PDA

View Full Version : Wurth Vs force



giannis21
23/06/2021, 12:04
Καλημέρα σε όλους!

Είμαι στη διαδικασία που μαζεύω προσφορές για εργαλεία για τμήμα σέρβις και είμαστε ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις που αναφέρω στον τίτλο. Για τα force έχω ακούσει ότι είναι τίμια εργαλεία, για wurth δεν έχω καθόλου feedback. Τα έχει δουλέψει κάποιος να μου πει εμπειρία; Γενικά μιλάμε για καστανιές/καρυδακια, κατσαβίδια, εργαλεία χειρός κτλ..

JNP
23/06/2021, 13:53
Wurth=ακριβότερη,πολύ καλύτερη ποιότητα, με σέρβις..
FORCE = τίμια για τα λεφτά τους, μέχρι εκεί... και τέλος.

OldMan
23/06/2021, 14:17
Αποψη μου ειναι να μαζεψεις προσφορες απο ξεχωριστες εταιριες αναλογα με τον τυπο των εργαλειων..

Προφανως θα βγει ακριβοτερο το συνολο αλλα εξαρταται απο τον αριθμο των εργαλειων και την αναμενομενη ποιοητητα..

ΓιώργοςΤΤ
23/06/2021, 14:33
Η wurth έχει διάφορες ποιότητες. Η Zebra είναι επαγγελματική, προφανώς πιο ακριβή αλλά τα εργαλεία θα κρατήσουν για πολλά χρόνια και αξίζουν τα λεφτά τους αν μιλάμε για κάποιον επαγγελματία.

S705
23/06/2021, 16:34
Η wurth έχει διάφορες ποιότητες. Η Zebra είναι επαγγελματική, προφανώς πιο ακριβή αλλά τα εργαλεία θα κρατήσουν για πολλά χρόνια και αξίζουν τα λεφτά τους αν μιλάμε για κάποιον επαγγελματία.


προσοχή στα zebra.....

και οι δυο σειρές παρακάτω ονομάζονται zebra άλλα είναι η μέρα με την νύχτα με σαφέστατο προβάδισμα ποιότητας σε αυτά με το εξάγωνο στέλεχος.
428973
428974

στο εργοστάσιο που δουλεύω ως μηχανικός τα περισσότερα εργαλεία είναι από την wurth. δεν μπορούν τα Force να σταθούν δίπλα τους ειδικά εάν οι απαιτήσεις είναι μεγάλες και οι χειριστές των εργαλείων κάπως βάρβαροι.

πάντως να ξέρεις ότι κάποια εργαλεία τους μπορεί να είναι ποιοτικά άλλα δεν είναι εξυπηρετικά για τον χρήστη.

π.χ
ότι πιο δύσχρηστο σε ταφ αλλεν
428975

ότι πιο εύχρηστο σε αλλεν. η κοντή πλευρά γλίστρα στην σύνδεση.η τιμή όμως πονάει
428976

αν δεν είσαι ένας από τους χρήστες των εργαλείων και άπλα θα τα παραγγείλεις θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τούς χρήστες και να δουν τα εργαλεία που τους εξυπηρετούν καλύτερα.

silkman
23/06/2021, 18:03
Χτες ημουν στο συνεργείο που πάω το Audi και έπαιζα λίγο με τα εργαλεία του μάστορα που έχει πάρει αρκετά Wurth τωρα τελευταία. Θα έλεγα ότι η ποιότητα είναι αντίστοιχη με τα Facom για καστάνιες / καρυδάκια. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

Πες στον πωλητή να σου κάνει τιμή στα Wurth γιατί έχουν τρελά περιθώρια.

Παντως σίγουρα καλύτερα απο τα Force που είναι περισσότερο DIY..

giannis21
23/06/2021, 18:09
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. βλέπω να καταλήγω σε ένα μιξ των δύο εταιρειών.. τα πιο βασικά και αυτά που δουλεύω περισσότερο θα γίνουν wurth και αυτά που χρησιμοποιούνται λιγότερο force. π.χ. καστανιές θα επιλέξω wurth. Όντως η σειρά zebra στις καστανιές είναι πολύ ποιοτική.
Θα προσέξω και αυτό που μου είπατε για κατσαβίδια και αλλεν ταυ που είναι μέσα στα βασικά μου εργαλεία.
Θα επανέλθω όταν προχωρήσω λίγο με προσφορές κτλ για να έχω και εικόνα από κόστος της κάθε εταιρείας

