PDA

View Full Version : Χρήσιμα βοηθητικά εργαλεία και υλικά



GEORGIOS
17/06/2021, 21:10
Αυτό το νήμα είναι για διάφορα φτηνά εργαλειάκια και υλικά κυρίως από Κίνα, που θα είναι χρήσιμα για οποιονδήποτε ασχολείται με επισκευές κατασκευές.

GEORGIOS
17/06/2021, 21:19
Είδα ότι υπάρχει μια κόλλα που κάνει την δουλειά της ηλεκτροπόντας, για να κολλήσεις ένα αγωγό πάνω σε ανοξείδωτη επιφάνεια.
Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;
Εγώ σήμερα το παράγγειλα και θα πω τις εντυπώσεις μου σε κανά δυό μήνες που θα το παραλάβω.

https://www.aliexpress.com/item/1005002789609863.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.154d3959aPkiEF&algo_pvid=bb9d612f-a088-480e-8619-0b66616def79&algo_exp_id=bb9d612f-a088-480e-8619-0b66616def79-4

428848

OldMan
18/06/2021, 14:29
Υγρο "καλαϊ" ειναι και η ποιοτητα της συνδεσης εξαρταται απο την καθαροτητα της επιφανειας..;)

Υ.Γ.
Με ΤΠΤ δεν θα το χρησιμοποιούσα σε κολλησεις που δεχονται κραδασμους..

karellen
18/06/2021, 15:38
Υγρο "καλαϊ" ειναι και η ποιοτητα της συνδεσης εξαρταται απο την καθαροτητα της επιφανειας..;)

Υ.Γ.
Με ΤΠΤ δεν θα το χρησιμοποιούσα σε κολλησεις που δεχονται κραδασμους..

Για ποιο λόγο να το προτιμήσει κάποιος έναντι του παραδοσιακού (εκτός φυσικά από την ανάγκη κολλητηριού)?
Μήπως για να αποφεύγεις τις υψηλές θερμοκρασίες,πχ σε ευαίσθητες μπαταρίες-κέρμα?

daz
18/06/2021, 15:40
Τα θέματα χωρίς συγκεκριμένο αντικείμενο, συνήθως καίγονται γρήγορα.

Μη το καταστρέψετε το θέμα βάζοντας τα πάντα όλα, εδώ μέσα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/06/2021, 00:52
Για ποιο λόγο να το προτιμήσει κάποιος έναντι του παραδοσιακού (εκτός φυσικά από την ανάγκη κολλητηριού)?
Μήπως για να αποφεύγεις τις υψηλές θερμοκρασίες,πχ σε ευαίσθητες μπαταρίες-κέρμα?

Μήπως σε περίπτωση που δεν μπορεί να έχει ηλεκτρικό ρεύμα?

daz
19/06/2021, 09:37
Μήπως σε περίπτωση που δεν μπορεί να έχει ηλεκτρικό ρεύμα?

Ε δεν είναι και απ' τις εργασίες που γίνονται στο ποδάρι σε υπαίθριο χώρο.

karellen
19/06/2021, 09:44
Μήπως σε περίπτωση που δεν μπορεί να έχει ηλεκτρικό ρεύμα?

Μπα,υπάρχουν άλλωστε κολλητήρια επαναφορτιζόμενα αλλά και με υγραέριο.

Bowleno
19/06/2021, 09:57
Υπάρχουν περιπτώσεις όπου δεν μπορεί να μπει καλάι, όπως συστοιχία μπαταριών.
Θα το χρησιμοποιούσα σε μπαταρία για λάπτοπ π χ. Αλλά όχι για δραπανοκατσάβιδο.
Είναι η φτηνή (και αρκετά μη αξιόπιστη) λύση όταν δεν παίζουν φράγκα για ηλεκτροπόντα

kouk
19/06/2021, 10:56
Έχουν βγάλει κινεζομαγαζα ηλεκτροποντες αρκετά φθηνές. Έχω προμηθευτεί μια και είναι άψογη. Μπαταρίες τα πάντα όλα. Έπρεπε να είχα πάρει νωριτερα

GEORGIOS
19/06/2021, 12:20
Τα θέματα χωρίς συγκεκριμένο αντικείμενο, συνήθως καίγονται γρήγορα.

Μη το καταστρέψετε το θέμα βάζοντας τα πάντα όλα, εδώ μέσα.

