PDA

View Full Version : CF MOTO 65OMT



Σελίδες : [1] 2 3

panavour
28/06/2021, 16:45
Πηγα σημερα για ενα τεστ κατοπιν ραντεβου στην αντιπροσωπεια στην κερατέα.
Λοιπον το διαθεσιμο στην αντιπροσωπεια ειναι το ΕΥΡΩ4 και οχι το 5.
Αριστη θεση οδηγησης για τα σωματομετρικα χαρακτηριστικα μου,1,85 150 κιλα.
Πολυ καλη σελλα για τον ευτραφη κ......... μου,σε εναν πιο αδυνατο ακομα καλυτερη
Αναρτησεις λιγο σκληρες ,αλλα επαρκεις ρυθμιζονται εμπρος και πισω οσον αφορα την σκληροτητα και αποσβεση επαναφορας.Ηταν ρυθμισμενες για εναν φυσιολογικο αναβατη εως 80 κιλα (το μονιμο προβλημα μου οταν τεσταρω μηχανακια)
Σε αποτομα φρεναρισματα εμπαινε φυσιολογικα το πισω ABS ,αλλα οχι ευκολα το μπροστινο.Σε πολυ αποτομο φρεναρισμα (πολυ αποτομο ομως)ποτε- ποτε τερματιζε το μπροστινο αναποδο πηρουνι ειδικα αν το φρεναρισμα συνδυαζοταν και με λακκουβα.ΟΜΩΣ αυτο ηταν λογω βαρους δικου μου.Σε καποιον φυσιολογικο αναβατη νομιζω οτι θα ειναι ενταξει ,αλλωστε η σκληροτητα ρυθμιζεται.
Το κιβωτιο ακριβες με λιγο μεγαλυτερες διαδρομες στον μοχλο ειδικα στα κατεβασματα,χωρις να ενοχλει ιδιαιτερα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ.
ΦΡΕΝΑ επαρκη για το βαρος και τις επιδοσεις της με ABS.
180ριζει για πλακα.
ΠΟΙΟΤΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ για τα χρηματα που δινεις ,τιποτα δεν τριζει και δεν κουνιεται,φαινεται ποιοτικη κατασκευη,χωρις κραδασμους κινητηρα,αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ στον κινητηρα.
ΦΑΙΡΙΝΓΚ επαρκες,για αναβατες μεχρι 1,80 ,εξαρταται και ΤΙ ΚΡΑΝΟΣ φορατε.
ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΒΟΥΤΥΡΟ,και γενικα τα χειριστηρια εκει που πρεπει, ΔΕΝ κουραζουν καθολου.
Πολυ καλες ΓΩΝΙΕΣ στα γονατα ,πατουσα κατω και με τα δυο ποδια.
Γενικα ενα πολυ τιμιο και πολυ ομορφο μηχανακι για τα λεφτα του.
Στριβει με σιγουρια σε ανοιχτες καμπες,και εμπνεει εμπιστοσυνη.
Το δειγμα ειχε κανει δεκαδες τεστ με διαφορετικους αναβατες και ειχε 15000 χιλιομετρα.
Η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι υπαρχουν τα παντα απο ανταλλακτικα,εχει 3 χρονια εγγυηση,και
ακετα αφτερ σειλς αξεσουαρ.Τιμη με καγγελα (αριστα κατα την γνωμη μου στην προστασια)χουφτες,πλαινες βασεις για μπαγκαζιερες, πλαγιο σταντ, και πισω εσωτερικο προστατευτικο τροχου,και ρυθμιζομενη σε δυο θεσεις ζελατινα,και θυρα usb ΕΥΡ 5490.
Για τα κιλα μου ηταν ευκολα διαχειρησιμο γεματο γυρω στα 215 κιλα.
ΑΝ αποδειχθει και αξιοπιστο ειναι VFM.650 CC 62 HP
Ελπιζω να βοηθησα καπως.

Dr.Monty
29/06/2021, 09:37
Kατατοπιστικό review. Σε συγκριση με το 500αρι το voge?

panavour
29/06/2021, 22:36
Kατατοπιστικό review. Σε συγκριση με το 500αρι το voge?

Καμμια σχεση,καλυτερη επιταχυνση ,καλυτερη τελικη ,λιγοτερος θορυβος κινητηρα,σαφως μεγαλυτερη ροπη,πιο ΜΗΧΑΝΗ γενικωτερα.Τα 150 παραπανω κυβικα κανουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.Φανταζομαι οτι θα εχει ομως μεγαλυτερη καταναλωση.
Σαν ποιοτητα ποιοτικα και τα δυο,αλλα ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ αγορας,το cfmoto νομιζω για καποιον που δεν εχει προβλημα με το διπλωμα του ειναι μονοδρομος

Sachry
11/07/2021, 20:10
Κατανάλωση; Τιμές στα σέρβις κτλ ;

panavour
11/07/2021, 20:38
Κατανάλωση; Τιμές στα σέρβις κτλ ;

καμαρι μου ,τεστ το εκανα ,ΔΕΝ το αγορασα.:D

νεοσσός
11/07/2021, 20:41
...
Σε πολυ αποτομο φρεναρισμα (πολυ αποτομο ομως)ποτε- ποτε τερματιζε το μπροστινο αναποδο πηρουνι ειδικα αν το φρεναρισμα συνδυαζοταν και με λακκουβα.ΟΜΩΣ αυτο ηταν λογω βαρους δικου μου.
...
Αναμενόμενο δεν είναι να τερματίζει η ανάρτηση σε αυτές τις συνθήκες; Νομίζω πως αυτό που περιγράφεις είναι ό,τι πιο πιεστικό μπορεί να προβλέψει ο κατασκευαστής, μετά την προσγείωση από άλμα.

panavour
11/07/2021, 21:49
Αναμενόμενο δεν είναι να τερματίζει η ανάρτηση σε αυτές τις συνθήκες; Νομίζω πως αυτό που περιγράφεις είναι ό,τι πιο πιεστικό μπορεί να προβλέψει ο κατασκευαστής, μετά την προσγείωση από άλμα.

ετσι γινεται οταν ο αναβατης ειναι 3 γιαπωνεζοι ,οπως εγω.:bawl:
οπως προειπα το μηχαμακι ειχε 15000χλμ και αλλους 100 απο πισω που το ειχαν κανει τεστ.Φυσικον επακολουθο λοιπον.

doctor_john
11/07/2021, 21:51
Αναμενόμενο δεν είναι να τερματίζει η ανάρτηση σε αυτές τις συνθήκες; Νομίζω πως αυτό που περιγράφεις είναι ό,τι πιο πιεστικό μπορεί να προβλέψει ο κατασκευαστής, μετά την προσγείωση από άλμα.



Αν δεν προσγειωθείς με πατημένο φρένο, ένα άλμα* δεν θα στρεσάρει ποτέ το μπροστινό τόσο πολύ.

* μεγέθους που θα είχε νόημα να το ελέγξουν στην συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα.

a_christoforos
16/11/2021, 22:58
Σήμερα το πήρα κι εγώ τεστ από Ερμίδη Θεσσαλονίκη και μπορώ να πω ότι ξαφνιάστηκα ευχάριστα. Καμιά σχέση με κινεζιά το μηχανάκι είναι πολύ αξιόλογο σε όλα του πάντα σε σχέση με τα λεφτά που δίνεις. Ναι η πρώτη ακούγεται όταν την καρφώσεις αλλά οκ όχι και τίποτα τραγικό. Ο κινητήρας ναι βγάζει ζέστη αλλά και σε BMw kai KTm που καβάλησα μια απ τα ίδια μην πω και χειρότερα. Επίσης επειδή είπα να πάρω vstrom με 4000 παίρνεις μηχανάκι 12-15 ετών από 35.000 χλμ και πάνω. Αυτό το βρήκα περσινό μοντέλο με 7500χλμ και σε σχέση φρένα αναρτήσεις το mt650 μου άρεσε πολύ περισσότερο.... Και μιλάμε καινούριο με δύο χρόνια εγγύηση...

πυξιδας990
17/11/2021, 08:14
Σήμερα το πήρα κι εγώ τεστ από Ερμίδη Θεσσαλονίκη και μπορώ να πω ότι ξαφνιάστηκα ευχάριστα. Καμιά σχέση με κινεζιά το μηχανάκι είναι πολύ αξιόλογο σε όλα του πάντα σε σχέση με τα λεφτά που δίνεις. Ναι η πρώτη ακούγεται όταν την καρφώσεις αλλά οκ όχι και τίποτα τραγικό. Ο κινητήρας ναι βγάζει ζέστη αλλά και σε BMw kai KTm που καβάλησα μια απ τα ίδια μην πω και χειρότερα. Επίσης επειδή είπα να πάρω vstrom με 4000 παίρνεις μηχανάκι 12-15 ετών από 35.000 χλμ και πάνω. Αυτό το βρήκα περσινό μοντέλο με 7500χλμ και σε σχέση φρένα αναρτήσεις το mt650 μου άρεσε πολύ περισσότερο.... Και μιλάμε καινούριο με δύο χρόνια εγγύηση...

εχει φιλος που το πουλαει 4000ε με βαλιτσες,διοτι το βρηκε πολυ σπορ για τα γουστα του

zannisvel
17/11/2021, 14:28
Το μόνο που με παραξενεύει στο συγκεκριμένο είναι ότι το max load του είναι στα 150kg. Μου φαίνεται πολύ λίγο για δύο άτομα με μπαγκάζια...
Κατα τα άλλα όταν έιχα πάει να το δω από κοντά μου είχε φανεί αξιοπρεπέστατο. Από ότι μου λένε κάποιοι φίλοι στην Αγγλία η μάρκα έχει αρχίσει και φαίνεται αρκετά η CFmoto.

panavour
17/11/2021, 14:47
Το μόνο που με παραξενεύει στο συγκεκριμένο είναι ότι το max load του είναι στα 150kg. Μου φαίνεται πολύ λίγο για δύο άτομα με μπαγκάζια...
Κατα τα άλλα όταν έιχα πάει να το δω από κοντά μου είχε φανεί αξιοπρεπέστατο. Από ότι μου λένε κάποιοι φίλοι στην Αγγλία η μάρκα έχει αρχίσει και φαίνεται αρκετά η CFmoto.

οτι πρεπει για μενα,βρηκα δικαιολογια να μην φορτωνω δευτερο ατομο.:lol:

zannisvel
17/11/2021, 14:49
Ναι ρε συ, αλλά δε σου φαίνεται πολύ λίγο για το συγκεκριμένο είδος μοτοσυκλέτας?

Ήταν ένας από τους λόγους που το απέρριψα.

panavour
17/11/2021, 14:53
Ναι ρε συ, αλλά δε σου φαίνεται πολύ λίγο για το συγκεκριμένο είδος μοτοσυκλέτας?

Ήταν ένας από τους λόγους που το απέρριψα.

τα περισσοτερα μηχανακια,σπανια εχουν παραπανω ωφελιμα κιλα.εξ αλλου μεσος αναβατης στους ανδρες θεωρειται 75 κιλα και στις γυναικες 55.βαλε και αλλα 20 μπαγκαζια οριστε 150.Ποσες μηχανες νομιζεις εχουν παραπανω?

zannisvel
17/11/2021, 15:36
Τα περισσότερα "εκδρομικά" έχουν πάνω από 200kg αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς.
Όπως και να έχει απλά εξέθεσα τον προβληματισμό μου.

a_christoforos
17/11/2021, 17:50
εχει φιλος που το πουλαει 4000ε με βαλιτσες,διοτι το βρηκε πολυ σπορ για τα γουστα του

Σκέφτομαι να το πάρω. Ψάχνω να βρω πόσο θα κοστίσει να μου το κάνουν έλεγχο να το κάνουν πακέτο και να το στείλουν Θεσσαλονίκη...

a_christoforos
17/11/2021, 17:55
Ναι ρε συ, αλλά δε σου φαίνεται πολύ λίγο για το συγκεκριμένο είδος μοτοσυκλέτας?

Ήταν ένας από τους λόγους που το απέρριψα.

Συγνώμη δηλαδή εγώ είμαι 85 και η γυναίκα μου 80 δεν μπορούμε ούτε βόλτα να πάμε μαζί??? Πλάκα μας κάνουν. Θα πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω τι θέλει να πει ο ποιητής...

zannisvel
17/11/2021, 18:49
Αν μάθεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε και εδώ. Εγώ βασίστηκα στις πληροφορίες που έχουν στο site τους. Αν σου πουν κάτι διαφορετικό θα ήθελα πολύ να το ακούσω.
432181

giorgosb
17/11/2021, 18:59
Το V-Strom έχει σχεδόν 200 κιλά ωφέλιμο. Είναι λίγα τα 150..

a_christoforos
17/11/2021, 19:03
Μπήκα και είδα ότι και στο versys το παλιό έχει 160 κιλά. Σε κάποιο φόρουμ λένε τα γνωστά ότι εγώ έβαλα την τόσα κιλά παραπάνω χωρίς πρόβλημα κτλ. Θα πάρω τηλέφωνο όμως να δω τι δικαιολογίες θα μου πουν... :lol:
Πάντως κουλό τελείως πρώτη φορά το βλέπω αλλά το παρήγορο είναι ότι δεν είναι και αυτό χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης μηχανής.

basilis_k6
17/11/2021, 19:12
Μπήκα και είδα ότι και στο versys το παλιό έχει 160 κιλά. Σε κάποιο φόρουμ λένε τα γνωστά ότι εγώ έβαλα την τόσα κιλά παραπάνω χωρίς πρόβλημα κτλ. Θα πάρω τηλέφωνο όμως να δω τι δικαιολογίες θα μου πουν... :lol:
Πάντως κουλό τελείως πρώτη φορά το βλέπω αλλά το παρήγορο είναι ότι δεν είναι και αυτό χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης μηχανής.

