PDA

View Full Version : Εμβολιασμός Covid-19



Σελίδες : [1] 2

yannis24
04/06/2021, 10:56
καλησπερα,

επειδη οπως εχω καταλαβει ενα μεγαλο ποσοστο των αναγνωστων ειναι πανω απο τα -αντα και πανω απο τα -ηντα, ειμαι περιεργος...

Εχετε κανει το εμβολιο?
Αν ναι, ποιο κανατε, και τι "παρενεργειες" ειχατε μετα ?

Για να μην παρεκτραπει η συζητηση στο ποιος ειναι υπερ και ποιος ειναι κατα του εμβολιασμου, παρακαλω να απαντησουν μονο οσοι το εκαναν. Αν τυχον μπουμε σε διαμαχη για τα υπερ και τα κατα, παρακαλω οι διαχειριστες να σβησουν το ποστ.

Ξεκινωντας απο εμενα :

Εκανα τα πρώτη δόση του MODERNA, και μεχρι στιγμης ( 1 εβδομαδα) δεν ειχα κατι το περιεργο ( εκτος απο τα νεύρα που έχω πάντα :lol::lol::lol: )

phovos
04/06/2021, 11:41
Καλημέρα, έκανα το AstraZeneca και όλα πήγαν μια χαρά. Οργανωμένη η κατασταση στο εμβολιαστικο, δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου. Εμβολιαστηκα Σάββατο απόγευμα για να έχω την Κυριακή για τις παρενεργειες. Κυριακή ξύπνησα λίγο κουρασμένος κσι πονουσα λίγο στα χέρια και τους ώμους αλλά πιθανόν να ηταν απο τη δουλειά. Προς το απόγευμα ένιωθα κούραση, πονοκεφαλο και ανέβασα 37,5 C, κοιμήθηκα νωρίς και όταν ξύπνησα ήμουν περδικι. Γενικά οι παρενέργειες ηταν πιο light απ'οσο φαντάζεται κάποιος που τις διαβάζει.

πυξιδας990
04/06/2021, 11:51
Καλημέρα, έκανα το AstraZeneca και όλα πήγαν μια χαρά. Οργανωμένη η κατασταση στο εμβολιαστικο, δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου. Εμβολιαστηκα Σάββατο απόγευμα για να έχω την Κυριακή για τις παρενεργειες. Κυριακή ξύπνησα λίγο κουρασμένος κσι πονουσα λίγο στα χέρια και τους ώμους αλλά πιθανόν να ηταν απο τη δουλειά. Προς το απόγευμα ένιωθα κούραση, πονοκεφαλο και ανέβασα 37,5 C, κοιμήθηκα νωρίς και όταν ξύπνησα ήμουν περδικι. Γενικά οι παρενέργειες ηταν πιο light απ'οσο φαντάζεται κάποιος που τις διαβάζει.

κατι παρομοιο και εγω με αστρα ζενεκα...

DrBig
04/06/2021, 11:56
Astra, καμια παρενεργεια.

yes-u
04/06/2021, 11:58
Pfizer, τις δύο δόσεις, καμία παρενέργεια

Volpad
04/06/2021, 12:02
Έκανα την 1η δόση του Astra, τη Δευτέρα.
Την Τρίτη το πρωί είχα 38,7 και ένα φρικτό πονοκέφαλο. Πήρα depon και υποχώρησε και ο πυρετός και ο πονοκέφαλος, για κάνα 4άωρο.
Ο υψηλότερος πυρετός που έκανα ήταν 38,9.

Οι παρενέργειες κράτησαν ακριβώς 18 ώρες. Την επόμενη μέρα πήγα στη δουλειά κανονικά.

THEOD
04/06/2021, 12:03
ASTRA μη με μαλώνετε που λέει και το τραγούδι...:D
Πατημένα ήντα με "θεματάκια" υγείας... :rolleyes:
1η δόση πριν το Πάσχα και Ιούλιο θα γίνει η 2η

Πολύ ελαφρές παρενέργειες - πυρετός έως 37,8 , κομάρες, και γενικά μια αίσθηση όπως μετά από σαβούριασμα που δεν χτυπάς πουθενά αλλά πονάνε ελαφρά τα πάντα :lol:
Ξεκίνησαν 12-14 ώρες μετά το εμβόλιο και κράτησαν για περίπου άλλες 24.
Μετά όλα καλά... :wave2:
Ελπίζω να μην μου την φυλάει στην 2η ... :p

Dr.Monty
04/06/2021, 12:05
Και εγω Αstra. 12/15 (οχι στατιστικα -πραγματικα νουμερα) που καναμε ολοι μαζί (Αστρα) οι παρενεργειες ξενικνησαν στις 12 ωρες και κράτησαν 24 περιπου. Περιελάμβαναν εντονη μυαλγια και κουραση και πυρετο στους περισσότερους ~37,5 ενω πολυ λίγοι είχαν ~39.

ΠΑραδόξως από διάφορους άκουσα ότι στην στην πρώτη δόση pfizer δεν ειχε κανενας τίποτα, ενώ στην δεύτερη αρκετοι είχαν τα συμπτωματα που προανεφερα.


EDIT: Μεχρι να απαντησω είδα άλλες δυο ερωτησεις με ακριβς τα ιδια συμπτωματα. Καρμπον ρε φιλε

Leon67
04/06/2021, 12:32
Moderna, 1η δόση σχεδόν καθόλου συμπτώματα απλά 24-36 ωρες δεν ειχα πολύ κεφι. Η γατα μου όμως 1η φορα στην ζωή της -7,5 χρονια την εχω από 2 μηνων- μετακόμισε από το δωματιό μου σε αλλο δωματιο για 2 ημερες.