Αν δεν σε πειράζει εσένα να ανοίγω για κάθε δευτερεύον εργαλειάκι ή υλικό χωριστό θέμα, άλλαξε τον τίτλο σε <Υγρό Καλάι>, ή στο πιό γενικό <Κόλληση ηλεκτρικών καλωδίων> και σβήσε και αυτό και το εισαγωγικό ποστ.
Μην φωνάζεις όμως μετά που θα ανοίξω 50 νήματα για διάφορα παπαριλίκια. :lol:

νεοσσός
19/06/2021, 14:13
Έχουν βγάλει κινεζομαγαζα ηλεκτροποντες αρκετά φθηνές. Έχω προμηθευτεί μια και είναι άψογη. Μπαταρίες τα πάντα όλα. Έπρεπε να είχα πάρει νωριτερα
Link or it didn't happen. :p

Με ενδιαφέρει αυτό.

daz
19/06/2021, 15:05
Αν δεν σε πειράζει εσένα να ανοίγω για κάθε δευτερεύον εργαλειάκι ή υλικό χωριστό θέμα, άλλαξε τον τίτλο σε <Υγρό Καλάι>, ή στο πιό γενικό <Κόλληση ηλεκτρικών καλωδίων> και σβήσε και αυτό και το εισαγωγικό ποστ.
Μην φωνάζεις όμως μετά που θα ανοίξω 50 νήματα για διάφορα παπαριλίκια. :lol:

Το αφήνω να δω πως θα πάει και βλέπουμε. Αν όταν συζητούσαμε για ηλεκτροπόντες δε το κάναμε μέσα σε άλλο θρεντ, αυτή την κόλλα θα μπορούσες να την βάλεις στο θρεντ με τις ηλεκτροπόντες. Αλλά και να άνοιγες ξεχωριστό θρεντ πάλι δε θα με πείραζε. Τώρα όλες οι πληροφορίες για την κόλληση επαφών σε μπαταρίες, είναι μέσα σε άλλα θρεντ που ούτε εγώ θυμάμαι.

Το έχω πει πολλές φορές, Καλύτερα να ανοίγουμε καινούρια θρεντ με σωστούς τίτλους, παρά να γράφουμε σε ένα θρεντ για τα πάντα όλα. Ενα γενικού περιεχομένου πρέπει να έχει ένα κεντρικό θέμα, πχ καρυδάκια. Συζητάμε για όλες τις μάρκες και όλους τους τύπους. Αν εσύ θέλεις να ρωτήσεις για τα εξάγωνα vs πολύγωνα, για τα hazet vs facom μπορείς να το κάνεις εκεί Ή να ανοίξεις καινούρια θέματα.

Τώρα να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου να βάλεις εδώ μέσα, οπότε άστο να δούμε πως θα πάει και αν είναι, διαχωρίζω τα θέματα αργότερα.

Τα θρεντ ξεκινούν είτε για να δώσεις κάποιες πληροφορίες, είτε για να ζητήσεις πληροφορίες. Αν το κάνεις αυτό και 150 θέματα να ανοίξεις, γιατί να με πειράξει?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/06/2021, 16:46
Ε δεν είναι και απ' τις εργασίες που γίνονται στο ποδάρι σε υπαίθριο χώρο.

Ναι όντως.

doctor_john
21/06/2021, 15:02
Link or it didn't happen. :p

Με ενδιαφέρει αυτό.

Όπου και αν ψαξεις small ή portable spot welder θα βρεις πολλά.
Αν ξέρεις ήδη που θέλεις να το χρησιμοποιήσεις, θα βρεις να εστιάζουν στην δουλειά που το θες.

Acacius
21/06/2021, 21:10
Link or it didn't happen. :p

Με ενδιαφέρει αυτό.

Η φθηνότερη πόντα που ξέρω είναι αυτή (https://www.banggood.com/DIY-Portable-Battery-Storage-Spot-Welding-Machine-PCB-Circuit-Board-Welding-Equipment-Spot-Welders-for-18650-26650-12V-p-1646749.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN) (έχει πέσει και κάτω από 8,50€ χωρίς μεταφορικά). Φαίνεται να κάνει δουλειά αλλά χρειάζεται να έχεις σχετικά γερή μπαταρία για να δουλέψει.

GEORGIOS
22/06/2021, 11:39
Που θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω εγώ την αγώγιμη κόλλα καλάι.