παντα υπαρχει αυτος ο ορος. στα παπια μπορει να ειναι 90κιλα αλλα εχεις δει σιγουρα φορτωμενο με 2 ατομα 110 κιλα εκαστος. λογικα αναφέρεται στο βαρος που μπορει να σηκωσει η μηχανη σε ολες τις συνθηκες χωρις να αλλαξει η συμπεριφορά της προς το επικίνδυνο. αν δηλαδη βαλεις πανω 160 κιλα και σκασεις σε λακούβα μπορει να τερματισει το μπροστινο να στραβωσει η ζαντα. ε λογικο ειναι. είναι μια ενδειξη, δεν θα εχεις προβλημα με παραπανω. οι βαλιστες ας πουμε εχουν max load 10 η 15 κιλα. σιγουρα βαζουμε παραπανω.

a_christoforos
17/11/2021, 19:48
παντα υπαρχει αυτος ο ορος. στα παπια μπορει να ειναι 90κιλα αλλα εχεις δει σιγουρα φορτωμενο με 2 ατομα 110 κιλα εκαστος. λογικα αναφέρεται στο βαρος που μπορει να σηκωσει η μηχανη σε ολες τις συνθηκες χωρις να αλλαξει η συμπεριφορά της προς το επικίνδυνο. αν δηλαδη βαλεις πανω 160 κιλα και σκασεις σε λακούβα μπορει να τερματισει το μπροστινο να στραβωσει η ζαντα. ε λογικο ειναι. είναι μια ενδειξη, δεν θα εχεις προβλημα με παραπανω. οι βαλιστες ας πουμε εχουν max load 10 η 15 κιλα. σιγουρα βαζουμε παραπανω.

Λογική απάντηση μπράβο.

strokt up
22/11/2021, 09:31
Μπήκα και είδα ότι και στο versys το παλιό έχει 160 κιλά. Σε κάποιο φόρουμ λένε τα γνωστά ότι εγώ έβαλα την τόσα κιλά παραπάνω χωρίς πρόβλημα κτλ. Θα πάρω τηλέφωνο όμως να δω τι δικαιολογίες θα μου πουν... :lol:
Πάντως κουλό τελείως πρώτη φορά το βλέπω αλλά το παρήγορο είναι ότι δεν είναι και αυτό χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης μηχανής.

Τα versys τα παλιά τα βλέπω στον δρόμο δικαβαλα παιδιά της ΔΙΑΣ πάντως τουλάχιστον 90 κιλά έκαστος πάντως καθημερινά.
Ξέρουμε το ωφέλιμο για vstrom 650?

giorgosb
22/11/2021, 12:07
Τα versys τα παλιά τα βλέπω στον δρόμο δικαβαλα παιδιά της ΔΙΑΣ πάντως τουλάχιστον 90 κιλά έκαστος πάντως καθημερινά.
Ξέρουμε το ωφέλιμο για vstrom 650?

196kg

432345

giorgosb
22/11/2021, 14:26
λογικα αναφέρεται στο βαρος που μπορει να σηκωσει η μηχανη σε ολες τις συνθηκες χωρις να αλλαξει η συμπεριφορά της προς το επικίνδυνο.

Εκεί αναφέρεται λογικά ναι.. Νομίζω είναι ένας σημαντικός παράγοντας για κάποιον που σκοπεύει να είναι συχνά δικάβαλος τριβάλιτσος. Πχ πλέον η Yamaha διαφημίζει ότι το Tracer 9 έχει 193 κιλά ωφέλιμο.

Snowteo
23/11/2021, 01:19
Πηγα σημερα για ενα τεστ κατοπιν ραντεβου στην αντιπροσωπεια στην κερατέα.
Λοιπον το διαθεσιμο στην αντιπροσωπεια ειναι το ΕΥΡΩ4 και οχι το 5.
Αριστη θεση οδηγησης για τα σωματομετρικα χαρακτηριστικα μου,1,85 150 κιλα.
Πολυ καλη σελλα για τον ευτραφη κ......... μου,σε εναν πιο αδυνατο ακομα καλυτερη
Αναρτησεις λιγο σκληρες ,αλλα επαρκεις ρυθμιζονται εμπρος και πισω οσον αφορα την σκληροτητα και αποσβεση επαναφορας.Ηταν ρυθμισμενες για εναν φυσιολογικο αναβατη εως 80 κιλα (το μονιμο προβλημα μου οταν τεσταρω μηχανακια)
Σε αποτομα φρεναρισματα εμπαινε φυσιολογικα το πισω ABS ,αλλα οχι ευκολα το μπροστινο.Σε πολυ αποτομο φρεναρισμα (πολυ αποτομο ομως)ποτε- ποτε τερματιζε το μπροστινο αναποδο πηρουνι ειδικα αν το φρεναρισμα συνδυαζοταν και με λακκουβα.ΟΜΩΣ αυτο ηταν λογω βαρους δικου μου.Σε καποιον φυσιολογικο αναβατη νομιζω οτι θα ειναι ενταξει ,αλλωστε η σκληροτητα ρυθμιζεται.
Το κιβωτιο ακριβες με λιγο μεγαλυτερες διαδρομες στον μοχλο ειδικα στα κατεβασματα,χωρις να ενοχλει ιδιαιτερα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ.
ΦΡΕΝΑ επαρκη για το βαρος και τις επιδοσεις της με ABS.
180ριζει για πλακα.
ΠΟΙΟΤΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ για τα χρηματα που δινεις ,τιποτα δεν τριζει και δεν κουνιεται,φαινεται ποιοτικη κατασκευη,χωρις κραδασμους κινητηρα,αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ στον κινητηρα.
ΦΑΙΡΙΝΓΚ επαρκες,για αναβατες μεχρι 1,80 ,εξαρταται και ΤΙ ΚΡΑΝΟΣ φορατε.
ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΒΟΥΤΥΡΟ,και γενικα τα χειριστηρια εκει που πρεπει, ΔΕΝ κουραζουν καθολου.
Πολυ καλες ΓΩΝΙΕΣ στα γονατα ,πατουσα κατω και με τα δυο ποδια.
Γενικα ενα πολυ τιμιο και πολυ ομορφο μηχανακι για τα λεφτα του.
Στριβει με σιγουρια σε ανοιχτες καμπες,και εμπνεει εμπιστοσυνη.
Το δειγμα ειχε κανει δεκαδες τεστ με διαφορετικους αναβατες και ειχε 15000 χιλιομετρα.
Η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι υπαρχουν τα παντα απο ανταλλακτικα,εχει 3 χρονια εγγυηση,και
ακετα αφτερ σειλς αξεσουαρ.Τιμη με καγγελα (αριστα κατα την γνωμη μου στην προστασια)χουφτες,πλαινες βασεις για μπαγκαζιερες, πλαγιο σταντ, και πισω εσωτερικο προστατευτικο τροχου,και ρυθμιζομενη σε δυο θεσεις ζελατινα,και θυρα usb ΕΥΡ 5490.
Για τα κιλα μου ηταν ευκολα διαχειρησιμο γεματο γυρω στα 215 κιλα.
ΑΝ αποδειχθει και αξιοπιστο ειναι VFM.650 CC 62 HP
Ελπιζω να βοηθησα καπως.

Φίλε κι εγώ το οδήγησα στον ερμιδη και έχω να πω τα εξής πολύ αρνητικά...

1. Ο συμπλέκτης ήταν πέτρινος. Μέχρι τα φανάρια της Βούλγαρη πονούσε η πάπια του χεριού μου. Μιλάμε για απόσταση κάπου 1 χιλιόμετρο (και αν). Πόσο μάλλον για περισσότερη χρήση και μεγαλύτερη διαδρομή εντός πόλεως !!

2. Ο συμπλέκτης είχε πολύ μικρή διαδρομή. Δηλαδή η στιγμή που ξεκινάει να πιάνει το γκάζι μέχρι να τον αφήσεις και να κινείσαι χωρίς συμπλέκτη, ήταν κάνα εκατοστό. Οπότε ήταν δύσκολο και συνήθως ξεκινούσα απότομα. Ήταν νευρικό πολυ. Δεν το λες και city friendly.

3. ΔΕΝ ΈΣΤΡΙΒΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!! Όπως ακριβώς το γράφω !!
Μηδενική αυτοπεποίθηση ανάμεσα στα αμάξια. Ειδικά όταν έφτασα στο στρόγγυλο του COSMOS MALL THESSALONIKI πήγα να καρφωθώ στη μέση από το στρόγγυλο ! Ευτυχώς πρόλαβα και έκοψα αρκετά !

4. Η ζέστη ήταν εμφανέστατη σε καιρό κάτω 21 βαθμούς. Με τα 30+ που φτάνει η Ελλάδα τον περισσότερο χρόνο, τι πρόκειται να βγάζει δηλαδή ???

Η μηχανή έχει πολύ γκάζι, άνετη θέση, μέτριο ανεμοθραυστη, αλλά δεν είναι εύκολο οδηγητη. Δεν θα την αγόραζα με καμία Παναγία.

Στο καπάκι πήγα και οδήγησα το ds500 και εκεί ένιωσα άνθρωπος !
Το συνήθισα λες και το οδηγούσα κάνα μήνα, από τα πρώτα 500 μέτρα !!
Αμέσως ξεκίνησα να χωνομαι ανάμεσα από αυτοκίνητα και να γκαζωνω γενικότερα.
Έχει κάποια μειονεκτήματα (λόγω ότι είμαι και 1,89 και δεν ταιριάζω άριστα σε όλες τις μηχανές σωματικά), αλλά μέχρι ένα σημείο θα μπορέσω να τα φέρω στα μέτρα μου.

Προσωπικά, αν και είχα σκοπό να πάρω το cf κι εγώ, το ακύρωσα και κλείδωσα αμέσως μόλις οδήγησα το ds500 !

doctor_john
23/11/2021, 06:50
Σαν να περιγράφεις bmw ακούγεσαι :)
Η θερμοκρασία του κινητήρα καλό θα ήταν να βλέπαμε χαρτογραφήσεις, δεν είναι παράλογο να έχει πολύ φτωχά μίγματα για να μπορεί να εισαχθεί.

kordix
23/11/2021, 07:16
Φίλε κι εγώ το οδήγησα στον ερμιδη και έχω να πω τα εξής πολύ αρνητικά...

1. Ο συμπλέκτης ήταν πέτρινος. Μέχρι τα φανάρια της Βούλγαρη πονούσε η πάπια του χεριού μου. Μιλάμε για απόσταση κάπου 1 χιλιόμετρο (και αν). Πόσο μάλλον για περισσότερη χρήση και μεγαλύτερη διαδρομή εντός πόλεως !!

2. Ο συμπλέκτης είχε πολύ μικρή διαδρομή. Δηλαδή η στιγμή που ξεκινάει να πιάνει το γκάζι μέχρι να τον αφήσεις και να κινείσαι χωρίς συμπλέκτη, ήταν κάνα εκατοστό. Οπότε ήταν δύσκολο και συνήθως ξεκινούσα απότομα. Ήταν νευρικό πολυ. Δεν το λες και city friendly.

3. ΔΕΝ ΈΣΤΡΙΒΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!! Όπως ακριβώς το γράφω !!
Μηδενική αυτοπεποίθηση ανάμεσα στα αμάξια. Ειδικά όταν έφτασα στο στρόγγυλο του COSMOS MALL THESSALONIKI πήγα να καρφωθώ στη μέση από το στρόγγυλο ! Ευτυχώς πρόλαβα και έκοψα αρκετά !

4. Η ζέστη ήταν εμφανέστατη σε καιρό κάτω 21 βαθμούς. Με τα 30+ που φτάνει η Ελλάδα τον περισσότερο χρόνο, τι πρόκειται να βγάζει δηλαδή ???

Η μηχανή έχει πολύ γκάζι, άνετη θέση, μέτριο ανεμοθραυστη, αλλά δεν είναι εύκολο οδηγητη. Δεν θα την αγόραζα με καμία Παναγία.

Στο καπάκι πήγα και οδήγησα το ds500 και εκεί ένιωσα άνθρωπος !
Το συνήθισα λες και το οδηγούσα κάνα μήνα, από τα πρώτα 500 μέτρα !!
Αμέσως ξεκίνησα να χωνομαι ανάμεσα από αυτοκίνητα και να γκαζωνω γενικότερα.
Έχει κάποια μειονεκτήματα (λόγω ότι είμαι και 1,89 και δεν ταιριάζω άριστα σε όλες τις μηχανές σωματικά), αλλά μέχρι ένα σημείο θα μπορέσω να τα φέρω στα μέτρα μου.

