PDA

View Full Version : Τζαμάκι στάθμης λαδιου - Sight level glass



costas_versys
19/06/2021, 15:12
Για πείτε εσείς που γνωρίζετε.

Το γυαλάκι έχει θολώσει και δεν φαίνεται πλέον τίποτα. Τι κάνουμε τώρα?

νεοσσός
19/06/2021, 15:17
Στα ενυδρεία βάζουν κάτι ψάρια, τα λένε γλείφτες, που τρώνε τη μούργα από τα κρυστάλλινα τοιχώματα. :p

Μήπως έχεις τη μοτοσυκλέτα στον πλαγιοστάτη και το λάδι έχει καλύψει όλη την επιφάνεια; Αν τη σηκώσεις κατακόρυφα και την κρατήσει κάποιος εκεί, μήπως φαίνεται κανονικά η στάθμη;

McGyver
19/06/2021, 15:22
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156517

costas_versys
19/06/2021, 17:08
Το διάβασα όλο και δεν λέει πουθενα πως βγαίνει ώστε να βάλω ένα καινούριο.

McGyver
19/06/2021, 18:02
Μπορεί να βοηθήσει αν γράψεις και για ποιο μοντέλο πρόκειται :winka:.

doctor_john
19/06/2021, 19:23
Nομίζω είναι πρεσαριστό. Γιατί να το ρισκάρεις; βγάλε το καπάκι και καθάρισε το.

panavour
19/06/2021, 19:53
17 euro κανει

https://www.youtube.com/watch?v=eg8BqLRHBVQ

costas_versys
19/06/2021, 20:04
Εχω ένα Versys 650. Απο το ανταλλακτικό που βλέπω που είναι στην ουσία μια λαστιχένια φλάτζα, υπέθεσα ότι βγαίνει εύκολα ... τον τρόπο δεν μπόρεσα να σκευθώ όμως

Grafton 505
19/06/2021, 20:11
Η τάπα λαδιού είναι πολύ κοντά στο τζαμάκι. Μήπως με ένα μακρύ βουρτσάκι ;

S705
20/06/2021, 16:34
Η τάπα λαδιού είναι πολύ κοντά στο τζαμάκι. Μήπως με ένα μακρύ βουρτσάκι ;

Με την μπατονετα του self test! :bawl:

costas_versys
20/06/2021, 18:55
Εκανα μια δοκιμή από την τάπα και καθαρίζει μεν αλλά όχι όλο το τζαμάκι. Τουλάχιστον τώρα βλέπω την σταθμη του λαδιού

Bowleno
20/06/2021, 22:13
Εκανα μια δοκιμή από την τάπα και καθαρίζει μεν αλλά όχι όλο το τζαμάκι. Τουλάχιστον τώρα βλέπω την σταθμη του λαδιού

Με μπατονέτα του self test; :eek:

:p

thalasinos
20/06/2021, 22:19
Κάνε μια μεγάλη βόλτα να ζεσταθει καλά και θα καθαρίσει μόνο του......

costas_versys
21/06/2021, 07:41
Κάνε μια μεγάλη βόλτα να ζεσταθει καλά και θα καθαρίσει μόνο του......
Εχω 100.000 χιλ και εδώ και 2 χρόνια είναι μαύρο το τζαμάκι

Tallyban
21/06/2021, 08:13
Αν υπάρχει πεπιεσμένος αέρας διαθέσιμος,δες μήπως μπορείς να κατευθύνεις ένα λαστιχένιο σωληνάκι για να το φυσηξεις.Μπορεις να προσαρμόσεις στην άκρη για ευκολία πλαστική γωνία από πιτσιληστηρες αυτοκινήτου(τις πουλάνε στα ηλεκτρολογικά αυτοκινητου)

doctor_john
21/06/2021, 08:25
Ακούγονται λογικά τα χλμ για να ελεγχθούν κάποια αναλώσιμα όπως οι φλάτζες των καπακιών.
To λέω γιατί αν ανοίξεις το καπάκι του συμπλέκτη να καθαρίσεις, ίσως χρειάζεται νέα φλάντζα, καθάρισμα κ.λπ.

