PDA

View Full Version : Μήπως μου ζητάει πολλά ο μάστορας;



annasa
26/05/2021, 14:34
Αγαπητοί σύντροχοι, χαίρετε.

Βρίσκομαι σε μια κατάσταση που δεν έχω εμπειρία και ζητώ αν μπορείτε, να μου δώσετε μια γνώμη.

Πριν λίγο καιρό ένα αυτοκίνητο με χτύπησε από πίσω σταματημένη σε φανάρι κι εγώ με τη σειρά μου μετέφερα τον χτύπο στο μπροστινό αμάξι. Η μηχανή Kle500 του 2000 χτύπησε με τη μούρη το πορτμπαγκάζ του μπροστινού και μετά έπεσε κάτω. Εγώ δεν έπαθα τίποτα. Το κλε γραντζουνίστηκε μόνο λίγο στο μπροστινο φέρινγκ (καγκελα γαρ...) και το εμπρος φανάρι βγήκε από τη θέση του, βρήκα κι έναν σύνδεσμο (βίδα που κρατούσε μαζί δυο πλαστικά) που έσπασε από εκεί πέρα.

Στην οδήγηση έκτοτε μόνο σε κάτι λακούβες ακούω το φανάρι να χτυπιέται λίγο κι αυτό είναι όλο.
Αφού το ήλεγξε μάστορας που δεν ξέρω καλά, μου είπε δεν παίζουν καινούργια ανταλακτικά για να καλύψει η ασφαλιστική (εννοείται 20+ χρόνων μηχανη στα Χανιά...) οπότε να το πάμε σε φανοποιό ο οποίος θα κοστίσει γύρω στα 300 ευρώ.

Του το έκανα σαφές οτι σε καμία περίπτωση δεν θα δώσω τη μηχανή να της βάψει πλαστικά και να ξαναβάλει τα αυτοκόλλητα και τέτοια για ένα ραγισματάκι των 2εκατοστών που μπορώ εγώ η ίδια να του βάλω λίγη σιλικόνη απο τη μέσα πλευρά για να μην ανοίξει, και για λίγες αόρατες γραντζουνιές. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κουμπώσει το φανάρι στη θέση του.

Εκεί μου λέει οτι θέλει 50-60 ευρω εργατικά για τον ίδιο για να βγάλει το φανάρι από το φαίρινγκ και να το πάω στον φανοποιό που εκείνος μετά θα θέλει άλλα 50-80 ευρω για να του φτιάξει το πλαίσιο που κουμπώνει στο υπόλοιπο κεφάλι-τιμόνι (δεν ξέρω πως να το πω).

Εμένα αυτο το 50αρι για να βγάλει το φανάρι από εκει μου φαίνονται αρκετά χρήματα, ενώ τα άλλα ~60ευρω (υποθετικά πάντα γιατί ο φανοποιός μπορεί να ζητήσει και παραπάνω...) για να φτιαχτεί το πλαστικό πλαίσιο του φαναριού που απ' ότι φαίνεται του λείπει μόνον ένα κούμπωμα;;;

Δεν ξέρω, εννοείται πως είμαι πρωτάρα στις μεγάλες μηχανές αλλά μήπως τα παραλένε;
Μήπως να βρω κάποιον άλλο μάστορα στα Χανιά εκτός κάλυψης από την ασφαλιστική, να το δει και να μου φτιάξει κάτι με πιο καλή τιμή; Κάποιος που να έχει/είχε ΚLE παλιό μήπως μπορεί να μου πει μια γνώμη;

Σας επισυνάπτω μια φωτογραφία που είχα πάρει στο ατύχημα να κρίνετε κι εσείς... φαίνεται το ράγισμα και μια μουτζούρα που είναι η γραντζουνιά και το φανάρι πως έχει ξεκουμπώσει και έχει μετατοπιστεί πιο πίσω.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...
Άννα.

doctor_john
26/05/2021, 14:53
Λογικά ακούγονται όλα όσα αναφέρεις.
Το λύσε - δέσε θα μπορούσε να είναι και 30ε αλλά τι σε νοιάζει εφόσoν σε καλύπτει η ασφάλεια;..

Εσύ το χρειάζεσαι απείρακτο, υπάρχουν και μεταχειρισμένα ανταλλακτικά να σου βάλει ο αρχικός με 25-30ε το κομμάτι που φεύγεις στο δίωρο
και δεν είναι σπασμένα.

Πρόσεχε το γιατί για να έχεις κάτι με διαφορά καλύτερο θες αρκετά χρήματα. Μη το βλέπεις παλιό, αξίζει τον κόπο.

Parking
26/05/2021, 14:54
πάρε προσφορές κι από άλλους
Για σιλικόνη δεν ξέρω ίσως εποξική από μέσα είναι πιο καλά

sapila racing
26/05/2021, 15:52
Μήπως να βρω κάποιον άλλο μάστορα στα Χανιά εκτός κάλυψης από την ασφαλιστική, να το δει και να μου φτιάξει κάτι με πιο καλή τιμή; Κάποιος που να έχει/είχε ΚLE παλιό μήπως μπορεί να μου πει μια γνώμη;



Η ζημιά ειναι μικρή, εχεις το ραγισμα που φαίνεται και θα εχει σπάσει και η βαση του φαναριού, που δεν φαίνεται.

Τι εννοείς με το 'εκτός κάλυψης απο την ασφαλιστική' ?
Ισως εννοείς εκτός φιλικού διακανονισμού, αλλλιως δεν το καταλαβαίνω.

Παντως η ασφαλιστική λογικά θα πρέπει να σε καλύψει 100% σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και εργασία σε οποιον μαστορα και να πας.
Απλά με τον φιλικό διακανονισμό δεν συμμετέχεις καθόλου εσυ και γινεται μεταξυ τους η συναλλαγή.

annasa
26/05/2021, 15:56
Doctor_John Ευχαριστώ για την απάντηση,
άρα ένα 100ευρώ είναι μια κανονική τιμή για να έχω την μηχανή σε σωστή κατάσταση και να διαρκέσει. Δίκιο έχεις, αν αρχίσω τα πασαλείμματα από τώρα, σε μερικά χρόνια μπορεί να μου βγάλει άλλα.

Parking ευχαριστώ, θα το πάω και σε άλλους να μου πουν, θα ρωτήσω και για εποξική.

sapila racing ναι, το έχει δει πραγματογνώμονας, δυστυχώς αμέλησα να μάθω περισσότερες λεπτομέριες γιατί το συμβάν έγινε μια εβδομάδα πριν μετακομίσω μόνιμα στο εξωτερικό και τώρα είμαι στα τηλέφωνα με τον μάστορα που το πήγα αρχικά να το αναλάβει. Θα υπάρξει 100% κάλυψη, αυτό γνωρίζω μόνο.

Δηλαδή πιστεύετε οτι είναι καλύτερα να δώσω 300 ευρώ που θα τα πάρω μετά και να ξεμπερδεύω εντελώς, παρά να φτιάξω μόνο το φανάρι να κουμπώσει. Ωραία, ήθελα να δω αν οι τιμές αυτές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα κι απ' ότι μου λέτε είναι οκ.

