PDA

View Full Version : Σικελία - Μάλτα - Ν. Ιταλία με το Er-6n



Tsber
30/05/2021, 15:56
Γεια σε όλους φίλοι μου, μετά από καιρό και μετά από μία χρονιά αφόρητου εγκλεισμού που σίγουρα ελπίζουμε όλοι να μην επιστρέψει ποτέ ξανά!


Εκεί που έγραφα αν θυμάστε στο περσινό ταξιδιωτικό πριν κινήσω προς Ρουμανία ότι επιτέλους ανασάναμε, φέτος γυρίσαμε πάλι στο μηδέν. Αφού λοιπόν είναι σικέ ετούτος ο αγώνας και μέχρι να φάμε παγωτό έρχεται ο χειμώνας, αποφάσισα ως συνήθως ότι ο τολμών νικά και αποφάσισα να φύγω με προορισμό τον βαθύ ιταλικό νότο και την πάντα ιδιαίτερη Μάλτα.

Το φετινό μου ταξίδι είχε σχεδιαστεί ως συνήθως με γνώμονα την οδήγηση μοτοσυκλέτας, την εξερεύνηση και τη γνωριμία με όμορφα μέρη και ανθρώπους. Με τα πάντα κλειστά μέχρι και τα μέσα Μαΐου και με διαφορετικές απαγορεύσεις ανά χώρα, ενημερωνόμουν καθημερινά για την άρση της υποχρεωτικής καραντίνας αρχικά στην Ιταλία και έπειτα στη Μάλτα, που ήταν και ο αντικειμενικός σκοπός της φετινής εξόρμησης.

Μόλις πληροφορήθηκα λοιπόν τα ευχάριστα, έλεγξα τον καιρό και άρχισα την προετοιμασία πριν ακόμη αρθούν επίσημα τα απαγορευτικά. Με τη μοτοσικλέτα σε άψογη κατάσταση και τα απαραίτητα έγγραφα στο tank bag, φόρτωσα τα μπαγκάζια μου και κίνησα προς Ηγουμενίτσα με το τρίπτυχο μοτοσικλέτα - φωτογραφία - ελευθερία στο μυαλό και την καρδιά.

Λόγω ιταλικής νοοτροπίας οι αλλαγές δημοσιεύονται αρκετές μέρες μετά, οπότε αφού ενημερώθηκα επισήμως από την ιταλική πρεσβεία συμπλήρωσα ένα transit to Malta plf, έκανα το φτηνό rapid test και έκλεισα εισιτήριο στο πρώτο μετά υποχρεωτικής καραντίνας καράβι προς Μπρίντιζι. Η διαδρομή προς Ηγουμενίτσα ήταν ένα καλό ξεμούδιασμα σωματικό και πνευματικό, σαν να μην πέρασε μια μέρα, με γνώριμες εικόνες, ήχους και συναισθήματα να πλημμυρίζουν τις αισθήσεις. Είμαστε για άλλη μια φορά στον δρόμο με το Er και κάνουμε τα πράγματα να συμβαίνουν!

Με το καράβι να αναχωρεί μεσάνυχτα, η κατάσταση στο εσωτερικό του ήταν σουρεαλιστική, με ελάχιστους επιβάτες και το σκηνικό να θυμίζει ταινία τρόμου! Άδειοι χώροι, καθίσματα και σαλόνια και ένα κοριτσάκι με μικροσκοπικά, άδεια μάτια...καλά όχι, δεν φτάσαμε ως εκεί, άλλα τουλάχιστον επειδή φέτος την είδα οργισμένο νιάτο και δεν έκλεισα καμπίνα, είχα άφθονες επιλογές ποιοτικής κατάκλισης.
Ξυπνώντας το επόμενο πρωινό πάνω στον ωραιότατο οκταθέσιο καναπέ που επέλεξα, ήμουν έτοιμος να αρχίσω το πραγματικό ταξίδι από το λιμάνι του Μπρίντιζι αυτή τη φορά.

428357

Γνωρίζοντας από προηγούμενες εμπειρίες την ελληνική οδηγική νοοτροπία που επικρατεί από τη μέση και κάτω στον χάρτη της ιταλικής μπότας, ήμουν αυτό που λέμε υποψιασμένος. Ίσως επειδή ήμουν προετοιμασμένος λοιπόν, ή ίσως γιατί και οι ίδιοι οι Ιταλοί ήταν μουδιασμένοι από το lockdown, η κατάσταση ήταν μια χαρά και γρήγορα άρχισα να κατηφορίζω. Ακολουθώντας την πινακίδα Reggio Calabria και από την Κοσέντζα και κάτω, το τοπίο άρχισε να αλλάζει και να γίνεται πιο ξηρό, άρχισαν να προβάλλουν φραγκοσυκιές και ελαιώνες, ώσπου φάνηκε και η Τυρρηνική θάλασσα στα δεξιά μου, μαζί με την πινακίδα της Τροπέα, του πρώτου μου προορισμού επί Καλαβρέζικου εδάφους. Ο δρόμος που οδηγεί σε αυτή την πανέμορφη μικρή πόλη είναι παράκτιος και δαντελωτός κι έτσι φτάνω στην πανσιόν όπου είχα κλείσει δωμάτιο με ψυχή ελαφριά και ευτυχισμένος που για άλλη μια φορά επίλεξα τον ανοικτό δρόμο αντί για τον καναπέ.

Μετά την τακτοποίηση στο δωμάτιο βάζω τα πολιτικά και ξεκινώ την περιήγηση μου στους δρόμους και τα σοκάκια που φαίνονται να συγκλίνουν όλα προς την κατεύθυνση της θάλασσας. Όμορφη ατμόσφαιρα και μεσογειακό φως, με εικόνες που θυμίζουν ταινία του Τορνατόρε.

428358

428359

428360

428361

428362

Ξακουστά και τα κόκκινα κρεμμύδια της Τροπέα, και υπέροχες εικόνες σαν κι αυτή επιβεβαιώνουν ότι βρίσκομαι αναμφίβολα στην αυθεντική Ιταλία!

428363

428364

Tsber
30/05/2021, 16:01
Εκεί που οδηγούν όλοι οι δρόμοι είναι η μεγάλη παραλία της Τροπέα και το πανέμορφο νησάκι με την εκκλησία του, και η θέα από ψηλά είναι εκπληκτική.

428365

428366

428367

Εντυπωσιακά και τα χτισμένα στο χείλος του γκρεμού σπίτια καθώς και το όμορφο ηλιοβασίλεμα.

428368

428369

428370

Η γεμάτη και όμορφη μέρα τελειώνει με μία νόστιμη πίτσα, ένα μεγάλο ποτήρι μπίρα και ένα εξαιρετικό παγωτό ταρτούφο πιστάτσιο (για το φαγητό τα έχουμε ξαναπεί, μόνο σε μικρά μαγαζιά απόκεντρα κι εκεί που πάνε οι ντόπιοι).

:)
428371

Tsber
30/05/2021, 16:11
Όλα ανθηρά μέχρι στιγμής, και μετά από ένα καλό πρωινό ξεκινώ για ένα μέρος ξακουστό και μια διαδρομή θρυλική, χαραγμένη από τις αρχές του περασμένου αιώνα πάνω στη σικελική γη, όπου ξεχώριζαν οι άντρες από τα παιδιά και όπου τα λάθη πληρωνόταν πολύ ακριβά. Η συνέχεια του ταξιδιού θα είναι άκρως οδηγική! Για να γίνει όμως αυτό πρέπει πρώτα να περάσω τα στενά της Μεσσίνας, μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης δηλαδή! Επιλέγω αρχικά αυτοκινητόδρομο για οικονομία χρόνου και περνώ από αλλεπάλληλα τούνελ και φτάνοντας στην νότια ιταλική ακτή βλέπω το επιβλητικό στενό και τα φέριμποτ που θα φροντίσουν να περάσουν κι εμένα απέναντι.

428372

Για την ελληνική επιρροή λόγω Μεγάλης Ελλάδας στα περισσότερα μέρη που επισκέφθηκα φέτος θα μπορούσα φυσικά να γράψω σινδονιάδες, αλλά θα συγκρατηθώ προς όφελος της ροής του ταξιδιωτικού. Τελικά το πέρασμα είναι πολύ γρήγορο και απροβλημάτιστο και συνεχίζω δυτικά προς Τσεφαλού (Κεφαλοίδιον) με τελικό προορισμό το Κολεσάνο, ένα γραφικό σικελικό χωριό που βρίσκεται πάνω στην κλασική διαδρομή του Τάργκα Φλόριο!

Αυτή τη φορά επίλεξα μία αγροτουριστική μονάδα για διαμονή, και αφού ξεφόρτωσα και συγυρίστηκα, μετά από μία μικρή βόλτα στο Κολεσάνο κατέληξα στο μουσείο του Τάργκα Φλόριο. Έντσο Φεράρι και ιταλική περηφάνια στην ούγια, όμως τις περισσότερες νίκες τις έχει η Πόρσε με τα λιγότερο ισχυρά αλλά παραδοσιακά πιο καλοστημένα αγωνιστικά πρωτότυπά της, και από αυτό τον αγώνα δανείστηκε το κλασικό όνομα Targa, όπως και το Carrera από την Carrera Panamericana, για τα μοντέλα της. Φιλολογικά πλέον όλα αυτά βεβαίως βεβαίως, γιατί ο αγώνας καταργήθηκε το 1977 λόγω επικινδυνότητας, αλλά όλοι οι οδηγοί θρύλοι του παρελθόντος ξεχώριζαν και ανελίσσονταν μέσα από το road racing.

428373

Το μουσείο προφανώς δεν έχει αυτοκίνητα, αλλά έναν μεγάλο πλούτο φωτογραφιών, κειμηλίων και ντοκουμέντων της χρυσής εκείνης εποχής και με βάζει ακόμα περισσότερο στο κλίμα του αγώνα - γιορτή για την περιοχή.

428374

428375

428376

428377

Εδώ φυσικά και τα διάσημα αγωνιστικά παπούτσια του Τσίτσο, από το Σεφαλού :cool:

428378

428379

428380

Και η πολυπόθητη κούπα!

428381

Tsber
30/05/2021, 16:17
Αγκριτουρίσμο σημαίνει εξοχή και οικονομική αλλά πεντανόστιμη κουζίνα, με ολόφρεσκα υλικά κατευθείαν από το αγρόκτημα. Ετοιμάζομαι λοιπόν για δείπνο στη φάρμα και χαίρομαι καθώς βλέπω πολλούς ντόπιους Κολεσανιότες να έρχονται και αυτοί εδώ για φαγητό. Τελικά παραγγέλνω "μόνο" ορεκτικό, κυρίως και επιδόρπιο, χωρίς το πρώτο και δεύτερο πιάτο της σούπας και των ζυμαρικών, και κλασική ιταλική μπίρα.

428382

Πάντα καλοψημένη και "ξεκουρασμένη" η μπιστέκα στην Ιταλία, τους ενοχλείτε μόνο αν τη θέλετε με τα αίματα!

428383

Εξαιρετικό τιραμισού...

