PDA

View Full Version : Επισκευή σπειρωματων κεφαλης



sapphire
01/06/2021, 20:36
Καλησπέρα,

Πρόσφατα άλλαξα κυλινδροπιστονο και μάλλον την έκανα την μαλακια μιας η μία βίδα από την κεφαλή είχε λυθεί αρκετά και είχε διαρροή . Η μαλακια ειναι ότι τις έσφιξα με δυναμοκλειδο στα 10NM που έλεγε το manual και άλλαξα και φλατζα.Τελοσπαντων βγάζω και τις 2 βίδες από την κεφαλή να δω τι γίνεται και βγήκε μαζί και κομμάτι του σπειρωματος . Γνωρίζει κανείς κανένα αξιόπιστο μαστορι; Η τιμή πόσο πάει;

sapphire
02/06/2021, 09:06
Κανείς δεν ξέρει ;; Μόνο σε εμένα τυχαίνουν αυτά;

typhoon
02/06/2021, 09:33
Η μία επιλογή που έχεις αν πιάνουν (που θα πιάνουν προφανώς για να έκανες επισκευή μόνος σου) είναι το helicoil. Δεν θα είναι ιδιαίτερα εύκολο ειδικά αν δεν έχει ψωμί η κεφαλή να διευρύνεις την τρύπα.
Ξεκινάς Μ αυτό όμως κι αν δεν ευώδοθει η προσπάθεια σου η επόμενη επιλογή είναι να το λύσεις κ να το πας σε κάποιο μηχανουργείο για γέμισμα κ άνοιγμα νέου σπειρωματος .
Τιμή δεν ξέρω ακριβώς, πάντα εξαρτάται από την δυσκολία του εγχειρήματος, αλλά θεωρώ ότι στο 50€ θα είναι μια λογική τιμή

karellen
02/06/2021, 09:38
Σε οποιοδήποτε μηχανουργείο θα στο φτιάξουν,τους δίνεις την κεφαλή και το επισκευάζουν.
Τιμή θα σου πει επί τόπου,δεν πάει πολλά.

sapphire
02/06/2021, 13:49
Επειδή δεν το έχω και πολύ με το τρυπάνι είπα να μην το ρισκάρω τι πήγα σε ένα μαστορι εδώ στην γειτονιά και τώρα είναι κομπλέ , ένα 20αρι τσίμπησε. Ερώτηση .. βάζουμε loctite μπλε για να μην λυθούν πάλι μιας και τα 10NM φαίνονται λίγα αλλά εννοείται δεν τις σφίγγω παραπάνω ! Στο manual πάντως δεν αναφέρει τίποτα για loctite .

DrIoannis
02/06/2021, 15:03
Ευλαβικά ότι λέει το manual!

typhoon
03/06/2021, 12:39
Αν σου έβαλε μεγαλύτερη βίδα τα 10nm δεν θα αρκούν θεωρητικά. Αν είναι η ίδια οκ . Πριν ξεκινήσεις με κόλλα δεστο όπως λέει το μανιουαλ κ κάνε μερικούς τακτικούς ελέγχους με το δυναμοκλειδο να διαπιστώσεις εάν χαλαρώνει. Έτσι κι αλλιώς η μπλε είναι για να μην χάνεις τις βίδες που χαλαρώνουν(αν χαλαρώνουν). Μετά νομίζω βγάζει μια άλλη πιο ισχυρή αλλά θέλει φλόγιστρο στο λύσιμο

sapphire
03/06/2021, 16:07
Εννοείται η ίδια βίδα μπήκε , έβαλε helicoil μέσα .Ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ τράβηξα γραμμές στις βίδες για να μπορώ να τσεκαρω αν έχουν χαλαρώσει χωρίς να χρειάζεται να βάζω δυναμοκλειδο μιας και είναι σε δύσκολο σημείο και πρέπει να βγάζω ντεπόζιτο .. μέχρι στιγμής δεν έχουν θέμα .

ΓιώργοςΤΤ
03/06/2021, 21:44
20€ είναι κομπλέ τιμή, το σετ να το κάνεις μόνος σου, έρχεται πιο ακριβά.

sapphire
04/06/2021, 16:20
Σίγουρα αλλά νομίζω παίρνεις το σετ γύρω στα 25 και μετά τα helicoil που ίσως χρειαστείς είναι φθηνά . Οπότε μακροπρόθεσμα αξίζει να πάρεις ένα σετ και να μαθεις . Θα τσιμπήσω ένα σετ μελλοντικά σίγουρα , σου λύνει τα χέρια !

sapila racing
04/06/2021, 16:25
Σίγουρα αλλά νομίζω παίρνεις το σετ γύρω στα 25 και μετά τα helicoil που ίσως χρειαστείς είναι φθηνά . Οπότε μακροπρόθεσμα αξίζει να πάρεις ένα σετ και να μαθεις . Θα τσιμπήσω ένα σετ μελλοντικά σίγουρα , σου λύνει τα χέρια !