Συγγνώμη για την μαζική απάντηση, δεν έχω μάθει ακόμη τα κόλπα του φόρουμ..!

annasa
26/05/2021, 16:08
"Τι εννοείς με το 'εκτός κάλυψης απο την ασφαλιστική' ?
Ισως εννοείς εκτός φιλικού διακανονισμού, αλλλιως δεν το καταλαβαίνω."

Εννοούσα μήπως να μη ασχοληθώ με το να κυνηγήσω την ασφαλιστική να στείλει πάλι πραγματογνωμονα σε καινούργιο συνεργείο, αλλα αν είναι απλή (και φτηνή) η επισκευή του φαναριού να βάλω τα λεφτά από την τσέπη μου για να τελειωνει η υποθεση

cityfly
26/05/2021, 16:17
"Τι εννοείς με το 'εκτός κάλυψης απο την ασφαλιστική' ?
Ισως εννοείς εκτός φιλικού διακανονισμού, αλλλιως δεν το καταλαβαίνω."

Εννοούσα μήπως να μη ασχοληθώ με το να κυνηγήσω την ασφαλιστική να στείλει πάλι πραγματογνωμονα σε καινούργιο συνεργείο, αλλα αν είναι απλή (και φτηνή) η επισκευή του φαναριού να βάλω τα λεφτά από την τσέπη μου για να τελειωνει η υποθεση

Πες στην ασφαλιστική να σταματήσει τις βλακείες και να πληρώσει κανονικά.
Η υποχρέωση της είναι να επαναφέρει τη μηχανή στην πρότερη κατάσταση που σημαίνει ότι είναι λογικό να προτίνει μεταχειρισμένο ανταλλακτικό. Αν όμως δεν υπάρχει είναι δικό της πρόβλημα, ή να ψάξει να βρει ή να πληρώσει καινούργιο.

Edit: τώρα πρόσεξα ότι είπες ότι θα υπάρξει 100% κάλυψη, ας συνεννοηθεί ο μάστορας απευθείας με την ασφαλιστική τότε, συνήθως έτσι γίνεται. Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να πληρώσεις και να απευθυνθείς στην ασφαλιστική αλλά να το κάνουν μεταξύ τους. Αντιπροσωπεία υπάρχει; Μήπως να το αναλάβουν αυτοί;

panavour
26/05/2021, 16:24
Πες στην ασφαλιστική να σταματήσει τις βλακείες και να πληρώσει κανονικά.
Η υποχρέωση της είναι να επαναφέρει τη μηχανή στην πρότερη κατάσταση που σημαίνει ότι είναι λογικό να προτίνει μεταχειρισμένο ανταλλακτικό. Αν όμως δεν υπάρχει είναι δικό της πρόβλημα, ή να ψάξει να βρει ή να πληρώσει καινούργιο.

δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι σκληρη. οι ασφαλιστικες εχουν κανονα απαξιωσης που παει με την παλαιοτητα,και καινουργιο να πληρωσεις,θα σου δωσουν λιγωτερα αναλογα με την παλαιοτητα.

annasa
26/05/2021, 16:28
Πες στην ασφαλιστική να σταματήσει τις βλακείες και να πληρώσει κανονικά.
Η υποχρέωση της είναι να επαναφέρει τη μηχανή στην πρότερη κατάσταση που σημαίνει ότι είναι λογικό να προτίνει μεταχειρισμένο ανταλλακτικό. Αν όμως δεν υπάρχει είναι δικό της πρόβλημα, ή να ψάξει να βρει ή να πληρώσει καινούργιο.

Edit: τώρα πρόσεξα ότι είπες ότι θα υπάρξει 100% κάλυψη, ας συνεννοηθεί ο μάστορας απευθείας με την ασφαλιστική τότε, συνήθως έτσι γίνεται. Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να πληρώσεις και να απευθυνθείς στην ασφαλιστική αλλά να το κάνουν μεταξύ τους. Αντιπροσωπεία υπάρχει; Μήπως να το αναλάβουν αυτοί;

Ευχαριστώ cityfly. Υπάρχει αντιπροσωπεία της καβασακι στα Χανια, αλλα οταν είχα παει για ενα κρυσταλο φλας (το πορτοκαλι) μου ζητησανε 10 ευρω (οσο κανει ολοκληρο το φλας) και εχω στραβωσει με αυτους. Βεβαια θα μου πεις "βρε κοπελια πολυ τα ψειριζεις"...

panavour
26/05/2021, 16:34
Ευχαριστώ cityfly. Υπάρχει αντιπροσωπεία της καβασακι στα Χανια, αλλα οταν είχα παει για ενα κρυσταλο φλας (το πορτοκαλι) μου ζητησανε 10 ευρω (οσο κανει ολοκληρο το φλας) και εχω στραβωσει με αυτους. Βεβαια θα μου πεις "βρε κοπελια πολυ τα ψειριζεις"...

Τοσο κανει το μαμά κρυσταλλο,ολο το φλας κανει 40.ΤΟ ΜΑΜΑ

annasa
26/05/2021, 16:42
Τοσο κανει το μαμά κρυσταλλο,ολο το φλας κανει 40.ΤΟ ΜΑΜΑ

:facepalm: ααα... πολύ ωραία. Ωραία, τουλάχιστον αφού κερνάει η ασφαλιστική του άλλου, θα το πάω στην αντιπροσωπεία να βρουν την άκρη μόνοι τους με αυθεντικά κομμάτια κι όχι να πηγαίνω εγώ αποσυνδεμένο το εμπρος φανάρι σε φαναρτζή να μου το φτιάξει.

toyar
26/05/2021, 16:52
η ασφαλιστικη αφου λυθει το μουτρο και φανει τι ακριβως εχει σπασει θα πληρωσει το 100% αθικτου ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ανταλλακτικου
συν τα εργατικα για το λυσε δεσε
εσυ θα κρατησεις το σπασμενο κομματι το οποιο αν θελεις και συμφερει μπορεις να το επισκευασεις
εναλλακτικα μπορεις να ζητησεις μετρητα κανοντας μια υπευθυνη δηλωση και να το επισκευασεις αν οποτε και οπως θες
δεν καταλαβαινω τι σε προβληματιζει

annasa
26/05/2021, 17:05
η ασφαλιστικη αφου λυθει το μουτρο και φανει τι ακριβως εχει σπασει θα πληρωσει το 100% αθικτου ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ανταλλακτικου
συν τα εργατικα για το λυσε δεσε
εσυ θα κρατησεις το σπασμενο κομματι το οποιο αν θελεις και συμφερει μπορεις να το επισκευασεις
εναλλακτικα μπορεις να ζητησεις μετρητα κανοντας μια υπευθυνη δηλωση και να το επισκευασεις αν οποτε και οπως θες
δεν καταλαβαινω τι σε προβληματιζει