428384

Και λιμοντσέλο, φερνέτ μπράνκα ή λικέρ σοκολάτας για τη χώνεψη :D

428385

Ένα καταπληκτικό γεύμα σε απίστευτα χαμηλή τιμή!

Tsber
30/05/2021, 16:27
Το πρωί είναι ώρα να αρχίσει και η οδηγική απόλαυση, με τέλειο καιρό και ανάλογη διάθεση. Η αρχική διαδρομή του Τάργκα Φλόριο ήταν ουσιαστικά ο γύρος της Σικελίας, από τα μέσα σχεδόν του περασμένου αιώνα όμως ως αφετηρία καθιερώθηκε η Cerda και η διαδρομή χωρίστηκε σε Circuito Picollo, Medio και Grande.
Αυτές οι πινακίδες υπάρχουν κατά μήκος και των τριών διαδρομών, στις εισόδους των σικελικών χωριών από τα οποία περνούν.

428386

Εγώ σχεδίασα ένα δικό μου σιρκουί με όλο το κλασικό Picollo και κομμάτια από το Medio, και το ενσωμάτωσα σε μία διαδρομή στην καρδιά της Σικελίας, προς το νοτιοανατολικό άκρο του νησιού και το λιμάνι του Pozzalo.Τα πρώτα χιλιόμετρα μετά το Κολεσάνο είναι αναγνωριστικά, το οδόστρωμα σε κάποια σημεία δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση, η μαγεία όμως είναι εκεί και ο ρυθμός ανεβαίνει αργά αλλά σταθερά. Λίγο αργότερα φαίνεται η θρυλική διαδρομή να απλώνεται πάνω στη σικελική γη και να στριφογυρίζει γύρω από τα βουνά της, και με το καλό πλέον οδόστρωμα φαίνεται γιατί ο αγώνας αυτός ξεχώριζε τους άντρες από τα παιδιά! Συνεχείς διακυμάνσεις στο υψόμετρο και τις κλίσεις και όλα τα είδη στροφών αλληλοσυνδεόμενα με σύντομες, γρήγορες καμπές, με φόντο άλλοτε γκρεμούς και πέτρινες μπαριέρες, και άλλοτε χωράφια και περιφράξεις. Απαραίτητη λοιπόν η διατήρηση τρελής φόρας και η άψογη γνώση κάθε εκατοστού του σιρκουί, πέρα από τα απίστευτα κότσια που διέθεταν οι αγωνιζόμενοι, για τη νίκη ή την επίτευξη ενός καλού χρόνου στους τρεις γύρους ή 277 μίλια που κρατούσε ο αγώνας.

428387

428388

428389

428390

428391

428392

428393

428394

428395

Tsber
30/05/2021, 16:33
Για εμάς τους λιγότερο ταλαντούχους από την άλλη, αρκεί η μοναδική ατμόσφαιρα, τα απέριττα αλλά πανέμορφα σικελικά τοπία και μια δυναμική έξοδος από κάποια κλειστή στροφή για να νιώσουμε τη μαγεία. Είναι απίστευτο πόση απόλαυση μου έχει προσφέρει η μοτοσικλέτα μου, με τις όποιες μετατροπές για τη φέρω στα μέτρα μου, από το Στέλβιο μέχρι το Τάργκα Φλόριο και από την Τρανσαλπίνα μέχρι τις Γαλλικές Άλπεις! Προφανώς δεν είναι μία αμιγώς τουριστική μοτοσικλέτα, με αποζημιώνει όμως στο οδηγικό μέρος των ταξιδιών μου με την ευελιξία, το χαμηλό βάρος και την σπιρτάδα του δικύλινδρου εν σειρά. Έρωτας το πώς σημαδεύει με το γκάζι τις κορυφές και κουνάει την ουρά της ακόμα και φορτωμένη!

428396

428397

428398

428399

428400

Λίγο μετά το Caltavuturo αναρωτήθηκα πώς αλλάζουν οι καιροί, καθώς προ κορωναιού θυμάμαι που βαριόμουν στην κυριολεξία να χαιρετάω άλλους μοτοσικλετιστές μετά από κάνα δυο μέρες στον δρόμο, ενώ τώρα… Και τότε ξαφνικά, βλέπω αυτόν! Ιταλός με BMW, παραδόξως πολύ συνηθισμένος συνδυασμός στην Ιταλία, με τη γλώσσα του σώματος να μαρτυρά ψυχή ελαφριά και οδηγική νιρβάνα.

Ciao ρε φίλε!

428401

Tsber
30/05/2021, 16:45
Με τον καιρό να είναι ιδανικά (ηδονικά) δροσερός και την άνοιξη σε πλήρη άνθιση, αυτή η υπέροχη μέρα μοτοσικλετιστικής ευφορίας συνεχίζεται ακόμα νοτιότερα με τον καταπληκτικό SS 120. Μέρος του Circuito Medio, με υπέροχα γρήγορα κομμάτια και τέλειο οδόστρωμα, διασχίζει διαγωνίως το νησί πριν στρίψει δεξιά και πάνω προς το ηφαίστειο της Αίτνας, και είναι ο τέλειος τρόπος να αποχαιρετήσω το Τάργκα Φλόριο. Παρεμπιπτόντως σήμερα έχω να προλάβω και ένα πλοίο στο Ποτσάλο στις 19:30 και η λογική υπαγορεύει στροφή προς την Οτοστράντα για εξοικονόμηση χρόνου, όμως είναι αδύνατον να ξεκολλήσω από τις φιδωτές σικελικές διαδρομές κι έτσι ακολουθώ πιστά το πλάνο προς το μπαρόκ αριστούργημα που λέγεται Ragusa. Ανάβαση στην αστική κορδέλα της γραφικής Ίμπλα και μία γρήγορη φωτό, και κάπως έτσι φτάνω στο λιμάνι του Ποτσάλο για check-in και επιβίβαση στο υπερσύγχρονο καταμαράν της Virtu Ferries.

428402

Έχω ήδη συμπληρώσει νέο plf για Μάλτα αλλά δεν έχω κάνει νέο rapid test, καθώς το προσφέρει δωρεάν η εταιρεία στο τέρμιναλ της Βαλέτα. Με γρήγορη σκέψη, αφήνω το μεγάλο tail bag σε φυλασσόμενο χώρο στο παρκέτζιο του λιμανιού, επεκτείνω το tank bag και το γεμίζω με τα απαραίτητα, κι έτσι μπορώ να μετακινούμαι πιο ελεύθερα σε όλο το νησί.

Αφήνοντας το Pozzalo...

428403

Μετά από δύο ώρες περίπου το πλοίο μπαίνει στο εκθαμβωτικό, κατάφωτο Grand Harbor της Βαλέτα, και στο ομώνυμο ξενοδοχείο με περιμένει ακόμα μία ευχάριστη έκπληξη με δωρεάν αναβάθμιση σε δωμάτιo με ΑΥΤΗ τη θέα!

428404

428405

Το επόμενο πρωινό δεν έχει…πρωινό στο ξενοδοχείο λόγω κόβιντ και αφού ούτως ή άλλως το πρόγραμμα λέει εξερεύνηση της πρωτεύουσας ξεκινώ για συνδυασμό των δύο. Ακριβώς στο κέντρο το ξενοδοχείο και μετά από λίγα μέτρα βλέπω μία μικρή ουρά μπροστά από ένα μικροσκοπικό μαγαζάκι και ξέρω ότι εκεί πωλείται κάτι καλό. Και κάπως έτσι για καλή μου τύχη ανακάλυψα τα pastizzi, και ως Θεσσαλονικιός πρέπει να πω ότι οι Μαλτέζοι μάς φάγανε λάχανο! Λαχταριστά μπουγατσάκια από τραγανό φύλλο γεμάτα με απαλή ρικότα, προσούτο ή πουρέ αρακά (η βρετανική επιρροή) :lol:

428406





Με το που δοκιμάζω αυτό με τη ρικότα παραγγέλνω άλλα τρία που βγαίνουν αχνιστά μπροστά μου, πόσο κάνουν φίλε μου ρωτάω...





428407

Πενήντα λεπτά το ένα γιατί είμαστε στο κέντρο, τριάντα λεπτά αλλού! Από τότε και μέχρι να φύγω από το νησί, ή μάλλον τη χώρα, γιατί η Μάλτα είναι ανεξάρτητο κράτος, δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα έφαγα. Υπάρχει και η τοπική φτίρα, ένα είδος τσιαπάτας, αλλά μπροστά στα μπουγατσάκια… Γενικά η Μάλτα είναι πολύ φθηνή και η διαμονή μπορεί να είναι πολύ οικονομική, αρκεί να αποφύγεις φυσικά τα μέρη που φωνάζουν ότι θέλουν τα λεφτά σου τώρα.

Tsber
30/05/2021, 16:54
Η παλιά πόλη της Βαλέτα είναι πολύ γραφική, με τα χαρακτηριστικά πολύχρωμα μπαλκόνια σήμα κατατεθέν όλου του νησιού και ένα συνδυασμό μπραρόκ και αραμπέσκ αρχιτεκτονικής. Ως καταφύγιο των Ναϊτών Ιπποτών όλο το νησί βρίθει απίστευτα ισχυρών οχυρώσεων, συνδυασμού τειχών και φυσικού βράχου και τοπίου.

428408

428409

428410

428411

Πρώτη στάση στον καθεδρικό του Αγίου Ιωάννη, ενός ναού που έχτισαν οι Ιππότες ως επίδειξη της ισχύος τους. Κι ενώ απ’ έξω μοιάζει λιτός και απέριττος...

428412

...το εσωτερικό του είναι το πιο περίτεχνα και πλούσια διακοσμημένο που έχω δει (κι έχω δει πολλά, πιστέψτε με). Απίστευτες λεπτομέρειες όπου και να κοιτάξει κανείς, υπέροχοι συνδυασμοί υλικών και ο σταυρός της Μάλτας σε περίοπτη θέση παντού. Πραγματικά εκθαμβωτικό εσωτερικό.

428413

428414

428415

428416

428417

Tsber
30/05/2021, 17:01
Κερασάκι στην τούρτα η πτέρυγα Καραβάτζιο, με δύο καταπληκτικά, ζωντανά σχεδόν έργα του αγαπημένου μου ζωγράφου στην κρύπτη.

428418

Μακάρι κάποια στιγμή να τοποθετηθεί εκεί και ο Ιππότης της Μάλτας, το έργο που δημιούργησε όταν βρήκε καταφύγιο στο νησί ο καλλιτέχνης.

Η συνέχεια της περιπλάνησης με βγάζει στους άνω κήπους Μπαράκα, δροσεροί, γεμάτοι πράσινο και λουλούδια και με υπέροχη θέα στο λιμάνι, αλλά και στην πυροβολαρχία χαιρετισμού που ρίχνει τις κανονιές τις κάθε μεσημέρι στις δώδεκα ακριβώς.

428419

428420

428421

428422

428425


Ολίγον παράνομος :D
428423

Όταν ο πιτσιρικάς που εισβάλλει στο κάδρο κάνει τη φωτογραφία καλύτερη!

