PDA

View Full Version : Κατασκευή εξάτμισης σε cm 400



spiros1973
14/06/2021, 07:06
Για σας πάω για την τελική ευθεία να τελειώσω με την εξάτμιση και θέλω να ρωτήσω το εξής μπορεί να κατασκευαστεί ένα τελικό που να μπαίνει από κάτω εκεί που έχει το βαρελάκι οστε να μην βγαίνει καθόλου πίσω και να σταματήσει εκεί .και επίσης να μην κάνει και θόρυβο οπός βγαίνουν τώρα οι καινούργιες μηχανές ;

Bowleno
14/06/2021, 07:53
Τόση κοντή; Θα σου κάνει σκασίματα και παίζει σοβαρό ενδεχόμενο να κάψει βαλβίδες.
Υπάρχει λόγος που έχουν αυτό το μήκος....

karellen
14/06/2021, 07:53
Μπορείς να κοιτάξεις έτοιμες λύσεις από άλλα πιο σύγχρονα μηχανάκια,γιατί να κατασκευαστεί εκ νέου είναι τεχνικά δύσκολο,δεν είναι τυχαίο το 'μακρυνάρι' της μαμάς,εξυπηρετεί ένα σκοπό.
Επίσης πρέπει να δεις αν σε παίρνει χωροταξικά να στριμώξεις καζανάκι και τελικό στην κάτω μεριά,μήπως βρίσκει με το παραμικρό στο δρόμο.

doctor_john
14/06/2021, 08:06
Καλημέρα!
Μπορεί δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
Έχε υπόψιν όμως μερικά πράγματα πάνω σε αυτό:

α) χρειάζεται να αναπτύξεις το ίδιο μήκος των σωλήνων εξαγωγής με το μήκος που έχει τώρα.
Δηλαδή θα πρέπει να "προστεθούν" περίπου 50cm στις κούρμπες μετά την κεφαλή.

β) Το ύψος των νερών που αντέχεις να περάσει τώρα θα μειωθεί λόγο θέσης του τελικού.

γ) Το στυλ της εξάτμισης που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση με την μοτό, με την περίοδο που αυτή δημιουργήθηκε ή με τα "cafe racer" κ.λπ.

Bowleno
14/06/2021, 08:31
Μήπως να το άφηνες στην ησυχία του; Και την τσέπη γεμάτη και το μοτέρ χαρούμενο θα έχεις....

spiros1973
14/06/2021, 16:28
Πέρασα σήμερα όπως τελείωσα την δουλειά από εξατμισα και μου είπε ότι μπορούμε να βάλουμε το καζανάκι το δικό της και μετά να πάρω δύο τελικά κοντά όπως τα θέλω και να μου τα προσαρμόσει αυτός όμορφα βρήκα δύο της apibo και τα παραγγειλα θα βάλω φωτό όταν τα παραλάβω

spiros1973
15/06/2021, 20:53
δυο απο αυτα παραγγηλα 428828

doctor_john
15/06/2021, 21:35
πλάκα κάνεις;!

παίζει να ακούγεται καλά αλλά φίλε Σπύρο, μεγάλη διαφορά στο στυλ τους..

doctoras
16/06/2021, 09:03
εγώ ξέρεις με τι θα έπαιζα στο μηχανάκι σου? με τις αναρτήσεις.
τα πίσω έχουν μικρες διαδρομές για την εξέλιξη στο σήμερα, θα ψαχνόμουν να ταιριάξω κάτι λίγο μακρύτερο, απο ανάλογο μοντέλο, ενώ μπροστά που ειναι πιο εύκολα τα πράγματα θα κοιτούσα για αφτερμαρκετ ελατήριο / νέα λάδια / φλάτζες / τάπες προφόρτισης

spiros1973
01/07/2021, 07:27
ετημη η μπουμπου 429227 ξανατοποθετηθηκε το μαμα καζανακι και μπηκαν τα τελικα

Bowleno
01/07/2021, 07:46
ετημη η μπουμπου 429227 ξανατοποθετηθηκε το μαμα καζανακι και μπηκαν τα τελικα