PaNick67
04/06/2021, 12:36
Pfizer 1η δοση, ελαφρυς πονος στο σημειο εμβολιασμου για δυο μερες, ελαφρυς πονοκεφαλος για 10-15 λεπτα καθε απογευμα απο την δευτερη μεχρι την δεκατη μερα.

contes di Zante
04/06/2021, 12:43
Johnson's στις 11/05 άρα πλέον έχω ανοσία. Το έκανα στις 16:00 και την άλλη μέρα ένιωθα μια κούραση, σα να είχα στρίψει για 500χλμ και μια υπνηλία. Κοιμήθηκα 2 ώρες το μεσημέρι και ξύπνησα με συμπτώματα ελαφράς γρίπης. Πήρα ένα DEPON (απλό για 108kgr) και ένα το βράδυ και την άλλη μέρα το πρωί ήμουν περδίκι....
....η γυναίκα μου που έκανε το ίδιο στις 19/05 ήταν μιάμιση μέρα με ΒΑΡΙΑ ΓΡΙΠΗ.....πονοκεφάλους, πυρετό, κρυάδες, κομάρες

Bowleno
04/06/2021, 12:49
Καλημέρα, έκανα το AstraZeneca και όλα πήγαν μια χαρά. Οργανωμένη η κατασταση στο εμβολιαστικο, δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου. Εμβολιαστηκα Σάββατο απόγευμα για να έχω την Κυριακή για τις παρενεργειες. Κυριακή ξύπνησα λίγο κουρασμένος κσι πονουσα λίγο στα χέρια και τους ώμους αλλά πιθανόν να ηταν απο τη δουλειά. Προς το απόγευμα ένιωθα κούραση, πονοκεφαλο και ανέβασα 37,5 C, κοιμήθηκα νωρίς και όταν ξύπνησα ήμουν περδικι. Γενικά οι παρενέργειες ηταν πιο light απ'οσο φαντάζεται κάποιος που τις διαβάζει.


κατι παρομοιο και εγω με αστρα ζενεκα...

Ομοίως κι εγώ. Για την πρώτη δόση. Τον Ιούλιο η δεύτερη και βλέπουμε

basilis_k6
04/06/2021, 13:10
Moderna, 1η δόση σχεδόν καθόλου συμπτώματα απλά 24-36 ωρες δεν ειχα πολύ κεφι. Η γατα μου όμως 1η φορα στην ζωή της -7,5 χρονια την εχω από 2 μηνων- μετακόμισε από το δωματιό μου σε αλλο δωματιο για 2 ημερες.

τα ζώα αισθάνονται πολλά παραπάνω απόσα νομίζουμε. αυτο εμένα θα με τρόμαζε.

Acacius
04/06/2021, 13:19
Πρώτη δόση Pfizer πριν 2 εβδομάδες. Πονάκια στο σημείο που "μου το καθίσανε" για 1-2 μέρες και ίσως αυξημένη υπνηλία την πρώτη μέρα, αλλά ήμουν και άυπνος. Ψιλοπράγματα, πέραν αυτού ουδέν.

newmember41
04/06/2021, 13:24
PFIZER, 1η δόση ,εχουν περάσει 15 ημέρες, καμμία παρενέργεια, μέχρι στιγμής.

Dimos35
04/06/2021, 14:16
Astra. Πρώτη δόση έγινε 27/04, η δεύτερη θα γίνει μέσα Ιουλίου.
Απολύτως καμία παρενέργεια. Είμαι 55 Δεκεμβρίων.

OldMan
04/06/2021, 14:49
Astra, καμια παρενεργεια.

What he said...;)

gior-gos
04/06/2021, 14:57
Πρώτη δόση με ασύστολα συμπτώματα πριαπισμού, περιμένω εναγωνίως και καταϊδρωμένος τη δεύτερη δόση για να μου πέσει :bawl:

Πρώτη δόση άστρα και είχα μιά ζαβλακομάρα την επόμενη μέρα.

ΓιώργοςΤΤ
04/06/2021, 14:59
Johnson and Johnson.

Για 24 ώρες δεν είχα τίποτα. Έπειτα άρχισα να νιώθω μια κόπωση. Στις 30 ώρες ήμουν σαν να είχα φάει ξύλο. Όπου και να με ακουμπούσες πονούσα.

Δεν πήρα κάποιο φάρμακο, τα συμπτώματα υποχώρησαν μόνα τους.

ΟΚΤΑΝΙΟ
04/06/2021, 15:04
Θα σκασω αν δε ρωτησω...
Τοσα θεματα εχουν ακουστει για το αστρα. οσοι το κανατε, γιατι δεν προτιμησατε το φΑιζερ πχ, που θεωρειτε ασφαλες?

AristidisZ
04/06/2021, 15:16
Θα σκασω αν δε ρωτησω...
Τοσα θεματα εχουν ακουστει για το αστρα. οσοι το κανατε, γιατι δεν προτιμησατε το φΑιζερ πχ, που θεωρειτε ασφαλες?

Γιατί δεν ήταν διαθέσιμο τότε (τέλη Απριλίου), τουλάχιστον για την δική μου ηλικία (38)

Πυρετό δεν έκανα, απλά έντονο μυικό πόνο στη μέση και στους ώμους την επομένη του εμβολίου, κατά τα άλλα όλα καλά

Volpad
04/06/2021, 15:35
Θα σκασω αν δε ρωτησω...
Τοσα θεματα εχουν ακουστει για το αστρα. οσοι το κανατε, γιατι δεν προτιμησατε το φΑιζερ πχ, που θεωρειτε ασφαλες?

Γιατι στατιστικά, οι πιθανότητες να πάθεις κάτι σοβαρό απο το Astra, είναι μικρότερες απο τις πιθανότητες να κολλήσεις covid και να πάθεις κάτι απο αυτό (πάρα πάρα πολύ μικρότερες δε, αν είσαι άνδρας).
Αν δε βρίσκεις ραντεβού για το "πφάιζερ" ή το μοντέρνα, κάνεις αστρα και τελειώνει το θέμα...

Dr.Monty
04/06/2021, 15:37
Θα σκασω αν δε ρωτησω...
Τοσα θεματα εχουν ακουστει για το αστρα. οσοι το κανατε, γιατι δεν προτιμησατε το φΑιζερ πχ, που θεωρειτε ασφαλες?

Γενικα τα ποσοτά των προβλημάτων (προφανως για τις θρομβώσεις μιλάς) ειναι μεσα στα αναμενόμενα. Πιο πολύ απο τους δημοσιοκάφρους ξεκιναει το πρόβλημα που το ξεσκιζουν γιατι πουλαει.

Μετά θα πρεπει να μιλήσουμε για τις μυοκαρδίτιδες της pfizer κτλ κτλ κτλ.

Τα πραγματα είναι απλα. Συμφωνα με τα παγκοσμια στατιστικά το να πεθάνεις απο εμβολιασμο με ΑΖ ειναι 1/1.000.000. Το να πεθανεις απο κορωνοιό ειναι 1/1000.

