PDA

View Full Version : Honda nc700x vs nc750x



strokt up
04/06/2021, 21:42
Καλησπέρα και καλή βραδυά. Μετά την πώληση του bandit και την κλοπη του corsa μου έμεινα πλέον μόνο με παπί. Για αρχή λέω να πάρω μηχανή πάλι μιας και η ψυχολογία μου έπεσε με την πώληση του bandit και κατερεύσε μετά την κλοπή του corsa. Σχεδόν έχω καταλήξει σε μηχανάκι και λέω να δοκιμάσω πρώτη φορά την τύχη μου σε χόντα. Συγκεκριμένα κοιτάζω αυτά τα 2. Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα του 750; Εννοείται manual και οχι dct.
Γενικά η χρήση που θα κάνω είναι: Πολύ πιθανό να μετακομίσω μετά το καλοκαίρι οπότε ίσως χρειαστεί να το χρησιμοποιώ για >30χμ καθημερινά για να πάω στην δουλειά μου. 1 ταξιδάκι τον μήνα σίγουρα τον χειμώνα, το καλοκαίρι σίγουρα περισσότερα και πολλές βόλτες εντος Αττικής συχνά-πυκνά. Δικάβαλο λίγο, θα με βολέψει το εργαλείο; Δεν έχω οδηγήσει ποτέ να πω την αλήθεια (αν κάποιος Αθηναίος μπορεί να βοηθήσει περί τούτου δεν έχω πρόβλημα). Αυτά τα νέα, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων.

mike_4
04/06/2021, 23:45
Εντελως επιγραμματικα, αν συγκρινεις το 700ρι με το 750 του 14-15, εχουν ασημαντες διαφορες.Κατα συνεπεια αξιζει να πας σε τετοιο 750 μονο εαν η διαφορα τιμης ειναι μικρη. Τα 750 απο 2016 και μετα εχουν πιο ουσιαστικες διαφορες κια σε αυτη τη περιπτωση δικαιολογειται μεγαλυτερη διαφορα τιμης. Για τη χρηση που θες νομιζω θα σε βολεψει.

panavour
05/06/2021, 00:00
τα κανει σχεδον ολα ,συμφερει,ειναι χοντα,δεν σπαει ,δεν χαλαει.Το αν κλεβεται δεν ξερω.

Tallyban
05/06/2021, 07:43
Αφού πας για το συμβατικό(αξιοπιστία),δε βάζεις συχνά δικαβαλο(σέλα,φρένα),πολύ καλή επιλογή.

McGyver
05/06/2021, 07:52
Πάρε το καλύτερο που σηκώνει το budget σου.

billy84
05/06/2021, 11:53
Πάρε το 700 εφόσον πας για το απλό. Καίει λιγότερο και έχει καλύτερη αυτονομία , έχει καλύτερη σελα και καλύτερα φρένα ενώ η διαφορά σε γκάζι είναι απειροελαχιστη λόγω μακρύτερου γραναζωματος του 750. Εγω σήμερα πάλι το 700 θα έπαιρνα μεταχειρισμένο.

Η ουσιαστική βελτίωση στα 750 με τα χρόνια είναι κυρίως το DCT και από το 2016 και μετά το αισθητικό κομμάτι.

strokt up
05/06/2021, 12:06
Πάρε το καλύτερο που σηκώνει το budget σου.

Το θέμα είναι αν αξίζει το πιο καινούργιο τα επιπλέον χρήματα με δεδομένο πως τα 2 μηχανάκια είναι στην ίδια κατάσταση δηλαδή, τι διαφορές έχει που να αξ΄ζιει την διαφορά τιμής. Στο ίντερνετ βλέπω ότι αλλάζουν τα φρένα δεν εχει cbs το πιο καινουργιο , το φανάρι πίσω και 2-3 άλογα. Αν δεν έχει άλλες διαφορές μάλλον θα πάω στο πιο φθηνό πχ.

strokt up
05/06/2021, 12:07
Πάρε το 700 εφόσον πας για το απλό. Καίει λιγότερο και έχει καλύτερη αυτονομία , έχει καλύτερη σελα και καλύτερα φρένα ενώ η διαφορά σε γκάζι είναι απειροελαχιστη λόγω μακρύτερου γραναζωματος του 750. Εγω σήμερα πάλι το 700 θα έπαιρνα μεταχειρισμένο.

Η ουσιαστική βελτίωση στα 750 με τα χρόνια είναι κυρίως το DCT και από το 2016 και μετά το αισθητικό κομμάτι.

Την δική σου απάντηση περίμενα είναι μια αλήθεια :D

DoctoR_k6
08/06/2021, 16:57
Την δική σου απάντηση περίμενα είναι μια αλήθεια :D

Αστον να κανει κανα χιλιομετρο ακομα να εχει ολοκληρωμενη αποψη κ ας μας πει μετα την γνωμη του.

