PDA

View Full Version : Suzuki FX125 - light φρεσκαρισμα



motojojo
10/06/2021, 22:39
Το μηχανακι αυτό ανήκει στον αδερφό μου και αποφάσισε να το φρεσκάρει/ανανεώσει σε μορφή πρότζεκτ. Πρακτικά λύσιμο-καθάρισμα-δέσιμο δηλ. Κατέβασμα μοτέρ για την ωρα δεν προβλέπεται αν και δεν πρέπει να είναι κάτι δύσκολο (όχι άνοιγμα).

Η πρώτη κρυάδα ήρθε με την εμφάνιση των πρώτων σκουριών στο σασι, επιφανειακές προφανώς. Πρώτη εκτιμηση ήταν να διορθωθούν τοπικά. Θα ρώταγα για τιπς και λεπτομέρειες αν δεν εμφανίζονταν κάτι χειρότερο...

Και η δευτερη κρυάδα ήρθε από το ψαλίδι. Ράγισε! Στην αριστερή πλευρά, κοντά στον άξονα που το κρατάει στο σασί έχει ένα διαμπερές ράγισμα από κάτω προς τα πάνω κοντά στα 2/3 της πλευράς.
Είναι απορίας άξιο πως δεν έσπασε το ψαλίδι εν κινήσει.

Η πιο προφανής σκέψη είναι φυσικά....αντικατάσταση. Έστω σαν εναλλακτική, υπάρχει πιθανότητα επισκευής? Αξίζει να επισκευαστεί ή είναι δυνατό/προτιμότερο να φτιαχτεί νέο?
Δεδομένου της σπανιοτητας το παπίου δεν ξέρω πόσο εύκολο και με τι κοστος είναι να βρεθεί ψαλίδι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, βλέπω έχει ψωμί η δουλεια...

ΓιώργοςΤΤ
10/06/2021, 22:47
Αφού θα λυθεί όλο, καλό είναι να γίνουν τα παρακάτω:

1) Πηγαίνεις ψαλίδι, πάνω στον σκελετό και τον άξονα της πίσω ρόδας περασμένο, για κόλλημα. Λες τον μάστορα να βάλει έξτρα υλικό στο σημείο ώστε να το ενισχύσει για να μην κοπεί ξανά ποτέ.

2) αφού κολληθεί το ψαλίδι, το αφαιρείτε από τον σκελετό και τα πηγαίνετε πακέτο για ηλεκτροστατική βαφή που είναι με διαφορά να καλύτερη σε σκελετούς και ψαλίδια.

3) Μέχρι να γίνουν αυτά, κάνετε ένα καλό σέρβις το μοτέρ, δηλαδή έλεγχο στα δισκάκια, ρύθμιση σε βαλβίδες κλπ. Ιδανικά, πριν το λύσετε, μετρήσετε την συμπίεση ώστε αν είναι στο όριο να κάνετε μια επισκευή σοβαρή ώστε να κρατήσει.

Καλές δουλειές!

doctor_john
10/06/2021, 23:14
Ενίσχυση με το γέμισμα σε ένα επίπεδο είναι λίγο επισφαλές.
Να το χρησιμοποιούσαμε σαν αντηρίδα θα είχε περισσότερο νόημα.

Λόγο του ότι βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο 50-60ε νομίζω δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.
Αν πεις ότι τελειώνει ο κόσμος, σταματάς την διάρρηξη με τρύπα, ποντάρεις ανα διαστήματα και του φοράς
ανοικτό Π φέτα από στρατζαριστό απο κάτω, ράβοντας στις γωνίες και τις κάθετες πλευρές μόνο στα πλαϊνά.
Αν ράψεις και από κάτω, πέρα του ότι το μήκος του δεν δικαιολογεί την ταλαιπωρία του υλικού, το νερό που
θα μπει θα μένει εκεί.

και πάλι μην ασχοληθείτε, αλλαγή και μην κάνετε πετάγματα.

katsar
11/06/2021, 05:44
Άλλαξε το!!!!

sapila racing
11/06/2021, 07:55
Το μηχανακι αυτό ανήκει στον αδερφό μου και αποφάσισε να το φρεσκάρει/ανανεώσει σε μορφή πρότζεκτ. Πρακτικά λύσιμο-καθάρισμα-δέσιμο δηλ. Κατέβασμα μοτέρ για την ωρα δεν προβλέπεται αν και δεν πρέπει να είναι κάτι δύσκολο (όχι άνοιγμα).

