PDA

View Full Version : Οικονομικό μοτο για κανιβαλισμό



twisted_g
29/05/2021, 10:55
Καλησπέρα στην παρέα,

Διαβάζω σιωπηλά εδώ και καιρό και έρχομαι για δεύτερη φορά για προτάση μηχανής.

Αυτό που ζητάω είναι πολύ συγκεκριμένο, και πολύ γενικό ταυτόχρονα. Θέλω ένα διασκεδαστικό μεσαίο μηχανάκι (~600cc), όχι απαραίτητα πύραυλο, αλλά με νεύρο, το οποίο να είναι οικονομικό σε συντήρηση (κατανάλωση + service) και να μη χρειαστεί να πουλήσω νεφρό σε περίπτωση πτώσης.

Δεν έχω συγκεκριμένη κατηγορία στο μυαλό μου, μπορεί να είναι motard, μπορεί να είναι street, μπορεί να είναι γυμνό. Δεν έχω κατασταλάξει ποιο είδος οδήγησης με εξιτάρει πιο πολύ. Οπότε κάθε δυνατότητα που μου δίνει το μηχανάκι ευπρόσδεκτη (ταξίδι, στρίψιμο, χώμα κοκ), γιατί λογικά θα περάσω από διάφορα :)

Να πω οτι είμαι 1.70 75kg, οπότε δε θέλω κάτι πολύ ογκώδες (πχ μεγάλες on/off). Max budget 4000 με όλα τα έξοδα μέσα (μεταβίβαση κ' αναμενώμενα service).

panavour
29/05/2021, 11:05
καινουργιο ή μτχ?

twisted_g
29/05/2021, 11:18
Μεταχειρισμένο σκεφτόμουν. Αν παίζει κάτι στα 4k σε αυτά τα κυβικά καινούργιο, ευπρόσδεκτο

doctor_john
29/05/2021, 11:27
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36767638-kawasaki-versys-650

twisted_g
29/05/2021, 11:48
Noted, αν και στην κατηγορία σε παρόμοια τιμή παίζει το παλιό mt03 που στο μάτι μου είναι πιο συμπαθητικό. Υπερτερεί σε κάτι το versys?

giorgosb
29/05/2021, 11:56
Αν προσθέσεις 500€ στο μπάτζετ, βρίσκεις MT-07. Είναι το πρώτο μηχανάκι που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας την περιγραφή σου..

teo_g7
29/05/2021, 13:20
Blitz βγες απ'το προφίλ του twisted

motojojo
29/05/2021, 14:34
Suzuki sv650

Kawasaki er6 n/f

panos_zip
29/05/2021, 14:35
Street triple 675
Απ τα πρώτα

telegonos
29/05/2021, 15:50
Οικονομικό, και να το έχει το γούστο-γκάζι του, κοιτάς για Suzuki SV650. To μοντέλο με το αλουμινένιο πλαίσιο, όχι το πιο καινούριο με το σιδερένιο.

Να ελέγξεις μόνο αντλία βενζίνης, είτε να είναι καλή, είτε να μην ήταν και να αλλάχθηκε. Πονάει λίγο η αλλαγή της, μην σου κάτσει εσένα.

Είναι το πιο γρήγορο και το πιο δυνατό από τα δικύλινδρα 650, και το καλύτερα στημένο, ασχέτως τις λαιφσταιλιές των νεοελληνικών περιοδικών.

Και αν σου έρθει διάθεση αργότερα αναβαθμίζεται πολύ.

twisted_g
29/05/2021, 16:33
Αν προσθέσεις 500€ στο μπάτζετ, βρίσκεις MT-07. Είναι το πρώτο μηχανάκι που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας την περιγραφή σου..

Το έχω υπ'όψη, αλλά αφ'ενός μόνο το μηχανάκι με λογικά χλμ ξεπερνά το όριο (πέραν μεταβιβασεων + service). Μου αρέσει πολύ κι εμένα πάντως και πιστεύω οτι ταιριάζει στα κριτήριά μου.


Suzuki sv650

Kawasaki er6 n/f


Οικονομικό, και να το έχει το γούστο-γκάζι του, κοιτάς για Suzuki SV650. To μοντέλο με το αλουμινένιο πλαίσιο, όχι το πιο καινούριο με το σιδερένιο.

Να ελέγξεις μόνο αντλία βενζίνης, είτε να είναι καλή, είτε να μην ήταν και να αλλάχθηκε. Πονάει λίγο η αλλαγή της, μην σου κάτσει εσένα.