Εμένα μου έχει μείνει ότι ξεβίδωσε μια γέφυρα λαδιού μέσα στο σασμάν κοντά στις 40000.
Δεν έδειχνε κάτι άλλο πέρα απο μαυρίλα στα λάδια, το ανακάλυψε ο μηχανικός σε ανακατασκευή του κινητήρα.

Οι πληροφορίες για αυτό το μοτέρ απο τους μηχανικούς που συντηρούν της αστυνομίας, είναι πως κοντά
στις 115000χλμ είναι το οριο ζωής τους.. :D

Μιλάνε για 20 ώρες την ημέρα, να σκίζονται δικάβαλα απο διαφορετικούς χειριστές"..

Κάτι aprilia 750 δεν έβγαλαν σεζόν το 2003...

Το δικό σου είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση δεδομένα.
Νομίζω περνάτε καλά, αν ευκολύνεσαι, θα ήταν καλό να του κάνεις ένα φρεσκάρισμα - έλεγχο με έμφαση στην ψύξη και τις βαλβίδες.
Η φλάντζα του καπακιού κεφαλής έχει συμβεί να έχει τρυπα σαν απο καρφίτσα και δεν τους άρεσε καθόλου εκει μέσα :D

Το κύκλωμα του ψυγείου σε 5 διαφορετικές ήταν αρκετά βρώμικο κοντά στις 50000χλμ, οι δύο αλλάξαμε ψυγείο, άλλοι
δύο αλλάξαμε φτερωτή, μηχανικές φλάντζες κ.λπ.

Δεν θέλω να σε τρομάξω, είμαστε σε θερμό κλίμα όμως και η συντήρηση καλύτερα να είναι προσεκτική. ;)

costas_versys
21/06/2021, 14:00
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και επισημάνσεις. Ομως να σου πω και την δική μου αλήθεια:

Οταν έκλεισα 10ετία με το Versys, είπα θα πάω στον καλύτερο στην Αθήνα που ξέρει από Kawasaki ER/Versys κλπ και του είπα να ασχοληθεί ιδαίτερα με τον κινητήρα και να κάνει ότι νομίζει καλύτερο για την συντήρησή του. Φυσικά περίμενα να ρυθμίσει βαλβίδες, να καθαρίσει τα μπέκ, να δώσει ιδιαίτερη προσοχή στα κιβώτιο κλπ κλπ. Οταν πήγα λοιπόν να το παραλάβω μετά από 2 ημέρες.. μου πήρε €500 και μου είπε ότι ο κινητήρας δεν χρειάζεται τίποτα και πλήρωσα μπαταρία, υγρά, αλυσίδα, κάτι ρουλεμάν τιμονιού, τακάκια, λάδια που τα είχα αλλάξει πρόσφατα κλπ κλπ

Σπάστηκα τόσο πολύ που λέω "δεν μπορεί να με κοροϊδεύει τόσο πολύ ! " .. Τον πλήρωσα και του έκανα παράπονο ότι δεν ασχολήθηκε με τον κινητήρα .. και μόνο που δεν τσακωθήκαμε.

toyar
21/06/2021, 14:20
Τι περίμενες να κάνει ένας μάστορας με τη γενική εντολή "ασχολήσου με τον κινητήρα μου" σε ένα μηχανάκι χωρίς βλάβη;

doctor_john
21/06/2021, 14:36
Στο βιβλίο τι σφράγισε; δεν νομίζω ότι σε κορόιδεψε απλά είναι λίγος.

Δεν ξέρω πόσα χλμ είχες στην δεκαετία αλλά αν ήσουν κοντά στα 70000 σίγουρα άφησε ρουτίνες απέξω.

