PDA

View Full Version : Plier wrench



GEORGIOS
10/06/2021, 20:32
Κάποιοι εδώ έχουν γράψει πολύ καλά λόγια για αυτά τα εργαλεία της Knipex.
Μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως το κλασικό γαλλικό κλειδί (κάβουρα);
Τι είναι προτιμότερο να έχεις στα εργαλεία σου όταν υπάρχει περιορισμός βάρους και όγκου, ένα γαλλικό ή ένα τέτοιο;


428695

bros400pgm
10/06/2021, 21:05
Κάποιοι εδώ έχουν γράψει πολύ καλά λόγια για αυτά τα εργαλεία της Knipex.
Μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως το κλασικό γαλλικό κλειδί (κάβουρα);
Τι είναι προτιμότερο να έχεις στα εργαλεία σου όταν υπάρχει περιορισμός βάρους και όγκου, ένα γαλλικό ή ένα τέτοιο;


428695

Δεν μπορώ να σκεφτώ μια περίπτωση που να μην μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά. Την χρησιμοποιώ πολύ στην δουλειά και έχει αντικαταστήσει το γαλλικό σε όλες τις περιπτώσεις. Μάλιστα έχω και 2η, με χερούλια που κάνουν γωνία για μαην βρίσκουν τα χέρια μεταξύ τους κατά το σφίξιμο με κόντρα.

Edit: ίσως σε κάποιο άνοιγμα να μην βολεύει γιατί πιάνει σε γωνία.

JNP
11/06/2021, 01:30
[QUOTE=GEORGIOS;3100933]Κάποιοι εδώ έχουν γράψει πολύ καλά λόγια για αυτά τα εργαλεία της Knipex.
Μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως το κλασικό γαλλικό κλειδί (κάβουρα);
Τι είναι προτιμότερο να έχεις στα εργαλεία σου όταν υπάρχει περιορισμός βάρους και όγκου, ένα γαλλικό ή ένα τέτοιο;

Προφανώς εννοείς γαλλικό κλειδι με παράλληλες σιαγονες. Ο κάβουρας έχει δοντια για να πιάνει σωλήνες.

daz
11/06/2021, 16:37
Κάποιοι εδώ έχουν γράψει πολύ καλά λόγια για αυτά τα εργαλεία της Knipex.
Μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως το κλασικό γαλλικό κλειδί (κάβουρα);
Τι είναι προτιμότερο να έχεις στα εργαλεία σου όταν υπάρχει περιορισμός βάρους και όγκου, ένα γαλλικό ή ένα τέτοιο;


428695

Σε κάποιες περιπώσεις δε βολεύει διότι σε σχέση με γαλλικό κλειδί, το άνοιγμα που έχουν οι λαβές του κνιπεχ είναι πολύ μεγαλύτερο.

Δλδ κάνει λιγότερες δουλειές αλλά όσες κάνει, τις κάνει γρηγορότερα, ευκολότερα, καλύτερα απ' το γαλλικό.

Ο κάβουρας είναι άλλο έργαλείο.

GEORGIOS
11/06/2021, 17:43
Κάβουρα μου το έμαθαν και κάβουρα το λένε οι γύρω μου. Μετά έμαθα ότι το λένε επίσημα γαλλικό. :lol:
Του υδραυλικού τον λένε σωληνοκάβουρα.

psomaras
11/06/2021, 18:05
Κάβουρα μου το έμαθαν και κάβουρα το λένε οι γύρω μου. Μετά έμαθα ότι το λένε επίσημα γαλλικό. :lol:
Του υδραυλικού τον λένε σωληνοκάβουρα.

Εγώ το ξέρω σαν παπαγαλακι

karellen
11/06/2021, 18:33
Παπαγαλάκι είναι,το γαλλικό κλειδί είναι αυτό
428766
Επίσης το παπαγαλάκι του υδραυλικού έχει βίδα ρύθμισης στο ένα μπράτσο και λέγεται γκαζοτανάλια.
428767
Ο κάβουρας είναι άλλο.

GEORGIOS
11/06/2021, 19:30
Επίσης το παπαγαλάκι του υδραυλικού έχει βίδα ρύθμισης στο ένα μπράτσο και λέγεται γκαζοτανάλια.


Όλοι οι υδραυλικοί που ξέρω, αυτό με την βίδα ρύθμισης το λένε τσιμπίδα.

JNP
11/06/2021, 19:33
428768
Σωληνοκαβουρας! Επιτέλους φως! :D
Για σιδεροσωληνες, καταχρηστικά σφιγγεις και εξάγωνα ορειχαλκινα εξαρτήματα αν έχουν ήδη ταλαιπωρηθεί.