PDA

View Full Version : Ρε 'σύ billy84...



McGyver
31/05/2021, 21:32
...διάβασα αυτό (https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/7457363/treis-oreivates-tha-skarfalosoun-sta-10-pio-psila-ellinika-vouna-se-10-imeres-gia-kalo-skopo). Χίλια μπράβο στα παιδιά, μην παρεξηγηθώ!

Δεν κρατήθηκα όμως, το έκανα εικόνα, να φτάνουν στις κορφές, να σε βρίσκουν εκεί, να τους χαιρετάς και να τους λες "see you tomorrow".

:bawl:

:beer:

Και το ξαναλέω, μπράβο στα παιδιά για την πρωτοβουλία!

Bowleno
31/05/2021, 21:54
Το έκανα κι εγώ εικόνα και....:bawl::bawl:

Και φυσικά, ένα μπράβο κι από μένα στα παιδιά αυτά!:beer:

billy84
31/05/2021, 22:34
Ρε φίλε μόλις διάβασα το ποστ :bawl:


Τεράστιο μπράβο σε αυτές τις πρωτοβουλίες!!!Το συγκεκριμένο εγχείρημα είναι πολύ δύσκολο και κοπιαστικό για να γίνει σε 10 μέρες και δύσκολα θα τα καταφέρουν αλλά και πάλι μόνο το να το τολμήσουν είναι επιτυχία.:a012:

gior-gos
31/05/2021, 22:43
Μπράβο στα παιδιά

κάτι μου λέει ότι το κόστος του εγχειρήματος θα είναι μεγαλύτερο από το ποσό που θα μαζευτεί από τις δωρεές :bawl:

panavour
31/05/2021, 23:27
Σιγα τα ωα,εμεις σαν μοτο,θα οργανωσουμε τις τρεις καταβασεις απ τα ψηλοτερα βουνα της Ελλαδος σε τρεις μερες
Θα βαλουμε απο 10 ευρω εκαστος,θα νοικιασουμε ενα ελικοπτερο πουμα του στρατου,και θα ριξουμε τον Μπιλυ στην κορφη με το μηχανακι μαζι ,και θα τον περιμενουμε στους προποδες.
Η μονη δυσκολια που θα του βαλουμε ειναι οτι θα βαλουμε βοσκους ανα 500 μετρα καταβασης να αμολανε τσοπανοσκυλα για να κατεβαινει πιο γρηγορα.
Ολα αυτα βουτυρο στο ψωμι του μπιλυ.:wave2:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/06/2021, 06:28
10 βουνά σε 10 μέρες. Μερα και βουνό?
Θα βγει ρε Billy?

Vstrommer71
01/06/2021, 09:14
Nομίζω σαν moto.gr μπορεί να διοργανωθεί το αντίστοιχο εγχείρημα.
Θα είναι μετάβαση στις δέκα καλύτερες ταβέρνες,μια κάθε μέρα.
Εκεί νομίζω θα λάμψουν οι ικανότητες εξεχόντων μελών.
Σιγά μην τρέχουμε στα κατσάβραχα να σκαρφαλώνουμε:lol:

Bowleno
01/06/2021, 10:24
10 βουνά σε 10 μέρες. Μερα και βουνό?
Θα βγει ρε Billy?

Δεν θα το κάνει ο Billy αυτός ανεβαίνει και κατεβαίνει 2 βουνά την ημέρα όχι ένα...:lol:

billy84
01/06/2021, 14:14
10 βουνά σε 10 μέρες. Μερα και βουνό?
Θα βγει ρε Billy?


Είναι σχεδόν απίθανο να βγουν σε 10 μέρες αυτά τα βουνά καταρχήν λόγω αποστάσεων και κατα δεύτερον σωματικά.Εκτός και αν πρόκειται για σοβαρούς αθλητές.Μακάρι να το καταφέρουν.

Bowleno
01/06/2021, 17:19
Είναι σχεδόν απίθανο να βγουν σε 10 μέρες αυτά τα βουνά καταρχήν λόγω αποστάσεων και κατα δεύτερον σωματικά.Εκτός και αν πρόκειται για σοβαρούς αθλητές.Μακάρι να το καταφέρουν.

Διασώστες είναι, κάτι μου λέει ότι θα πέσει πολύ ελικόπτερο για την διαφήμιση του πράγματος.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/06/2021, 17:57
Είναι σχεδόν απίθανο να βγουν σε 10 μέρες αυτά τα βουνά καταρχήν λόγω αποστάσεων και κατα δεύτερον σωματικά.Εκτός και αν πρόκειται για σοβαρούς αθλητές.Μακάρι να το καταφέρουν.

Έτσι νομίζω Κι εγώ.

mia_zoi_kawa
01/06/2021, 18:42
Ένας δρομέας Ultra αποστάσεων μπορεί να το κάνει. Οι διασώστες έχουν αρκετό χρόνο διαθέσιμο που τους επιτρέπει να προπονούνται 15-20 ώρες την εβδομάδα.

