PDA

View Full Version : Δανειο για αγορα μοτο;;;



lammadin
13/12/2005, 18:35
Γεια χαρα παιδια....:wave2:

σε λιγες μερες παιρνω μοτο και εχω μπλεχτει με δανεια κλπ.

Αναρωτιομουν,γιατι να μην παω εγω σε μια τραπεζα και ζητησω τα λεφτα που θελω για την μηχανη ο ιδιος και μετα με το ρευστο στο χερι να παω οπου θελω και να κανω τα παζαρια μου;
Γιατι ολοι ή μαλλον οι περισοτεροι προτιμουν να πανε σε εναν μαντρα και κανει αυτος την αιτηση για το δανειο;δεν ειναι λιγο χαζο;
αφου ως γνωστον με το μαρουλι ζωντανο παντα εχεις πλεονεκτηματα του τυπου ;ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ,γρηγοροτερη εξυπηρετηση,δωρακια...

Μηπως ξερουν κατι που δεν ξερω εγω...;
Τι παιζει...;:confused:

Nik0s
13/12/2005, 18:39
Σαφώς και να πας να πάρεις τα χρήματα μόνος σου, από την τράπεζα.

Έτσι, και την κυριότητα της μηχανής θα έχεις, και θα ψάξεις με την ησυχία σου τα επιτόκια, τι σε βολεύει κτλ κτλ ώστε να διαλέξεις τράπεζα.

Μην περιμένεις όμως μεγάλη διαφορά στην αντιμετώπιση που θα έχεις από τον έμπορο. Και με χρηματοδότηση από αυτόν να την πάρεις, πάλι την άλλη μέρα η τράπεζα θα του δώσει τα χρήματα. Έτσι είναι πια η κατάσταση με τα δάνεια.

Πήγαινε χτύπα ένα προσωπικό δάνειο με τους όρους που σε βολεύουν και πάρε τη μηχανή με το ρευστό.

Happy Shopping ! :wave2:

bartlal
13/12/2005, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
Γεια χαρα παιδια....:wave2:

σε λιγες μερες παιρνω μοτο και εχω μπλεχτει με δανεια κλπ.

Αναρωτιομουν,γιατι να μην παω εγω σε μια τραπεζα και ζητησω τα λεφτα που θελω για την μηχανη ο ιδιος και μετα με το ρευστο στο χερι να παω οπου θελω και να κανω τα παζαρια μου;
Γιατι ολοι ή μαλλον οι περισοτεροι προτιμουν να πανε σε εναν μαντρα και κανει αυτος την αιτηση για το δανειο;δεν ειναι λιγο χαζο;
αφου ως γνωστον με το μαρουλι ζωντανο παντα εχεις πλεονεκτηματα του τυπου ;ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ,γρηγοροτερη εξυπηρετηση,δωρακια...

Μηπως ξερουν κατι που δεν ξερω εγω...;
Τι παιζει...;:confused:

αν ψαξεις λιγο εδω απο αλλους σχετικα με την εμπειρια τους με μαντρες και τραπεζες, θα δεις οτι δεν υπαρχουν και οι τεραστιες διαφορες στην τιμη. αν θυμαμαι καλα, υπαρχει μελος εδω μεσα που επερνε λιγοτερα δωρακια (!) απο τον εμπορο οταν ηταν με το κασερι στο χερι αντι της περιπτωσης με αποπληρωμη με δανειο. ο εμπορος ΕΧΕΙ και ΑΥΤΟΣ κομματι απο την πιτα του τοκου... :winka:
αλλα, οπως ειπε και ο Νικ0ς, καλυτερα να ψαξεις τα επιτοκια των τραπεζων, και να εχεις την κυριοτητα της μηχανης... :beer: :beer: :wave2:

α, και καλες (γιορτινες) αγορες!! :a013:

div400
13/12/2005, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Σαφώς και να πας να πάρεις τα χρήματα μόνος σου, από την τράπεζα.

Έτσι, και την κυριότητα της μηχανής θα έχεις, και θα ψάξεις με την ησυχία σου τα επιτόκια, τι σε βολεύει κτλ κτλ ώστε να διαλέξεις τράπεζα.

......

:a018: :a018: :a35: :a029: :a52: :a02: :a11: :a9:

H.A.Balafoutre
13/12/2005, 22:38
Κι εγώ με δάνειο το πήρα.

edit: Έδοσα και 50% προκαταβολή. Αλλά η αλήθεια είναι πως δεν το έψαξα και πολύ. Αν δηλαδή κέρδιζα 5-8ευρώ στην δόση? 200ευρώ στο 36άμηνο? Δεν είναι τέτοιες οι διαφορές ώστε να το ψάξω για να μην με κλέψουν. Η κυριότητα πάντως είναι δικιά μου όπως φαίνεται από την άδεια. Στο συμβόλαιο έχει παραπομπή πάντως. Ήξερα από που θα αγόραζα, ήξερα και το ποιόν του μαγαζατορα κι έτσι δεν ανυσηχούσα για το αν θα με κοροιδέψουν, ήταν και εξουσιοδοτημένη επίσημη αντιπροσωπία.

Το λάθος μου ήταν που πήγα να κάνω την αγορά Πάσχα. Η μηχανή ήταν ετοιμοπαράδοτη αλλά το κράνος δεν το έψαξα για να ζητήσω κάτι καλύτερο και με την δικαιολογία ότι οι μεταφορικές δεν κινούντε Πάσχα, βιαζόμουνα κιόλας εν μέσο περιόδου φόρτου εργασίας οπότε και δεν έκανα και πολλά παζάρια ή καλύτερη επιλογή σε κράνος.

Τελικά απότι ακούω από πολλούς ο χρόνος-timing-διάθεση είναι η αιτία για λάθος επιλογή. Να βιάζεσαι δηλαδή για μια κίνηση που την έψαχνες μήνες και όταν έρθει εκείνη η στιγμή να μπερδευτείς και να μην είσαι 100% συγκεντρομένος.

Καλοτάξιδη όποια και να πάρεις.