Προσωπικά, αν και είχα σκοπό να πάρω το cf κι εγώ, το ακύρωσα και κλείδωσα αμέσως μόλις οδήγησα το ds500 !

Μαλλον ταλαιπωρημένη η μοτό που οδήγησες.

νεοσσός
23/11/2021, 10:21
Μαλλον ταλαιπωρημένη η μοτό που οδήγησες.
Ο panavour γράφει για συμπλέκτη βούτυρο, ενώ ο Snowteo για πέτρινο. Αντίστοιχα διαφωνούν για το πώς στρίβει. Παράξενη τόσο μεγάλη διάσταση απόψεων.

doctor_john
23/11/2021, 10:29
Με 1425mm μεταξόνιο δεν χωρά άλλη διάσταση. Ο φίλος Τεό έχει συνηθίσει κάτι αρκετά διαφορετικό.

Dr.Monty
23/11/2021, 12:41
Απλα ο ανθρωπος ερωτευτηκε την 500ds και δεν εχει ματια για αλλη. Λογικο.

panavour
23/11/2021, 15:04
Οι μηχανές των τεστ,διαφέρουν,ειδικά αν είναι ταλαιπωρημένες.Επισης ο κάθε αναβάτης έχει διαφορετικά κριτήρια,ανάγκες,εμπειρίες,και το τεστ μπορεί να γίνεται σε διαφορετικες συνθήκες.Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε να τεσταρουμε καινούργιες μηχανές ιδανικά ρυθμισμένες με ελάχιστα χιλιόμετρα,αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι εφικτό σχεδόν ποτέ.Επειδη έκανα τότε,και το Ds500 τεστ,έχω να πω ότι,θα αγόραζα το Cfmoto 650 λόγω της εμφανεστατης διαφοράς στην ισχύ και την ροπή, αλλά και λόγω της διαφοράς στην τιμή κατά 1500 σχεδόν ευρώ που την έκανε ευκαιρία,κατά τα άλλα χαρακτηριστικά,οι μηχανές είναι παρεμφερείς.

zannisvel
23/11/2021, 15:54
CFmoto και εγώ

Snowteo
24/11/2021, 09:16
Μηχανάκι τεστ είναι. Πόσα χιλιόμετρα να είχε και πρόλαβε και ταλαιπωρήθηκε ???!!!
Και ίσα ίσα...αν παρουσιάζει τέτοιο συμπλέκτη μετά από ας πούμε 5000 χιλιόμετρα (παραπάνω σιγά μην είχε), τότε αυτό σημαίνει πως η ποιότητα των ανταλλακτικών που φοράει είναι φτωχή.

Επίσης ανέφερα πως πρώτα οδήγησα το cf.
Οπότε δεν ανέβηκα προκατειλημμένος.

fatsas35
24/11/2021, 23:58
Την cfmoto δεν την έχω οδηγήσει όμως μοιάζει για ένα από τα καλύτερα vfm..Οδηγικα δεν ξερω βεβαια..Η voge 500 ds απο την άλλη (την έχω εδω κ 1 μηνα) εχει σιγουρα καλυτερη ποιότητα κατασκευης..Στριβει κυριολεκτικά μόνη της ,είναι πανεύκολη κ ευελικτη οδηγικα ,εχει περιφερειακα πολυ καλα κ tft οθοναρα.Λογικα καλυτερη η ds στην πόλη κ η mt για ταξίδια.. Φυσικα δεν συγκρίνονται στο Γκάζι αφού έχουν κ διαφορα 150cc..Αν η τιμή της ds ήταν στα 5.5κ πιστεύω ότι θα πουλούσε αρκετα η αν δεν λεγόταν voge αλλα είχε ιταλικό όνομα..

panavour
25/11/2021, 11:33
Μηχανάκι τεστ είναι. Πόσα χιλιόμετρα να είχε και πρόλαβε και ταλαιπωρήθηκε ???!!!
Και ίσα ίσα...αν παρουσιάζει τέτοιο συμπλέκτη μετά από ας πούμε 5000 χιλιόμετρα (παραπάνω σιγά μην είχε), τότε αυτό σημαίνει πως η ποιότητα των ανταλλακτικών που φοράει είναι φτωχή.

Επίσης ανέφερα πως πρώτα οδήγησα το cf.
Οπότε δεν ανέβηκα προκατειλημμένος.

Εγώ όταν το οδήγησα είχε 15000 χλμ.και δεν ξέρω αν η αντιπροσωπεία του είχε αλλάξει συμπλέκτη,η ντιζα,η λάδια,η τίποτε άλλο.Παντως ο συμπλέκτης μου φάνηκε βουτυρο,αλλά όπως ανέφερα στην αρχή του ποστ,ΔΕΝ είναι ΧΟΝΤΑ.Ομως το Χόντα με 45 άλογα έχει τώρα καινούργιο σχεδόν 2500 ακριβότερο και με 18 άλογα και 150 κυβικά λιγότερα.Διαλεγεις και παίρνεις.

doctoras
25/11/2021, 12:00
3000€ περισσοτερα θελεις να πεις.


Συμφωνω ειναι σουπερ ντιλ το μηχανακι. Η μονη μαλακια με αυτο το μηχανάκι ειναι οτι ειναι αντίγραφο versys650 το οποιο ειναι το πιο κλαιν απο τα υπολοιπα ιαπωνικα της κατηγοριας, μιας αρχης λαθος μεταξόνιο,
λαθος το παρακεντρο αμορτισερ, μοτερ με λαθος ρυθμισεις στα μίγματα, (σορυ στους κατοχους ειναι η αποψη μου)
Και το mk1 ηταν το πιο καλο και με σωστη τιμη, απο εκει και μετα το ξεφτιλισαν χωρις εμπορικότητα και ιδιαίτερο λογο αύξησης τιμής.

fatsas35
25/11/2021, 17:15
3000€ περισσοτερα θελεις να πεις.


Συμφωνω ειναι σουπερ ντιλ το μηχανακι. Η μονη μαλακια με αυτο το μηχανάκι ειναι οτι ειναι αντίγραφο versys650 το οποιο ειναι το πιο κλαιν απο τα υπολοιπα ιαπωνικα της κατηγοριας, μιας αρχης λαθος μεταξόνιο,
λαθος το παρακεντρο αμορτισερ, μοτερ με λαθος ρυθμισεις στα μίγματα, (σορυ στους κατοχους ειναι η αποψη μου)
Και το mk1 ηταν το πιο καλο και με σωστη τιμη, απο εκει και μετα το ξεφτιλισαν χωρις εμπορικότητα και ιδιαίτερο λογο αύξησης τιμής.

5500 κοστίζει το cf k 7700 το cb..Στα 4890 ευρω υπήρχε προσφορά.Αρα 2200 ευρω.Παλι πολλά είναι φυσικά..

a_christoforos
25/11/2021, 19:31
Ο συμπλέκτης είναι βούτυρο ειλικρινά θα μου πέσουν τα μαλλιά με αυτά που διαβάζω. Πέτρινος και πιάστηκε το χέρι μου στο 1 χιλιόμετρο. Το μηχανάκι του τεστ ήταν μια χαρά. Οδηγώ μηχανάκια από τα 13 και είμαι 46. Δεν στρίβει με τίποτα... Έλα θεέ μου άλλο τι θα ακούσω. Τεσπα ο καθένας ότι θέλει γράφει αλλά ένα είναι σίγουρο ότι αυτοί οι χαρακτηρισμοί δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το μείον με τον ζεστό αέρα στα πόδια οκ ναι αλλά υπάρχουν μηχανάκια επώνυμα που βγάζουν περισσότερο. Για τα λεφτά του το μηχανάκι είναι εξαιρετικό.

Snowteo
25/11/2021, 20:40
Ο συμπλέκτης είναι βούτυρο ειλικρινά θα μου πέσουν τα μαλλιά με αυτά που διαβάζω. Πέτρινος και πιάστηκε το χέρι μου στο 1 χιλιόμετρο. Το μηχανάκι του τεστ ήταν μια χαρά. Οδηγώ μηχανάκια από τα 13 και είμαι 46. Δεν στρίβει με τίποτα... Έλα θεέ μου άλλο τι θα ακούσω. Τεσπα ο καθένας ότι θέλει γράφει αλλά ένα είναι σίγουρο ότι αυτοί οι χαρακτηρισμοί δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το μείον με τον ζεστό αέρα στα πόδια οκ ναι αλλά υπάρχουν μηχανάκια επώνυμα που βγάζουν περισσότερο. Για τα λεφτά του το μηχανάκι είναι εξαιρετικό.

"Καμία σχέση με τη πραγματικότητα"...

Δηλαδή είμαι τρελός εγώ, οκ

Μηχανές που έχω οδηγήσει μεγάλου κυβισμού ή όγκου είναι
1. Cbr650 street (δε θυμάμαι χρονολογία, λίγο παλιά)
2. Tdm 850
3. Ducati 900 street (δε θυμάμαι μοντέλο)
4. Transalp 650

Σαφώς δεν είμαι ο τέρμα έμπειρος αλλά όχι και να μην έχω ιδέα για τί μιλάω !

Εσύ ίσως οδήγησες μοντέλο με αλλαγμένο πιο λεπτό λάστιχο ή έχεις μάθει σε μηχανές "νταλίκες" στο στρίψιμο.

Εγώ θέλω να είναι παιχνίδι στο στρίψιμο και να με κάνει να νιώθω αυτοπεποίθηση στον τρόπο χειρισμού της στις εναλλαγές κατεύθυνσης.
Αν δεν μπορεί να το κάνει αυτό λόγω λάθος ζυγισματος, λάστιχου, μεταξόνιου ή ότι άλλο, την βγάζω άκυρη μιας και η μεγαλύτερη χρήση γίνεται εντός πόλεως.

Έμεινα κόκαλο με το γκάζι την εμφάνιση και την ποιότητα κατασκευής αλλά ως εκεί.

(Και ο συμπλέκτης όντως ήταν πέτρινος και λέτε ότι θέλετε. Σκέψου μετά πήγα και έπιασα τον συμπλέκτη από ένα vstrom 650 που είχε έξω παρκαρισμένο και ήταν πιο σκληρός και από εκείνο, που υποτίθεται έχει πόσα χιλιόμετρα μεταχείρισης).

Δεκτή η άποψή σου όμως μην πας να με βγάλεις τρελό αδερφέ

Ήρεμα ✌

a_christoforos
25/11/2021, 23:06
Τρελός φίλε μου όχι σε καμιά περίπτωση ούτε είπα κάτι τέτοιο ούτε το υπονόησα.

https://www.youtube.com/watch?v=cvla_bB7iTE

Συμφωνώ με το παλικάρι αξίζει να το δείτε αν σας ενδιαφέρει το μηχανάκι.

a_christoforos
01/12/2021, 23:08
Αν μάθεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε και εδώ. Εγώ βασίστηκα στις πληροφορίες που έχουν στο site τους. Αν σου πουν κάτι διαφορετικό θα ήθελα πολύ να το ακούσω.
432181

Ρώτησα τον αντιπροσωπία και η απάντηση είναι ότι αυτό αναφέρετε σε έξτρα εξοπλισμό που βάζεις πάνω στην μηχανή και όχι μαζί με τους αναβάτες. Τι να πω δεν μπορώ να πω ότι αυτή η απάντηση με κάλυψε. Από την άλλη να μην μπορεί μια μηχανή να σηκώσει τίποτα άλλο από δύο νορμάλ αναβάτες κουλό. Τότε γιατί την βγάζουν με βαλίτσες. Δηλαδή θα ανέβουν δύο αναβάτες με 45 κιλά και μαζί με τις βαλίτσες θα πάει 150?

doctor_john
02/12/2021, 07:12
Παιδιά σταματήστε να φαντάζεστε τα δικά σας κριτήρια ως λόγους που προδιαγράφει ένα εργοστάσιο.
Υπάρχουν και καλύτερα στημένες κοινωνίες που θα μπορούσαν να τους φέρουν αντιμέτωπους με την δικαιοσύνη.

Και τέλος πάντων το ότι εμείς έχουμε αξία την ταχύτητα δεν σημαίνει ότι το εργοστάσιο αδιαφορεί για το φρενάρισμα ;)

Τα 150km/h είναι αρκετά αν όχι όλα απο όσα μπορεί να δώσει η μοτοσυκλέτα με δύο άτομα και βαλίτσες.
Σίγουρα 30km/h πάνω από τις προδιαγραφές χρήσης των βαλιτσών και με σχεδόν διπλάσια καύσιμα από αυτά
που αναφέρουν στα specs.

a_christoforos
02/12/2021, 09:12
Παιδιά σταματήστε να φαντάζεστε τα δικά σας κριτήρια ως λόγους που προδιαγράφει ένα εργοστάσιο.
Υπάρχουν και καλύτερα στημένες κοινωνίες που θα μπορούσαν να τους φέρουν αντιμέτωπους με την δικαιοσύνη.

