PDA

View Full Version : Μπορούμε να μετρήσουμε το overlap των βαλβίδων με εύκολο τρόπο;



doctor_john
10/06/2021, 10:23
Καλημέρα!

Υπάρχει τρόπος να μετρήσουμε έστω με μικρή απόκλιση, τις μοίρες σε κάθε στάδιο περιστροφής των εκκεντροφόρων
με δεμένο το μοτέρ σαν χομπίστες;
Μήπως αναφέρονται από το εργοστάσιο;

Μου ζήτησε ο μηχανικός εξατμίσεων τις μοίρες που είναι ταυτόχρονα ανοικτές οι βαλβίδες του er6n '10.

Έχω και ένα ζευγάρι εκκεντροφόρων εκτός του κινητήρα αν εξυπηρετεί.

Ευχαριστώ!

telegonos
10/06/2021, 11:01
Ενδεχομένως να αναφέρονται διάρκειες με έναρξη και λήξη στο service manual του μοντέλου. Εύκολα μπορείς να δεις αν έχουν τομή και πόση είναι.

Overlap είναι όταν μένουν ανοικτές οι βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής στον ΙΔΙΟ κύλινδρο.

Αν δεν αναφέρεται στο service manual, μπορείς να βγάλεις καπάκι κεφαλής, πλαινό καπάκι στροφαλοφόρου, και να δεις που ξεκινάνε να ακουμπάνε οι λοβοί στις θήκες και που τερματίζουν. Τις μοίρες τις μετράς με ειδικό εργαλείο που μοιάζει με μοιρογνωμόνιο ή με...μοιρογνωμόνιο, στον στροφαλοφόρο άξονα, και διαιρείς δια δύο αν θες να βρεις μοίρες εκκεντροφόρων. Μετράς γυρνώντας ΠΑΝΤΑ με την κανονική φορά περιστροφής, ΠΟΤΕ προς τα πίσω, ώστε να έχεις πάντα το ίδιο μπόσικο στο σύστημα μετάδοσης της κίνησης από τον στροφαλοφόρο στον εκκεντροφόρο.

Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν έναρξη και λήξη του ανοίγματος, στο 1mm άνοιγμα βαλβίδας, όχι με το που πατάει το αμύγδαλο στην καπελοτοθήκη.

Δεν είναι ιδιαίτερα ζορισμένος κινητήρας ο ER6, παίζει να μην έχει καθόλου overlap ή να έχει πολύ μικρό. Μεγάλα overlap συνήθως έχουν οι κινητήρες σχεδιασμένοι για μεγάλη ειδική απόδοση, σε ψηλές στροφές.

Γιατί ο μηχανικός ρωτάει εσένα, μια τέτοια πληροφορία, αποτελεί περίεργο. Δεν θα έπρεπε να το βρει αυτός;

doctor_john
10/06/2021, 11:13
Ψιλο χάρη μου κάνει, δεν είμαι και στα καλύτερα μου οικονομικά ;)

Απο όσα έχω διαβάσει έχουν σημαντικά μεγαλύτερο overlap σε σχέση με τους αντίστοιχους του versys.

Θα κοιτάξω ξανα στο service manual.

Ευχαριστώ!

υγ:

Valve Timing:
Intake:
Open 31° BTDC
Close 61° ABDC
Duration 272°

Exhaust:
Open 50° BBDC
Close 30° ATDC
Duration 260°

αυτά βρίσκω, μήπως βγαίνει με υπολογισμό;

sapila racing
10/06/2021, 11:23
Από εδω:
https://www.kawasakiversys.com/threads/versys-with-er6-performance.11442/page-2

Ο τυπος λεει οτι τα πήρε απο τα service manual

Ninja 650R/ER6:
Inlet- open 31° BTDC................Exhaust- open 50° BBDC
close 61° ABDC........................close 30° ATDC
duration 272°..........................duration 260°
cam height 36.6 +/- 0.057 mm... cam height 35.9 +/- 0.057 mm

Versys:
Inlet- open 25° BTDC................Exhaust- open 47° BBDC
close 54° ABDC........................close 25° ATDC
duration 260°..........................duration 252°
cam height 35.9 +/- 0.057 mm... cam height 35.4 +/- 0.057 mm


Μπορείς να το υπολογισεις ευκολα το overlap αν αυτα τα data ειναι οντως σωστα.

doctor_john
10/06/2021, 11:52
θα γελάσεις αλλά μέχρι στιγμής καταλαβαίνω το παρακάτω..

428692

o κ. Wallace (http://www.wallaceracing.com/calc-cam.php)δίνει τα παρακάτω:
Your cam has an overlap of 61 degrees and a Lobe Separation Angle of 102.50 degrees.

συμφωνεί με το καρτουνιστικο μυαλό μου αλλά όταν προσθέσω το LSA στον overlap calculator του ίδιου (http://www.wallaceracing.com/overlap-calc.php) δίνει:
Your cam has an Overlap of 62.00 Degrees

telegonos
10/06/2021, 12:17
Είμαι σε κινηση, μόλις πάω σπίτι θα στα υπολογίσω.

Υπόψιν στο σχέδιο σου ο κινητήρας είναι τετράχρονος άρα έχει Δύο περιστροφές και άρα δύο top dead centers και αντίστοιχα δύο bottom dead centers.

Οι βαλβίδες κάνουν το overlap στην μια περιστροφή μόνο (εξαγωγή κ εισαγωγή, σε συμπίεση κ εκτόνωση είναι κλειστές)

Εσύ το σχέδιο το έχεις κάνει σαν να μην έχει συμπίεση κ εκτονωση

toyar
10/06/2021, 12:25
61 μοιρες

doctor_john
10/06/2021, 12:33
το χώρισα μη σας μουρλάνω, να του πω 61.5 να μη σας πρήζω; :D

sapila racing
10/06/2021, 12:39
Να μωρε αστο 61,5 καλα ειναι. :bawl:

Αυτο θα βοηθησει να γινει και πιο κατανοητό το overlap.
https://mgispeedware.com/camshaft-calculator/

doctor_john
10/06/2021, 13:09
Έχει τόσο μεγάλη διαφορά μια μοίρα overlap για την εξάτμιση;
Νόμιζα ότι προσπαθεί να "κουρδίσει" κατά κάποιο τρόπο το μήκος των 2 πριν γίνουν 1( ή κάποιας γέφυρας; )
σε ένα εύρος που θα επιτρέπει το backpressure που χρειάζεται για να μην διαφεύγει μίγμα πριν την ανάφλεξη;
(ενώ δεν εμποδίζει ή βοηθά την εισροή αρχικά)

doctor_john
11/06/2021, 16:50
To calculator της MGI που έδωσε ο sapila δίνει 62° χωρίς να μου δίνει την δυνατότητα υποδιαίρεσης αρα 102° LSA (με 103° δίνει 60°)
Σκέφτομαι μήπως έτσι επαληθεύει το LSA των 102,5° του Wallace παρά το ότι η επαλήθευση του συμφωνεί με της MGΙ
και έτσι να πρέπει να χρησιμοποιήσω το 61°

Ο υπολογισμός έγινε με το μικρότερο δυνατό ύψος βαλβίδων (διαφορές σε εκατοστά της ίντσας πχ 1.4111" - 1,4413").


υγ: έκανα λάθος στην επαλήθευση του Wallace, έβαζα κόμμα αντί για τελεία.. 61° λοιπόν, η MGI δείχνει να επαληθεύει
ο toyar δεν αφήνει περιθώρια.. δε βαριέσαι, ζαριά το μηχανάκι :lol: