PDA

View Full Version : Πρώτη μηχανή - Τι να προσέξω;



George990
30/06/2021, 16:50
Το θέμα είναι γνωστό. Όλοι οι εδώ έχουμε περάσει από αυτή τη θέση. Ήρθε και η σειρά μου να μπω στο τριπακι. Για πάνω από 10 χρόνια το κυνηγούσα και το επλεκα στο κεφάλι και επιτέλους ήρθε η ώρα να το κάνω. Σύντομα θα έχω το δίπλωμα και θα καλεστώ να διαλέξω ανάμεσα στις εκατοντάδες επιλογές.

Εχω κάνει την έρευνα μου για το τι ταιριάζει σε κάποιον που αγοράζει πρώτη φορά μηχανή ή καβαλάει για πρώτη φορά. Οι προτάσεις περί CBR, CBF, Ninja, vstrom, kle, TU, Beverly κτλ. είναι γνωστές. Βρίσκομαι όμως σε δίλημμα. Όπως κάθε νέος, κουβαλάω όνειρα. Ονειρεύομαι ότι θα πετάξω από πάνω μου τη σύγχυση της καθημερινής κίνησης για να πάω στη δουλειά και το Σαββατοκύριακο θα παίρνω την κοπέλα μου με το πουά φουστανακι της και το λουλούδι στο αυτί και θα πηγαίνουμε εκδρομουλες να εξερευνησουμε την Ελλάδα λιτά, απέριττα και το κυριότερο, απολαμβάνοντας τα τοπία! Το πρόβλημα είναι : τι διαλέγω;

Μία μηχανή 125-200 κυβικά είναι εξαιρετικά οικονομική, αλλά δεν είναι για να την βγάζεις εθνική σε άπλα που δίνει το περιθώριο στους ούνους να περάσουν ξυστά από δίπλα σου με 200. Αντίθετα μια 500αρα-600αρα έχει την κατανάλωση ενός αυτοκινήτου - υποθέτω και το κόστος συντήρησης της δεν θα διαφέρει ιδιαίτερα. Τα σκούτερ βολικά αλλά αν σπάσει κάποιο πλαστικό, οι μαρτυρίες λένε ότι πληρώνεις σε χρυσάφι το βάρος του. Άρα τι κάνουμε από εδώ και μπρος; Τι είναι αυτό που μπορεί να ικανοποιήσει και οικονομία/αξιοπιστία και να μας πάει σε ενα εύλογο χρονικό διάστημα Αθήνα-Πάτρα χωρίς να χρειαστούμε φυσικοθεραπεία μετά το ταξίδι;

Υγ: αν με ρωτήσετε τι μου αρέσει θα σας απαντήσω με ταχύτητα το "rebel". Αλλά επειδή μένω Αθήνα και ξέρω πως ιδρώνει ένας ιδιοκτήτης μηχανής να την αφήσει κάπου χωρίς παρατήρηση και επειδή δεν έχω τα λεφτά για μια τέτοια, είναι εκτός συζήτησης. Για του λόγου το αληθές, το οικονομικό είναι ένα μεγάλο ζήτημα για εμένα. Δεν έχω 5 χιλιάρικα στην άκρη. Δεν έχω ούτε 3 να δώσω για την μηχανή - ούτε δύο άμα σκεφτεί κανείς ότι θέλω αλλά 500 ευρώ για εξοπλισμό. Άρα τα μεταχειρισμένα, τα αξιόπιστα και τα οικονομικά είναι μονόδρομος.

gior-gos
30/06/2021, 18:57
Αν κατάλαβα καλά θέλεις με περίπου 1500€ μιά μοτοσικλέτα που να τα κάνει όλα καλά, αξιόπιστα και οικονομικά. Ένα παπί είναι αξιόπιστο και οικονομικό αλλά μαζί του θα έχεις περιορισμένο βεληνεκές. Με κάποιο μεγαλύτερο θα πας μακρύτερα αλλά θα ζητάει περισσότερα και σε βενζίνη και - κυρίως - σε συντήρηση (λέω κυρίως γιατί μηχανη με 1500€, ε, θα τα έχει τα χρονάκια της οπότε πιθανό είναι να ζητήσει πράματα). Απ την άλλη ίσως μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή, να μαζέψεις κι άλλα λεφτά ώστε να πάρεις κάτι που θα σε καλύπτει καλύτερα.

stefanos
30/06/2021, 19:11
Υγ: αν με ρωτήσετε τι μου αρέσει θα σας απαντήσω με ταχύτητα το "rebel". .

