PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ NC 750X DCT -ΒΟΗΘΕΙΑ!!



Σελίδες : [1] 2

spyrosn
03/06/2021, 07:02
ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ VSTROM 650 ABS (2008) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΕ 110.000 ΧΛΜ
ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ
ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ ΝΕΟ VSTROM ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Κ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ ΝΕΟ NC 750X DCT 2021
ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΧΤΕΣ,ΕΜΕΙΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΕΙΜΑΙ 1.80,ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑΓΕ ΠΟΛΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ FLIP UP) ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ 130 ΤΕΛΙΚΗ
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

doctor_john
03/06/2021, 08:44
Θα σε καλύψει η ζελατίνα που υπάρχει για "τουρισμό", μη φανταστείς ότι θα χαθεί ο αέρας, θα μετακινηθεί στο μέτωπο και πάνω.
Με ανοικτό flip up μην περιμένεις να οδηγείς με λογική αεροδυναμική.-

Αν θέλεις πες τι δεν σου άρεσε στο νέο vstrom γιατί με ενδιαφέρει.

νεοσσός
03/06/2021, 08:54
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ VSTROM 650 ABS (2008) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΕ 110.000 ΧΛΜ
ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ
Καλημέρα!

Μήπως θα πρέπει να κρατήσεις τη μοτοσικλέτα σου, αφού δεν έχεις κανένα παράπονο;

STF
03/06/2021, 10:30
Τι εννοείς το πήγες μέχρι 130 τελική; Το NC750Χ μπορεί και να πιάνει 200 κοντερίσια... αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Φυσικά και θα διορθωθούν τα πράγματα με μεγαλύτερη ζελατίνα αλλά θέλει ψάξιμο, δεν είναι μόνο θέμα ζελατίνας αλλά και κράνους. 1.80 είσαι μια χαρά για το NC750X, δε νομίζω ότι φταίει το ύψος σου. Μάλλον έχεις συνηθίσει το V-Strom.
Το flip up είναι κράνος πόλης (και αν), για μένα το αποχαιρετάς μαζί με το V-strom.

spyrosn
03/06/2021, 10:41
Καλημέρα!

Μήπως θα πρέπει να κρατήσεις τη μοτοσικλέτα σου, αφού δεν έχεις κανένα παράπονο;

ΛΟΓΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΜΕΣΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΛΜ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ

spyrosn
03/06/2021, 10:48
Τι εννοείς το πήγες μέχρι 130 τελική; Το NC750Χ μπορεί και να πιάνει 200 κοντερίσια... αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Φυσικά και θα διορθωθούν τα πράγματα με μεγαλύτερη ζελατίνα αλλά θέλει ψάξιμο, δεν είναι μόνο θέμα ζελατίνας αλλά και κράνους. 1.80 είσαι μια χαρά για το NC750X, δε νομίζω ότι φταίει το ύψος σου. Μάλλον έχεις συνηθίσει το V-Strom.
Το flip up είναι κράνος πόλης (και αν), για μένα το αποχαιρετάς μαζί με το V-strom.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ VSTROM ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ.
ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ 130 ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΠΑΝΑΓΕ Ο ΑΕΡΑΣ.ΒΓΗΚΑ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΑΕΡΑ.

giorgosb
03/06/2021, 11:01
Το καινουργιο V-Strom για ποιους λόγους το απέρριψες;

(Αν θες γράφε με μικρά, είναι κάπως τα κεφαλαία)

STF
03/06/2021, 12:02
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ VSTROM ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ.
ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ 130 ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΠΑΝΑΓΕ Ο ΑΕΡΑΣ.ΒΓΗΚΑ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΑΕΡΑ.

ΟΚ, δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε υποδείξεις, σα φίλος σου λέω πως έτσι και αλλιώς η αεροδυναμική όλων των μοτοσυκλετών δεν είναι φτιαγμένη για να πηγαίνεις με 130 και το flip on κράνος ανοιχτό. Το ότι δεν είχες πρόβλημα με το V-strom δε σημαίνει τίποτα, μάλιστα θεωρώ ότι σου έκανε κακό γιατί απλούστατα σε άφηνε εκτεθειμένο σε άλλους κινδύνους όπως το να σου σκάσει ένας μπάμπουρας στο μάτι όπου ακόμη και με γυαλιά υπάρχει problem (δε πάω στα χειρότερα).

Τέλος πάντων ας μην αλλάξω τη ροή της συζήτησης. Αυτό που έχει σημασία -ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ- είναι πως πρέπει να τσεκάρεις την αεροδυναμική με ένα κράνος κλειστού τύπου ή έστω με το flip on σε κλειστή θέση. Αυτό... είναι το φυσιολογικό και αυτό θα ήταν πρόβλημα και νομίζω πως το NC750X μια χαρά θα τα πάει με κράνος κλειστού τύπου σε ταχύτητες ταξιδιού.

billy84
03/06/2021, 12:22
Με το μαμά ζελατινακι λογικό είναι. Με ψηλή ζελατίνα το πρόβλημα λύνεται όπως και σε όλα τα μηχανάκια.

Morelo
03/06/2021, 12:24
Ακριβώς ανάμεσα στις δύο μηχανές είμαι και εγώ, και έχω καταλήξει στο NC. Το μόνο προβλημα είναι η χαμηλή διαθεσιμότητα και χρειάζεται να περιμένεις > 1 μήνα για να παραλάβεις. Εγώ κατέληξα στο NC Manual έναντι του V Strom, αρχικά λόγω του επιπρόσθετου χώρου αποθήκευσης, εμφανισιακά για τα γούστα μου υπερέχει του V Strom ενώ επίσης και τεχνολογικά είναι ανώτερο.

Το V strom εν έτη 2021 δε μου γεμίζει το μάτι από άποψη εμφάνισης - τενχολογιών, φαίνεται μηχανή τουλάχιστον 4ετίας. Οπότε το να δώσεις 9.5Κ για μηχανή με ελλειπή ηλεκτρονικά καλούδια ενώ ακούγεται οτι ο κινητήρας που φοράει θα αντικατασταθεί πλήρως στο επόμενο V strom, είναι αρκετά επιχειρήματα να μη πάω σε καινούργιο V Strom και να προτιμήσω το NC που είναι και Honda και φτιάχνεται και αυτό στην Ιαπωνία.

McGyver
03/06/2021, 13:24
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΕΙΜΑΙ 1.80,ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑΓΕ ΠΟΛΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ FLIP UP) ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ

Όταν το έκλεισες, λύθηκε το πρόβλημα;

AristidisZ
03/06/2021, 13:27
Όταν το έκλεισες, λύθηκε το πρόβλημα;

όταν το έβγαλε λύθηκε εντελώς

kons
03/06/2021, 15:54
Ακριβώς ανάμεσα στις δύο μηχανές είμαι και εγώ, και έχω καταλήξει στο NC. Το μόνο προβλημα είναι η χαμηλή διαθεσιμότητα και χρειάζεται να περιμένεις > 1 μήνα για να παραλάβεις. Εγώ κατέληξα στο NC Manual έναντι του V Strom, αρχικά λόγω του επιπρόσθετου χώρου αποθήκευσης, εμφανισιακά για τα γούστα μου υπερέχει του V Strom ενώ επίσης και τεχνολογικά είναι ανώτερο.

Το V strom εν έτη 2021 δε μου γεμίζει το μάτι από άποψη εμφάνισης - τενχολογιών, φαίνεται μηχανή τουλάχιστον 4ετίας. Οπότε το να δώσεις 9.5Κ για μηχανή με ελλειπή ηλεκτρονικά καλούδια ενώ ακούγεται οτι ο κινητήρας που φοράει θα αντικατασταθεί πλήρως στο επόμενο V strom, είναι αρκετά επιχειρήματα να μη πάω σε καινούργιο V Strom και να προτιμήσω το NC που είναι και Honda και φτιάχνεται και αυτό στην Ιαπωνία.

Με ενδιαφέρει να δω το πως είδες το "τεχνολογικά ανώτερο" και το "ελλιπή ηλεκτρονικά καλούδια"....?

Morelo
03/06/2021, 17:49
Με ενδιαφέρει να δω το πως είδες το "τεχνολογικά ανώτερο" και το "ελλιπή ηλεκτρονικά καλούδια"....?

Προγράμματα οδήγησης, DCT, ψηφιακό πάνελ οργάνων, αιχμηρή μοντέρνα σχεδίαση πλαισίου και φαναριών. Το V Strom είναι λες και έχει μείνει 4-5 χρόνια πίσω. Άθλιος πίνακας οργάνων, δεν έχει riding modes, εμφάνιση όχι σύγχρονη. Βάσει των δικών μου γούστων πάντα.