Από θόρυβο πως τα πάει;

sapila racing
01/07/2021, 08:06
Απο εμφανιση ειναι τελείως αταιριαστα αυτα τα τελικα σε αυτη την μοτοσυκλέτα για το δικό μου μάτι.
Αφού εσενα σου αρεσουν βεβαια δεν μας πεφτει λόγος.
Ομως ειναι και πολύ κοντά και κατα συνέπεια το μηχανακι δεν θα δουλευει σωστα.

doctor_john
01/07/2021, 08:15
Από θόρυβο πως τα πάει;

Ως θόρυβος, σε καθημερινή χρήση, αναφέρεται συνήθως οποιοσδήποτε ανεπιθύμητος ήχος.
Ο θόρυβος εμφανίζεται ως ένα ποσοστό σε όλα τα φυσικά φαινόμενα, με την έννοια του ανεπιθύμητου στοιχείου σε αυτά.
Ο θόρυβος είναι έννοια σχετική ή και υποκειμενική, καθώς το ίδιο γεγονός (π.χ. ένας συγκεκριμένος ήχος) άλλοτε θεωρείται θόρυβος και άλλοτε είναι επιθυμητός.

Bowleno
01/07/2021, 08:34
Απο εμφανιση ειναι τελείως αταιριαστα αυτα τα τελικα σε αυτη την μοτοσυκλέτα για το δικό μου μάτι.
Αφού εσενα σου αρεσουν βεβαια δεν μας πεφτει λόγος.
Ομως ειναι και πολύ κοντά και κατα συνέπεια το μηχανακι δεν θα δουλευει σωστα.

Του το έγραψα πιο πάνω πριν βγει να ψάξει αλλά δεν....:(

telegonos
01/07/2021, 09:48
Εκτός θορύβου&κακής λειτουργίας, εκεί που είναι οι εξόδοι των καυσαερίων, ενδέχεται ο/η συνεπιβάτης να μυρίζουν καυσαέριο μετά από βόλτα τα ρούχα του (και να το εισπνέει σε σοβαρό βαθμό επίσης).

borgiriadis1
01/07/2021, 17:01
Απο εμφανιση ειναι τελείως αταιριαστα αυτα τα τελικα σε αυτη την μοτοσυκλέτα για το δικό μου μάτι.
Αφού εσενα σου αρεσουν βεβαια δεν μας πεφτει λόγος.
Ομως ειναι και πολύ κοντά και κατα συνέπεια το μηχανακι δεν θα δουλευει σωστα.

Τελείως άσχετο αυτό που θα ρωτήσω (και πάλι).
Περαν του αισθητικού θέματος που κ εμένα προσωπικά δεν μ αρέσει (γούστα είναι αυτά όμως).
Το τελικό εάν είναι όντως για τα κυβικα της μηχανής και έχει τις κατάλληλες διαμέτρους τι διαφορά θα κάνει στην λειτουργία του κινητήρα?
Τι θέλω να πω
Και σε άλλες μηχανές έχω δει να αλλάζει πολύ το μέγεθος του-των τελικών και η λειτουργία της να είναι ακριβώς η ίδια με πριν.
Όπως έχω δει από διπλές εξιτμησεις να γίνονται 1 με ακριβώς πάλι τις ίδιες λειτουργίες.
Άρα το μέγεθος τι ρόλο βαράει?
(Να σημειώσω και το εξής. Δεν αναφερόμαστε σε κάποιο μηχανάκι επιδοσεων που αλλάζεις μια παράμετρο και αλλάζουν άλλες 100 με αποτέλεσμα λανθασμένη λειτουργεία.)

spiros1973
01/07/2021, 20:14
λιπον απο θορηβο ειναι τελιο για τα γουστα μου στης χαμηλες εχει εναν βαθυ ορεο σαν αμερικανικη τσοπερ και στης ψηλες δεν την ακουω γιατι ο θορηβος απο τον αερα ειναι περησοτερος τουλαχηστον στα δικα μου αυτια . τωρα για λητουργια κινητιρα μια χαρα δεν καταλαβενω διαφορα αλοστε δεν ξεπερναω τα 60 μαξ 70 χλμ την ωρα και αυτο για πολυ λιγο ετσι κιαλιος δεν τρεχω μου αρεσει να ακουω την μηχανη να δουλευει χαλαρα