PDA

View Full Version : Αγορά νέας μηχανής Α απεριόριστο για οδηγό με μικρή εμπειρία



Radikal
23/06/2021, 12:17
Γειά σας παιδιά, χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ για να συζητήσουμε περί μότο!

Βγάζω τώρα δίπλωμα για μηχανή Α απεριόριστο και στόχος μου είναι η αγορά μιας μηχανής για κίνηση σε πόλη και άνεση σε κανένα ταξίδι - άμεσα μέσα στο έτος.

Είμαι μεταξύ κάποιας XJ6 που βλέπω να υπάρχουν διαθέσιμες ή κάποιου Z750 από Kawasaki για το οποίο ξέρω ότι λόγω στάσης ίσως και να μη μπορεί να "ταξιδέψει άνετα". Η XJ6, σαν yamaha που είναι διαβάζω ότι στρίβει γενικότερα και εμπνέει ασφάλεια στην οδήγηση. Προηγούμενη εμπειρία είχα μόνο με αυτόματο και ημιαυτόματο παπί, χωρίς συμπλέκτη δλδ αλλά και στη σχολή και από την παρέα έχω καταλάβει ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, και η εμπειρία μαζεύεται για τη χρήση που το θέλω αποκτάται αρκετά σύντομα.

Τι προτάσεις έχετε εσείς για έναν νέο οδηγό στην μεγάλη κατηγορία; Όριο χρημάτων θα θέσω τα 3 χιλιάρικα, με έμφαση προς τα 2500 σε περίπτωση που θα χρειαστεί να κάνω και επιπλέον έξοδα (λάστιχα, μπουζί, ρύθμιση).

Ευχαριστώ!

panavour
23/06/2021, 13:19
καβασακι απορριπτεται λογω χαρακτηρα μοτο,και λογω μικρης εμπειριας δικης σου.
το xj πιο φιλικο αλλα με 2500 δυσκολα θα βρεις.
Παρε για αρχη κανα 250αρι να μαθεις πρωτα.

motojojo
23/06/2021, 13:46
Για κίνηση εντός πόλης θα απέρριπτα τα τετρακύλινδρα, θα προτιμούσα κάτι με 2 κυλίνδρους. Για ταξίδι το ανάποδο.

Επίσης γυμνό για ταξίδι δεν είναι και ότι καλύτερο. Κάτι με φαιρινγκ είναι πολύ πιο άνετο ειδικά σε υψηλές ταχύτητες. Εξαρτάται πόσο είσαι διατεθειμένος να την παλέψεις με ή χωρίς.

Εναλλακτικά θα πρότεινα bandit 600-650. Το 600 λίγο πιο παλιο ισως να καιει λιγο παραπάνω. Πολύ αξιοπιστο και αυτό και νομίζω παρόμοια specs με το xj6

Radikal
23/06/2021, 13:57
καβασακι απορριπτεται λογω χαρακτηρα μοτο,και λογω μικρης εμπειριας δικης σου.
το xj πιο φιλικο αλλα με 2500 δυσκολα θα βρεις.
Παρε για αρχη κανα 250αρι να μαθεις πρωτα.

Την ίδια σκέψη είχα στην αρχή για το 250άρι, ωστόσο το μόνο που με προβλημάτιζε είναι η κίνηση εκτός πόλης. Το θετικό είναι τα χαμηλά κόστη στο 250άρι που παρέα με την έλλειψη εμπειρίας είναι win win. Το κρατάω λοιπόν πρώτο στη λίστα μου. Σε ευχαριστώ!


Για κίνηση εντός πόλης θα απέρριπτα τα τετρακύλινδρα, θα προτιμούσα κάτι με 2 κυλίνδρους. Για ταξίδι το ανάποδο.

Επίσης γυμνό για ταξίδι δεν είναι και ότι καλύτερο. Κάτι με φαιρινγκ είναι πολύ πιο άνετο ειδικά σε υψηλές ταχύτητες. Εξαρτάται πόσο είσαι διατεθειμένος να την παλέψεις με ή χωρίς.