Είναι από τα καλύτερα all around μηχανάκια αλλά τεχνολογικά έχει μείνει πίσω. Όποιον δεν τον ενδιαφέρουν ηλεκτρονικά gadgets και άλλες τέτοιες διευκολύνσεις, πάσο, εγώ τα κοιτάω αυτά και θέλω εν έτη 2021 όταν πληρώνω 9κ+ να παίρνω μηχανή με τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

kons
03/06/2021, 18:13
Προγράμματα οδήγησης, DCT, ψηφιακό πάνελ οργάνων, αιχμηρή μοντέρνα σχεδίαση πλαισίου και φαναριών. Το V Strom είναι λες και έχει μείνει 4-5 χρόνια πίσω. Άθλιος πίνακας οργάνων, δεν έχει riding modes, εμφάνιση όχι σύγχρονη. Για 9.5K είναι πολύ λίγα αυτά που προσφέρει.

Ας τα πάρουμε ένα προς ένα, όπως τα αναφέρεις...

1."Προγράμματα οδήγησης, DCT",... εδώ μιλας για ένα αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων με 2-3 διαφορετικά προγράμματα οδήγησης σε ένα "ψόφιο" 750.... Το αυτόματο κιβώτιο τουλάχιστον δεν μπορούμε να το εντάξουμε σε κάτι τεχνολογικά ανώτερο... είναι απλά επιλογή αυτόματο ή μηχανικό. Όπως και στα αυτοκίνητα που το αυτόματο κιβώτιο υπάρχει από την 10ετια του 50.. ακόμα και στο ίδιο μοντέλο οχήματος όπου το ένα έχει μηχανικό και τό άλλο αυτόματο δεν θεωρήται κάτι άξιο συζήτησης ως κάτι τεχνολογικά εξελιγμένο απλά παραμένει επιλογή του χρήστη. Αν τώρα τα Riding modes σε συνδυασμό με το DCT σε εσένα κάνουν την διαφορά προσωπικά κάνουν την διαφορά σε οδηγική απόλαυση είναι κάτι που έχει να κάνει και με την συνολική εμπειρία οδήγησης σε πολλές διαφορετικές μηχανές και με πολλά έτη στην πλάτη έχει ο καθένας.
2. "Το ψηφιακό πάνελ οργάνων" ή ταμπλετ πέραν του αισθητικού κομματιού τι περισσότερο δίνει στην μηχανή......?
3. "αιχμηρή μοντέρνα σχεδίαση πλαισίου και φαναριών"... εδώ μιλάμε για καθαρά αισθητικό αποτέλεσμα και πως το βλέπει ο καθένας. Σε άλλον του αρέσει το κίτρινο... σε άλλον το μαύρο... περι γούστο ξέρεις...
Στην απάντηση σου δεν βλέπω πουθενά να δικαιολογήτε το "τεχνολογικά ανώτερο" και το "ελλιπή ηλεκτρονικά καλούδια"

Υποπτεύομαι ότι μπερδεύεις το υποκειμενικό με το αντικειμενικό στην συγκεκριμένη κρίση καθώς τα περισσότερα που μου ανάφερες είναι απλά θέμα γούστου και όχι ουσίας.
Επιπρόσθετα εγώ θα πώ ότι συζητάμε για 2 διαφορετικά μηχανάκια... το ένα με καθαρά ασφάλτινο προορισμό το NC, για αυτό και οι πολύ μικρές διαδρομές σε 17ριδες τροχούς.

Προσωπικά μου αρέσει το NC750 για τον ήπιο χαρακτήρα του, την εξαιρετική αυτονομία του, τον ασφάλτινο χαρακτήρα του και τα γενικότερα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που έχει. Σε κάμία περίπτωση όμως δεν θα έκανα το λάθος να το συγκρίνω με κάτι που έχει και άλλες δυνατότητες και άλλο χαρακτήρα. Ακόμα περισσότερο για το οικονομικό κομμάτι που είναι περισσότερο προσωπικό για το πόσα και που θα ξοδέψει κάποιος.

Tallyban
04/06/2021, 07:36
Ο καθένας ανάλογα με τις γνώσεις του ,την εμπειρία του και τις αισθητικές απαιτήσεις του εστιάζει σε κάποιο μοντέλο.
Ας πουμε εγώ το μόνο που θα έβρισκα ότι υπερτερεί το nc(όχι το αυτόματο) σε σχέση με το στρομ είναι ο σκουτοκουβάς κάτω από τη σέλα,και το ότι λόγω μάρκας όταν θα βγεις να το πουλήσεις την άλλη μέρα θα βρεθεί αγοραστής(ακόμα και στη πιο άθλια κατάσταση να είναι).

STF
04/06/2021, 10:09
Ο καθένας ανάλογα με τις γνώσεις του ,την εμπειρία του και τις αισθητικές απαιτήσεις του εστιάζει σε κάποιο μοντέλο.
Ας πουμε εγώ το μόνο που θα έβρισκα ότι υπερτερεί το nc(όχι το αυτόματο) σε σχέση με το στρομ είναι ο σκουτοκουβάς κάτω από τη σέλα,και το ότι λόγω μάρκας όταν θα βγεις να το πουλήσεις την άλλη μέρα θα βρεθεί αγοραστής(ακόμα και στη πιο άθλια κατάσταση να είναι).

Και με τις πραγματικές ανάγκες του θα προσθέσω εγώ.

FYI: Ο "σκουτοκουβάς" δεν είναι κάτω από τη σέλα. Είναι στη θέση του "ψευδο"-ντεπόζιτου.

panavour
04/06/2021, 10:12
Ο καθένας ανάλογα με τις γνώσεις του ,την εμπειρία του και τις αισθητικές απαιτήσεις του εστιάζει σε κάποιο μοντέλο.
Ας πουμε εγώ το μόνο που θα έβρισκα ότι υπερτερεί το nc(όχι το αυτόματο) σε σχέση με το στρομ είναι ο σκουτοκουβάς κάτω από τη σέλα,και το ότι λόγω μάρκας όταν θα βγεις να το πουλήσεις την άλλη μέρα θα βρεθεί αγοραστής(ακόμα και στη πιο άθλια κατάσταση να είναι).

επισης και στην αξιοπιστια Χ3

kons
04/06/2021, 10:23
επισης και στην αξιοπιστια Χ3

Το ίδιο θα έλεγα και για τα στρώματα που ακόμα παραπάνω και πάνω από 10ετία να είναι διατηρούν υψηλότατη τιμή μεταπώλησης..!!!

Tallyban
04/06/2021, 11:45
Σίγουρα ένας κινητήρας αυτοκινητου (nc) που λειτουργεί σε χαμηλότερες στροφές έχει λιγότερες φθορές σε τριβομενα μερη, με σοβαρές παραχωρήσεις όμως στο θέμα βάρους και (ακραία περίπτωση) σε θέμα ασφαλείας.

sapila racing
04/06/2021, 11:55
Σίγουρα ένας κινητήρας αυτοκινητου (nc) που λειτουργεί σε χαμηλότερες στροφές έχει λιγότερες φθορές σε τριβομενα μερη, με σοβαρές παραχωρήσεις όμως στο θέμα βάρους και (ακραία περίπτωση) σε θέμα ασφαλείας.

Σοβαρές παραχωρήσεις στο βάρος? Πως προκύπτει αυτό?
Το NC750X εχει 1 κιλό διαφορά με το Vstrom 650...

Θεμα ασφάλειας? :confused:

Κατι δεν μας λες....

Tallyban
04/06/2021, 12:01
Δε νομίζω να έχει ένα κιλό διαφορά ο κινητήρας του nc με του στρομ..

sapila racing
04/06/2021, 12:12
Δε νομίζω να έχει ένα κιλό διαφορά ο κινητήρας του nc με του στρομ..

Τον κινητηρα καβαλας η το μηχανακι? :confused:
Τελος παντων, βλέπω οτι δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση...

AristidisZ
04/06/2021, 12:14
Τον κινητηρα καβαλας η το μηχανακι? :confused:
Τελος παντων, βλέπω οτι δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση...

Καλά εξαρχής δεν είχε, εδώ διαβάσαμε ο νηματοθέτης ότι αναγκάστηκε να κλείσει το flip up κράνος στα 130...

Την επόμενη φορά θα διαβάσουμε ότι το

"αναγκάστηκα να κουμπώσω το μπουφάν στα 150 γιατί ένιωθα σαν αλεξίπτωτο"

:D

Tallyban
04/06/2021, 12:42
Άλλο πράγμα είναι μοτοσυκλετα με κινητήρα αυτοκινήτου και άλλο μοτοσυκλέτα με κινητήρα μοτοσυκλέτας.
Τη γνώμη μας λέμε ,(αβίαστα θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι) δε θα μαλώσουμε.

motojojo
04/06/2021, 13:50
Αυτοκινήτου επειδή είναι χαμηλόστροφος?

