PDA

View Full Version : AGV K6 Chin mount



Mimo750
31/05/2021, 21:58
Καλησπέρα, πήρα μια gopro και θέλω να την τοποθετήσω στο σαγόνι του συγκεκριμένου κράνους, το πρόβλημα είναι ότι έχει έντονη γωνία και δεν εφαρμόζουν σωστά οι απλές βάσεις της κάμερας. Εσείς τι έχετε κάνει όσοι έχετε το ίδιο κράνος? Καμιά ιδέα γενικά?

Pew
31/05/2021, 23:32
Καλησπέρα, πήρα μια gopro και θέλω να την τοποθετήσω στο σαγόνι του συγκεκριμένου κράνους, το πρόβλημα είναι ότι έχει έντονη γωνία και δεν εφαρμόζουν σωστά οι απλές βάσεις της κάμερας. Εσείς τι έχετε κάνει όσοι έχετε το ίδιο κράνος? Καμιά ιδέα γενικά?

Mε τη σειρα, γιατι ειχα αντιστοιχο θεμα με τον περιορισμενο χωρο κατω απο τον αεραγωγο του HJC Rpha11.

1) Χαρτοταινια μπολικη να "μασκαρεις" την περιοχη.
2) Πλαστελινη δυο συστατικων την οποια πλαθεις και τοποθετεις.
3) Κυρτο mount gopro χαρταρισμένο επισης, το οποιο πιεζεις μεχρι να κατσει ισια και σωστα, οπως θα καθοταν στο κελυφος του κρανους.

Ο σκοπος, ειναι να κατσει το mount στο κρανος, με την πλαστελινη να γεμιζει τα κενα.

Το αφηνεις ως εχει μεχρι να στεγνωσει τελειως και να γινει ενα συμπαγες κομμάτι.
Το αφαιρεις απο τις ταινιες και γυαλοχαρτάρεις/κοβεις το περισσευμα, να γινει δηλαδη τοσο-οσο το mount.
Δημιουργεις δηλαδη ενα "τακουνι" στο οποιο παταει το mount.

Αφου με το γυαλοχαρτο κανεις σαγρε και τις δυο επιφανειες, το mount της καμερας, το κολλάς με κολλα στιγμης επανω στο τακουνι που εφτιαξες και ολο το συστημα, στο κρανος με διπλή της 3Μ.
Μπορεις να το βαψεις και στο χρωμα που γουσταρεις για να μην φαινεται παραταιρο!

Φωτογραφια δεν εχω και 12μιση το βραδυ μου ειναι λιγο δυσκολο :)
Δοκιμασμένο ομως μεχρι τα 260!

Η πλαστελινη που χρησιμοποιησα ειναι αυτη.... γιατι αυτη ειχε περισσεψει! :bawl:
428500

Εαν εχεις καμια απορια, μπορω να ποσταρω φυσικα!

McGyver
01/06/2021, 06:43
3D print it. (https://www.thingiverse.com/thing:4742984)

Mimo750
01/06/2021, 14:43
Πολύ καλή ιδέα αυτό με τη πλαστελίνη γεμίζεις τα κενά κα γίνεται ομοιόμορφο! Στη περίπτωση που θέλεις να το αφαιρέσεις όμως τι γίνεται? Βγαίνει με δυσκολία, ξεφλουδίζει το χρώμα του κράνους?

@McGyver, σήμερα το εντόπισα κι εγώ αυτό στο γραφείο και λέω ώπα εδώ είμαστε! Έχω και printer θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ παίδες!

Pew
01/06/2021, 17:34
H "πλαστελινη" ειναι μονο για να γεμισεις τα κενα. Γινεται πετρα.

Το ολο συστημα κολλαει στο κρανος με κλασσικη ταινια διπλης της 3Μ.
Οπως σε ολες τις ταινιες οπως και αυτη, ενα ζεσταμα με πιστολακι ειναι αρκετο.
Τραβηγμα με γωνια, οχι καθετα... και σιγα σιγα!

Σε περιπτωση 3D Print, ο ΜcGyver ειναι αρμοδιος για το υλικο που θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερως ανθεκτικο!

McGyver
01/06/2021, 17:56
Για την "πλαστελίνη" υπάρχει και αυτό (https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/kolles-kai-tainies/kolles/kolla-genikis-hrisis-pattex-kintsuglue-62284320).
Είναι ίδιο με το Sugru.

Ως προς το 3D printed part, στο συγκεκριμένο δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το υλικό όσο το orientation κατά την εκτύπωση.

Εγώ, κλασικά, θα πρότεινα PLA για να βρεθεί το ακριβές μοντέλο, ανοχές, κλπ και τελικό προϊόν σε PETG για ακόμη μεγαλύτερη αντοχή.
Το συγκεκριμένο part πρέπει να τυπωθεί "όρθιο".

Εγώ είχα σχεδιάσει ένα αντίστοιχο για το HJC (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157922&page=5&p=3034887&viewfull=1#post3034887), αλλά πλέον έχω αλλάξει προσέγγιση (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159506).

Mimo750
01/06/2021, 18:07
Μόλις πριν λίγο τέλειωσε το print περίπου 35 λεπτα, το εκτύπωσα σε PLA χωρίς infill σε χαμηλή ανάλυση 0.2mm μιας και ήθελα να τελειώσει γρήγορα να το κάνω δοκιμή στο κράνος μπας και χρειαζόταν κάποια διόρθωση. Έχει κάνει καλή δουλεία ο τύπος στο thingiverse, είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το πιγούνι του κράνους. Είδα και τα δικά σου macgyver φαίνονται λες και είναι cast, τέλεια ποιότητα! Να ρωτήσω τις ρυθμίσεις γενικά στο cura? PETG προτείνετε ε? Έχω ένα καρουλάκι μικρό πιστεύω να κρατήσει αλλα και αυτό το PLA που τύπωσα κάθετα παρεμπιπτώντος κι εγώ, φαίνεται να αντέχει μιας και η απο πάνω βάση της κάμερας βοηθάει στο δέσιμο του ολου συστήματος.

