PDA

View Full Version : Τοποθέτηση προβολάκια



sapphire
23/06/2021, 16:42
Καλησπέρα,

Έχω παραγγείλει τα συγκεκριμένα προβολάκια https://www.skroutz.gr/s/26212982/Led-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-Mini-Lens-Moto-Double-12W-1200lm-450686.html?from=catspan

και θέλω να τα τοποθετήσω σωστά στο cbf125 .
To διαγραμμά για το cbf 125 ειναι αυτό 428977

Βρήκα στο ίντερνετ αυτό το διάγραμα για γενική σύνδεση
428978

Tο πρόβλημα που έχω είναι ότι τα προβολάκια έχουν 2 λειτουργείες κίτρινο φώς για κοντά και λευκό φώς για μακριά .Υπάρχουν δηλαδή 3 καλώδια και όχι 2 όπως στο διάγραμμα.Υποθέτω πως θα χρειαστώ ρελέ με ένα παραπάνω pin oπώς και άλλο διακόπτη ;
Aν μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του μιας και είμαι άσχετος απο ήλεκτρολογικά θα του ήμουν υπόχρεος!

toyar
23/06/2021, 21:08
περαν της αστειας κινεζικης ποιοτητας της δεσμης οτι ναναι και τις αλλαγες χρωματος αναλογα με την αποσταση τα συγκεκριμενα ειναι χαμηλης ισχυος οποτε δεν χρειαζονται καν ρελε
χρειαζονται εναν διακοπτη 3 θεσεων (off+δυο σκαλες)
εγω δεν θα εσφαζα την πλεξουδα σε ψεκαστο μηχανακι για να βαλω λαμπακια που θα κρατησουν για 3 τεποζιτα

sapphire
23/06/2021, 22:51
περαν της αστειας κινεζικης ποιοτητας της δεσμης οτι ναναι και τις αλλαγες χρωματος αναλογα με την αποσταση τα συγκεκριμενα ειναι χαμηλης ισχυος οποτε δεν χρειαζονται καν ρελε
χρειαζονται εναν διακοπτη 3 θεσεων (off+δυο σκαλες)
εγω δεν θα εσφαζα την πλεξουδα σε ψεκαστο μηχανακι για να βαλω λαμπακια που θα κρατησουν για 3 τεποζιτα

Θεωρείς ότι είναι ασφαλές χωρίς ρελέ ασφάλεια να τα βάλω έτσι;
Για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά , σε γνωστό μου τα είδα που τα πήρε από aliexpress και η δέσμη είναι παραπάνω από ικανοποιητική . Όσο για την ποιότητα θα δείξει .. εκείνος τα έχει κάνα χρόνο πάντως και δουλεύουν κομπλέ.

Nostradamus
23/06/2021, 23:31
Ο γνωστός σου πως τα έβαλε? Δεν θα βοηθούσε να τα βάλετε παρέα αφού το έκανε ήδη, με τα ίδια?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/06/2021, 05:44
περαν της αστειας κινεζικης ποιοτητας της δεσμης οτι ναναι και τις αλλαγες χρωματος αναλογα με την αποσταση τα συγκεκριμενα ειναι χαμηλης ισχυος οποτε δεν χρειαζονται καν ρελε
χρειαζονται εναν διακοπτη 3 θεσεων (off+δυο σκαλες)
εγω δεν θα εσφαζα την πλεξουδα σε ψεκαστο μηχανακι για να βαλω λαμπακια που θα κρατησουν για 3 τεποζιτα

Μην είσαι απόλυτος. Πώς ξέρεις ότι θα κρατήσουν λίγο?
Τα δικα μού είναι πιο φτηνά απο αυτά και πιο κινεζικα και τα εχω στο μηχανακι 5 χρόνια. Δε τα αναβω βέβαια αλλά οπότε τα χρειάζομαι κάνουν τη δουλειά τους. Η σύγκριση με το φως της μηχανής είναι απλά χαοτική.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/06/2021, 05:44
Ο γνωστός σου πως τα έβαλε? Δεν θα βοηθούσε να τα βάλετε παρέα αφού το έκανε ήδη, με τα ίδια?