Εναλλακτικά θα πρότεινα bandit 600-650. Το 600 λίγο πιο παλιο ισως να καιει λιγο παραπάνω. Πολύ αξιοπιστο και αυτό και νομίζω παρόμοια specs με το xj6

Ενδιαφέρον το Bandit. Είχα ξεχάσει σχεδόν ότι υπήρχε. Παίζει να μη με βολέψει η στάση έναντι του XJ6, γιαυτό και το σκεφτόμουν (το XJ6).

Ο γείτονας μου έχει ένα μαύρο XJ6 του 11 και το δίνει 3500 με κοντά 70κ χιλιόμετρα. Αρκετά προσεγμένο και σερβις στην ώρα τους και η αλήθεια είναι ότι του έχω μια κάποια εμπιστοσύνη, αλλά δε γνωρίζω εάν τα χρήματα είναι καλά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

panavour
23/06/2021, 14:53
Την ίδια σκέψη είχα στην αρχή για το 250άρι, ωστόσο το μόνο που με προβλημάτιζε είναι η κίνηση εκτός πόλης. Το θετικό είναι τα χαμηλά κόστη στο 250άρι που παρέα με την έλλειψη εμπειρίας είναι win win. Το κρατάω λοιπόν πρώτο στη λίστα μου. Σε ευχαριστώ!



Ενδιαφέρον το Bandit. Είχα ξεχάσει σχεδόν ότι υπήρχε. Παίζει να μη με βολέψει η στάση έναντι του XJ6, γιαυτό και το σκεφτόμουν (το XJ6).

Ο γείτονας μου έχει ένα μαύρο XJ6 του 11 και το δίνει 3500 με κοντά 70κ χιλιόμετρα. Αρκετά προσεγμένο και σερβις στην ώρα τους και η αλήθεια είναι ότι του έχω μια κάποια εμπιστοσύνη, αλλά δε γνωρίζω εάν τα χρήματα είναι καλά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

τα καλυτερα ταξιδια τα εχω κανει με 250αρι.ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ.

doctor_john
23/06/2021, 17:41
Καμία αντίρρηση εφόσον συνειδητά ο μοτοσυκλετιστής ξεκινά να απολαύσει ένα ταξίδι.
Κάποιος που περιορίζει το ταξίδι στον προορισμό δεν μπορεί να δει τι περιγράφεις.

Radikal
24/06/2021, 00:15
Καταλαβαίνω και τις δύο πλευρές χαχα. Σίγουρα θα υπερτερήσει η στρατηγική του "ταξιδεύω για τον προορισμό", οπότε από εκεί προκύπτει και η αναζήτηση της κατάλληλης μοτοσυκλέτας. Βέβαια όλα αυτά με τον παράγοντα πόλη μέσα που με βάζει κυρίως ανάμεσα σε 2κύλινδρα και 4κύλινδρα.

Μηχανές εκεί στα 600 κυβικά που ξέρετε ότι έχουν και κράτημα και είναι φιλικές είναι κάποια από τις παραπάνω; XJ6, Bandit 650 (και 600), ή κάποιο άλλο όπως KLE 500 που κοιτούσα σήμερα και μου αρέσει πολύ. Αν περιοριστώ στα 2.5κ ένα kle του 2005 θα είναι και αυτό ιδανικό;

Nitse3
24/06/2021, 09:36
Νομίζω ότι το XJ ως πιο καινούριο (λογικά θα βρεις και με abs) είναι καλή επιλογή. Απλά στα 2500 € είσαι δύσκολα, μάλλον θα πρέπει να ανέβεις λίγο.

Viking
24/06/2021, 09:39
CBF500 ή ίσως και 600 αν έχεις έναν σχετικό αυτοέλεγχο;

Radikal
26/06/2021, 18:48
Τα κοιτάζω και αυτά, φαίνονται ότι πρέπει για πρώτο και αυτοέλεγχο έχω άφθονο. Ευχαριστώ

Οπότε XJ6 με 3.5 και 70χιλιάρικα στη πλάτη του, μοιρασμένα 50/50 σε πόλη και ταξίδια δε λέει ε;

Nitse3
26/06/2021, 19:24
Έχεις φάει κόλλημα με του γείτονα ε;
Πόσο έχουν κατά μέσο όρο τα Yamaha του 2010,11;; Αν του γείτονα είναι πρώτο χέρι και το ξέρεις από τότε που το αγόρασε και είναι όντως ατρακαριστο και σωστά συντηρημένο τότε 200, 300€ πάνω από το μέσο όρο δικαιολογούνται αφού παίρνεις καλό μηχανάκι και γλυτώνεις το ψάξιμο.