Αν σας φαίνονται νέα όλα αυτά να σας ενημερώσω οτι ξεκίνησαν με τον Ιταλό Marino Jiakommeti στις αρχές του 90 στις ιταλικές Άλπεις. Το 2014 ο καταπληκτικός αθλητης Kilian Jornet τα εκανε γνωστά στο ευρύ κοινό και ουσιαστικά μόδα. Ο Kilian κέρδισε και τον τίτλο του adventurer of the year το 2014.

Ακριβώς επειδή ο Billy με το μοτομαραθώνιο που έχει κάνει στα ελληνικά βουνά του μοιάζει λίγο μου αρέσει να τον αποκαλώ έτσι.

Γενικά στην Ορειβασία άμα κάτσετε και διαβάσετε έχουν γίνει πολλά κουφά. Όχι τώρα. Εδώ και δεκαετίες.

mia_zoi_kawa
01/06/2021, 18:49
Κάτι ακόμα που δεν λαμβάνετε υπόψη είναι ότι δεν θα ξεκινήσουν από το επίπεδο της θάλασσας. Θα κάνουν συγκεκριμένες διαδρομές που πιθανόν να τις έχουν τρέξει ή περπατήσει. Τα βουνά δεν τους είναι άγνωστα.

billy84
01/06/2021, 23:03
Ένας δρομέας Ultra αποστάσεων μπορεί να το κάνει. Οι διασώστες έχουν αρκετό χρόνο διαθέσιμο που τους επιτρέπει να προπονούνται 15-20 ώρες την εβδομάδα.

Αν σας φαίνονται νέα όλα αυτά να σας ενημερώσω οτι ξεκίνησαν με τον Ιταλό Marino Jiakommeti στις αρχές του 90 στις ιταλικές Άλπεις. Το 2014 ο καταπληκτικός αθλητης Kilian Jornet τα εκανε γνωστά στο ευρύ κοινό και ουσιαστικά μόδα. Ο Kilian κέρδισε και τον τίτλο του adventurer of the year το 2014.

Ακριβώς επειδή ο Billy με το μοτομαραθώνιο που έχει κάνει στα ελληνικά βουνά του μοιάζει λίγο μου αρέσει να τον αποκαλώ έτσι.

Γενικά στην Ορειβασία άμα κάτσετε και διαβάσετε έχουν γίνει πολλά κουφά. Όχι τώρα. Εδώ και δεκαετίες.



Φίλέ τιμή μου να με συγκρίνεις έστω και στο ελάχιστο με τον Κίλιαν Ζορνέτ ο οποίος ανεβοκατέβηκε το Μάτερχορν σε 2 ώρες και 52 λεπτά!:lol: Νομίζω πάντως οτι θα γέλαγε πολύ αν μας διάβαζε εδώ όταν εγώ σε 2 ώρες και 52 λεπτά στην καλύτερη των περιπτώσεων σε ευνοϊκό τεραιν να έχω ανέβει 1000 μέτρα υψομετρικά!:bawl:

Αυτοί είναι υπεράνθρωποι και φαινόμενα του αθλητισμού,ούτε καν καλοί αθλητές.Οι υπόλοιποι χομπίστες που ανεβαίνουν βουνά (όπως και εγώ)είναι απλοί άνθρωποι που ζορίζονται περπατώντας εκεί που οι άλλοι ανεβαίνουν τρέχοντας

Στο θέμα μας,είναι δεδομένο οτι θα επιλέξουν τις πιο σύντομες διαδρομές για τις κορυφές πιθανόν με κάποιο τζηπ που θα τους ανεβάζει ψηλά.Και πάλι όμως υπάρχουν βουνά που δε μπορείς να ''κλέψεις'' οπως η Τύμφη και όπως τόνισα,υπάρχουν και μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των βουνών.Κάπου θα χρειαστούν υπερβάσεις.

Επιπλέον πρέπει να συνυπολογίσουμε τον καιρό.10 μέρες να έχει πάντα καλό καιρό στα βουνά ειδικά στην Πίνδο δεν είναι εύκολο.Μακάρι να βγει το πρόγραμμα που έχουν βγάλει.

azar41
01/06/2021, 23:21
Έτσι ακριβώς είναι,ο Jornet και οι συν αυτώ είναι εξιδεικευμένοι υπερπρωταθλητές που κάνουν διάφορα τέτοια τρελά πρόνζεκτ.
Ακόμη και σε επίπεδο ελληνικών διοργανώσεων όπως είναι ο μαραθώνιος του Ολύμπου η ο Εύαθλος στην Κόνιτσα,αν τους δείς πως κατεβαίνουν το μονοπάτι,κόβοντας ευθεία τα εσάκια,θα πεις πάει,σκοτώθηκαν!
Φυσικά αντέχουν για κάποια χρόνια,μετά έχουν διαλυμένα γόνατα!

KAWAMANRIDER
02/06/2021, 07:30
πολύ καλή προσπάθεια των ορειβατών, πολύ καλή η αλληλεγγύη και μπράβο τους. Αλλά βέβαια - μην ανοίξω το θέμα - είναι τραγικό να περιμένουν αυτά τα παιδιά στήριξη από δωρεές. Να υποθέσω δεν περίσσευαν πχ από τα κονδύλια που δόθηκαν για τα ΜΜΕ.