Είναι το πιο γρήγορο και το πιο δυνατό από τα δικύλινδρα 650, και το καλύτερα στημένο, ασχέτως τις λαιφσταιλιές των νεοελληνικών περιοδικών.

Και αν σου έρθει διάθεση αργότερα αναβαθμίζεται πολύ.

er6n η γενιά που βρίσκω σε πώληση δε μου αρέσει καθόλου, το 6f το έχω στα υπ'όψη. Είναι προτιμότερο από τα ss που παίζουν σε παρόμοια τιμή;

sv650 βρίσκω μόνο 2-3, αλλά ως μοντέλο το κοιτάζω. Φαντάζομαι μιλάμε και για το γυμνο και για το s;


Street triple 675
Απ τα πρώτα

Αφ'ενός έχει πολύ λίγες αγγελίες, αφ'ετέρου αν το έπαιρνα θα του άλλαζα τη μούρη, και είναι κρίμα γιατί είναι ιδιαίτερο μηχανακι


Καμία πρόταση δεν παίζει σε motard? Έχω στο μυαλό μου οτι το να αντικαταστήσω το πλαστικό κιτ ενός motard σε πιθανή πτώση είναι αρκετά πιο οικονομικό από το να χτυπήσω το ντεπόζιτο ενός γυμνού ή ενός ss. Κάτι σε ktm 625, 640 ή κανένα αντίστοιχο husky? Οριακά κοιτούσα και drz, αλλά τα βλέπω πολύ υπερτιμημένα, όσο καλά και να'ναι.

doctor_john
29/05/2021, 18:13
τι έχεις σκοπό να κάνεις; γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι θα σου πέσει έτσι ώστε να σπάσει;

αν θες bmx δεν τρέχει τίποτα, πες το όμως να ξέρουμε

δες την διαφορά μονοκύλινδρο - δικύλινδρο και πήγαινε προς τα εκεί που θες. Απο δικύλινδρα δρόμου να λες για κανα "husky"... είναι απόσταση :D

twisted_g
29/05/2021, 19:57
τι έχεις σκοπό να κάνεις; γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι θα σου πέσει έτσι ώστε να σπάσει;

αν θες bmx δεν τρέχει τίποτα, πες το όμως να ξέρουμε

δες την διαφορά μονοκύλινδρο - δικύλινδρο και πήγαινε προς τα εκεί που θες. Απο δικύλινδρα δρόμου να λες για κανα "husky"... είναι απόσταση :D

Κοιτούσα κατ'εξοχίν μονοκύλινδρα γιατί στο μυαλό μου είναι κατά κανόνα φθηνότερα στη συντήρηση. Μικρότερη κατανάλωση, απλούστεροι κινητήρες, άρα πιο οικονομικά service(?). Και ταυτόχρονα δίνουν ροπή για τα κυβικά/άλογά τους. Γι αυτό και το γυμνό που είχα κατά νου ήταν το παλίο mt03 που είναι επίσης μονοκίλυνδρο. Και με αυτό στο μυαλό είπα οτι προτιμώ ροπή κι ας μην είναι πύραυλος. Από την άλλη δε σκοπεύω να κάνω μεγάλα ταξίδια σε βαθμό να πω οτι θα με ενοχλούν οι δονήσεις του μονού. (έχω κάνει 60χλμ με innova, ήμουν οκ). Όπως είπα στο post δεν έχω κατασταλάξει τι είναι αυτό που προτιμώ οδηγικά. Οπότε στην παρούσα φάση θέλω οτιδήποτε μπορώ να "ζορίσω" οικονομικά, ακόμη και στην περίπτωση που τύχει κάποια στραβή. Αν πάρω κάτι δρόμου, θα δοκιμάσω στροφές. Αν πάρω κάτι που μπορεί να μπει χώμα, θα δοκιμάσω χώμα.

Εν ολίγοις θέλω να ξεκ@@λώσω οικονομικά και να πειραματιστώ, με όποιον τρόπο μπορεί να μου προσφέρει το moto. Makes sense? :p

FotisFz1
29/05/2021, 19:59
Τα dorsoduro/shiver σε τι τιμες παιζουν;
δες κ εκεινα

dimitris23
29/05/2021, 22:52
Street triple 675 ξεκάθαρα γιαυτό που θες.