SeniorCanardo
04/06/2021, 14:27
Αυτοκινήτου επειδή είναι χαμηλόστροφος?

Βασίστηκε σε μεγάλο μέρος του στον κινητήρα του Honda Jazz.

Το ανέκδοτο μάλιστα που κυκλοφορεί είναι πως είναι μισό JAZZ.:D
Go figure!

motojojo
04/06/2021, 14:37
Το "βασιστηκε" όμως είναι λίγο αόριστο.

Έχει το ίδιο μπλοκ αλλά κομένο στη μέση? Όλο ίδιο από πάνω μέχρι κάτω με άλλες εισαγωγές/εξαγωγές? Δηλ τι κοινό έχει με τον κινητήρα του jazz?

Πέρα από το ότι δεν τη γνώριζα αυτή τη λεπτομέρεια, δεν τη βρίσκω τόσο σημαντική που να επηρεάζει την τελική επιλογή. Τα χαρακτηριστικά λειτουργίας θα κοίταζα εγω και κατά πόσο με καλύπτουν, τώρα αν το μοτέρ βασίζεται σε κινητήρα αυτοκινήτου ή σε εξωλέμβιο είναι μονο εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος.

bmwr1100gs
04/06/2021, 15:20
Καλησπέρα,

Γενικά, πολλές φορές θέλουμε να αλλάξουμε την, παρα πολύ βολική μηχανή, γιατί απλά την βαρεθήκαμε και για να πείσουμε τον εαυτό μας, χρησιμοποιούμε επιχειρήματα όχι και τόσο "οικονομοτεχνικά".

Νομίζω πως μια τέτοια περίπτωση είναι και ο φίλος. Είναι δύσκολο κάποιος να βρει επιχειρήματα για την αλλαγή του VSTROM σε NC, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι μια αναβάθμιση, η οποία δεν θα "χρειαζόταν" σε περίπτωση που τα οικονομικά είναι πιεσμένα.

Οπότε απλά καλορίζικη, όσο για την ζελατίνα, με μια AFTER MARKET λίγο πιο ψηλή, ίσως και ένα φρυδάκι, θα κάνεις την δουλειά σου.

νεοσσός
04/06/2021, 17:28
Σε αξιοπιστία πάντως το βεστρόμ είναι κοντά στο ενσύ. Μάλλον το Suzuki είναι και πιο άνετο σε ταξίδια, ειδικά δικάβαλα και μάλιστα πάει και χώμα που το νέο ενσύ δείχνει να απομακρύνεται λόγω αναρτήσεων.

Με το ενσύ κερδίζεις σε κατανάλωση και λειτουργία σε χαμηλές στροφές. Και φυσικά στο αυτόματο κιβώτιο.

Προσωπικά θεωρώ ρίσκο την αλλαγή από βεστρόμ σε ενσύ. Παίζει να σου λείψουν χαρακτηριστικά του, ενώ το ενσύ δεν έχει κάτι που να δικαιολογήσει εύκολα τα επιλέον χρήματα, εκτός ίσως από το αυτόματο κιβώτιο.

SAVVAS62
04/06/2021, 19:04
ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ VSTROM 650 ABS (2008) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΕ 110.000 ΧΛΜ
ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ
ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ ΝΕΟ VSTROM ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Κ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟ ΝΕΟ NC 750X DCT 2021
ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΧΤΕΣ,ΕΜΕΙΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΕΙΜΑΙ 1.80,ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑΓΕ ΠΟΛΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ FLIP UP) ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ 130 ΤΕΛΙΚΗ
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Ναι θα λυθεί με ψηλότερη ζελατίνα.
Σε μένα πούμαι 1,72 λύθηκε μόνο με ένα φρυδάκι.Ο αέρας χτυπά στο πάνω μέρος του κράνους στους αεραγωγούς όπως πρέπει.
Αλλά θα σε χτυπά ο αέρας στα μανίκια λόγο ζελατίνας στενής, δεν είναι κάτι τρομερό αλλά για νάχεις πλήρη εικόνα.

panavour
04/06/2021, 20:49
Βασίστηκε σε μεγάλο μέρος του στον κινητήρα του Honda Jazz.

Το ανέκδοτο μάλιστα που κυκλοφορεί είναι πως είναι μισό JAZZ.:D
Go figure!

δεν βασιστηκε ,ειναι ο μισος jazz,απο κει και περα βελτιωθηκε οσον αφορα την ευστροφια του λιγο.

telegonos
04/06/2021, 21:23
δεν βασιστηκε ,ειναι ο μισος jazz,απο κει και περα βελτιωθηκε οσον αφορα την ευστροφια του λιγο.

Όσο ο Κολοκοτρώνης είναι μισός Περικλής της αρχαίας Αθήνας, άλλο τόσο έχει οποιαδήποτε μηχανολογική ομοιότητα ο κινητήρας του NC750 με αυτόν του Jazz.

panavour
05/06/2021, 10:17
Όσο ο Κολοκοτρώνης είναι μισός Περικλής της αρχαίας Αθήνας, άλλο τόσο έχει οποιαδήποτε μηχανολογική ομοιότητα ο κινητήρας του NC750 με αυτόν του Jazz.

Μπορει ναχεις και δικηο,οταν ειχα παει να την κανω τεστ αυτα μουπαν στην χοντα.Απο κει και περα τι να σου πω.Παντως στην περικεφαλαια εχει μια ομοιοτητα ο γερος του μωρια με τον περικλεα:lol:

nickald
05/06/2021, 12:12
Ειχε βγει σε ενα φορουμ, μπλογκ οτι σκατα θες ενας και ειπε μια φορα αυτη την παπαρια για τον μισο jazz κινητηρα και απο τοτε αναπαραγεται συνεχεια. Οχι οτι θα θιξει το NC αλλα ειναι φοβερο πως μια μπαρουφα καταφερνει και ζει τοσο καιρο ενω εχει αποδειχθει οτι ειναι μπαρουφα

Απο την αλλη αυτος ο φουκαρας ο Βαγγελης Μερισιωτης πεθαινει καθε τρεις μηνες και χρειαζεται επειγόντος 40 φιαλες αιμα...... οποτε γιατι να περιμενω κατι καλυτερο?

SAVVAS62
05/06/2021, 12:51
Δε πα νάναι μισός Τζαζ δε πα νάναι και μισός ρυθμ εντ μπλουζ ?
Σημασία έχει ότι είναι σκυλί μαύρο, έχει ροπή μια χαρά και είναι οικονομικότατος ! :smokin:

SeniorCanardo
07/06/2021, 12:28
Ειχε βγει σε ενα φορουμ, μπλογκ οτι σκατα θες ενας και ειπε μια φορα αυτη την παπαρια για τον μισο jazz κινητηρα και απο τοτε αναπαραγεται συνεχεια. Οχι οτι θα θιξει το NC αλλα ειναι φοβερο πως μια μπαρουφα καταφερνει και ζει τοσο καιρο ενω εχει αποδειχθει οτι ειναι μπαρουφα?

Πέρα από το ότι κυκλοφορεί παντού σαν πληροφορία, μέχρι και αντιπρόσωποι της Xόνδα διακινούσαν τον ίδο μύθο, αλλά τέσπα.

Η ιστορία ξεκινάει από το αστείο που έκανε ο Soya Uchida επικεφαλής του project του NC700X, σχολιάζοντας (σε ελέυθερη μετάφραση):
"Πήρα ένα πριόνι και έκοψα τον κινητήρα του Jazz στη μέση, αλλά δεν δούλεψε όπως έπρεπε, όποτε έπρεπε να ρίξουμε λίγη παραπάνω δουλειά".

Επίσης ο επικεφαλής μηχανολόγος μηχανικός-σχεδιαστής Takanori Osuka υποστηρίζει ότι είχαν συναντήσεις με τους αντίστοιχους σχεδιαστές-μηχανικούς του τμήματος αυτοκινήτου 2 φορές το μήνα κατά τη διάρκεια σχεδιασμού του κινητήρα, για πρώτη φορά στην ιστορία της Honda.

Προσωπικά δεν με ενδιέφερε ποτέ ούτε το ΝC ούτε το Jazz και οι τεχνικές μου γνώσεις δεν επαρκούν για να βρω τις 7 διαφορές ή τις 7 ομοιότητες ανάμεσα στους δύο κινητήρες, "δεν είμαι και μηχανικός που λέει και ένας φίλος", οπότε ας μας διαφωτίσουν οι "πτυχιούχοι" του φόρουμ.