1) Να κολλήσω άκρη καλωδίου σε μαγνήτη νεοδυμίου.
Με κολλητήρι και καλάι δεν τα κατάφερα γιατί: α) Δεν κολλάει πάνω στον χρωμιωμένο μαγνήτη β) Όταν ζεσταθεί ο μαγνήτης, χάνει τις μαγνητικές του ιδιότητες.

2) Να κολλήσω αγωγό πάνω σε μπαταρία, αφού δεν έχω ηλεκτροπόντα.

3) Όταν συνδέω δύο καλώδια, να καλύπτω το χαλκό με την κόλλα για να εξασφαλίσω καλύτερη σύνδεση (μηχανική και ηλεκτρική) και την προστασία του χαλκού από την οξείδωση.
Ειδικά αν τα καλώδια είναι χοντρά, μου ήταν αδύνατον και το κάνω αυτό με κολλητήρι και καλάι.

4) Ακόμη και στους πρεσαριστούς ακροδέκτες σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Γιατί να μην βάλω μιά σταγόνα πριν ή μετά το πρεσάρισμα;

OldMan
22/06/2021, 12:26
Υπαρχει περίπτωση να βρουμε καπου την ειδικη αντισταση αυτης της αγωγιμης κολλας για να ευθυμησουμε λιγακι..??

JNP
22/06/2021, 13:26
Υπαρχει περίπτωση να βρουμε καπου την ειδικη αντισταση αυτης της αγωγιμης κολλας για να ευθυμησουμε λιγακι..??

Για κάθε απορία στο Wuxan Institute of Virus...

GEORGIOS
22/06/2021, 20:08
Ένα υλικό για καλώδια. Είναι σαν παχύρρευστη κόλλα που γίνεται σαν λάστιχο και μονώνει συνδέσεις καλωδίων καλύτερα από το κλασικό τύλιγμα με μονωτική ταινία.
Το έχω παραγγείλει αλλά δεν το έχω παραλάβει για να το δοκιμάσω.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ στα μαγαζιά.

https://www.aliexpress.com/item/1005002404983486.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dELzvoV

428968

JNP
22/06/2021, 20:44
Το είχα δει τυχαία και φαίνεται πολύ εύχρηστο.

GEORGIOS
22/06/2021, 21:00
Σε κάτι κουτιά διακλάδωσης που έχω στο σπίτι σε εξωτερικούς χώρους, μια φορά στο τόσο μετά από καταιγίδες, περνάει υγρασία μέσα από τους τοίχους και ρίχνει την ασφάλεια. Θα περάσω τις στριμμένες συνδέσεις των καλωδίων με τέτοιο υλικό και δεν θα έχω πρόβλημα έστω και να μπει υγρασία.:D

Ανάλογη περίπτωση είχε φίλος σε κουτιά διακλάδωσης σε ένα χρέπι υπόγειο που το είχε για αποθήκη.

Θα κάνει πιστεύω και για τις συνδέσεις των καλωδίων τις μηχανής, ή για να μονωθεί από την υγρασία κανένα ολόκληρο εξάρτημα (που δεν θα έχει πρόβλημα ψύξης).

doctor_john
22/06/2021, 23:30
Σε κάτι κουτιά διακλάδωσης που έχω στο σπίτι σε εξωτερικούς χώρους, μια φορά στο τόσο μετά από καταιγίδες, περνάει υγρασία μέσα από τους τοίχους και ρίχνει την ασφάλεια. Θα περάσω τις στριμμένες συνδέσεις των καλωδίων με τέτοιο υλικό και δεν θα έχω πρόβλημα έστω και να μπει υγρασία.:D

Ανάλογη περίπτωση είχε φίλος σε κουτιά διακλάδωσης σε ένα χρέπι υπόγειο που το είχε για αποθήκη.

Θα κάνει πιστεύω και για τις συνδέσεις των καλωδίων τις μηχανής, ή για να μονωθεί από την υγρασία κανένα ολόκληρο εξάρτημα (που δεν θα έχει πρόβλημα ψύξης).

Εγώ λέω να το κρατήσουμε αυστηρά ως εναλλακτική της μονωτικής ταινίας και να αφήσουμε τα θερμοσυστελλόμενα για χρήση σε καιρικές συνθήκες.
Επίσης ότι χρειάζεται προστασία από βραχυκύκλωμα συνηθίζεται να του δίνουμε έξοδο υγρασίας και να μην προσπαθούμε μαγικά που κρατάνε μέσα το νερό ;)

Ωραίο υλικό φαίνεται.

