχουν αυτοί που κάνουν τις νερο-διανομές.
Δύο που έπαιρνες απο κοντινή απόσταση τη ρυμούλκηση με κώλόδιο - τριχιά και κόπηκε, εκεί αν βρεί άνθρωπο το ακρωτηριάζει απευθείας, δεν ξέρω αν το γνώριζες.
Τρία, στα καπάκια που με ενα κλειδί προσπαθεί να τοποθετήσει τους πόλους της μπαταρίας εντελώς χύμα και εκτός θέσης. Ετησίως σκοτώνονται δεκάδες άτομα από μπαταρίες που άθελα τους ενώνουν τους δύο πόλους με το κλειδί

νεοσσός
25/05/2021, 21:06
Καλησπερα σε ολους!
Ενα μικρο βιντεακι με ενα τρακτερ με σιδερενιες ροδες.
Μια μετατροπη απο, κανονικες ροδες
σε σιδερενιες ,για να μπορει να μπαινει σε εκτασεις με νερο για την καλλιέργεια ρυζιού.
Μια μετατροπη που μερικοι ισως δεν εχετε δει, ισως!
εδω το βιντεακι
https://www.youtube.com/watch?v=RwRasWGSjmk
Πολύ καλή παραγωγή, όπως άλλωστε όλες οι δημιουργίες σου. Ξέρουμε πια ότι ξεχωρίζεις. Κάνεις ένα παλιό τρακτέρ που κινείται νωχελικά στον ορυζώνα, να φαντάζει σαν τον κυρ Γιονάρη στο Ντόνινγκτον (https://www.youtube.com/watch?v=H93kPnDQEqA).

Το σημείο με την κοντινή λήψη, αν δεν ήταν με τηλεφακό και zoom, πραγματικά ήταν πολύ επικίνδυνο. Συρματόσχοινα υπό μηχανική τάση που σπάνε είναι πάρα πολύ επικίνδυνα. Πρέπει να έχεις μεγάλη απόσταση όταν γίνεται ρυμούλκηση.

sanctusan
25/05/2021, 23:50
Μεγάλε μπράβο! Πολύ καλές δουλειές!

Μπες και στης ομάδα του moto.gr στο FB να τα ανεβάσεις.

DrBig
26/05/2021, 05:19
Καλησπερα σε ολους!
Ενα μικρο βιντεακι με ενα τρακτερ με σιδερενιες ροδες.
Μια μετατροπη απο, κανονικες ροδες
σε σιδερενιες ,για να μπορει να μπαινει σε εκτασεις με νερο για την καλλιέργεια ρυζιού.
Μια μετατροπη που μερικοι ισως δεν εχετε δει, ισως!
εδω το βιντεακι
https://www.youtube.com/watch?v=RwRasWGSjmk

:beer:
Οι πακιστανο-ινδοι εχουν αντιστοιχες μοντες με ροδες που μοιαζουν με ποταμοπλοιου.

mallllias
26/05/2021, 19:44
καλά! βίντεο εντιτινκ και λήψεις είσαι κορυφή! είσαι πολύ καλός για ερασιτέχνης. Το απογείωσες το υλικό, το παλιοτράκτερο φαίνεται ένα ωραίο κίτρινο ματ ρετρό χρώμα


τρία σημεία, ένα εκεί που κώλωσε παραλίγο να φάει το καναλέτο, έτσι τα σπάνε οι ριζάδες και τρέχουν αυτοί που κάνουν τις νερο-διανομές.
Δύο που έπαιρνες απο κοντινή απόσταση τη ρυμούλκηση με κώλόδιο - τριχιά και κόπηκε, εκεί αν βρεί άνθρωπο το ακρωτηριάζει απευθείας, δεν ξέρω αν το γνώριζες.
Τρία, στα καπάκια που με ενα κλειδί προσπαθεί να τοποθετήσει τους πόλους της μπαταρίας εντελώς χύμα και εκτός θέσης. Ετησίως σκοτώνονται δεκάδες άτομα από μπαταρίες που άθελα τους ενώνουν τους δύο πόλους με το κλειδί

Ευχαριστω φιλε.. το συγγεκρημενο καναλετο ειναι καινουργιο.
Εχει γινει καινουργιο δικτυο στην περιοχη απο εναν εργολαβο που εκανε μεχρι κ 300 μετρα την ημερα, με λειζερ μηχανηματα κ τετοια. Τετραγωνο σχημα κ οχι κυλινδρικο οπως τα κλασικα.
Ημουν υδρονομεας 3 χρονια στο ΤΟΕΒ της περιοχης κ ο τροπος που βγαζει το ΤΟΕΒ καναλετα εδω ειναι ο παλιος παραδοσιακος , μεσα σε μητρες καλουπι καλουπι κομματι κομματι,
κ ζητημα την ημερα να βγαινουν 8 καναλετα απο 5 μετρα το καθενα.
Ναι η φαση με την τριχια ηταν απροσμενη, 2 φορες κοπηκε μαλιστα, κ αυτο με την μπαταριαδε το γνωριζα να σου πω..

mallllias
26/05/2021, 19:45
Μεγάλε μπράβο! Πολύ καλές δουλειές!

Μπες και στης ομάδα του moto.gr στο FB να τα ανεβάσεις.

Δεν εχω FB!!!

panoulis222
26/05/2021, 20:25
οχι πως εχω ιδεα, αλλα για την αχρηστη πληροφορια της ημερας.
γιατι αυτες οι ροδες δουλευουν μες στη λασπουρια? ξερω οτι οι κανονικοι τροχοι λογω μεγαλυτερης επιφανειας λειτουργουν σαν εμποδιο. αλλα αυτοι οι τροχοι μου φαινονται σαν μαχαιρι σε βουτηρο.
παρολα αυτα το βλεπω δουλευει κανονικα. οποτε τι χανω (στο περιπου)?

DrBig
26/05/2021, 20:41
οχι πως εχω ιδεα, αλλα για την αχρηστη πληροφορια της ημερας.
γιατι αυτες οι ροδες δουλευουν μες στη λασπουρια? ξερω οτι οι κανονικοι τροχοι λογω μεγαλυτερης επιφανειας λειτουργουν σαν εμποδιο. αλλα αυτοι οι τροχοι μου φαινονται σαν μαχαιρι σε βουτηρο.
παρολα αυτα το βλεπω δουλευει κανονικα. οποτε τι χανω (στο περιπου)?

Πιανουν σε στερεο εδαφος κατω απο την λασπη. Αντιθετα οταν η λασπη ειναι πολυ βαθια εχουν τις αλλες τυπου ποτομοπλοιου.

sanctusan
27/05/2021, 21:33
Θα ήθελα στο βίντεο να μπορώ να ακούσω πόσο φασαρία κάνει προσπαθώντας να ανέβει στη καρότσα!