BLiTzER
29/05/2021, 22:53
Διασκεδαστικό, μεσαίο μηχανάκι, με νεύρο, κοιτάς αποκλειστικά μονοκύλινδρα (KTM) ή δικύλινδρα (ΜΤ07). Σε παρένθεση οι προτάσεις μου. :D

Καλοσούζιτο!

doctoras
29/05/2021, 23:30
Duke 390

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/05/2021, 05:29
Με το πού το διάβασα μου ήρθε στο μυαλό ο δούκας κτμ.Οταν είδα τα 4κ ταβάνι προβληματίστηκα.

twisted_g
30/05/2021, 12:16
Street triple 675 ξεκάθαρα γιαυτό που θες.

ΝΑ το έχω στα υπ'οψη, worst case του πετάω ένα oem στρογγυλό φανάρι μπροστά. Είδα ότι μπαίνει και σε αυτό και στο er6n που επίσης δε μου αρέσει η μούρη του

ratamahatta
30/05/2021, 12:36
Εάν θες μειωμένο κόστος συντήρησης τότε 1Κ-2Κ , οτιδήποτε πιο πάνω θα έχει πιο πολλά έξοδα.
Εγώ για σχεδόν παρόμοιους λόγους πήρα το 390 που είναι ταμάμ.

katsar
30/05/2021, 13:01
Το μτ03 έχει αρκετά στοιχεία από αυτό που ίσως ψάχνεις.
Αξιόπιστη μηχανή,ωραία επιθετική θέση οδήγησης με καρατιμόνα,στρίβει-φρενάρει αρκετά καλά ,τιμή απόκτησης-χρήσης σχετικά χαμηλή.

twisted_g
03/06/2021, 15:18
Επιστρέφω ψάχνοντας τα μοντέλα μετά τα μηνύματά σας.

Κρατάω ακόμα το mt03, βλέπω κάποια ενδιαφέροντα.

Από Street triple δε βρίσκω τίποτα, είναι μετρημένες στα δάχτυλα οι αγγελίες.

Duke 690 εκτός budget, 390 δε με ενδιαφέρει. Προτιμώ σε μονοκιλυνδρο γυμνό το mt03 για τα χρήματα που ζητάει.

Από motard KTM 600+ cc δεν είχα συγκεκριμένη πρόταση, σε παλιότερα thread που έβλεπα διάβαζα για διάφορα θέματα αξιοπιστίας, οπότε τα αφήνω κατά μέρους.

Sv650 παλιό δε βρήκα, το κρατάω επίσης υπ'οψη όμως.

Er6n θα με ενδιέφερε η δεύτερη γενιά (με το αλλαγμένο κοντέρ). Βασική προϋπόθεση είναι να αλλάξω το μπροστινό φως με κάποιο στρογγυλό universal, ή ίσως κάποιο oem τύπου mt.
Έχω δει 1-2 video και κάποια αποτελέσματα απ' έξω, αλλά είναι παλιά και τα προϊόντα δεν υπάρχουν πλέον. Οποιαδήποτε πρόταση για οδηγίες ή προϊόντα για headlight και bracket, ευπρόσδεκτη.
Επισης θα ήθελα γνώμες για αυτή την αγγελία.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35212189-kawasaki-er-6-n

Και οποίο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτο

Viking
03/06/2021, 15:23
Επιστρέφω ψάχνοντας τα μοντέλα μετά τα μηνύματά σας.

Κρατάω ακόμα το mt03, βλέπω κάποια ενδιαφέροντα.

Από Street triple δε βρίσκω τίποτα, είναι μετρημένες στα δάχτυλα οι αγγελίες.

Duke 690 εκτός budget, 390 δε με ενδιαφέρει. Προτιμώ σε μονοκιλυνδρο γυμνό το mt03 για τα χρήματα που ζητάει.

Από motard KTM 600+ cc δεν είχα συγκεκριμένη πρόταση, σε παλιότερα thread που έβλεπα διάβαζα για διάφορα θέματα αξιοπιστίας, οπότε τα αφήνω κατά μέρους.

Sv650 παλιό δε βρήκα, το κρατάω επίσης υπ'οψη όμως.