Σοβαρός έλεγχος βαλβίδων ανα 20000 και ρύθμιση αν χρειάζονται, οπωσδήποτε ρύθμιση - καθάρισμα κ.λπ. στις 40000...

Είναι σίγουρα καλύτερα να πηγαίνεις με λίστα εργασιών (απο το service book πρωτίστως) και να ζητάς τιμή με βάση αυτά
που αναφέρεις.
Το έχω συνηθίσει απο τις ανακατασκευές, μου φαινόταν πολύ δύσκολο να θυμάται ο μηχανικός όλες τις λεπτομέρειες κ.λπ.

Αυτός που έχω τώρα τυπώνει και διαγράφει τις εργασίες μόνος του και ελέγχει ότι πέσει στην αντίληψη του, είναι λίγο άρρωστος
γιαπωνέζος αλλά καταλαβαίνεις το νόημα όσων λέει.
Μόνο με τις "διορθώσεις" ανεβαίνουν οι τόνοι, πρέπει να τον πείσω με παραδείγματα στην κυκλοφορία ότι "ετσί το ήθελαν τα παιδιά στο νησί αλλά
οι μονόχνωτοι ευρωπαίοι τους δυσκολεύουν κ.ο.κ."

Γενική ανακατασκευή του δικού μου κόστισε νομίζω κοντά στα 700ε σε αναλώσιμα + εργατικά...

Βρές μηχανικό να κάνει δουλειά, ξεκάθαρα πράγματα εξαρχής και πάντα τι θέλουμε να κάνει. Ποτέ τι θέλουμε να κάνουμε εμείς μετά. ;)

sapphire
22/06/2021, 17:44
Σόρρυ φίλε αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορείς τον μηχανικό. Εσύ που ήξερες ότι είχε θέμα ο κινητήρας ; έκανες ελενχο συμπίεσης ; έκαιγε υπερβολικό λάδι; είχες θέμα στις αλλαγές; είχες γενικότερα κάποιο πρόβλημα; Μπορεί να του πηγές άριστο μοτέρ και να έβγαλε και αυτός αυτό το συμπέρασμα μετά τον ελενχο .Γενικότερα οι απατεώνες μάστορες βρίσκουν πάντα κάποιο πρόβλημα ακόμα και όταν δεν υπάρχει .Τώρα γιατί την τιμή ,σίγουρα τσιμπημενη αλλά όπως είπες και εσύ πηγές στον "καλύτερο " οπότε εννοείται θα σε γδάρει .

costas_versys
22/06/2021, 17:52
Φιλαράκο, ο μάστορας είναι για μεριμνά για όσα δεν χρειάζεται να ξέρει αλλά και ούτε πρέπει να του τα λέει ο πελάτης.

Οταν λέμε να δει τον κινητήρα, θα του πω εγώ εαν θε μετρήσει διάκενα, εαν θα πάρει συμπίεση, εαν θα πετάξει τα μπουζι, εαν θα μετρήσει πολλαπλασιαστές, εαν θα καθαρίσει τα μπεκ ???

Εαν του έλεγα ότι φεύγω για Ευρώπη και θα κάνω 5000 χιλ στις 2 επόμενες εβδομάδες τι θα έκανε? Δεν θα τα κοιτούσε όλα αυτά ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ? Ετσι πρέπει να σκεύπτεται κι αυτός. Να τα κοιτάξει όλα και εαν δεν βρει και τίποτα πάλι θα πληρωθεί για την δουλειά του

doctor_john
22/06/2021, 19:56
Παίζει να σου έλεγε ότι θα ταλαιπωρηθείς :lol:

Βρες μηχανικό είναι η ώρα να συντηρηθεί με προσοχή.

Διάβασε και εσύ το service book δεν είναι δύσκολο. Δες τι θέλει για τα χλμ του και αν έχει προσπεραστεί κάτι από προηγούμενα.
Είναι απλή μοτοσυκλέτα, δεν νομίζω να σε κουράσει.