PDA

View Full Version : Το βασιλειο μου για ενα συμπιεσομετρο



general_nikolai
25/06/2021, 10:16
ιστοριες μιας ανακατασκευης επεισοδιο 9823 , θελω να κανω μετρηση συμπιεσης και ψαχνω συμπιεσομετρο , ξερει κανεις καποιο αξιοπιστο?

Κατα προτίμηση καποιο που να μην ειναι εντελως κινεζια και επειδη είμαι γιαννενα κατα προτιμιση να μπορω να το βρω σε κανα εσηοπ

doctor_john
25/06/2021, 10:52
Φίλε Νίκο είναι γεμάτη η αγορά από πολλούς τύπους, έχεις υπόψιν κάποιο που δεν ήταν αξιόπιστο; σε ποια τιμή θες να κινηθείς;

general_nikolai
25/06/2021, 11:18
τα πιο πολλα που βρισκω στην αγορα ειναι κινεζικα φασον τυπου borman κλπ με τιμες που παιζουν στα 20-70 € η αληθεια ειναι πως την ποιοτητα κατασκευης τους καθως επισης και την σωστη μετρηση τους δεν την πολυεμπιστευομαι , ειχα βρει κτ σε bosch στο αμαζον γυρω στο 50ικο αλλα με τελωνεια κλπ η τιμη θα εκτοξευθει , και μετα τα αλλα που βρισκω ειναι τα αμιγως επαγγελματικα που παιζουν στα 300-500 €

η αληθεια ειναι πως θα ηθελα κτ σε αναλογικο που να ειναι κατω απο το ψυχολογικο οριο των 100 €

SeniorCanardo
25/06/2021, 12:15
Δεν ξέρω θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου.

Εγώ όταν χρειάστηκα για να μετρήσω ένα δίχρονο, πήρα ένα από αυτά τα κινέζικα.
Μέτρησα μια πριν το rebuild και μία μετά και οι τιμές μου φάνηκαν λογικές.

Η ποιότητα δεν μου φάνηκε κακή, είναι και ένα εργαλείο που από εκείνη τη μοναδική φορά που χρησιμοποιήθηκε μπήκε στην ντουλάπα και δεν ξαναβγήκε και μάλλον δεν θα ξαναβγεί πριν από το επόμενο rebuild.
Τώρα αν είσαι μάστορας και μετράς κάθε μέρα συμπίεση :bawl: μπορεί και να μην αντέξει τι να πω.
(Άραγε έχουμε γνωρίσει κάνα μάστορα που βγάζει συμπιεσόμετρο και μετράει.)

Από την άλλη στη δική μου περίπτωση με ενδιάφερει κυρίως η αρχική τιμή αναφοράς σε σχέση με τη νέα και όχι τόσο ή απόλυτη τιμή, όποτε δεν καίγομαι για απόλυτη ακρίβεια.

Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι, αν δεν λέω και σωστά.:rolleyes:

doctor_john
25/06/2021, 13:37
Εδώ είσαι (https://www.chatzikontelis.gr/product/be5400p-bahco-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83/) :D λίγο ακριβότερο αλλά ξέρω 2-3 που θα το αγοράσουν άμεσα όταν τελειώσεις ;)

MISKIN
26/06/2021, 07:06
Αυτό (https://www.amazon.com/OTC-5605-Deluxe-Compression-Tester/dp/B004K2FSXI) είχα σκοπό να πάρω κάποια στιγμή, τελικά βολεύτηκα προσωρινά με ένα no name Κινέζο δανεικό από φίλο εδώ μέσα. Αν πάρω όμως ποτέ, θα πάρω το OTC.
Θα σου κοστίσει περίπου 94€ μαζί με μτφ και δασμούς.

429082

stefanos
26/06/2021, 11:03
Το λίγο ακριβότερο τι νόημα να έχει?
Ακρίβεια στη μέτρηση?
Δεν νομίζω να χρειάζεται ιδιαίτερα, ούτε εξασφαλίζεται
από την ποιότητα του συμπιεσόμετρου.
Όπως το βλέπω είναι μια πολύ χοντρική δοκιμή
για να εκτιμήσουμε μια κατάσταση μέσες άκρες.
Από την άποψη τη δική μου πάντα, 1 φορά στα 10 χρόνια.
Για επαγγελματική χρήση δεν τίθεται θέμα.

doctor_john
26/06/2021, 11:11
Και η χειρότερη ποιότητα να είναι εφόσον λειτουργεί θα κάνει την δουλειά, δεν τίθεται θέμα.
Πρέπει να το φτιάξεις έτσι ώστε να σε ξεγελάσει ή να μετράει με μεγάλη διαφορά.

το λίγο ακριβότερο το έβαλα γιατί είναι ωραίο κομμάτι στην εργαλειοθήκη και θα πωληθεί
εύκολα αν θελει να το πουλήσει.

MISKIN
26/06/2021, 11:38
Εγώ το πρόβλημα που αντιμετώπισα με το πρώτο no name, ήταν η αδυναμία του να βιδώσει χωρίς απώλειες. Δλδ το βίδωνες και έχανε, έπεφτε η βελόνα πριν προλάβεις να τσεκάρεις την πίεση. Αν προσπαθούσες να το σφίξεις, τσάκιζε το σωληνάκι.
Το επόμενο no name που έπεσε στα χέρια μου, αυτό του φίλου, ήταν καλύτερο (δε ξέρω γιατί, δεν ασχολήθηκα) και έκανα δουλειά.
Το OTC αν θυμάμαι καλά το είχα βάλει στο μάτι γιατί έχει ένα σωληνάκι που είναι μεταλλικό, συνεπώς μπορείς να το σφίξεις εύκολα.

stefanos
26/06/2021, 12:10
Εγώ πήρα ένα τέτοιο 429090 μάρκα δεν θυμάμαι,
με την λογική ότι σε περίπτωση απώλειας πίεσης στην μπουζότρυπα χρησιμοποιώ τα σιδερένια με τα ελαστικά παρεμβύσματα.
Βέβαια εκεί χρειάζεσαι 2 άτομα ένα να κρατάει γκάζι τέρμα και να μιζάρει και ο άλλος να κρατάει το όργανο.

Bowleno
26/06/2021, 18:21
Τώρα αν είσαι μάστορας και μετράς κάθε μέρα συμπίεση :bawl: μπορεί και να μην αντέξει τι να πω.
(Άραγε έχουμε γνωρίσει κάνα μάστορα που βγάζει συμπιεσόμετρο και μετράει.)

:

Στα κρύα και γρήγορα :cry::bawl:


Δεν έχω δει ποτέ κανέναν

silkman
02/07/2021, 14:14
Ιδεα δίνω:
https://akritidis-tools.gr/113-simpiesometra-kinitiron

Ναι ειναι κινέζικα αλλά ο πωλητης είναι αξιόπιστος, θα το έχεις την επόμενη μέρα και αν είναι μούφα του το τρίβεις στην μούρη...