PDA

View Full Version : Honda crf 300l...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στα χέρια μου.



Sebastian1980
06/06/2021, 07:38
Μετά απο αναμονή περίπου δύο μήνες ήρθε το crf.
Ο λόγος της καθυστέρησης ήταν ότι οι εταιρείες μότο στέλνουν με το "σταγονόμετρο" καινούργια μοντέλα στην Ελλάδα. Το φαινόμενο νομίζω είναι παγκόσμιο λόγω του Κορονοιου.
Φωτογραφίες δεν θα βάλω. (Άλλωστε το αδικούν, από κοντά είναι πολύ πιο εντυπωσιακό).
Σήμερα θα το παω μια μεγάλη βόλτα γιατί εχθές με την δουλειά δεν πρόλαβα να το χαρώ.
Το απόγευμα θα γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου από το crf.
Να είστε όλοι καλά.





Αυτή η αίσθηση που νιώθεις όταν βγάζεις τα νάιλον από το καινούργιο μότο... δεν περιγράφεται με λόγια.

bulmont
06/06/2021, 07:42
Ωραίος!!!!!!!!!!!!! Καλές Βόλτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:beer::beer::beer:

DrBig
06/06/2021, 08:13
Μετά απο αναμονή περίπου δύο μήνες ήρθε το crf.
Ο λόγος της καθυστέρησης ήταν ότι οι εταιρείες μότο στέλνουν με το "σταγονόμετρο" καινούργια μοντέλα στην Ελλάδα. Το φαινόμενο νομίζω είναι παγκόσμιο λόγω του Κορονοιου.
Φωτογραφίες δεν θα βάλω. (Άλλωστε το αδικούν, από κοντά είναι πολύ πιο εντυπωσιακό).
Σήμερα θα το παω μια μεγάλη βόλτα γιατί εχθές με την δουλειά δεν πρόλαβα να το χαρώ.
Το απόγευμα θα γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου από το crf.
Να είστε όλοι καλά.





Αυτή η αίσθηση που νιώθεις όταν βγάζεις τα νάιλον από το καινούργιο μότο... δεν περιγράφεται με λόγια.

Φοβερο μηχανακι πρεπει να ειναι :beer:

Λευκάδιος
06/06/2021, 08:40
Καλολάσπωτο και καλοτάξιδο :beer:

νεοσσός
06/06/2021, 08:50
Με γεια!

428628

stefanos
06/06/2021, 09:02
Καλοτάξιδο. Πολύ ωραίο μηχανάκι.

McGyver
06/06/2021, 09:04
Με 'γειά, καλόβολτο!

giorgosb
06/06/2021, 11:08
Καλοτάξιδο! Αναμένουμε φωτό..

mia_zoi_kawa
06/06/2021, 11:33
Καλορίζικο! Το είχα δει και εγώ στην Καλλιρρόης. Το καβαλησα κιόλας στατικα. Πρέπει να είναι πολύ καλό!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/06/2021, 15:12
Τι μηχαναρος! !!Καλορίζικο και να το χαρείς!!!

STF
06/06/2021, 16:25
Καλορίζικο, καλοτάξιο και καλολάσπωτο να είναι φίλε, θα το αγαπήσεις σίγουρα!

o_gavros
06/06/2021, 17:44
Να το χαρείς!

Αυτό δυόμιση δεν ήταν; Πότε μεγάλωσε;

Thakokk6
06/06/2021, 18:26
Μεγαλωσε για να πάρει euro 5 και λιγα αλογακια δεν μπορείς να πουλας 6χηνες ενα 250 αρι με 20 άλογα στον τροχο

azar41
06/06/2021, 18:48
Mε γειά,καλά χιλιόμετρα!

Sebastian1980
06/06/2021, 19:08
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.
Λοιπόν, την ημέρα που το πήρα από το κατάστημα (κόστος 5.950-100€ έκπτωση+80 άδεια, πινακίδες, τέλη) το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να κατεβάσω το λεβιέ τον ταχυτήτων μια θέση κάτω γιατί από την Honda έρχεται πολύ ψηλά και δεν με βόλευε. (5 λεπτά υπόθεση)
Αφου το γέμισα βενζίνη έκανα μια απογευματινή βόλτα των 40 χιλιομέτρων.
Πρώτες εντυπώσεις.
Υψος σέλας: Είμαι 1.78 και 75 κιλά και πατάω κάτω τα δυο πόδια ακριβώς όσο στο sym NH-T 200 δηλαδή μισό πέλμα.
Σέλα: Σκληρή. Μετά απο 40-50 χιλιόμετρα πιάνεσαι. Σίγουρα θα πάει στο μάστορα για να γίνει πιο άνετη.
Αναρτήσεις: Παρά πολύ άνετες, αν και μου φάνηκαν υπερβολικά μαλακές. (Θα δουμε στο βουνό πως θα τα πάνε)
Συμπλέκτης: Βούτυρο, αλλάζεις ταχύτητα με ενα-δυο δάχτυλα. Πραγματικά δεν μπορεί να κουραστεί το χέρι όσα χιλιόμετρα και να κάνεις στην πόλη.
Ταχυτητες: Μπορεί να είναι υπερβολή αυτό που θα γράψω γιατί δεν έχω οδηγήσει άλλο Honda,Yamaha, Kawasaki κτλπ με συμπλέκτη απλά δεν νομίζω να υπάρχουν ταχυτητες που να μπαίνουν πιο γλυκά και με τέτοια σαφήνεια.
Φώτα: Δεν τα έχω ακόμη οδηγήσει νυχτα.
Καντράν: Πολλές πληροφορίες. Εκτός από τα βασικά : ώρα, ταχύμετρο, ένδειξη ταχυτήτων κτλ, έχει TRIP A/B, ένδειξη κατανάλωσης λίτρων/100 χιλιόμετρα, λυχνία REV( ρυθμίζεις να ανάβει ένα φωτάκι όταν περάσεις τις στροφές του κινητήρα που έχεις βάλει όριο), χρονόμετρο.
Επίσης έχει το σήμα πέδησης έκτακτης ανάγκης, προειδοποιώντας τους πίσω οδηγους για απότομο φρενάρισμα. Και πολλά άλλα.
Αυτά πρός το παρόν παιδιά.
Το μόνο που μου την "σπαει" στο crf είναι τα σωληνακια του μπροστινού φρενου που σου κρύβουν το καντράν. Τώρα βλέπω μόνο στροφομετρο και ένδειξη ταχυτήτων, την ένδειξη ταχύτητας που πηγαίνω δεν την βλέπω.
Πρέπει να σκεφτώ στο μέλλον μια λύση.

o_gavros
06/06/2021, 19:13
Μεγαλωσε για να πάρει euro 5 και λιγα αλογακια δεν μπορείς να πουλας 6χηνες ενα 250 αρι με 20 άλογα στον τροχο

Δεν ξέρω αν είσαι απόλυτα σωστός σε αυτή την τοποθέτηση.
Θυμάμαι το είχα οδηγήσει απο φίλο που το πήρε κούτα κανα χρόνο αφού είχε κυκλοφορήσει. Νομίζω γύρω στα 5Κ,λίγο πάνω λίγο κάτω δε θυμάμαι.
Αυτό που θυμάμαι να του λέω, πέραν από το πόσο γαμάτα φώτα είχε, ότι μήπως ρε φίλε τόσα λεφτά για τόσο μικρό μοτεράκι (ο φίλος ήταν κοντά 1,90και γερός) είναι λάθος επιλογή για σένα;
Μου απάντησε αποστομοτικα με τις καταναλώσεις... Αστεία χαμηλές!
Τώρα με 300κ.εκ όμως γίνεται σαφώς πιο θελκτικό για πιο λαρτζ αναβάτες

STF
06/06/2021, 20:31
Η οδήγηση με μοτοσυκλέτες μικρού κυβισμού επαναφέρουν μνήμες μοτοσυκλετισμού μιας άλλης εποχής και το λέω αυτό κυρίως για τους παλιούς και έμπειρους μοτοσυκλετιστές. Ξαναθυμόμαστε μια άλλη οδήγηση που δεν είναι εξαρτημένη από τη δύναμη της μοτοσυκλέτας. Επίσης, όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν το δικό τους πεδίο δράσης όπου πλεονεκτούν έναντι άλλων για αυτό δεν πρέπει να υποτιμούμε καμία μοτοσυκλέτα.

Vstrommer71
06/06/2021, 20:51
Το έχουμε ξαναπεί,400 ελαφρά μονοκύλινδρα κυβικά είναι το καλύτερο όχημα για να ταξιδεύεις επί παντός εδάφους.
Αισίως και σε μερικά χρονάκια κανένα ηλεκτρικό,βζιιιιν κι ούτε συμπλέκτες,ούτε ταχύτητες μόνο πλανάρισμα στα κατσάβραχα.

doctoras
06/06/2021, 21:05
Η οδήγηση με μοτοσυκλέτες μικρού κυβισμού επαναφέρουν μνήμες μοτοσυκλετισμού μιας άλλης εποχής και το λέω αυτό κυρίως για τους παλιούς και έμπειρους μοτοσυκλετιστές. Ξαναθυμόμαστε μια άλλη οδήγηση που δεν είναι εξαρτημένη από τη δύναμη της μοτοσυκλέτας. Επίσης, όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν το δικό τους πεδίο δράσης όπου πλεονεκτούν έναντι άλλων για αυτό δεν πρέπει να υποτιμούμε καμία μοτοσυκλέτα.

οι λέξεις απλοποίηση και απλοικοτητα έρχονται με την εμπειρία όταν έχεις διασχίσει διάφορα "μονοπάτια" στο διάβα της ζωής. Το ίδιο συμβαίνει και στις μοτοσυκλέτες.
:beer:



καλορίζικο sebastian αντε με αυτό να στεριώσεις!

Sebastian1980
06/06/2021, 21:18
οι λέξεις απλοποίηση και απλοικοτητα έρχονται με την εμπειρία όταν έχεις διασχίσει διάφορα "μονοπάτια" στο διάβα της ζωής. Το ίδιο συμβαίνει και στις μοτοσυκλέτες.
:beer:



καλορίζικο sebastian αντε με αυτό να στεριώσεις!

ΑΜΗΝ.

Christos ktm R
06/06/2021, 21:24
Καλοταξιδο,πολυ όμορφο μηχανακι!

basilis_k6
06/06/2021, 21:28
όταν γεράσω θα βγάλει και η yamaha wr300r. καλοτάξιδος, ειναι ωραιο μηχανάκι.

PaNick67
07/06/2021, 10:11
Καλοριζικο, καλοταξιδο , καλολασπωτο να ειναι.

Θα του βαλεις/ εβαλες μπαγκαζιερα πισω για το πρακτικο του πραγματος; Το σκεφτομαι σοβαρα κι εγω αλλα δεν το εχω βρει σε κανα δυο μαγαζια που ρωτησα.

Panos76
07/06/2021, 10:27
Απλά λατρεμένο._ Ζαχάρωνα για καιρό το 250 αλλά χρειαζόμουν κάτι μεγαλύτερο για τη χρήση που κάνω.

