PDA

View Full Version : Κόλλησε το γκάζι στο παπί



Aps07
28/05/2021, 10:39
κόλλησε σήμερα ανοιχτό το γκάζι στο παπί,έδωσα λίγο γκάζι και προσπάθησα να το ξανά κλείσω μπας και ξεκολλήσει αλλά δεν,με αποτέλεσμα φρένα όσο πάει και μετά αναγκαστικά τούμπα(ευτυχώς μου κόλλησε στα 20χλμ).Ενώ ήταν κάτω,συνέχισε να δίνει γκάζι,έκλεισα την μίζα και εκεί όλα καλά.Μετά σε 2 διαδρομές δεν μου το ξανά έκανε και το παπί θα πάει συνεργείο.Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση αφού τα παπιά δεν έχουν kill switch;Ξέρει κανείς ποιες είναι οι αιτίες που μπορεί να κολλήσει το γκάζι;

pektis
28/05/2021, 10:41
Αν κρατησεις πατημενη την ταχυτητα ειναι σαν να εχεις νεκρα...εκει μπορεις να σβησεις απο το κλειδι κανονικα...

billyka
28/05/2021, 11:07
Πολλες φορες κολλαει το ''ποτηρακι'' του καρμπυρατερ.Μου χει τυχει.Πατημενη ταχυτητα κατω για να συμπλεκταρει και σβησιμο απ το διακοπτη.Χτυπα το καρμπυρατερ με το δαχτυλο εκει που απο μεσα βρισκεται το ''ποτηρακι'' και παρατηρησε σν ακουσεις εναν ηχο σαν τακ,κλακ κατι τετοιο που σημαινει πως το ''ποτηρακι'' ξεκολλησε και επεστρεψε στην θεση του.

Bowleno
28/05/2021, 11:39
Πολλες φορες κολλαει το ''ποτηρακι'' του καρμπυρατερ.Μου χει τυχει.Πατημενη ταχυτητα κατω για να συμπλεκταρει και σβησιμο απ το διακοπτη.Χτυπα το καρμπυρατερ με το δαχτυλο εκει που απο μεσα βρισκεται το ''ποτηρακι'' και παρατηρησε σν ακουσεις εναν ηχο σαν τακ,κλακ κατι τετοιο που σημαινει πως το ''ποτηρακι'' ξεκολλησε και επεστρεψε στην θεση του.

Επιπλέον του παραπάνω, έλεγχο στη ντίζα του γκαζιού. Συνήθως λόγω χαμηλής ποιότητας κόβονται συρματάκια από την πλεξούδα της με αποτέλεσμα να σκαλώνει.

OldMan
28/05/2021, 14:40
Ποιο ειναι το "ποτηρακι" του καρμπυρατερ..?? :rolleyes:

THEOD
28/05/2021, 17:13
Φαντάζομαι ότι εννοεί το φλοτέρ... Τέσπα, πρώτη μου σκέψη έλεγχος/άλλαγμα της ντίζας γκαζιού και ταυτόχρονα προσεκτικός έλεγχος στην γκαζιέρα...

doctor_john
28/05/2021, 17:47
οχι το βαρελάκι, το ποτηράκι λέει. εκείνο το γυαλιστερό που ανεβαίνει!

typhoon
28/05/2021, 18:14
Για να το πούμε ορθά το slide εννοεί

billyka
28/05/2021, 19:17
Α να γεια σου!Αυτο λεω,το slide!

panavour
29/05/2021, 09:42
Ποιο ειναι το "ποτηρακι" του καρμπυρατερ..?? :rolleyes:

https://www.youtube.com/watch?v=26rgQvLxRz8