428424

Εδώ είναι το τέλειο μέρος για ακόμα ένα pastizz παρέα με μία Cisk, την πολύ καλή, παραδοσιακή Μαλτέζικη μπίρα :beer:

428426

Tsber
30/05/2021, 17:06
Λίγα μπαλκόνια αργότερα :p

428428

428429

428430

...το μεσημεριανό και λίγη ξεκούραση στο ξενοδοχείο, ξεκινώ με το Er για τη Μντίνα, την παλιά πρωτεύουσα του νησιού καθώς και το γειτονικό Ραμπάτ. Η οδήγηση στη Μάλτα είναι μία εμπειρία, όχι μόνο γιατί οδηγούν στην αριστερή λωρίδα, αλλά και γιατί ακολουθούν τον μοναδικό κανόνα ΕΓΩ θα βγω, στρίψω, φρενάρω και οι άλλοι να κόψουν τον λαιμό τους. Οι δρόμοι είναι από νορμάλ ως πολύ στενά δρομάκια με πέτρινα τοιχία και μόνο ο νέος παράκτιος και κάποια κομμάτια προς Βαλέτα είναι ευρωπαϊκού επιπέδου, οπότε μιλάμε για απλή μετακίνηση, που είναι όμως πολύ σημαντική καθώς με τη μοτοσικλέτα μπορώ να πάω όπου θέλω , όταν το θέλω.

Tsber
30/05/2021, 17:12
Η είσοδος στη Μντίνα γίνεται μέσω επιβλητικής πύλης, με τις επιβλητικές οχυρώσεις και την ύπαρξη καθεδρικού να μαρτυρούν κι εδώ τα περασμένα μεγαλεία.

428431

428432

428433

Η λέξη σοκάκι παίρνει εδώ άλλη διάσταση, με τη γοητευτική αυτή παλιά πόλη να θυμίζει σε κάποια μέρη λαβύρινθο!

428434

428435

428436

Απίστευτες γωνιές για φωτογράφηση παντού, δροσιά και απόλυτη ηρεμία, όπως είναι και το μότο της πόλης ως τις μέρες μας :)

428437

428438

428439

428440

Tsber
30/05/2021, 17:14
Συνεχίζοντας προς τη νότια ακτή, σταματώ για τη φωτογραφία που είχα στο νου ξεκινώντας αυτό το ταξίδι, μία εικόνα απεραντοσύνης μια ανάσα από τις αφρικανικές ακτές, με την ξακουστή Γαλάζια Σπηλιά. Ελευθερία!

428441

Καθώς η πρώτη μου μέρα στην Μάλτα τελειώνει, επιστρέφω και ανεβαίνω στο roof garden του ξενοδοχείου για μερικά νυχτερινά κλικ.

428442

428443

Tsber
30/05/2021, 17:20
Την επομένη, μετά το γνωστό πλέον πρωινό, κινώ προς την ανατολική ακτή και το ψαροχώρι Marsaxlokk. Η προφορά είναι παράξενη, κάτι σαν Μαρσασλόκ, και οι Μαλτέζοι ακούγονται βασικά σαν Πορτογάλοι που μιλάνε αραβικά με ιταλική προφορά. Τώρα μας φώτισες θα μου πείτε, αλλά έτσι κι αλλιώς όλοι μιλάνε αγγλικά, οπότε όλα καλά :lol:

Μέχρι στιγμής όλα τα μέρη που επισκέφθηκα ήταν ιδανικά κενά τουριστών λόγω τάιμινγκ κορωναιού, κι έτσι τα απόλαυσα και τα φωτογράφησα με τη μεγαλύτερη δυνατή άνεση. Εδώ ήταν η πρώτη φορά που συνειδητοποίησα πόσο τυχερός είμαι, αφού αν είναι έτσι με λίγους τουρίστες, σε κανονικές συνθήκες η κατάσταση θα θυμίζει κονσέρβα.

Το μέρος είναι διάσημο για τις πολύχρωμες ψαρόβαρκες που στολίζουν τον μικρό όρμο, στον μυχό του οποίο βρίσκεται το χωριό, μία εκκλησία και φυσικά πάμπολλες ψαροταβέρνες.

428444

428445

428446

428447

428448

428449

Tsber
30/05/2021, 17:24
Αφού τίμησα κι εγώ τα τοπικά ψαράκια σε ένα από τα εστιατόρια, έκανα μία παραθαλάσσια βόλτα χωρίς συγκεκριμένο προορισμό και επέστρεψα στη Βαλέτα όπου άφησα τη μοτοσικλέτα, καθώς η επίσκεψή μου στις Τρεις Πόλεις που έβλεπα ακριβώς απέναντι από το παράθυρό μου από τότε που ήρθα, θα γίνει μέσω water taxi. Το σημείο επιβίβασης είναι ακριβώς κάτω από το ξενοδοχείο και μόλις με ενάμιση ευρώ μπαίνω στο καταμαραν(άκι) και πλέω προς τις Τρεις Πόλεις Vittoriosa, Senglea και Cospicua.

Η επιλογή του water taxi είναι ιδανική και επιβάλλεται καθώς η είσοδος στο κυρίως λιμάνι είναι εντυπωσιακή, με υπέροχες εικόνες να εναλλάσσονται μπροστά στα μάτια μου καθώς το σκάφος γλιστρά απαλά στην αγκαλιά του στενού όρμου και των καταρτιών το δάσος.

428450

428451

428452

428453

428454

Tsber
30/05/2021, 17:31
Η περιπλάνηση σε στέρεα γη και πάλι προσφέρει όμορφες εικόνες και μπορεί κανείς να δει και τα τρία δάχτυλα από κοντά ή από απόσταση, καθώς και όλο το Γκραν Χάρμπορ με τις δύο ακτές του και την τεράστια μαρίνα :eek:

428455

428456

428457

428458

428459

428461


Το τι σκάφη υπάρχουν εκεί δεν περιγράφεται, από παραδοσιακά μέχρι υπέρ-γιοτ...

428460

428462


Το δικό σου σκάφος πόσα πατώματα έχει;

Έχει μέσα πάρκινγκ για άλλα σκάφη; Αυτοκίνητα; Ελικόπτερο; :lol:

428463

428464

Μην απογοητεύεστε όμως, το μόνο που χρειάζεστε πραγματικά είναι μία μοτοσικλέτα και λίγη τρέλα, take it from me!

Με την επιστροφή στο ξενοδοχείο, μετά από μία ακόμα γεμάτη ημέρα, άνοιξα άλλη μία Cisk και χαλαρώνοντας σκέφτηκα ότι η Μάλτα ήταν όντως ένας πρώτης τάξεως προορισμός, που άξιζε πραγματικά τη θέση του στο φετινό μου ταξίδι!

cityfly
30/05/2021, 17:34
(Η γλώσσα συντακτικό και γραμματική βασίζεται στα αραβικά, το λεξιλόγιο έχει σχεδόν τις μισές λέξεις από τα ιταλικά)
Διάλεξες ίσως μια από τις καλύτερες εποχές για Μάλτα.
Γκότζο (ή Άουντισς) όπως το λένε οι ντόπιοι, πήγες; είναι και πιο ωραία για βόλτα εκεί είναι πιο αραιοκατοικημένο.

Tsber
30/05/2021, 17:41
Αφού εκτύπωσα στη ρεσεψιόν το plf προς Ιταλία που είχα συμπληρώσει από χθες, άρχισα σιγά - σιγά να σκέφτομαι την επιστροφή όχι τόσο προς Ιταλία από Μάλτα, αλλά από Ιταλία προς Ελλάδα καθώς απαιτείτο μοριακό τεστ pcr που είναι και πιο ακριβό, αλλά κυρίως θέλει έως και 24 ώρες για να εκδοθεί. Αυτό σημαίνει πως μία μέρα μπορεί να χαθεί ή να κερδηθεί, όπως το πάρει κανείς. Με το καράβι να δένει στη Σικελία πολύ νωρίς το πρωί, έκανα μία βόλτα στο Ποτσάλο ψάχνοντας κάποιο εξεταστήριο ώστε να τελειώνω μια ώρα αρχύτερα. Βρήκα ένα, αλλά έκαναν μόνο αντιγόνου, όπως και τα άλλα δύο στα οποία τηλεφώνησαν, και έτσι αποφάσισα να καλύψω την απόσταση και να διανυκτερεύσω στην Κοσέντσα, κοντά στο λιμάνι τόσο του Μπρίντιζι όσο και του Μπάρι, για περισσότερη σιγουριά.

Στο δωμάτιο που είχα κλείσει ο ιδιοκτήτης ήταν ευγενέστατος και τηλεφώνησε για λογαριασμό μου σε μία λίστα εργαστηρίων που είχα εντοπίσει προηγουμένως μέσω ίντερνετ. Μεγάλη πόλη η Κοσέντζα λέω, δε μπορεί κάτι θα βρεθεί. Αμ δε… Όπου και να τηλεφώνησε ο Τζιάννης κάνανε μόνο αντιγόνου, πήρε και φίλους και γνωστούς, τίποτα. Παίρνω την ΑΝΕΚ, μου λέει να πάω στο αεροδρόμιο της Ανκόνας, και ότι απαγορεύεται η επιβίβαση χωρίς, και, και, και...

Α, λέω δε θα με τρελάνετε εσείς, σιγά να μην κάνω επτακόσια χιλιόμετρα να πάω στην Ανκόνα! Με το τάμπλετ ανά χείρας στέλνω μερικά e-mail και το επόμενο πρωί έχω ραντεβού στις δύο το μεσημέρι στο Μπάρι. Η εξέταση γίνεται κανονικά και αφού τα αποτελέσματα έρχονται μέσω e-mail, αποφασίζω να περάσω την τελευταία μου βραδιά επί ιταλικού εδάφους στο κοντινό Αλμπερομπέλο από το οποίο είχα στο πρόγραμμα μόνο να περάσω. Έτσι θα έχω την ευκαιρία να το δω καλύτερα και να γεμίσω και την αυριανή ημέρα καθώς το πλοίο για Ηγουμενίτσα αναχωρεί στις 19:30 και το λιμάνι απέχει μόλις 55 χιλιόμετρα.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού και ηρεμία, ενώ το γελοίο ήταν ότι το τεστ pcr δεν χρειάστηκε τελικά, αφού στην Ελλάδα δεν έγινε κανένας απολύτως έλεγχος :facepalm:

Φτάνω στο δωμάτιο μεσημέρι, σε έναν άψογο ξενώνα με παραδοσιακό λουκ, με έπιπλα σαν φτιαγμένα κατά παραγγελία για τις μοτο-αποσκευές μου :D

428465

Το μοναδικό αυτό χωριό των τρούλων είναι πολύ γραφικό και καταφέρνει να διατηρεί το ύφος του στη σύγχρονη εποχή. Η περιπλάνηση στα στενάκια του είναι μαγευτική και υπάρχουν κάποια μέρη που προσφέρουν πανοραμική θέα.

428466

428467

428468

428469

428470

Υπάρχουν και τοπικά εργαστήρια με λιθοξόους και αγγειοπλάστες που φτιάχνουν τις στάμνες συλλογής βρόχινου νερού που τοποθετούν στις οροφές.