Κατά τα άλλα εμένα άμα μου αρέσει το μοτέρ δεν πα να βασίστηκε και σε χορτοκοπτικό, περί ορέξεως που λένε...:bawl:

Tallyban
07/06/2021, 15:58
Δεν είναι κακό να κάνει οικονομία κλίμακος ένα εργοστάσιο ,βγαίνει και το προϊόν πιο φθηνό.
Πάντως όπου να ναι ερχεται νέος πιο ελαφρύς κινητηρας σύμφωνα με τις κατατεθειμενες πατέντες.

νεοσσός
07/06/2021, 16:47
Πάντως όπου να ναι ερχεται νέος πιο ελαφρύς κινητηρας σύμφωνα με τις κατατεθειμενες πατέντες.
Αντιγραφή από το καινούριο Jazz θα είναι. :lol:

panavour
07/06/2021, 17:31
γι αυτες τις κατηγοριες μοτο,ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ενας αυτοκινητιστικος κινητηρας.

DrBig
07/06/2021, 17:46
Το nc εχει διαμ. x διαδ. 77x80 και συμπιεση 10.7.
Αργοστροφο αλλα λογω dct δεν ενδιαφερει και τοσο.
Ιδανικο για ροπες και για να γραφει χιλιομετρα.

toyar
07/06/2021, 18:10
Το NC πιθανότατα είναι το transalp του σημερα
Το transalp άλλοι δεν μπορούν να το βλέπουν κι άλλοι θέλουν να πεθάνουν μαζί του
Τα μηχανάκια αυτα είναι πολύ συγκεκριμένα και τιμια
Ο αναβάτης πρέπει να ψαχτεί βαθιά μέσα του τι θέλει να κάνει με αυτα

Tallyban
08/06/2021, 15:56
CB400 Super Four,αλυσίδα 525.
NC700-750 δικυλινδρο,τόνοι ροπής χαμηλά,στροφαρισμα αυτοκινητου,στρόφαλος 270°,αλυσιδα 520.
Θα μας τρελάνουν οι Ιάπωνες...

McGyver
08/06/2021, 16:22
CB400 Super Four,αλυσίδα 525.
NC700-750 δικυλινδρο,τόνοι ροπής χαμηλά,στροφαρισμα αυτοκινητου,στρόφαλος 270°,αλυσιδα 520.
Θα μας τρελάνουν οι Ιάπωνες...

Εσύ άμα το πάρεις βάλε του 530 να μη σου την ξεχειλώνει γρήγορα...

billy84
08/06/2021, 21:32
Εγώ πάντως πλησιάζω τις 50.000km με την 520 afam XSR με λάδωμα πάντα μετά απο κάθε βόλτα είτε είναι 600 είτε 1200km.Με μια ποιοτική αλυσίδα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αντοχής.

sapila racing
09/06/2021, 07:57
Εγώ πάντως πλησιάζω τις 50.000km με την 520 afam XSR με λάδωμα πάντα μετά απο κάθε βόλτα είτε είναι 600 είτε 1200km.Με μια ποιοτική αλυσίδα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αντοχής.

Αρκετά εντυπωσιακό, ειδικά αν σκεφτεί κανείς οτι στις βόλτες σου πας και αρκετό χώμα συνηθως. :beer:

Tallyban
09/06/2021, 10:36
Και το Shadow το 125 με τόση ροπή που έχει χαμηλά και αυτό 520 αλυσίδα έχει.
Σοβαρά τώρα,αν εκανα μεγάλο τουρισμό με το nc (δικαβαλο,τριβαλιτσο,150αρες στις εθνικές) θα εκμεταλευομουνα τον απύθμενο σκουτοκουβά και θα είχα καβατζα μια απλή και φθηνη 520 μαζί μου.
Για το μονό δισκόφρενο μπροστά σε αυτές τις συνθήκες δε μπορείς να κάνεις τίποτα,αλλά θα πρέπει να είναι κανείς πολύ άτυχος να χρειαστεί δύο συνεχόμενα φρένα ανάγκης από τα 150χαω.

DoctoR_k6
09/06/2021, 11:09
Και το Shadow το 125 με τόση ροπή που έχει χαμηλά και αυτό 520 αλυσίδα έχει.
Σοβαρά τώρα,αν εκανα μεγάλο τουρισμό με το nc (δικαβαλο,τριβαλιτσο,150αρες στις εθνικές) θα εκμεταλευομουνα τον απύθμενο σκουτοκουβά και θα είχα καβατζα μια απλή και φθηνη 520 μαζί μου.
Για το μονό δισκόφρενο μπροστά σε αυτές τις συνθήκες δε μπορείς να κάνεις τίποτα,αλλά θα πρέπει να είναι κανείς πολύ άτυχος να χρειαστεί δύο συνεχόμενα φρένα ανάγκης από τα 150χαω.

Μην εχεις μπερδεψει το μοτο με το Hayabusa?
Εδω βαζουνε σε 160-170+ αλογα 520/525 κ δεν κανουν κιχ κ θα την ακουσει απο το NC?
Νταξει ειπαμε...

toyar
09/06/2021, 11:12
Ταξιδεύει το NC δικαβαλο τριβαλιτσο με 150αρες;

McGyver
09/06/2021, 11:16
Ταξιδεύει το NC δικαβαλο τριβαλιτσο με 150αρες;

Άμα θέλεις με το ζόρι να το βγάλεις "κακό μηχανάκι" ναι :bawl: ...

DrBig
09/06/2021, 11:39
Τι 520, τι 525, τι 530. Ολες οι αλυσιδες αντεχουν. Αν οι μικρες τελειωνουν λιγο πιο γρηγορα απο τις πιο μεγαλες δε φταινε οι αλυσιδες αλλα τα γραναζια που ειναι πιο λεπτα και φαγωνονται λιγο πιο γρηγορα. Και κυριως το μπροστινο που εχει και πολυ λιγοτερα δοντια.

panavour
09/06/2021, 12:14
Και το Shadow το 125 με τόση ροπή που έχει χαμηλά και αυτό 520 αλυσίδα έχει.
Σοβαρά τώρα,αν εκανα μεγάλο τουρισμό με το nc (δικαβαλο,τριβαλιτσο,150αρες στις εθνικές) θα εκμεταλευομουνα τον απύθμενο σκουτοκουβά και θα είχα καβατζα μια απλή και φθηνη 520 μαζί μου.
Για το μονό δισκόφρενο μπροστά σε αυτές τις συνθήκες δε μπορείς να κάνεις τίποτα,αλλά θα πρέπει να είναι κανείς πολύ άτυχος να χρειαστεί δύο συνεχόμενα φρένα ανάγκης από τα 150χαω.

συγγνωμην που επεμβαινω φιλε μου
εχεις οδηγησει ποτε ΝC και εχεις τοσο κατασταλαγμενη αποψη ή τα λες εξ απλης πεποιθησεως ?

νεοσσός
09/06/2021, 15:08
συγγνωμην που επεμβαινω φιλε μου
εχεις οδηγησει ποτε ΝC και εχεις τοσο κατασταλαγμενη αποψη ή τα λες εξ απλης πεποιθησεως ?
Νομίζω ότι σκέφθηκε το σενάριο να σπάσει η αλυσίδα στα 150 km/h και να χρειαστεί φρένα πανικού, ώστε να μειώσει τη ζημιά. :p

billy84
09/06/2021, 17:11
Ταξιδεύει το NC δικαβαλο τριβαλιτσο με 150αρες;


Τριβάλιτσο δεν έχω βάλει αλλά έχω πάει πολλά ταξίδια δικάβαλος με σαμάρια 30αρια και τανκ μπαγκ 32αρι γεμάτα.Άνετα κρατάει 160+.Σε φυσιολογικά πλαίσια φυσικά όχι στην ανηφόρα της Τρίπολης ή του Μαρτίνου.Το μειονέκτημα είναι το μικρό τεπόζιτο και η μικρή αυτονομία με αυτές τις ταχύτητες παρόλο που η κατανάλωση για αυτά τα δεδομένα παραμένει χαμηλή.


Να σημειώσουμε κάτι σημαντικό πάνω στην αλυσίδα.Τα 1000άρια φοράνε μεν 520 αλλά δεν είναι ίδια με την 520 που φοράνε τα μεσαία για προφανείς λόγους.Σίγουρα πάντως η ποιοτική αλυσίδα παίζει τον πρωταγωνιστικό ρόλο στην αντοχή.Οι κάτοχοι NC θα θυμάστε πόσα έβγαλε η μαμά αλυσίδα.

nickald
10/06/2021, 07:36
Οι κάτοχοι NC θα θυμάστε πόσα έβγαλε η μαμά αλυσίδα.