Το 300άρι είναι απλά τέλειο. Ο καλύτερος σύντροφος. Πιστεύω θα το χαρείς.

:beer:

Thakokk6
07/06/2021, 10:31
Για τον φιλο gavro που εδωσε μια απάντηση πιο πανω 6 χιλιάδες εχει σήμερα δεν θυμάμαι πόσο ειχε πιο παλια, εν πάση περιπτώσει μια που αναφερθήκαμε σαυτη την μηχανή καλορίζικη στον φίλο, ειχα αγοράσει το xl 250cc προ αμνημονευτων ετων κούτα είχα μια κακη εμπειρία και ειπα honda ποτε ξανα οσο για τα κυβικά είμαι της άποψης η 125 για μεσα στην πόλη και γύρω γύρω η 500 και πανω για ταξίδια

mike_4
07/06/2021, 11:12
Καλορίζικο φίλε! Ζαχαρώνω εδώ και πολύ καιρό την έκδοση rally και όλο κάνω δεύτερες σκέψεις για το πόσο εύκολα και γρήγορα μαζεύει χιλιόμετρα, πόσο άνετο είναι σε ταξίδι κλπ κλπ.

STF
07/06/2021, 12:31
Καλορίζικο φίλε! Ζαχαρώνω εδώ και πολύ καιρό την έκδοση rally και όλο κάνω δεύτερες σκέψεις για το πόσο εύκολα και γρήγορα μαζεύει χιλιόμετρα, πόσο άνετο είναι σε ταξίδι κλπ κλπ.

Δε μπορείς να μαζέψεις γρήγορα χιλιόμετρα σε αυτές τις μηχανές, ούτε άνεση μπορείς να έχεις και το δικάβαλο είναι πρόβλημα.
Αν ταξιδεύεις; Φυσικά και ταξιδεύεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο όμως. Θες μια στάση ανά 100 χλμ για να φτάσεις ατσαλάκωτος. Ο επαρχιακός είναι το ψωμοτύρι τους και όσα λεφτά γλιτώνεις από τα διόδια τα κάνεις ταβερνάκια στην πανέμορφη Ελληνική επαρχία.
Ο χρόνος μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, μιλάμε για ταξίδια που απολαμβάνεις τη διαδρομή, δεν διεκπεραιώνεις χιλιόμετρα. Κατεβαίνεις φωτογραφίζεις, πίνεις ένα καφέ, τρως σε ένα ταβερνάκι...
Αν σου αρέσει αυτός ο τρόπος ταξιδιού, αν θέλεις να γνωρίσεις αυτόν τον τρόπο ταξιδιού... θα βρεις έναν πιστό σύντροφο.

DRAKONET
07/06/2021, 14:55
καλοριζικο..καλοβολτο...αγραΤΖουνιστο...
σουσις καν'ς ?:D

SeniorCanardo
07/06/2021, 15:02
Καλόβολτο!:beer:

Κράτα μας ενήμερους, είναι ένα μηχανάκι που το καλοβλέπω.

doctoras
07/06/2021, 16:08
. Ο επαρχιακός είναι το ψωμοτύρι τους και όσα λεφτά γλιτώνεις από τα διόδια τα κάνεις ταβερνάκια στην πανέμορφη Ελληνική επαρχία.
Ο χρόνος μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, μιλάμε για ταξίδια που απολαμβάνεις τη διαδρομή, δεν διεκπεραιώνεις χιλιόμετρα. Κατεβαίνεις φωτογραφίζεις, πίνεις ένα καφέ, τρως σε ένα ταβερνάκι...
Αν σου αρέσει αυτός ο τρόπος ταξιδιού, αν θέλεις να γνωρίσεις αυτόν τον τρόπο ταξιδιού... θα βρεις έναν πιστό σύντροφο.

Η επιτομή του meaning of (moto) life!

Keep calm and ride up to 250cc motorcycle :)

billy84
07/06/2021, 17:03
Καλορίζικο καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο να είναι.Εξαιρετική επιλογή!Πολλές φορές έχω κρατηθεί για να μην το πάρω λόγω έλλειψης χρόνου.Θα έρθει και αυτή η ώρα όμως.:beer:

leftos
07/06/2021, 17:10
Καλορίζικό να το πάς στο χώμα να δείξει τις αρετές τους.
Τα άλογα και η δύναμη είναι μια χαρά για το χώμα.
Αυτοί που μπορούν να πάνε γρήγορα με μηχανάκια των 50 ίππων στο χώμα είναι λίγοι. Γι' αυτο οι υπόλοιποι οδηγούμε 250 κυβικά!

Sebastian1980
07/06/2021, 19:20
Δε μπορείς να μαζέψεις γρήγορα χιλιόμετρα σε αυτές τις μηχανές, ούτε άνεση μπορείς να έχεις και το δικάβαλο είναι πρόβλημα.
Αν ταξιδεύεις; Φυσικά και ταξιδεύεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο όμως. Θες μια στάση ανά 100 χλμ για να φτάσεις ατσαλάκωτος. Ο επαρχιακός είναι το ψωμοτύρι τους και όσα λεφτά γλιτώνεις από τα διόδια τα κάνεις ταβερνάκια στην πανέμορφη Ελληνική επαρχία.
Ο χρόνος μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, μιλάμε για ταξίδια που απολαμβάνεις τη διαδρομή, δεν διεκπεραιώνεις χιλιόμετρα. Κατεβαίνεις φωτογραφίζεις, πίνεις ένα καφέ, τρως σε ένα ταβερνάκι...
Αν σου αρέσει αυτός ο τρόπος ταξιδιού, αν θέλεις να γνωρίσεις αυτόν τον τρόπο ταξιδιού... θα βρεις έναν πιστό σύντροφο.