νεοσσός
23/06/2021, 18:39
Αν δεν πάρεις Facom, παίζει να σε αρχίσει ο σουπιάς, μόλις δει το νήμα. :p

Σε αυτό το forum, παίζουν κυρίως Honda και Facom. :p

giannis21
23/06/2021, 18:41
Αν δεν πάρεις Facom, παίζει να σε αρχίσει ο σουπιάς, μόλις δει το νήμα. :p


Σε αυτό το forum, παίζουν κυρίως Honda και Facom. :p
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να πάρω facom. Αλλά φεύγει πολύ η τιμή..

silkman
23/06/2021, 18:50
Αν δεν πάρεις Facom, παίζει να σε αρχίσει ο σουπιάς, μόλις δει το νήμα. :p

Σε αυτό το forum, παίζουν κυρίως Honda και Facom. :p
Καλα ναι, η Facom παλιά ήταν κάτι αξιόλογο, πριν την αγοράσει η Αυτοκρατορία του Κακού (εργαλείου) που λεγεται Stanley Black and Decker.

Πλεον οι περισσότερες καστανιες Facom ειναι Ταϊβάν.

geo10
23/06/2021, 19:29
Εκτός από τη Wurth είναι και η Forch.
Επειδή λες για επαγγελματικά εργαλεία. Η Forch είναι εταιρεία παρόμοια με τη Wurth από την άποψή ότι έχει επαγγελματικά εργαλεία που τα παίρνει από κατασκευαστές με τι δικό της σήμα και δίνει τη δική της εγγύηση.
Όχι ότι τα Force (καμία σχέση με Forch) δεν είναι καλά για τα χρήματά τους.
Τα Facom επίσης εξακολουθούν να είναι πολύ καλά παρά τις αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια -και έχουν πολύ καλή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα.

silkman
24/06/2021, 00:17
Τα Facom επίσης εξακολουθούν να είναι πολύ καλά παρά τις αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια -και έχουν πολύ καλή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα.

Ασε να εμφανιστεί λίγο ο κύριος Σουπιάς να γίνει ντόρος..:a014:

daz
24/06/2021, 00:59
Αν είναι για επαγγελματική χρήση θα πάρεις προσφορές και θα συζητήσεις για την διάθεση και την εγγύηση. Το φθηνότερο είναι αυτό που έχει την καλύτερη εγγύηση.
Εσύ ξέρεις το ποσό που θα διαθέσεις και τις ανάγκες που θα έχεις στην πορεία, ώστε να διαπραγματευτείς την τιμή. Εγώ θα σου πω μόνο να μην αποκλείσεις καμία μάρκα αν δε μιλήσεις πρώτα με κάποιον αντιπρόσωπο.

daz
24/06/2021, 01:20
προσοχή στα zebra.....

και οι δυο σειρές παρακάτω ονομάζονται zebra άλλα είναι η μέρα με την νύχτα με σαφέστατο προβάδισμα ποιότητας σε αυτά με το εξάγωνο στέλεχος.

Ναι αλλά υπάρχει λόγος που βγαίνουν και οι δυο τύποι. Χρειάζονται και τα δυο και το καθένα υπερέχει σε διαφορετικό τομέα.
Ο κατασκευαστής είναι η felo και είναι πάρα πολύ καλά αν και λίγο ακριβότερα σαν wurth όσο αφορά την λιανική διάθεση.




ότι πιο δύσχρηστο σε ταφ αλλεν


ότι πιο εύχρηστο σε αλλεν. η κοντή πλευρά γλίστρα στην σύνδεση.η τιμή όμως πονάει


Εξαρτάται! Παίζει ρόλο και ο χρήστης και η εργασία. Πχ αυτά που σου αρέσουν εσένα, είναι λιγότερο βολικά όταν θέλεις να το πιάσεις απ' το ταφ και να ασκήσεις κάποια δύναμη αλλά σίγουρα είναι πιο στοιβαρά. Αλλες φορές το μόνο που μπορεί να μπει είναι το κλασικό L. Εγώ πχ εκτός απ' τα καρυδάκια και τα κλασικά άλλεν σχήματος L δουλεύω και πολύ αυτά..