18k με οχι καλη φροντιδα βεβαια :p

Και ναι παει 160 διπλος + τριβαλιτσο.

Tallyban
10/06/2021, 08:02
Βαρος 400 κιλά,με 150αρες(+),ένα δισκόφρενο μπροστά και αλυσιδιτσα 520...Καλή τύχη παιδιά και καλή επιστροφή..

DrBig
10/06/2021, 08:19
Βαρος 400 κιλά,με 150αρες(+),ένα δισκόφρενο μπροστά και αλυσιδιτσα 520...Καλή τύχη παιδιά και καλή επιστροφή..

Εχει σπεσιαλ συστημα το nc στο dct που οταν διαβασει δυνατο φρενο ενεργοποιει το συμπλεχτη αναποδα και φρεναρει εξτρα απο το κιβωτιο.

nickald
10/06/2021, 10:05
Βαρος 400 κιλά,με 150αρες(+),ένα δισκόφρενο μπροστά και αλυσιδιτσα 520...Καλή τύχη παιδιά και καλή επιστροφή..

Να'σαι καλα αδερφε, εχουμε επιστρεψει απο πολλες χιλιαδες χιλιομετρα με την αλυσιδιτσα μας και τα φρενακια μας με τον μονο δισκο. Κανουμε μια συννενοηση να μην μας κοβουν το δρομο και στα διοδια να εχουν ανοιχτες μπαρες και μετα οπως φτανω Θεσσαλονικη αφηνω το γκαζι απο τα Μαλγαρα για να σταματησω λιμανι.....

Ο Βασιλης επειδη ειναι πιο γρηγορος αφηνει απο Θηβα και σταματαει Ασπροπυργο.

billy84
10/06/2021, 13:19
Εγώ μαζί με το φρένο βάζω και πόδι στο πίσω λάστιχο για να φρενάρει όπως κάναμε και στα ποδήλατα!:lol:

Έχει σκοτωθεί πολύς κόσμος με NC λόγω μονής δισκόπλακας απλά οι μασόνοι της Honda έχουν κονέ με τα κανάλια και τα κρύβουν.

SAVVAS62
10/06/2021, 13:49
Εγώ πάντως βάζω τα πόδια κάτω και σταματάω, έχω λιώσει σόλες, πλούσιος ο τσαγκάρης της γειτονιάς μου λέμε ! :bawl:

Tallyban
11/06/2021, 15:28
Κλαίω..https://youtu.be/fl8eXPMIZ_4

panavour
11/06/2021, 18:33
Κλαίω..https://youtu.be/fl8eXPMIZ_4

αμα μπορεις καντο και συ.

Tallyban
12/06/2021, 07:48
Ναι,θα δώσω δεκατρία χιλιάρικα για να ξαπλώνω (μόνο από αριστερά,δεν έχει και μανέτα να σπάσει,το σκέφθηκαν και αυτό)

McGyver
12/06/2021, 08:39
Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια...

KAWAMANRIDER
12/06/2021, 22:55
Κλαίω..https://youtu.be/fl8eXPMIZ_4

σκόρπισε :lol::lol:

αλλά εντάξει , κάποια στιγμή όλοι σκορπάμε με όλα τα μηχανάκια. Αυτό που δεν αντέχεται σε αυτό το μηχανάκι είναι η εμφάνιση και ίσως και ο ήχος. Άσχημο δεν είναι. Δεν μπορεί να το πεις ούτε άσχημο. Αλλά αυτό είναι το πρόβλημα. Είναι τραγικά αδιάφορο. Καθαρά υποκειμενική και προσωπική άποψη δεν θέλω να σας το θίξω παίδες ειλικρινά, να το χαίρεστε όσοι το έχετε :beer::beer: :beer:

karateo
13/06/2021, 20:15
Βαρος 400 κιλά,με 150αρες(+),ένα δισκόφρενο μπροστά και αλυσιδιτσα 520...Καλή τύχη παιδιά και καλή επιστροφή..

Για να καταλάβω επειδή δε γνωρίζω.

Φορτωμένος διπλός με 3 βαλίτσες και 150χλμ/ώρα κινδυνεύει να κόψει η αλυσίδα?
Επίσης σε φρενάρισμα πανικού ο μονός δίσκος δεν αντέχει να σταματήσει στην ίδια απόσταση όπως ένα διπλός δίσκος?

panavour
13/06/2021, 21:32
Για να καταλάβω επειδή δε γνωρίζω.

Φορτωμένος διπλός με 3 βαλίτσες και 150χλμ/ώρα κινδυνεύει να κόψει η αλυσίδα?
οχι
Επίσης σε φρενάρισμα πανικού ο μονός δίσκος δεν αντέχει να σταματήσει στην ίδια απόσταση όπως ένα διπλός δίσκος?
επι ιδιων υλικων κατασκευης και διαμετρου δισκοπλακας ΝΑΙ.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο μονος δεν φρεναρει καλα,απλως ο διπλος ειναι σαν να εχεις 2 μονους αρα φρεναρει και δυνατωτερα και εχει μεγαλυτερη αντοχη στα συνεχη δυνατα φρεναρισματα,προσθετει ομως φερομενο βαρος.

Tallyban
14/06/2021, 07:32
Για την αλυσιδιτσα 520,τα είπε ένας φίλος παραπάνω,του άντεξε 18 χιλιάδες χιλιόμετρα(...).
Η μόνη δισκοπλακα σε απαιτητικά φρεναρίσματα:
Ταχύτητα+βάρος=υπερθέρμανση=πετσικαρισμα=άντε γειά.

sapila racing
14/06/2021, 07:34
Για να καταλάβω επειδή δε γνωρίζω.

Φορτωμένος διπλός με 3 βαλίτσες και 150χλμ/ώρα κινδυνεύει να κόψει η αλυσίδα?
Επίσης σε φρενάρισμα πανικού ο μονός δίσκος δεν αντέχει να σταματήσει στην ίδια απόσταση όπως ένα διπλός δίσκος?

Εξαρτάται ποιόν πιστεύεις.
Καποιον που δεν το εχει καβαλήσει ποτέ αλλά γράφει συνεχως γι αυτό και το θάβει πάντα και παντού ή καποιον που έχει γυρίσει ολα τα βουνα της Ελλάδας με αυτό κι έχει κανει 300.000 χλμ με το μηχανάκι. ;)

SAVVAS62
14/06/2021, 07:53
Για την αλυσιδιτσα 520,τα είπε ένας φίλος παραπάνω,του άντεξε 18 χιλιάδες χιλιόμετρα(...).
Η μόνη δισκοπλακα σε απαιτητικά φρεναρίσματα:
Ταχύτητα+βάρος=υπερθέρμανση=πετσικαρισμα=άντε γειά.

18 - 24.000 σε μένα κλπ άντεξε η μάνα αλυσίδα DID μαύρη πούναι πραγματικά σκουπίδι.
Όλοι τις έχουμε αλλάξει με ποιοτικές και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Αντιθέτως τα γρανάζια της SUNSTAR που φορά από μάνα με 50.000 χλμ σε μένα είναι ακόμα μια χαρά και δεν έχουν αλλαχτεί παρόλο ότι αγόρασα σετ αλυσσιδογράναζα.

Η μονή δισκόπλακα θα ξαναπώ μετά από 50.000 χλμ σε κάθε είδους τερέν, φορτωμένος - ξεφόρτωτος στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό, πιεζοντας παρατεταμένα ή μη είναι μια χαρά και απολύτως επαρκής.

Για πες μας πληροφοριακά Ταλιμπάν τι μηχανάκι έχεις και οι προσδοκίες σου είναι μεγάλες προφανώς συγκρίνοντάς το με αυτό ?

spyrval
14/06/2021, 08:03
Επειδή ως γνωστόν όσοι παίρνουν NC αυτό είναι το πρώτο που σκέφτονται. Ρε γαμωτ θα αντέξει φρένα πανικού 3 φορές συνεχόμενα από τα 150;

karellen
14/06/2021, 08:25
Για να τελειώνουμε με αυτή τη παραφιλολογία.

Τα διπλά δισκόφρενα δεν είναι πανάκεια.Υπάρχουν μονές δισκόπλακες με μεγάλη διάμετρο (320 mm πχ) συνοδευόμενες από ποιοτικές τρόμπες και δαγκάνες που προσφέρουν αποτελεσματικό φρενάρισμα ακόμα και συνεχόμενα-κατηφορικές φουρκέτες- χωρίς να ακούνε το παραμικρό και από την άλλη υπάρχουν διπλά δισκόφρενα μέτρια ποιότητας που μετά από λίγο ζεματάει ο δίσκος και βράζουν τα υγρά στο δοχείο.Μην το βλέπεις μονόπλευρα,εστίασε στο τι είναι εφοδιασμένο το μηχανάκι και όχι τι φαίνεται.