Φίλε STF τα είπες όλα.
Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ.
Απλά στην άκρη του μυαλού μου έχω και τα χόμπι μου: κυνήγι- ψάρεμα.
Το τι χιλιόμετρα έχω κάνει με τα πόδια φορτωμένος με τα καλάμια στην πλάτη για το "καλό" μέρος για ψάρεμα ή τα χιλιόμετρα στο βουνό για το καλό καρτέρι. Πάντα το πρόβλημα ήταν ότι το αμάξι ή τα μηχανάκια που είχα κατά καιρούς δεν μπορούσαν να φτάσουν εκεί που ήθελα να πάω. Προτίμησα να αγοράσω το crf από το να παρω αυτοκίνητο 4×4.
Όσο και να ήθελαν οι δικοί μου άνθρωποι το αντίθετο.
Απλά όσες φορές και να ανέβηκα στο παλιό crf 250 l η θέση τον μαρσπιε που είχαν δεν με βόλευε καθόλου. Αλλιώς θα το ειχα αγοράσει εδώ και χρόνια. Δεν ήθελα να πάρω μεταχειρισμένη, παλιά μοτοσικλέτα.
Ευτυχώς για μένα η Honda στο crf 300 l τα πήγε αρκετά πισω και πιο κάτω τα μαρσπιε και τώρα βολεύομαι μια χαρά.

mike_4
07/06/2021, 21:08
Δε μπορείς να μαζέψεις γρήγορα χιλιόμετρα σε αυτές τις μηχανές, ούτε άνεση μπορείς να έχεις και το δικάβαλο είναι πρόβλημα.
Αν ταξιδεύεις; Φυσικά και ταξιδεύεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο όμως. Θες μια στάση ανά 100 χλμ για να φτάσεις ατσαλάκωτος. Ο επαρχιακός είναι το ψωμοτύρι τους και όσα λεφτά γλιτώνεις από τα διόδια τα κάνεις ταβερνάκια στην πανέμορφη Ελληνική επαρχία.
Ο χρόνος μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, μιλάμε για ταξίδια που απολαμβάνεις τη διαδρομή, δεν διεκπεραιώνεις χιλιόμετρα. Κατεβαίνεις φωτογραφίζεις, πίνεις ένα καφέ, τρως σε ένα ταβερνάκι...
Αν σου αρέσει αυτός ο τρόπος ταξιδιού, αν θέλεις να γνωρίσεις αυτόν τον τρόπο ταξιδιού... θα βρεις έναν πιστό σύντροφο.

Μου αρέσει πολύ και τον ξέρω αυτό τον τρόπο ταξιδιού, όμως στην παρούσα φάση της ζωής μου δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω το χρόνο σε δεύτερη μοίρα. Οι περισσότερες βόλτες μου αυτή την περίοδο είναι κάτι μισά Σάββατα, στα οποία χρειάζεται να διεκπεραιώσω γρήγορα τα 300-400-500-600 χλμ του πήγαινε έλα, ώστε να απολαύσω στο μέγιστο το μέρος που θα μου δώσει τη δόση οξυγόνου/εικόνων που χρειάζομαι για να γυρίσω πίσω καινούριος. Και για να μην κάνουμε κατάχρηση στο θέμα του φίλου, βάλε καμία φώτο να κε ταβλώσουμε sebastian! Μαύρο το πήρες ή κόκκινο;

KAWAMANRIDER
07/06/2021, 22:06
καλορίζικος και καλοτάξιδος :beer: χτύπησες μαζί και on off κρανάκι ?

Sebastian1980
07/06/2021, 22:17
Μου αρέσει πολύ και τον ξέρω αυτό τον τρόπο ταξιδιού, όμως στην παρούσα φάση της ζωής μου δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω το χρόνο σε δεύτερη μοίρα. Οι περισσότερες βόλτες μου αυτή την περίοδο είναι κάτι μισά Σάββατα, στα οποία χρειάζεται να διεκπεραιώσω γρήγορα τα 300-400-500-600 χλμ του πήγαινε έλα, ώστε να απολαύσω στο μέγιστο το μέρος που θα μου δώσει τη δόση οξυγόνου/εικόνων που χρειάζομαι για να γυρίσω πίσω καινούριος. Και για να μην κάνουμε κατάχρηση στο θέμα του φίλου, βάλε καμία φώτο να κε ταβλώσουμε sebastian! Μαύρο το πήρες ή κόκκινο;

Όπως έγραψα στην αρχή του θέματος φίλε mike 4 δεν θα βάλω φωτογραφίες. Προσπάθησα παλιά δυο-τρεις φορές από το κινητό και κάτι έκανα λάθος και δεν μου τις εμφάνιζε. Το Σάββατο θα έρθει ο ανιψιός μου να μου δείξε τον τρόπο.
Το Honda crf 300l βγαίνει μόνο σε κόκκινο χρώμα.

Sebastian1980
07/06/2021, 22:26
καλορίζικος και καλοτάξιδος :beer: χτύπησες μαζί και on off κρανάκι ?

Να σου πω την αλήθεια το σκεφτόμουν.
Απλά προτεραιότητα έχουν το προστατευτικό κινητήρα της Honda ( περίπου 150€) και μια σχάρα.
Έτσι ώστε όταν τελειώσω το στρωσιμο να μπορώ να παω κατευθείαν βουνό.

BabisStinson
08/06/2021, 06:19
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι, έχω κρατηθεί ήδη 1 φορά και δεν το χτύπησα, το Rally, τώρα με το 300αρι λιγοστεύουν και οι δικαιολογίες..
Πιστεύω είναι συνειδητή επιλογή οπότε θα το χαρείς και με το παραπάνω!