428471

428472

428473

428474

Tsber
30/05/2021, 17:47
Στην κεντρική πλατεία - οδό απολαμβάνω ένα τελευταίο εσπρεσάκι το επόμενο μεσημέρι, λίγες ώρες πριν επιστρέψω στην Ελλάδα, και διαπιστώνω πως το μέρος είναι αρκετά δημοφιλές και για τους ίδιους τους ιταλούς, μοτοσικλετιστές ή μη.

428479

Πάνω στο πλοίο γράφω αυτό το κειμενάκι με αμέτρητες νέες εικόνες και εμπειρίες φρέσκες ακόμη στο μυαλό, με το οποίο ελπίζω να κατάφερα να μεταφέρω και σε εσάς, μαζί με αυτές, την αίσθηση ελευθερίας που μου πρόσφερε ακόμα ένα ταξίδι με την αγαπημένη μου μοτοσικλέτα.

Όπως πάντα εύχομαι να λειτουργήσει σαν κίνητρο για όλους όσους σχεδιάζουν ή σκέφτονται κάτι παρόμοιο, και όσο το δυνατόν συντομότερα χωρίς κορονοϊό.

Καλό καλοκαίρι, καλά ταξίδια και πάντα όρθιοι!

Παντελής


428480

azar41
30/05/2021, 18:39
Απολαυστικός φίλε,υπέροχες φωτό και δυνατές ταξιδιωτικές εικόνες!
Καλή συνέχεια ,καλά χιλιόμετρα!

afasias
30/05/2021, 19:09
Καταπληκτικός. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στα ταξίδια σου.

hot_sauce
30/05/2021, 19:27
Καταπληκτικό "ταξιδιωτικό".

Ευχαριστούμε που μας μετέδωσες τις εμπειρίες σου!

Μου αρέσει ιδιατέρως η Ιταλία και τα γραφικά χωριά της.

Αποριά! Σε μέρη όπου σταματούσες χωρίς να έχεις περάσει πρώτα από το ξενοδοχείο για να αφήσεις τα πράγματα πώς διασφάλιζες την παραμονή τους στη μηχανή? Ειδικές τσάντες με κλειδαριές, έβγαζες ό,τι δεν ασφαλιζόταν και το κουβαλούσες ή απλά τα άφηνες πάνω ελπίζοντας για το καλύτερο?? :D

doctoras
30/05/2021, 22:59
Φανταστικες φωτογραφίες, παρα πολυ ωραια περιγραφή, λατρεμένη νοτια ιταλια!
Και στα επομενα, παντα τετοια!:beer:

Dr.Monty
30/05/2021, 23:03
Εξαιρετική περιγραφή!
Τι κάμερα έχεις;

vagelis78
30/05/2021, 23:59
Μπράβο φίλε.
Πολύ ωραία περιγραφή.
Πάντα τέτοια .

Tsber
31/05/2021, 09:23
Απολαυστικός φίλε,υπέροχες φωτό και δυνατές ταξιδιωτικές εικόνες!
Καλή συνέχεια ,καλά χιλιόμετρα!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, ό,τι καλύτερο και για εσένα!

Tsber
31/05/2021, 09:25
Καταπληκτικός. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στα ταξίδια σου.

Να είσαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ για την ανταπόκριση :beer:

Tsber
31/05/2021, 09:49
Καταπληκτικό "ταξιδιωτικό".

Ευχαριστούμε που μας μετέδωσες τις εμπειρίες σου!

Μου αρέσει ιδιατέρως η Ιταλία και τα γραφικά χωριά της.

Αποριά! Σε μέρη όπου σταματούσες χωρίς να έχεις περάσει πρώτα από το ξενοδοχείο για να αφήσεις τα πράγματα πώς διασφάλιζες την παραμονή τους στη μηχανή? Ειδικές τσάντες με κλειδαριές, έβγαζες ό,τι δεν ασφαλιζόταν και το κουβαλούσες ή απλά τα άφηνες πάνω ελπίζοντας για το καλύτερο?? :D

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, χαίρομαι που σου άρεσε η φετινή εξόρμηση!

Όλη η Ιταλία έχει όντως απίθανα μέρη, κάποια πιο άσημα από τα ξακουστά αλλά το ίδιο όμορφα, νομίζω το φετινό ταξιδιωτικό είναι μια καλή απόδειξη :)

Για περισσότερη Ιταλία μπορείς να δεις εδώ και προηγούμενα ταξίδια μου:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157124


https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157147


Με τις αποσκευές αν είσαι με παρέα απλώς κάθεται κάποιος - κάποιοι και χαλαρώνουν δίπλα στις μοτοσικλέτες μέχρι να έρθουν οι άλλοι και το αντίθετο.

Αν είσαι μόνος, βρίσκεις φυλασσόμενο πάρκινγκ από πριν. Τα περισσότερα έχουν και φοριαμούς φύλαξης με κλειδί.

Αν δεν υπάρχει, πηγαίνεις σε ένα μαγαζί με σουβενίρ ή κάποιο άλλο κατάστημα, πιάνεις την κουβέντα και του ζητάς να αφήσεις τα πράγματα σε μια γωνιά και να πληρώσεις το αντίτιμο του πάρκινγκ. Εκατό τοις εκατό θα σε αφήσει χωρίς να πληρώσεις, γυρνώντας παίρνεις κι ένα σουβενίρ και όλα καλά.

Η μεγάλη βαλίτσα γενικά δεν είναι πρόβλημα, ο κλέφτης θέλει λεφτά, κινητά - τάμπλετ και κάμερες τα οποία τα έχεις πάντα μαζί σου στο tank bag, όπως και τα λεφτά - χαρτιά σε ένα ωραίο πορτοφόλι σαν αυτό που το συνιστώ:

428487

Στη μεγάλη βαλίτσα τι απομένει; Ρούχα - παπούτσια, σπρέι αλυσίδας, άπλυτα :lol:

Με το κάλυμμα βροχής είναι πολύ απίθανο κάποιος να κλέψει κάτι σε ένα σχετικά κεντρικό σημείο. Ακόμα και το κράνος αν είναι δεμένο στη μηχανή έστω και τυπικά, δύσκολα θα ρισκάρει κάποιος κάτι. Για αυτό τον λόγο είναι της μόδας οι μαλακές αποσκευές και με τους επαγγελματίες YouTubers ταξιδευτές.

Εκεί που δεν αφήνεις κάτι εκτεθειμένο ούτε για ένα δευτερόλεπτο είναι τα βενζινάδικα, γιατί κάποιος μπορεί "τσιμπήσει" κάτι φεύγοντας με το αυτοκίνητο και μην τον είδατε.

Γενικά πάντως ναι, το άγχος υπάρχει πάντα ακόμα και μετά από 30.000+χλμ που έχω κάνει στο εξωτερικό και δεν μου έχουν κλέψει το παραμικρό, αλλά έτσι είναι αυτά!

Tsber
31/05/2021, 10:04
Φανταστικες φωτογραφίες, παρα πολυ ωραια περιγραφή, λατρεμένη νοτια ιταλια!
Και στα επομενα, παντα τετοια!:beer:

Όπως πάντα σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, όταν το πλοίο είναι κάπως έτσι...

428489

428490

...κάθεσαι και γράφεις την περιγραφή με την άνεσή σου!

Τύφλα να'χει ο Τζακ Τόρενς :lol:

leftos
31/05/2021, 10:05
Εμαθα πολλά σήμερα!!!
Συνεχίστε να γράφετε και να ταξιδέυεται για να ονειρευόμαστε και εμείς .
Πραγματικά θεωρώ αυτό το deal κορωνοιού οτι ήταν το πιο συμαντικό σε αυτό το ταξίδι.

Tsber
31/05/2021, 10:08
Εξαιρετική περιγραφή!
Τι κάμερα έχεις;

Να 'σαι κάλα φίλε μου, Nikon D3300 με τον kit lens 18 - 55 και τον prime 35άρη f1.8G

Πρακτικός ο kit για τουριστικές φωτό, εξαιρετικός ο prime για τις σπέσιαλ :)

Tsber
31/05/2021, 10:15
Εμαθα πολλά σήμερα!!!
Συνεχίστε να γράφετε και να ταξιδέυεται για να ονειρευόμαστε και εμείς .
Πραγματικά θεωρώ αυτό το deal κορωνοιού οτι ήταν το πιο συμαντικό σε αυτό το ταξίδι.

Το ταξίδι είναι πάντα ένα μεγάλο σχολείο με κάτι καινούργιο πάντα να μας προσφέρει :beer:

Τελικά όντως βγήκα πολύ κερδισμένος με την κατάσταση καθώς γλίτωσα δύο μοριακά τεστ και πολλούς τουρίστες και κίνηση στους δρόμους.

Κρίμα μόνο το 60άρι για το μοριακό προς Ελλάδα που δε χρειάστηκε τελικά, αλλά κάπου χάνεις - κάπου κερδίζεις!

blackbusa
31/05/2021, 10:16
Γενικά η Μάλτα είναι πολύ φθηνή και η διαμονή μπορεί να είναι πολύ οικονομική, αρκεί να αποφύγεις φυσικά τα μέρη που φωνάζουν ότι θέλουν τα λεφτά σου τώρα.

επειδη ηρθες για πολυ λιγο και σε περιεργη περιοδο δεν θα γελασω αλλα πληροφορικα η Μαλτα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ... το αναφερω μοναχα για οποιον αλλον εχει σκοπο να ερθει οταν τα πραγματα επανελθουν σε καποια κανονικοτητα...παντως παντα τετοια και παντα ορθιος...
π.ς. καλυτερα τα παστιτζι απο την τυροπιτα?εδω γελανε και οι πετρες....

Tsber
31/05/2021, 10:20
(Η γλώσσα συντακτικό και γραμματική βασίζεται στα αραβικά, το λεξιλόγιο έχει σχεδόν τις μισές λέξεις από τα ιταλικά)
Διάλεξες ίσως μια από τις καλύτερες εποχές για Μάλτα.
Γκότζο (ή Άουντισς) όπως το λένε οι ντόπιοι, πήγες; είναι και πιο ωραία για βόλτα εκεί είναι πιο αραιοκατοικημένο.

Ως γλωσσολόγος είχα κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις επί του θέματος στο νησί!

Όντως πιστεύω πώς καλύτερα δε γίνεται για Μάλτα. Πέρα από την άνεση κίνησης υπήρχε ανοιξιάτικη έκπτωση και μισή τιμή στα ακτοπλοικά εισιτήρια που κανονικά είναι χαζά ακριβά.

Το Γκότζο ήταν κλειστό για τουρίστες και ανοιχτό μόνο για μόνιμους κατοίκους και εργαζόμενους, τώρα λογικά θα έχει ανοίξει :)

cityfly
31/05/2021, 13:06
Ως γλωσσολόγος είχα κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις επί του θέματος στο νησί!

Όντως πιστεύω πώς καλύτερα δε γίνεται για Μάλτα. Πέρα από την άνεση κίνησης υπήρχε ανοιξιάτικη έκπτωση και μισή τιμή στα ακτοπλοικά εισιτήρια που κανονικά είναι χαζά ακριβά.