Γράφουν την εμπειρία τους εδώ μέσα κάτοχοι αυτού του μοντέλου με δεκάδες και εκατοντάδες χιλιάδες χλμ στο ενεργητικό τους και τους αμφισβητείς ανερυθρίαστα με θεωρίες που δεν στέκουν καν.

DrBig
14/06/2021, 08:31
Για την αλυσιδιτσα 520,τα είπε ένας φίλος παραπάνω,του άντεξε 18 χιλιάδες χιλιόμετρα(...).
Η μόνη δισκοπλακα σε απαιτητικά φρεναρίσματα:
Ταχύτητα+βάρος=υπερθέρμανση=πετσικαρισμα=άντε γειά.

Η μοναδικη φορα που μονος δισκος με προδωσε ηταν διπλος+φορτωμενος σε καταβαση βουνου με μηχανη που εχει μοτερ που δεν προσφερεται για engine braking σε πολυ στενο στοφιλικι (950).
Φρενα πανικου κανενα θεμα, εκανα μεχρι και εντο.

Ο μονος δισκος ειναι πρακτικα λιγος μονο οταν εισαι φορτωμενος, εχεις συνεχως πατημενο φρενο για ωρα και δε σε βοηθαει το μοτερ. Με το nc δεν παιζει να συμβει αυτο. Στον ιδιο δρομο με nc θα κατεβαινα συνεχως με μια 2α-3η χωρις καν να αγγιζω φρενο

karateo
14/06/2021, 08:37
επι ιδιων υλικων κατασκευης και διαμετρου δισκοπλακας ΝΑΙ.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο μονος δεν φρεναρει καλα,απλως ο διπλος ειναι σαν να εχεις 2 μονους αρα φρεναρει και δυνατωτερα και εχει μεγαλυτερη αντοχη στα συνεχη δυνατα φρεναρισματα,προσθετει ομως φερομενο βαρος.

Οπότε σε ένα φρενάρισμα πανικού δεν υπάρχει καμία διαφορά.
Το να χρειαστεί και δεύτερο πρίν κρυώσουν τα τακάκια-δισκόπλακα-λάδια μάλλον το πρόβλημα το έχει ο οδηγός και όχι η μηχανή!
Αν τώρα κάνει κατάβαση φορτωμένος και το πιέζει κιόλας ναί, θα έχει θέμα μάλλον αλλά για μένα μεγαλύτερο στον εγκέφαλο του. :)


Για την αλυσιδιτσα 520,τα είπε ένας φίλος παραπάνω,του άντεξε 18 χιλιάδες χιλιόμετρα(...).
Η μόνη δισκοπλακα σε απαιτητικά φρεναρίσματα:
Ταχύτητα+βάρος=υπερθέρμανση=πετσικαρισμα=άντε γειά.

Στο ΜΤ-07 στα 18.000χλμ έχει μαζέψει κόμπους και κουδουνίζει απο το 1οχλμ απίστευτα.
Τα ίδια χάλια δηλαδή και αν έχω καταλάβει καλά φταίει η μάπα αλυσίδα γιατί και στα tracer έχω διαβάσει να τις αλλάζουν με το καλημέρα.
Εγώ θα την αλλάξω όποτε κρίνει ο τεχνικός ότι δεν έχω θέμα ασφάλειας.

Για τα φρεναρίσματα πιές ένα χαμομήλι, πάρε έναν καλό ύπνο και το πρωί χαλαρός ξαναδιάβασε τι γράφεις και για ποιά μηχανή!

Κάποτε στο εργοστασιακό crypton 105 σε κατάβαση είχα νιώσει να μειωμένη απόδοση απο τα φρένα...
Έφταιγε το μηχανάκι? ;)


Εξαρτάται ποιόν πιστεύεις.
Καποιον που δεν το εχει καβαλήσει ποτέ αλλά γράφει συνεχως γι αυτό και το θάβει πάντα και παντού ή καποιον που έχει γυρίσει ολα τα βουνα της Ελλάδας με αυτό κι έχει κανει 300.000 χλμ με το μηχανάκι. ;)

Εγώ ξέρω ποιόν πιστεύω. Με έχει πείσει εξάλλου εδώ και καιρό και μάλλον θα είναι η επόμενη μηχανή μου :)
Απο τη μία αν το ΜΤ-07 δεν έβγαζε σκουριές δε θα το άλλαζα και απο την άλλη εκτός απο τον κουβά μπροστά δε νομίζω να αναβαθμίζομαι για αυτό το σκέφτομαι.
Να το δώσω 5500 στην καλύτερη και να δώσω έξτρα ~3500 για καινούργιο?
Μεταχειρισμένα δε βρίσκω εδώ στην Κρήτη παρα μόνο 10ετίας.

Εγώ είμαι διαθέσιμος να το αλλάξω και αύριο αν έβρισκα 5ετίας μέχρι €7000 στην Κρήτη.

Tallyban
14/06/2021, 10:03
Προς όλους τους ιδιοκτήτες CBR1000RR(R) και συναφών μοντέλων:Αν τα γκαζωνετε έως τα 150 στην εθνική αφαιρέστε τη μια δισκοπλακα δε τρέχει τίποτα..

Viking
14/06/2021, 10:31
Προς όλους τους ιδιοκτήτες CBR1000RR(R) και συναφών μοντέλων:Αν τα γκαζωνετε έως τα 150 στην εθνική αφαιρέστε τη μια δισκοπλακα δε τρέχει τίποτα..

Την βούρτσα με την πουτσ@ κι εσύ;

Φίλαι, για εμάς που δεν τρέχουμε στο παγκόσμιο, η καλύτερη μοτοσυκλέτα είναι αυτή που έχουμε (άντε ίσως κι αυτή που θα έχουμε)

panavour
14/06/2021, 10:37
Προς όλους τους ιδιοκτήτες CBR1000RR(R) και συναφών μοντέλων:Αν τα γκαζωνετε έως τα 150 στην εθνική αφαιρέστε τη μια δισκοπλακα δε τρέχει τίποτα..

ο χωροφυλακας ειναι οργανο
το μπουζουκι ειναι οργανο
Αρα ο χωροφυλακας ειναι μπουζουκι

PaNick67
14/06/2021, 10:40
ο χωροφυλακας ειναι οργανο
το μπουζουκι ειναι οργανο
Αρα ο χωροφυλακας ειναι μπουζουκι

Χωροφυλακες δεν υπαρχουν απο το '85 φιλε μου. Αστυνομικος καλυτερα, θα το καταλαβει και ο Tallyban :lol:

Tallyban
14/06/2021, 11:25
Άσχετο με το θέμα,αλλά κάτι άσπρα αυτοκινητα που έχουν ένα μπλε φάρο και γράφουμε Ρολίσε στο πλάι τι είναι;

DoctoR_k6
14/06/2021, 11:29
Προς όλους τους ιδιοκτήτες CBR1000RR(R) και συναφών μοντέλων:Αν τα γκαζωνετε έως τα 150 στην εθνική αφαιρέστε τη μια δισκοπλακα δε τρέχει τίποτα..

Ξεχασες να προσθεσεις κ πως δεν χρειαζεται η εξτρα δισκοπλακα κ ας ειναι τριβαλιτσοι/δικαβαλοι.

panavour
14/06/2021, 12:06
Άσχετο με το θέμα,αλλά κάτι άσπρα αυτοκινητα που έχουν ένα μπλε φάρο και γράφουμε Ρολίσε στο πλάι τι είναι;

ασθενοφορα για κατι τρελλους,που εχουν παραλλαγη για να μην τα καταλαβουν.

gior-gos
14/06/2021, 12:09
Τα φρένα είναι για τις κότες
όσα έχουν 2 δισκόπλακες είναι φλώρικα

:smokin:

karellen
14/06/2021, 12:22
Παιδιά τέλος! :nono:

PaNick67
14/06/2021, 12:23
Τα φρένα είναι για τις κότες
όσα έχουν 2 δισκόπλακες είναι φλώρικα

:smokin:

Με κατεστρεψες....:( Δεν φτανει που εχω σκουτερ, δεν φτανει που ειναι μονο 250 κεκ, εχει και δυο δισκοπλακες μπροστα...... :(

nickald
14/06/2021, 15:21
Προς όλους τους ιδιοκτήτες CBR1000RR(R) και συναφών μοντέλων:Αν τα γκαζωνετε έως τα 150 στην εθνική αφαιρέστε τη μια δισκοπλακα δε τρέχει τίποτα..