Er6n θα με ενδιέφερε η δεύτερη γενιά (με το αλλαγμένο κοντέρ). Βασική προϋπόθεση είναι να αλλάξω το μπροστινό φως με κάποιο στρογγυλό universal, ή ίσως κάποιο oem τύπου mt.
Έχω δει 1-2 video και κάποια αποτελέσματα απ' έξω, αλλά είναι παλιά και τα προϊόντα δεν υπάρχουν πλέον. Οποιαδήποτε πρόταση για οδηγίες ή προϊόντα για headlight και bracket, ευπρόσδεκτη.
Επισης θα ήθελα γνώμες για αυτή την αγγελία.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35212189-kawasaki-er-6-n

Και οποίο άλλο μοντέλο ευπρόσδεκτο

Το μοτό της αγγελίας φοράει λάστιχα metzeller rennsport. Εξαιρετικό λάστιχο (σαν νόμιμες γόμες για τον δρόμο) είδικά όταν είναι καινούριο.
Νομίζω όμως ότι έχει σταματήσει καιρό και άρα τα λάστιχα αυτά μάλλον θα θέλουν αλλαγή. Σε βροχή απλά κάνεις πατινάζ (παθών).
Το νού σου ότι λογικά πας σίγουρα για λάστιχα (ή για track day και μετά λάστιχα :P)

doctor_john
03/06/2021, 15:45
Αν έχει κάνει βαλβίδες στο service που λέει και έχεις γραπτά την επαλήθευση του μηχανικού οκ.
Οποιαδήποτε αλλαγή σε εξάτμιση - αέρα επιβάλει αλλαγή ποσότητας καυσίμου.
Μπορείς να αλλάξεις χαρτογραφήσεις στην ECU ή να χρησιμοποιήσεις power commander.

twisted_g
03/06/2021, 15:54
Αν έχει κάνει βαλβίδες στο service που λέει και έχεις γραπτά την επαλήθευση του μηχανικού οκ.
Οποιαδήποτε αλλαγή σε εξάτμιση - αέρα επιβάλει αλλαγή ποσότητας καυσίμου.
Μπορείς να αλλάξεις χαρτογραφήσεις στην ECU ή να χρησιμοποιήσεις power commander.
Δεν ξέρω και κατά πόσο και η γραπτή επαλήθευση από έναν μηχανικό που δεν ξέρω έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Είναι κάτι που μπορεί να εξεταστεί σε έλεγχο από δικό μου μηχανικό; Κατά τ'αλλα ακούγεται αξιοπρεπεστατο ή είναι η ιδέα μου;

Για εξηγα κάτι τις παραπάνω για την εξάτμιση. Τι είναι και πόσο κοστίζει η διαδικασία;
Δηλαδή κάθε μηχανάκι με αλλαγμένο τελικό - πρέπει να - μπει σε αυτό το λούκι;

Επίσης παιδιά πολύ φλέγον το ζήτημα με το φανάρι. Πραγματικά δε μπορώ να το κοιτάζω όπως είναι, αλλά από το ρεζερβουάρ και πίσω μου αρέσει πολύ

twisted_g
03/06/2021, 15:56
Το μοτό της αγγελίας φοράει λάστιχα metzeller rennsport. Εξαιρετικό λάστιχο (σαν νόμιμες γόμες για τον δρόμο) είδικά όταν είναι καινούριο.
Νομίζω όμως ότι έχει σταματήσει καιρό και άρα τα λάστιχα αυτά μάλλον θα θέλουν αλλαγή. Σε βροχή απλά κάνεις πατινάζ (παθών).
Το νού σου ότι λογικά πας σίγουρα για λάστιχα (ή για track day και μετά λάστιχα :P)

Noted, αλλά είναι αρκετά within the budget και ειμαι οκ αν είναι να έχω καινούργια λάστιχα από τέλος καλοκαιριού (να είναι και στρωμενα και φρέσκα στις φθινοπωρινές βροχές). Αν και δε νομίζω ότι θα βγαίνει σε βροχή η μηχανή, οποία κι αν πάρω

doctor_john
03/06/2021, 16:51
Δεν ξέρω και κατά πόσο και η γραπτή επαλήθευση από έναν μηχανικό που δεν ξέρω έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Είναι κάτι που μπορεί να εξεταστεί σε έλεγχο από δικό μου μηχανικό; Κατά τ'αλλα ακούγεται αξιοπρεπεστατο ή είναι η ιδέα μου;

Για εξηγα κάτι τις παραπάνω για την εξάτμιση. Τι είναι και πόσο κοστίζει η διαδικασία;
Δηλαδή κάθε μηχανάκι με αλλαγμένο τελικό - πρέπει να - μπει σε αυτό το λούκι;

Επίσης παιδιά πολύ φλέγον το ζήτημα με το φανάρι. Πραγματικά δε μπορώ να το κοιτάζω όπως είναι, αλλά από το ρεζερβουάρ και πίσω μου αρέσει πολύ

Aν ο μηχανικός του έχει γράψει - σφραγίσει την ρύθμιση βαλβίδων οκ. Αλλιώς 180ε εχθες! :)

"το'χω τσεκάρει, δεν έχει θέμα κ.λπ" δεν περνάνε σε αυτό το μοντέλο 100 χρόνια μηχανικός να 'ναι.