Θυμάμαι στα νιάτα μου σε εξορμήσεις σε βουνά για ανάβαση - όχι ορειβασία - σωστή προετοιμασία, χάρτης με τα μονοπάτια, σωστός εξοπλισμός, ισοθερμικά, ειδικά μποτάκια, μπουφάν κλπ και μετά από κάποιες ώρες πεζοπορία να έρχεται φυσικά η κούραση. Και ξαφνικά έβλεπες ντόπιο 60άρι βοσκό να ανεβαίνει με πουκαμισάκι, άντε και με καμιά ζακέτα ή πουλόβερ το πολύ και με παπούτσι casual των χιλίων δραχμών το βουνό χαλαρά και γρήγορα και εκτός μονοπατιών, να σε προσπερνάει και να σε καλημερίζει βέβαια :D. Και σκεφτόσουν , σοβαρά τώρα ? Πάει το όνειρο του σούπερ αντβεντουρα :lol:

Είναι μεγάλο θέμα η επανάληψη και η εμπειρία και αν πρόκειται για αθλητισμό η προπόνηση και το ταλέντο βέβαια.

leftos
02/06/2021, 07:49
Αυτό με τον καιρό που είπε ο bill είναι το σημαντικότερο . Μπορεί ξεκινώντας το πρωί να βλέπεις το βουνό μια χαρά και σε 2 ώρες στην κορυφή να έχει τέτοια ομίχλη που να μην το πιστεύεις. Φυσικά και το ξέρουν φυσικά και έχουν ψάξει τον καιρό αλλά υπάρχουν είναι απρόβλεπτα.

Vstrommer71
02/06/2021, 10:03
Αυτό με τον καιρό που είπε ο bill είναι το σημαντικότερο . Μπορεί ξεκινώντας το πρωί να βλέπεις το βουνό μια χαρά και σε 2 ώρες στην κορυφή να έχει τέτοια ομίχλη που να μην το πιστεύεις. Φυσικά και το ξέρουν φυσικά και έχουν ψάξει τον καιρό αλλά υπάρχουν είναι απρόβλεπτα.

Απαράβατος κανόνας(που τον σεβόμαστε όλοι,πεζοπόροι ή εποχούμενοι) είναι ότι πάμε όχι μέχρι εκεί που θέλουμε εμείς,αλλά εκεί που μας επιτρέπει το βουνό και οι συνθήκες.
Νόμος.

mia_zoi_kawa
02/06/2021, 14:01
Billy παρέα με σκύλο μεσαίου μεγέθους (τουλάχιστον) εκπαιδευμένο για πορεία, θα μπορούσες να κάνεις τις αναβάσεις σου ή θα γινόσουν στόχος στα τσοπανοσκυλα;

billy84
02/06/2021, 17:04
Billy παρέα με σκύλο μεσαίου μεγέθους (τουλάχιστον) εκπαιδευμένο για πορεία, θα μπορούσες να κάνεις τις αναβάσεις σου ή θα γινόσουν στόχος στα τσοπανοσκυλα;


Δεν έχω ιδέα πως θα συμπεριφέρονταν τα τσοπανόσκυλα μόλις έβλεπαν έναν άλλο σκύλο.Πιθανολογώ οτι θα αγρίευαν ακόμα περισσότερο!!!

bulmont
02/06/2021, 17:38
E, καλύτερα μιά σκύλα τότε..............

billy84
02/06/2021, 19:41
E, καλύτερα μιά σκύλα τότε..............


:bawl::bawl::bawl: Την αφήνεις για gangbang και επιστρέφεις μετά κύριος!

νεοσσός
02/06/2021, 21:23
Billy παρέα με σκύλο μεσαίου μεγέθους (τουλάχιστον) εκπαιδευμένο για πορεία, θα μπορούσες να κάνεις τις αναβάσεις σου ή θα γινόσουν στόχος στα τσοπανοσκυλα;
Γνωστός μου έχει χάσει σκυλί μικρού μεγέθους που το έπνιξαν τσοπανόσκυλα.

Bowleno
02/06/2021, 21:50
Δεν έχω ιδέα πως θα συμπεριφέρονταν τα τσοπανόσκυλα μόλις έβλεπαν έναν άλλο σκύλο.Πιθανολογώ οτι θα αγρίευαν ακόμα περισσότερο!!!

Όντως.... Το έχω δει να συμβαίνει όταν ήμουν μικρός, στα Μέγαρα ήταν ένας βοσκός που τα είχε βγάλει να βοσκήσουν και από δίπλα είχε 3 θηρία να λοξοκοιτανε μια εμένα μια το κοπάδι:lol:
Σταματάει ένα αμάξι και βγαίνει ένας τύπος που ήθελε να κλείσει αρνί για το Πάσχα. Πετάχτηκε από το αμάξι ένα μεσαίου μεγέθους σκυλί να ακολουθήσει το αφεντικό του. Η συνέχεια ακατάλληλη δια ευαίσθητα στομάχια....