ευχαριστω για την πληρη πληροφορηση, μακαρι να μου τα ελεγε κι ο μαστορας τοσο απλα και κατανοητα!
με προβληματιζει το να δωσω 50 ευρω για τα 2 λεπτα που θα κανει να λυσει 10 βιδες και να ξεκουμπωσει 2-3 φισακια. Αυτο με προβληματιζει και ρωταω εδω αν ξερει κανεις οτι αυτη η ελαχιστη τεχνικη διαδικασια μπορει να γινει γρηγορα και φτηνα χωρις να περιμενω τα παρε-δωσε με ασφαλιστικες. Γιατι αν ειναι κατι γρηγορο και απλο, το προτιμω να δωσω 40 ευρω σε εναν μαστορα να μου κανει την εξυπηρετηση -και να ειναι καλη δουλεια σαφως- παρα τα γραφειοκρατικα. :)

panavour
26/05/2021, 17:12
ευχαριστω για την πληρη πληροφορηση, μακαρι να μου τα ελεγε κι ο μαστορας τοσο απλα και κατανοητα!
με προβληματιζει το να δωσω 50 ευρω για τα 2 λεπτα που θα κανει να λυσει 10 βιδες και να ξεκουμπωσει 2-3 φισακια. Αυτο με προβληματιζει και ρωταω εδω αν ξερει κανεις οτι αυτη η ελαχιστη τεχνικη διαδικασια μπορει να γινει γρηγορα και φτηνα χωρις να περιμενω τα παρε-δωσε με ασφαλιστικες. Γιατι αν ειναι κατι γρηγορο και απλο, το προτιμω να δωσω 40 ευρω σε εναν μαστορα να μου κανει την εξυπηρετηση -και να ειναι καλη δουλεια σαφως- παρα τα γραφειοκρατικα. :)

το λυσιμο-δεσιμο δεν ειναι τιποτα,το κολλημα ομως θελει δουλεια(λογω χρονου στεγνωματος κολλας-εξαρτηματων) αν τα κολλησεις και δεν παρεις καινουργιο-μεταχειρισμενο.

annasa
26/05/2021, 17:18
το λυσιμο-δεσιμο δεν ειναι τιποτα,το κολλημα ομως θελει δουλεια(λογω χρονου στεγνωματος κολλας-εξαρτηματων) αν τα κολλησεις και δεν παρεις καινουργιο-μεταχειρισμενο.

βρηκα το πως μοιαζει το πισω μερος του φαναριου των κλε2005-6-7 και μου εχει σπασει το ενα απο τα 4 κρατηματα. Πιστεύω οτι και στη σειρα του κλε500 του 2000 η δομη δεν θα διαφερει και παρα πολυ , παροτι η διακοσμηση του φαναριου ειναι διαφορετικη.
Εαν μπει το φαναρι στη θεση του κανονικα (γιατι μπορει να ξεκουμπωσε μονο και μονο απο τον χτυπο) και βιδωθουν καλα οι περισσευουμενες 3 βιδες, δεν θα κρατησει; Δεν το πηγαινω για μοτοκρος
Γιατι για να κολλησει το σπασμενο πλαστικο και να κρατησει, δεν το βρισκω πολυ πιθανο :(


428231

annasa
26/05/2021, 17:29
μου ειπε ο μαστορας οτι δεν βρισκει αυθεντικα λογω της παλαιοτητας της μηχανης, και ιμιτασιον δεν θελω να βαλω, γιατι η μηχανη ειναι κρατημενη σε κατασταση "του κουτιου" οπου ολα πανω γραφουν kawasaki και απλα θελω να επεμβω το λιγοτερο δυνατο. Ακομη και το βαψιμο σε φαναρτζη, ακομη κι αυτο θα χαλουσε το αυθεντικο χρωμα της.

Παρολα αυτα, μου δωσατε ολες τις δυνατες οπτικες αναφορικα με την ερωτηση μου κι ευχαριστω καθε εναν ξεχωριστα για το ενδιαφερον!

Οποτε νομιζω οτι καπου εδω μπορω να μαζεψω τις πληροφοριες και να κανω το κουμαντο μου.

Ευχαριστω πολυ!

AristidisZ
26/05/2021, 17:40
Δε το βρίσκει ούτε μεταχειρισμένο ;
Εντύπωση μου κάνει

annasa
26/05/2021, 17:45
Δε το βρίσκει ούτε μεταχειρισμένο ;
Εντύπωση μου κάνει

καινουργιο αυθεντικο, δεν βρισκει. Τώρα το μεταχειρισμένο αυθεντικο ξερω 'γω;... θα μου πειτε, δυο λαμπες ειναι... δεν ξερω, το σκεφτομαι.

toyar
26/05/2021, 17:56
καινουριο αυθεντικο και να βρει δε σε συμφερει γιατι ειναι πανακριβο και η ασφαλεια στα καινουρια καλυπτει ενα μικρο ποσοστο
μεταχειρισμενο θα βαλεις....και το δικο σου μεταχειρισμενο ηταν
αν και το αυτακι κολλιεται........

panavour
26/05/2021, 18:00
https://www.megazip.net/zapchasti-dlya-motocyklov/kawasaki/kle500-1640/kle500-2868/kle500-a10-798374/headlight-s-14010005

panavour
26/05/2021, 18:04
https://www.bike-parts-kawa.com/kawasaki-motorcycle/500-MOTOS/2000/KLE500/KLE500-A10/LENS-S-/5002233/G_03/0/4229

panavour
26/05/2021, 18:08
https://www.kawasakisklep.pl/en/headlight-s-562490-p.html

annasa
26/05/2021, 18:10
https://www.bike-parts-kawa.com/kawasaki-motorcycle/500-MOTOS/2000/KLE500/KLE500-A10/LENS-S-/5002233/G_03/0/4229

ευχαριστώ panavour, βλεπω οτι το κυριως μέρος είναι "χυτό" κι απο εκεί έχει σπάσει το αυτάκι, το οποίο το έχω κρατήσει. Θα ζητήσω να μου το κολλήσουνε, απο εκεί και πέρα 230 λιρες είναι πολλά :)



toyar δεν ηταν μεταχειρισμενο, είναι πρώτο χέρι η μηχανή και δεν είχε πέσει ποτέ.

panavour
26/05/2021, 18:18
τα πλαστικα συνηθως γραφουν απο τι πλαστικο ειναι.
συνηθως ειναι ΑBS
Θελουν κολλα ΕΙΔΙΚΑ για ABS
δεν κανουν ολες.
μπες στα σαιτ των εταιρειων κολλας να δεις
καλυτερες οι κολλες που θελουν 12-36 ωρες να κολλησουν.
μπορεις να το κανεις και μονη σου αν πιανουν τα χερια σου.

annasa
26/05/2021, 18:28
τα πλαστικα συνηθως γραφουν απο τι πλαστικο ειναι.
συνηθως ειναι ΑBS
Θελουν κολλα ΕΙΔΙΚΑ για ABS
δεν κανουν ολες.
μπες στα σαιτ των εταιρειων κολλας να δεις
καλυτερες οι κολλες που θελουν 12-36 ωρες να κολλησουν.
μπορεις να το κανεις και μονη σου αν πιανουν τα χερια σου.

αν και για κατι τετοια με τρωνε τα χερια μου να ασχοληθω, φοβαμαι να αποσυνδεσω το καντραν απο τα καλωδια και δεν ξερω τι αλλο περναει απο εκει περα, ατερμονας ντιζα κλτ, ας το αφησω στον ειδικο, αλλωστε το κοστος σε χρημα και αναμονη θα πεσει κατακορυφα αν απλα παω ολη τη μηχανη για ενα κολλημα που θα εχουν και τις καταλληλες κολες.

Αυτο που θα μπορουσε να γινει εξαρχης απο τον μαστορα οταν πρωτοανοιξε τη μηχανη να δει τι θελει για τον πραγματογνωμονα. Χασιμο χρονου.