Και τέλος πάντων το ότι εμείς έχουμε αξία την ταχύτητα δεν σημαίνει ότι το εργοστάσιο αδιαφορεί για το φρενάρισμα ;)

Τα 150km/h είναι αρκετά αν όχι όλα απο όσα μπορεί να δώσει η μοτοσυκλέτα με δύο άτομα και βαλίτσες.
Σίγουρα 30km/h πάνω από τις προδιαγραφές χρήσης των βαλιτσών και με σχεδόν διπλάσια καύσιμα από αυτά
που αναφέρουν στα specs.

Σωστός είναι και τι θέλεις να κάνεις. Εμένα το μυαλό μου δεν πήγε καν σε αυτό εφόσον δεν σκοπεύω να κάνω ταξίδια με την μηχανή και σε καμιά περίπτωση να βάλω δυο βαλίτσες και δεύτερο άτομο και να πάω με 150 ακόμη και αν ο κατασκευαστής μου έλεγε ότι μπορώ να το κάνω.

zannisvel
02/12/2021, 10:26
Χριστόφορε, το MT είναι πάρα πολύ ωραίο μηχανάκι και να το χαρείς όσο περισσότερο γίνεται. Το έχεις οδηγήσει καθόλου? Πως σου φαίνεται? Είναι τελικά νευρικό στην απόκριση του γκαζιού? Άνετο για τον πίσω?

STF
02/12/2021, 10:55
Μήπως πριν μιλήσουμε για επιδόσεις, αποδόσεις, βάρος κτλ να ρίχναμε μια ματιά ξανά στον τιμοκατάλογο;
Λέω εγώ τώρα.
Φυσικά και έχουν λόγω ύπαρξης αλλά οι συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες -όλες- είναι η αποθέωση της συνειδητοποιημένης αγοράς έτσι και αλλιώς. Την καβαλάς, σου αρέσει, την αντέχει το πορτοφόλι σου, κάνεις τη δουλειά σου, τέλος.

a_christoforos
02/12/2021, 18:15
Χριστόφορε, το MT είναι πάρα πολύ ωραίο μηχανάκι και να το χαρείς όσο περισσότερο γίνεται. Το έχεις οδηγήσει καθόλου? Πως σου φαίνεται? Είναι τελικά νευρικό στην απόκριση του γκαζιού? Άνετο για τον πίσω?

Αυτό που πήρα όχι ακόμη δεν το έχω οδηγήσει μόνο το τεστ που το είχα αρκετή ώρα. Νευρικό να είναι έχει τσαχπινιά το μηχανάκι δεν το συζητώ. Για τον πίσω θα βάλω την γυναίκα μου και θα σου πω με σιγουριά αν δεν είναι άνετο σίγουρα θα γκρινιάσει... :lol:

a_christoforos
02/12/2021, 18:17
Μήπως πριν μιλήσουμε για επιδόσεις, αποδόσεις, βάρος κτλ να ρίχναμε μια ματιά ξανά στον τιμοκατάλογο;
Λέω εγώ τώρα.
Φυσικά και έχουν λόγω ύπαρξης αλλά οι συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες -όλες- είναι η αποθέωση της συνειδητοποιημένης αγοράς έτσι και αλλιώς. Την καβαλάς, σου αρέσει, την αντέχει το πορτοφόλι σου, κάνεις τη δουλειά σου, τέλος.

Την πήρα για τους λόγους που αναφέρεις. Για μένα είναι ένα xiaomi κινητό σε μοτοσυκλέτα... :lol:

STF
03/12/2021, 19:18
Την πήρα για τους λόγους που αναφέρεις. Για μένα είναι ένα xiaomi κινητό σε μοτοσυκλέτα... :lol:

Και πολύ καλά έκανες. Είναι τίμια πρόταση και αυτή και οι υπόλοιπες. Το να μπαίνουμε σε συζητήσεις που θυμίζουν μοτοσυκλέτες επιδόσεων είναι λίγο κάπως...

panavour
04/12/2021, 11:53
Και πολύ καλά έκανες. Είναι τίμια πρόταση και αυτή και οι υπόλοιπες. Το να μπαίνουμε σε συζητήσεις που θυμίζουν μοτοσυκλέτες επιδόσεων είναι λίγο κάπως...

ΕΓΩ παντως που το οδηγησα ,μια χαρα επιδοσεις ειχε,180αριζε για πλακα.

STF
04/12/2021, 19:05
ΕΓΩ παντως που το οδηγησα ,μια χαρα επιδοσεις ειχε,180αριζε για πλακα.

Καταλαβαίνεις ότι αυτό δε λέει τίποτα. Δεν το υποτιμώ αλλά δεν εννοούσα αυτό.

νεοσσός
04/12/2021, 19:07
Θεωρώ σχετικά δύσκολο να μην έχει επαρκή δύναμη μία δικύλινδρη μοτοσυκλέτα 650cc, που παράγεται στην εποχή μας.

Τώρα αν έχει σοβαρά σφάλματα στη γεωμετρία ή στην ποιότητα κατασκευής και περιφερειακών, θα τα μάθουμε στο μέλλον.

STF
04/12/2021, 19:50
Δε μιλάει κανείς για σφάλματα. Αυτό που εννοώ είναι πως είναι αστείο να έχει κανείς απαιτήσεις και να κάνει συγκρίσεις με μοτοσυκλέτες που έχουν 2 και 3 φορές μεγαλύτερη αξία.

doctoras
04/12/2021, 20:06
Δε μιλάει κανείς για σφάλματα. Αυτό που εννοώ είναι πως είναι αστείο να έχει κανείς απαιτήσεις και να κάνει συγκρίσεις με μοτοσυκλέτες που έχουν 2 και 3 φορές μεγαλύτερη αξία.

Φυσικα και δεν το συγκρίνει καποιος με αφρικα 1100.
Ομως με το versys 650 δε μπορεις να το συγκρίνεις?
Πανω ραφι το ενα κατω το αλλο, 3500 η διαφορα μεταξυ τους.
Βλεπεις τα συν/πλην
Αν εχεις μπατζετ αν φτανει για γιαπωνεζο, οκ, αν οχι, φαινεται καλο αντίγραφο του versys του πρωτου (mk1).

a_christoforos
04/12/2021, 22:38
Φυσικα και δεν το συγκρίνει καποιος με αφρικα 1100.
Ομως με το versys 650 δε μπορεις να το συγκρίνεις?
Πανω ραφι το ενα κατω το αλλο, 3500 η διαφορα μεταξυ τους.
Βλεπεις τα συν/πλην
Αν εχεις μπατζετ αν φτανει για γιαπωνεζο, οκ, αν οχι, φαινεται καλο αντίγραφο του versys του πρωτου (mk1).

Τα 3500 δεν είναι λίγα λεφτά. Για να καταλάβεις αν δώσω τις βαλίτσες που μάλλον θα το κάνω το μηχανάκι που πήρα πρόσφατα (mt-650) θα μου βγει 3700 περίπου, ενός έτους με 7500χλμ. Εκεί είναι που η υπόθεση γίνετε ακόμη πιο value for money. Λόγο του ότι χάνουν εύκολα την εμπορική τους αξία η ψαλίδα στο μεταχειρισμένο μεγαλώνει πολύ. Προς το παρόν το χαίρομαι πολύ το μηχανάκι και ειλικρινά τα περί λάθος γεωμετριών που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν μπορώ να τ καταλάβω. Το μηχανάκι είναι αντιγραφή του versys με την ίδια ακριβώς γεωμετρία για το οποίο έχω δει δεκάδες ξένα και ελληνικά reviews και όλοι λένε τα καλύτερα λόγια για την συμπεριφορά του. Το δεν μου αρέσει η γεωμετρία εντάξει το καταλαβαίνω αλλά το λάθος γεωμετρία που κολλάει; Τεσπα νομίζω ότι ανακυκλωνόμαστε. Το μηχανάκι είναι εξαιρετικό για τα χρήματα που δίνεις έχει ένα συγκεκριμένο κοινό. Για μένα όπως αναφέρω πιο πάνω είναι το xiaomi τον μοτοσικλετών. Όχι ένα xiaomi δεν είναι iphone πως να το κάνουμε αλλά από την άλλη όσοι θέλουν να κάνουν την δουλίτσα του με λίγα χρήματα είναι πολύ ευχαριστημένοι. Αν πάλι έχεις τα χρήματα και θέλεις να τα δώσεις για να έχεις το κάτι παραπάνω ναι μπράβο μαζί σου. Αν είχα τα διπλά χρήματα ή και λίγο παραπάνω CB500x, Vstrom 650 και ΤΕΝΕΡΑκΙ φοβερό! Αλλά πιστέψτε με και με το μονόφθαλμο κινεζάκι μια χαρά περνάω... :beer:

STF
05/12/2021, 12:29
Μη συγκρίνεις κινητά με μοτοσυκλέτες. Εντελώς άλλο πράγμα. Iphone μεταφράζετε και ολίγον ως prestige που προσθέτει στη τιμή (βλακείες δηλαδή), δεν έχει να κάνει μόνο με ποιότητα κατασκευής. Το να αγοράσεις ένα Kawasaki Versys δεν είναι περίπτωση που πλασάρεις prestige έναντι μιας CFMOTO650MT (όπως π.χ. με μια BMW).

Συνεχίζω να πιστεύω ότι μοτοσυκλετες Made in Japan (κυριολεκτικά όμως) με τα διπλά λεφτά είναι καλύτερες παντού και ποιο Value for Money από τις Κινέζικες. Είναι η δική μου άποψη όμως με τα δικά μου δεδομένα και με στερεότυπα που οπωσδήποτε κουβαλάω. Φυσικά δεν σνομπάρω κανέναν άνθρωπο για τις επιλογές του, αντιθέτως. Θα χαρώ πολύ να διαψευσθώ και ανυπομονώ να διαβάζω review από νέους κατόχους με θετικές γενικά γνώμες.

doctoras
05/12/2021, 17:00
Μη συγκρίνεις κινητά με μοτοσυκλέτες. Εντελώς άλλο πράγμα. Iphone μεταφράζετε και ολίγον ως prestige που προσθέτει στη τιμή (βλακείες δηλαδή), δεν έχει να κάνει μόνο με ποιότητα κατασκευής. Το να αγοράσεις ένα Kawasaki Versys δεν είναι περίπτωση που πλασάρεις prestige έναντι μιας CFMOTO650MT (όπως π.χ. με μια BMW).

Συνεχίζω να πιστεύω ότι μοτοσυκλετες Made in Japan (κυριολεκτικά όμως) με τα διπλά λεφτά είναι καλύτερες παντού και ποιο Value for Money από τις Κινέζικες. Είναι η δική μου άποψη όμως με τα δικά μου δεδομένα και με στερεότυπα που οπωσδήποτε κουβαλάω. Φυσικά δεν σνομπάρω κανέναν άνθρωπο για τις επιλογές του, αντιθέτως. Θα χαρώ πολύ να διαψευσθώ και ανυπομονώ να διαβάζω review από νέους κατόχους με θετικές γενικά γνώμες.

Δεν καταλαβαίνω stef, θα σύγκρινα το 650mt με versys, tracer700, nc750x
Θα υπερτερούν οι Ιάπωνες, με το αναλογο αντίτιμο τις διαφορας τους.
Αλλα ειναι στην ιδια κατηγορια και συγκρίσιμα
Αν παει καποιος να συγκρίνει το 650ρι με τα 900ρια της bmw ειναι αλλη καρηγορια αλλο πράμα.

Επισης αυτο που λες ποσα μοντελα απο αυτα που εισάγονται EU ειναι πια made in japan? Μηπως μετρημένα στα δάχτυλα
Σε αυτη την κατηγορια μονο το nc700x mk1 ηταν, τα επομενα αν δεν κανω λαθος κατασκευάζονται ταιλανδη.
Το vstrom650 που ειναι japan δεν ειναι αμεσα συγκρίσιμο γιατι ειναι πιο αντβε απο τα υπολοιπα που ειναι ψηλα στριτ με στριταδικες διαστασεις ελαστικων

STF
05/12/2021, 20:24
Δεν καταλαβαίνω stef, θα σύγκρινα το 650mt με versys, tracer700, nc750x
Θα υπερτερούν οι Ιάπωνες, με το αναλογο αντίτιμο τις διαφορας τους.
Αλλα ειναι στην ιδια κατηγορια και συγκρίσιμα
Αν παει καποιος να συγκρίνει το 650ρι με τα 900ρια της bmw ειναι αλλη καρηγορια αλλο πράμα.

Επισης αυτο που λες ποσα μοντελα απο αυτα που εισάγονται EU ειναι πια made in japan? Μηπως μετρημένα στα δάχτυλα
Σε αυτη την κατηγορια μονο το nc700x mk1 ηταν, τα επομενα αν δεν κανω λαθος κατασκευάζονται ταιλανδη.
Το vstrom650 που ειναι japan δεν ειναι αμεσα συγκρίσιμο γιατι ειναι πιο αντβε απο τα υπολοιπα που ειναι ψηλα στριτ με στριταδικες διαστασεις ελαστικων

Η τοποθέτηση αφορούσε το παράδειγμα μεταξύ xiaomi και iphone.
Κατά τα άλλα το ίδιο λέμε με τη διαφορά ότι δεν ασχολήθηκα εκτενώς με τη καταγωγή κατασκευής κάθε Japan μοντέλου. Αυτό που είπα είναι πως τα πραγματικά made in Japan ακόμη και αν έχουν τη διπλάσια τιμή τα θεωρώ πιο money for value με τη σημείωση πως είναι μια προσωπική εκτίμηση και ότι συνεχίζω να κουβαλάω κάποια στερεότυπα. Άλλο θέμα όμως είναι οι προσωπικές μου επιλογές και άλλο πράγμα ο σεβασμός προς τις επιλογές κάθε μοτοσυκλετιστή.

