PDA

View Full Version : Βάλια Κάλντα-Κουκουρούντζος(1827m)-Χάσια(1565m) 20-6-2021



billy84
25/06/2021, 19:23
Βάλια Κάλντα,η περιοχή που θαρρείς πως βρίσκεσαι σαν πρωταγωνιστής μέσα σε ένα παραμύθι.Στην πραγματικότητα όμως ποτέ δεν είσαι πρωταγωνιστής αλλά ένα περιστασιακό κομμάτι των εικόνων που βλέπεις.Πρωταγωνιστές ήταν πάντα τα τοπία στα βάθη των αιώνων και ελάχιστα έχουν αλλάξει μέχρι σήμερα.Ειδικά σε αυτές τις περιοχές είναι σαν να ταξιδεύεις πίσω στο χρόνο και να βλέπεις τις ίδιες εικόνες που έβλεπαν οι άνθρωποι δεκάδες αιώνες πριν.

Το πλάνο μου αυτή τη φορά ήταν δύσκολο εξ'αρχής και στην πράξη αποδείχτηκε ακόμη πιο δύσκολο.Η έλλειψη συγκέντρωσης τον τελευταίο καιρό με οδήγησε σε μια λανθασμένη εκτίμηση που ήταν κομβική σε μια τόσο απαιτητική εξόρμηση.Τελικά δεν έβγαλα το πρόγραμμα που ήθελα και έκανα κάποιες τροποποιήσεις αλλά αυτά τα τα δούμε αναλυτικά στην πορεία με χρήσιμες πληροφορίες για να μαθαίνουν και οι παλιοί αλλά και οι νεότεροι.Άλλωστε η λαϊκή ρήση αναφέρει ''μάθε απο τα λάθη των άλλων,δε θα ζήσεις αρκετά για να τα κάνεις όλα εσυ...''


Μέσω παλιάς εθνικής οδού έφτασα στα Κρανιά και απο εκεί στο Μικρολίβαδο.Απο το Μικρολίβαδο έκανα μια χωμάτινη διαδρομή που είχα κάνει και 3 χρόνια πριν.




https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Lfyx_GwSBLc&feature=emb_title

billy84
25/06/2021, 19:25
Εδώ το παλιό βίντεο με ασφάλτινα λάστιχα.Οι διαφορές είναι εμφανείς σε όλα τα επίπεδα πιστεύω!:lol:



https://www.youtube.com/watch?time_continue=179&v=YIAeCAMGbWE&feature=emb_title




Ο χωματόδρομος καταλήγει κοντά στον Άγιο Νικόλαο Περιβολιού.Λίγο νωρίτερα είχα δει μια χωμάτινη διαδρομή η οποία συνέχιζε βαθύτερα στο όρος Πυροστιά.Στην αρχή της πέρασα τον Ασπροπόταμο



429036



Εδώ λίγο μετά το ποτάμι ,ανασύνταξη δυνάμεων



429037



429038

billy84
25/06/2021, 19:27
Η διαδρομή αποδείχτηκε ζόρικη με φουλ λάσπες και για κακή μου τύχη δεν είχα καθόλου τακούνι στο κέντρο.Παρολαυτά έφτασα αρκετά πιο μακριά απο ότι περίμενα με αυτές τις συνθήκες που αντιμετώπισα.Τα πλαϊνά τακούνια έκαναν λίγη δουλίτσα σκάβοντας όπου ήταν δυνατό.Ουσιαστικά κινήθηκα στον ορεινό όγκο της Ντραμάλας και ποτέ δεν κατάφερα να φτάσω εκεί που ήθελα.



https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=nqXcH5SUODc&feature=emb_title




Βούλιαζα σχεδόν παντού



429039




Ένας μικρός καταρράκτης τροφοδοτούσε τον ήδη λασπωμένο δρόμο με νερό κάνοντας τα πράγματα ακόμα χειρότερα




429040





Κάπου εδώ αποφάσισα ότι αρκετά έχω ρισκάρει εδώ μέσα στους βάλτους και γύρισα πίσω




429041




Προβληματισμένος για αυτή τη διαδρομή που επέλεξα,την επόμενη μέρα έριξα μια πιο προσεκτική ματιά στη δορυφορική εικόνα.Δε μπορούσα να πιστέψω οτι αυτός ο δρόμος έβγαζε κάπου και τελικά ο δορυφόρος με δικαίωσε.Ναι μεν τo google βγάζει ίχνος δρόμου που συνδέεται με έναν άλλον απο αριστερά όμως μόλις γίνεται ζουμ δεν υπάρχει κανένας δρόμος αλλά ένα ρέμα το οποίο το google βλέπει σαν δρόμο.Ευτυχώς που δε συνέχισα γιατί θα έχανα και άλλο χρόνο και ίσως με λιωμένο πίσω λάστιχο να έμπλεκα κιόλας.



429042

billy84
25/06/2021, 19:29
Δυστυχώς τα νούμερα δεν έβγαιναν για το όρος Πυροστιά οπότε άφησα ανοιχτούς λογαριασμούς εδώ.Συνέχισα τον αρχικό χωματόδρομο μέχρι το Περιβόλι και απο εκεί βγήκα στη Βοβούσα




https://www.youtube.com/watch?v=LB7XBnaorVw




Ισως το πιο όμορφο σημείο της διαδρομής



429043

billy84
25/06/2021, 19:34
Απο τη Βοβούσα συνέχισα προς Δίλακκο. Λίγο πριν σταμάτησα στις παρυφές του όρους Κουκουρούντζος όπου ήταν και ο επόμενος δύσκολος στόχος μου.




https://www.youtube.com/watch?v=GJ48hLw_o3Q





Στο βάθος αυτό το κατάφυτο και δύσβατο βουνό



429044




Απο εδώ συνέχισα με τα πόδια σε ανύπαρκτο μονοπάτι




429045




Ο χάρτης μου είχε περασμένο ένα μονοπάτι που είχε χαράξει κάποιος κάπου κάποτε αλλά ουσιαστικά δεν υπήρχε εκεί κάτι εμφανές.



Έχοντας ξεκινήσει προσπαθώντας να ακολουθήσω το ίχνος στον χάρτη



429046




Άντε βρες άκρη εδώ μέσα.Πυκνή βλάστηση για αρχή και λίγο μετά μεγάλα ρέματα που δε φαίνονται παρά μόνο όταν έχεις κάνει ήδη το λάθος να μπλέξεις εκεί μέσα.




429047




Όμως μαγεία...



429048




Έχοντας μπει μέσα στο πυκνό δάσος.Τα πεσμένα φύλλα έδιναν μια φθινοπωρινή εικόνα στο τοπίο




429049




429050




Στον δορυφόρο έβλεπα κάποια ξέφωτα που με βοηθούσαν να προσανατολιστώ.Όταν έπιανε σήμα βέβαια το GPS γιατί μέσα στα δάση χάνεται.Βασικά όμως ανέβαινα πολύ μεγάλες κλίσεις σε δύσκολο τεραιν αλλά έτσι γίνεται σε άγνωστα βουνά χωρίς σήμανση και αυτό τα κάνει πολύ δύσκολα.Το συγκεκριμένο βουνό μάλιστα είχε όλα τα χαρακτηριστικά που αποφεύγουν οι περισσότεροι ορειβάτες



429051





Μπαίνοντας πάλι σε πυκνό δάσος.Σε αυτό το σημείο κάποιο μεγάλο ζώο είχε σταθεί και με παρακολουθούσε όσο ανέβαινα ώσπου ξαφνικά έτρεξε να κρυφτεί.Δεν πρόλαβα να διακρίνω καν τη μορφή του για να καταλάβω τι είναι καθώς όλα έγιναν ταχύτατα όμως μπόρεσα να καταλάβω οτι ήταν μεγάλο απο τον θόρυβο.Ποιος ξέρει...




429052




Κερδίζοντας ύψος σε κάποια ξέφωτα είχα λίγη θέα!




429053

billy84
25/06/2021, 19:39
Εδώ έχοντας βγει σε ένα μεγάλο ξέφωτο που είχα διακρίνει στη δορυφορική εικόνα.Καλά πάμε.Η ανηφόρα όμως συνεχής χωρίς να χαρίζεται.



429054




Φτάνοντας στο τέλος αυτού του ξέφωτου λίγο πριν ξαναμπω στο πυκνό δάσος κοίταξα πίσω και θαύμασα το μεγαλείο της Βάλια Κάλντα...τι να πρωτοπεί κανείς...




429055




Περνώντας ακόμη ένα δασωμένο κομμάτι φτάνω πάλι σε ξέφωτο.Κάπου προς τα δεξιά βρίσκεται η ψηλότερη κορυφή αλλά έχω δρόμο ακόμη.




429056




Εκπληκτική θέα παντού και μόνο πράσινο μέχρι να μπουχτίσει το μάτι!




429057




429058





Σε δάσος πάλι με υψηλές κλίσεις




429059





Και τρομερή καταπράσινη θέα όποτε έβγαινα σε ξέφωτο




429060




Βρίσκομαι σε μια απότομη ράχη.Απο δεξιά μου υπάρχει δάσος και απο αριστερά χορταριασμένες πλαγιές υψηλής κλίσης.Απο εδώ δεν περνάει,αναγκάζομαι να μπω στο δάσος για λίγο.




429061




και να επιστρέψω σε πιο βατή πλαγιά με την κλίση όμως να παραμένει




429062




Συνεχίζοντας τον δρόμο για την κορυφή.Ακόμη και στη φωτό δείχνει απότομη η πλαγιά φανταστείτε στην πραγματικότητα πως είναι




429063

billy84
25/06/2021, 19:43
Τελικώς τα καταφέρνω και φτάνω στην κορυφογραμμή η οποία αποτελείται απο κάποια βραχώδη κομμάτια τα οποία θέλουν λίγο σκαρφαλωματάκι(δε φαίνεται απο εδώ)



429064




Η πορεία μου μέχρι εδώ.Ο δρόμος χαμηλά.Φαίνεται λίγο καλύτερα το πόσο άγριο είναι αυτό το βουνό και το πόσο επικίνδυνο είναι να χαθείς μέσα στα ατελείωτα δάση.



429065




Να και η Τύμφη απέναντι



429066



Απο τη δεξιά πλευρά ανεβαίνοντας διακρίνω ένα τεράστιο οροπέδιο με απέραντα αλπικά λιβάδια




429067




Κορυφή Τσούκα Τζίνα 1827m



429068




https://www.youtube.com/watch?v=vTKe6xHBJ5I&feature=emb_title







Με το βλέμμα προς τη Βοβούσα.Απέραντες εκτάσεις χωρίς ίχνος πολιτισμού




429069




Τύμφη




429070




Παντού πράσινο



429071




Στο βάθος το Αυγό




429072

billy84
25/06/2021, 19:45
Η κατάβαση είχε ανάλογες δυσκολίες.Το σήμα χανόταν στα δάση,ο προσανατολισμός είναι δύσκολος όταν δε βλέπεις τίποτα και μέσα στο βουνό υπάρχουν ρέματα. Ανεβοκατέβηκα ένα ρέμα που ούτε κατάλαβα πως βρέθηκα εκεί.Τελικά όμως βγήκα στο μηχανάκι και συνέχισα προς τη λίμνη πηγών Αώου.Λίγο νωρίτερα έκανα μια στάση στη λίμνη Ζορίκα γνωστή και ως λίμνη με τα νούφαρα.Ένας επίγειος παράδεισος που βρίσκεται πάνω στο δρόμο Δίλακκου-Λίμνης Αώου



429073




Οφείλει το όνομά της στο γειτονικό ρέμα που ονομάζεται Ζορίκα.Τους καλοκαιρινούς μήνες τα νούφαρα ανθίζουν δίνοντας ένα παραμυθένιο τόνο στο τοπίο.




429074




429075



429076





https://www.youtube.com/watch?v=wzRcbLTkjLY&feature=emb_title

billy84
25/06/2021, 19:49
Απο εκεί συνέχισα και βγήκα τελικά στη μεγάλη λίμνη των Πηγών Αώου.Απο τις πιο όμορφες στη χώρα μας



429077




Η ώρα ήταν περασμένη,είχα χάσει αρκετό χρόνο τόσο στην Πυροστιά όσο και στον απαιτητικό Κουκουρούντζο.Επέστρεψα απο Μέτσοβο και βγήκα στην έξοδο για Τρίκαλα.Περνώντας απο την Τρυγόνα θυμήθηκα ότι το βουνό απο πάνω της ήταν μέσα στους στόχους μου έχοντας ύψος 1565m.Το όνομα αυτού ''Χάσια''.Επίσης θυμήθηκα ότι δεν υπάρχουν μονοπάτια για κορυφή αλλά ένας χωματόδρομος που έβλεπα στη δορυφορική εικόνα(άγνωστο σε τι κατάσταση ήταν).Με ουσιαστικά μηδενικό ορειβατικό ενδιαφέρον τα Χάσια τουλάχιστον προσφέρουν μια ωραία αλλά και δύσκολη χωμάτινη διαδρομή που οδηγεί στην κορυφή τους!Για καλή μου τύχη ο δρόμος δεν είχε λασπώσει όπως στη Βάλια Κάλντα αλλά ήταν πραγματικά πολύ χάλια.Ουσιαστικά ένας δρόμος για τρακτέρ.Παρολαυτά κατάφερα να ανεβάσω το μηχανάκι στο κολωνάκι.