:bawl::bawl::bawl:

doctoras
08/06/2021, 18:03
Αστον να κανει κανα χιλιομετρο ακομα να εχει ολοκληρωμενη αποψη κ ας μας πει μετα την γνωμη του.

:bawl::bawl::bawl:
Οτι ειπε
Στο στρώσιμο ειναι ακομη:)

Panos760
14/11/2023, 16:24
Μετά από 17,500 χλμ με τακάκια SBS άλλαξα σήμερα σε OEM Honda εμπρός κ σε Ferodo πίσω.
Τα παλιά είχαν ψωμί ακόμη κ άντεχαν 3-4.000 χλμ, αλλά τα σιχάθικα τόσο, που δεν πήγαινε άλλο.
Μόλις έβαλα τα καινούργια, επιτέλους θυμήθηκα πως είναι το φρενάρισμα ξανά, αφού με τα SBS το είχα ξεχάσει.
Για μερικά χιλιόμετρα, το μηχανάκι γονάτιζε στα απλά φρεναρίσματα κ χρειάστηκε να συνηθίσω να πατάω ελαφρά την μανέτα.
Συμπέρασμα δικό μου;
Τα original τακάκια Honda κοστίζουν πολύ, αλλά προσφέρουν το καλύτερο φρενάρισμα.

thunder ace
14/11/2023, 16:31
Μετά από 17,500 χλμ με τακάκια SBS άλλαξα σήμερα σε OEM Honda εμπρός κ σε Ferodo πίσω.
Τα παλιά είχαν ψωμί ακόμη κ άντεχαν 3-4.000 χλμ, αλλά τα σιχάθικα τόσο, που δεν πήγαινε άλλο.
Μόλις έβαλα τα καινούργια, επιτέλους θυμήθηκα πως είναι το φρενάρισμα ξανά, αφού με τα SBS το είχα ξεχάσει.
Για μερικά χιλιόμετρα, το μηχανάκι γονάτιζε στα απλά φρεναρίσματα κ χρειάστηκε να συνηθίσω να πατάω ελαφρά την μανέτα.
Συμπέρασμα δικό μου;
Τα original τακάκια Honda κοστίζουν πολύ, αλλά προσφέρουν το καλύτερο φρενάρισμα.

Χροοοοοοοονια τωρα

antoncbf
14/11/2023, 23:18
Μετά από 17,500 χλμ με τακάκια SBS άλλαξα σήμερα σε OEM Honda εμπρός κ σε Ferodo πίσω.
Τα παλιά είχαν ψωμί ακόμη κ άντεχαν 3-4.000 χλμ, αλλά τα σιχάθικα τόσο, που δεν πήγαινε άλλο.
Μόλις έβαλα τα καινούργια, επιτέλους θυμήθηκα πως είναι το φρενάρισμα ξανά, αφού με τα SBS το είχα ξεχάσει.
Για μερικά χιλιόμετρα, το μηχανάκι γονάτιζε στα απλά φρεναρίσματα κ χρειάστηκε να συνηθίσω να πατάω ελαφρά την μανέτα.
Συμπέρασμα δικό μου;
Τα original τακάκια Honda κοστίζουν πολύ, αλλά προσφέρουν το καλύτερο φρενάρισμα.

αν θελεις φιλε απαντας ,η διαφορα σε χρηματα ποσο ηταν μεταξύ sbs και honda ?

Panos760
15/11/2023, 09:46
αν θελεις φιλε απαντας ,η διαφορα σε χρηματα ποσο ηταν μεταξύ sbs και honda ?
Λοιπόν, τα SBS με περαστικά στοίχισαν 75€.
Τα εμπρός τακάκια Honda με Ferodo πίσω, με περαστικά συν αλλαγή υγρών φρένων στοίχισαν 125€.
Αν ήθελα γνήσιο τακάκι κ πίσω, θα πλήρωνα άλλα 20€.
Μιλάμε όμως για Τσαλίκη, που έχει αυξημένες τιμές.
Με βολεύει όμως, γιατί βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου.

antoncbf
15/11/2023, 12:49
Λοιπόν, τα SBS με περαστικά στοίχισαν 75€.
Τα εμπρός τακάκια Honda με Ferodo πίσω, με περαστικά συν αλλαγή υγρών φρένων στοίχισαν 125€.
Αν ήθελα γνήσιο τακάκι κ πίσω, θα πλήρωνα άλλα 20€.
Μιλάμε όμως για Τσαλίκη, που έχει αυξημένες τιμές.
Με βολεύει όμως, γιατί βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου.

ευχαριστω που απαντησες

Panos760
15/11/2023, 13:25
ευχαριστω που απαντησες

Τίποτα φίλε μου.
Χαρά μου που σε βοήθησα