Acacius
26/05/2021, 18:29
Υπάρχουν βίντεο στο youtube (https://www.youtube.com/results?search_query=headlight+tab+repair) που μπορεί να σε βοηθήσουν με την επισκευή του πλαστικού, αν θέλεις να ασχοληθείς η ίδια.

[edit] Απάντησες ήδη, οπότε μάλλον άκυρο.

AristidisZ
26/05/2021, 18:30
toyar δεν ηταν μεταχειρισμενο, είναι πρώτο χέρι η μηχανή και δεν είχε πέσει ποτέ.

Σε μηχανή τέτοιας παλαιότητας, αν προσκομίσεις παραστατικό καινούργιου (γνήσιου) ανταλλακτικού, θα σου καλύψουν (χαμηλό) ποσοστό του παραστατικού, π.χ. 30%

Αν πας παραστατικό για μτχ γνήσιο ανταλλακτικό, σου καλύπτουν όλο το ποσόν

annasa
26/05/2021, 18:37
Υπάρχουν βίντεο στο youtube (https://www.youtube.com/results?search_query=headlight+tab+repair) που μπορεί να σε βοηθήσουν με την επισκευή του πλαστικού, αν θέλεις να ασχοληθείς η ίδια.

[edit] Απάντησες ήδη, οπότε μάλλον άκυρο.

χμ.. νομιζα οτι το εμπρος φως βγαινει απο μεσα, αφου βγαλεις το καντραν, αλλα απ οτι βλεπω απο το μανιουαλ του κλε του 2005, βγαινει απο μπροστα, οποτε θα μπορουσα απλως να ριξω μια ματια και να κρινω..

annasa
26/05/2021, 18:39
Σε μηχανή τέτοιας παλαιότητας, αν προσκομίσεις παραστατικό καινούργιου (γνήσιου) ανταλλακτικού, θα σου καλύψουν (χαμηλό) ποσοστό του παραστατικού, π.χ. 30%

Αν πας παραστατικό για μτχ γνήσιο ανταλλακτικό, σου καλύπτουν όλο το ποσόν

σε δεύτερη φάση θα κοιταξω αν βρω κανενα γνησιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και τιμή, ευχαριστώ για την πληροφορία!

bulmont
26/05/2021, 18:41
Στην θέση σου θα πλήρωνα τα 350 ευρώ που αρχικά σου ζήτησαν (50 ο μηχανικός γιά λύσε-δέσε το φαίρινγκ και 300 ο φανοποιός).

Θα τα πλήρωνα, γιά να επισκευαστεί σωστά η ζημιά ομως, και όχι προχειροδουλειά.....

Δηλαδή τα 50 ευρώ του συνεργείου, δεν είναι πολλά γιά να λυθεί και να ξαναμονταριστεί φαίρινγκ, μάσκα, φλάς, φανάρι κλπ

Τα δε 300 του φαναρτζή περιλαμβάνουν σωστή επιδιόρθωση του σπασίματος στο φαίρινγκ, κόλημα τα αυτάκια φαναριου-φαίρινγκ
που είναι σπασμένα και βάψιμο (το οποίο περιλαμβάνει στόκους, αστάρια, χρώματα, βερνίκια αυτοκόλλητα κλπ)......

Σίγουρα δεν είναι και φτηνά, τσιμπημένη τιμή είναι αλλά όχι και εξωφρενική....

Και μην ξεχνάς πώς σε ''εργατικά'' η ασφάλεια καλύπτει όλο το ποσό, δεν παίζει παλαιότητα εκεί....

Αφού λοιπόν πληρώνει η ασφαλιστική ψάξε σωστά μαστόρια και το μηχανάκι θα γίνει κουκλί...

annasa
26/05/2021, 18:47
Στην θέση σου θα πλήρωνα τα 350 ευρώ που αρχικά σου ζήτησαν (50 ο μηχανικός γιά λύσε-δέσε το φαίρινγκ και 300 ο φανοποιός).

Θα τα πλήρωνα, γιά να επισκευαστεί σωστά η ζημιά ομως, και όχι προχειροδουλειά.....

Δηλαδή τα 50 ευρώ του συνεργείου, δεν είναι πολλά γιά να λυθεί και να ξαναμονταριστεί φαίρινγκ, μάσκα, φλάς, φανάρι κλπ

Τα δε 300 του φαναρτζή περιλαμβάνουν σωστή επιδιόρθωση του σπασίματος στο φαίρινγκ, κόλημα τα αυτάκια φαναριου-φαίρινγκ
που είναι σπασμένα και βάψιμο (το οποίο περιλαμβάνει στόκους, αστάρια, χρώματα, βερνίκια αυτοκόλλητα κλπ)......

Σίγουρα δεν είναι και φτηνά, τσιμπημένη τιμή είναι αλλά όχι και εξωφρενική....

Και μην ξεχνάς πώς σε ''εργατικά'' η ασφάλεια καλύπτει όλο το ποσό, δεν παίζει παλαιότητα εκεί....

Αφού λοιπόν πληρώνει η ασφαλιστική ψάξε σωστά μαστόρια και το μηχανάκι θα γίνει κουκλί...

αυτό πιστεύω είναι μονόδρομος εαν θέλω να γίνει άψογη δουλεια... με ενοχλεί που από ένα "τίποτα" γίνεται όλη αυτή η μανούρα και χωρίς να φταίω κιόλας, και γι αυτό αυτή η εμμονή μηπως και γλυτώσω κάποια -αρκετά- χρήματα. Αλλά εν τέλει αυτή είναι η μόνιμη λύση.

annasa
26/05/2021, 18:53
(και η ειρωνια της υπόθεσης είναι οτι αυτός που μας καραμπόλιασε δεν έπαθε απολύτως τίποτα γιατί με βρήκε με τον προφυλακτήρα του ακριβώς στο πίσω λάστιχο... τέλος πάντων)

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας που δείξατε ενδιαφέρον και με βοηθήσατε!

cityfly
26/05/2021, 20:25
δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι σκληρη. οι ασφαλιστικες εχουν κανονα απαξιωσης που παει με την παλαιοτητα,και καινουργιο να πληρωσεις,θα σου δωσουν λιγωτερα αναλογα με την παλαιοτητα.

Οι ασφαλιστικές κοιτάνε πώς να μην πληρώσουν αλλά αν τους ζορίσεις το κάνουν. Όταν, όπως καταλαβαίνω, έχουν αποδεχτεί την ευθύνη του άλλου δεν μπορούν να πουν κάτι. Δεν λέω να απαιτήσεις να μπει καινούργιο σε παλιό αλλά δεν μπορεί να σου πει η ασφαλιστική δεν υπάρχει μεταχειρισμένο και δεν στο πληρώνω όλο, η απάντηση είναι «πρόβλημά σου».
Μιλώντας πάντα για την περίπτωση που δεν υπάρχει και τουλάχιστον 5 χρονών και πάνω.

cityfly
26/05/2021, 20:28
αυτό πιστεύω είναι μονόδρομος εαν θέλω να γίνει άψογη δουλεια... με ενοχλεί που από ένα "τίποτα" γίνεται όλη αυτή η μανούρα και χωρίς να φταίω κιόλας, και γι αυτό αυτή η εμμονή μηπως και γλυτώσω κάποια -αρκετά- χρήματα. Αλλά εν τέλει αυτή είναι η μόνιμη λύση.