Για ποιό rebel μιλάμε?:confused:

doctor_john
30/06/2021, 20:22
Aυτό που ανησυχούν μη τους το κλέψουν..

429165

George990
30/06/2021, 21:09
Ετούτο δω

https://www.car.gr/10852031-honda-cmx-500-rebel-500-new

George990
30/06/2021, 21:17
Αν κατάλαβα καλά θέλεις με περίπου 1500€ μιά μοτοσικλέτα που να τα κάνει όλα καλά, αξιόπιστα και οικονομικά. Ένα παπί είναι αξιόπιστο και οικονομικό αλλά μαζί του θα έχεις περιορισμένο βεληνεκές. Με κάποιο μεγαλύτερο θα πας μακρύτερα αλλά θα ζητάει περισσότερα και σε βενζίνη και - κυρίως - σε συντήρηση (λέω κυρίως γιατί μηχανη με 1500€, ε, θα τα έχει τα χρονάκια της οπότε πιθανό είναι να ζητήσει πράματα). Απ την άλλη ίσως μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή, να μαζέψεις κι άλλα λεφτά ώστε να πάρεις κάτι που θα σε καλύπτει καλύτερα.

Για υπομονή με βλέπω και εγώ πάρα την τρέλα που έχω να πάρω αύριο κιόλας! Το θέμα είναι όμως τι; Δεν με πειράζει να τα έχει τα χρονάκια της η μηχανή. Αρκεί οι προηγούμενοι να την έχουν κρατήσει σε καλή υγεία και όχι με υποβοηθεια στη ζωή.. Σκέφτηκα τα KLE για λίγο διάστημα. Δεν με τρελένουν εμφανισιακά αλλά υπάρχει ολόκληρος σκασμός από αυτά στα μεταχειρισμένα. Πιστεύω θα είναι εύκολο να βρω ότι ανταλλακτικά προκύψουν αλλά και εξίσου εύκολο να πάρω και κάτι που θα του έχουν πιει το αίμα. Το ίδιο και για τα cbr, cbf, ninja. Ένα άλλο παλικάρι που βρήκα στον δρόμο μια μέρα πάνω σε ένα Beverly του 15 300αρι, μου είπε ότι κάνει το Μέγαρα-Αθήνα συχνά και το αγαπαει το μηχανάκι του, αλλά δεν θα το πρότεινε σε κάποιον για τόσο μεγάλες διαδρομές. Αν ξεφεύγαμε από τα 1500, τι θα βρίσκαμε που καλύπτει και την οικονομία και τα ταξίδια;

gior-gos
30/06/2021, 22:22
Αν ξεφεύγαμε από τα 1500, τι θα βρίσκαμε που καλύπτει και την οικονομία και τα ταξίδια;

Έχει πολλά· ενδεικτικά: Honda cbf 600, Honda hornet 600, Suzuki bandit 600 και άλλα. Μπες στο car.gr, χρησιμοποίησε τα φίλτρα, δες μηχανάκια και όποιο ή όποια σου αρέσουν μάθε πληροφορίες γι αυτά από άρθρα, φόρουμ κτλ. Όταν καταλήξεις σε κάποιο πήγαινέ το σ έναν μηχανικό να σου πει τη γνώμη του.

ΤάκηςΜπ
30/06/2021, 22:33
Αν όντως σ'αρέσουν τα cruiser πάρε virago, steed ή κάποιο παρόμοιο. Φθηνά είναι, τρελές απαιτήσεις οικονομικά δεν έχουν και είναι και πολύ όμορφα. Αν το οικονομικό είναι πρωταρχικός παράγοντας, πάρε cbf, ybr 125. Με όλα τέλεια θα περάσεις. Το δικό μου 125 το'χα για 2.5 χρόνια και ούτε για αστείο δεν το'χα "τερματίσει", μια χαρά ήταν στα πάντα. Και ταξιδάκια πας και βόλτες και παντού, μην κωλώνεις.

George990
30/06/2021, 23:04
Και ταξιδάκια πας και βόλτες και παντού, μην κωλώνεις.

Οταν λες ταξιδάκια; Πόσο μακρινά; Με τι περιορισμούς και τι προετοιμασίες; Μόνος ή δικαβαλο;

George990
30/06/2021, 23:09
Έχει πολλά· ενδεικτικά: Honda cbf 600, Honda hornet 600, Suzuki bandit 600 και άλλα.

Είναι αλήθεια οικονομικά τέτοια μηχανάκια; Ακούω για κάτι καταναλώσεις που θυμίζουν αυτοκινήτου και αυτοκίνητο έχω. Τουλάχιστον το ταξίδι εκεί είναι πιο άνετο, πάντως καιρού και νιώθει και η γυναίκα πιο ασφαλής και ήρεμη.

Μία συμπλήρωση να κάνω : το αυτοκινητακι μου τρώει 6/100, θέλει 60 ευρώ σερβις (δεν ισχύει για όλους το ξέρω, απλά εχω άκρη και για τα ανταλλακτικά του και για την εργασια) και 300 ευρώ λάστιχα. Μια cbr 600 τι κόστος συντήρησης έχει και πόσο καίει;

ΤάκηςΜπ
30/06/2021, 23:23
Οταν λες ταξιδάκια; Πόσο μακρινά; Με τι περιορισμούς και τι προετοιμασίες; Μόνος ή δικαβαλο;

Το περισσότερο που'χω κάνει σε μια μέρα είναι 240χλμ με 125, αλλά και σε περίοδο 10 ημερών είχα κάνει και 1000χλμ δικάβαλος. Από άποψη αξιοπιστίας δεν υπάρχει κανένα θέμα, εννοείται όμως πως πας αργά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Προσωπικά, δεν έχω κινδυνέψει ποτέ από ούνους όπως λες (αν εξαιρέσεις 2 βλαμμένους με ένα ss που πέρασαν ξυστά από δίπλα μου με σούζα με 150χλμ), ούτε από νταλίκες ούτε από τίποτα. Πας με 80-90χλμ, προσέχεις τους καθρέφτες σου, μπαίνεις και στη λεα αν έχεις ορατότητα για να αφήσεις καμιά νταλίκα να σε προσπεράσει κι όλα καλά.

Όσον αφορά την προετοιμασία, πάντα τσέκαρα λάδια και πιέσεις ελαστικών και πάντα είχα οδική. Αυτό.

Volpad
30/06/2021, 23:54
Δυστυχώς, αν και δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Μια μοτοσυκλετσ 600cc, τις περισσότερες φορές, έχει μεγαλύτερο κόστος χρήσης και συντήρησης από ένα αυτοκίνητο.
Για παράδειγμα, τα λάστιχα στη μηχανή, θέλουν αλλαγή κάθε 2 χρόνια και κοστίζουν όσο και τα 4 ενός αυτοκινήτου.
Στα 4 χρονια δηλαδή, θες 300 για τα λάστιχα του αυτοκινήτου και 500 για της μηχανής...

Στη μοτοσυκλετα, έχεις περισσότερα αναλώσιμα, πχ αλυσιδογραναζα, τα λάδια είναι ακριβότερα, ενώ η ποσότητα τους είναι ίδια με ενός αυτοκινήτου.

Ένα παλιό δε μηχανάκι, μπορεί να ζητήσει πάρα πάρα πολλά.

Ένα cbr600 f4i για παράδειγμα, που είναι 4κυλινδρο 600cc, μπορεί να κάψει μέσα στη πόλη από 6 μέχρι 12 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα, ανάλογα πως το πας..
Από την άλλη, ένα 2κυλινδρο 650, μπορεί να κάψει από 4.5 μέχρι 8.
Παρόλα αυτά θα δεις ότι οι καταναλώσεις δεν είναι και πολύ χαμηλότερες από αυτές ενός αυτοκινήτου. Όλα εξαρτώνται βέβαια, από το πόσα χιλιόμετρα κανεις ημερησίως, γιατί αν πχ κάνεις 100 χιλιόμετρα, ακόμα και ένα λίτρο στα 100 διαφορά, είναι μεγάλο οικονομικό όφελος, σε ένα μήνα.

Αν είναι στενά τα οικονομικά σου, θα σου πρότεινα να μην πάρεις μοτοσυκλετα με 1500€.
Θα έλεγα ότι για να πάρεις μια τέτοια μοτοσυκλετα, θα έπρεπε να έχεις αλλά 1000€ στην άκρη για service και πιθανές βλαβες που θα βγουν.
Από την άλλη, αν αυτά τα έξτρα 1000€ είναι ένα ποσό που θα μπορούσες να μαζέψεις σε 6 μήνες ξέρω γω, τότε οκ.

Όμως μην ξεχνάς ότι η συντήρηση της μοτοσυκλέτας, είναι πολλές φορές και θέμα ασφάλειας. Τα λάστιχα πχ, πρέπει να αλλάζονται στην ώρα τους.

Από την άλλη, ένα 125, έχει σαφώς μειωμένα έξοδα συντήρησης και δεν καίει τίποτα. Είναι μια χαρά για να ξεκινήσει κάνεις και να δει αν του αρέσει το σπορ (και να πάρει και μια ιδέα για το τι είδους μοτοσυκλετα του αρέσει τελικά).
Τέλος τα 125 έχουν καλή μεταπώληση και δεν θα χάσεις πολλά (αν χάσεις κιολας), όταν αποφασίσεις να το πουλήσεις και να πας σε κάτι μεγαλύτερο.

stefanos
30/06/2021, 23:55
Είναι αλήθεια οικονομικά τέτοια μηχανάκια;

Όχι οικονομικά δεν είναι και πιθανόν μηχανάκι των 1500 με τα χρονάκια του και τα χιλιομετράκια του
να ζητήσει και χρήμα.

panavour
30/06/2021, 23:57
για αρχη ξεκινα μ αυτα

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&make=22&model=1546
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=used&make=290&model=6744&model=1722

μαθαινεις με μικρο κοστος,και μετα ξανοιγεσαι.

Tallyban
01/07/2021, 07:44
Πείτε μου και μένα ένα μικρό αυτοκίνητο που στα 10 χρόνια μικτής χρησης (~100000χλμ) θα έχει λιγότερα έξοδα από ένα φρηγουϊντ ή ένα 660 να πάω να το πάρω.

gior-gos
01/07/2021, 08:09
Είναι αλήθεια οικονομικά τέτοια μηχανάκια; Ακούω για κάτι καταναλώσεις που θυμίζουν αυτοκινήτου και αυτοκίνητο έχω. Τουλάχιστον το ταξίδι εκεί είναι πιο άνετο, πάντως καιρού και νιώθει και η γυναίκα πιο ασφαλής και ήρεμη.

Μία συμπλήρωση να κάνω : το αυτοκινητακι μου τρώει 6/100, θέλει 60 ευρώ σερβις (δεν ισχύει για όλους το ξέρω, απλά εχω άκρη και για τα ανταλλακτικά του και για την εργασια) και 300 ευρώ λάστιχα. Μια cbr 600 τι κόστος συντήρησης έχει και πόσο καίει;

Το cbr έχει παραπάνω κόστος κίνησης και συντήρησης από το αυτοκίνητό σου. Μήπως να μείνεις με το αυτοκίνητο (προς το παρόν τουλάχιστον);

telegonos
01/07/2021, 08:10
Αντίθετα μια 500αρα-600αρα έχει την κατανάλωση ενός αυτοκινήτου - υποθέτω και το κόστος συντήρησης της δεν θα διαφέρει ιδιαίτερα. Τα σκούτερ βολικά αλλά αν σπάσει κάποιο πλαστικό, οι μαρτυρίες λένε ότι πληρώνεις σε χρυσάφι το βάρος του. Άρα τι κάνουμε από εδώ και μπρος; Τι είναι αυτό που μπορεί να ικανοποιήσει και οικονομία/αξιοπιστία και να μας πάει σε ενα εύλογο χρονικό διάστημα Αθήνα-Πάτρα χωρίς να χρειαστούμε φυσικοθεραπεία μετά το ταξίδι;



Γενικά αυτή η παράγραφος που απομόνωσα εδώ, δεν ισχύει. 500άρα-600άρα δεν είναι μια μόνο, έχει πολλές παραλλαγές η αγορά σε αυτούς τους κυβισμούς, με πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Επίσης, και για την ίδια μηχανή να μιλάμε, την οδηγάει ένας δεν καίει τίποτα, την οδηγάει άλλος και δεν προλαβαίνει να ψάχνει βενζινάδικα. Όλα αυτά κάνουν διαφορά, άλλο θα κάψεις πηγαίνοντας σαν άνθρωπος με ένα CB500X κι άλλο τελείως θα κάψεις πηγαίνοντας ''τσαντίλας'' με ένα CBR600RR.

Ένα σύχρονο CB500F-X-R ή το C που κοιτάς εσύ, ας πούμε, έχει πολύ μικρές καταναλώσεις και υπό προυποθέσεις οδήγησης να μην πηγαίνεις χωρίς λόγο γρήγορα στην πόλη (εκτός που είναι το ΜΕΓΙΣΤΑ επικίνδυνο πράγμα να κάνεις με μοτοσυκλέτα) καίει πολύ μικρές ποσότητες, που κανένα αυτοκίνητο δεν μπορεί να πιάσει, εκτός ίσως από κάτι πολύ οικονομικά 1000ρια τύπου Seat Ibiza 2020 κι αυτό μόνο αν το πηγαίνεις με φόρα νεκροταφείου.

Και μετά, είναι όλα πιο φτηνά στην μοτοσυκλέτα, π.χ. κάποιος παραπάνω λέει ότι τα λάστιχα του αυτοκινήτου είναι πιο φτηνά, πράγμα ψευδέστατο, ένα ζευγάρι λάστιχα για μια μοτοσυκλέτα δρόμου όπως το CB500X ας πούμε, έχει κάτω από 200 ευρώ στην αγορά, ένα σύχρονο αυτοκίνητο που οι 15'' τροχοί έχουν προ πολλού καταργηθεί και φοράνε όλοι 17'' που έχουν πιο ακριβές τιμές, έχει ένα 500ρικο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να βάλεις κάποιος αξιοπρεπές λάστιχο.

Οι δε ρεαλιστικές καταναλώσεις των αυτοκινήτων, αυτές που ΘΑ πληρώνεις ΕΣΥ, όχι η ρεκλάμα εργοστασίων και περιοδικών, είναι πολύ μεγαλύτερες.

Διόδια π.χ. στην Αττική οδό, το μοτό έχει 1.40 (1.22 με την κάρτα διέλευσης), και το αυτοκίνητο 2.85 (2.55 με το e-pass). Αν η εργασία σου απαιτεί να πηγαίνεις και να έρχεσαι 25 φορές το μήνα, κάτσε και δες πόσο παραπάνω βγαίνει το αμάξι ΜΟΝΟ τα διόδια.

ΓΕΝΙΚΑ πάντως, το ρεαλιστικό ποσό που θα σου φεύγει από την τσέπη, είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ μεγαλύτερο στο αυτοκίνητο, είτε μελετάμε το καύσιμο είτε μελετάμε το όλον κόστος.

Ρεαλιστικό παράδειγμα δικό μου. Συγκρίνω το καθημερινό Honda ΑΧ-1 μου, με το Opel Astra 1600 2005 της κοπελιάς μου. Αυτή Σεπόλια, εγώ Πόρτο Ράφτη. Το πήγαινε-έλα με το AX-1 κοστίζει περίπου 7 ευρώ. Με το Astra με πολύ εγκράτεια στο γκάζι και προσπαθώντας γενναία να μην περάσω τα 100χλμ/ω στην πορεία στην Αοδό, φτάνουμε το 16ρι ευρώ, και αν πάω γρήγορα το 20ρικο. Στο κόστος χρήσης ενός οχήματος, μπαίνουν και οι προσωπικοί παράγοντες. Αν πάθει κάτι το Astra του παραδείγματός μου, θέλει μηχανικό και ...πολλά λεφτά. Αν πάθει κάτι το ΑΧ-1 το φτιάχνω μόνος μου, γιατί έχω αποκτήσει με τα χρόνια την ικανότητα για αυτό.

ΓΕΝΙΚΑ και πάλι σου λέω, αυτά περί ''καίει όσο το αυτοκίνητο'' είναι παραμύθια για χαλιμάδες. Είναι πολύ πιο ακριβό σπορ το αμάξι.

George990
01/07/2021, 14:01
Όσον αφορά την προετοιμασία, πάντα τσέκαρα λάδια και πιέσεις ελαστικών και πάντα είχα οδική. Αυτό.