Radikal
26/06/2021, 19:32
:lol: ναι ρε γμτ, με καποιο τροπο μου αρέσει και είναι πολυ βολικο. Νομίζω ότι σε καποιες απο αυτες τις επιλογες θα καταληξω. Αναμεινατε νεοτερα στο τελος του καλοκαιριου λοιπον

Viking
26/06/2021, 19:58
Μια χαρά είναι το xj6. Αν είναι να το δίνει πιο ακριβό από τα άλλα, να είναι εντάξει από αναλώσιμα , σέρβις , λάστιχα κτλ ;)

Radikal
27/06/2021, 09:38
Το μεγάλο σερβις του σε στάζει λίγο, αλλά τα υπόλοιπα είναι ΟΚ, διαχειρίσιμα

Το βλέπω σοβαρά το XJ6, δεν έχω αποφασίσει 100% ακόμα, αλλα τουλάχιστον ξέρω που στοχεύω :p

νεοσσός
27/06/2021, 12:41
Μου αρέσει το XJ6, ειδικά το γυμνό. Όμως το Diversion με το fairing είναι καλύτερο για ταξίδια. Για μέσα στην πόλη, όντας τετρακύλινδρο, θα ζεσταίνεται πολύ το καλοκαίρι, μαζί κι εσύ. Καταναλώνει περισσότερο καύσιμο, συγκρίσιμο με μικρό αμάξι, έχει πιο ακριβά service και είναι σχετικά βαρύ. Δεν είναι ιδανικό για τη χρήση που θέλεις, αλλά ούτε και απαγορευτικό.

Ρίξε καμία ματιά και σε δικύλινδρα, που είναι καταλληλότερα για αστική χρήση, ενώ κάνουν άνετα ταξίδια. Σίγουρα να έχει ABS. Ωραία για αρχάριο είναι τα 300 και 500 cc δικύλινδρα.

Radikal
27/06/2021, 16:44
Σωστός. Diversion XJ6 είναι αυτό που κοιτάζω αλλά ναι συμφωνώ όσον αφορά τα έξοδά του.

Διαβάζοντας έχω βάλει κανονικά και τα δικύλινδρα στη λίστα και τα κοιτάζω και αυτά, για ισορροπία πόλης-ταξιδιού.

kalimera8764
28/06/2021, 16:40
Εγω το μονο που εχω να (ξανα)τονισω ειναι να μη "φοβηθεις" τα μικρα κυβικα και πιο καινουρια μηχανακια, αν τα ταξιδια που εχεις κατα νου ειναι μονοκαβαλος και γενικα εισαι οδηγος που αποφευγει τις εθνικες οδους.
Κερδιζεις πολλα σε κοστη: σερβις, αναλωσιμα και ζημιες λογο παλαιοτητας, πιθανον εξοπλισμο οπως abs, χρηστικοτητα: ζεστη κινητηρα, βαρος.

Radikal
02/07/2021, 00:22
Ακούει. Θα τα έχω στο νού μου. Πήρα και άλλες απόψεις και με βλέπω να καταλήγω σε κανένα Hornet, CB(F) 600 ή κανενα transalp στη χειροτερη. Το λεω μιας και δε μου αρεσει και πολυ. Δεν υπάρχει λόγος να ρίξω πολύ χρήμα σε μηχανές τύπου XJ6 (ακόμα).

Tallyban
02/07/2021, 08:02
Τρανσαλπ στη καλύτερη από αυτά τα τρία...