Για μενα δεν τιθεται δίλημμα

TONYBANDIT
04/06/2021, 21:39
Pfizer εγώ και τις 2 δόσεις την πρώτη 10-5 και την 2η 31-5.Στην πρώτη τίποτα.Στην δεύτερη πόνος και πρήξιμο στο σημείο και αίσθηση κόπωσης το πρώτο βράδυ.
Ηλικία 55.

McGyver
04/06/2021, 21:55
17/05 έκανα την πρώτη δόση του AstraZeneca, 41 Μαΐων.

Καμία παρενέργεια άξια λόγου, μόνο ένα αίσθημα ελαφράς κόπωσης (a.k.a. "κομάρες") την επόμενη μέρα.

Οι αιματολογικές (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158359&page=216&p=3097681&viewfull=1#post3097681) που μου συνέστησαν μια εβδομάδα πριν και μια εβδομάδα μετά τον εμβολιασμό ήταν απολύτως φυσιολογικές ως προς τα αιμοπετάλια.

RaGe_Raptor
05/06/2021, 07:53
41.
Μεγάλη Παρασκευή μεσημέρι έκανα την 1η δόση AZ. Το βράδυ παρουσιάστηκαν όλα τα συμπτώματα: πυρετός,ρίγος,μυαλγίες,υπερένταση.
Κούμπωνα ντεπονάκια και μέχρι το βράδυ του Σαββάτου ήμουν οκ.
25 Ιουλίου η 2η δόση.

Nitse3
05/06/2021, 07:59
41.
Μεγάλη Παρασκευή μεσημέρι έκανα την 1η δόση AZ. Το βράδυ παρουσιάστηκαν όλα τα συμπτώματα: πυρετός,ρίγος,μυαλγίες,υπερένταση.
Κούμπωνα ντεπονάκια και μέχρι το βράδυ του Σαββάτου ήμουν οκ.
25 Ιουλίου η 2η δόση.

Στο τρίμηνο η δεύτερη δόση ε; Νομίζω είπαν ότι μπορείς να την αλλάξεις να τη βάλεις σχεδόν στο δίμηνο.

Tallyban
05/06/2021, 08:12
Γνωστό μου πρόσωπο απο την επόμενη που το έκανε, δε μπορεί να πει την άποψη του σε κανένα φόρουμ πια...(δε ξέρω μάρκα,αλλά και να ήξερα δε θα την έλεγα για ευνόητους λογους).

karellen
05/06/2021, 08:37
5 Μαΐου η πρώτη δόση-26 η δεύτερη. Fazer (αυτό με τα καλά πηνία).
Την πρώτη φορά λίγος πόνος στο μπράτσο για 2 μέρες,την δεύτερη ούτε αυτός.Ούτε πυρετός.
58 Ιανουαρίων.

karellen
05/06/2021, 08:38
Γνωστό μου πρόσωπο απο την επόμενη που το έκανε, δε μπορεί να πει την άποψη του σε κανένα φόρουμ πια...(δε ξέρω μάρκα,αλλά και να ήξερα δε θα την έλεγα για ευνόητους λογους).

Κρίμα :(

RaGe_Raptor
05/06/2021, 08:49
Στο τρίμηνο η δεύτερη δόση ε; Νομίζω είπαν ότι μπορείς να την αλλάξεις να τη βάλεις σχεδόν στο δίμηνο.

λάθος μου, 25 Ιουνίου η 2η δόση :D

jimpap
05/06/2021, 08:55
40 ετών νεότατος

30/5 Πρώτη δόση Astra
Μόνο την επόμενη μέρα κάποιες κομάρες για 3-4 ώρες, ύπνος μεσημεριανός και το απόγευμα περδίκι.

Δεύτερη δόση μέσα ιουλίου, 2,5 μήνες μετά την πρώτη.
Έκανα όποιο εμβόλιο ήταν διαθέσιμο και λόγω ηλικίας ήταν αυτό.
Από το να περάσω αυτά που πέρασε ο πατέρας μου (νοσηλεύτηκε - ευτυχώς όλα καλά), χίλιες φορές άστρα.

Η σύζυγος έκανε pfizer από τον ιανουάριο

Με το καλό να το φτάσουμε το γα....δι να γίνει μια αρρώστια σαν όλες τις άλλες.

lleonidas
05/06/2021, 09:16
5 Μαΐου η πρώτη δόση, 26 Μαΐου η δεύτερη δόση... Pfizer.
Καμια παρενέργεια μέχρι τώρα εκτός από το γεγονός ότι έμαθα ξαφνικά να στρίβω :D
Κανένα πρόβλημα εκτός από έναν πόνο στο σημείο της ένεσης και τις δύο φορές ο οποίος πέρασε μετά από μισή μέρα.
Είμαι 41.

kouk
05/06/2021, 09:26
Δεύτερη δόση μοντέρνα. Χθες. Το βράδυ ήταν σαν να έχω καταπιεί κομπρεσέρ. Εμένα η γάτα μου πάντως ήταν στο δωμάτιο με πρόσεχε. Χεχεχεχε.
Πυρετός πονοκέφαλος ρίγος πόνος σε όλο το σώμα. 24ωρες μετά πλέον μόνο πονοκέφαλο έχω.

stefanos
05/06/2021, 09:41
3 βδομάδες από την πρώτη δόση άστρα.
Στο 8ωρο ανέβασα 40 πήρα μερικά depon και το πρωί ήμουν οκ.
Από εκεί και πέρα τίποτα απολύτως.
2η δόση 28/7.

YianPep
05/06/2021, 09:56
41 ετών.Αστρα κι εγώ Μ.Πέμπτη 1η δόση,13 Ιουλίου πάω για τη 2η.
Συμπτώματα : δεκατα μέχρι 37,2 κόπωση για μία μέρα και πόνος στο χέρι.