Sebastian1980
13/06/2021, 18:57
Έφτασα τα 250 χιλιόμετρα.
Με την δουλειά και τον κακό καιρό δεν είχα την ευκαιρία να κάνω περισσότερα.
Αφου ρυθμισα την ώρα και την φωτεινότητα του καντράν ευκολα , έκανα μια βόλτα των 80 χιλιομέτρων. Φυσικά με δυο στάσεις, γιατί η σέλα του crf είναι αρκετά σκληρή.
Στα 200 χιλιόμετρα έβαλα βενζίνη για να δώ αν ο μετρητής στην οθόνη που μου έγραφε 2.9 λίτρα/100 χιλιόμετρα είναι σωστός. Τελικά μετράει με μεγάλη ακρίβεια την κατανάλωση.
Το στρωσιμο γίνεται με max στροφές της 5.500 και ταχύτητα μέχρι 80-85.
Αν συνηθίσεις την ψηλή και σκληρή σέλα ( με την πρωτη ευκαιρία θα την κάνω πιο μαλακή) ο συμπλέκτης και οι ταχύτητες "βουτυρο" κάνουν την βόλτα ξεκούραστη.
Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι δυο φορές μου έσβησε ο κινητήρας εν κινήσει. Σε ξερογκαζια για αλλαγή από 4τη σε 3τη και πάλι σε ξερογκαζια από 3τη σε δευτερα. Δεν ξέρω τι έφταιγε.

doctoras
13/06/2021, 20:56
Μηπως την ξερογκαζια την κανεις οταν εχουν πεσει οι στροφες στο ρελαντι
Αυτο ειναι ενα σύμπτωμα των μονοκυλινδρων, αλλα δε το περιμένεις απο χοντα λειτουργία μοτερ που δεν εχει και υψηλή συμπίεση.
Μαθε αν ειναι υπαρκτό και στο 250cc. Χαμηλο ρελαντι,επαναπρογραμματισμος ecu,προβληματικό μπουζι καποιο απο τα υποψήφια

Sebastian1980
13/06/2021, 22:23
Κοίτα δυο φορές το έκανε και οι στροφές δεν ήταν στο ρελαντί. Αν το ξανακάνει θα το παω στην αντιπροσωπεία να το κοιτάξουν γιατί είναι επικίνδυνο. Φαντάσου να θέλω να κάνω μια προσπέραση και να μου σβήσει...
Σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια και την βενζίνη γιατί πριν 20 χιλιόμετρα είχα γεμίσει το ρεζερβουάρ.
Τι να πω, μακάρι να μην το ξανακάνει.
Και να πεις ότι το είχα αφήσει χωρίς σταγόνα βενζίνη.1,8 λίτρα είχε μέσα όταν το γέμισα.

karateo
14/06/2021, 08:08
Κλασσικό πρόβλημα στο SH300 του <2011
Όταν έκανε έπεφταν οι στροφές και ο συμπλέκτης έκοβε την κίνηση απο τη ρόδα έσβηνε. Ή και στο ρελαντί με μικρές ξερογκαζιές πάλι το ίδιο.


Στο δικό μου το είχε κάνει 2 φορές στα 65.000χλμ και έφταιγε η χάλια βενζίνη.
Νομίζω στα παλιά δεν το έφτιαξαν ποτέ με πολύ ταλαιπωρία στους ιδιοκτήτες.
Έφταναν στο σημείο να βγάζουν το διακόπτη με τη μίζα-φρένο για να μπορούν να το βάζουν μπροστά εν κινήσει!!!

Αρχικά γέμισε απο κάποιο σίγουρο βενζινάδικο και μήν αγχώνεσαι.

kordix
14/06/2021, 09:12
Καλορίζικό να το πάς στο χώμα να δείξει τις αρετές τους.
Τα άλογα και η δύναμη είναι μια χαρά για το χώμα.
Αυτοί που μπορούν να πάνε γρήγορα με μηχανάκια των 50 ίππων στο χώμα είναι λίγοι. Γι' αυτο οι υπόλοιποι οδηγούμε 250 κυβικά!

Οι υπολοιποι μαλλον δεν έχετε οδηγήσει χωμάτινα με 50 άλογα. :):a22:


Σοβαρά τώρα είναι εξαιρετική επιλογή το 300ρι. Πέρα από κούκλα είναι πολύ καλό για πολλές χρήσεις όπως τα XRάκια τον παλιό καλό καιρό.

Και χαίρομαι που επιτέλους οι εταιρείες άρχισαν να βγάζουν ξανά ον ΟΦ.

νεοσσός
14/06/2021, 09:59
Και χαίρομαι που επιτέλους οι εταιρείες άρχισαν να βγάζουν ξανά ον ΟΦ.
Αρκεί να είναι on/off με την έννοια του on road / off road, όχι on/off στον κινητήρα. :p

bros 650
14/06/2021, 17:16
Καλες βόλτες στα βουνά στα λαγκάδια και στις παραλίες.