300ε συν 60ε οι αναμονές λαμδα στις εξαγωγές για αλλαγή χαρτών και ότι άλλο θέλεις να ακυρώσεις ή ~400ε+ για pc IV..

Έχει λογικά (38mm) σώματα ψεκασμού και παίρνει euro 5 απο την εμφάνιση του, κοινώς έχει φτωχά μίγματα και ανεβάζει θερμοκρασίες.
Αν ανοίγεις εξαγωγή ή αέρα κ.ο. γίνεται χειρότερο... αν είναι και οι βαλβίδες οριακά.. κραου

Προσωπικώς έστειλα και το ψυγείο γιατί μοιάζει λαδιού και βάζω 636 ή zx10 με ~100ε.

Το φανάρι είναι ότι πιο εύκολο, βρίσκεις πολύ φθηνά, χρειάζεσαι και φανοστάτες με καβαλέτα λίγο τσουχτερα, αν θες μασκάκι ξεκίνα με αυτό
για να είσαι ασφαλής με τα μεγέθη των υπολοιπων.

Στις σύγχρονες μοτό με ψεκασμό είναι αναγκαίο να ελέγξει ο μηχανικός το σύνολο των αλλαγών και να διορθώσει μίγματα.

Αν θες μια συμβουλή: Μην λες στο μηχανικό τι θέλεις να κάνεις με οτιδήποτε, ΜΟΝΟ τι θέλεις να κάνει ο ιδιος.
Αν του πεις τι θέλεις να κάνεις, αλλάζει η οπτική του και αισθάνεται ευθύνη με αποτέλεσμα κάτι παπαριές του στυλ "δεν ξέρει το εργοστάσιο;", "πάρε άλλη μοτό" κ.λπ.

πυξιδας990
03/06/2021, 16:58
παρε dorso..

doctor_john
03/06/2021, 17:46
έτοιμος είμαι :lol:

ratamahatta
04/06/2021, 07:22
Δεν ξέρω και κατά πόσο και η γραπτή επαλήθευση από έναν μηχανικό που δεν ξέρω έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Είναι κάτι που μπορεί να εξεταστεί σε έλεγχο από δικό μου μηχανικό; Κατά τ'αλλα ακούγεται αξιοπρεπεστατο ή είναι η ιδέα μου;

Για εξηγα κάτι τις παραπάνω για την εξάτμιση. Τι είναι και πόσο κοστίζει η διαδικασία;
Δηλαδή κάθε μηχανάκι με αλλαγμένο τελικό - πρέπει να - μπει σε αυτό το λούκι;

Επίσης παιδιά πολύ φλέγον το ζήτημα με το φανάρι. Πραγματικά δε μπορώ να το κοιτάζω όπως είναι, αλλά από το ρεζερβουάρ και πίσω μου αρέσει πολύ

Σαν πρώην κάτοχος er6n 1gen,δεν έχει αλλάξει κάτι στο 2gen,να σου γράψω την γνώμη μου.
Τίμιο all around moto με ωραίο μοτέρ.
Στα αρνητικά για εμένα, φρένα χωρίς αίσθηση και δύναμη , κάνουν την δουλειά τους αλλά μέχρι εκεί,μαλακό μπροστινό που βυθίζεται αρκετά στα φρένα,πίσω ανάρτηση που δεν βοηθάει επίσης.
Εγώ είχα αλλάξει αναρτήσεις και είχε μεταμορφωθεί καθώς έχει ωραίο στήσιμο και ζύγισμα που κρύβει τα κιλά του.
Επίσης με Φ.Π.Ε φτάνει τα 70αλογα τροχό που το κάνει διαφορετική μοτό,το είχα κάνει και αυτό.
Το φανάρι το βγάζεις και βάζεις από mt03 660 που του πάει σούπερ,το είχα κάνει και αυτό, κάπου το είχα βρει από Ευρώπη πριν λίγο καιρό στα 60€, απομίμηση αλλά καλό.
Οσο αφορά το 390 σε συγκριση με το mt03 η το er6n ,καμία σχέση καθώς το 390 είναι πολύ καλύτερο σε όλα.