Το Γκότζο ήταν κλειστό για τουρίστες και ανοιχτό μόνο για μόνιμους κατοίκους και εργαζόμενους, τώρα λογικά θα έχει ανοίξει :)

Α δεν το ξερα για το Γκότζο, εγώ δεν είμαι γλωσσολόγος αλλά έχω γυναίκα Μαλτέζα (δεν μένουμε όμως Μάλτα) κι είχα κάνει κάποια μαθήματα οπότε καταλαβαίνω κάποια βασικά πράγματα κι αυτό με τα αραβικά είναι η δική της προσέγγιση. Είναι ενδιαφέρον το πώς αλλάζει η κατάληξη και το πρόθεμα «ανάποδα» σε σχέση με μας. Αυτό και οι ήχοι με έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ αλλιώς από άποψη κανόνων δεν είναι ιδαίτερα πολύπλοκη. Τι σου έκανε κάτι περισσότερη εντύπωση γλωσσολογικά;

Το πλοίο για Ιταλία είναι όντως ακριβό.
Οι μόνο μήνες που δεν έχω πάει Μάλτα είναι Οκτώβρης, Νοέμβρη και Φλεβάρης. Από τους υπόλοιπους το καλύτερό μου ήταν τέλη Απρίλη αρχές Μάη, υπό κανονικές συνθήκες τώρα θα είχες πολύ περισσότερο κόσμο και κίνηση αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από το καλοκαίρι. Τις ώρες αιχμής ακόμα και το χειμώνα σε κάποια σημεία είναι λες κι είσαι τριγύρω από την Ομόνοια.
Το pastiz πριν δυο-τρία χρόνια ήταν στα 15 λεπτά και διπλασιάστηκε σε ένα βράδυ.

Γενικά θεωρώ τη Μάλτα μέρος που αξίζει να πάει κανείς μια βόλτα αλλά δεν τη θεωρώ καλοκαιρινό προορισμό.

airmav
31/05/2021, 13:13
πολυ ωραιο το ταξιδι σου..ακομα πιο υπεροχα χρωματα , αρωματα και σκεψεις μας αφησες με τις περιγραφες και τις φωτογραφιες σου...να εισαι παντα καλα και να συνεχιζεις να ταξιδευεις

Tsber
31/05/2021, 14:38
επειδη ηρθες για πολυ λιγο και σε περιεργη περιοδο δεν θα γελασω αλλα πληροφορικα η Μαλτα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ... το αναφερω μοναχα για οποιον αλλον εχει σκοπο να ερθει οταν τα πραγματα επανελθουν σε καποια κανονικοτητα...παντως παντα τετοια και παντα ορθιος...
π.ς. καλυτερα τα παστιτζι απο την τυροπιτα?εδω γελανε και οι πετρες....

Γέλα ελεύθερα αδερφέ, κάνει καλό στην υγεία :lol:

Στο καράβι συζητούσα με μία παρέα δώδεκα ετερόκλητων ατόμων που επέλεξαν να μείνουν στη Μάλτα επειδή είναι πολύ οικονομική.

Το ίδιο διαπίστωσα και ο ίδιος τις λίγες μέρες που έμεινα και αυτό γράφω.

Όσο για τα σφολιατοειδή, κολοκυθόπιτα...

Φιλιά!

Tsber
31/05/2021, 14:44
Α δεν το ξερα για το Γκότζο, εγώ δεν είμαι γλωσσολόγος αλλά έχω γυναίκα Μαλτέζα (δεν μένουμε όμως Μάλτα) κι είχα κάνει κάποια μαθήματα οπότε καταλαβαίνω κάποια βασικά πράγματα κι αυτό με τα αραβικά είναι η δική της προσέγγιση. Είναι ενδιαφέρον το πώς αλλάζει η κατάληξη και το πρόθεμα «ανάποδα» σε σχέση με μας. Αυτό και οι ήχοι με έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ αλλιώς από άποψη κανόνων δεν είναι ιδαίτερα πολύπλοκη. Τι σου έκανε κάτι περισσότερη εντύπωση γλωσσολογικά;

Το πλοίο για Ιταλία είναι όντως ακριβό.
Οι μόνο μήνες που δεν έχω πάει Μάλτα είναι Οκτώβρης, Νοέμβρη και Φλεβάρης. Από τους υπόλοιπους το καλύτερό μου ήταν τέλη Απρίλη αρχές Μάη, υπό κανονικές συνθήκες τώρα θα είχες πολύ περισσότερο κόσμο και κίνηση αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από το καλοκαίρι. Τις ώρες αιχμής ακόμα και το χειμώνα σε κάποια σημεία είναι λες κι είσαι τριγύρω από την Ομόνοια.
Το pastiz πριν δυο-τρία χρόνια ήταν στα 15 λεπτά και διπλασιάστηκε σε ένα βράδυ.

Γενικά θεωρώ τη Μάλτα μέρος που αξίζει να πάει κανείς μια βόλτα αλλά δεν τη θεωρώ καλοκαιρινό προορισμό.

Ακουστικά μού έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση, γλωσσολογικά είναι σίγουρα λίγο παράδοξη γλώσσα, η δομή της είναι πιο πολύ ιδιωματική, αλλά τα παράξενα είναι και τα ωραία συνήθως!

Σίγουρα θα γίνεται χαμός στη φουλ σίζον, δεν υπάρχει αμφιβολία. Για καλοκαίρι είναι μόνο να μείνεις μέρες και να συνδυάσεις με μπάνια στη θάλασσα, ειδικά για Έλληνες δύσκολο αυτό, αλλά για ξένους νομίζω είναι μια καλή πιθανότητα.

Tsber
31/05/2021, 14:45
πολυ ωραιο το ταξιδι σου..ακομα πιο υπεροχα χρωματα , αρωματα και σκεψεις μας αφησες με τις περιγραφες και τις φωτογραφιες σου...να εισαι παντα καλα και να συνεχιζεις να ταξιδευεις

Σε ευχαριστώ από καρδιάς για τα καλά σου λόγια φίλε μου :beer:

cityfly
31/05/2021, 16:59
επειδη ηρθες για πολυ λιγο και σε περιεργη περιοδο δεν θα γελασω αλλα πληροφορικα η Μαλτα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ... το αναφερω μοναχα για οποιον αλλον εχει σκοπο να ερθει οταν τα πραγματα επανελθουν σε καποια κανονικοτητα...παντως παντα τετοια και παντα ορθιος...
π.ς. καλυτερα τα παστιτζι απο την τυροπιτα?εδω γελανε και οι πετρες....

Η Μάλτα έχει οπντως πολύ ακριβά εστιατόρια, αλλά έχει και μέρη που μπορείς να φας οικονομικά κι όχι ιδαίτερα ακριβά για ξενοδοχεία δεν ξέρω. Αλλά συγκριτικά με τα περισσότερα δικά μας νησιά είναι σαφώς πιο ακριβή.
Η Μάλτα τα τελευταία χρόνια είναι πανάκριβη στα ακίνητα τόσο για αγορά όσο και για νοίκι.
Το παστίτσι όμως είναι πεντανόστιμο, ειδικά όταν είναι σωστό γιατί παίζουν και κάποια «βιομηχανικά» που είναι μια λιπαρή βλακεία, αλλά δεν θα το συνέκρινα με τις δικές μας τυρόπιτες, ρικότα σε φύλλο σφολιάτα είναι όλο κι όλο (αλλά η ντόπια ρικότα είναι καλή). Τυρί το ένα τυρί και το άλλο αλλά άλλη λογική στην πραγματικότητα.

blackbusa
31/05/2021, 21:01
ελπιζω να μην παρεξηγησες τον γελοτα μου , μιας και δεν αναφεροταν σε εσενα αλλα στο οτι νομιζεις , η καποιοι σε εκαναν να πιστεψεις, οτι η Μαλτα ειναι φτηνη... και βεβαια το εκανα για να ενημερωσω οιονδηποτε εχει σκοπο να επισκεφτει την Μαλτα... θα επιμεινω οτι η Μαλτα ειναι ενα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ μερος σε ολα του (ανετα επιπεδα Λονδινου ) και απλα σου εκατσε πιο φτηνα φανταζομαι γιατι ηρθες εν καιρο κοβιντ...
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ :beer:

doctoras
31/05/2021, 21:24
ελπιζω να μην παρεξηγησες τον γελοτα μου , μιας και δεν αναφεροταν σε εσενα αλλα στο οτι νομιζεις , η καποιοι σε εκαναν να πιστεψεις, οτι η Μαλτα ειναι φτηνη... και βεβαια το εκανα για να ενημερωσω οιονδηποτε εχει σκοπο να επισκεφτει την Μαλτα... θα επιμεινω οτι η Μαλτα ειναι ενα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ μερος σε ολα του (ανετα επιπεδα Λονδινου ) και απλα σου εκατσε πιο φτηνα φανταζομαι γιατι ηρθες εν καιρο κοβιντ...
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ :beer:

φίλε επειδή είδα οτι δευτερολογείς, να προσθέσω μονο οτι δεν υπάρχει απαγορευτικό μέρος(ακόμη και για την πιο ακραία συνθήκη) για έναν ταξιδευτή παρα μονο οργάνωση.
Αν πας χύμα οπουδήποτε μπορείς να βρεθείς προ-εκπλήξεων.
Αν γνωρίζεις τι και πως θα το αντιμετωπίσεις δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Tsber
01/06/2021, 11:37
Μία πολύ όμορφη ιστορία από τα παλιά, σχετικά με τα παπούτσια αυτής της φωτό:

428504

Καθώς σχεδίαζα το ταξίδι αυτό, ανέβηκε στο YouTube ένα υπέροχο βίντεο σχετικά με τον Ciccio από το Τσεφαλού και τα διάσημα αγωνιστικά παπούτσια του.

Η όμορφη ιστορία του πώς από ένας φτωχός τσαγκάρης έγινε προμηθευτής της Ferrari και περιζήτητος στους αγωνιστικούς κύκλους είναι ενδιαφέρουσα και συγκινητική:

https://www.youtube.com/watch?v=WwaV4d0Ic6M

Ειδικά το πώς μιλάει για έναν αγώνα που σταμάτησε σχεδόν 45 χρόνια και το όταν γίναμε πρωταθλητές με τη Ferrari, δείχνει τι σήμαινε ο αγώνας για την περιοχή και τους ανθρώπους της.

Το εργαστήρι του ήταν κλειστό όταν πέρασα εγώ (ήταν στον δρόμο μου) αλλά ούτως ή άλλως τα "προϊόντα" του είναι πλέον απλώς πανάκριβα σουβενίρ, 1500 ευρώ για ένα ζευγάρι παπούτσια με τα οποία δεν μπορείς καν να περπατήσεις!

STF
01/06/2021, 23:10
Μία πολύ όμορφη ιστορία από τα παλιά, σχετικά με τα παπούτσια αυτής της φωτό:

428504

Καθώς σχεδίαζα το ταξίδι αυτό, ανέβηκε στο YouTube ένα υπέροχο βίντεο σχετικά με τον Ciccio από το Τσεφαλού και τα διάσημα αγωνιστικά παπούτσια του.