Έχω την εντύπωση ότι NC750 συνεχίζει να είναι made in Japan μέχρι σήμερα, όπως και το V-strom, δεν ήξερα ότι το Versys 650 κατασκευάζετε στη Ταϊλάνδη αλλά μιας που το είπες, βλέπεις πόσο έχουν αλλάξει οι αγορές; Οι Ιάπωνες κατασκευάζουν στην Ευρώπη (Tracer, Tenere κτλ) και οι Ευρωπαίοι στη Κίνα και στην Ινδία... και οι μόνοι που κατασκευάζουν στη χώρα τους τις μοτοσυκλέτες τους είναι οι Ινδοί και οι Κινέζοι.

doctoras
05/12/2021, 20:36
Εμ γιαυτο λεμε οτι το μελλον τους ανήκει
Τα πρώτα δείγματα ερχονται πιο πειστικά και αυτο θα γίνεται πιο εντονο χρονο με τον χρονο
Εννοείται οτι στις συζητήσεις δεν βαζουμε προσωπικές προτιμήσεις
Το 650mt ειναι καποια χρόνια στην αγορα, τωρα παει καλα λογω σημαντικής προσφορας στην τιμη. Ο αντικαταστάτης του θα ειναι ακομη πιο πειστικός

STF
05/12/2021, 20:50
Θυμάμαι στα χρόνια της νεότητας η επιδρομή που έκαναν οι Ιάπωνες στην Ευρωπαϊκή αγορά ξεκινώντας από την αυτοκινητοβιομηχανία (δεκαετία '70) έμοιαζε με αυτό που κάνουν οι Κινέζοι σήμερα. Η διαφορά ήταν ότι τότε... οι Ιάπωνες ήταν πραγματικά φθηνοί και πραγματικά αξιόπιστοι από day one.
Σήμερα λέμε ότι θα πωλείται το CFMOTO 800MT 9500 και 10500 ευρώ και το λέμε φθηνό επειδή η μεγάλες Ευρωπαϊκές και Ιαπωνικές έχουν σαλτάρει και πουλάνε τα μεσαία στα 14+ χιλιάρικά....

Για το CFMOTO 650MT λέμε πάλι ότι είναι φθηνό όταν πριν από λίγα χρόνια έβρισκες το Versys 650 στα 6,5 με 7 χιλιάρικα καινούριο (έστω σε προσφορά).

Τέλος πάντων, η αγορά έχει γίνει χάλια. Ξέρω μόνο πως εγώ δεν είμαι έτοιμος να αγοράσω μια τέτοια μοτοσυκλέτα, αν δεν έχω τα φράγκα θα πάρω κάτι μεταχειρισμένο από τις γνωστές πεπατημένες.

doctoras
05/12/2021, 21:12
Τα εχουμε ξανα συζητήσει αυτα μη συγκρίνεις τους ιαπωνες και αυτο που εκαναν τοτε.
Οι ιαπωνες έχουν ειχαν και θα έχουν καθολικη επεκτατική πολιτική και στο εμπόριο. Βγαζουν και εβγαζαν φανταστικα προιόντα.
Οι κινέζοι οι ινδοι πιο δημοκρατικοί πιο ζεν πήγαν σε πολιτική αντιγράφων μεσω του σπασίματος της πατεντας με το περας των χρόνων.
Ποτε δεν ηθελαν να κυριαρχήσουν στο εμποριο και οπουδήποτε προέκυψε μεσω της παγκοσμιοποίησης.
Τωρα επεκτείνονται παλι γραμμικα και οχι επιθετικα αν και θα μπορουσαν, γιατι αυτη ειναι η φιλοσοφία τους και τα διαφορετικα γνωρίσματα του καθε λαου.
Αν στην περιοχη της κινας κατοικούσαν οι ιαπωνες και ηταν 2δις πληθυσμός, αντι για αμερικανικη και αγγλική αυτοκρατορία θα μιλουσαμε ολοι στον κοσμο γιαπωνέζικα απο τον αιώνα των σαμουράι

STF
05/12/2021, 21:38
Δυο παρατηρήσεις: Α) Και οι Ιάπωνες ως αντιγραφείς ξεκίνησαν και Β) Προσπαθώ να βρω κάτι μη Κινέζικο στο σπίτι αλλά... δεν!

πυξιδας990
06/12/2021, 08:00
Η τοποθέτηση αφορούσε το παράδειγμα μεταξύ xiaomi και iphone.
Κατά τα άλλα το ίδιο λέμε με τη διαφορά ότι δεν ασχολήθηκα εκτενώς με τη καταγωγή κατασκευής κάθε Japan μοντέλου. Αυτό που είπα είναι πως τα πραγματικά made in Japan ακόμη και αν έχουν τη διπλάσια τιμή τα θεωρώ πιο money for value με τη σημείωση πως είναι μια προσωπική εκτίμηση και ότι συνεχίζω να κουβαλάω κάποια στερεότυπα. Άλλο θέμα όμως είναι οι προσωπικές μου επιλογές και άλλο πράγμα ο σεβασμός προς τις επιλογές κάθε μοτοσυκλετιστή.

Έχω την εντύπωση ότι NC750 συνεχίζει να είναι made in Japan μέχρι σήμερα, όπως και το V-strom, δεν ήξερα ότι το Versys 650 κατασκευάζετε στη Ταϊλάνδη αλλά μιας που το είπες, βλέπεις πόσο έχουν αλλάξει οι αγορές; Οι Ιάπωνες κατασκευάζουν στην Ευρώπη (Tracer, Tenere κτλ) και οι Ευρωπαίοι στη Κίνα και στην Ινδία... και οι μόνοι που κατασκευάζουν στη χώρα τους τις μοτοσυκλέτες τους είναι οι Ινδοί και οι Κινέζοι.

και η απριλια στην ιταλια...
στεφανε το 650cf ειναι ωραιο μηχανακι παντως,δεν βρισκεις ευκολα διαφορες ποιοτητας με το πρωτο βερσους που ειχε ο αδερφος μου

johnstef33
06/12/2021, 19:29
Επισης αυτο που λες ποσα μοντελα απο αυτα που εισάγονται EU ειναι πια made in japan? Μηπως μετρημένα στα δάχτυλα
Σε αυτη την κατηγορια μονο το nc700x mk1 ηταν, τα επομενα αν δεν κανω λαθος κατασκευάζονται ταιλανδη.
Το vstrom650 που ειναι japan δεν ειναι αμεσα συγκρίσιμο γιατι ειναι πιο αντβε απο τα υπολοιπα που ειναι ψηλα στριτ με στριταδικες διαστασεις ελαστικων

Κανεις λαθος, γιατι το nc ειναι made in japan...ακομα

billy84
07/12/2021, 09:27
Έχω κάποια νέα για το MT650 απο γνωστό μου που το έχει ένα χρόνο και έχει γράψει 17.000km. Αυτά που θα πω θα ξεκαθαρίσουν λίγο το τοπίο και θα βοηθήσουν την συζήτηση που έγινε λίγα ποστ πιο πάνω.

Καταρχήν να πω οτι ο γνωστός μου είναι πρώην κάτοχος Versys 650 το οποίο ανατινάχτηκε στις 197.000km και βγήκε άχρηστο τελείως το μοτέρ. Είναι πολύ ευχαριστημένος απο το μηχανάκι σε οδική συμπεριφορά κλπ και μοιάζει με το Versys που είχε.

Μου είπε όμως ότι χρειάστηκε μερικά πράγματα τα οποία δείχνουν πολύ φθηνή κατασκευή κατά τη γνώμη μου ακόμα και σε κομβικούς τομείς.

-Χρειάζεται άμεσα δισκόπλακες καθώς οι μαμά είναι βούτυρο και έχουν γίνει σώβρακο.Με 17.000km...

-Κάηκε η αντλία βενζίνης η οποία αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

-Πολύ φθηνα ανταλλακτικά.Μαμά φίλτρο αέρα 6 ευρώ.Νομίζω ότι απο εκεί καταλαβαίνεις και την ποιότητα που μπορεί να έχει.



Να πω εδώ ότι η εκπροσώπηση είναι εξαιρετική και υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα τα κλασσικά ανταλλακτικά.Σε κάποια παιδιά έσκασε το χρώμα στο τεπόζιτο και αλλάχτηκε ολοκληρο στην εγγύηση.Προσωπικά εμένα όλα αυτά μου δείχνουν μοτοσυκλέτες ''μιας χρήσης''. Όσο υπάρχει σωστή αντιπροσωπεία τα θέματα θα λύνονται αλλά μόλις λήξει η εγγύηση νομίζω πως οι κάτοχοι θα ταλαιπωρούνται παρόλο που είναι φθηνά τα ανταλλακτικά. Βλέποντας όμως τι εκπτώσεις γίνονται σε θέματα ασφαλείας όπως τα φρένα , δε θέλω να φανταστώ τι μέταλλα θα έχουν βάλει εσωτερικά στον κινητήρα.


Σε κάθε περίπτωση, εξακολουθώ όπως και άλλοι να πιστεύω πως έχουν πολύ δρόμο ακόμα οι Κινέζοι ώστε να μπορέσουν να είναι ανταγωνιστικοί.

toyar
07/12/2021, 10:09
Υπαρχει φθηνο vfm και φθηνο της πλακας
Νομιζω οι κινεζοι αυτη τη στιγμη ειναι στη δευτερη κατηγορια και λογω νοοτροπιας δεν ξερω αν τους νοιαζει να περασουν στην πρωτη
Υπαρχουν απειρα πραγματα που μπορεις να παρεις της πλακας χωρις θεμα αλλα οχι οχημα

fatsas35
07/12/2021, 16:10
Υπαρχει φθηνο vfm και φθηνο της πλακας
Νομιζω οι κινεζοι αυτη τη στιγμη ειναι στη δευτερη κατηγορια και λογω νοοτροπιας δεν ξερω αν τους νοιαζει να περασουν στην πρωτη
Υπαρχουν απειρα πραγματα που μπορεις να παρεις της πλακας χωρις θεμα αλλα οχι οχημα

Πήγαινε δες τα voge κανε κ κανα test ride κ θα δεις ότι δεν είναι όλοι στο ίδιο τσουβαλι

Nikos77
07/12/2021, 18:07
Έχω κάποια νέα για το MT650 απο γνωστό μου..... -Χρειάζεται άμεσα δισκόπλακες καθώς οι μαμά είναι βούτυρο και έχουν γίνει σώβρακο.Με 17.000km...

.

Δηλαδη οσοι εχουν το μτ θα αλλαξουν στις 17.000χλμ δισκους επειδη αλλαξε ο δικος σου?
Και αν ηταν ελαττωματικοι οι δισκοι η κρυωσαν αποτομα απο νερα?
Εγω αυτο που λες δε μπορω να το ακουσω σαν κανονα

billy84
07/12/2021, 18:22
Δηλαδη οσοι εχουν το μτ θα αλλαξουν στις 17.000χλμ δισκους επειδη αλλαξε ο δικος σου?
Και αν ηταν ελαττωματικοι οι δισκοι η κρυωσαν αποτομα απο νερα?
Εγω αυτο που λες δε μπορω να το ακουσω σαν κανονα


Κρύωσαν απότομα απο νερά? Σιγά μην κόλλησαν και covid :lol:


Δε μιλάμε για στραβές δισκόπλακες αλλά για μαλακό μη ανθεκτικό υλικό. Μπορεί κάποιος άλλος πιο ήπιος οδηγός να βγάλει και 40 και 50.000km, και πάλι λίγα είναι και δείχνει μια έλλειψη ποιότητας.

katsar
07/12/2021, 18:27
Τα γιαπωνέζικα αξίζουν 7 και κοστίζουν 9.
Τα ευρωπαικά αξίζουν 9 και κοστίζουν 12.
Το κινέζικο δηλαδή που κοστίζει 5 αξίζει 5;Για κάποιο λόγο υπάρχει η διαφορά τιμής και δεν έχει να κάνει μόνο με το τι γράφει το τεπόζιτο.
Τα νούμερα τυχαία .

doctoras
07/12/2021, 19:44
Παιδες θα κριθουν αυτα λιγο υπομονη, τωρα ξεκινησαν να αγοράζουν απο τις ενεργες μοτοσυκλετιστές κοινότητες, σε μερικα χρονοκια θα εχουμε περισσοτερα τεχνικα δεδομενα

Nikos77
07/12/2021, 20:35
Κρύωσαν απότομα απο νερά? Σιγά μην κόλλησαν και covid :lol:


Δε μιλάμε για στραβές δισκόπλακες αλλά για μαλακό μη ανθεκτικό υλικό. Μπορεί κάποιος άλλος πιο ήπιος οδηγός να βγάλει και 40 και 50.000km, και πάλι λίγα είναι και δείχνει μια έλλειψη ποιότητας.