428509
428510
428511

Mimo750
01/06/2021, 18:13
Τελικά το κόλπο με την πλαστελίνη αν και γαμάτη ιδέα, το κυρτό της gopro είναι μεγάλο με αποτέλεσμα να εμποδίζει στο άνοιγμα των αεραγωγών και του visor.

McGyver
01/06/2021, 18:27
Μόλις πριν λίγο τέλειωσε το print περίπου 35 λεπτα, το εκτύπωσα σε PLA χωρίς infill σε χαμηλή ανάλυση 0.2mm μιας και ήθελα να τελειώσει γρήγορα να το κάνω δοκιμή στο κράνος μπας και χρειαζόταν κάποια διόρθωση. Έχει κάνει καλή δουλεία ο τύπος στο thingiverse, είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το πιγούνι του κράνους. Είδα και τα δικά σου macgyver φαίνονται λες και είναι cast, τέλεια ποιότητα! Να ρωτήσω τις ρυθμίσεις γενικά στο cura? PETG προτείνετε ε? Έχω ένα καρουλάκι μικρό πιστεύω να κρατήσει αλλα και αυτό το PLA που τύπωσα κάθετα παρεμπιπτώντος κι εγώ, φαίνεται να αντέχει μιας και η απο πάνω βάση της κάμερας βοηθάει στο δέσιμο του ολου συστήματος

Δεν θα έχεις θέμα με το PLA εκτός και σκοπεύεις να κάθεσαι στην έρημο κάτω από τον ήλιο με το κράνος και την κάμερα :lol:.

Αφού ταιριάζει, κάνε απλά μια εκτύπωση με full infill (80%+), κόλλα το με ταινία 3Μ και είσαι κομπλέ.
Περί σχολαστικού καθαρισμού και πίεση για 24 ώρες για να πιάσει τελείως η κολλά τα ξέρεις φαντάζομαι.

Θα αποφύγω να σου δώσω ρυθμίσεις του Cura γιατί παίζει ρόλο τόσο το setup του printer όσο και το υλικό (ακόμα και από παρτίδα σε παρτίδα μπορεί να χρειάζεται tuning).

:beer:

Pew
01/06/2021, 18:28
Τελικά το κόλπο με την πλαστελίνη αν και γαμάτη ιδέα, το κυρτό της gopro είναι μεγάλο με αποτέλεσμα να εμποδίζει στο άνοιγμα των αεραγωγών και του visor.
Οριστε μερικες φωτο απο 'μενα.
Ιδιαιτερη περιπτωση το "πηγουνι" του κρανους.
Εχω και γω το κουμπωμα στη μεση οπως επισης και εναν αεραγωγο.
Οπως βλεπεις, το εβγαλα απλα λιγο πιο εξω.


428512

428513

428514

S705
01/06/2021, 20:21
Οριστε μερικες φωτο απο 'μενα.
Ιδιαιτερη περιπτωση το "πηγουνι" του κρανους.
Εχω και γω το κουμπωμα στη μεση οπως επισης και εναν αεραγωγο.
Οπως βλεπεις, το εβγαλα απλα λιγο πιο εξω.


428512

428513

428514

ένα like μόνο και μόνο για τα ψόφια μαμούνια :beer:

Pew
01/06/2021, 20:36
ένα like μόνο και μόνο για τα ψόφια μαμούνια :beer:
Υπηρξε σε τρισχειρότερη κατάσταση...
2η εβδομαδα κρεμασμενο στον τοιχο... βαριεμαι να τα καθαριζω.
Ειναι η εποχη που ειτε μεσημερι βγεις για μια κοντινη είτε σουκου για εκδρομη, γινεται σε μερικα χιλιομετρα χαλια.:mad:

Mimo750
13/06/2021, 12:39
Υπάρχει αυτός ο σύνδεσμος σε κάποιο μαγαζί εδώ? Ο κοντός, ψάχνω να βρω και δε βρίσκω, εκτός κι αν πατάω λάθος στα ελληνικά. Εν πάσει περιπτώση ήδη τυπώνω ένα τέτοιο αλλά θα ήθελα κι ένα έτοιμο να έχω. Ξέρετε που μπορώ να βρω?
428804

Pew
13/06/2021, 16:09
Υπάρχει αυτός ο σύνδεσμος σε κάποιο μαγαζί εδώ? Ο κοντός, ψάχνω να βρω και δε βρίσκω, εκτός κι αν πατάω λάθος στα ελληνικά. Εν πάσει περιπτώση ήδη τυπώνω ένα τέτοιο αλλά θα ήθελα κι ένα έτοιμο να έχω. Ξέρετε που μπορώ να βρω?
428804

Πρεπει να εχω 1-2 που μου περισσευουν, οχι ομως τον δεξιό πολυ κοντο, αλλα τον αριστερο (35mm pin to pin)
Απο που εισαι;

Mimo750
13/06/2021, 19:01
Τελικά εντάξει έγινε δουλειά με τα τυπωμένα δε θα το χρειαστώ το έτοιμο. Ευχαριστώ πάντως!