Η όμορφη ιστορία του πώς από ένας φτωχός τσαγκάρης έγινε προμηθευτής της Ferrari και περιζήτητος στους αγωνιστικούς κύκλους είναι ενδιαφέρουσα και συγκινητική:

https://www.youtube.com/watch?v=WwaV4d0Ic6M

Ειδικά το πώς μιλάει για έναν αγώνα που σταμάτησε σχεδόν 45 χρόνια και το όταν γίναμε πρωταθλητές με τη Ferrari, δείχνει τι σήμαινε ο αγώνας για την περιοχή και τους ανθρώπους της.

Το εργαστήρι του ήταν κλειστό όταν πέρασα εγώ (ήταν στον δρόμο μου) αλλά ούτως ή άλλως τα "προϊόντα" του είναι πλέον απλώς πανάκριβα σουβενίρ, 1500 ευρώ για ένα ζευγάρι παπούτσια με τα οποία δεν μπορείς καν να περπατήσεις!

Μου θύμησες πολλά από ένα ταξίδι που έκανα στη Νότια Ιταλία και τη Σικελία. Υπήρξαν νωρίτερα και οι κλασικές αποτροπές περί κλοπών κτλ. Από τις καλύτερες εκδρομές και το μόνο που έχω να πω είναι πως πρέπει να προσέχεις όσο προσέχεις και στην Ελλάδα, τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Ωραίες φωτό!

Tsber
02/06/2021, 10:44
Μου θύμησες πολλά από ένα ταξίδι που έκανα στη Νότια Ιταλία και τη Σικελία. Υπήρξαν νωρίτερα και οι κλασικές αποτροπές περί κλοπών κτλ. Από τις καλύτερες εκδρομές και το μόνο που έχω να πω είναι πως πρέπει να προσέχεις όσο προσέχεις και στην Ελλάδα, τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Ωραίες φωτό!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, όντως, πολύ "ζεστή", σχεδόν γνώριμη η αίσθηση με το καλημέρα, εξαιρετική ατμόσφαιρα και εξαιρετικοί άνθρωποι, αυθεντικά χαμογελαστοί.

Με βοήθησαν σε διάφορες περιστάσεις χωρίς δισταγμό, ειδικά όταν συστηνόμουν ως Γκρέκο Μασκαρά λόγω μασκούλας :)

contes di Zante
02/06/2021, 19:52
Εγώ σ' ευχαριστώ γιατί μ' έβαλες στο τρυπάκι να ψάξω χρόνους....14:00 αναχώρηση από Ζάκυνθο, 14:00 την άλλη μέρα Σικελια και τα μεσάνυχτα Βαλέτα....δεν το είχα τόσο

Volpad
02/06/2021, 21:03
Όπως πάντα εξαιρετική η αφήγηση σου!
Πάντα απολαμβάνω τα ταξιδιωτικά σου και τις φωτογραφίες τους...
Έχουμε και παρόμοιο φωτογραφικό εξοπλισμό... εγώ βέβαια έχω cannon, αλλά είναι και εμένα aps-c και μαζεμένων διαστάσεων, σαν την d3300...

sapila racing
03/06/2021, 08:24
Πολύ ωραίες εικόνες!
Μας ταξιδεψες λιγο κι εμάς σε τετοιος εποχες..
Μπραβο και στο επόμενο. :beer:

Tsber
03/06/2021, 17:01
Όπως πάντα εξαιρετική η αφήγηση σου!
Πάντα απολαμβάνω τα ταξιδιωτικά σου και τις φωτογραφίες τους...
Έχουμε και παρόμοιο φωτογραφικό εξοπλισμό... εγώ βέβαια έχω cannon, αλλά είναι και εμένα aps-c και μαζεμένων διαστάσεων, σαν την d3300...

Πάντα με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό, να είσαι καλά φίλε μου!

Και οι δύο μάρκες είναι εξαιρετικές αλλά δυστυχώς το σπορ είναι πολύ ακριβό ανεξαρτήτως brand name. Έχω κάνα δυο νέους φακούς στο μάτι με λογικές τιμές αλλά πάλι διστάζω, ίσως να είναι και για καλό όμως καθώς προσπαθώ να εξαντλήσω τις όποιες γνώσεις και ικανότητές μου με τον υπάρχοντα εξοπλισμό. Ίσως φέτος τελικά να "χτυπήσω" τον υπερ-ευρυγώνιο που ποθώ. Είδωμεν!

Tsber
03/06/2021, 17:03
Πολύ ωραίες εικόνες!
Μας ταξιδεψες λιγο κι εμάς σε τετοιος εποχες..
Μπραβο και στο επόμενο. :beer:

Σε ευχαριστώ πολύ προσωπικά και το moto.gr συνολικά για τη φιλοξενία :beer:

Tsber
03/06/2021, 17:16
Εγώ σ' ευχαριστώ γιατί μ' έβαλες στο τρυπάκι να ψάξω χρόνους....14:00 αναχώρηση από Ζάκυνθο, 14:00 την άλλη μέρα Σικελια και τα μεσάνυχτα Βαλέτα....δεν το είχα τόσο

Είσαι πολύ τυχερός αν έχεις το καράβι στην πόρτα σου να σε πάει και να σε φέρει, σου εύχομαι να πας και να περάσεις φθηνά και καλά σαν εμένα (αν και Κοντες :) )

Volpad
03/06/2021, 22:40
Πάντα με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό, να είσαι καλά φίλε μου!

Και οι δύο μάρκες είναι εξαιρετικές αλλά δυστυχώς το σπορ είναι πολύ ακριβό ανεξαρτήτως brand name. Έχω κάνα δυο νέους φακούς στο μάτι με λογικές τιμές αλλά πάλι διστάζω, ίσως να είναι και για καλό όμως καθώς προσπαθώ να εξαντλήσω τις όποιες γνώσεις και ικανότητές μου με τον υπάρχοντα εξοπλισμό. Ίσως φέτος τελικά να "χτυπήσω" τον υπερ-ευρυγώνιο που ποθώ. Είδωμεν!

Ναι ναι.. Ξέρω...
Εγώ έχω τον κίτ, τον "φτηνό" 50άρι 1.8 και έναν 55-250 4-5.6 που βρίσκομαι να χρησιμοποιώ περισσότερο (έχει τρελή οξύτητα σχεδόν παντου).
Βέβαια εγώ βγάζω κυρίως πορτρέτα και διάφορα άλλα και όχι τόσο landscapes, οπότε δεν "χρειάζομαι" κάποιον υπερ-ευρυγώνιο.

Εχω βάλει στο μάτι ένα τρίποδο της benro τώρα, που μάλλον θα ειναι η επόμενη αγορά μου, αλλα δεν βιάζομαι.

Τέλος πάντων. Μή χαλάμε το θέμα...

contes di Zante
04/06/2021, 06:37
Είσαι πολύ τυχερός αν έχεις το καράβι στην πόρτα σου να σε πάει και να σε φέρει, σου εύχομαι να πας και να περάσεις φθηνά και καλά σαν εμένα (αν και Κοντες :) )

Καράβι κατευθείαν παίζει μόνο Ιούλιο-Αύγουστο και αυτό απ' ότι ξέρω είναι ακριβό και κλείνεται από Ιταλούς τουρίστες...οι χρόνοι που λέω βγαίνουν με Ζάκυνθο - Κυλλήνη - Πάτρα - Μπάρι...οδικώς Κατάνια και Ποτζάλο - Βαλέτα

το Κ-όντες (όπως είναι το πραγματικό) είναι μεγάλη ιστορία....

Tsber
04/06/2021, 09:40
Καράβι κατευθείαν παίζει μόνο Ιούλιο-Αύγουστο και αυτό απ' ότι ξέρω είναι ακριβό και κλείνεται από Ιταλούς τουρίστες...οι χρόνοι που λέω βγαίνουν με Ζάκυνθο - Κυλλήνη - Πάτρα - Μπάρι...οδικώς Κατάνια και Ποτζάλο - Βαλέτα

το Κ-όντες (όπως είναι το πραγματικό) είναι μεγάλη ιστορία....

Να ξέρεις ότι δυστυχώς και το καράβι Ποτζάλο - Βαλέτα και τούμπαλιν δαγκώνει...

Είχε προσφορά -50% και άλλη -15% εαρινή έκπτωση για κρατήσεις μέχρι τέλος Μαΐου και απ' ότι μου είπαν από τη Virty Ferries αυτό γίνεται κάθε χρόνο και όποιος προλάβει. Εξαιρετικοί σε όλα τους πάντως και ειδικά στην εξυπηρέτηση πελατών και μπορείς να τους ρωτήσεις τα πάντα :)

Όπως και να 'χει ωραία η επιλογή του user name σου, μου αρέσει πολύ.

Tsber
07/06/2021, 13:26
Δύο λόγια για το κράνος μου και κάποιες προτάσεις για αξεσουάρ που διευκόλυναν πολύ το ταξίδι μου.

Αυτό ήταν το πρώτο μεγάλο ταξίδι με το Shark Spartan Carbon και οι εντυπώσεις είναι άριστες:

428641

Πανάλαφρο, πολύ αεροδυναμικό και σταθερό, με εξαιρετικά άνετο εσωτερικό και εξαερισμό. Τα μείον 200 - 300 γραμμάρια σε σύγκριση με άλλα κράνη κάνουν τεράστια διαφορά, ειδικά όταν το φοράς καθημερινά για αρκετές ώρες! Συνήθως το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βγάζω κατευθείαν το κράνος όποτε σταματούσα, με αυτό τις περισσότερες φορές ξεχνιόμουν. Το αγόρασα πέρσι τον Αύγουστο 300 ευρώ με δώρο PinLock Max και φιμέ ζελατίνα. Μόνο το Microlock κλείσιμο μού έλειψε αν και λύνω – δένω τα double rings με το ένα χέρι, εξαιρετικό κράνος για naked μοτοσικλέτες και το συνιστώ!

Επίσης συνιστώ τα παρακάτω διαχωριστικά – θήκες αποσκευών:

428642

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, αυτά ήταν όλα μου τα ρούχα για 7+ ημέρες στον δρόμο! Έτσι χώρεσε άνετα στη βαλίτσα το καλοκαιρινό μπουφάν και η τσάντα με τα αδιάβροχα πάνω – πάνω βέβαια. Κάνουν το άδειασμα – γέμισμα της βαλίτσας παιχνίδι και κρατάνε τα ρούχα σε καλή κατάσταση. Ένα σετ καλής ποιότητας κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ και αξίζει να τα δοκιμάσετε αφού δουλεύουν και με κανονικές βαλίτσες και τσάντες εκτός μοτοσικλέτας.

Φέτος δοκίμασα επίσης και αυτό το σφουγγαράκι καθαρισμού ζελατίνας:

https://www.youtube.com/watch?v=tWPZ0T3o5Q0

Είναι ιδανικό για ταξίδι άνοιξη - καλοκαίρι καθώς ξέρετε πόσα έντομα μαζεύονται στη ζελατίνα τέτοια εποχή. Κάνει φοβερή δουλειά στα δύσκολα και όντως λειτουργεί μόνο με νερό αλλά βρωμάει! Λογικό αφού απορροφά τόσα σκοτωμένα έντομα, αλλά τελικά μία σταγόνα αντιβακτηριδιακό σαπούνι αρκεί για να λυθεί το θέμα. Είναι μικρό και πρακτικό αλλά το V σχήμα του είναι φτιαγμένο λες για να χαλάει επίτηδες. Με την υπερ-εντατική καθημερινή χρήση στο ταξίδι άρχισε να σκίζεται στην γωνία, αλλά είναι αρκετά καλό και φθηνό ώστε να αξίζει.

