PDA

View Full Version : Περι ταχυτήτων....



xtapodias
13/12/2005, 16:02
Εχώ ένα vstrom 650 του 2004. Εχω 14000χλμ περίπου και όλα μέσα στην πόλη. Εχω ένα πρόβλημα με τις ταχύτητες και δεν μπορώ να καταλάβω καταρχήν πως σκατά δημιουργήθηκε και πως θα το λύσω. Οταν βάζω πρώτη για να ξεκινήσω 8 στις 10 φορές κουμπώνει σκληρά με χαρακτηριστικό γκουπ και έλαφριά κίνηση της μηχανής προς τα μπρος. Αφού έβαλα πρώτη ας βάλω και δευτέρα. Εκει όλες τις φορές η ταχύτητα μπαίνει σαν καρφωτή. Εντονο γκουπ και αντίσταση στο πόδι. Ολες οι άλλες σχέσεις είναι βελούδο. Επειδή εχω πάρει κι άλλα στρομάκια, σε όλα η δευτέρα κυρίως ψιλοκοπανάει αλλά όχι το χάλι του δικού μου. Ρωτάω τώρα. Μια μέρα βρήκα πεσμένη τη μηχανή ενώ ήμουν για φραπίνο, και όταν την σήκωσα είδα οτι ο λεβγιές των ταχυτήτων ήταν στραβός. Μετά από κάποιες μέρες έχασα τον λεβγιέ από το αριστερό μου πόδι ενω πήγαινα. Κάνω δεξιά και τον βλέπω να κρέμεται. Παρατήρησα οτι είχε στραβώσει τελικά στο σημείο που ενώνει με τις βόλτες για να βιδώσει στο πλαίσιο. Το πάω Σφακιανάκη και ρωτάω αν θέλει αντικατάσταση. Μου είπαν όχι και οτι με μια κόλα που μου βάλανε δεν θα ξαναξεβίδωνε. Ετσι κι έγινε. Μήπως όμως ο στραβός λεβγιές φταίει για το πρόβλημα? Χλωμό το κόβω αλλα..... Τέλος πάντων άν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ή εχει καμμια ιδέα ας μου πεί τι να κάνω ο έρμος.

athandim
13/12/2005, 20:36
Αυτό θα πει υπεύθυνη αντιμετώπιση από την επίσημη αντιπροσωπία...:yuck:

Φίλε μου δεν ξέρω τί να σε συμβουλεύσω, εκτός από τη λύση που βρήκε ο μάστορας του Λάμπρου (Tropeas) σε ανάλογο πρόβλημα...

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9719) και να μας κρατάς ενήμερους....

Και το δικό μου "χτυπάει" λίγο στην πρώτη, ενώ και με ελάχιστα χλμ δυσκολεύομαι από δευτέρα να κατεβάσω πρώτη...(μένει στη νεκρά) :wave2:

siokatas
13/12/2005, 21:55
:wave2:



γεια σου φιλε v-strom δεν εχω,εχω transalp, αλλα διαβασα τα παρα πανω και κατι μου εφερε στο μυαλο απο το δικο μου...
το μοτο μου εχει 3300χλμ στις 1000 που εκανα αλλαγη μου εβαλαν agip 15-50.:eek: στα πρωτα χλμ με κρυο μου εκανε οτι και εσενα(για τα γραπ γκρουπ λεω)μολις ζεστενοταν λιγο εστρωνε λογο του μικροβιου που εχω με τα μοτο σε λιγα χλμ τα αλλαξα με agip 10-40 και ολα ξαφνικα ΟΚ!!!...συμπερασμα που εβγαλα(μπορει και να ειναι λαθος)πολυ πυκτο το 15-50........

zoudis
14/12/2005, 09:40
Προσωπικά νομίζω ότι έπρεπε να αλλάξεις το λεβιέ...δεν πρέπει να κοστίζει και πολύ. Ασχέτως τι σου είπαν από τον Σφακ. Αλλά ρε πουστι μου κόλλα ??? :eyepop:

Τι είναι ρε παιδιά ? Κοντρα πλάκε ?
Το πέσιμό νομίζω ότι ευθύνεται γι αυτό. Τωρά δεν ξέρω έαν φταίει και για τους θορύβους. Αλλά σίγουρα η λίπανση (καθότι το κιβώτιο λιπαίνεται από το λάδι του μοτέρ) παιζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο. Εγώ όταν είναι να πάω για λάδια (καθε 6.000 χλμ) ακούγετε σχεδόν σε όλες τις ταχύτητες. Αλλά μόλις αλλάξω, γίνεται βελούδινο πάλι :winka: σε όλες.

Μόνο που εγώ "βρίσκω" πολύ εύκολα νεκρά (από 1η --> 2α). Μπας και έχω το απαλό βελούδινο πόδι και πρέπει να τις φέρομαι πιο σκληρά (που δεν γίνεται γιατι είμαι ερωτευμένος μαζί της..).