Είσαι το πολύ 16 χρονών και/ή παντελώς άσχετος με την κίνηση σε δυο τροχούς.

Tallyban
14/06/2021, 17:00
Τι θυμήθηκε ο δεκαεξάχρονος τώρα;
CB750F2 Seven Fifty -CB750 Nighthawk.
Το ίδιο μηχανάκι ουσιαστικά,τρία(3) δισκόφρενα το F2,με ένα (1)δισκόφρενο το Nighthawk.
Εσείς πιο από τα δύο θα προτιμούσατε για 150αρες(+);

panavour
14/06/2021, 17:19
Τι θυμήθηκε ο δεκαεξάχρονος τώρα;
CB750F2 Seven Fifty -CB750 Nighthawk.
Το ίδιο μηχανάκι ουσιαστικά,τρία(3) δισκόφρενα το F2,με ένα (1)δισκόφρενο το Nighthawk.
Εσείς πιο από τα δύο θα προτιμούσατε για 150αρες(+);

Το ενα ειχε 2Χ296 ΧΙΛ δισκους μπροστα ΜΕ διπιστονες δαγκανες ,και 1Χ240 πισω με μονοπιστονη δαγκανα, και το αλλο 1Χ316 χιλ δισκο μπροστα με διπιστονη επισης και 180χιλ ταμπουρο πισω.
Το ταμπουρο για πισω λιγο παιζει ρολο ,και τα δισκοφρενα μπροστα εχουν διαφορετικη διαμετρο για να τα συγκρινουμε ακριβως.
Το μονό αν και μεγαλυτερο ,συνολικα εχει χαμηλοτερο φερομενο βαρος απο τα δυο ,αλλα λογω μονης δυναμης μπορει να στρεβλωσει μονοπαντα το πηρουνι σε εντονο φρεναρισμα.Δυστυχως αν και της εποχης μου, και αν και τα λατρευα και τα δυο, ΔΕΝ καταφερα να τα οδηγησω ,για να σου πω αποψη.Παντως στα χαρτια ειχαν ακριβως τις ιδιες επιδοσεις και βαρος.Πολλες φορες οι προδιαγραφες στα χαρτια ΔΕΝ επιβεβαιωνονται στην πραξη.

McGyver
14/06/2021, 17:51
Είστε ντιπ άσχετοι...

Άμα ήσαστε γνώστες θα ξέρατε ότι ο πίσω δίσκος του NC είναι το εσωτερικό μέρος τους εμπρός.
Οπότε, με δεδομένο το versatility του συγκεκριμένου μοντέλου, ανάλογα τις συνθήκες τοποθετείς και το δίσκο.

Σε normal συνθήκες έχεις έναν εμπρός κι έναν πίσω.
Σε κατηφορικό στροφιλίκι βάζεις τον πίσω στο εσωτερικό του μπροστά για καλύτερη απαγωγή θερμότητας.
Σε ταξίδι με πολλά, βάζεις τον πίσω εμπρός αριστερά για δεύτερο.

Τα έλεγε (ή τουλάχιστον του αποδίδονται) ο Μαρκ, αλλά...

428809

:bawl:

KAWAMANRIDER
14/06/2021, 21:38
Επειδή μιλάμε για Honda το θεωρώ πολύ δύσκολο να έχει κάνει λάθος στο θέμα φρένα. Αν μη τι άλλο η συγκεκριμένη εταιρεία σε αυτόν τον τομέα είναι από τις καλύτερες.

doctoras
14/06/2021, 23:50
Τι θυμήθηκε ο δεκαεξάχρονος τώρα;
CB750F2 Seven Fifty -CB750 Nighthawk.
Το ίδιο μηχανάκι ουσιαστικά,τρία(3) δισκόφρενα το F2,με ένα (1)δισκόφρενο το Nighthawk.
Εσείς πιο από τα δύο θα προτιμούσατε για 150αρες(+);

Εφοσον εισαι παλιός, θα θυμάσαι οτι τα ταμπουρα απο πλευρας αμεσης απόδοσης δεν ειχαν πρόβλημα, το πρόβλημα τους ηταν η πτωση αποδοσης κατα την υπερθέρμανση σε οδήγηση ορεινού επαρχιακού η πιστας, και οφειλόταν στην ανεπαρκή ψύξη τους.

Τα δυο μοντελα ειχαν διαφορες στην γεωμετρια μιας και το nighthawk αγγιζε την κατηγορια των powercruiser της εποχης

Στρεβλώσεις στα καλαμια υπήρξε απο τις ανύπαρκτες γνώσεις στην συντήρηση των πιρουνιων. Σε καλοστημενο πιρουνι ο μονος δισκος εκανε smooth dive το πιρούνι χωρις να παρατηρήσεις κατι μεμπτό.

Τωρα για τα δυο μοντελα θελει ανασκαφή στον εντυπο τυπο σε breaking test και στα δυο μοντελα για να βγουν συμπεράσματα. Θεωρητικά θα υπερτερουσε το f2 για λιγο. Αλλα σιγουρα το nighthawk δε θα ηταν ανασφαλή.

Και η παρεξήγηση ειναι ακριβως σε αυτο το σημείο, αλλο "οι προτιμήσεις μου" κανεις δε θα σου πει κατι σε αυτο. Αλλο οι εμμονές, που κουραζουν και καποιους τους ενοχλούν. Ποσο μαλλον αν δεν αποδεικνύονται με μετρήσιμα νούμερα και στοιχεία.

Tallyban
15/06/2021, 09:36
Ευχαριστώ για τις ευγενικές και εύστοχες απαντήσεις και παρατηρησεις που συνάδουν στον εποικοδομητικο διάλογο.
Ειδικά ο φίλος παραπάνω που έθεσε και το θέμα του μονοπαντου στρεβλωματος του πηρουνιου στο φρενάρισμα που μου είχε διαφύγει.(το οποίο ζήτημα όμως αντιμετωπίζεται με μια καλή συντήρηση/στήσιμο του πηρουνιου όπως είπε ο φίλος από πάνω.Θα σας φέρω να μου καλοστησετε τα καλαμάκια για σουβλάκια που έχει για πηρούνι το CB250 Two Fifty ώστε να απολαύσω και εγώ εμπειρία φρεναρισματος σμουθ νταιβινκ).
Ξέχασα και κάτι άλλο,τα δύο τετρακυλινδρα CB750 που ανεφερα ειχαν 525 αλυσίδα...(το CB250 έχει 520 όπως το NC)

DrBig
15/06/2021, 10:30
Ευχαριστώ για τις ευγενικές και εύστοχες απαντήσεις και παρατηρησεις που συνάδουν στον εποικοδομητικο διάλογο.
Ειδικά ο φίλος παραπάνω που έθεσε και το θέμα του μονοπαντου στρεβλωματος του πηρουνιου στο φρενάρισμα που μου είχε διαφύγει.(το οποίο ζήτημα όμως αντιμετωπίζεται με μια καλή συντήρηση/στήσιμο του πηρουνιου όπως είπε ο φίλος από πάνω.Θα σας φέρω να μου καλοστησετε τα καλαμάκια για σουβλάκια που έχει για πηρούνι το CB250 Two Fifty ώστε να απολαύσω και εγώ εμπειρία φρεναρισματος σμουθ νταιβινκ).
Ξέχασα και κάτι άλλο,τα δύο τετρακυλινδρα CB750 που ανεφερα ειχαν 525 αλυσίδα...(το CB250 έχει 520 όπως το NC)

Αντι να λες χαζα ριξε μια ματια σε τιμες tensile strength αλυσιδων 520, 525 και 530 διαφορων κατασκευαστων.

doctoras
15/06/2021, 16:24
Ευχαριστώ για τις ευγενικές και εύστοχες απαντήσεις και παρατηρησεις που συνάδουν στον εποικοδομητικο διάλογο.
Ειδικά ο φίλος παραπάνω που έθεσε και το θέμα του μονοπαντου στρεβλωματος του πηρουνιου στο φρενάρισμα που μου είχε διαφύγει.(το οποίο ζήτημα όμως αντιμετωπίζεται με μια καλή συντήρηση/στήσιμο του πηρουνιου όπως είπε ο φίλος από πάνω.Θα σας φέρω να μου καλοστησετε τα καλαμάκια για σουβλάκια που έχει για πηρούνι το CB250 Two Fifty ώστε να απολαύσω και εγώ εμπειρία φρεναρισματος σμουθ νταιβινκ).
Ξέχασα και κάτι άλλο,τα δύο τετρακυλινδρα CB750 που ανεφερα ειχαν 525 αλυσίδα...(το CB250 έχει 520 όπως το NC)