Nitse3
02/07/2021, 11:46
Τα 2500 όμως του cbf μπορεί να πλησιάσουν το diversion αν πέσεις σε μηχανάκι ελαφρώς λεμόνι. Με το τρανσαλπ οκ φαντάζομαι θα τη βγάλεις φθηνότερα σε κάθε περίπτωση. Παντως όταν δεν παίζουν πολλά φράγκα το τρανσαλπ είναι μια μηχανή που έρχεται στο μυαλό όλων μας ως φθηνή περίπτωση (και σε μένα ήρθε), αλλά εσυ βλέπω να κλείνεις προς street περισσότερο. Σιγουρέψου ότι θα σου αρέσει αρκετά από αισθητικής άποψης τουλάχιστον.

drspeed
10/07/2021, 19:56
Και μια μικρή συμβολή-συμβουλή από εμένα, η οδήγηση της μηχανής δεν έχει να κάνει μόνο με την εμπειρία αλλά κυρίως με την εκπαίδευση. Πριν πάρεις απόφαση να δώσεις 6-8.000€ για μια μηχανή που «στρίβει» κάνε κανένα μάθημα ασφαλούς οδήγησης και τότε θα δεις και ότι η μόνη περίπτωση να μη στρίβει μια μηχανή είναι να μη μπορεί ο οδηγός της. Τώρα σχετικά με το τι να πάρεις ,η απαντηση ειναι μια και μοναδική….. να πάρεις την μηχανή που ονειρεύεσαι και γούσταρες να την βλέπεις κάθε μέρα. Τα κυβικά και το στιλ είναι σχετικά.Αν σου αρέσει αυτό που οδηγάς τότε και σίδεροκωλη βγάζεις όπως μερικοί μερικοί εδώ με supersport. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δε ταξίδι με γυμνό θα φας περισσότερο ξύλο από τον αέρα από ότι ο Τζανετάκος από τον Κωστανταρα στις ταινίες.

Radikal
31/07/2023, 19:49
Επικο ξεθαμα. Δοκιμασα απο crypton μεχρι την xj6 (για πολλοστη φορα), μεχρι και ενα sym symphony 125 (ταξιδι και φορτωμενος για 500χλμ) για να ξεκινησω και παλι την αναζητηση που σταματησα στη μεση, αφου η ζωη ειχε αλλα σχεδια το 2021. :D

Ειδα ενα ER5 - δε μου κατσε - και τωρα κοιταζω προς κλε 500 μερια αφου μαρεσει ΠΑΡΑ πολυ και ειναι αυτο που ακριβως θελω απο σχεδον ολες τις αποψεις.

Η επομενη επιλογή ειναι f650 gs (με abs) για την οποια ομως δεν γνωριζω πολλα απο μηχανολογικης πλευρας. Μονο οτι εχω διαβασει εδω. Εχω βρει μοντελο του 02 (με μονο μπουζι) και το ειχε ηρεμος ανθρωπος.
Επειδη ομως η τιμη ειναι πολυ καλη για να ναι αληθινη κραταω πολλες πισινες, μεχρι να το δει μηχανικος και να μου δωσει το πρασινο φως.

τι αλλο να κοιταξω σε αυτο;; Περιεργα πραγματα βραδιατικα :bawl:

Bowleno
31/07/2023, 22:35
Επικο ξεθαμα. Δοκιμασα απο crypton μεχρι την xj6 (για πολλοστη φορα), μεχρι και ενα sym symphony 125 (ταξιδι και φορτωμενος για 500χλμ) για να ξεκινησω και παλι την αναζητηση που σταματησα στη μεση, αφου η ζωη ειχε αλλα σχεδια το 2021. :D

Ειδα ενα ER5 - δε μου κατσε - και τωρα κοιταζω προς κλε 500 μερια αφου μαρεσει ΠΑΡΑ πολυ και ειναι αυτο που ακριβως θελω απο σχεδον ολες τις αποψεις.

Η επομενη επιλογή ειναι f650 gs (με abs) για την οποια ομως δεν γνωριζω πολλα απο μηχανολογικης πλευρας. Μονο οτι εχω διαβασει εδω. Εχω βρει μοντελο του 02 (με μονο μπουζι) και το ειχε ηρεμος ανθρωπος.
Επειδη ομως η τιμη ειναι πολυ καλη για να ναι αληθινη κραταω πολλες πισινες, μεχρι να το δει μηχανικος και να μου δωσει το πρασινο φως.

τι αλλο να κοιταξω σε αυτο;; Περιεργα πραγματα βραδιατικα :bawl:

Αφού σου άρεσε το κλε, ρίξε μια ματιά στον Πήγασο της απριλια απείρως καλύτερα φρένα, στήσιμο και κάνει όσα ζητάς! Στo strada αναφέρομαι.