Sebastian1980
14/06/2021, 19:10
Ευχαριστώ bros 650 , να σε καλά.
Σήμερα στα λίγα χιλιόμετρα που έκανα όλα καλά.
Έκανα και μια πατέντα με ένα κομμάτι ξυλο(μια κόντρα από το τιμόνι στα σωληνάκια) , μπάς και απομακρυνω τα σωληνακια φρενών και αισθητήρα abs από το καντράν. Φαίνεται ότι δουλευει. Γιατί ήταν σπαστικό να βλέπω το μισό.
Θα μου πεις ... στο βουνό το καντράν θα κοιτάς;.Ε, μέχρι να τελειώσει το στρωσιμο, να έχω με κάτι να ασχολουμαι.

doctoras
14/06/2021, 20:25
Ευχαριστώ bros 650 , να σε καλά.
Σήμερα στα λίγα χιλιόμετρα που έκανα όλα καλά.
Έκανα και μια πατέντα με ένα κομμάτι ξυλο(μια κόντρα από το τιμόνι στα σωληνάκια) , μπάς και απομακρυνω τα σωληνακια φρενών και αισθητήρα abs από το καντράν. Φαίνεται ότι δουλευει. Γιατί ήταν σπαστικό να βλέπω το μισό.
Θα μου πεις ... στο βουνό το καντράν θα κοιτάς;.Ε, μέχρι να τελειώσει το στρωσιμο, να έχω με κάτι να ασχολουμαι.

το σωληνάκι μπροστινού είναι χαρακτηριστική τεχνοτροπία όλων τον ψηλόφτερων ονοφ / εντουρο / ΜΧ θα έπρεπε να σε τιμά που γίνεσαι μέλος τους :wave2:

leftos
15/06/2021, 08:24
Δες μήπως μπορείς να το περάσεις μπροστά απο την μάσκα όπως έρχεται απο κάτω , υπάρχει περίπτωση να τρίβεται στην μάσκα οπότε έλεγξε το.

Sebastian1980
15/06/2021, 18:55
Δες μήπως μπορείς να το περάσεις μπροστά απο την μάσκα όπως έρχεται απο κάτω , υπάρχει περίπτωση να τρίβεται στην μάσκα οπότε έλεγξε το.

Φίλε leftos με το κομμάτι ξυλο που έβαλα για κόντρα το πρόβλημα λύθηκε. Επειδή το πλαστικό από τα σωληνάκια "έχει μνήμη" όπως φανταζόμουν πλέον έχει αλλάξει θέση και βλέπω όλο το καντράν.
Όταν το παρκαρω στην δουλειά βάζω την κόντρα με το ξυλο που έκανα. Το βγάζω μετά απο 8+ ώρες πριν ανέβω στο crf. Αυτό θα το κάνω για ακόμη 2-3 μέρες, έτσι ώστε να σιγουρευτώ ότι τα σωληνάκια θα κρατήσουν την θέση που θέλω να έχουν.
Τελικά η λύση ήταν πολυ απλή.

Sebastian1980
13/07/2021, 13:37
Έκανα το πρώτο σέρβις στα 1000 χιλιόμετρα.
Κόστος 28€.
Μπήκαν λαδάκια φρέσκα 10/30 Honda και αλλάξανε το φίλτρο λαδιού.
Ανέβασα την τελική στρωσιματος στα 90+.
Όσον αφορά τα χαζο σβησιματα που μου έκανε, τα κάνει σπάνια.
Μου φαίνεται ότι παρασεβάστηκα το crf στο στρωσιμο ή η βενζίνη μας είναι χάλι μαυρο.
Ακόμη μανίσια σχάρα δεν μπορώ να βρώ Ελλάδα.
(Από το crf 250 δεν ταιριάζει)
Για προστατευτικό κινητήρα Honda ούτε συζήτηση.
Μου φαίνεται θα κάνω ένα πρόχειρο προστατευτικό από πολυεστερα μέχρι να αποφασίσει η μαμά Honda να το φέρει Ελλάδα.
Κατανάλωση, κολλημένο το νούμερο στο καντράν στα 2.9l /100.

Vstrommer71
13/07/2021, 15:58
'Αντε μετά να μεγαλώσει το Χοντάκι σε κάτι πιο...εκλεκτό.
Το είδα από κοντά χτες.Όνειρο.
429464

o_gavros
13/07/2021, 16:33
Ρε συ Όλαφ Βεστρομερσον, πλλλακα μας κάνεις;
Που να πας με αυτή τη φλιδα που έχει για σέλα ο κατιμας;

Vstrommer71
13/07/2021, 16:57
Ρε συ Όλαφ Βεστρομερσον, πλλλακα μας κάνεις;
Που να πας με αυτή τη φλιδα που έχει για σέλα ο κατιμας;
Μετά από 35000 χλμ που είχα στην σέλλα ενός '08,να σου πώ...παντού!
Ελλάδα από άσφαλτο,Ελλάδα από χώματα και κοτρωνίδια,Βουλγαρία,Ρουμανία,με κάθε καιρό.
Είναι βέβαια για "αρχοντικούς" πωπούς,όχι για λινάτσες:lol:
Και το βάζω σαν αναβάθμιση γιατί από το χοντάκι των 130 κιλών και 30 αλόγων,πας στο ίδιο κόνσεπτ αλλά στα...75 άλογα με ελάχιστο παραπάνω βάρος και μηδαμινή διαφορά στην κατανάλωση.
ΟΚ,το Χόντα πιθανά θα κρατήσει ένα εκατομμύριο χιλιόμετρα,αλλά αν κατέβεις από το Χόντα και πάρεις μια βόλτα το 690 εγγυημένα δεν γυρνάς πίσω.
Πάντα μου άρεσαν τα ελαφριά μηχανάκια για χωμάτινα ταξίδια,μακριά από τα φορτηγά των 250 κιλών.
Το CRF ωραίο σαν ιδέα,θα ήταν πιο ενδιαφέρον με κάποιο δυνατό 450 μοτεράκι.