Αυτό όμως είναι όλο ή σχεδόν όλο εργασία, σωστά; Οπότε όλα θα τα πληρώσει η ασφάλεια έτσι κι αλλιώς

panavour
26/05/2021, 20:30
Οι ασφαλιστικές κοιτάνε πώς να μην πληρώσουν αλλά αν τους ζορίσεις το κάνουν. Όταν, όπως καταλαβαίνω, έχουν αποδεχτεί την ευθύνη του άλλου δεν μπορούν να πουν κάτι. Δεν λέω να απαιτήσεις να μπει καινούργιο σε παλιό αλλά δεν μπορεί να σου πει η ασφαλιστική δεν υπάρχει μεταχειρισμένο και δεν στο πληρώνω όλο, η απάντηση είναι «πρόβλημά σου».
Εγώ τουλάχιστον αυτό θα τους έλεγα και τους έχω πει.

Και μεις τους τοχουμε πει ,και μας ειπαν ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ την λυση που σας προτεινουμε ,η λυση θα δωθει ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ.
Το αποτελεσμα η καταθεση ΑΓΩΓΗΣ και ελαχιστα πριν την δικη ΑΠΟΔΟΧΗ και ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ απο την ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ.
Και αφου εχεις πληρωσει δικηγορους παραβολα κλπ.

cityfly
26/05/2021, 20:42
Και μεις τους τοχουμε πει ,και μας ειπαν ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ την λυση που σας προτεινουμε ,η λυση θα δωθει ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ.
Το αποτελεσμα η καταθεση ΑΓΩΓΗΣ και ελαχιστα πριν την δικη ΑΠΟΔΟΧΗ και ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ απο την ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ.
Και αφου εχεις πληρωσει δικηγορους παραβολα κλπ.

Εκεί ΔΥΣΤΥΧΩΣ το θέμα είναι ποιος έχει το πάνω χέρι, εμάς σε μια περίπτωση που μας έτυχε με ζημιά στο αμάξι άρχισαν κάτι τέτοια, αλλά επειδή ο αδερφός μου είναι δικηγόρος τους άρχισε κάτι περί «θετικής και αποθετικής ζημιάς» (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό αλλά νομιζώ μπορείς να ισχυριστείς και να διεκδικήσεις διάφορα πχ φοβία ως αποτέλεσμα του ατυχήματος - μπορεί να μην το διατυπώνω απολύτως σωστά) είδαν κι ότι είναι δικηγόρος οπότε το βούλωσαν και πλήρωσαν επιτόπου.
Το δια ταύτα με τη δική μου εμπειρία είναι ότι ξέρουν παρά πολύ καλά πότε θα χάσουν και πότε παίζεται και δεν θέλουν ούτε αυτοί δικαστήρια γιατί και σε αυτούς κοστίζουν.
Όταν λοιπόν είτε το ποσό δεν αξίζει τον κόπο για αυτούς είτε δεν είναι στο παίζεται αν καταλάβουν (ή πιστέψουν) ότι θα το πας μέχρι τέρμα πληρώνουν.
Αυτό βέβαια δεν τους κάνει καλούς, απόδειξη πόσο την πάρτη τους κοιτάνε μόνο είναι.
Εσάς πώς και το πήγαν τόσο τέρμα; Και στο συμβιβασμό τελικά πήρατε αυτά που θέλατε; Δεν ρωτάω αυτά που ζητάγατε δικαστικά υποθέτω ότι εσείς άπαξ και πήγε εκεί ζητάγατε περισσότερα από τα αρχικά

alexis72
26/05/2021, 20:44
να πάρεις ΠΡΩΤΑ γραπτή αναλυτική κατασταση απο τον πραγματόγνωμα της ασφαλιστικής του αυτοκινητου που σε χτυπησε ,
τι ακριβως θα αλλαχτεί βαψιμο κλπ κ μεχρι ποιό ποσό δικαιολογεί ,προτού δωσεις τα 300-350 απο την τσεπη σου στους μαστόρους...
ρωτησε πρωτα αν αυτη η σφαλιστική συνεργαζεται με καποιο συνεργείο φανοποιείο γενικά στην κρητη κ ΔΕΝ βγαλεις ουτε ευρω απο την τσεπη σου αλλά με σπάνια καλή
ή πολύ καλή επισκευή ...συνηθως προχειδουλειά κανουν ...99 σε τετοια ατυχηματα παρόμοια με ιχ η μοτο ποτέ η ασφαλιστική ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ κ βγαίνει πάντα χαμένος αυτος που ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ...σου δίνω τόσα κ πηγαινε δικαστικά αν θέλεις σου λένε...

panavour
26/05/2021, 21:00
Εκεί ΔΥΣΤΥΧΩΣ το θέμα είναι ποιος έχει το πάνω χέρι, εμάς σε μια περίπτωση που μας έτυχε με ζημιά στο αμάξι άρχισαν κάτι τέτοια, αλλά επειδή ο αδερφός μου είναι δικηγόρος τους άρχισε κάτι περί «θετικής και αποθετικής ζημιάς» (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό αλλά νομιζώ μπορείς να ισχυριστείς και να διεκδικήσεις διάφορα πχ φοβία ως αποτέλεσμα του ατυχήματος - μπορεί να μην το διατυπώνω απολύτως σωστά) είδαν κι ότι είναι δικηγόρος οπότε το βούλωσαν και πλήρωσαν επιτόπου.
Το δια ταύτα με τη δική μου εμπειρία είναι ότι ξέρουν παρά πολύ καλά πότε θα χάσουν και πότε παίζεται και δεν θέλουν ούτε αυτοί δικαστήρια γιατί και σε αυτούς κοστίζουν.
Όταν λοιπόν είτε το ποσό δεν αξίζει τον κόπο για αυτούς είτε δεν είναι στο παίζεται αν καταλάβουν (ή πιστέψουν) ότι θα το πας μέχρι τέρμα πληρώνουν.
Αυτό βέβαια δεν τους κάνει καλούς, απόδειξη πόσο την πάρτη τους κοιτάνε μόνο είναι.
Εσάς πώς και το πήγαν τόσο τέρμα; Και στο συμβιβασμό τελικά πήρατε αυτά που θέλατε; Δεν ρωτάω αυτά που ζητάγατε δικαστικά υποθέτω ότι εσείς άπαξ και πήγε εκεί ζητάγατε περισσότερα από τα αρχικά

ναι στο τελος τα πηραμε αλλα πολυ ταλαιπωρια αδερφακι μου.

Volpad
26/05/2021, 21:08
Βαλρ μια μεγάλη ροδέλα στη βιδα, στο σημείο που έχει σπάσει το αυτάκι, ώστε να κρατάει αυτή το φανάρι.

Δύσκολο να κολλήσεις το αυτάκι στο φανάρι και να μη ξανασπασει σε καμια λακκούβα.