χαχαχχχα κατάλαβα
φίλε μόνο μη ξεχάσεις να προσθέσεις και το μεταξόνιο συνδυαστικά με το μοχλικό
:wave2:

stefanos
15/06/2021, 17:13
Ειδικά ο φίλος παραπάνω που έθεσε και το θέμα του μονοπαντου στρεβλωματος του πηρουνιου στο φρενάρισμα που μου είχε διαφύγει.(το οποίο ζήτημα όμως αντιμετωπίζεται με μια καλή συντήρηση/στήσιμο του πηρουνιου όπως είπε ο φίλος από πάνω.Θα σας φέρω να μου καλοστησετε τα καλαμάκια για σουβλάκια που έχει για πηρούνι το CB250 Two Fifty ώστε να απολαύσω και εγώ εμπειρία φρεναρισματος σμουθ νταιβινκ).
Ξέχασα και κάτι άλλο,τα δύο τετρακυλινδρα CB750 που ανεφερα ειχαν 525 αλυσίδα...(το CB250 έχει 520 όπως το NC)

Η στρέβλωση δεν αντιμετωπίζεται με τίποτα.
Τα 750 που συζητάτε είχαν 70 άλογα.Αν χρειαζόντουσαν αυτά 3 δίσκους ή τα nc τότε τα 150 άλογα θα έπρεπε να είχαν 6 ή 8.
Και βέβαια ΕΧΟΥΝ τα ss καλύτερα φρένα αλλά αυτό δεν οφείλεται στο πλήθος ή το μέγεθος των δίσκων.
Αλύσίδα μπορεί ο καθείς να βάλει ότι θέλει στην πρώτη αλλαγή εάν κρίνει ότι δεν είναι επαρκής.
Αλλά και εκεί υπάρχουν μειονεκτήματα στην επιλογή "μεγαλύτερου"

Tallyban
16/06/2021, 10:31
Πάμε άλλη μια φορά,απλά,ευγενικά και κατανοητά
να τεκμηριώσουμε τη μοναδικότητα του NC στο ολιγομελές κλαμπ των μοτό υψηλού τουρισμού (400κιλα με 150αρες+) με μονό δίσκο μπροστά:
Α:Αν υποθετικά μπορούσαμε να προσθέσουμε άλλη μια δισκοπλακα (ίδια φυσικά)μπροστά και κάναμε τον ίδιο αριθμό φρεναρίσματων,με το ίδιο(400κιλα ας πούμε)φορτίο από τις ίδιες ταχυτητες(150+) σε ποιο ΝC από τα δύο θα υπήρχε μεγαλύτερη φθορά σε τακακι-δισκο;σε αυτό με τις δύο δισκοπλακες ή σε αυτό με τη μια;

Β: Μπορείτε εσείς να μου θυμίσετε κάποια μοτοσυκλέτα των τελευταίων ,ας πούμε,30 ετών ικανή για φορτίο 400κιλα και 150αρες(+) με μονό δίσκο μπροστά;(να μαθαίνουμε κάτι και μεις τα δεκαεξάχρονα)

karateo
16/06/2021, 10:43
Α: Δε με ενδιαφέρει

Β: Δε με ενδιαφέρει

Φρενάρει το ίδιο σε ΕΝΑ φρενάρισμα πανικού?
Μόνο αυτό έχει σημασία.

Το ότι θα αλλάξω τακάκια κάποια στιγμή είναι δεδομένο. Τί να αλλάξω ένα στις 30.000χλμ τί δύο στα 70.000.
Που εγώ δεν πατάω καν φρένα και αλλάζω τακάκια σπάνια! :lol:
Στο Golf 6 160hp με 105.000 έχω ακόμα τα εργοστασιακά και στο σκούτερ άλλαξα το πίσω αν θυμάμαι καλά στα 54.000 και το μπροστά μία φορά μέχρι τα 68.000χλμ που το πούλησα.

karellen
16/06/2021, 10:47
Πάμε άλλη μια φορά,απλά,ευγενικά και κατανοητά
να τεκμηριώσουμε τη μοναδικότητα του NC στο ολιγομελές κλαμπ των μοτό υψηλού τουρισμού (400κιλα με 150αρες+) με μονό δίσκο μπροστά:
Α:Αν υποθετικά μπορούσαμε να προσθέσουμε άλλη μια δισκοπλακα (ίδια φυσικά)μπροστά και κάναμε τον ίδιο αριθμό φρεναρίσματων,με το ίδιο(400κιλα ας πούμε)φορτίο από τις ίδιες ταχυτητες(150+) σε ποιο ΝC από τα δύο θα υπήρχε μεγαλύτερη φθορά σε τακακι-δισκο;σε αυτό με τις δύο δισκοπλακες ή σε αυτό με τη μια;

Β: Μπορείτε εσείς να μου θυμίσετε κάποια μοτοσυκλέτα των τελευταίων ,ας πούμε,30 ετών ικανή για φορτίο 400κιλα και 150αρες(+) με μονό δίσκο μπροστά;(να μαθαίνουμε κάτι και μεις τα δεκαεξάχρονα)

Η αρχική πρότασή σου έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το υπόλοιπο κείμενο.Δεν είσαι ευγενικός,είσαι είρωνας.
Το παρόν αλλά και τα προηγούμενα ποστ σου έχουν ένα σαρκασμό και απαντάς περιπαικτικά σε ανθρώπους που είναι κάτοχοι της συγκεκριμένης, παραθέτοντας σαθρά επιχειρήματα βγαλμένα μόνο από το μυαλό σου.

Ο άνθρωπος ανέβασε ένα θέμα ζητώντας μια βοήθεια/γνώμη για το NC,δεν χρειάζεται θεωρητικούς φωστήρες σαν και του λόγου σου.
Αν ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο μηχανάκι άκου δυό πράγματα και βάλτα στο μυαλό σου.
Αν όχι τότε μη μιλάς καθόλου γιατί ή ειρωνεία θα βγάλεις ή ανοησία. :nono:

PaNick67
16/06/2021, 11:40
Για να πας με 150ρες φουλ φορτωμενος θα πρεπει να εισαι σε αυτοκινητοδρομο. Για να χρειαστεις αποτομο φρενο σε αυτες τις ταχυτητες σημαινει οτι κατι πεταχτηκε και θα φρεναρεις μια χαρα. Δευτερη και τριτη δεν θα υπαρξει, στα διοδια σταματας μαλακα αφηνοντας το γκαζι και με λιγο φρενο, το βαρος, ο ογκος και οι τριβες θα κανουν την δουλεια. Ταξιδι κανεις οχι pit stop στην F1.

Απο εκει και περα το NC δεν φτιαχτηκε για να κατεβαινεις αεροπορια τον Μπαρο, το Stelvio pass, κλπ. Αν αυτο θες πηρες λαθος μηχανη.

nickald
16/06/2021, 13:26
Για να πας με 150ρες φουλ φορτωμενος θα πρεπει να εισαι σε αυτοκινητοδρομο. Για να χρειαστεις αποτομο φρενο σε αυτες τις ταχυτητες σημαινει οτι κατι πεταχτηκε και θα φρεναρεις μια χαρα. Δευτερη και τριτη δεν θα υπαρξει, στα διοδια σταματας μαλακα αφηνοντας το γκαζι και με λιγο φρενο, το βαρος, ο ογκος και οι τριβες θα κανουν την δουλεια. Ταξιδι κανεις οχι pit stop στην F1.

Απο εκει και περα το NC δεν φτιαχτηκε για να κατεβαινεις αεροπορια τον Μπαρο, το Stelvio pass, κλπ. Αν αυτο θες πηρες λαθος μηχανη.


Το οποιο βεβαια εχω κανει και για να ειμαι εδω και να γραφω σημαινει οτι μια χαρα σταματαει το μηχανακι.

Το παλικαρι ειναι troll και κακως ασχοληθηκαμε να του απαντησουμε σοβαρα. Ή παιζει να εχει φαει ασχημο τσάι απο NC με αλυσιδιτσα και φρενουλακια και να το φυσαει ακομα.

SAVVAS62
16/06/2021, 13:32
Απορώ γιατί εξακολουθείτε και ασχολείστε με το θέμα.

Αυτοί οι οποίοι δυστυχώς θα πληρώσουν στο μέλλον το γεγονός ότι το εν λόγο τρολ παραμένει ενεργό είναι όσοι τυχόν θέλουν απόψεις κατόχων διότι προσωπικά όσο υπάρχει τέτοια ειρωνεία ούτε καν θα ασχοληθώ ξανά να φθείρω το πληκτρολόγιό μου.

Παύση παρακολούθησης θέματος λοιπόν και καλή συνέχεια σε όλους σας.