twisted_g
04/06/2021, 10:29
παρε dorso..
Έχω υπ'οψη dorso & shiver, αλλά δεν παίζει κάτι με ασφάλεια μέσα στο budget για service-μαζεματα


Σαν πρώην κάτοχος er6n 1gen,δεν έχει αλλάξει κάτι στο 2gen,να σου γράψω την γνώμη μου.
Τίμιο all around moto με ωραίο μοτέρ.
Στα αρνητικά για εμένα, φρένα χωρίς αίσθηση και δύναμη , κάνουν την δουλειά τους αλλά μέχρι εκεί,μαλακό μπροστινό που βυθίζεται αρκετά στα φρένα,πίσω ανάρτηση που δεν βοηθάει επίσης.
Εγώ είχα αλλάξει αναρτήσεις και είχε μεταμορφωθεί καθώς έχει ωραίο στήσιμο και ζύγισμα που κρύβει τα κιλά του.
Επίσης με Φ.Π.Ε φτάνει τα 70αλογα τροχό που το κάνει διαφορετική μοτό,το είχα κάνει και αυτό.
Το φανάρι το βγάζεις και βάζεις από mt03 660 που του πάει σούπερ,το είχα κάνει και αυτό, κάπου το είχα βρει από Ευρώπη πριν λίγο καιρό στα 60€, απομίμηση αλλά καλό.
Οσο αφορά το 390 σε συγκριση με το mt03 η το er6n ,καμία σχέση καθώς το 390 είναι πολύ καλύτερο σε όλα.

Πρακτικά τίποτα δεν αλλάζει, πλην του κοντέρ που είναι πιο όμορφο και πιο μικρό, και με μια ζελατινουλα πάνω απ'το αλλαγμένο φανάρι θα κρύβεται πιο όμορφα.

Τώρα για το δούκα, δλδ αποδίδει καλύτερα από ένα μόνο κύλινδρο με ίδια άλογα και 200cc παραπάνω;

Και ειδικά από το er6n που έχει 30 άλογα, 200cc και ένα κιλυνδρο παραπανισιο; Αν δηλαδή πάρω ένα er6n με 2.5k, και δώσω και κανένα χιλιάρικο για ΦΠΕ, ανάρτηση, και αν χωράει στα λεφτά τίποτα σε μπροστινό ή φρένα, ένας δούκας 390 μαμά μόνο με τελικό που παίζει πχ στα 3.5k, είναι πιο ολοκληρωμένο σύνολο; (παρενθεση, και δούκα 390 να πάρω θα αλλάξω το φανάρι με της δεύτερης γενιάς, μου φαίνεται ότι δείχνει πολύ παιχνιδάκι με αυτή τη μούρη).

Με κόβω να τσιμπαω κάνα mt07 και να τρώω το καλοκαίρι ψωμί και ελιές :cry:

doctor_john
04/06/2021, 10:59
Aν βλέπεις ότι σε ενθουσιάζει το MT 7 να κινηθείς προς τα εκεί.
Την σύγκριση και εγώ δεν την κατάλαβα και έχω στην διάθεση μου τον 690 στημένο ακριβά.
Ωραία μοτό, δυνατή, όμορφη, αίσθηση όμως πλήρους μοτοσυκλέτας μεσαίου κυβισμού δεν μου δίνει.

Μπορεί γιατί έχω συνηθίσει τις χοντρούλες και μου μοιάζουν λίγα τα μικροκαμωμένα αλλά να πω ότι θα πάω στο Ντουμπρόβνικ
ένα ταξιδάκι ή ότι θα σταθώ ισάξια ανάμεσα σε άλλες μοτό... φευ..

twisted_g
05/06/2021, 10:49
Λοιπόν, επιστρέφω με το ερώτημα πιο συγκεκριμένο.