ΥΓ.Να αναφέρω επίσης οτι ενώ τον σωματικό πόνο τον αντέχω γενικά ,τον πυρετό δε τον πάλεψα ποτέ!
Εχω σπάσει χέρι,εχω κάταγμα σε πλευρά,ράματα εχω κάνει 2 φορές με τοπική αναισθησία και έβλεπα το γιατρό να με ράβει..με 38 πυρετό νομίζω οτι εφτασε το τέλος.
Γυναίκα βγάλε τα μαύρα ,πεθαίνω:cry:

panavour
05/06/2021, 10:02
Αστρα μη με μαλωνετε δυο δοσεις 61 χρονωνε.Καμμια παρενεργεια εκτος απ την πρωτη δοση που το βραδυ που κοιμηθηκα ειδα κατι ονειρα οτι ημουνα δοκιμαστης εργοστασιακος οδηγος της LAVERDA την 10ετια του 70.
Μολις ξυπνησα δυστυχως καταλαβα οτι ηταν ονειρο και περασε.:sad::sad::sad:

AK-47
05/06/2021, 11:01
γατακια σας εχω! (69 Πρωταπριλιες και κατι ψιλα, μεχρι τουτη τη στιγμη). Α.Ζ και οι δυο δοσεις.Στην πρωτη δοση πονοι στο μπρατσο, ριγη ,πυρετος 38.4 για 12 περιπου ωρες. Στη δευτερη κανενα.
(κι αλλες πληροφοριες) : η γυναικα μου επισης Α.Ζ. τα ιδια συμπτωματα με εμενα και επιπλεον λιποθυμια και εμετος μετα την πρωτη δοση.μετα απο 24 ωρες καλα.
Εν αναμονη της 2ης δοσης την αλλη βδομαδα σκφτομαι μηπως δεν πρεπει να παει.....(που να ψαχνω στη ηλικια μου για αλλη ρονταρισμενη αλλα με λιγα χιλιομετρα)!
:p:D:lol:

Dr.Monty
05/06/2021, 12:19
Γνωστό μου πρόσωπο απο την επόμενη που το έκανε, δε μπορεί να πει την άποψη του σε κανένα φόρουμ πια...(δε ξέρω μάρκα,αλλά και να ήξερα δε θα την έλεγα για ευνόητους λογους).

Σχετίζεται με το εμβόλιο; Στην Ελλάδα είχαμε μετρημένες στα δάχτυλα απώλειες από εμβολιασμούς. Τουλάχιστον αυτούς που ξέρουμε.

Parking
05/06/2021, 12:54
Τζόνσον και Τζόνσον στο οφθαλμιατρείο μονοδοσικό αλλά
βλέπω παντού μηχανάκια και ειδικά στο γκαράζ μου
:lol:

Επιτέλους ελεύθερος

cityfly
05/06/2021, 13:00
45. Pfizer 1/6 η πρώτη δόση, πόνος στο χέρι μετά από 3-4 σαν να το είχα μωλωπίσει η αίσθηση, τίποτα το ενοχλητικό μόνο όταν το κουνούσα. Έφυγε σε κάνα διήμερα εντελώς αλλά ήδη από το πρωί την επόμενης ήταν ανεπαίσθητο.
Μια σχετική υπνηλία μου έφερε τις πρώτες μέρες αλλά χωρίς τελικά να καταλήγει σε ύπνο.
Για το prizer μου είπαν ότι ενδεχομένως να έχω περισσότερες παρενέργεις στη δεύτερη.

Γνωστός μου με moderna, αρχές στα πρώτα ήντα πρώτη δόση τίποτα δεύτερη έντονη κούραση για μερικές μέρες

cityfly
05/06/2021, 13:03
γατακια σας εχω! (69 Πρωταπριλιες και κατι ψιλα, μεχρι τουτη τη στιγμη). Α.Ζ και οι δυο δοσεις.Στην πρωτη δοση πονοι στο μπρατσο, ριγη ,πυρετος 38.4 για 12 περιπου ωρες. Στη δευτερη κανενα.
(κι αλλες πληροφοριες) : η γυναικα μου επισης Α.Ζ. τα ιδια συμπτωματα με εμενα και επιπλεον λιποθυμια και εμετος μετα την πρωτη δοση.μετα απο 24 ωρες καλα.
Εν αναμονη της 2ης δοσης την αλλη βδομαδα σκφτομαι μηπως δεν πρεπει να παει.....(που να ψαχνω στη ηλικια μου για αλλη ρονταρισμενη αλλα με λιγα χιλιομετρα)!
:p:D:lol:

Συνήθως αν έχεις έντονα συμπτώματα στην πρώτη στη δεύτερη δεν καταλαβαίνεις πολλά

yannis24
05/06/2021, 14:20
τωρα που τα ξαναβλεπω, νομιζω οτι θα επρεπε απο την αρχη να λεμε και τη ηλικια μας ....στατιστικως και μονο, να δουμε........

Lioulios
05/06/2021, 14:30
41μαίων με ζενεκα .
Πηρα οτι μου δωσαν για να μην χρειαστει να νοσηλευτω ή τιποτα χειροτερο.Και εγω εχω γνωστους που νοσηλεύτηκαν και καποιους που εφυγαν .
1η δοση και ολα οκ .
Δεκατα και μεχρι 38.5 για κανα 10ωρο ...αλλα αυτος ο πυρετος και τα δεκατα που εκανα , δεν ειχαν καμια σχεση με οταν εχω δεκατα απο αλλους λογους .
Δηλ ...οταν εγω εχω δεκατα ,ειμαι του κατω κοσμου και νομιζω πως ηρθε το τελος.
Μετα το εμβολιο και ενω ειχα πυρετο και δεκατα , αισθανομουν πολυ καλα .

panavour
05/06/2021, 15:00
428624

zannisvel
05/06/2021, 15:38
35 χρόνων, πρώτη δόση με Astra στις 30 Μαΐου.
Πυρετός μετά από 12 ώρες που έφτασε ως 39. Μετά από 2 μέρες ήμουν οκ.
Επόμενη δόση προγραμματισμένη για 16 Ιουλίου.

Nostradamus
05/06/2021, 22:21
Στα 42 πλέον. Phizer πριν 5 μέρες, πρώτη δόση. Πόνος στο σημείο του εμβολίου για ένα 24ωρο. Περιμένουμε την δεύτερη δοση τώρα να δούμε.

AUFGEBRACHT
05/06/2021, 22:30
Δραττόμενος από τα γραφόμενά σας, και έχοντας συζητήσει και με πολλούς που έχουν κάνει είτε την πρώτη, είτε και τη δεύτερη δόση, το αβίαστο και προφανές συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Κι αυτό είναι το ρεζουμέ της υπόθεσης...

Αυτό που μου κάνει προσωπικά εντύπωση πάντως για όσους έχουν πιο έντονες παρενέργειες, είναι η ίδια κλισέ και προκάτ αντιμετώπιση. Είτε ο άλλος ψήνεται στον πυρετό, ή λυώνει στα δέκατα, ή πάει να σπάσει το κεφάλι του από πονοκέφαλο, ή νιώθει λες και τον έχουν πατήσει τρένο, η απάντηση είναι "καλό είναι αυτό, απόδειξη ότι το εμβόλιο λειτουργεί και κάνει δουλειά όπως πρέπει". Δηλ όσοι δεν έχουν καμία παρενέργεια, δεν έχουν πάρει καν χαμπάρι ότι έκαναν εμβόλιο, εκεί δεν λειτουργεί όπως πρέπει;...