JNP
23/06/2021, 08:29
((Εγώ λέω να το κρατήσουμε αυστηρά ως εναλλακτική της μονωτικής ταινίας και να αφήσουμε τα θερμοσυστελλόμενα για χρήση σε καιρικές συνθήκες.))

Και γιατι όχι σε συνδυασμό με τα παραπάνω;

doctor_john
23/06/2021, 09:33
Εννοείς στην μοτοσυκλέτα έτσι; Που χρειάζεται μονωτική ταινία σε μια μοτοσυκλέτα; :rolleyes:

Σαν υλικό δεν αντέχει εξωτερικό περιβάλλον και θερμοκρασίες λειτουργίας κινητήρα.
Πολύ πιο σημαντικά: οι ενώσεις που έχει ή δημιουργούμε σε μια μοτό τις χρειαζόμαστε χωρίς απώλειες,
με την αντοχή που έχει ένα καλώδιο και να μην κρατάνε νερό.

Ακόμα και για στήριξη - προστασία της πλεξούδας που όλοι έχουμε μια εικόνα τυλίγματος να θυμόμαστε, υπάρχει
πάνινη ταινία ηλεκτρολόγου ή "κάλτσες" από πλεκτό πλαστικό που σφίγγουν.

Ή θα χρησιμοποιήσουμε φις που είναι φτιαγμένα για την δουλειά που τα θέλουμε ή θα κολλήσουμε με καλαϊ μια μάτιση
και θα την ενισχύσουμε με θερμοσυστελλόμενο.

Απο την άλλη, έστω πως δεν υπολογίζουμε τα παραπάνω, η συγκεκριμένη πως αφαιρείται;
Αφήνει καθαρό το σημείο; σε πόσο χρόνο; κ.λπ.

Μου φαίνεται πολύ χοντροκομμένο υλικό όπως και η μονωτική και δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης σε μοτό.

Ακόμα και για μια περίπτωση επισκευής στο δρόμο τι είναι πιο εύκολο να έχεις μαζί και να εφαρμόσεις;

Μια ρευστή μονωτική σε ένα σύστημα που δεν θα χρησιμοποιούσαμε μονωτική γιατί; δεν προσφέρει κάτι.

o_gavros
23/06/2021, 22:27
εγω πάλι λέω να μην κάνουμε το φόρουμ το "φυλλάδιο" του αλιεξπρές με ότι μας γυάλισε εκεί...

GEORGIOS
02/07/2021, 19:22
Από χθες 1 Ιουλίου, ότι παραγγέλνετε από aliexpress έχει επιπλέον 24% φόρο, που είναι ο ΦΠΑ Ελλάδας (όταν η διεύθυνση παράδοσης είναι στην Ελλάδα)
Δηλαδή από χθές, όλες οι αγορές από Κίνα ακρίβυναν 24%.


Σας βλέπω που γελάτε κύριοι διαχειριστές.

o_gavros
02/07/2021, 19:40
Κανένας δε γελάει.
Εγώ για να σου δώσω να καταλάβεις, μόλις προχτές παρέλαβα(ανελπιστα, ομολογώ) ένα εργαλείο για να "χτυπάς" τσιμουχες καλαμιών στη θέση τους όταν τα κάνεις σέρβις.
Τον προηγούμενο μήνα είχα παραλάβει (ανέλπιστα και πάλι) κάτι ανεπιστροφες βαλβίδες που χρησιμοποιώ για εξαέρωση φρένων και εδώ έβρισκα μόνο σε 5πλασια τιμή.

Όλους όσοι ψωνίζουμε από τέτοιες πλατφόρμες, μας επηρεάζει.
Αλλά αυτό είναι κάτι άλλο από αυτό που λίγο παιδιάστικα αφήνεις να εννοηθεί.
Σου έγινε παρατήρηση γιατί ότι σου γυαλιζε στο αλιεξπρες το ποσταρες (σε θρεντ όχι τελείως φρη όπως το καφενείο). Έχουμε πρόσβαση στο ίντερνετ άρα και στο αλι.
Αυτά και να τα χαιρόμαστε το νέο φέσι.

daz
03/07/2021, 10:40
Οκ..

Κλειδώνεται μέχρι να βρω χρόνο και όρεξη να ασχοληθώ μαζί του.

OldMan
05/07/2021, 13:51
Ξεχασες ανοιχτο το λουκετο, Μελανοφόρε..