Υπερβολικος. Το εκανες κανονα απο ενα δειγμα

fatsas35
08/12/2021, 10:32
Έχω κάποια νέα για το MT650 απο γνωστό μου που το έχει ένα χρόνο και έχει γράψει 17.000km. Αυτά που θα πω θα ξεκαθαρίσουν λίγο το τοπίο και θα βοηθήσουν την συζήτηση που έγινε λίγα ποστ πιο πάνω.

Καταρχήν να πω οτι ο γνωστός μου είναι πρώην κάτοχος Versys 650 το οποίο ανατινάχτηκε στις 197.000km και βγήκε άχρηστο τελείως το μοτέρ. Είναι πολύ ευχαριστημένος απο το μηχανάκι σε οδική συμπεριφορά κλπ και μοιάζει με το Versys που είχε.

Μου είπε όμως ότι χρειάστηκε μερικά πράγματα τα οποία δείχνουν πολύ φθηνή κατασκευή κατά τη γνώμη μου ακόμα και σε κομβικούς τομείς.

-Χρειάζεται άμεσα δισκόπλακες καθώς οι μαμά είναι βούτυρο και έχουν γίνει σώβρακο.Με 17.000km...

-Κάηκε η αντλία βενζίνης η οποία αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

-Πολύ φθηνα ανταλλακτικά.Μαμά φίλτρο αέρα 6 ευρώ.Νομίζω ότι απο εκεί καταλαβαίνεις και την ποιότητα που μπορεί να έχει.



Να πω εδώ ότι η εκπροσώπηση είναι εξαιρετική και υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα τα κλασσικά ανταλλακτικά.Σε κάποια παιδιά έσκασε το χρώμα στο τεπόζιτο και αλλάχτηκε ολοκληρο στην εγγύηση.Προσωπικά εμένα όλα αυτά μου δείχνουν μοτοσυκλέτες ''μιας χρήσης''. Όσο υπάρχει σωστή αντιπροσωπεία τα θέματα θα λύνονται αλλά μόλις λήξει η εγγύηση νομίζω πως οι κάτοχοι θα ταλαιπωρούνται παρόλο που είναι φθηνά τα ανταλλακτικά. Βλέποντας όμως τι εκπτώσεις γίνονται σε θέματα ασφαλείας όπως τα φρένα , δε θέλω να φανταστώ τι μέταλλα θα έχουν βάλει εσωτερικά στον κινητήρα.


Σε κάθε περίπτωση, εξακολουθώ όπως και άλλοι να πιστεύω πως έχουν πολύ δρόμο ακόμα οι Κινέζοι ώστε να μπορέσουν να είναι ανταγωνιστικοί.

Μονο σε έναν έσκασε το χρώμα κ αντικατασταθηκε το τεποζιτο.Οπως αντικατασταθηκαν σε HONDA ATAS..Με τις ζάντες που σκουριαζαν στα Africa 1000 δεν ξερω αν έγινε ανάκληση βεβαια.
Καηκε η αντλία βενζίνης. Πταίσμα κ αντικατασταθηκε.
Μονο οι δισκοπλακες είναι σοβαρό αλλα δεν είδα άλλον να έχει θέμα.
Η μηχανή κοστίζει 5500 ευρω οποτε λογικο να υπάρχουν μελανά σημεία.Σε πανάκριβες μοτο ομως δεν δικαιολογειται.
Οι Κινέζοι είναι ήδη ανταγωνιστικοι κ σε κάποια μοντέλα φοράνε κ καλυτερα περιφερειακα.Η mt800 που έρχεται θα γινει best seller..
Οι Ιάπωνες απο την άλλη έχουν ανεβάσει τις τιμές στον Θεό κ έχουν ρίξει κ ποιότητα σε σχέση με το παρελθόν σε κάποια μοντέλα.
Βλεπε tracer 700 πχ που το πλασάρουν στα 9κ με συμβατικό πηρουνι κ μέτρια πλαστικά.
Φυσικά οι Ιάπωνες είναι πιο ποιοτικοι ομως παντα πρέπει να συγκρίνουμε κ τις τιμές.Αν δεν αλλάξουν πολιτική στις τιμές κ ανέβουν κ αλλο ποιοτικά οι Κινέζοι θα πάρουν μεγάλο μερίδιο της αγορας

billy84
08/12/2021, 12:14
Μονο σε έναν έσκασε το χρώμα κ αντικατασταθηκε το τεποζιτο.Οπως αντικατασταθηκαν σε HONDA ATAS..Με τις ζάντες που σκουριαζαν στα Africa 1000 δεν ξερω αν έγινε ανάκληση βεβαια.
Καηκε η αντλία βενζίνης. Πταίσμα κ αντικατασταθηκε.
Μονο οι δισκοπλακες είναι σοβαρό αλλα δεν είδα άλλον να έχει θέμα.
Η μηχανή κοστίζει 5500 ευρω οποτε λογικο να υπάρχουν μελανά σημεία.Σε πανάκριβες μοτο ομως δεν δικαιολογειται.
Οι Κινέζοι είναι ήδη ανταγωνιστικοι κ σε κάποια μοντέλα φοράνε κ καλυτερα περιφερειακα.Η mt800 που έρχεται θα γινει best seller..
Οι Ιάπωνες απο την άλλη έχουν ανεβάσει τις τιμές στον Θεό κ έχουν ρίξει κ ποιότητα σε σχέση με το παρελθόν σε κάποια μοντέλα.
Βλεπε tracer 700 πχ που το πλασάρουν στα 9κ με συμβατικό πηρουνι κ μέτρια πλαστικά.
Φυσικά οι Ιάπωνες είναι πιο ποιοτικοι ομως παντα πρέπει να συγκρίνουμε κ τις τιμές.Αν δεν αλλάξουν πολιτική στις τιμές κ ανέβουν κ αλλο ποιοτικά οι Κινέζοι θα πάρουν μεγάλο μερίδιο της αγορας


Αν σε αφήσει απο αντλία βενζίνης μέσα στην Πίνδο και περιμένεις 2-3 ώρες την οδική μέσα στο κρύο(ή τη ζέστη) δε νομίζω να το θεωρείς πταίσμα και μετά :D (και δε βάζω καν την παράμετρο να σε αφήσει στο εξωτερικό) Το θέμα των δίσκων δεν το δικαιολογώ γιατί δεν τίθεται θέμα ελλατωματικού αλλά φθηνών υλικών. Έχει τύχει να βάλω κινέζικη δισκόπλακα σε παπί και είχα το ίδιο θέμα, είχε γίνει σώβρακο γρήγορα παρόλο που με το φρενάρισμα δεν είχα πρόβλημα.Βέβαια μιλάμε για παπί, σε μεγάλη μοτοσυκλέτα είναι βλακεία να βάζουν τόσο μαλακές δισκόπλακες.

Toυλάχιστον δεν υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας και αυτό είναι το σημαντικότερο. Και υπόψιν δε μιλάμε για μοτοσυκλέτα 5500 ευρώ αλλά 4800 που αγόρασαν πολλοί σε προσφορά. Δηλαδή μισά λεφτά σχεδόν απο τον ανταγωνισμό που σίγουρα μετράει και συμφωνώ σε αυτό. Απο την άλλη όμως, με αυτά τα δεδομένα σε 5-6 χρόνια χρήσης και ας πούμε 120.000km έχω την αίσθηση ότι η μοτοσυκλέτα θα είναι για πέταμα(αν τα φτάσει που δίνω ελάχιστες πιθανότητες). Το Africa θα υπάρχει και μετά απο 30 χρόνια οπότε ατυχές το παράδειγμα σου.

Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος θα δείξει...

Nikos77
08/12/2021, 12:23
Και ο απόλυτος μηδενισμός συνεχιζεται

fatsas35
08/12/2021, 12:29
Αν σε αφήσει απο αντλία βενζίνης μέσα στην Πίνδο και περιμένεις 2-3 ώρες την οδική μέσα στο κρύο(ή τη ζέστη) δε νομίζω να το θεωρείς πταίσμα και μετά :D (και δε βάζω καν την παράμετρο να σε αφήσει στο εξωτερικό) Το θέμα των δίσκων δεν το δικαιολογώ γιατί δεν τίθεται θέμα ελλατωματικού αλλά φθηνών υλικών. Έχει τύχει να βάλω κινέζικη δισκόπλακα σε παπί και είχα το ίδιο θέμα, είχε γίνει σώβρακο γρήγορα παρόλο που με το φρενάρισμα δεν είχα πρόβλημα.Βέβαια μιλάμε για παπί, σε μεγάλη μοτοσυκλέτα είναι βλακεία να βάζουν τόσο μαλακές δισκόπλακες.

Toυλάχιστον δεν υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας και αυτό είναι το σημαντικότερο. Και υπόψιν δε μιλάμε για μοτοσυκλέτα 5500 ευρώ αλλά 4800 που αγόρασαν πολλοί σε προσφορά. Δηλαδή μισά λεφτά σχεδόν απο τον ανταγωνισμό που σίγουρα μετράει και συμφωνώ σε αυτό. Απο την άλλη όμως, με αυτά τα δεδομένα σε 5-6 χρόνια χρήσης και ας πούμε 120.000km έχω την αίσθηση ότι η μοτοσυκλέτα θα είναι για πέταμα(αν τα φτάσει που δίνω ελάχιστες πιθανότητες). Το Africa θα υπάρχει και μετά απο 30 χρόνια οπότε ατυχές το παράδειγμα σου.

Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος θα δείξει...

Κ αν σε αφήσει από μίζα?Η κατι αλλο?Δεν είναι η μοναδική μηχανη που μπορεί να σε αφήσει.Μεσα στο πρόγραμμα είναι κ αυτο.
Μα αν φτάσει 120000 χιλ τα λεφτα του τα έβγαλε κ με το παραπανω.Το παράδειγμα με την Honda δεν είναι καθόλου ατυχές γτ δεν αναφέρομαι στο ποσο θα αντέξει η μηχανή αλλα ποιότητα κατασκευης κ παιδικών ασθενειών όπως ανέφερες στο cfmoto..Τις ζάντες τις έκαναν ανάκληση η εκαναν την παπια όπως η yamaha με τα βολαν?Δεν γνωρίζω.. Για τα τεποζιτα των ATAS ξερω ότι έγινε.. Οι Ιάπωνες έχουν αυξησει παρα πολυ τις τιμές γτ έχουν φτιάξει ονομα κ πουλάνε καλα ομως πλέον κατα την γνώμη μου είναι overpriced για αυτο που παίρνεις.Οχι όλα τα μοντέλα.Οι Κινέζοι με το cfmoto 800 κ το trk800 φαίνεται ότι μπαίνουν δυνατά σε μεγαλύτερες κατηγορίες κ με τιμές πολυ καλές..
Θα ήταν παράλογο μια μηχανή που κοστίζει τα μισά λεφτά από Japan να μην βγάλει τπτ η να έχει super ποιότητα κατασκευης ενώ βγάζουν θέματα κ ευρωπαϊκές κ τζαπαν μοτο που κοστίζουν διπλάσια κ τριπλάσια λεφτα

billy84
08/12/2021, 13:19
Κ αν σε αφήσει από μίζα?Η κατι αλλο?Δεν είναι η μοναδική μηχανη που μπορεί να σε αφήσει.Μεσα στο πρόγραμμα είναι κ αυτο.
Μα αν φτάσει 120000 χιλ τα λεφτα του τα έβγαλε κ με το παραπανω.Το παράδειγμα με την Honda δεν είναι καθόλου ατυχές γτ δεν αναφέρομαι στο ποσο θα αντέξει η μηχανή αλλα ποιότητα κατασκευης κ παιδικών ασθενειών όπως ανέφερες στο cfmoto..Τις ζάντες τις έκαναν ανάκληση η εκαναν την παπια όπως η yamaha με τα βολαν?Δεν γνωρίζω.. Για τα τεποζιτα των ATAS ξερω ότι έγινε.. Οι Ιάπωνες έχουν αυξησει παρα πολυ τις τιμές γτ έχουν φτιάξει ονομα κ πουλάνε καλα ομως πλέον κατα την γνώμη μου είναι overpriced για αυτο που παίρνεις.Οχι όλα τα μοντέλα.Οι Κινέζοι με το cfmoto 800 κ το trk800 φαίνεται ότι μπαίνουν δυνατά σε μεγαλύτερες κατηγορίες κ με τιμές πολυ καλές..
Θα ήταν παράλογο μια μηχανή που κοστίζει τα μισά λεφτά από Japan να μην βγάλει τπτ η να έχει super ποιότητα κατασκευης ενώ βγάζουν θέματα κ ευρωπαϊκές κ τζαπαν μοτο που κοστίζουν διπλάσια κ τριπλάσια λεφτα


Το παράδειγμά σου είναι ατυχές γιατί η σκουριά που εμφανίστηκε στις ακτίνες εμφανίζεται σε πολλά μοντέλα με μη ανοξείδωτες ακτίνες. Υπάρχουν Transalp που κυκλοφορούν με σκουριασμένες ακτίνες για δεκαετίες χωρίς πρόβλημα, δεν είναι ενδεικτικό της αντοχής των ζαντών. Οι ζάντες τους θα αντέξουν περισσότερο απο όσο θα ζήσουν οι εργαζόμενοι στο εργοστάσιο της CFMOTO. :lol:

Αν φτάσει 120.000km και είναι για πέταμα δεν έβγαλε τα λεφτά του φίλε μου.Αν πάρεις οποιοδήποτε της κατηγορίας μεταχειρισμένο με λιγότερα χρήματα κιόλας, στα 120.000km το πουλάς και παίρνεις αρκετά απο αυτά που έδωσες πίσω. Και όλα αυτά μιλώντας υποθετικά πάντα γιατί δε γνωρίζουμε κανέναν να έχει ξεπεράσει ούτε τις 50.000km με Κινέζικο


Το 800 που λες καλά καλά δεν κυκλοφόρησε ακόμα τι εννοείς μπαίνει πολύ δυνατά?Κάτσε να το πάρει κανένας Χριστιανός να το δουλέψει όπως πρέπει στα χώματα, να γράψει κανα σοβαρό χιλιόμετρο, να δουμε τι και πως.