Johny the Fox
05/06/2021, 22:46
"καλό είναι αυτό, απόδειξη ότι το εμβόλιο λειτουργεί και κάνει δουλειά όπως πρέπει".

..δεν ισχυει κατι τετοιο.Οι παρενεργειες δεν εντασσονται στο επιδιωκομενο προφιλ ενος φαρμακου.Εν πασει περιπτωσει μεγαλυτερη αξια θα ειχε στο θρεντ να μην επαναλαμβανονται οι φυσιολογικα αναμενομενες παρενεργειες ,αλλα - ο μη γένοιτο-η υπαρξη καποιας που να εμπιπτει στο κιτρινο φυλλαδιο της φαρμακοεπαγρυπνησης.

lleonidas
05/06/2021, 22:48
Δραττόμενος από τα γραφόμενά σας, και έχοντας συζητήσει και με πολλούς που έχουν κάνει είτε την πρώτη, είτε και τη δεύτερη δόση, το αβίαστο και προφανές συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Κι αυτό είναι το ρεζουμέ της υπόθεσης...

Αυτό που μου κάνει προσωπικά εντύπωση πάντως για όσους έχουν πιο έντονες παρενέργειες, είναι η ίδια κλισέ και προκάτ αντιμετώπιση. Είτε ο άλλος ψήνεται στον πυρετό, ή λυώνει στα δέκατα, ή πάει να σπάσει το κεφάλι του από πονοκέφαλο, ή νιώθει λες και τον έχουν πατήσει τρένο, η απάντηση είναι "καλό είναι αυτό, απόδειξη ότι το εμβόλιο λειτουργεί και κάνει δουλειά όπως πρέπει". Δηλ όσοι δεν έχουν καμία παρενέργεια, δεν έχουν πάρει καν χαμπάρι ότι έκαναν εμβόλιο, εκεί δεν λειτουργεί όπως πρέπει;...

Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.iatropedia.gr/ygeia/koronoios-an-meta-to-emvolio-den-echo-parenergeies-simainei-oti-to-anosopoiitiko-mou-den-leitourgei-sosta/141976/) και εδώ (https://www.kathimerini.gr/world/561366295/emvolia-covid-prostateyoyn-anexartita-apo-to-an-emfanistoyn-parenergeies/) .

Acacius
06/06/2021, 22:01
Εν πασει περιπτωσει μεγαλυτερη αξια θα ειχε στο θρεντ να μην επαναλαμβανονται οι φυσιολογικα αναμενομενες παρενεργειες ,αλλα - ο μη γένοιτο-η υπαρξη καποιας που να εμπιπτει στο κιτρινο φυλλαδιο της φαρμακοεπαγρυπνησης.

Αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, ο βασικός λόγος που σχολίασα ενώ δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα από το εμβόλιο ήταν ακριβώς για να αποφευχθεί η περίπτωση να γράφουν μόνο όσοι είχαν αξιοσημείωτες παρενέργειες. Κάτι τέτοια εκμεταλλεύονται οι εμβολιοφοβικοί, παίρνοντας ένα τελείως λανθασμένο δείγμα και βγάζοντας "συμπεράσματα" από αυτό.

nic mor
07/06/2021, 13:46
39 χρονωνέ περίμενα να ανοίξει η πλατφόρμα
και έκανα 1η δόση MODErNA(S) εχθές το πρωί .
Λίγο πόνος στο σημείο που έγινε η ένεση, απο δύο ντεπονακια
μεσημέρι και βράδυ και όλα καλά.

xristos x
07/06/2021, 18:32
pfizer απο τον Ιανουαριο 40 χρονων, μονο πονος τοπικα (βαρυ το χερι για ενα 24ωρο).

tzimidis
08/06/2021, 00:07
pfizer απο τον Ιανουαριο 40 χρονων, μονο πονος τοπικα (βαρυ το χερι για ενα 24ωρο).

Το ίδιο.
Και στις δύο δόσεις.
48 Μαΐων.

Meni0s
08/06/2021, 01:28
Μόντερνα στη δεύτερη δόση πυρετό 38,5, πονο στο σώμα και αδυναμία για 24 ώρες.

afasias
08/06/2021, 07:51
2η δόση pfizer χτες 07/06 στο εμβολιαστικό Περιστερίου, μέχρι στιγμής απολύτως καμία παρενέργεια. 48 ετών.
Είχα γράψει όταν έκανα την 1η δόση για την τάξη, την οργάνωση και την τήρηση του ωραρίου στα ραντεβού αλλά χτες ήταν ένα μπάχαλο σκέτο. Καμία τήρηση στα ραντεβού, αγενείς σεκιουριτάδες μίλαγαν άσχημα και ειρωνικά, νόμιζαν πως ήταν τσέλιγκες στη στάνη με τα πρόβατα, ευτυχώς δυο τρία άτομα τους την είπαμε αλλά δεν αλλάζει σε τίποτα η κατάσταση.

karellen
08/06/2021, 09:17
Παίδες πληζ,ας κρατήσουμε το νήμα καθαρό.
Τα οφ τοπικ μετεφέρθησαν στον Καφενέ.

mike_4
08/06/2021, 14:16
Πρώτη δόση astra 3/5, πυρετός υψηλός (έως 39.3) που ξεκίνησε ~10 ώρες μετά το εμβόλιο και είχε διάρκεια ~12 ώρες.
Δεύτερη δόση 01/07.

geioann
08/06/2021, 14:52
1η δόση pfizer 6 Ιουνίου. Απλά πόνος στο μπράτσο για ένα 24ωρο περίπου. 37 χρονων

jkoukou
08/06/2021, 23:22
Πρώτη δόση 21/5 ,pfizer, με καμία παρενέργεια.. Δεύτερη δόση προγραμματισμένη για 11/6.
48 ετών

spyrval
09/06/2021, 08:46
1η δόση Pfizer μόνο λίγος πόνος στο χέρι για μια μέρα. Στη 2η δόση την επόμενη μέρα μια γενική αδυναμία, πονοκέφαλος αλλά τίποτα φοβερό. Από 3η μέρα άρχισε να αλλάζει το DNA μου κι έπιασα 5G.