Έστω mt03 660 και er6n στην ίδια τιμή, ίδια κατάσταση, ολα μαμά.
Από άποψη περιφερειακων και συνολικού στησίματος ποιο είναι καλύτερο; το ποιο μοτέρ μου κάθεται καλύτερα, και ποια μηχανή εργονομικά, θα το δω οδηγώντας. Αλλά δεν έχω την εμπειρία να κρίνω συνολικά αναρτήσεις κλπ.
Και επίσης, με τα δυνατά και αδύναμα σημεία τους, για να βάλουμε aftermarket στο καθένα και να "δώσει ο, τι μπορεί" το καθένα, τι κόστος περίπου θα είχε;
Αν βρω κάποια στα ίδια λεφτά, αλλά το 1 θέλει 500 ευρώ για να πάει στο full potential, ενώ το άλλο 1.5 k, θα προτιμήσω το πρώτο ������
Να πω πως ο, τι κι αν πάρω θα αλλάξει τουλάχιστον εξάτμιση για αισθητικούς και ηχητικού λόγους, όχι τόσο με γνώμονα την απόδοση.

DrBig
05/06/2021, 10:58
Λοιπόν, επιστρέφω με το ερώτημα πιο συγκεκριμένο.

Έστω mt03 660 και er6n στην ίδια τιμή, ίδια κατάσταση, ολα μαμά.
Από άποψη περιφερειακων και συνολικού στησίματος ποιο είναι καλύτερο; το ποιο μοτέρ μου κάθεται καλύτερα, και ποια μηχανή εργονομικά, θα το δω οδηγώντας. Αλλά δεν έχω την εμπειρία να κρίνω συνολικά αναρτήσεις κλπ.
Και επίσης, με τα δυνατά και αδύναμα σημεία τους, για να βάλουμε aftermarket στο καθένα και να "δώσει ο, τι μπορεί" το καθένα, τι κόστος περίπου θα είχε;
Αν βρω κάποια στα ίδια λεφτά, αλλά το 1 θέλει 500 ευρώ για να πάει στο full potential, ενώ το άλλο 1.5 k, θα προτιμήσω το πρώτο ������
Να πω πως ο, τι κι αν πάρω θα αλλάξει τουλάχιστον εξάτμιση για αισθητικούς και ηχητικού λόγους, όχι τόσο με γνώμονα την απόδοση.

Ειναι πολυ προσωπικο το θεμα. Εγω θα προτιμουσα πχ το μονοκυλινδρο μοτερ για οδηγηση ρεπουσα προς την καγκουροσυνη.

strokt up
05/06/2021, 11:50
Ειναι πολυ προσωπικο το θεμα. Εγω θα προτιμουσα πχ το μονοκυλινδρο μοτερ για οδηγηση ρεπουσα προς την καγκουροσυνη.

Σε γενικούς κανόνες σίγουρα ναι, αλλά στην προκειμένη περίπτωση το μοτέρ του ern6 νομίζω πως είναι πιο γεμάτο παντού και ειδικά με -1 δόντι μπροστά θα πιστολιάζει περισσότερο απ το μονοκύλινδρο της γιαμάχα.

doctor_john
05/06/2021, 11:56
428623

katsar
05/06/2021, 16:24
Στο θέμα μοτέρ το ερ είναι σίγουρα πιο δυνατό.
Από εκεί και πέρα συμφωνώ πως είναι θέμα γούστου,για εμένα το μτ03 είναι πολύ πιο ''αλήτικο'' λόγο εμφάνισης.θέσης-τρόπου οδήγησης και 1κ μοτέρ.

KAWAMANRIDER
06/06/2021, 08:37
αν το er της αγγελίας είναι " καθαρό" το παίρνεις γιατι είναι και σε πολύ καλή τιμή. Επίσης γενικά στο er αν αλλάξεις το εργοστασιακό τιμόνι με ένα πιο φαρδύ το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Γίνεται ένα φοβερά διασκεδαστικό μηχάνημα. Για μένα er στην περίπτωση που θες να βγεις και λίγο παραεξω για κάνα ταξιδακι. Κατά τα άλλα και τα τρία μια χαρά fun bike είναι, το τι θα χρειαστεί το κάθε ένα για αναβάθμιση το βλέπεις στην πορεία και ανάλογα με το τι θες να διαθέσεις.

doctor_john
06/06/2021, 08:58
72cm είναι, πόσο να βάλεις για να διαχειριστείς 17" τροχό και με τι μήκος χεριών δηλαδή..
δεν ξέρω, μου φαίνονται χρήσιμα εκτός δρόμου τα μεγαλύτερα και ενώ δεν έχω λόγους να υποστηρίξω
φαρδύτερο για το δρόμο, έχω λόγους για να το αποφύγω..

