PDA

View Full Version : Στο απόγειο της μέρας...



McGyver
25/06/2021, 17:00
Δευτέρα, 21 Ιουνίου 2021
Αγίου Πνεύματος, η μεγαλύτερη μέρα του έτους και επίσημη έναρξη του καλοκαιριού.

Για εμένα όμως ήταν παραμονή Τρίτης, προπαραμονή Τετάρτης.
Δυο μέρες άδειας που ήθελα να εκμεταλλευτώ, αλλά ούτε το έλεγα ούτε το σχεδίαζα.
Απλά το σκεφτόμουν και το ήθελα.

Κοίταξα τον αέρα στα λάστιχα κι έβγαλα την μπαγκαζιέρα.
Επιβεβαίωσα ότι χωράω ακόμα στο καλοκαιρινό παντελόνι, έβαλα μια αλλαξιά ρούχα στο backpack και σκάρωσα στα γρήγορα τη διαδρομή.

400 χιλιόμετρα την πρώτη μέρα χωρίς εθνική, διανυκτέρευση στο σπίτι της αδερφής μου στο χωριό.
Άλλα τόσα τη δεύτερη, με κάμποσα εθνική για να είμαι σπίτι το μεσημέρι.

Ευκαιρία να θυμηθώ πώς είναι η NaNCy σε full μικτές συνθήκες.
Να δοκιμάσω και το νέο backpack, το πρόγραμμα πλοήγησης, το bluetooth headset και την action camera.

429014

:D

McGyver
25/06/2021, 17:01
Τρίτη, 22 Ιουνίου 2021

Φεύγω από το σπίτι κατά τις 08:30, γεμίζω βενζίνη και μπαίνω Αττική Οδό.
Να φύγει το κομμάτι μέχρι Ελευσίνα στα γρήγορα και μετά τέλος οι αυτοκινητόδρομοι για σήμερα.

Από την έξοδο της Λ. Μαραθώνος μέχρι την έξοδο της Μεταμόρφωσης είμαι σε διήθηση!
429015

Αλλά γρήγορα αυτό τελειώνει...
429016

...και βγαίνω παλιά εθνική για Κόρινθο.
429017

McGyver
25/06/2021, 17:03
Θυμήθηκα σκηνικά από παλιές εκδρομές του moto.gr...
429018

...και πέρασα και την παλιά γέφυρα του Ισθμού που είχα να δω καμιά 15αριά χρόνια.
429019

McGyver
25/06/2021, 17:04
Χάρηκα τη νέα άσφαλτο μέχρι την Επίδαυρο...
429020

429021

...και συνέχισα για Ναύπλιο.
429022

McGyver
25/06/2021, 17:05
Στο Ναύπλιο σταμάτησα για γενικό ανεφοδιασμό σε υγρά.

Μπήκα στο Coffee Berry απέναντι από την ΕΚΟ να πάρω δυο νερά.
Η κίνηση και τα λόγια του διανομέα στο μαγαζί και η ευχή της συναδέλφου του έξω από το μαγαζί μεγάλωσε ακόμα περισσότερο το χαμόγελο στη μούρη μου.

Για κάτι τέτοιες στιγμές καβαλάμε τελικά...

Φίλε, αν διαβάζεις, να είσαι πάντα καλά και να γράψεις άλλα τόσα χιλιόμετρα!

:beer:

McGyver
25/06/2021, 17:07
Άφησα πίσω μου το Ναύπλιο και από Ν. Κίο, Κιβέρι, κλπ...

429023

... έφτασα Πελετά και συνέχισα...

429024

... για Λιμάνι Γέρακα.

429025

McGyver
25/06/2021, 17:11
Εκεί έκανα απλά μια μικρή στάση για μια φωτό...

429027

...και πήρα το δρόμο για το χωριό.

Κάπου εκεί έκανα και λίγο χωραφόδρομο :lol: και διαπίστωσα πως η μπαταρία της κάμερας είχε αδειάσει.
Note to myself: Quick recharge στις στάσεις για να μην ξαναγίνει.

Το βραδάκι πήγα για φαγητό στην Πλύτρα και μετά γύρισα για έναν καλό, "χωριάτικο" ύπνο!

429026

McGyver
25/06/2021, 17:13
Η δεύτερη μέρα ξεκίνησε με εικόνες ίδιες εδώ και 35 χρόνια με την ευθεία φεύγοντας από το χωριό...

429028

...τη γέφυρα του Ευρώτα στη Σκάλα...

429029

...και το δρόμο για Σπάρτη.

429030

McGyver
25/06/2021, 17:15
Κι όλο αυτό για να κάνω ένα πέρασμα από Ταΰγετο...

429031

...όχι για τίποτε άλλο...

429032

...για τις εικόνες και μόνο!

429033

Μετά από Καλαμάτα μια ευθεία δρόμος και σε τρεις ωρίτσες ήμουν σπίτι :D.

McGyver
25/06/2021, 17:16
Αντί επιλόγου...

Μαζί με κάτι άλλα "εδώ γύρω" σε τρεις μέρες έβαλα στη NaNCy άλλα 1.000 χιλιόμετρα.
Ξεπεράστηκε και το ψυχολογικό όριο των 10.000 χλμ :bawl: (δεν έχω ξεχάσει μηδενικό).

H συνολική μέση κατανάλωση ήταν 3,8 lt/100 χλμ, με το δικό μου "ηλεκτρικό" στυλ οδήγησης.
Εκτός εθνικής έπαιζα από 3.1 - 3.5 lt/100, εθνική έκαψε τον πάτο της (4,0 lt/100) :lol:.

Ως σύνολο η μηχανή δε με προβλημάτισε και δε με ζόρισε πουθενά, πλέον είμαι σίγουρος πως έκανα την καλύτερη επιλογή που μπορούσα.
Τα φρέσκα Pilot Road 5 είναι αλλού, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Το μόνο που θα αλλάξω ως προς την εργονομία είναι να κατεβάσω λίγο τα μαρσπιέ για μικρότερη μεγαλύτερη, πιο ξεκούραστη, γωνία στα γόνατα.
Η σέλα και οι αποστάτες (+25mm) είναι τούμπανο.

Το backpack (Kriega R20) είναι όντως καταπληκτικό και ξεχνάς ότι το φοράς.
Νομίζω ότι θα ήθελα να είχε το ελαστικό τμήμα στους ιμάντες που έχει η Uswe, αλλά και χωρίς αυτό είναι φανταστικό.
Θα κάνω μερικές προσθήκες για να μην "ανεμίζουν" οι αναμονές για τον ιμάντα της μέσης (δεν το χρησιμοποιώ).
Το αυτό και για το κορδονάκι του φερμουάρ της μπροστικής (extra) θήκης.

Το πρόγραμμα πλοήγησης (Kurviger Pro) με καλύπτει απόλυτα και αξίζει τα 10 (Android App) + 10 (Web) Ευρώ της ετήσιας συνδρομής.

Το bluetooth headset (Interphone Link) με έχει αφήσει λίγο μαλάκα με την αυτονομία του.
Το φόρτισα πριν φύγω, έπαιζε συνέχεια μουσική & οδηγίες και ακόμα η μπαταρία είναι "battery high".
Μέσα από το companion app το δείχνει σχεδόν γεμάτο!

Για την action camera (Insta360 Go), διαπίστωσα πως θέλει να προσέχω το θέμα της φόρτισης.
Αν για κάποιο λόγο μείνει εντελώς από μπαταρία πρέπει να τη συνδέω με το κινητό πριν τη χρησιμοποιήσω γιατί χάνει ημερομηνία και ώρα.
Την πάτησα και όσα έχω τραβήξει έχουν κουκουρούκου ώρα και δεν μπορώ να τα συγχρονίσω με το GPS track.

Τέλος, για την καταγραφή της διαδρομής, το GPS tracker (Teltonika FMB130) που έχει πλέον η NaNCy λειτούργησε υποδειγματικά.
Η απόκλιση από το οδόμετρο ήταν της τάξης του 1% (έγραψε 8 χιλιόμετρα λιγότερα), πράγμα αμελητέο.
Με συνεχή ενημέρωση online, "έφαγε" για 1.020 χιλιόμετρα λιγότερα από 9MB στην PlanetSim.

Αυτά, καλά να είμαστε και εις άλλα με υγεία!

:beer::beer::beer::beer::beer::beer:

caesarsk
25/06/2021, 17:22
Ειναι η επομενη ημερισια που κανονιζω με την Ναυσικα

McGyver
25/06/2021, 17:30
Ειναι η επομενη ημερισια που κανονιζω με την Ναυσικα

Με το καλό :beer:!

Βγαίνει και μονομέρα, εγώ με ρυθμούς σαργού στις 15:00 ήμουν στο Λιμάνι του Γέρακα.

Η μόνη αλλαγή που θα έκανα είναι από Λεωνίδιο, αντί για Τσιτάλια, να φτάσω Πυργούδι από Πούλιθρα.

caesarsk
25/06/2021, 17:32
Με το καλό :beer:!

Βγαίνει και μονομέρα, εγώ με ρυθμούς σαργού στις 15:00 ήμουν στο Λιμάνι του Γέρακα.