Panos76
09/06/2021, 13:27
Φαγωθήκατε και έκανα και εγώ την πρώτη δόση σήμερα το πρωί, φάηζερ. Επόμενη δόση αρχές ΙούΛη.

Παρενέργεια: Πήγα καπάκι με το μηχανάκι νέα μάκρη στην αντιπροσωπεία για την μπαγκαζιέρα (250€ ! )

sapila racing
09/06/2021, 14:19
Εχω κανει το Pfeizer 19/5 χωρις καμμια παρενεργεια εκτός απο λιγο πονο στο μπράτσο γι αλιγο.
Σημερα θα παω και για το 2ο.

alex14
09/06/2021, 16:19
Πρώτη δόση 21/5 ,pfizer, με καμία παρενέργεια.. Δεύτερη δόση προγραμματισμένη για 11/6.
48 ετών

Ακριβώς τα ίδια, και οι ημερομηνίες , με την διαφορά ότι είμαι 49 :p

PaNick67
09/06/2021, 18:45
Πώς γίνεται εσείς οι νεαροί να κάνετε μαζί με εμένα τον μεγάλο, το εμβόλιο τις ίδιες μέρες;:p:rolleyes:

:bawl:

54 εδώ. :p

CorpseAlive
11/06/2021, 14:52
Χθες το απόγευμα έκανα το J&J . Μετά από 6 ώρες ένιωθα μια κούραση , το πρωί σήμερα ήμουν χειρότερα με δέκατα και αρκετή κόπωση . Τώρα μετά από 2 ντεπόν και μια πορτοκαλάδα αρχίζω να επανέρχομαι.

mankam
11/06/2021, 16:30
Ολοκλήρωσα και εγώ τους εμβολιασμούς με φαιζερ .καμία παρενέργεια 54 ετων

Acacius
11/06/2021, 17:33
Έκανα τη δεύτερη δόση του Pfizer πριν δύο ώρες. Τυχούσες παρενέργειες θα περιγραφούν εφ'όσον προκύψουν. 5G δεν έχω πιάσει ακόμα :lol:

Α ναι, 45άρης

thunder ace
11/06/2021, 18:07
Απ' ότι κατάλαβα μόνο όσοι εχουν Koenigsegg Regera δεν έχουν παρενέργειες.

doctoras
12/06/2021, 08:42
ΟΛΟΚΛΗΡΏΣΑΤΕ ΤΟΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΌ ΣΑΣ. ΑΠΌ ΑΎΡΙΟ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΕΚΔΏΣΕΤΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΌ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΎ ΜΈΣΩ GOV.GR Ή ΚΕΠ.


Και εγω portypipe που λενε και στις πιλιππίνες

PaNick67
12/06/2021, 09:29
Δευτερη δοση χθες το πρωι Pfizer. "Βαρυ" χερι μετα απο δυο ωρες, ελαφρια ενοχληση μετα, πλεον αμυδρη. Ετων 54

thunder ace
14/06/2021, 17:05
Καλησπερα.
Πηγα μαζι με τον γιο μου και το καναμε μαζι ..Pfizer
Λιγο ποναει το χερι (και στους δυο)..τιποτα αλλο.
59 εγω 32 ο υιος.

Manalishi
14/06/2021, 17:09
Και...


Πάπαλα σε λίγο καιρό το AstraZeneca και στην Ελλάδα.... Ό,τι νάναι........

https://www.naftemporiki.gr/story/1737984/anamenetai-kai-i-ellada-na-stamatisei-tous-emboliasmous-me-astrazeneca-se-atoma-kato-ton-60-eton

McGyver
14/06/2021, 18:24
Και...

Πάπαλα σε λίγο καιρό το AstraZeneca και στην Ελλάδα.... Ό,τι νάναι........

https://www.naftemporiki.gr/story/1737984/anamenetai-kai-i-ellada-na-stamatisei-tous-emboliasmous-me-astrazeneca-se-atoma-kato-ton-60-eton

Μπα...

https://www.naftemporiki.gr/story/1738070/ema-to-astrazeneca-paramenei-egkekrimeno-se-olous-tous-plithusmous

Ψυχραιμίαααααααααααααααα...

:beer:

est
14/06/2021, 21:26
Έκανα και τη 2η δόση Φέιζερ το Σάββατο. Καμία παρενέργεια, ούτε καν πόνος στο χέρι που είχα στην 1η δόση.
Μπορεί να βοήθησε η Κυριακάτικη βόλτα..

AristidisZ
14/06/2021, 21:59
Μπα...

https://www.naftemporiki.gr/story/1738070/ema-to-astrazeneca-paramenei-egkekrimeno-se-olous-tous-plithusmous

Ψυχραιμίαααααααααααααααα...

:beer:
Δέκα μέρες μου μείνανε για το δεύτερο, όχι και να χάσουμε το πιστοποιητικό στο παρα πέντε :D

spyrval
14/06/2021, 22:05
Έκανα και τη 2η δόση Φέιζερ το Σάββατο. Καμία παρενέργεια, ούτε καν πόνος στο χέρι που είχα στην 1η δόση.
Μπορεί να βοήθησε η Κυριακάτικη βόλτα..

Ούτε μια σχετική αδυναμία στις χαμηλές στροφές;

:D

est
14/06/2021, 22:53
Τώρα που το λες…
(Και νόμιζα πως φταίει το μηχανάκι!)
:D

doctoras
14/06/2021, 23:08
Ριπορτο με το Μοντερνα. Πρωτη δοση δε καταλαβα τιποτα η μονη παρενέργεια ηταν που εκανα test ride σε orange days :)

Δευτερη δοση την πρωτη ωρα προλαβα εκανα καμια 100ρια χλμ με το μηχανάκι, μετα απο 3 ωρες ένοιωθα περιεργα, σε 5ωρες μυαλγια και σε 8 ωρες ξεκινησε πυρετός μεχρι 38 μαζι με πονοκεφαλο για 24ωρες. Ενα ντεπον ανα τρίωρο. Ιδρώτας αρκετος, 4 λιτρα νερο και 4/5 ταινιες
Οψόμεθα.

Πιστοποιητικά κατεβασα και τα δυο, ελληνικο και ευρωπαικο

DIG
18/06/2021, 21:04
41 ετών, έκανα πριν 12 ώρες το Johnson, καμία παρενέργεια (μέχρι τώρα), ούτε καν πόνος στο σημείου του εμβολιασμού!