Εσύ πως το βλέπεις στο δικό σου; θυμάσαι κάποια φάση που θα ήθελες μεγαλύτερο μοχλό;

KAWAMANRIDER
06/06/2021, 10:19
72cm είναι, πόσο να βάλεις για να διαχειριστείς 17" τροχό και με τι μήκος χεριών δηλαδή..
δεν ξέρω, μου φαίνονται χρήσιμα εκτός δρόμου τα μεγαλύτερα και ενώ δεν έχω λόγους να υποστηρίξω
φαρδύτερο για το δρόμο, έχω λόγους για να το αποφύγω..

Εσύ πως το βλέπεις στο δικό σου; θυμάσαι κάποια φάση που θα ήθελες μεγαλύτερο μοχλό;



δεν έχω er :D Όταν το είχα όμως το 2006 είχα βάλει από z 750 ή 1000 , δεν θυμάμαι, τιμόνι αντίστοιχης χρονολογίας περίπου με σκοπό να δοκιμάσω την αλλαγή. Εννοείται δεν θυμάμαι διαστάσεις. Το αποτέλεσμα ήταν διαχειρίσιμο για το άνοιγμα των χεριών μου, όπως και των περισσότερων αναβατών με διαστάσεις παρόμοιες των τιμονιών z. Δηλαδή θέλω να πω δεν έχει καμιά τεράστια διαφορά και βεβαίως υπάρχουν και after market τιμόνια.

doctor_john
06/06/2021, 10:49
Πλάκα κάνεις! αυτό που έχεις τι είναι;
Τα αφτερμαρκετ τιμόνια βγαίνουν στα ίδια μεγέθη δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι μεγαλύτερα για κάποιο λόγο.
Τα μεγαλύτερα υπάρχουν όπως υπάρχουν και απο τα εργοστάσια, για άλλα είδη μοτοσυκλετών που χρειάζονται
μεγαλύτερους μοχλο κ.λπ.

KAWAMANRIDER
06/06/2021, 15:22
Πλάκα κάνεις! αυτό που έχεις τι είναι;
Τα αφτερμαρκετ τιμόνια βγαίνουν στα ίδια μεγέθη δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι μεγαλύτερα για κάποιο λόγο.
Τα μεγαλύτερα υπάρχουν όπως υπάρχουν και απο τα εργοστάσια, για άλλα είδη μοτοσυκλετών που χρειάζονται
μεγαλύτερους μοχλο κ.λπ.

έχω το ninja 650 του 2020 , το οποίο έχει κλιπ ον. Τοτε του z το τιμόνι ήταν κατά κάτι φαρδύτερο από του er. Μιλάμε πάντα για τα μοντέλα πριν από 15 χρόνια.

doctor_john
06/06/2021, 16:01
Aυτό ξέρω και εγώ, η ίδια μοτοσυκλέτα είναι. Δεν ξέρω αν τα λένε clip on 12cm πάνω απο την τιμονόπλακα, αυτό που βλέπω
είναι ότι έχει καβαλέτα - τιμόνι χυτοπρεσαριστό (https://www.kawasakipartshouse.com/oemparts/a/kaw/5ebd551887a866100c838fe8/handlebar)με σωλήνα στην άκρη..

Αν θες τιμόνι μπαίνει με δυο βίδες πάντως και θα είναι και χαμηλότερα εκτός του βάρους.

KAWAMANRIDER
06/06/2021, 16:54
Aυτό ξέρω και εγώ, η ίδια μοτοσυκλέτα είναι. Δεν ξέρω αν τα λένε clip on 12cm πάνω απο την τιμονόπλακα, αυτό που βλέπω
είναι ότι έχει καβαλέτα - τιμόνι χυτοπρεσαριστό (https://www.kawasakipartshouse.com/oemparts/a/kaw/5ebd551887a866100c838fe8/handlebar)με σωλήνα στην άκρη..

Αν θες τιμόνι μπαίνει με δυο βίδες πάντως και θα είναι και χαμηλότερα εκτός του βάρους.


σορυ βρε doctor , δεν θέλω να κάνω καμιά μετατροπή στην μοτοσυκλέτα μου μια χαρά είναι. Δεν θέλω να βάλω τιμόνι. Στον φίλο έγραψα που άνοιξε το θέμα και ανέφερα την εμπειρία μου από το τιμόνι που είχα βάλει στο er πριν από 15 χρόνια. Όπως είχαν κάνει και αρκετοί άλλοι. Ευχαριστώ πάντως για τις επισημάνσεις :beer: