PDA

View Full Version : 640 Lc4 sm γνωμες...



dodos_1
14/12/2005, 01:30
λοιπον παιδια θελω να ρωτησω τι λεει το μηχανακι απο επιιδοσεις,αξιοπιστια και κοστος συντηρησης;με ενδιαφερει το μηχανακι πολυ....ευχαριστω.

Smith
14/12/2005, 02:12
Γεια σου Παληκαρά μου...Ο Ε Ο..!!!! (Aμα φύγεις από το club,θα σε παίρνουμε μαζί στις βόλτες,,!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

Guess...who...??

dodos_1
14/12/2005, 02:24
ποιος εισαι......Ο Ε Ο;;;;:lol:

dodos_1
14/12/2005, 02:27
ΘΕΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ................ΟΕΟ!!!!!!:lol: :beer:

Smith
14/12/2005, 03:44
Γεια σου ρε Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ε Θοδωρή, που λέν και οι Φ Ο Β Ε Ρ Ο Ι administrators μας..!!!
Τώρα μάλλον θα κοιμάσαι :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:
αλλά εγώ είμαι δουλειά :bawl: :bawl: :bawl:
και περιμένω να ξημερώσει:sun: :sun: :sun:
γιατί νυστάζω και μού` χουν βγει τα μάτια :hypnotize :uplate: :hypnotize

Τα λέμε φιλαράκο...:beer:

φατα μουτρα
14/12/2005, 09:14
Δεν είχα το SM οποτε για οδική συμπεριφορα δεν ξέρω αν και πρεπει να είναι πολύ καλό αν κρίνω απο τα υπολοιπα μηχανακια της KTM .
Πρέπει να είσαι σχολαστικος στη συντηρηση. Λαδια κάθε 3000 φίλτρο ανα δύο αλλαγες , πρόσοχη στα τακακια που τελειώνουν πολυ γρηγορα και αν σφυρίζουν σπάνε τι μπροστινές ακτίνες (στο εντούρο). Γενικά εχουν ευαισθησία στα ρουλεμαν του κιβωτίου και ιδιέταιρα της καμπάνας (100 Ε !!!!!) .΄Είναι σχεδόν στάνταρ επισκευη μέχρι τα 50000 χλμ ανάλογα σε τί τεφαρίκι έπεσες . Οχι οδηγηση με χαμηλές στροφες όπου σκορτσάρει γιατι την ακουει η μπιέλα (όχι σε όλα) και τέλος έιναι συχνες οι αστοχίες στην καφαλή (ράγισμα αναμεσα στις εδρες των βαλβιδών). Γενικά αν το σκίζεις δεν παθαίνει τιποτα:D

Αν το πάρεις μεταχείρω ΨΑΞΤΟ ΠΟΛΥ

KaTaNaS
14/12/2005, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
πρόσοχη στα τακακια που τελειώνουν πολυ γρηγορα και αν σφυρίζουν σπάνε τι μπροστινές ακτίνες (στο εντούρο).


μπορείς να το τεκμηριώσεις! ;


:smokin:

φατα μουτρα
15/12/2005, 22:43
ειχα αλλαξει 10!!!! μαρκες τακακια οταν σφυριζαν έσπαγαν και ακτίνες οσα δεν σφύριζαν δεν εσπαγαν έτσι κατεληξα στο συμπερασμα πως πρεπει να υπαρχει καποιος συσχετισμος. τα καλυτερα απο πλευρας σφυριγματος κααι με μεγαλη αντοχη ηταν τα sbs

slaybas
16/12/2005, 01:30
πρόσοχη στα τακακια που τελειώνουν πολυ γρηγορα


πόσο γρήγορα δηλαδή;
:)

DUKASII
16/12/2005, 09:20
και στη βενζινη παιδια...

τη καιει γρηγορα..

φατα μουτρα
16/12/2005, 10:19
τα brembo που φοραγε απο την εταιρια τα τελειωσε σε 2500 km. Αυτο εμενα μου φαίνεται λίγο.
Οχι τη βενζίνη δεν την καίει γρηγορα;)

KaTaNaS
16/12/2005, 10:47
σε ευχαριστώ για την πληροφορία,

δε μπορώ όμως να καταλάβω τι σχέση απο τεχνικής πλευράς έχει το σκληρό τακάκι με τις ακτίνες!


τεσπα


εχω βάλει AFAM τακάκια μπροστά , έχω 9000 χλμ και ακομα έχουν ψυχή!

GST
16/12/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
λοιπον παιδια θελω να ρωτησω τι λεει το μηχανακι απο επιιδοσεις,αξιοπιστια και κοστος συντηρησης;με ενδιαφερει το μηχανακι πολυ....ευχαριστω.


μια χαρα μηχανακι ειναι .....το ειχα 3 χρονια μοντελο 01 ..το σημερινο ειναι η κορυφωση του μιας και εχει βελτιωθει σε καθε τι φοραει πανω του ....φρενα αναρτησεις super γκαζια μπολικα ....με μια εξατμηση εισαι κομπλε ...εκτος αν θες να ψαχτεις παραπανω και να το τουμπανιασεις ....σερβις καθε 5000 ...η κτμ λεει καθε 6000 αλλα εγω το εκανα καθε 5000 γιατι οι βαλβιδες την ακουγαν νωρις:lol: ...λαδακια καθε 2500χλμ....τακακια εξαρτατε τα εντο που κανεις ...:wave2:

φατα μουτρα
16/12/2005, 12:35
Και εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινόταν αυτο αλλα σιγουρα δεν ηταν συμπτωση. Νομιζω πως απο το συντονισμο που προκαλουσε το σφυριγμα ισως να ξεβιδώνονταν κάποιες ακτινες με αποτελεσμε να φορτιζονται ανομοιόμορφα αυτές που εμεναν σφιγμένες με αποτελεσμα την θραύση τους:rolleyes:
Εν τω μεταξυ πάντα μου έσπαγαν κατα τη διάρκεια φρεναρίσματος. Τοποθετόντας τακακια μου δέ σφύριζαν σταμάτησαν να σπάνε και οι ακτινες (μου έιχε σπάσει τα νευρα αυτη η κατασταση καθε λιγο και λιγακι ακτινολόγηση).
Πάντως το ΚΤΜακι το καταευχαριστήθηκα έκανα 52000 χλμ ,αν δεν φοβόμουν πως θα το πάρω στο χέρι (κοπαναγε τρελλα προς το τέλος) και δέν είχε τοσο σκληρη σέλα θα το κράταγα.....
Κρίμα που δεν 'εχει ξεπεράσει ακόμα η ΚΤΜ κάποια παιδικά προβλήματα αν και έχει βελτιωθεί πολυ.

slaybas
18/12/2005, 05:25
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
[B]τα brembo που φοραγε απο την εταιρια τα τελειωσε σε 2500 km. Αυτο εμενα μου φαίνεται λίγο.

Εγώ με αυτά έχω κάνει 9000 πάντως...
:)