Παρατήρησα μόνο μια αύξηση στην ιπποδύναμη της μηχανής και πτώση στην κατανάλωση........μάλλον θα είναι το τσιπάκι!! :bawl:

motojojo
20/06/2021, 22:49
Το εμβόλιο επηρεάζει το αποτέλεσμα του pcr/rapid τεστ?

Την τριτη κάνω την πρωτη δόση pfizer και την τεταρτη έχω προγραμματίσει pcr test επειδή πετάω την παρασκευή για Αθήνα. Υπάρχει πιθανότητα να βγει θετικό λόγω του εμβολιου?
Καλου κακου θα πάω την τριτη να κανω αλλο ενα pcr πριν το εμβόλιο, νομιζω μετράνε 72 ώρες και όχι 3 ημερολογιακές μερες, οπότε 72 ωρες με πιανουν μέχρι την πτήση.

Εχει κανεις ιδέα τι παίζει με εμβόλιο και πτήση? Θα ρωτήσω και το γιατρό που θα μου το κάνει (αν και το κάνω εντός της εταιρείας).

Επιπλέον, επιστρέφω δευτέρα, οπότε τη δευτέρα πρέπει να κάνω πάλι rapid test. Εκει φοβαμαι μην τον πιω αν η επίδραση του εμβολίου δεν έχει περάσει.

geioann
20/06/2021, 23:00
Το εμβόλιο επηρεάζει το αποτέλεσμα του pcr/rapid τεστ?

Την τριτη κάνω την πρωτη δόση pfizer και την τεταρτη έχω προγραμματίσει pcr test επειδή πετάω την παρασκευή για Αθήνα. Υπάρχει πιθανότητα να βγει θετικό λόγω του εμβολιου?
Καλου κακου θα πάω την τριτη να κανω αλλο ενα pcr πριν το εμβόλιο, νομιζω μετράνε 72 ώρες και όχι 3 ημερολογιακές μερες, οπότε 72 ωρες με πιανουν μέχρι την πτήση.

Εχει κανεις ιδέα τι παίζει με εμβόλιο και πτήση? Θα ρωτήσω και το γιατρό που θα μου το κάνει (αν και το κάνω εντός της εταιρείας).

Επιπλέον, επιστρέφω δευτέρα, οπότε τη δευτέρα πρέπει να κάνω πάλι rapid test. Εκει φοβαμαι μην τον πιω αν η επίδραση του εμβολίου δεν έχει περάσει.

Όσον αφορά το rapid test δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα. Συνέβη και σε μένα να κάνω rapid 2 μέρες μετά την 1η δόση pfizer. Ενημέρωσα και τον γιατρό πριν μου κάνει το τεστ ότι μόλις έκανα το εμβόλιο και μου απάντησε πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και με το pcr.

DIG
20/06/2021, 23:42
Επειδή και εμένα με ενδιέφερε το θέμα με το τεστ, το εμβόλιο επηρεάζει μόνο σε τεστ αντισωμάτων όπως μου είπε και ο οικογ. γιατρός αλλά και ο γιατρός που μου έκανε το εμβόλιο.
Αλλά και το τεστ αντισωμάτων εάν δείξει κάτι, είναι διαφορετικά τα αντισώματα που σχηματίζονται από το εμβόλιο σε σχέση με αυτά από έναν ιό εάν κατάλαβα καλά. Εάν πρόκειται να κάνεις και τεστ αντισωμάτων, καλύτερα συμβουλέψου έναν γιατρό!

borgiriadis1
22/06/2021, 09:12
31χρονω 1δοση pfizer το Σάββατο. Το έκανα μεσημέρι κ μέχρι το βράδυ είχα τον κλασικό πόνο στο χέρι. Από Κυριακή ούτε αυτό.

giorgosb
22/06/2021, 09:45
Τα ίδια κι εγώ, έναν μικρό πόνο στο σημείο της ένεσης. 1η δόση Pfizer την Κυριακή. 32

motojojo
23/06/2021, 10:10
Χτες χτύπησα κι εγω την πρωτη δόση pfizer. 40 ετων και 3 ημερών ακριβως.
Νομίζω ένοιωσα ελάχιστα βαρύ το κεφάλι μου, δεν ξέρω αν ήταν λόγω εμβολιου ή απλά έτυχε.
Σημερα μια χαρα.

Για το Pcr όλοι μου ειπαν ότι δεν υπάρχει θέμα. Το εκανα σημερα το πρωι, περιμένω να ερθει η επιβεβαιωση για να πετάξω.

Garfield
23/06/2021, 18:49
47 ετών και έκανα την 1η δόση με Pfizer. Πόνος στο σημείο της ένεσης για 2-3 μέρες (σαν μια ελαφριά τενοντίτιδα). Το πρώτο βράδυ (το έκανα στις 20:30) ένιωσα ένα πονοκέφαλο και λίγους πόνους στα κόκαλα σαν να κουράστηκα πολύ. Πήρα ένα αναβράζον ντεπόν και την άλλη μέρα ήμουν περδίκι. Πυρετό δεν ανέβασα ούτε ένα δέκατο (σταθερά στο 36,8).

mankam
23/06/2021, 19:38
Έκανα και τη 2η δόση Φέιζερ το Σάββατο. Καμία παρενέργεια, ούτε καν πόνος στο χέρι που είχα στην 1η δόση.
Μπορεί να βοήθησε η Κυριακάτικη βόλτα..
Φιλαράκι το φειζερ έχει το καλυτερο τιμόνι για ταξίδι δεν πιάνονται τα χερια :p

nic mor
08/07/2021, 09:35
39 χρονωνέ περίμενα να ανοίξει η πλατφόρμα
και έκανα 1η δόση MODErNA(S) εχθές το πρωί .
Λίγο πόνος στο σημείο που έγινε η ένεση, απο δύο ντεπονακια
μεσημέρι και βράδυ και όλα καλά.

Δεύτερη δόση 6/6 με ακατεβατο πυρετό 38.8 όλη την επόμενη μέρα, σήμερα έπεσε στο 37 και είμαι πολυ καλύτερα.

Dr.Monty
08/07/2021, 09:43
Και εγω Αstra. 12/15 (οχι στατιστικα -πραγματικα νουμερα) που καναμε ολοι μαζί (Αστρα) οι παρενεργειες ξενικνησαν στις 12 ωρες και κράτησαν 24 περιπου. Περιελάμβαναν εντονη μυαλγια και κουραση και πυρετο στους περισσότερους ~37,5 ενω πολυ λίγοι είχαν ~39.