Sebastian1980
13/07/2021, 18:04
Θα προτιμούσα τα "τσακάλια" της ΚΤΜ να κάνουν μια αντιγραφή το 690 αλλά με το μοτέρ του 390.
Δεν είναι ανάγκη το πηρούνι να είναι 48αρη και ένα 43αρη όπως στο crf μια χαρά είναι.
Με 44 άλογα θα είναι ένα δυνατό dual sport μοντέλο.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την KTM σαν εταιρεία. Ενώ μπορεί με μια κίνηση, φτιάχνωντας ένα 390 τύπου crf να βγάλει από το χάρτη Honda και Kawasaki δεν το κάνει.
Επίσης σίγουρα, αν η KTM έβγαζε τέτοιο μοντέλο θα βλέπαμε στο μέλλον ένα crf 400-500.

Tallyban
13/07/2021, 18:07
Με αυτή τη ζέστη λάδι 10/30;

McGyver
13/07/2021, 18:10
θα βλέπαμε στο μέλλον ένα crf 400-500.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ :bawl:

https://hondanews.eu/eu/en/motorcycles/models/crf450l

Sebastian1980
13/07/2021, 18:14
Με αυτή τη ζέστη λάδι 10/30;
Αυτό λέει ο κατασκευαστής.

Sebastian1980
13/07/2021, 18:16
Το μέλλον είναι ήδη εδώ :bawl:

https://hondanews.eu/eu/en/motorcycles/models/crf450l

Αυτό είναι που θέλει αλλαγή λαδιών κάθε 1000 χιλιόμετρα;.

McGyver
13/07/2021, 18:22
Αυτό είναι που θέλει αλλαγή λαδιών κάθε 1000 χιλιόμετρα;.

Μα κολλάς κι εσύ σε κάτι λεπτομέρειες ρε παιδί μου...

thunder ace
14/07/2021, 03:46
Τουλαχιστον δεν ζηταει συνεργειο καθε 1000.

DrBig
14/07/2021, 05:13
Το καθε 1000 αναφερεται σε αγωνιστικη χρηση.

doctoras
14/07/2021, 06:43
τα crf250/300L είναι τέλεια για solo adve around the world, οικονομική, αξιόπιστη, ροπάτη, με τα χαμηλότερα πάγια τελη / ασφαλεια

το μονο θέμα (που δεν είναι καν θέμα) είναι η μακριά τελική μετάδοση(διορθώνεται με γρανάζι)

STF
15/07/2021, 07:56
Έκανα το πρώτο σέρβις στα 1000 χιλιόμετρα.
Κόστος 28€.
Μπήκαν λαδάκια φρέσκα 10/30 Honda και αλλάξανε το φίλτρο λαδιού.
Ανέβασα την τελική στρωσιματος στα 90+.
Όσον αφορά τα χαζο σβησιματα που μου έκανε, τα κάνει σπάνια.
Μου φαίνεται ότι παρασεβάστηκα το crf στο στρωσιμο ή η βενζίνη μας είναι χάλι μαυρο.
Ακόμη μανίσια σχάρα δεν μπορώ να βρώ Ελλάδα.
(Από το crf 250 δεν ταιριάζει)
Για προστατευτικό κινητήρα Honda ούτε συζήτηση.
Μου φαίνεται θα κάνω ένα πρόχειρο προστατευτικό από πολυεστερα μέχρι να αποφασίσει η μαμά Honda να το φέρει Ελλάδα.
Κατανάλωση, κολλημένο το νούμερο στο καντράν στα 2.9l /100.

Όσο περνάει ο καιρός θα εκτιμάς περισσότερο την επιλογή σου. Καλοτάξιδο σου εύχομαι και πολλές καλές οδηγικές στιγμές στα τοπία της χώρας μας. Αν το λέει η καρδιά σου γυρίζεις όλη την Ελλάδα με αυτό. Για αξεσουάρ κοιτά σε αγορές Ταϋλάνδης, ακόμη και με εκτελωνισμούς φθηνότερα σου έρχονται. Θα προσπαθήσω να μάθω λεπτομέρειες και θα επανέλθω.

Panos76
15/07/2021, 08:52
Για γνήσιο προστατευτικό κοιτάς 08P70-K1T-E50
Για γνήσια μπαγκαζιέρα 08ESY-K1T-TB38
Κλειαδαριά μπαγκαζιέρας 08L71-K1T-E10
Σχάρα 08L70-K1T-E10
Βάση σχάρας 08L70-MKK-D00

Sebastian1980
12/09/2021, 09:47
Φτάσαμε τα 2000 χιλιόμετρα.
Την Τετάρτη μετά απο αναμονή 2+ μηνών ο Δαβανοπουλος βρήκε σχάρα από Αθήνα μεριά που μπαίνει στο crf.
Έβαλα και μια μπαγκαζιέρα της givi 33 λίτρα και τώρα είμαι μια χαρά.
Κακά τα ψέματα παιδιά η βαλίτσα χρειάζεται. Για την τσάντα της δουλειάς, ψώνια, κράνος κτλ.
Τα χαζοσβησιματα που έκανε σταμάτησαν μόλις άρχισα να το ζεσταίνω το πρωι για 3-4 λεπτά.
Η κατανάλωση είναι στα 3-3,1 λίτρα/100. Με max ταχύτητα 90-100.
Τα λάστιχα θα τα αλλάξω οπωσδήποτε.
Πήρα μια λαχτάρα στις βροχές που είχαμε καθώς το λάστιχο με το τακουνι μπροστά μου γλυστρίσε για μια στιγμή. Παραλίγο να καρφωθώ στο μπροστινό αμάξι. Ουτε φρένο πρόλαβα να πατήσω ουτε τίποτα. Καλά που δεν είχα χαλαρά τα χέρια και απλά βγήκα από το δρόμο καβαλοντας το κράσπεδο. Πήγαινα με 20 χιλιόμετρα την ωρα και γλίστρησα.
Τα μανίσια λάστιχα θα τα κρατήσω για το καλοκαίρι και για το στεγνό μόνο δρόμο.
Σκέφτομαι να βάλω λάστιχο 70/30.
70 δρόμος/30 χώμα.
Άκουσα καλά λόγια για το Michelin Sirac.
Ξέρετε κανένα καλό λάστιχο να τα καταφέρνει στο βρεγμένο;.

azar41
12/09/2021, 09:59
Bridgestone tw 301 302, το μονο 50,50 που τα πηγαίνει καλά με το βρεγμένο

katsar
12/09/2021, 10:28
Καλημέρα.
Αν νιώθεις πως χρειάζεσαι λάστιχο που θα σου δίνει περισσότερη εμπιστοσύνη νομίζω πως πρέπει να δεις κάτι στο ον-οφ (περισσότερο ον) στυλ Pirelli Scorpion.
Σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τα τακουνάτα στην offroad χρήση και ίσως να μην σου ταιριάζουν καλά οπτικά στο κατσικάκι
αλλά προσωπικά σε εντουρακι (ΧΤ600) με ζάντες 21-17 ήμουν πολύ καλυμμένος στο θέμα άσφαλτος, πατούσα και χώμα εύκολους δασικούς ανοιχτούς χωματόδρομους.

edit Για τα sirac δεν έχω προσωπική άποψη αλλά τα metzeler tourance που μοιάζουν σχετικά στην χάραξη (όχι τα Next) ήταν αρκετά καλά αν και σχετικά σκληρά λάστιχα.Αργούσαν λίγο να ζεσταθούν αλλά πατούσαν χώμα και άντεχαν στις πέτρες καλύτερα.

Sebastian1980
12/09/2021, 11:40
Bridgestone tw 301 302, το μονο 50,50 που τα πηγαίνει καλά με το βρεγμένο

azar41 έχεις προσωπική εμπειρία από τα λάστιχα;.
Τα είχες φορεμένα στο CRM που είχες;.

Bowleno
12/09/2021, 12:44
Φτάσαμε τα 2000 χιλιόμετρα.
Την Τετάρτη μετά απο αναμονή 2+ μηνών ο Δαβανοπουλος βρήκε σχάρα από Αθήνα μεριά που μπαίνει στο crf.
Έβαλα και μια μπαγκαζιέρα της givi 33 λίτρα και τώρα είμαι μια χαρά.
Κακά τα ψέματα παιδιά η βαλίτσα χρειάζεται. Για την τσάντα της δουλειάς, ψώνια, κράνος κτλ.
Τα χαζοσβησιματα που έκανε σταμάτησαν μόλις άρχισα να το ζεσταίνω το πρωι για 3-4 λεπτά.
Η κατανάλωση είναι στα 3-3,1 λίτρα/100. Με max ταχύτητα 90-100.
Τα λάστιχα θα τα αλλάξω οπωσδήποτε.
Πήρα μια λαχτάρα στις βροχές που είχαμε καθώς το λάστιχο με το τακουνι μπροστά μου γλυστρίσε για μια στιγμή. Παραλίγο να καρφωθώ στο μπροστινό αμάξι. Ουτε φρένο πρόλαβα να πατήσω ουτε τίποτα. Καλά που δεν είχα χαλαρά τα χέρια και απλά βγήκα από το δρόμο καβαλοντας το κράσπεδο. Πήγαινα με 20 χιλιόμετρα την ωρα και γλίστρησα.
Τα μανίσια λάστιχα θα τα κρατήσω για το καλοκαίρι και για το στεγνό μόνο δρόμο.
Σκέφτομαι να βάλω λάστιχο 70/30.
70 δρόμος/30 χώμα.
Άκουσα καλά λόγια για το Michelin Sirac.
Ξέρετε κανένα καλό λάστιχο να τα καταφέρνει στο βρεγμένο;.

Εδώ Ελλάντα, που οι δρόμοι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι γυαλί, κανένα λάστιχο δεν τα καταφέρνει σε στεγνό πόσο μάλλον σε βρεγμένο.... Στο στραντα είχα βάλει πιρελι ντιαμπλο 2 φορές. Ήταν τα μόνα που δεν γλίστρησαν σχεδόν πουθενά

azar41
12/09/2021, 14:56
azar41 έχεις προσωπική εμπειρία από τα λάστιχα;.
Τα είχες φορεμένα στο CRM που είχες;.

Τώρα που άρχισαν οι βροχές το έβαλα ξανά μπροστά στο CRM που έχω και είναι μια χαρά,ζεσταίνετε αμέσως και κρατάει.
Μιλάμε για βρεγμένο και επαρχία πάντα!

Sebastian1980
13/09/2021, 19:57
Τώρα που άρχισαν οι βροχές το έβαλα ξανά μπροστά στο CRM που έχω και είναι μια χαρά,ζεσταίνετε αμέσως και κρατάει.
Μιλάμε για βρεγμένο και επαρχία πάντα!

Να σε καλά azar41.
Αυτά θα βάλω μάλλον.

kordix
14/09/2021, 07:51
Τώρα που άρχισαν οι βροχές το έβαλα ξανά μπροστά στο CRM που έχω και είναι μια χαρά,ζεσταίνετε αμέσως και κρατάει.
Μιλάμε για βρεγμένο και επαρχία πάντα!

Τα 301 302 πως τα πάνε στο βρεγμένο χώμα σε σχέση με ένα mt21 για παράδειγμα?

azar41
14/09/2021, 08:07
Είναι σαφώς χειρότερα και στη λάσπη θα μπουκώσουν,δεν μπορείς να τα έχεις όλα!
Γι αυτό το λόγο φοράω το 952 πίσω!