https://www.youtube.com/watch?v=wadf7L5S0jA




429078




Στο κέντρο της φωτό βρίσκονται τα Μετέωρα




429079



Κοιτώντας δυτικά



429080




Και ανατολικά



429081









Μπορεί το πρόγραμμα να μη βγήκε όπως το είχα σχεδιάσει αλλά τι σημασία έχει?Και εντελώς να αλλάξει ένας αρχικός σχεδιασμός σε αυτά τα μέρη η επιτυχία πάντα θα είναι δεδομένη!




Πάντα όρθιοι!:beer:

katsar
25/06/2021, 20:13
:a23::a012:

azar41
26/06/2021, 08:31
Υποκλίνομαι!
Και για την απαιτητική ανάβαση στον Κουκουρούντζο(όχι των Αγράφων) και για τον λασπόδρομο που ανέβηκες και αναγκάστηκες να γυρίσεις.Η αποτύπωση των δρόμων στο Google έχει δεκάδες τέτοια λάθη,εγώ όταν δεν είμαι σίγουρος,ξετσεκάρω τους δρόμους και αρκούμε στη δορυφορική εικόνα.
Εννοείται πως κάθε εμπόδιο για καλό και κάτι άλλο θα δεις που δεν το είχες προγραμματίσει!

Καλή συνέχεια!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/06/2021, 14:08
Ποσα έγραψες αυτή τη φορά Βασίλη?
Η Βάλια Κάλντα είναι απο τα όνειρα μου απο οταν άρχιζα να ασχολούμαι με δίτροχο. Επειδή πλέον δεν είμαι μόνος και η γυναίκα φοβάται το χώμα υπάρχει κάποιος δρόμος άσφαλτος που να με πηγαίνει σε κάποιο χωριό εκεί ή η Βάλια Κάλντα είναι απλά βουνό και δεν έχει χωριά?

stefanos
26/06/2021, 15:02
Ποσα έγραψες αυτή τη φορά Βασίλη?
Η Βάλια Κάλντα είναι απο τα όνειρα μου απο οταν άρχιζα να ασχολούμαι με δίτροχο. Επειδή πλέον δεν είμαι μόνος και η γυναίκα φοβάται το χώμα υπάρχει κάποιος δρόμος άσφαλτος που να με πηγαίνει σε κάποιο χωριό εκεί ή η Βάλια Κάλντα είναι απλά βουνό και δεν έχει χωριά?

Μια χαρά πας και με αυτοκίνητο.Βοβούσα και περιβόλι έχουν πρόσβαση στο αρκουδόρεμα που αξίζει να περπατήσεις μια φορά.
Προσωπικά δεν έχω τύχει να βρεθώ τέτοια εποχή στην περιοχή αλλά και το χειμώνα μια χαρά είναι.
Πρώτη φορά που πήγα οικογενειακά ο μεγάλος μου ήταν 3 μηνών, πρέπει να ήταν Απρίλης 2 μέτρα χιόνι στην πλατεία στο περιβόλι.
Κάτσαμε 15 μέρες 2 οικογένειες ήμασταν εμείς και άλλοι 3 κάτοικοι στο χωριό.
Τζάκι λουκάνικο τσίπουρα από τις 8 το πρωί.
Για αρκουδόρεμα δεν έχω να πώ και πολλά ,
δέντρα μνημεία.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/06/2021, 15:23
Μια χαρά πας και με αυτοκίνητο.Βοβούσα και περιβόλι έχουν πρόσβαση στο αρκουδόρεμα που αξίζει να περπατήσεις μια φορά.
Προσωπικά δεν έχω τύχει να βρεθώ τέτοια εποχή στην περιοχή αλλά και το χειμώνα μια χαρά είναι.
Πρώτη φορά που πήγα οικογενειακά ο μεγάλος μου ήταν 3 μηνών, πρέπει να ήταν Απρίλης 2 μέτρα χιόνι στην πλατεία στο περιβόλι.
Κάτσαμε 15 μέρες 2 οικογένειες ήμασταν εμείς και άλλοι 3 κάτοικοι στο χωριό.
Τζάκι λουκάνικο τσίπουρα από τις 8 το πρωί.
Για αρκουδόρεμα δεν έχω να πώ και πολλά ,
δέντρα μνημεία.