Δευτερη δόση με ΑΖ πριν 8 μερες. Καμια παρενέργεια. Ισχυει και για οσους ειχαν παρενέργειες στην πρωτη δόση

yannis24
08/07/2021, 09:46
εκανα και εγω την 2η δοση Moderna στις 30/6.....καμια παρενεργεια ...
Η γυναικα μου που εκανε και αυτην την 2η δοση στις 1/7, το βραδυ εκανε λιγο πυρετο και ειχε καποιες κομαρες !

AristidisZ
08/07/2021, 10:06
Δευτερη δόση με ΑΖ πριν 8 μερες. Καμια παρενέργεια. Ισχυει και για οσους ειχαν παρενέργειες στην πρωτη δόση

Και εγώ είμαι στις 10-11 μέρες από την 2η δόση ΑΖ, ενώ στο 1ο την είχα ακούσει λίγο (όχι τίποτα υπερβολικό) στην 2η πρακτικά δεν είχα την παραμικρή ενόχληση

Η γλαρίνα (35άρα) στο 2ο Moderna έκανε 38 πυρετό την επομένη του εμβολίου, την μεθεπόμενη ήταν μια χαρά

Tycho Moon
08/07/2021, 10:09
Pfizer

1η δόση 15/06, μόνο πόνος στο χέρι για 24 ώρες. Καμία άλλη παρενέργεια.

2η δόση 06/07, πόνος στο χέρι και αίσθημα κόπωσης για 24ώρες.

Μια χαρά!

OldMan
08/07/2021, 13:09
AstraZeneca

1η δοση, μια χαρα..
2η δοση, ακομη καλυτερα..

Ενα μηνα μετα την 2η δοση, χαλι μαυρο..
(βγηκε το εκκαθαριστικο της Εφορίας..)

thunder ace
08/07/2021, 13:16
Δεύτερο Pfizer,πάλι μαζί με τον υιό.
Ο υιός τίποτα.
Ο μπαμπάς, πυρετό,τρέμουλο(μη αρχίσετε το δούλεμα ,ρε),φυσικά αδιαθεσία για δύο μέρες.

Nostradamus
08/07/2021, 13:25
Τριτη (προχθες) δευτερη δοση Pfizer.

Ελαφρυς πονοκεφαλος και μυικοι πονοι στα ποδια. Απο χθες το απογευμα (στις 30 ωρες περιπου μετα το εμβολιο) πονος και ελαφρυ πρηξιμο στην μασχαλη (στο χερι του εμβολιου). Λενε για οχι συνηθισμενο συμπτωμα αλλα που συμβαινει με τα mRNA στους λεμφαδενες. θα δουμε.

THEOD
11/07/2021, 10:29
ASTRA μη με μαλώνετε που λέει και το τραγούδι...:D
Πατημένα ήντα με "θεματάκια" υγείας... :rolleyes:
1η δόση πριν το Πάσχα και Ιούλιο θα γίνει η 2η

Πολύ ελαφρές παρενέργειες - πυρετός έως 37,8 , κομάρες, και γενικά μια αίσθηση όπως μετά από σαβούριασμα που δεν χτυπάς πουθενά αλλά πονάνε ελαφρά τα πάντα :lol:
Ξεκίνησαν 12-14 ώρες μετά το εμβόλιο και κράτησαν για περίπου άλλες 24.
Μετά όλα καλά... :wave2:
Ελπίζω να μην μου την φυλάει στην 2η ... :p


2+ μήνες μετά επιτέλους έφτασε η ώρα για την 2η δόση.
Αν και φοβόμουνα ότι μπορεί να εμφανιστούν φαινόμενα χειρότερα κι από αυτά της 1ης δόσης, τώρα που γράφω (20 ώρες μετά το τσίμπημα) τα πράγματα είναι καλύτερα ακόμα και από την 1η φορά.
Ούτε πυρετός εμφανίστηκε, ούτε κομμάρες, ούτε τίποτα. Το μόνο που μου υπενθυμίζει ότι εμβολιάστηκα είναι ένα μούδιασμα στα αρ χέρι που έγινε το εμβόλιο. Φαντάζομαι ότι σε λίγες ώρες θα το ξεφορτωθώ κι αυτό.
Όλα καλά και τώρα υπομονή 1-2 εβδομάδες όποτε και θα θεωρούμαι πλήρως προφυλαγμένος :beer:

Viking
11/07/2021, 10:47
Pfizer 2 δόσεις.
1η τίποτα απολύτως.
2η μετά από 18 ώρες περίπου με έπιασε πονοκέφαλος ο οποίος κράτησε 8-10 ώρες και πέρασε με 2 μπύρες.

jimpap
11/07/2021, 14:09
11/07 Σάββατο δευτερη δόση astra, μουδιασμα στο χέρι για κανα 4-5 ώρες, λίγος πονοκέφαλος
Σήμερα κυριακή 30 ώρες μετά, δεν έχω το παραμικρό!

AristidisZ
11/07/2021, 14:14
2+ μήνες μετά επιτέλους έφτασε η ώρα για την 2η δόση.
Αν και φοβόμουνα ότι μπορεί να εμφανιστούν φαινόμενα χειρότερα κι από αυτά της 1ης δόσης, τώρα που γράφω (20 ώρες μετά το τσίμπημα) τα πράγματα είναι καλύτερα ακόμα και από την 1η φορά.
Ούτε πυρετός εμφανίστηκε, ούτε κομμάρες, ούτε τίποτα. Το μόνο που μου υπενθυμίζει ότι εμβολιάστηκα είναι ένα μούδιασμα στα αρ χέρι που έγινε το εμβόλιο. Φαντάζομαι ότι σε λίγες ώρες θα το ξεφορτωθώ κι αυτό.
Όλα καλά και τώρα υπομονή 1-2 εβδομάδες όποτε και θα θεωρούμαι πλήρως προφυλαγμένος :beer:

Τα «παραδοσιακά» (όχι mRNA) λειτουργούν ανάποδα, η 2η δόση είναι πιο light από την πρώτη, και εγώ και όσοι γνωστοί μου κάναμε ΑΖ στην 2η ήμασταν πολύ πιο καλά από ότι στην πρώτη, αντίθετα με αυτούς που έκαναν mRNA