:wave2:

MISKIN
14/12/2005, 09:59
:wave2:
ΤΟ V-STROMακι ΜΟΥ ΕΧΕΙ 26000 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ). ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 4500στρ. ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΛΛΑΖΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ MOTUL 5100 15-50 KAI ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ CASTROL(ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΥΠΟ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΔΙΑΦΟΡΑ. Η 1η ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΑΝ ΚΑΡΦΩΤΗ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΒΙΕ.:wave2: :wave2:

xtapodias
14/12/2005, 10:37
thanx για τις απαντήσεις παιδια. Το θέμα με τα λάδια μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό αλλά και οι φίλοι μου κάνουν σέρβις στο ίδιο εξουσιοδοτημένο με εμένα, αρα τους βάζουν ίδια λάδια, και δεν έχουν πρόβλημα όσο εγώ. Μάλλον θα φταίει ο λεβγιές. Απ' ότι ρώτησα ο Σφακιανάκης τον εχει γύρω στα 45 ευρω + ΦΠΑ δηλαδή γύρω στα 54 ευρώ. Θα σας πω τι έγινε.

advblack
14/12/2005, 14:07
Παρεπιπτοντως, τι λαδια χρησιμοποιειτε μαγκες? Εγω για την ωρα MOTUL 300 συνθετικα

athandim
14/12/2005, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Παρεπιπτοντως, τι λαδια χρησιμοποιειτε μαγκες? Εγω για την ωρα MOTUL 300 συνθετικα

Ακριβώς αυτό που προτείνει η μαμά Suzuki και χρησιμοποιούν τα εξουσιοδοτημένα :

Motul ημι-συνθετικό 15W-50 (γκρι δοχείο, πορτοκαλί ετικέτα. Μη μπερδεύεσαι από το synthetic που βλέπεις στη συσκευασία.Το full synthetic έχει κόκκινη ετικέτα και το χρησιμοποιούν σε άλλα μοντέλα π.χ. GSXR)....:wave2:

Bil
14/12/2005, 15:32
Οι αλλαγές ταχυτήτων στο 650 δεν είναι και οι πιο γλυκές που υπάρχουν, ούτε και οι πιο ακριβείς. Εχει γίνει λόγος αρκετός για την αλλαγή από 4η σε 5η που πολλές φορές αστοχούσε, όπως και για την 1η - 2α που συχνά βρίσκει νεκρά. Ενα άλλο κουφό ήταν και η χαλαρή σύνδεση του λεβιε ταχυτήτων με την υπόλοιπη μοτό που αντιμετώπισαν πολλοί που ξαφνικά βρέθηκαν να αλλάζουν ταχύτητες στον αέρα !
Τα σωστά βήματα για την εξομάλυνση του "προβλήματος" σε μένα ήταν :
α) Σφίξιμο του λεβιέ ταχυτήτων (δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα από τότε)
β) Ρύθμισή του στις σωστές σωματομετρικές μου διαστάσεις (με απλά λόγια τον κατέβασα λίγο με τον ρεγουλατόρο που έχει για να είναι πιο εφαρμοστός στο πόδι και να κάνει μικρότερη κίνηση)
γ)Λάδια Motul 15 -50 (ta 300 αν θυμάμαι καλά...)
δ)πιο σταθερό πόδι στις αλλάγες (πιο αποφασιστική κίνηση δηλαδή)

Σαφώς και στη θέση σου θα άλλαζα το λεβιέ χωρίς δεύτερη κουβέντα και πιστεύω πως αυτό πρέπει να κάνεις. Αυτό με την κόλλα δεν μπορώ να το συλλάβω ούε μηχανολογικά ούτε ώς ιδέα.
Θα έριχνα και μια ματιά στον συμπλέκτη μήπως είναι λάθος ρυθμισμένος από τους ρεγουλατόρους που έχει (απλά πράγματα δηλαδή που μπορείς να τα διαπιστώσεις και μόνος με ένα χαρακάκι).
Ελπίζω να βοήθησα.
Α και επειδή μου αρέσει το εικονίδιο ....
:beer:

jinks
14/12/2005, 15:38
σε σχεση με το κιβωτιο εγω εχω δει μεγαλη διαφορα με τα ipone S4 15-50.το μοτερακι ειναι 650 μονοκυλινδρο και τα προηγουμενα λαδια ηταν τα agip tec4 15-50.ειχα το προβλημα της σκληρης πρωτης με τα agip το οποιο ομως εστρωνε μετα απο λιγο.με τα ipone παντως βλεπω διαφορα, αυτο που λενε το κανουν!

http://www.dynaoils.gr/history.asp

siokatas
16/12/2005, 05:35
:wave2:



φιλε πολυ παραξενο να σε κολησουν τον λεβιε με κολλα:confused:
ο λεβιες εχει καρε μεσα και σφιγγει με μια βιδα δοκιμασε μηπως δεν ειναι σφιγμενος και κολυμπαει στον αξονα...