Αυτο

sapphire
24/06/2021, 06:23
Τα έβαλε σε ηλεκτρολόγο και δεν τον ξέρω τόσο καλά .
Καλά εννοείται και εγώ δεν θα τα έχω συνέχεια αναμμένα ,γενικότερα η κινεζική ποιότητα ακόμα και στο ίδιο προϊόν διαφέρει οπότε δεν θα μου φανεί και απίθανο αυτό που λέει ο toyar !

toyar
24/06/2021, 07:42
Το ρελε χρειαζεται όταν έχεις αρκετά αμπερ
Τα προβολάκια αυτά με ονομαστική ισχύ 12w καταναλώνουν όσο μισή λάμπα στοπ και τραβάνε 1αμπερ το πολυ
Μπορούν να πάρουν απευθείας από την μπαταρία με μια μικρή ασφαλεια

Parking
24/06/2021, 09:25
εγω δεν θα εσφαζα την πλεξουδα

για κανένα λόγο

Σωστός ο τόγιαRR

sapphire
24/06/2021, 11:02
Συνολική ισχύ είναι στα 24-25w και τα 2 μαζί .. οπότε με ασφάλεια από μπαταρία είναι κομπλέ ;

OldMan
24/06/2021, 12:53
τα εχω στο μηχανακι 5 χρόνια. Δε τα αναβω βέβαια

Ελα, μολογα..!!

Σε επιδοτει η κυβερνηση για να ανατρεπεις το γενικο κλιμα, ετσι δεν ειναι..??

DoctoR_k6
24/06/2021, 13:38
Γιατι να βαλει καποιος αυτα τα προβολακια στην μοτοσυκλετα του... :confused:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/06/2021, 14:08
Ελα, μολογα..!!

Σε επιδοτει η κυβερνηση για να ανατρεπεις το γενικο κλιμα, ετσι δεν ειναι..??

Ρε συ δε τα αναβω καθόλου. Δε μού αρέσει. Απλά επειδή το φως του πρώτου φριγουιντ είναι γτπκ (γι'αυτό διορθώθηκε στο επόμενο μοντέλο) και εδώ στους επαρχιακούς ο φωτισμός δεν είναι επαρκής είχα πει να τα βάλω.Πραγματικά 2 3 φορές πού τα χρειάστηκα ήταν εκεί.

Να σου πω κάτι σύντομα. Περισσή ερχόμενος απο Ματαλα στο καινούργιο δρόμο έχει ενα τούνελ με στροφή. Οταν μπήκα μέσα τα φώτα του τούνελ ήταν σβηστά. Δεν είχε αλα οχήματα. Άνοιξα τα φώτα μου και αυτά κόλλησαν και δεν άναψαν (το έχουν ξαναπαθει)
Φοβήθηκα για τη ζωή μου. Μπορείς να φανταστείς τι θα γινόταν αν δεν τα είχα?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/06/2021, 14:10
Γιατι να βαλει καποιος αυτα τα προβολακια στην μοτοσυκλετα του... :confused:

Αξίζει για να ενισχύσει το φωτισμό του. Όπως είπα και πιο πάνω η διαφορά είναι χαοτική.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/06/2021, 14:10
Το ρελε χρειαζεται όταν έχεις αρκετά αμπερ
Τα προβολάκια αυτά με ονομαστική ισχύ 12w καταναλώνουν όσο μισή λάμπα στοπ και τραβάνε 1αμπερ το πολυ
Μπορούν να πάρουν απευθείας από την μπαταρία με μια μικρή ασφαλεια

Αυτό εχω κάνει εγώ.

OldMan
24/06/2021, 14:54
Μπορείς να φανταστείς τι θα γινόταν αν δεν τα είχα?