To καθε σετ των περιπου 25 Ευρω εχει μέσα αρκετά helicoil και ειναι για συγκεκριμενη διάσταση βίδας.
Υπαρχουν φυσικά και πολύ πιο ακριβά σετ που καλύπτουν πολλές διαστάσεις βιδας.

sapphire
05/06/2021, 20:07
Εντωμεταξυ βρήκα στο aliexpress σετάκια παρά πολύ φθηνά .. τώρα βέβαια η ποιότητα είναι αμφίβολη


https://a.aliexpress.com/_mtL6x0H

doctor_john
10/06/2021, 00:03
Είναι λίγο δύσκολο να τα κάνουν ψεύτικα, δεν και απίθανο όμως..
Δεν το λέω για χρήση σε κεφαλή, για λιγότερο απαιτητικά δεσίματα.

Acacius
10/06/2021, 00:55
Είναι λίγο δύσκολο να τα κάνουν ψεύτικα, δεν και απίθανο όμως..
Δεν το λέω για χρήση σε κεφαλή, για λιγότερο απαιτητικά δεσίματα.

Τα helicoil δεν ξέρω πόσο ψεύτικα μπορούν να γίνουν, αλλά μπορώ να μαντέψω από τι υλικό (https://www.reddit.com/r/Chinesium/) είναι τα κολαούζα και τα τρυπάνια του σετ σε αυτή την τιμή...

typhoon
10/06/2021, 09:35
Χρειάστηκα προ ημερών να επισκευάσω δυο σπειρώματα που μου τα "περιποιήθηκε" ο μάστορας. Ήταν Μ6 οι βίδες και το σετάκι της Volkel κόστισε 32€. Απ ότι μου είπε ο πωλητής , σπειρώματα επισκευής μπορείς να προμηθευτείς με το κομμάτι, περίπου 20 λεπτά το τεμάχιο και το εργαλειάκι για την τοποθέτηση και η πόντα για μετά κάνουν .
Αλλά το τρυπάνι κ το κολαούζο είναι άλλο θέμα. Το κολαούζο πες χρησιμοποιώ το αντίστοιχο απο το σετ κολαούζα φιλιέρες που έχω ,δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
Το τρυπάνι όμως παρατήρησα ότι η κεφαλή κοπής έχει πιο αμβλεία γωνία απ ότι τα συνηθισμένα. Αν η τρύπα της βίδας είναι διαμπερής δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα. Αν η τρύπα είναι τυφλή , όπως στην περίπτωση μου, κάνει την διαφορά αυτό το ελάχιστο παραπάνω βάθος που θα ανοίξει.

Τα σπειρώματα που ήθελα να επισκευάσω ήταν στην μπότα του πηρουνιού , εκεί που στηρίζονται τα προστατευτικά πλαστικά για το πηρούνι. Οπότε είχα ιδιαίτερη ανησυχία για το τρύπημα μην τυχόν και περάσω στην μπουκάλα και τα ρημάξω όλα! Αλλά εκεί παρατήρησα ότι το τρυπάνι πήγαινε μέχρι μέσα χωρίς να φτάνει στην μπουκάλα.

Οπότε ανάλογα την εφαρμογή κάθε φορά, πιθανώς να χρειάζεται να πάρουμε σετάκι μόνο και μόνο για το τρυπάνι ή δεν ξέρω αν υπάρχουν ξεχωριστά τέτοιου είδους τρυπανάκια.

sapphire
10/06/2021, 10:41
Εγώ πάντως πήρα ένα 2 σετάκια από ali,βέβαια σε κάνα τρίμηνο θα έρθουν . Γενικότερα η ποιότητα στα κινέζικα έχει ανέβει και υπάρχουν και σοβαρές εταιρίες αλλά εννοείται δεν θα τα χρησιμοποιούσα ποτέ στην κεφαλή . Και στην κεφαλή οι τρύπες ήταν τυφλές γ αυτό χωρίς να έχω εμπειρία την πήγα στον μάστορα .. γιατί σε περίπτωση που έκανα μαλακια θα πλήρωνα τα δεκαπλάσια

spiros1973
13/06/2021, 12:53
μου εβαλαν εμενα στο cm 400 helicoil και μια χαρα . 20 ευρω μου πηγε και το εκανε τορναδορος μηχανολογος που ασχολητε μονο με κεφαλες εβαλε στην αρχη το πιστονι στο ανοτερο σημιο τριπισε το φυσηξε καλα εβαλε το helicoil και μετα οταν την εβαλα εμπρος μου ειπε να την γκαζοσω καλα πτι και να εμεινε μεσα να φηγει και ετσι εκανα 15 μερες τωρα ολα καλα απλος οταν το κανει πρεπη να ειναι κρυα η μηχανη αυτα

sapphire
13/06/2021, 15:51
Εγώ καλού κακού την έβγαλα την κεφαλή και του την πήγα για να μην πέσουν μεσα γρεζια μιας και μπορούν να κάνουν σημαντική ζημιά, δεν υπήρχε περίπτωση να το ρισκάρω ασε που μόλις είχα βάλει καινούργιο πιστόνι και είχε γίνει ρεκτιφιε .

Αν ήμουν στην θέση σου θα άλλαζα λαδακι φίλτρο μιας και σίγουρα κάτι θα έχει ξεφύγει .
Γενικότερα είμαι της άποψης καλύτερα να την κάνεις την δουλειά μια φορά και σωστά ασχέτως αν σου πάρει πολύ παραπάνω χρόνο και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο .
Κρίμα είναι να πας να γλυτώσεις χρόνο και λόγω αυτού να δημιουργήσεις άλλο πρόβλημα .