Εγώ, στο ίδιο μηχανάκι, είχα βάλει ροδέλες σε ΟΛΑ τα αυτάκια, γιατί μου σπάσανε μετά από τρακάρισμα.
2-3 χρονια μετά, μέχρι που το έδωσα, δεν είχα θέμα.

toyar
26/05/2021, 21:08
τωρα θυμηθηκα καποτε που με τρακαρανε παρκαρισμενο και εφυγαν και εβαλα νομικη προστασια να τους κυνηγησει και με πηρε τηλεφωνο η υποτιθεμενη δικηγορος μου και μου εβαλε κωλοχερο οτι ειχα παρκαρει κοντα σε γωνια
οχι πανω...κοντα....στο παγκρατι λεμε:bawl:
εννοειται αποζημιωθηκα χωρις καν δικαστηριο:p
το ποσο ηταν αστειο δεν αξιζε να μπλεξουν

annasa
28/05/2021, 17:56
Βαλρ μια μεγάλη ροδέλα στη βιδα, στο σημείο που έχει σπάσει το αυτάκι, ώστε να κρατάει αυτή το φανάρι.

Δύσκολο να κολλήσεις το αυτάκι στο φανάρι και να μη ξανασπασει σε καμια λακκούβα.

Εγώ, στο ίδιο μηχανάκι, είχα βάλει ροδέλες σε ΟΛΑ τα αυτάκια, γιατί μου σπάσανε μετά από τρακάρισμα.
2-3 χρονια μετά, μέχρι που το έδωσα, δεν είχα θέμα.


καλο, θα το εχω υποψην! σε κανα διμηνο που θα ξαναπαω Χανια για την υποθεση αυτη, θα κοιταξω μηπως φτιαχτει ετσι.

Γιατι οπως λεει και ο alexis72 φοβαμαι να το αφησω σε φαναρτζη να το βαψει ξανα και τα λοιπα, διοτι μπορει να το αντικρυσω χειροτερο και μετα να τσαντιζομαι καθε φορα που το βλεπω. Χιλιες φορες καλυτερα μια μουτζουριτσα (μετάλειο ανδρείας) στη μουρη, παρα να μην πετυχει το χρωμα αυτο το ιδιαιτερο και σιχτιριζω. Ειμαι δυστυχως παρα πολυ εμμονικη με την εικονα που εχει η μηχανη οπως ειναι και γι αυτο κοιταζω να φτιαξω μονο το εμπρος φαναρι για να μην φυγει ολο σε καμια λακουβα.

Η ασφαλιστικη του αλλου μου εχει στειλει μηνυμα μετα απο τη γνωματευση του πραγματογνωμονα, οτι αποδεχεται πληρως την επισκευη που ειχε προτεινει ο μαστορας οποτε δεν ειναι εκει το προβλημα μου.

ΜΕ συγχωρείτε για την καθυστερημενη απαντηση, νομιζα οτι ειχε κλεισει το θεμα αλλα τελικα βλεπω οτι γινεται ωραια κουβεντα :)

annasa
28/05/2021, 18:00
τωρα θυμηθηκα καποτε που με τρακαρανε παρκαρισμενο και εφυγαν και εβαλα νομικη προστασια να τους κυνηγησει και με πηρε τηλεφωνο η υποτιθεμενη δικηγορος μου και μου εβαλε κωλοχερο οτι ειχα παρκαρει κοντα σε γωνια
οχι πανω...κοντα....στο παγκρατι λεμε:bawl:
εννοειται αποζημιωθηκα χωρις καν δικαστηριο:p
το ποσο ηταν αστειο δεν αξιζε να μπλεξουν

αν μπορουμε να τα βλεπουμε ψυχραιμα τα πραγματα, ειναι οντως αστεια κατι τετοια περιστατικα, το κακο ειναι οταν καποιος δεν εχει εμεπιρια και δεν ξερει πως να κινηθει..

annasa
28/05/2021, 18:01
να πάρεις ΠΡΩΤΑ γραπτή αναλυτική κατασταση απο τον πραγματόγνωμα της ασφαλιστικής του αυτοκινητου που σε χτυπησε ,
τι ακριβως θα αλλαχτεί βαψιμο κλπ κ μεχρι ποιό ποσό δικαιολογεί ,προτού δωσεις τα 300-350 απο την τσεπη σου στους μαστόρους...
ρωτησε πρωτα αν αυτη η σφαλιστική συνεργαζεται με καποιο συνεργείο φανοποιείο γενικά στην κρητη κ ΔΕΝ βγαλεις ουτε ευρω απο την τσεπη σου αλλά με σπάνια καλή
ή πολύ καλή επισκευή ...συνηθως προχειδουλειά κανουν ...99 σε τετοια ατυχηματα παρόμοια με ιχ η μοτο ποτέ η ασφαλιστική ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ κ βγαίνει πάντα χαμένος αυτος που ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ...σου δίνω τόσα κ πηγαινε δικαστικά αν θέλεις σου λένε...

ευχαριστω για τις πληροφοριες! θα τα εχω κι αυτα υποψην

CorpseAlive
01/06/2021, 12:59
Καλησπέρα, από όσα γράφεις έχει γίνει θετική δήλωση από τον υπαίτιο του ατυχήματος και δεν καλύπτει η ασφαλιστική οικονομικά την ζημία ?
Σχετικά με την αγωγή αν η ζημιά είναι μικρή και ΔΕΝ εχεις σωματικές βλάβες θα έλεγα να την αποφύγεις, ΑΛΛΑ αν η ασφαλιστική δεν σου καλύπτει τα έξοδα ίσως (μεγάλο ΙΣΩΣ) με ένα εξώδικο να στρώσουν χαρακτήρα.
Πάντως στην περίπτωση που δεν είναι δυνατή η επιδιόρθωση της μηχανής ή είναι οικονομικά ασύμφωρη οφείλουν να σου αποδώσουν σε χρήμα την εμπορική της αξία σήμερα..

rainmike
02/06/2021, 17:45
Δεν έχω διαβάσει καμμία απάντηση αλλά σου ζητάει:)

annasa
10/06/2021, 07:43
@CorpseAlive ευχαριστώ για την απάντηση και απαντώ καθυστερημένα διότι έχω μετακομίσει στο εξωτερικό και δεν έχω ακόμη ιντερνετ.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ασφαλιστική, έχει γίνει φιλικός διακανονισμός και ο πραγματογνώμων έχει δώσει το οκ για την κάλυψη των -μικρών- ζημιών. Το πρόβλημα που ανέλυσα είναι το ότι από την εμπειρία μου, όταν πας να σου φτιάξουν κάτι, κατά 99% το κάνουν χειρότερο απο΄πριν, οπότε ρωτούσα για την ευκολότερη και μονιμότερη λύση στις ζημιές μου, που αφορά σε ένα σπασμένο αφτάκι του εμπρός φαναριού. Ίσως και χωρίς την ανάμειξη ασφαλιστικής εαν είναι μικρό το κόστος.
Ούτε εξώδικα, ούτε δικαστήρια :D νομίζω πως σε αυτά αναφέρθηκαν κάποιοι άλλοι σύντροχοι στο thread μου.. αυτά :)

και μιας και μιλαμε πάλι γι αυτο, όταν πηρα τις προάλλες τηλέφωνο την κοπελίτσα της δικής μου ασφάλειας που έχει αναλάβει την ζημιά, μου έκανε την έξυπνη αναρωτώμενη "μα καλά, 200 ευρώ για ένα φανάρι σε μηχανάκι;;;" όταν της εξήγησα ότι δεν πρόκειται για παπί, αλλά για μηχανή 20ετίας μου τα μάσαγε μετά...