Και τέλος το πορτοφόλι που πόσταρα και νωρίτερα:

428643

Το καλύτερο, ασφαλέστερο και πρακτικότερο που έχω δοκιμάσει, φοριέται κατάσαρκα ή πάνω από το φανελάκι, δεν φαίνεται – δεν κλέβεται – δεν ενοχλεί. Άμεση πρόσβαση σε έγγραφα, χρήματα και κάρτες πάνω και κάτω από τη μοτοσικλέτα. Καλύτερο σε όλα από κρεμαστό με κορδονάκι από τον λαιμό που είχα μέχρι τώρα :a013:

doctoras
08/06/2021, 17:58
Παντελη αυτο σύστημα αποθήκευσης των ρούχων πως το βρίσκεις? βαλε καποιο λινκ αν εχεις διαθέσιμο

Tsber
08/06/2021, 19:50
Παντελη αυτο σύστημα αποθήκευσης των ρούχων πως το βρίσκεις? βαλε καποιο λινκ αν εχεις διαθέσιμο

Καλησπέρα φίλε μου, θήκες οργάνωσης αποσκευών λέγονται επισήμως:

https://www.skroutz.gr/c/4376/aksesouar-aposkevwn.html?from=catspan&keyphrase=%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82&o=%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82+%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%8E%CE%BD

Επειδή το σχήμα του δικού μου tail bag είναι σαν μπαουλάκι με βόλεψε αρκετά το μεγάλο, μεσαίο, μικρό σχήμα.

Για πλαϊνές βαλίτσες ίσως να βολεύουν περισσότερο δύο μεγάλες θήκες ή αγορά δύο σετ για μεγαλύτερη ευελιξία.

Στα είκοσι ευρώ η ποιότητα και η αντοχή υλικών και φερμουάρ είναι μια χαρά, προσωπικά δεν θα ξόδευα παραπάνω!

Tsber
11/06/2021, 20:02
Να βάλω και τους χάρτες, πρώτα χοντρικά ολόκληρο το ταξίδι:

428773

Η αξέχαστη διαδρομή μου στο Τάργκα Φλόριο, συνδυασμός Μικρού και Μεσαίου Σιρκουί, προς Ωραιόκαστρο - Castelbuono :lol: :

428774

Και η κατάβαση προς τη νότια Σικελική ακτή, εξαιρετική και χίλιες φορές καλύτερη από τον αυτοκινητόδρομο :sun:

428775

ratamahatta
12/06/2021, 10:31
Ευχαριστώ για της πληροφορίες σχετικά με το κράνος, είναι 1 από τα 2 υποψήφια για αγορά.

Tsber
12/06/2021, 13:36
Ευχαριστώ για της πληροφορίες σχετικά με το κράνος, είναι 1 από τα 2 υποψήφια για αγορά.

Τέλεια, αν θελήσεις περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου :)



+ Ας βάλω και τα νέα μου μαρσπιέ που τα ξέχασα πιο πάνω, μιας και τα δοκίμασα για τα καλά στο ταξίδι:

428799


Είναι ρυθμιζόμενα ως προς την κλίση, τα λαστιχάκια βοηθούν πολύ με τους κραδασμούς στον αυτοκινητόδρομο, έχουν καλή "αίσθηση" και εξαιρετική ποιότητα υλικών και κατασκευής :a013:

gaslion
13/06/2021, 08:10
Πολύ καλό φιλαράκο. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα αυτές τις εποχές που είναι δυσεύρετα ταξιδιωτικά εξωτερικού!

Tsber
14/06/2021, 00:02
Πολύ καλό φιλαράκο. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα αυτές τις εποχές που είναι δυσεύρετα ταξιδιωτικά εξωτερικού!

Να' σαι καλά, χαίρομαι που σου άρεσε η παρουσίαση :beer:

Tsber
22/06/2021, 11:17
Μόλις ανέβασα και το βιντεάκι από τη Σικελία:

https://www.youtube.com/watch?v=g6011LTFAUY&t=16s

Διάλεξα ένα κλειστό κομμάτι του SS 120 λίγο έξω από το Caltavuturo, το οποίο διακρίνεται πάνω αριστερά μετά τη δεύτερη φουρκέτα.

Η διαδρομή του Τάργκα Φλόριο "σκαρφαλώνει" και περνά μέσα ή λίγο έξω από παρόμοια καστροχώρια και την χαρακτηριστική γεωγραφία - τοπίο :)

Φαίνεται αρκετά καλά σε 4Κ Smart TV.

NickBel
07/11/2021, 12:32
Δύο λόγια για το κράνος μου και κάποιες προτάσεις για αξεσουάρ που διευκόλυναν πολύ το ταξίδι μου.

Αυτό ήταν το πρώτο μεγάλο ταξίδι με το Shark Spartan Carbon και οι εντυπώσεις είναι άριστες:

428641

Πανάλαφρο, πολύ αεροδυναμικό και σταθερό, με εξαιρετικά άνετο εσωτερικό και εξαερισμό. Τα μείον 200 - 300 γραμμάρια σε σύγκριση με άλλα κράνη κάνουν τεράστια διαφορά, ειδικά όταν το φοράς καθημερινά για αρκετές ώρες! Συνήθως το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βγάζω κατευθείαν το κράνος όποτε σταματούσα, με αυτό τις περισσότερες φορές ξεχνιόμουν. Το αγόρασα πέρσι τον Αύγουστο 300 ευρώ με δώρο PinLock Max και φιμέ ζελατίνα. Μόνο το Microlock κλείσιμο μού έλειψε αν και λύνω – δένω τα double rings με το ένα χέρι, εξαιρετικό κράνος για naked μοτοσικλέτες και το συνιστώ!

Επίσης συνιστώ τα παρακάτω διαχωριστικά – θήκες αποσκευών:

428642

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, αυτά ήταν όλα μου τα ρούχα για 7+ ημέρες στον δρόμο! Έτσι χώρεσε άνετα στη βαλίτσα το καλοκαιρινό μπουφάν και η τσάντα με τα αδιάβροχα πάνω – πάνω βέβαια. Κάνουν το άδειασμα – γέμισμα της βαλίτσας παιχνίδι και κρατάνε τα ρούχα σε καλή κατάσταση. Ένα σετ καλής ποιότητας κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ και αξίζει να τα δοκιμάσετε αφού δουλεύουν και με κανονικές βαλίτσες και τσάντες εκτός μοτοσικλέτας.

Φέτος δοκίμασα επίσης και αυτό το σφουγγαράκι καθαρισμού ζελατίνας:

https://www.youtube.com/watch?v=tWPZ0T3o5Q0

Είναι ιδανικό για ταξίδι άνοιξη - καλοκαίρι καθώς ξέρετε πόσα έντομα μαζεύονται στη ζελατίνα τέτοια εποχή. Κάνει φοβερή δουλειά στα δύσκολα και όντως λειτουργεί μόνο με νερό αλλά βρωμάει! Λογικό αφού απορροφά τόσα σκοτωμένα έντομα, αλλά τελικά μία σταγόνα αντιβακτηριδιακό σαπούνι αρκεί για να λυθεί το θέμα. Είναι μικρό και πρακτικό αλλά το V σχήμα του είναι φτιαγμένο λες για να χαλάει επίτηδες. Με την υπερ-εντατική καθημερινή χρήση στο ταξίδι άρχισε να σκίζεται στην γωνία, αλλά είναι αρκετά καλό και φθηνό ώστε να αξίζει.

Και τέλος το πορτοφόλι που πόσταρα και νωρίτερα:

428643

Το καλύτερο, ασφαλέστερο και πρακτικότερο που έχω δοκιμάσει, φοριέται κατάσαρκα ή πάνω από το φανελάκι, δεν φαίνεται – δεν κλέβεται – δεν ενοχλεί. Άμεση πρόσβαση σε έγγραφα, χρήματα και κάρτες πάνω και κάτω από τη μοτοσικλέτα. Καλύτερο σε όλα από κρεμαστό με κορδονάκι από τον λαιμό που είχα μέχρι τώρα :a013:

Tsber συγχαρητήρια για το ταξίδι και την παρουσίαση.

Έχω το ίδιο κράνος περίπου ενάμιση χρόνο και έχω θέμα με την ζελατίνα. Όταν σηκώνω την εσωτερική αντηλιακή νιώθω αέρα και σταγόνες να μπαίνουν στο κράνος. Την έχω ξαναβάλει πολλές φορές και δε γίνεται τίποτα και δεν μπορώ να βρω τίποτα στο ίντερνετ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και είμαι έτοιμος να αγοράσω καινούργια ζελατίνα γιατί ειδικά στην εθνική είναι ανυπόφορο. Είχες και εσύ ποτέ το ίδιο πρόβλημα; Το κράνος κατά τα άλλα είναι άψογο και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αν μπορείς να προτείνεις κάτι εσύ ή κάποιος με το ίδιο θέμα θα με βοηθούσε πολύ.

AXL954
07/11/2021, 21:23
Πολύ όμορφες εικόνες και περιγραφές! ένα πραγματικά όμορφο ταξίδι!

Ζηλεύω όλους εσας που δεν "κολώσατε" με τον covid και τα διαδικαστικά του, και κάνατε τα ταξιδάκια σας. Πραγματικά ζηλεύω. Εγώ δυο χρονιές έμεινα χαρμάνης, και μπαίνω κάθε τόσο μέσα να δώ μήπως κανένας ανέβασε ταξιδιωτικό να πάρω μια τζούρα.

Να' σαι καλά και στο επόμενο.

Tsber
09/11/2021, 10:06
Tsber συγχαρητήρια για το ταξίδι και την παρουσίαση.

Έχω το ίδιο κράνος περίπου ενάμιση χρόνο και έχω θέμα με την ζελατίνα. Όταν σηκώνω την εσωτερική αντηλιακή νιώθω αέρα και σταγόνες να μπαίνουν στο κράνος. Την έχω ξαναβάλει πολλές φορές και δε γίνεται τίποτα και δεν μπορώ να βρω τίποτα στο ίντερνετ. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και είμαι έτοιμος να αγοράσω καινούργια ζελατίνα γιατί ειδικά στην εθνική είναι ανυπόφορο. Είχες και εσύ ποτέ το ίδιο πρόβλημα; Το κράνος κατά τα άλλα είναι άψογο και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αν μπορείς να προτείνεις κάτι εσύ ή κάποιος με το ίδιο θέμα θα με βοηθούσε πολύ.

Να είσαι καλά φίλε μου, όχι, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την στεγανότητα της ζελατίνας, ούτε με την κανονική ούτε με τη φιμέ στα δύο χρόνια + που χρησιμοποιώ το κράνος.