428984

Τα οποία έχουν εξάγωνο μόνο απ' την μία μεριά και έχουν μεγαλύτερο μήκος απ' αυτά που έχουν εξάγωνο και δίπλα απ' τη λαβή.
Σε λάθος χρήση θα τα πετάξεις στα σκουπίδια, στην σωστή εφαρμογή θα τα λατρέψεις. Ή και όχι! Εξαρτάται και στο τι θέλεις και πως έχεις συνηθίσει να δουλεύεις. Πάντως υπάρχει λόγος που υπάρχουν όοοοολοι αυτοί οι διαφορετικοί τύποι άλλεν.
Αυτό που θεωρείς εύχρηστο εγώ το βρίσκω λιγότερο εύχρηστο απ' τον ίδιο τύπο αλλά με την σταθερή σύνδεση στην λαβή, η οποία δε γλιστρά.

daz
24/06/2021, 01:38
Αν δεν πάρεις Facom, παίζει να σε αρχίσει ο σουπιάς, μόλις δει το νήμα. :p

Σε αυτό το forum, παίζουν κυρίως Honda και Facom. :p

Ο αλλάχ να φυλάξει! Ούτε το ένα, ούτε το άλλο!

Σε επαγγελματικό περιβάλλον το καλύτερο εργαλείο είναι αυτό που έχει την καλύτερη προσφορά και την καλύτερη εγγύηση. Αν είχα συνεργείο δε θα με ένοιαζε αν δουλεύω με facom, wurth, gedore ή stahlwille! Ή snap on! Όλα αυτά είναι καλά αρκεί να μου προσφέρουν αυτό που θέλω, σε τιμή που να με συμφέρει να ανανεώνω την γκάμα μου και με εγγύηση που να δουλεύει. Αν έρχονται και στο μαγαζί μου χωρίς να κουνήσω τον κώλο μου, ακόμα καλύτερα.

S705
24/06/2021, 07:57
Ναι αλλά υπάρχει λόγος που βγαίνουν και οι δυο τύποι. Χρειάζονται και τα δυο και το καθένα υπερέχει σε διαφορετικό τομέα.
Ο κατασκευαστής είναι η felo και είναι πάρα πολύ καλά αν και λίγο ακριβότερα σαν wurth όσο αφορά την λιανική διάθεση.




Εξαρτάται! Παίζει ρόλο και ο χρήστης και η εργασία. Πχ αυτά που σου αρέσουν εσένα, είναι λιγότερο βολικά όταν θέλεις να το πιάσεις απ' το ταφ και να ασκήσεις κάποια δύναμη αλλά σίγουρα είναι πιο στοιβαρά. Αλλες φορές το μόνο που μπορεί να μπει είναι το κλασικό L. Εγώ πχ εκτός απ' τα καρυδάκια και τα κλασικά άλλεν σχήματος L δουλεύω και πολύ αυτά..

428984

Τα οποία έχουν εξάγωνο μόνο απ' την μία μεριά και έχουν μεγαλύτερο μήκος απ' αυτά που έχουν εξάγωνο και δίπλα απ' τη λαβή.
Σε λάθος χρήση θα τα πετάξεις στα σκουπίδια, στην σωστή εφαρμογή θα τα λατρέψεις. Ή και όχι! Εξαρτάται και στο τι θέλεις και πως έχεις συνηθίσει να δουλεύεις. Πάντως υπάρχει λόγος που υπάρχουν όοοοολοι αυτοί οι διαφορετικοί τύποι άλλεν.
Αυτό που θεωρείς εύχρηστο εγώ το βρίσκω λιγότερο εύχρηστο απ' τον ίδιο τύπο αλλά με την σταθερή σύνδεση στην λαβή, η οποία δε γλιστρά.