Συμφωνώ σε αυτό που λες στην τελευταία πρόταση πάντως. Σίγουρα με τα μισά λεφτά δε μπορείς να έχεις ίδια ποιότητα. Απλά με φίλτρο αέρα των 6 ευρώ λιανική τιμή, αναρωτιέμαι τι είδους προστασία θα παρέχει σε ένα μοτερ σε βάθος χρόνου.Και μάλιστα σε ένα μοτέρ που δε γνωρίζουμε και τι φοράει εσωτερικά. Δηλαδή οκ κάνε εκπτώσεις στα πλαστικά κλπ αλλά σε κομβικά σημεία της μοτοσυκλέτας νομίζω δε χωράνε εκπτώσεις.

fatsas35
08/12/2021, 13:33
Το παράδειγμά σου είναι ατυχές γιατί η σκουριά που εμφανίστηκε στις ακτίνες εμφανίζεται σε πολλά μοντέλα με μη ανοξείδωτες ακτίνες. Υπάρχουν Transalp που κυκλοφορούν με σκουριασμένες ακτίνες για δεκαετίες χωρίς πρόβλημα, δεν είναι ενδεικτικό της αντοχής των ζαντών. Οι ζάντες τους θα αντέξουν περισσότερο απο όσο θα ζήσουν οι εργαζόμενοι στο εργοστάσιο της CFMOTO. :lol:

Αν φτάσει 120.000km και είναι για πέταμα δεν έβγαλε τα λεφτά του φίλε μου.Αν πάρεις οποιοδήποτε της κατηγορίας μεταχειρισμένο με λιγότερα χρήματα κιόλας, στα 120.000km το πουλάς και παίρνεις αρκετά απο αυτά που έδωσες πίσω. Και όλα αυτά μιλώντας υποθετικά πάντα γιατί δε γνωρίζουμε κανέναν να έχει ξεπεράσει ούτε τις 50.000km με Κινέζικο


Το 800 που λες καλά καλά δεν κυκλοφόρησε ακόμα τι εννοείς μπαίνει πολύ δυνατά?Κάτσε να το πάρει κανένας Χριστιανός να το δουλέψει όπως πρέπει στα χώματα, να γράψει κανα σοβαρό χιλιόμετρο, να δουμε τι και πως.


Συμφωνώ σε αυτό που λες στην τελευταία πρόταση πάντως. Σίγουρα με τα μισά λεφτά δε μπορείς να έχεις ίδια ποιότητα. Απλά με φίλτρο αέρα των 6 ευρώ λιανική τιμή, αναρωτιέμαι τι είδους προστασία θα παρέχει σε ένα μοτερ σε βάθος χρόνου.Και μάλιστα σε ένα μοτέρ που δε γνωρίζουμε και τι φοράει εσωτερικά. Δηλαδή οκ κάνε εκπτώσεις στα πλαστικά κλπ αλλά σε κομβικά σημεία της μοτοσυκλέτας νομίζω δε χωράνε εκπτώσεις.

Άρα η honda πουλάει μοτο στα 15κ με μη ανοξείδωτες ακτίνες κ ειμαστε οκ γτ είναι τζαπαν αλλα μας ενοχλεί η cfmoto γτ δεν έχει κ τις καλύτερες δισκοπλακες στα 5.5κ?
Η mt800 μπαίνει δυνατά εννοώντας ότι φοράει ΚΤΜ μοτέρ με επώνυμα περιφερειακα κ εξοπλισμένη σε πολύ καλή τιμη..
Το πως θα πάει φυσικα θα φανεί στην πράξη.Οπως κ το mt650 θα φανεί στην πράξη.Νωρις ειναι ακόμα γ συμπεράσματα.
Όπως κ να χει οι τζαπαν πρέπει να ρίξουν τιμές γτ την έχουν δει πολυ premium..
Nt1100 dct στα 248 κιλα 16400 ευρω λεει..

billy84
08/12/2021, 13:57
Άρα η honda πουλάει μοτο στα 15κ με μη ανοξείδωτες ακτίνες κ ειμαστε οκ γτ είναι τζαπαν αλλα μας ενοχλεί η cfmoto γτ δεν έχει κ τις καλύτερες δισκοπλακες στα 5.5κ?
Η mt800 μπαίνει δυνατά εννοώντας ότι φοράει ΚΤΜ μοτέρ με επώνυμα περιφερειακα κ εξοπλισμένη σε πολύ καλή τιμη..
Το πως θα πάει φυσικα θα φανεί στην πράξη.Οπως κ το mt650 θα φανεί στην πράξη.Νωρις ειναι ακόμα γ συμπεράσματα.
Όπως κ να χει οι τζαπαν πρέπει να ρίξουν τιμές γτ την έχουν δει πολυ premium..
Nt1100 dct στα 248 κιλα 16400 ευρω λεει..


Ανοιξείδωτες φοράνε τα πιο ακριβά μοντέλα. Όλοι απο κάπου κόβουν, το σημαντικό είναι να μην κόβεις απο κομβικούς τομεις για να βγει φθηνό το μηχανάκι. Το οτι φοράει μοτέρ απο ΚΤΜ δεν είναι ενθαρρυντικό, εσύ το αναφέρεις για καλό δηλαδή αυτό? :lol: Χώρια που μάλλον το μοτέρ δε θα έχει τα ίδια σωθικά εσωτερικά του και ας φαίνεται ίδιο. Και τα παπάκια τα Daytona αντιγραφή astrea grand ήταν και τα μέταλλα μέσα ήταν οτι να ναι.Είχαν τη μισή τιμή θα μου πεις όμως και θα έχεις ίδιο, δεν έβγαζαν τα μισά χιλιόμετρα όμως αλλά το 1/5.

Τα Japan μηχανάκια όντως έχουν ακριβύνει αλλά δεν ευθύνονται οι Ιάπωνες για αυτό. Τα πάντα ακρίβυναν μέσα στην πανδημία.Εδώ τα λάστιχα έχουν πάει 30% πάνω. Όλα είναι αλυσίδα και το να λέμε να ρίξουν τιμές δεν είναι τόσο απλό όταν τα πάντα έχουν πάει στο Θεό.

Οι Κινέζοι σίγουρα έχουν μοναδική ευκαιρία αυτή τη στιγμή να μπουν στην αγορά και μακάρι να μπορούσαν να πείσουν τον κόσμο να αγοράσει τα μηχανάκια τους. Μέχρι στιγμής νομίζω ότι έχουν πολύ δρόμο.

DoctoR_k6
08/12/2021, 14:04
...δε γνωρίζουμε κανέναν να έχει ξεπεράσει ούτε τις 50.000km με Κινέζικο.

Αυτο μου θυμιζει το εχεις δει κανα γυφτο γερο...? :bawl:

Το καλο ειναι πως μερικοι θα τα παρουν τα κινεζικα κ θα δουμε ποιοτητα κ αξιοπιστια σε βαθος.

Αλλοι θελουν 5.5Κ κ ας εχουν θεματακια (που καλυπτονται για ενα Α χρονικο διαστημα σε εγγυηση) γιατι θεωρουν οτι αξιζει απο τα πολλα παραπανω ενος japan η ευρωπαικου εγνωσμενης αξιας (λεμε τωρα :lol: ).
Βεβαια το που μπορει να σε αφησει κ τι μπορει να σημαινει αυτο (ψυχολογικα/οικονομικα) αξιολογειται απο τον καθενα διαφορετικα.

panavour
08/12/2021, 14:09
Εν τω μεταξύ 4700 έχουν φτάσει κάποια 125αρια σκουτερ. https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=new&offer_type=sale&category=24&price-from=%3E4000&price-to=%3C5000&engine_size-from=%3E125&engine_size-to=%3C125

fatsas35
08/12/2021, 14:21
Μόλις είδα ότι εγραψες ότι δεν γνωρίζεις κανέναν με 50000 χιλ σε κινεζικο.Εχω δει 125000 χιλ σε trk κ συνεχίζει.Επισης σορυ αλλα δεν γνωρίζω καινούργιες μοτο να σκουριαζουν τόσο γρήγορα.
Εν κατακλειδη για μένα το mt650 σε αυτή την τιμή είναι μια τίμια προταση.Για κάποιους από εσάς μπορεί να μην είναι κ καλα κανετε

Nikos77
08/12/2021, 14:39
Ρε βασιλη84 ελεος. Στη προσπάθεια να το βγάλεις τελείως άχρηστο μηδενίζει τα πάντα.
Παρεμπιπτόντως daytona παπάκι dy125 έχει πάρει μέλος εδώ μέσα το καρμπυρατέρ και έχει φτάσει 125.000 χλμ.
το έδωσε στο γιο του και ξαναπήρε το ίδιο σε injection
Λες και τα γιαμαχα χοντα δε μενουν στο δρόμο από μίζα,ανορθωτές,πηνία ενώ τα κινέζικα με επώνυμα θα μείνουν οπωσδήποτε

billy84
08/12/2021, 15:00
Αυτο μου θυμιζει το εχεις δει κανα γυφτο γερο...? :bawl:




Έκλαψα ρε φίλε!:bawl:


Μόλις είδα ότι εγραψες ότι δεν γνωρίζεις κανέναν με 50000 χιλ σε κινεζικο.Εχω δει 125000 χιλ σε trk κ συνεχίζει.Επισης σορυ αλλα δεν γνωρίζω καινούργιες μοτο να σκουριαζουν τόσο γρήγορα.
Εν κατακλειδη για μένα το mt650 σε αυτή την τιμή είναι μια τίμια προταση.Για κάποιους από εσάς μπορεί να μην είναι κ καλα κανετε

Αν γράφει κάπου ο τύπος με το TRK στείλε κανα λινκ να τον παρακολουθούμε. Σαφώς όλες οι απόψεις σεβαστές και μόνο ο καιρός θα δείξει τι ψάρια πιάνουν οι Κινέζοι!:cool:


Ρε βασιλη84 ελεος. Στη προσπάθεια να το βγάλεις τελείως άχρηστο μηδενίζει τα πάντα.
Παρεμπιπτόντως daytona παπάκι dy125 έχει πάρει μέλος εδώ μέσα το καρμπυρατέρ και έχει φτάσει 125.000 χλμ.
το έδωσε στο γιο του και ξαναπήρε το ίδιο σε injection
Λες και τα γιαμαχα χοντα δε μενουν στο δρόμο από μίζα,ανορθωτές,πηνία ενώ τα κινέζικα με επώνυμα θα μείνουν οπωσδήποτε

Ώπα φίλε μη μου αλλάζεις το όνομα ελαφρά τη καρδία :lol: .Billy84 με λένε!:D


Όσο για το daytona με χτύπησες εκεί που πονάω. Το αγόρασα καινούργιο το 2010 και στις 48.000km βάρεσε σασμάν.Μέχρι τότε είχε χαλάσει η πίσω τρόμπα φρένου και το καρμπυρατερ με αποτέλεσμα να καίει 4.5 λίτρα στα 100 με οικονομική οδήγηση. Το πήρα 1300 αντί για 1700-1800 που έβρισκες τότε καινούργιο Honda Wave και το έχω πληρώσει μέχρι σήμερα σχεδόν 2 χιλιάρικα γιατί έχω αλλάξει άλλα 2 μοτέρ.Υπερσαβούρα και φυσικά καλό είναι να μη χρησιμοποιείται ως παράδειγμα.

Όσο για το αν μένουν τα Γιαπωνέζικα,σίγουρα μένουν αλλά το θέμα είναι μετά απο πόσο καιρό? Πχ έχω ένα NC700 με 336.500km και δεν έχω μείνει ποτέ απο τίποτα. Εντάξει κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό!:D

Επιπλέον, κάποια μοντέλα όντως βγήκαν ελαττωματικά πχ τα Fazer1000 και R1 με τα βολαν τους.Οκ έτυχε σε 2 μοντέλα στα 100 που βγάζει η εταιρία. Έγινε το ίδιο με τα CFMOTO? Ένα μοντέλο έβγαλε και παρουσιάστηκαν αυτά τα θέματα.Είναι το ίδιο?

Nikos77
08/12/2021, 15:58
Ενώ billy84 το innova 125 που πήρα καινούριο το 2003 και χτύπαγε ο γνωστός τεντωτηρας το κάνουμε τουμπεκί γιατί λέγεται χοντα και έκανε 2.100 ευρώ.
Χώρια το κάψιμο λαδιού και τη μπιέλα του.
Ωπ ξέχασα....honda rules

billy84
08/12/2021, 16:22
Ενώ billy84 το innova 125 που πήρα καινούριο το 2003 και χτύπαγε ο γνωστός τεντωτηρας το κάνουμε τουμπεκί γιατί λέγεται χοντα και έκανε 2.100 ευρώ.
Χώρια το κάψιμο λαδιού και τη μπιέλα του.
Ωπ ξέχασα....honda rules


Αυτό εμπίπτει στην απάντηση που έδωσα στον φίλο πριν. Κάποια innova βγήκαν προβληματικά και δεν τα έχω σε εκτίμηση ούτως ή άλλως. Είναι όμως ΕΝΑ μοντέλο στα 100αδες μικρά που έχει κατασκευάσει η Honda τα οποία ήταν και παραμένουν αξιόπιστα. Η CFmoto πόσα χρόνια έχει στην αγορά, πόσα μοντέλα κατασκεύασε και δουλέψαμε εμείς εδώ,ή έστω γνωστοί μας? Για αυτό λέω ότι είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για VFM κλπ μιας και τα πρώτα δείγματα δεν είναι ενθαρρυντικά.

doctoras
08/12/2021, 19:14
2-3 χρονια υπομονή και θα ξερουμε να ειναι αξιόπιστα και ποσα χλμ αντέχουν.
Να θυμίσω οτι εχουν αγοραστει εκατοντάδες μοτοσυκλετες ετησιως κινεζικων κατασκευαστών απο το 2018 οπως zontes 310T, TRK502 που ειναι τα best sellers
Cfmoto τωρα, και παει καλα η πωληση των 500ds
Ολα αυτα θα δειξουν την πορεια των κινεζικών κατασκευαστών σε σχεση με τους παραδοσιακούς.
Οτι μπαίνουν δυναμικά ειναι δεδομενο, καντε λίγη υπομονη και θα βγουν ασφαλεστερα συμπεράσματα.
Παντως και εγω πιστευω οτι με αυτο υο μπασιμο το μελλον τους ανήκει

a_christoforos
09/12/2021, 22:48
Πω πω το θέμα πήρε φωτιά! Βέβαια κατέληξε να είναι Japan vs China.

telegonos
09/12/2021, 22:56
epiZontes.

Συνεχίστε.

doctor_john
10/12/2021, 06:49
Πω πω το θέμα πήρε φωτιά! Βέβαια κατέληξε να είναι Japan vs China.

Πολύ λογικό, οι αγοραστές ευρωπαϊκών δεν έχουν πρόβλημα να αντιμετωπίσουν παιδικές ασθένειες..

lospsi
10/12/2021, 10:12
Πολύ λογικό, οι αγοραστές ευρωπαϊκών δεν έχουν πρόβλημα να αντιμετωπίσουν παιδικές ασθένειες..

Με πρόλαβες:D

Πάντως εγώ βλέπω θετική την δυνατή επέλαση των Κινέζικών μοτο.



















Θα σταματήσουν να μας τρολάρουν οι Γιαπανόφιλοι:cool:
:lol:

D3300
10/12/2021, 10:51
Σε συζήτηση με 2 ιδιοκτήτες Zontes (αγορασμένα από καινούρια), πολλά θεματάκια με διαρροές λαδιού, ηλεκτρικά και διακόπτες τιμονιού.
Έχουν όντως πολύ δρόμο ακόμη οι κινέζοι...καβαλάω το C50 το δωδεκάβολτο του 1986 και γελάω, ειλικρινά.
Μετά από 30 τόσα χρόνια λέω να του αλλάξω δισκάκια γιατί μάλλον πατινάρει λίγο...

Lioulios
10/12/2021, 11:56
Ιδιοκρητης tkk 500 που μιλαγαμε , πολυ απογοητευμενος απο ποιοτητα κατασκευης .
Δεν θυμαμαι καν τι μου ελεγε , αλλα δεν θα ξεχασω που μου ανεφερε για σκουριες σε σημεια ...απο σχεσον κοινουριο.

Ακριβως δηλ οπως σε μερικα ΥαμαχΑ τωρα τελευταια

fatsas35
10/12/2021, 13:04
Παιδιά το θέμα είναι το cfmoto 650 mt κ όχι οι Κινέζοι γενικα.Ουτε όλα τα κινέζικα είναι ιδια ποιοτικά ούτε τα Japan ούτε καν τα ευρωπαϊκά.Ειναι σαν είναι το θέμα πχ vstrom 650 κ να γράφω εγώ ξες το tracer 700 έχει μουφα αναρτήσεις κ πλαστικά..
Το voge 500 ds που πήρα πρόσφατα πχ είναι 2 επίπεδα ανώτερο σε ποιότητα κατασκευης ,περιφερειακα κ ποιότητα κύλισης απο zontes κ trk (το είχα παλια)..
Το crf 1100 είναι 2 επίπεδα πάνω σε ποιότητα κατασκευης απο το tracer 900..κ.ο.κ..

Lioulios
10/12/2021, 13:11
Ενα δικιο το χεις .

panavour
10/12/2021, 13:55
Το θέμα είναι όταν φτάνεις στο ταμείο και δεν βλέπεις λεφτά στην τσέπη, να πάρεις αυτό που θέλεις.Ετσι μοιραία πας στο κινέζικο και προσεύχεσαι να σου βγει καλό.Ολα είναι σχέση τιμής προς απόδοση,και ελάχιστων ορίων ποιότητος που έχει βάλει ο καθένας .Τα cfmoto είναι από το κινέζικο "πάνω ράφι" για τα λεφτά που δίνεις,και αν και σίγουρα σε "απόλυτη" ποιότητα ανεξαρτήτως χρημάτων, δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα γιαπωνέζικα,τα ανταγωνίζονται σε κάποια εκτός made in japan ,γιαπωνέζικα μοντέλα σε σχέση τιμής προς απόδοση.Το μέλλον σίγουρα θα δείξει καλύτερα.

fatsas35
10/12/2021, 15:56
Το θέμα είναι όταν φτάνεις στο ταμείο και δεν βλέπεις λεφτά στην τσέπη, να πάρεις αυτό που θέλεις.Ετσι μοιραία πας στο κινέζικο και προσεύχεσαι να σου βγει καλό.Ολα είναι σχέση τιμής προς απόδοση,και ελάχιστων ορίων ποιότητος που έχει βάλει ο καθένας .Τα cfmoto είναι από το κινέζικο "πάνω ράφι" για τα λεφτά που δίνεις,και αν και σίγουρα σε "απόλυτη" ποιότητα ανεξαρτήτως χρημάτων, δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα γιαπωνέζικα,τα ανταγωνίζονται σε κάποια εκτός made in japan ,γιαπωνέζικα μοντέλα σε σχέση τιμής προς απόδοση.Το μέλλον σίγουρα θα δείξει καλύτερα.

Σωστή τοποθέτηση.Συμφωνω απολυτα

Potis
10/12/2021, 18:10
Εγώ πάντως δεν έχω σκουριές στο nk 250. Αν το δεις φαίνεται σαν καινούριο το δικό μου. Ούτε με ηλεκτρικά θέματα και διαροες λαδιού. Μόνο ο αισθητήρας των ταχυτήτων είναι ελαττωματικός.

STF
10/12/2021, 20:26
Δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος που να συζητάει σοβαρά και να μη θέλει ένα καλό συνολικά αποτέλεσμα από μια μοτοσυκλέτα με προσγειωμένη τιμή.
Εγώ -όπως ήδη έχω ομολογήσει- κουβαλάω ακόμη στερεότυπα που με εμποδίζουν να σκεφθώ μια τέτοια μελλοντική αγορά αλλά θέλω να ελπίζω ότι δεν φοράω παρωπίδες. Στη δική μου πραγματικότητα αποφεύγω οτιδήποτε είναι κατασκευασμένο εκτός Japan ή Ευρώπης ακόμη και αν είναι Honda ή BMW.

Θα κάνω όμως ένα σχόλιο που αφορά τα προϊόντα που προέρχονται από τη Ιαπωνία, αφού μπήκαμε σε τέτοια σύγκριση. Κάποτε και οι Ιάπωνες με αντιγραφές ξεκίνησαν. Η διαφορά είναι πως όταν μπήκαν στην Ευρωπαϊκή και Αμερικάνικη αγορά ήταν σημαντικά φθηνές και σημαντικά αξιόπιστες, από day one (με τεράστιες γραμμές παραγωγής). Αυτό ήταν και το Ιαπωνικό θαύμα. Δυστυχώς δεν συνέβη το ίδιο με τη Κινέζικη μοτο-βιομηχανία που ακολούθησε άλλες οδούς (φθήνια και όχι φθηνό, εξαγορές εμπορικών επωνυμιών κτλ). Αυτά μέχρι σήμερα, μακάρι να αλλάξει η φιλοσοφία. Είμαι πεπεισμένος όμως πως ένα πραγματικά premium Κινέζικο προϊόν δεν θα έχει Κινέζικη τιμή. Έχουν αποδείξει σε άλλους τομείς ότι "βαράνε" και αυτή άσχημα στις τιμές ή αν θέλετε με ανάλογο τρόπο του ανταγωνισμού τους. Δηλαδή αυτό που έκαναν οι Ιάπωνες κάποτε δε θα το ξαναδούμε. Έχουν αλλάξει και οι εποχές βέβαια και θα ήταν έτσι και αλλιώς ουτοπικό να προσδοκώ κάτι τέτοιο.

Δεν χρειάζεται να υπερασπίζεται κανείς τις επιλογές του γιατί θα ήταν πολύ άσχημο να "παίζω" με τις οικονομικές δυνατότητες ενός συναδέλφου που αγαπάει τον μοτοσυκλετισμό και προσπαθεί να τον εκφράσει μέσα από μια φθηνή μοτοσυκλέτα γιατί μόνο έτσι μπορεί (είτε έχει, είτε δεν έχει λεφτά). Από εκεί και πέρα μακάρι να βγουν καλά τα μηχανάκια (και το 650 και το 800).

Προσωπικά από όσες Κινέζικες μοτοσυκλέτες έχω δει η CFMOTO μοιάζει να κάνει τη σοβαρότερη προσπάθεια χωρίς ασπίδες Ευρωπαϊκών ονομάτων. Την έχω παρακολουθήσει αρκετά και αν δει κανείς τη πληρότητα που έχει στη γκάμα των μοντέλων της παρά μόνον να εντυπωσιαστεί μπορεί.

Εύχομαι να είμαστε τυχεροί και να έχουμε αντικειμενικές παρουσιάσεις από μελλοντικούς ιδιοκτήτες και μακάρι να είναι και μόνο θετικές.

a_christoforos
10/12/2021, 20:49
Το θέμα είναι όταν φτάνεις στο ταμείο και δεν βλέπεις λεφτά στην τσέπη, να πάρεις αυτό που θέλεις.Ετσι μοιραία πας στο κινέζικο και προσεύχεσαι να σου βγει καλό.Ολα είναι σχέση τιμής προς απόδοση,και ελάχιστων ορίων ποιότητος που έχει βάλει ο καθένας .Τα cfmoto είναι από το κινέζικο "πάνω ράφι" για τα λεφτά που δίνεις,και αν και σίγουρα σε "απόλυτη" ποιότητα ανεξαρτήτως χρημάτων, δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα γιαπωνέζικα,τα ανταγωνίζονται σε κάποια εκτός made in japan ,γιαπωνέζικα μοντέλα σε σχέση τιμής προς απόδοση.Το μέλλον σίγουρα θα δείξει καλύτερα.

Πες τα ρε panavouri! Ξεκίνησα να πάρω ένα μηχανάκι γιατί μερακλώθηκα στα 46 να πάρω μηχανή. Άε λέω να δώσω 3000. Ψάχτηκα για τα γνωστά on off μεταξύ άλλων και του nc που έχει και ο Μπίλης που γράφει πιο πάνω και καμαρώνει και καλά κάνει. Έφτασα στα 4000 χιλιάρικα για μηχανάκια 50 με 100 χιλιάδες χιλιόμετρα 10 με 17 έτη ανάλογα το μοντέλο με τον φόβο ότι τα χλμ μπορεί να μην είναι αληθινά και με την προοπτική να σκάσω κανένα 500άρικο αργά ή γρήγορα. Πήρα το κινεζάκι καινούριο τζιτζί με δυο χρόνια εγγύηση ακόμη και 7500χλμ. Ξέρω ότι δεν είναι σαν τα japania αλλά αν την βγάλω με κανένα ντεπόζιτο ή καμιά χαζομάρα άλλη είμαι αρχηγός. Μακάρι να περίσσευαν 10000 χιλιάρικα να έπαιρνα ένα τενεράκι!