Κάνε σε παρακαλώ τα εξής πριν αγοράσεις νέα ζελατίνα:

Άνοιξε την υπάρχουσα τέρμα πάνω, όσο πάει (μόνο από αυτή τη θέση πρέπει να γίνονται οι αλλαγές).

Από εκείνο το σημείο πιάσε τη ζελατίνα με το ένα χέρι και τράβα την δυνατά και ευθύγραμμα για να βγει χωρίς να την κουνάς δεξιά – αριστερά, ενώ με το άλλο χέρι κρατάς σταθερό το κράνος. Το ίδιο και για τις δύο πλευρές, πρέπει να βγει μονοκόμματα.

Τοποθέτησε ξανά τη ζελατίνα περίπου στην ίδια γωνία με αυτή που την έβγαλες, πάτα την για να κουμπώσει και πρέπει να ακούσεις ΔΥΟ ήχους, ένα κλικ όταν μπει στον οδηγό και ένα κλακ όταν κλειδώσει στη σωστή θέση. Μόνο τότε είναι στη σωστή θέση και από τις δύο μεριές. Για να βεβαιωθείς φόρα το κράνος, κλείσε τη ζελατίνα τέρμα κάτω να ακουμπήσει στην τσιμούχα, βάλε τους αντίχειρες στο πηγούνι του κράνους και πίεσε την να «καθίσει» καλά στο λάστιχο και να σφραγίσει. Για να είναι όλα σωστά πρέπει από το σημείο αυτό να ανοίγει με κάποια δυσκολία και στα υπόλοιπα σκαλοπάτια να κινείται κανονικά.

Ελπίζω να σε πρόλαβα αν είναι όντως το πρόβλημα αυτό!

Tsber
09/11/2021, 10:13
Πολύ όμορφες εικόνες και περιγραφές! ένα πραγματικά όμορφο ταξίδι!

Ζηλεύω όλους εσας που δεν "κολώσατε" με τον covid και τα διαδικαστικά του, και κάνατε τα ταξιδάκια σας. Πραγματικά ζηλεύω. Εγώ δυο χρονιές έμεινα χαρμάνης, και μπαίνω κάθε τόσο μέσα να δώ μήπως κανένας ανέβασε ταξιδιωτικό να πάρω μια τζούρα.

Να' σαι καλά και στο επόμενο.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια φίλε μου :beer:

Ελπίζω ολόψυχα να φαγωθούνε μεταξύ τους για τα υπόλοιπα λεφτά από τα νέα φάρμακα οι μεγαλοκαρχαρίες και να κυκλοφορήσουν το συντομότερο και όσο πιο φθηνά γίνεται για να σωθούμε επιτέλους…

Να είσαι καλά κι εσύ και πάντα όρθιος!

NickBel
21/11/2021, 02:46
Να είσαι καλά φίλε μου, όχι, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την στεγανότητα της ζελατίνας, ούτε με την κανονική ούτε με τη φιμέ στα δύο χρόνια + που χρησιμοποιώ το κράνος.

Κάνε σε παρακαλώ τα εξής πριν αγοράσεις νέα ζελατίνα:

Άνοιξε την υπάρχουσα τέρμα πάνω, όσο πάει (μόνο από αυτή τη θέση πρέπει να γίνονται οι αλλαγές).

Από εκείνο το σημείο πιάσε τη ζελατίνα με το ένα χέρι και τράβα την δυνατά και ευθύγραμμα για να βγει χωρίς να την κουνάς δεξιά – αριστερά, ενώ με το άλλο χέρι κρατάς σταθερό το κράνος. Το ίδιο και για τις δύο πλευρές, πρέπει να βγει μονοκόμματα.

Τοποθέτησε ξανά τη ζελατίνα περίπου στην ίδια γωνία με αυτή που την έβγαλες, πάτα την για να κουμπώσει και πρέπει να ακούσεις ΔΥΟ ήχους, ένα κλικ όταν μπει στον οδηγό και ένα κλακ όταν κλειδώσει στη σωστή θέση. Μόνο τότε είναι στη σωστή θέση και από τις δύο μεριές. Για να βεβαιωθείς φόρα το κράνος, κλείσε τη ζελατίνα τέρμα κάτω να ακουμπήσει στην τσιμούχα, βάλε τους αντίχειρες στο πηγούνι του κράνους και πίεσε την να «καθίσει» καλά στο λάστιχο και να σφραγίσει. Για να είναι όλα σωστά πρέπει από το σημείο αυτό να ανοίγει με κάποια δυσκολία και στα υπόλοιπα σκαλοπάτια να κινείται κανονικά.

Ελπίζω να σε πρόλαβα αν είναι όντως το πρόβλημα αυτό!

Με έσωσες! Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και κάθισες και έγραψες αναλυτικά τι να κάνω που ξήλωσα και ξαναέβαλα τη ζελατίνα εκατό φορές χωρίς να κάτσω να σκεφτώ τι κάνω λάθος.

Για τα ταξιδιωτικά σου τι να πω αγγίζουν το τέλειο σε όλους τους τομείς και εύχομαι να φτάσεις και μέχρι τα μέρη μου στο Βέλγιο και ακόμα παραπέρα.

Tsber
22/11/2021, 14:08
Με έσωσες! Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και κάθισες και έγραψες αναλυτικά τι να κάνω που ξήλωσα και ξαναέβαλα τη ζελατίνα εκατό φορές χωρίς να κάτσω να σκεφτώ τι κάνω λάθος.

Για τα ταξιδιωτικά σου τι να πω αγγίζουν το τέλειο σε όλους τους τομείς και εύχομαι να φτάσεις και μέχρι τα μέρη μου στο Βέλγιο και ακόμα παραπέρα.

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια, υγεία να έχουμε, να είμαστε όρθιοι και όλα γίνονται :beer:

Oneman1987
23/08/2023, 01:48
Καταπληκτικό ταξίδι και μοναδική εμπειρία ζωής! Φανταστική η ιδέα σου να πας στη Μάλτα με μηχανή, δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ. Έχεις και άφθονη πληροφορία αλλά μήπως έχεις και για τις διαδρομές στη Μάλτα, οδηγικα και πρακτικά; Συγνώμη αν έχεις ήδη γράψει κάτι και μου ξέφυγε το έχω διαβάσει πολλές φορές και μου έχουνε βγει τα μάτια με την καλή έννοια!

Tsber
23/08/2023, 12:55
Καταπληκτικό ταξίδι και μοναδική εμπειρία ζωής! Φανταστική η ιδέα σου να πας στη Μάλτα με μηχανή, δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ. Έχεις και άφθονη πληροφορία αλλά μήπως έχεις και για τις διαδρομές στη Μάλτα, οδηγικα και πρακτικά; Συγνώμη αν έχεις ήδη γράψει κάτι και μου ξέφυγε το έχω διαβάσει πολλές φορές και μου έχουνε βγει τα μάτια με την καλή έννοια!

Τι μου θύμισες τώρα!

Lock down, covιd tests, μάσκες και να ξεκινώ την πρώτη μέρα "ελευθερίας" με plf transit to Malta στην τσέπη!

Χαίρομαι που σου άρεσε η "έμπνευσή" μου, η Μάλτα αποδείχθηκε εξαιρετικός προορισμός και όλο το ταξίδι απολαυστικό.

Το βασικό στη Μάλτα είναι ότι οδηγούν ανάποδα όπως στην Κύπρο, εγώ είχα εμπειρία από Αγγλία και προσαρμόστηκα άμεσα αλλά αν ξεχαστείς μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο.

Οι δρόμοι είναι μέτριας ποιότητας εκτός από ένα κομμάτι παραλιακής ζώνης. Υπάρχει πολλή σκόνη και χώματα καθώς και πολλά λεωφορεία που πάνε αέρα και θέλει έξτρα προσοχή στους στενούς επαρχιακούς. Κατά τα άλλα όλα είναι νορμάλ και η μετακίνηση απολαυστική με όμορφα παραθαλάσσια τοπία προς όλες τις κατευθύνσεις. Αν πας με μοτό είναι άλλος ένας λόγος να προτιμήσεις το ξενοδοχείο που ανέφερα γιατί έχει πάρκινγκ και οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε σου ερώτηση :beer:

Oneman1987
24/08/2023, 01:16
Τι μου θύμισες τώρα!

Lock down, covιd tests, μάσκες και να ξεκινώ την πρώτη μέρα "ελευθερίας" με plf transit to Malta στην τσέπη!

Χαίρομαι που σου άρεσε η "έμπνευσή" μου, η Μάλτα αποδείχθηκε εξαιρετικός προορισμός και όλο το ταξίδι απολαυστικό.

Το βασικό στη Μάλτα είναι ότι οδηγούν ανάποδα όπως στην Κύπρο, εγώ είχα εμπειρία από Αγγλία και προσαρμόστηκα άμεσα αλλά αν ξεχαστείς μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο.

Οι δρόμοι είναι μέτριας ποιότητας εκτός από ένα κομμάτι παραλιακής ζώνης. Υπάρχει πολλή σκόνη και χώματα καθώς και πολλά λεωφορεία που πάνε αέρα και θέλει έξτρα προσοχή στους στενούς επαρχιακούς. Κατά τα άλλα όλα είναι νορμάλ και η μετακίνηση απολαυστική με όμορφα παραθαλάσσια τοπία προς όλες τις κατευθύνσεις. Αν πας με μοτό είναι άλλος ένας λόγος να προτιμήσεις το ξενοδοχείο που ανέφερα γιατί έχει πάρκινγκ και οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και πρόθυμοι να απαντήσουν σε κάθε σου ερώτηση :beer:

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Είμαι στην Αμερική αλλά πάντα ονειρευόμουν ένα ταξίδι με μοτοσικλέτα στην Ιταλία. Το έδειξα και σε έναν κολλητό Ιταλό εδω και τρελάθηκε γιατί κατάγεται από Σικελία. Άρα έχεις κάνει ζημιά σε δύο εδώ πέρα!

Tsber
24/08/2023, 15:24
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Είμαι στην Αμερική αλλά πάντα ονειρευόμουν ένα ταξίδι με μοτοσικλέτα στην Ιταλία. Το έδειξα και σε έναν κολλητό Ιταλό εδω και τρελάθηκε γιατί κατάγεται από Σικελία. Άρα έχεις κάνει ζημιά σε δύο εδώ πέρα!

Όλα γίνονται με πρόγραμμα αδελφέ, ήμουν κι εγώ φοιτητής στη Νεα Υόρκη και γνώρισα πολλούς τρελούς Ιταλούς :D

Αν θέλεις δείξε του και αυτό να το διαβάσει στα αγγλικά:

https://www.kawiforums.com/threads/my-trip-to-sicily-malta-and-southern-italy.384963/#post-4777886

:beer:

Oneman1987
26/08/2023, 01:00
Όλα γίνονται με πρόγραμμα αδελφέ, ήμουν κι εγώ φοιτητής στη Νεα Υόρκη και γνώρισα πολλούς τρελούς Ιταλούς :D

Αν θέλεις δείξε του και αυτό να το διαβάσει στα αγγλικά:

https://www.kawiforums.com/threads/my-trip-to-sicily-malta-and-southern-italy.384963/#post-4777886

:beer:

Σε ευχαριστώ Tsber!