Θα ερχοταν ο Τονυ Σφήνος και θα τραγουδουσε το "Ηταν μια οπτασία"..

sapphire
24/06/2021, 15:12
Με τα 35w που βγάζει η hs1 απλά δεν είναι αρκετά για δρόμους χωρίς φωτισμό , εκτός άμα πηγαίνεις με 40 χιλιόμετρα την ώρα ! Εγώ αρχικά σκέφτηκα να μετατρέψω το σύστημα σε dc ώστε να μπορώ να βάλω led .. αλλά για να γίνει αυτό σωστά έχει μεγάλη μανουρά για κάποιον που δεν ξερει , πρεπει να γίνει πατέντα στα πηνία με όποιο ρίσκο μετά να εισαι κάθε τρεις και λίγο στον ηλεκτρολόγο αν γίνει μαλακια. Οπότε καταλήγουμε στα συγκεκριμένα προβολακια που έχουν χαμηλή κατανάλωση γιατί όπως είναι γνωστό τα πηνία δεν είναι για πολλά πολλά και φυσικά είναι πιο δυνατά από την hs1 , επίσης από όσο τα είδα φωτίζουν σωστά χωρίς να τυφλώνουν .

motojojo
24/06/2021, 21:31
Αν συνδεθεί ο προβολέας απευθείας στην μπαταρία με ρελε?
Στις πιο μεγάλες μοτο που είναι μόνιμα αναμένος ο προβολέας πως είναι η συνδεσμολογία?

sapphire
25/06/2021, 17:35
Σήμερα τα παρέλαβα .. τα δοκίμασα σε μια παλιά μπαταρία που έχω και φωτίζουν πολύ καλά !
Έψαξα λίγο παραπάνω και είδα ότι το cbf έχει 2 ασφάλειες πέραν της κεντρικής . Η πρωτη είναι για κόρνα φλας όργανα και η άλλη για το injection και την μίζα.
Σκεφτόμουν αντί να τραβάω καλώδια από την μπαταρία να βάλω ένα κλέφτη ασφαλειοθηκης στην πρώτη και να πάρω ρεύμα κατευθείαν από εκεί για τον διακοπτη και το καλώδιο γείωσης να το βιδωσω στην κεντρική γείωση(σασί) ώστε η μπαταρία να μην έχει καλώδια επάνω και να λειτουργούν μόνο όταν γυρνάω το κλειδί.

sapphire
26/06/2021, 23:01
Τα έβαλα με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω και λειτουργούν κομπλέ.Το φως η μέρα με την νύχτα .. επιτέλους φώτα .
Η κάμερα ευνοεί τα αλογόνου εντωμεταξυ ..η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη !Για ένα 20ρικο αξίζουν σίγουρα , να δούμε πόσο θα αντέξουν .
https://photos.app.goo.gl/j9CVaqmNmQR3Qdh9A

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/06/2021, 06:29
Μπράβο.Κοιτα να μην τα έχεις συνέχεια αναμμένα. Μόνο όταν τα χρειάζεσαι. Το φως όντως είναι ικανοποιητικο μονο έλεγξε μην τυφλωνεις τα απέναντι οχήματα αν και δε νομιζωγιατι βλεπω οτι τα έχεις βάλει χαμηλά.

sapphire
27/06/2021, 09:50
Το lense που έχουν διαχέει το φως πολύ καλά και δεν τυφλώνουν ακόμα και τα κοιτάξεις επίμονα , εννοείται βέβαια τα έχω προς τα κάτω στο ύψος της πινακίδας ενός μεσαίου αυτοκινήτου .Με επιπλεον κατανάλωση 25w που έχω τώρα θα βάλω φρένου μια της led της osram με κατανάλωση 1.7 w( https://autoplanet.gr/el/lampes-autokinitou/lampes-osram-p215w-12v-1-7w-ledriving-sl-red-7528drp-02b-p-58844.html?gclid=CjwKCAjww-CGBhALEiwAQzWxOpY8Fa2Mat0qUFlXn3IGi4AO62O67CQiWI-x--wfdWCh3q6B3EICIBoCizUQAvD_BwE )και φωτισμό ανάλογο με τις άλογονου ..οπότε η γενική κατανάλωση θα είναι στα ίδια .
Η αλήθεια είναι πως τώρα το βράδυ αν τα έχω κλειστά είναι σαν να μην έχω φώτα . Αφού στην αρχή νόμιζα πως κάηκε η αλογόνου . Η διαφορά είναι χαοτική , δεν φαίνεται καλά στην κάμερα του κινητού .