Η μόνη αλλαγή που θα έκανα είναι από Λεωνίδιο, αντί για Τσιτάλια να φτάσω Πυργούδι από Πούλιθρα.

Το μόνο δίλλημα που έχω είναι αν θα περάσω Ταϋγετο ή αν θα παω από Μανη...θα αποφασιστει επιτόπου και ενας απο τους βασικότερους λόγους της απόφασης θα ειναι οι θερμοκρασίες.

Το βασικο που εχω στο μυαλο μου ειναι Καλαματα μια γρηγορη, από εκει Μανη (ή Ταϋγετο), Σπάρτη, Μονεμβασια, Γεράκι, Λεωνίδιο, Αστρος, Ναυπλιο, Αχλαδόκαμπος Βυτίνα, Λεβίδι, Συμφαλία, Κιάτο και πίσω

McGyver
25/06/2021, 17:41
Προσωπική άποψη, ο Ταΰγετος είναι καλύτερος από Σπάρτη προς Καλαμάτα.

Το κομμάτι Σιλίμποβες - Καλαμάτα είναι πολύ καλύτερο και ομορφότερο από το κομμάτι Σπάρτη - Σιλίμποβες, και από θέμα φύσης και από θέμα δρόμου.
Οπότε καλύτερα ζόρι στην αρχή και "αποζημίωση" μετά, παρά το αντίστροφο.

billy84
25/06/2021, 19:20
Σουπερ βόλτα αν και πρέπει να έβρασες.Προσοχή τώρα γιατί μετά τις 10.000km το μοτέρ αυτό φτάνει κοντά στο τέλος της ζωής του!:lol:

Το ''είμαι αργός σαν σαργός'' που διαβάζω για μια 15ετία στα φόρουμ είναι μεγάλη απάτη!Όποιος έχει κάνει ψαροντούφεκο ξέρει!Οπότε κάτι μας κρύβεις :D

Άντε και στις επόμενες!:beer:

karellen
25/06/2021, 19:24
Προσωπική άποψη, ο Ταΰγετος είναι καλύτερος από Σπάρτη προς Καλαμάτα.

Το κομμάτι Σιλίμποβες - Καλαμάτα είναι πολύ καλύτερο και ομορφότερο από το κομμάτι Σπάρτη - Σιλίμποβες, και από θέμα φύσης και από θέμα δρόμου.
Οπότε καλύτερα ζόρι στην αρχή και "αποζημίωση" μετά, παρά το αντίστροφο.
Ακριβώς αυτό. Και το ιδανικότερο κατά τις 7 το απόγευμα, τα χρώματα που θα πετυχεις δεν τα βρισκεις άλλη ώρα.

panavour
25/06/2021, 19:34
Προσωπική άποψη, ο Ταΰγετος είναι καλύτερος από Σπάρτη προς Καλαμάτα.

Το κομμάτι Σιλίμποβες - Καλαμάτα είναι πολύ καλύτερο και ομορφότερο από το κομμάτι Σπάρτη - Σιλίμποβες, και από θέμα φύσης και από θέμα δρόμου.
Οπότε καλύτερα ζόρι στην αρχή και "αποζημίωση" μετά, παρά το αντίστροφο.

καποτε ισως,οχι τωρα που εχει καεί.

karellen
25/06/2021, 19:50
Οι Σιλίμποβες εκεί που περνάει ο δρόμος είναι τίγκα στο έλατο και στο πλατανι,πιο πέρα ειναι τα καμένα στην Αρτεμισια και πριν το Τουριστικό.

Viking
25/06/2021, 19:51
:beer::beer::beer:

McGyver
25/06/2021, 20:03
Σουπερ βόλτα αν και πρέπει να έβρασες.

Μια ζέστη την είχε είναι η αλήθεια :lol:.


Προσοχή τώρα γιατί μετά τις 10.000km το μοτέρ αυτό φτάνει κοντά στο τέλος της ζωής του!:lol:

Άσε, δεν ξέρεις εσύ :bawl:.


Το ''είμαι αργός σαν σαργός'' που διαβάζω για μια 15ετία στα φόρουμ είναι μεγάλη απάτη!Όποιος έχει κάνει ψαροντούφεκο ξέρει!Οπότε κάτι μας κρύβεις :D

H αλήθεια είναι ότι έχω κρύψει το ταλέντο μου στη σβέλτη οδήγηση.
Αλλά ακόμα δε θυμάμαι πού!


Άντε και στις επόμενες!:beer:

:beer:

giorgosb
25/06/2021, 20:05
Σούπερ η βόλτα..

:beer: :beer:

Grafton 505
25/06/2021, 20:37
:beer::beer::beer:

gior-gos
25/06/2021, 21:00
Η σέλα και οι αποστάτες (+25mm) είναι τούμπανο.

Έχεις ψηλώσει τη σέλα; τί ύψος έχεις;

Ωραία βόλτα σε ωραία μέρη :beer:

McGyver
25/06/2021, 21:05
Έχεις ψηλώσει τη σέλα; τί ύψος έχεις;

Ναι, είχε πάρει κάπου δυο πόντους όταν την έφτιαξα.

Είμαι 1,90.

:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/06/2021, 05:17
:beer: Κατατοπιστικός και αναλυτικός. Βοήθησες συντροχους για μελλοντικές αγορές και έκανες και τη βόλτα σου.

George_M.
26/06/2021, 05:45
Στο Ναύπλιο σταμάτησα για γενικό ανεφοδιασμό σε υγρά.

Μπήκα στο Coffee Berry απέναντι από την ΕΚΟ να πάρω δυο νερά.
Η κίνηση και τα λόγια του διανομέα στο μαγαζί και η ευχή της συναδέλφου του έξω από το μαγαζί μεγάλωσε ακόμα περισσότερο το χαμόγελο στη μούρη μου.

Για κάτι τέτοιες στιγμές καβαλάμε τελικά...

Φίλε, αν διαβάζεις, να είσαι πάντα καλά και να γράψεις άλλα τόσα χιλιόμετρα!

:beer:

ωραιο θερινο μοτο-ξεμουδιασμα,ευγε!!

ο ΓλυκοΓιωργης με την Αλεξανδρα ειναι εγγθηση φιλοτιμου κ χαβαλε!!
χρονια τωρα υποστηριζουν κοσμο που ροβολαει κειθε!!

Dr.Monty
27/06/2021, 16:32
Ακριβς αυτό! Βοηθησες πόλους μελλοντικούς εκδρομείς! Τέλεια διαδρομή και πολύ επεξηγηματικός!
Μια ερώτηση..
Την Insta360 Go πως την στερεωνεις; έχεις γράψει κάτι για αυτό στο φορπυμ;

Dr.Monty
27/06/2021, 16:38
Ακριβς αυτό! Βοηθησες πόλους μελλοντικούς εκδρομείς! Τέλεια διαδρομή και πολύ επεξηγηματικός!
Μια ερώτηση..
Την Insta360 Go πως την στερεωνεις; έχεις γράψει κάτι για αυτό στο φορπυμ;

Απαντάω μόνος μου για όσους θέλουν να ξέρουν. Ακόμα ένα τέλειο θέμα!

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159506&highlight=Insta360

McGyver
28/06/2021, 18:16
Απαντάω μόνος μου για όσους θέλουν να ξέρουν. Ακόμα ένα τέλειο θέμα!

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159506&highlight=Insta360

Στo τελευταίο iteration του mount έχω βάλει μεγαλύτερο μαγνητάκι (20 Χ 10 Χ 2 mm) και κατάργησα το λαστιχάκι.
Ο λόγος είναι για να μπορώ να του αλλάζω εύκολα θέση, μιας και θέλω να βάλω μερικά ακόμη αντίστοιχα mounts στη μηχανή για διαφορετικές γωνίες λήψης.

Δεν έκανε κιχ πουθενά.

:beer:

Dr.Monty
28/06/2021, 18:34
Αστο φίλε Μαγκάιβερ. Ειδα το θρεντ που παρέθεσα και απογοητευτηκα. Είμαι απο αυτους που βιδώνουν στραβα τις βίδες. Τα χέρια τα εχω διακοσμητικά. Οποτε ολο το θρεντ (και το υποθρέντ που πρεπει καποιος να διαβάσει για το 3d printing) ειναι mission impossible. Η καμερα ειναι τ-ε-λ-ε-ι-α, αλλα ο τρόπος δεν ειναι για τα δοντια μου. Θα ψάξω να βρω κατι πιο ευκολο

McGyver
28/06/2021, 18:46
Αστο φίλε Μαγκάιβερ. Ειδα το θρεντ που παρέθεσα και απογοητευτηκα. Είμαι απο αυτους που βιδώνουν στραβα τις βίδες. Τα χέρια τα εχω διακοσμητικά. Οποτε ολο το θρεντ (και το υποθρέντ που πρεπει καποιος να διαβάσει για το 3d printing) ειναι mission impossible. Η καμερα ειναι τ-ε-λ-ε-ι-α, αλλα ο τρόπος δεν ειναι για τα δοντια μου. Θα ψάξω να βρω κατι πιο ευκολο

Αν αποφασίσεις και την πάρεις (ή την καινούρια Insta360 Go 2) εδώ είμαστε να τη βρούμε την άκρη :winka:...