Δηλαδη η βοβουσα είναι Βάλια Κάλντα?
Για να πας δε πατας χωμα?

billy84
28/06/2021, 17:43
Υποκλίνομαι!
Και για την απαιτητική ανάβαση στον Κουκουρούντζο(όχι των Αγράφων) και για τον λασπόδρομο που ανέβηκες και αναγκάστηκες να γυρίσεις.Η αποτύπωση των δρόμων στο Google έχει δεκάδες τέτοια λάθη,εγώ όταν δεν είμαι σίγουρος,ξετσεκάρω τους δρόμους και αρκούμε στη δορυφορική εικόνα.
Εννοείται πως κάθε εμπόδιο για καλό και κάτι άλλο θα δεις που δεν το είχες προγραμματίσει!

Καλή συνέχεια!

Nα είσαι καλά φίλε!Ισχύει πρέπει να διπλοτσεκάρεις και στη δορυφορική εικόνα με φουλ ζουμ γιατί πολλά ρέματα τα έχουν για δρόμους.Αυτή τη φορά δεν πρόλαβα να μελετήσω καλά τις διαδρομές λόγω φόρτου εργασίας.




Δηλαδη η βοβουσα είναι Βάλια Κάλντα?
Για να πας δε πατας χωμα?


Η Βάλια Κάλντα είναι εθνικός δρυμός.Ουσιαστικά η ευρύτερη περιοχή ονομάζεται έτσι μαζί με τα χωριά.Σαν πυρήνας αυτής της περιοχής είναι το Αρκουδόρεμα και η περιοχή κοντά στα Κόκκινα Πεύκα.
Εκεί πας με μηχανή,Τζηπ ή ποδαράτο αλλά απο χωματόδρομους.Προς Κόκκινα Πεύκα είναι πολύ χάλια ο δρόμος,Αρκουδόρεμα πας με τζηπ.Αμάξι δε θα έβαζα εκτός απο κανά παλιό ψηλό χωρίς σπόιλερ.Ο δρόμος έχει χαλάσει παρόλο που είχαν γίνει εργασίες διάνοιξης.Καλή η διάνοιξη αλλά χρειάζεται και συντήρηση κάθε χρόνο και δείχνει να έχει χρόνια να συντηρηθεί.Τα χωριά ενώνονται με ασφάλτινο δρόμο κανονικά.Εύχομαι να καταφέρεις να πας κάποια στιγμή φίλε!:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/06/2021, 20:35
Nα είσαι καλά φίλε!Ισχύει πρέπει να διπλοτσεκάρεις και στη δορυφορική εικόνα με φουλ ζουμ γιατί πολλά ρέματα τα έχουν για δρόμους.Αυτή τη φορά δεν πρόλαβα να μελετήσω καλά τις διαδρομές λόγω φόρτου εργασίας.






Η Βάλια Κάλντα είναι εθνικός δρυμός.Ουσιαστικά η ευρύτερη περιοχή ονομάζεται έτσι μαζί με τα χωριά.Σαν πυρήνας αυτής της περιοχής είναι το Αρκουδόρεμα και η περιοχή κοντά στα Κόκκινα Πεύκα.
Εκεί πας με μηχανή,Τζηπ ή ποδαράτο αλλά απο χωματόδρομους.Προς Κόκκινα Πεύκα είναι πολύ χάλια ο δρόμος,Αρκουδόρεμα πας με τζηπ.Αμάξι δε θα έβαζα εκτός απο κανά παλιό ψηλό χωρίς σπόιλερ.Ο δρόμος έχει χαλάσει παρόλο που είχαν γίνει εργασίες διάνοιξης.Καλή η διάνοιξη αλλά χρειάζεται και συντήρηση κάθε χρόνο και δείχνει να έχει χρόνια να συντηρηθεί.Τα χωριά ενώνονται με ασφάλτινο δρόμο κανονικά.Εύχομαι να καταφέρεις να πας κάποια στιγμή φίλε!:beer:

Ευχαριστώ