Η πρώτη κρυάδα ήρθε με την εμφάνιση των πρώτων σκουριών στο σασι, επιφανειακές προφανώς. Πρώτη εκτιμηση ήταν να διορθωθούν τοπικά. Θα ρώταγα για τιπς και λεπτομέρειες αν δεν εμφανίζονταν κάτι χειρότερο...

Και η δευτερη κρυάδα ήρθε από το ψαλίδι. Ράγισε! Στην αριστερή πλευρά, κοντά στον άξονα που το κρατάει στο σασί έχει ένα διαμπερές ράγισμα από κάτω προς τα πάνω κοντά στα 2/3 της πλευράς.
Είναι απορίας άξιο πως δεν έσπασε το ψαλίδι εν κινήσει.

Η πιο προφανής σκέψη είναι φυσικά....αντικατάσταση. Έστω σαν εναλλακτική, υπάρχει πιθανότητα επισκευής? Αξίζει να επισκευαστεί ή είναι δυνατό/προτιμότερο να φτιαχτεί νέο?
Δεδομένου της σπανιοτητας το παπίου δεν ξέρω πόσο εύκολο και με τι κοστος είναι να βρεθεί ψαλίδι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, βλέπω έχει ψωμί η δουλεια...

Eυτυχως που εν εσπασε οσο το καβάλαγε!
Δεν θα ασχολιόμουν καθολου μκε αυτο το ψαλίδι, εκτός κι αν δεν βρίσκεις μεταχειρισμένο πουθενα η αν ηταν πανακριβο.

motojojo
11/06/2021, 08:16
Καλημέρα κι ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Φυσικά η πρώτη λύση είναι η αντικατάσταση. Για επισκευή ρώτησα μόνο για το ενδεχόμενο να μη βρίσκεται μτχ και ο καθένας να ζητάει ότι θέλει, δεδομένου ότι το παπί είναι ήδη σπάνιο άρα και τα όποια ανταλλακτικά δυσεύρετα.

Κατασκευή νέου υφίσταται? Όλοι αυτοί οι ντραγκστεράδες/κοντράκιδες που βαζουν μακρύτερα ψαλίδια πως/που τα φτιαχνουν? Λέω μήηηηπως αξίζει μια σκεψη και αυτή η επιλογή, ΑΝ μπορεί να υφίσταται και ΑΝ το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο.

doctor_john
11/06/2021, 08:31
Υπάρχουν πολλά ψαλίδια στο car και σε ανταλακτικέρ ;)

Να φτιάξεις ένα με το μισό του βάρος, πιο άκαμπτο και πιο εύθραυστο γιατί; φαντάζομαι κάτι κοντά στα 230-300..

Παπί είναι.. ας πάρει ένα 250 να το κάνει agusta.. σχεδόν τα ίδια έξοδα έχουν.

Panos76
11/06/2021, 10:22
Ό,τι λέει ο Doc, με 60-80€ το ελέγχεις, το αγοράζεις και ξενοιάζεις.

Λατρεμένο παπί, ο διάολος μέσα του!

motojojo
11/06/2021, 11:24
Όντως υπαρχουν car, με μια προχειρη αναζήτηση βρήκα καποια. Έχει σταμπαρει και αυτός ορισμένα, θα ξεκινήσει σύντομα τα τηλέφωνα.

Έλεγχος βέβαια δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει, σε αντιπαράθεση με το παλιό?

Μπορεί να γίνει κάτι ώστε να αποτρέψει πιθανό ράγισμα ή ανάλογη ζημιά στο μέλλον? Γιατι και τα μτχ ποτε δεν ξέρεις ποσο καταπονημένα μπορεί να είναι!

doctor_john
11/06/2021, 11:28
να μην κάνει πετάγματα με το παπί παίζει; :p

Panos76
11/06/2021, 11:36
να μην κάνει πετάγματα με το παπί παίζει; :p

Με το συγκεκριμένο παπί; Ακατόρθωτο._

Οπτικός έλεγχος και ίσως σε κάποιον μάστορα, έστω και μετά την αγορά.

motojojo
11/06/2021, 11:37
:bawl:

Δεν τον έχω για τρελό κάγκουρα αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά! :rolleyes:


εντιτ, τι εννοειτε πετάγματα? Άλματα και σουζες?
Σουζες δεν κάνει, μπορώ να το πω με καποια σιγουρια.

doctor_john
11/06/2021, 12:21
δεν σπάει με σούζες το ψαλίδι, με το άλλο λέμε.. :a30:

GrDreamer
11/06/2021, 16:39
Με παντηλίκια κόβεται εκεί που έχει κοπεί του αδερφού σου. Ο δικός μου ο αδερφός(πριν 15 χρόνια) είχε αλλάξει 2 με κόστος 180€ το καινούριο