PDA

View Full Version : freewind



dimi96
10/06/2021, 13:33
Καλησπερα σε ολους! νεο μελος και νεος στον χωρο της μοτοσυκλετας.
Τον σεπτεμβρη του 2020 αγορα μεταχειρισμενη μια freewind με ζημια(δεν επαιρνε μπρος) και ο τοτε κατοχος λογω μετακομισης στο εξωτερικο δεν ειχε χρονο και λογο να ασχοληθει ωστε να βρει το προβλημα.
την πηρα και την πηγα σε μαστορα εμπιστοσυνης(του θειου μου πρωην κατοχος freewind) και αφου ρυθμισε τα καρμπυλατερ και τα καθαρισε και αλλαξε τσιμουχακια και τετοια,εκανε και μια κολληση σε ρωγμη στο ψευτοκαπακο που ειχε ηταν ετοιμη.Τα χιλιομετρα τοτε ηταν 75.000...με τον καιρο αλλαξα αλυσιδογραναζα μονος μ εβαλα καινουρια λαδια φιλτρο λαδιου μονος μ παλι(castrol power 10-40 μαλλον επρεπε να βαλω 15-50) καποια μικρα μαζεματακια σε μικροπραγματα.Το μηχανακι δεν ειχε ατερμονα κοντερ και βρηκα εναν μτχ στα 70 ευρω και τον εβαλα και αυτον... οταν το περασα κτεο τις προαλλες στις παρατηρησεις του κτεο ελεγε οτι το μηχανακι δεν ειχε ατερμονα κοντερ απο το 2013 μεχρι το 2017...εγω τον εβαλα τον οκτωμβρη του 2020 και μεχρι τωρα γραφει 76.000 χλμ. Δεν εχω κανει καθολου χλμ και λογω καραντινας. Γενικα το μηχανακι απο τοτε που το πηρα κανει ενα σκορτσαρισμα εκνευριστικο θα ελεγα σε ολες τις ταχυτητες στις χαμηλες στροφες μετα τις 3500 το σταματαει.Μονο μια φορα ετυχε να μην παιρνει μπρος με τιποτα και μετα απο πολυ ωρα που καταφερα και το εβαλα μπρος σταματησε για 2χλμ περιπου να κανει το σκορτσαρισμα στις χαμηλες. Δεν εχει ξανατυχει να γινει αυτο.
Πριν λιγες μερες ενας φιλος μου πηγε το μηχανακι του σε εναν μαστορα που παει να του φτιαξει κατι που ηθελε και μου ειπε οτι στο δικο μου κατι χτυπαει και μαλλον ειναι τα ρουλεμαν καμπανας η η ιδια η καμπανα. πραγαματι κανει εναν ηχο και μολις συμπλεκταρω τον σταματαει μολις αφηνω συμπλεκτη τον κανει παλι. μου ειπε δεν αξιζει να ανοιξεις μοτερ και τα σχετικα και οτι απλα αν αυξηθει ο ηχος του χτυπηματος να το σβησω και να το αφησω. οταν του ειπα για τον ατερμονα οτι δεν ειχε για αρκετα χρονια μου ειπε οτι μπορει να εχει και 200.000 χλμ..
Θα παρακαλουσα καποιος κατοχος του μοντελου να με βοηθησει και να που πει την γνωμη του και αν γινεται και σε αυτον το σκορτσαρισμα στις χαμηλες και αν ο ηχος που κανει,ειναι οκ και το κανουν ετσι και αλλιως τα μηχανακια αυτα.
Σας ευχαριστω πολυ.