Τι να πω, απλά ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ. Γι αυτο δεν θέλω ποτέ και με τίποτα να εχω να κάνω με αυτές τις μιζέριες των ασφαλιστικών.

Τέλος πάντων.

doctor_john
10/06/2021, 08:36
Συγνώμη για το φαιδρό που θα ακουστεί άσχημα αλλά σε τέτοιες ερωτήσεις η απάντηση είναι: έχετε τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να ρωτάτε κάτι τέτοιο;

nickald
10/06/2021, 10:12
Συγνώμη για το φαιδρό που θα ακουστεί άσχημα αλλά σε τέτοιες ερωτήσεις η απάντηση είναι: έχετε τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να ρωτάτε κάτι τέτοιο;

Το εχω πει σε δικηγορο ασφαλιστικης σε δικαστηριο οταν με ρωτησε γιατι δεν προλαβα να σταματησω με το Pegaso οταν ειδα το τρακαρισμα μπροστα μου ενω ο μπροστινος μου (ενα καινουριο citroen κατι) προλαβε και ακινητοποιησε το οχημα.... Γελασε ολο το δικαστηριο.

panavour
10/06/2021, 10:41
Το εχω πει σε δικηγορο ασφαλιστικης σε δικαστηριο οταν με ρωτησε γιατι δεν προλαβα να σταματησω με το Pegaso οταν ειδα το τρακαρισμα μπροστα μου ενω ο μπροστινος μου (ενα καινουριο citroen κατι) προλαβε και ακινητοποιησε το οχημα.... Γελασε ολο το δικαστηριο.

τωρα να κανω και γω τον δικηγορο του διαβολου?
ΓΙΑΤΙ?

nickald
10/06/2021, 10:49
τωρα να κανω και γω τον δικηγορο του διαβολου?
ΓΙΑΤΙ?

Τι εννοεις γιατι?

Γιατι το ενα ειναι καινουριο οχημα με abs και ειχε το πλεονεκτημα οτι ειδε το τρακαρισμα μπροστα πιο αμεσα και γρηγορα απο εμενα που ειχα αρχαιο Pegaso χωρις abs.... Σταματανε στην ιδια αποσταση λες αυτα τα 2?

panavour
10/06/2021, 10:58
Τι εννοεις γιατι?

Γιατι το ενα ειναι καινουριο οχημα με abs και ειχε το πλεονεκτημα οτι ειδε το τρακαρισμα μπροστα πιο αμεσα και γρηγορα απο εμενα που ειχα αρχαιο Pegaso χωρις abs.... Σταματανε στην ιδια αποσταση λες αυτα τα 2?


Σιγουρα οχι,αλλα υποτιθεται(δεν ημουν μπροστα βεβαιως)οτι θα ειχες οπτικη επαφη λογω υψους της μηχανης του ατυχηματος,και θα κραταγες και αποσταση ασφαλειας απ τον μπροστινο σου.Γι αυτο ρωτηξα.

nickald
10/06/2021, 11:04
Σιγουρα οχι,αλλα υποτιθεται(δεν ημουν μπροστα βεβαιως)οτι θα ειχες οπτικη επαφη λογω υψους της μηχανης του ατυχηματος,και θα κραταγες και αποσταση ασφαλειας απ τον μπροστινο σου.Γι αυτο ρωτηξα.

Μην κανουμε hijack το θεμα, αλλα πολλα υποτιθεται οτι πρεπει να γινονται και δεν γινονται.... οπως υποτιθεται οτι στην αποσταση ασφαλειας που κρατας δεν πρεπει να μπαινει αλλο οχημα αλλα νομιζω οτι σου εχει συμβει κι εσενα πολλες φορες....

annasa
15/06/2021, 11:08
Συγνώμη για το φαιδρό που θα ακουστεί άσχημα αλλά σε τέτοιες ερωτήσεις η απάντηση είναι: έχετε τις γνώσεις και την αρμοδιότητα να ρωτάτε κάτι τέτοιο;

της το ειπα, αλλα με το γάντι "δεν πρόκειται για μηχανάκι κυρία μου,(αυτο το 'κυρία μου' ειναι το πιο σπαστικό που μπορει να ακουστει) αλλά μοτοσυκλέτα εικοσαετίας όπου μπορειτε να καταλάβετε οτι τα ανταλλακτικά είναι δύσκολο να βρεθούν"... ξερω, την εσφαξα... :P "αλλωστε -της λεω- η ασφαλιστική του άλλου δεν θα καλύψει το ποσό;" και τότε μου λέει κάτι του τύπου οτι πρώτα η δική μου ασφαλιστική πληρώνει και μετά τους πληρώνουν αυτούς;; τελος παντων, αχταρμάς. Για να σας πω την αλήθεια, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση να τους ζητήσω τίποτα. Άλλωστε έτσι όπως έχει το πράγμα, κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορέσω να πάω να το φτιάξω. Τουλαχιστον με ενημέρωσε για αυτό που ήθελα να μάθω, δηλαδή πόση διορία έχω να το φτιάξω και μου είπε μέχρι δύο χρόνια, αυτό μου αρκεί για την ώρα.

annasa
15/06/2021, 11:17
Το εχω πει σε δικηγορο ασφαλιστικης σε δικαστηριο οταν με ρωτησε γιατι δεν προλαβα να σταματησω με το Pegaso οταν ειδα το τρακαρισμα μπροστα μου ενω ο μπροστινος μου (ενα καινουριο citroen κατι) προλαβε και ακινητοποιησε το οχημα.... Γελασε ολο το δικαστηριο.

Δυστυχώς πάρα πολλοί άσχετοι νομίζουν ότι έχουν άποψη όσον αφοράστις οδηγικές ιδιαιτερότητες της μοτοσυκλέτας, κι αυτές οι αντιλήψεις είναι που τους κάνουν άπειρες φορές να κρίνουν λάθος την κίνηση της μηχανής και να μας κόβουν τον δρόμο, να μας κλείνουν, να μας τυφλώνουν κτλ...

cityfly
16/06/2021, 18:42
της το ειπα, αλλα με το γάντι "δεν πρόκειται για μηχανάκι κυρία μου,(αυτο το 'κυρία μου' ειναι το πιο σπαστικό που μπορει να ακουστει) αλλά μοτοσυκλέτα εικοσαετίας όπου μπορειτε να καταλάβετε οτι τα ανταλλακτικά είναι δύσκολο να βρεθούν"... ξερω, την εσφαξα... :P "αλλωστε -της λεω- η ασφαλιστική του άλλου δεν θα καλύψει το ποσό;" και τότε μου λέει κάτι του τύπου οτι πρώτα η δική μου ασφαλιστική πληρώνει και μετά τους πληρώνουν αυτούς;; τελος παντων, αχταρμάς. Για να σας πω την αλήθεια, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση να τους ζητήσω τίποτα. Άλλωστε έτσι όπως έχει το πράγμα, κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορέσω να πάω να το φτιάξω. Τουλαχιστον με ενημέρωσε για αυτό που ήθελα να μάθω, δηλαδή πόση διορία έχω να το φτιάξω και μου είπε μέχρι δύο χρόνια, αυτό μου αρκεί για την ώρα.

Αυτό με τη σειρά πληρωμής μπορεί και να ισχύει αλλά η απάντηση είναι «πρόβλημά σας»
Αλλά δεν το ακούς από ασφαλιστικές μόνο, εγώ άκουσα κάτι αντίστοιχο (για άλλο θέμα προφανώς) από σύλλογο γονέων και κηδεμόνων στο Λουξεμβούργο που υποτίθεται ότι το ενδιαφέρον θα έπρεπε να είναι για τα ίδια τους τα παιδιά αλλά όχι, μόνο για το πώς θα πουλάνε μούρη στους άλλους γονείς νοιάζονται κι όχι το πώς θα πληρώνουν αυτούς που πρέπει.
Οπότε ...

annasa
18/10/2021, 14:05
Χαίρετε! στο ίδιο μου το θέμα χαιρετώ αλλά είναι που πέρασε κάμποσος καιρός και θέλω να γράψω για τα πρακτικά του θέματος, μια μικρή αλλά ανακουφιστική εξέλιξη.

Δεδομένης της κατάστασης όπου δεν ξέρω τι μου ξημερώνει αύριο και εάν και πως θα μπορέσω να ταξιδέψω από του διαόλου τη μάνα (Εστονία) στα Χανιά για να φτιάξω τη "μηχανάρα" που θα με περιμένει κουκουλωμένη στο ξεροβόρι, επικοινώνησα με την ασφαλιστική μου και άμεσα και αναίμακτα μου βάλανε τα 300Ε στον λογαριασμό μου να το φτιαξω όποτε θέλω -ή και να μην το φτιάξω ποτέ αν θέλω να έχω ενα φανάρι να κουδουνίζει... not-. Oπότε πάπαλα με την ασφαλιστική, σειρά έχει το μαστορικό.

Αυτό θα γίνει καλώς εχόντων των πραγμάτων αρχές Δεκέμβρη, οπότε update ξανά στο θέμα το οικονομικό και των μαστορικών, τότε :)

Ευχαριστώ ξανά όλους όσους ασχοληθήκατε, με βοηθήσατε αρκετά.
Καλές βόλτες, πάντα όρθιοι! Τα ξαναλέμε...

THRESH
18/10/2021, 14:13
Χαίρετε! στο ίδιο μου το θέμα χαιρετώ αλλά είναι που πέρασε κάμποσος καιρός και θέλω να γράψω για τα πρακτικά του θέματος, μια μικρή αλλά ανακουφιστική εξέλιξη.

Δεδομένης της κατάστασης όπου δεν ξέρω τι μου ξημερώνει αύριο και εάν και πως θα μπορέσω να ταξιδέψω από του διαόλου τη μάνα (Εστονία) στα Χανιά για να φτιάξω τη "μηχανάρα" που θα με περιμένει κουκουλωμένη στο ξεροβόρι, επικοινώνησα με την ασφαλιστική μου και άμεσα και αναίμακτα μου βάλανε τα 300Ε στον λογαριασμό μου να το φτιαξω όποτε θέλω -ή και να μην το φτιάξω ποτέ αν θέλω να έχω ενα φανάρι να κουδουνίζει... not-. Oπότε πάπαλα με την ασφαλιστική, σειρά έχει το μαστορικό.

Αυτό θα γίνει καλώς εχόντων των πραγμάτων αρχές Δεκέμβρη, οπότε update ξανά στο θέμα το οικονομικό και των μαστορικών, τότε :)

Ευχαριστώ ξανά όλους όσους ασχοληθήκατε, με βοηθήσατε αρκετά.
Καλές βόλτες, πάντα όρθιοι! Τα ξαναλέμε...

πέρασα πολύ ωραία στο Ταλίν , το 2018 , Πάσχα

Πολύ έξω απο τη μεσογειακή φάση αλλά γοητευτική

annasa
01/04/2022, 12:28
πέρασα πολύ ωραία στο Ταλίν , το 2018 , Πάσχα

Πολύ έξω απο τη μεσογειακή φάση αλλά γοητευτική

Φίλε μου είναι όμορφη πόλη το Ταλίν όντως, χαίρομαι για την εμπειρία σου :)

-----------------------------

Ήρθα στα Χανιά, βρήκα την μηχανή με ξεσκισμενη την κουκούλα. 1ο λάθος η κουκούλα εξαρχής ήταν πολυχρησιμοποιημένη κι όχι γερά δεμένη κι όπως φλαπατούριαζε, σκιζότανε.
2ο λάθος, εχοντας στον νου μου οτι θα γυρισω πιο νωρις, ειχα αφησει μια υφασματινη tail bag με τα δερματινα γαντια μεσα, κατι χαρτες και κατι διάφορα άλλα και τα βρήκα ΟΛΑ καλυμμένα με ένα παχύ πράσινομαυρο στρώμα μουχλας. Τα γάντια σώθηκαν αλλά βρωμάνε άρα θα καταλλήξουν ως εφεδρικά γάντια. 3ο λάθος είχα κλειδώσει το τιμόνι και μου έβγαλε την πίστη να το ξεμπλοκάρω.

Η οδική το πήγε κατευθείαν στον καλό μου τον μάστορα που τελικά "ΟΧΙ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΠΟΛΛΑ" που έφτιαξε με ειδικές κόλλες τα αυτάκια της βάσης του φαναριού και τώρα δεν πρόκειται να ξανασπάσουν ΠΟΤΕ και μου έδειξε που έτρωγε ο ποντικός που είχε φωλιάσει μέσα στη μηχανή...
Συν μια καινούργια μπαταρία και πάπαλα.

Τα δισκόφρενα ήταν κατασκουριασμένα επιφανειακά αλλά λειτουργικά.

Δίδαγμα: να μην ξαναφήσω την μηχανή πάνω από 4μηνο maximum.

Ευχαριστώ για τον διάλογο όλους, εαν μέσα σε λίγες ημέρες δεν υπάρξει κάτι παραπάνω από εσας, θα το διαγράψω να μην πιάνει "χωρο" (βασικά δεν ξέρω πως λειτουργεί το φόρουμ όταν τελειώνει ένα θέμα".
:wave2: :wave2: :wave2:

o_gavros
01/04/2022, 12:47
Τίποτα να μη διαγράψεις.
Όλα μένουν παρακαταθήκη. Μπορεί κάποιος μελλοντικά να πάρει ιδέες από το ζήτημα σου.
Καλές βόλτες, πλέον, με τη μηχανή σου.

OldMan
01/04/2022, 13:21
φλαπατούριαζε

Αυτο, απο μονο του, αξιζει τον χωρο που πιάνει..;)

TROOPER
02/04/2022, 15:32
Αυτο, απο μονο του, αξιζει τον χωρο που πιάνει..;)

:lol:
Τι μλκς! :lol:

annasa
04/04/2022, 14:27
Αυτο, απο μονο του, αξιζει τον χωρο που πιάνει..;)

ωραία λέξη ε; πολύ εκφραστική, έτσι το λεν στην Κρήτη :D ευχαριστώ, καλές βόλτες!

annasa
04/04/2022, 14:28
Τίποτα να μη διαγράψεις.
Όλα μένουν παρακαταθήκη. Μπορεί κάποιος μελλοντικά να πάρει ιδέες από το ζήτημα σου.
Καλές βόλτες, πλέον, με τη μηχανή σου.

Εντάξει ^_^ ευχαριστώ, καλές βόλτες επίσης!