Το εύχρηστο δεν το λέω από προσωπικό γούστο αλλά από την εμπειρία στην δουλειά. Έχω παρατηρήσει ότι το ταφ Allen με την μετακινουμενη μικρή πλευρά σου δίνει περισσότερη ευκολία χρήσης σε περίεργα - χωμένα σημεία.
Π. Χ. Έχεις μια βίδα χωμενη στους 10 πόντους σε ένα εξάρτημα. Το κοινό Allen δεν χωράει και αν βάλεις το μακρύ στέλεχος δεν έχεις λαβή να κάνεις ροπή. Το ταφ με την πλαστική λαβή δεν χωράει λόγο της λαβής. Το ταφ με σταθερή μεταλλική λαβή πιθανών να μην έχει το απαραίτητο μήκος.
Άρα αυτό που σε σώζει είναι η μετακινουμενη λαβή!

daz
24/06/2021, 09:40
Το εύχρηστο δεν το λέω από προσωπικό γούστο αλλά από την εμπειρία στην δουλειά. Έχω παρατηρήσει ότι το ταφ Allen με την μετακινουμενη μικρή πλευρά σου δίνει περισσότερη ευκολία χρήσης σε περίεργα - χωμένα σημεία.
Π. Χ. Έχεις μια βίδα χωμενη στους 10 πόντους σε ένα εξάρτημα. Το κοινό Allen δεν χωράει και αν βάλεις το μακρύ στέλεχος δεν έχεις λαβή να κάνεις ροπή. Το ταφ με την πλαστική λαβή δεν χωράει λόγο της λαβής. Το ταφ με σταθερή μεταλλική λαβή πιθανών να μην έχει το απαραίτητο μήκος.
Άρα αυτό που σε σώζει είναι η μετακινουμενη λαβή!

Και ακόμα καλύτερα ένα μακρύ καρυδάκι σε μανέλα ή καστάνια! ;)

Αλλά όταν έχεις να λύσεις καμιά 30αρια βίδες σε πλαστικά, σκούτερ - μηχανής - παπιού, θέλεις το ελαφρύτερο Τ με την άνετη λαβή. Και μάλιστα σε αυτή την περίπτωση είναι ακόμα καλύτερα αυτά που έχω εγώ γιατί αφού χαλαρώσει η βίδα, τα πιάνεις από χαμηλά και τα γυρίζεις με τα δυο δάχτυλα όπως γυρίζεις την ομπρελίτσα που βάζουν στα καλοκαιρινά κοκτέιλ. Διότι στο επάνω μέρος είναι συμμετρικά και οι πλευρές έχουν ίδιο βάρος, αφού δεν έχουν δεύτερο εξάγωνο και στροφάρουν πιο γρήγορα και από δράπανο ρευματος.

Μάκη έχω και τα βαρέως τύπου (με φιξ μανέλα στο επάνω μέρος και όχι κινητή) και με πλαστικές λαβές και L και καρυδάκια. Όλα ειναι μια χαρά εργαλεία.

Αυτά που μπορούν να κάνουν τις περισσότερες δουλειές είναι τα μικρά L χωρίς μπίλιες και μαλακίες. Είναι τα πιο άβολα αλλά είναι αυτά που θα κάνουν τα περισσότερα. Γιατί ακόμα και στην εργασία που περιγράφεις παραπάνω, θα μπορούσες να βάλεις το κοντό άλλεν απ' την μακριά πλευρά του (που δεν είναι αρκετά μακριά για να μη χωράει ή για να έχει πολλές στρεβλώσεις) και να το πιάσεις απ' την άλλη μεριά με μια πένσα ή με ένα μακρύ καρυδάκι, για να μπορέσεις να ασκήσεις δύναμη. Ενίοτε είναι και τα μοναδικά που θα μπουν εκεί που τίποτε άλλο δε χωράει. Είναι αυτά που σπάνια χρησιμοποιώ αλλά πάντα έχω μέσα στην εργαλειοθήκη μου.

Γι αυτό λέω οτι εξαρτάται και σε τι δουλεύεις. Πουθενά δεν είναι ιδανικός ο ένας μόνο τύπος.

o_gavros
24/06/2021, 19:56
Ναι αλλά για την αγιαστουρα που πάει σύννεφο κάθε όποτε γλυστρανε τα L από το χέρι, δε λέτε

daz
24/06/2021, 20:30
Ναι αλλά για την αγιαστουρα που πάει σύννεφο κάθε όποτε γλυστρανε τα L από το χέρι, δε λέτε

Δεν είπα οτι είναι τα πιο βολικά. Είπα οτι είναι αυτά που μπορούν να κάνουν τις περισσότερες δουλειές. Και μάλιστα τα κοντά, χωρίς μπίλιες και μαλακίες.