Σαφές, εφόσον και εγώ δεν το διευκρινησα. Ο τυπικός έλεγχος που γίνεται σε όλα τα οχήματα πριν από ταξίδι πιάνεται στα ευκόλως εννοούμενα. Με τα μπαγκάζια σου τι γίνεται; Με συνεπιβάτη; Αρκετούς έχω διαβάσει να αναφέρουν ότι πέφτουν οι επιδόσεις της μηχανής και το 80-90 πχ γίνεται 50, όταν έχεις φορτίο.

ΤάκηςΜπ
01/07/2021, 14:16
Σαφές, εφόσον και εγώ δεν το διευκρινησα. Ο τυπικός έλεγχος που γίνεται σε όλα τα οχήματα πριν από ταξίδι πιάνεται στα ευκόλως εννοούμενα. Με τα μπαγκάζια σου τι γίνεται; Με συνεπιβάτη; Αρκετούς έχω διαβάσει να αναφέρουν ότι πέφτουν οι επιδόσεις της μηχανής και το 80-90 πχ γίνεται 50, όταν έχεις φορτίο.

Ούτε καν ρε. Προφανώς πέφτει λίγο και η επιτάχυνση και η τελική σου, αλλά τίποτα τρελό. Τα περισσότερα πέρα δώθε τα'χω κάνει μόνος μου, έτσι:

429238

Προφανώς είναι λίγο sketchy η φάση, αλλά πάντα έβαζα το βάρος μπροστά. Αν το ξανάκανα τώρα, ίσως να τον έβαζα οριζόντια τον σάκο.

Στο θέμα μας όμως, ποτέ δεν είχα θέμα. Αν ξέρεις ότι θα πας μακρυά, βάζεις παραπάνω πιέσεις στα ελαστικά, αν είσαι δικάβαλο βάζεις αρκετά παραπάνω πίσω. Και αν έχεις στροφόμετρο, κοιτάς να μην φτάνεις κοντά στα κόκκινα. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα. Στα 125 μοτέρ, ακόμα και στα κόκκινα να τα πηγαίνεις, αμφιβάλλω αν θα γίνει κάτι καταστροφικό, αλλά εγώ ήθελα να'μαι safe. Αυτά.

CorpseAlive
01/07/2021, 14:27
Φίλε Γιώργο, και εγώ για Rebel έβγαλα το δίπλωμα, Rebel σκέφτομαι ακόμα πριν κοιμηθώ, Rebel ΔΕΝ ΠΗΡΑ.
Οι λόγοι:
δεν είναι εύκολη για πόλη γιατί δεν έχει την ευκινησία που έχουν οι Naked.
Δεν είναι άνετο για δικάβαλλο,
Δεν έχει σοβαρή επίδοση για να πεις ότι βγάζεις γούστα.
Δεν παίρνει μπαγκάζια που χρειάζομαι Top case στο κάθε μέρα και 3πλέτα για ταξίδι.
Τώρα σχετικά με αυτά που γράφεις και επειδή θα γίνω γραφικός πάλι να αναφέρω τι πήρα και πόσο χαρούμενος είμαι με την επιλογή μου(Transalp 700) σου προτείνω να ψαχτείς σε On/Off.
Αλλά η κατανάλωση δεν είναι κατανάλωση για παπάκι, υπολογίζεις από 5,5 εως και 6,5 .
Εντελώς αντικειμενικά πάλι στο Budget σου η καλύτερη πρόταση είναι μια Transalp 650 2005-2007.
Αρνητικά είναι ότι δεν είναι Injection και δεν έχει ABS που σαν νέος το χρειάζεσαι.
Θετικά είναι ότι είναι για τα πάντα και δεν σπάει δεν χαλάει είναι HONDA .
Κόστη :
λάδια φίλτρο 60 ευρώ ανά 10000χλμ. λάδια 45 ευρώ ανά 5000χλμ
ένα τιτανομέγιστο σερβις με αλλαγή φίλτρου αέρα σε DNA/KN κλπ θα βγεί κοντά στα 300-350
τριπλέτα θα έχει γιατι οι περισσότεροι με Transalp 650 το πάνε το ταξίδι τους.
Λάστιχα 220 ευρώ ανά 3 χρόνια ή τα αντίστοιχα χλμ.
Βενζίνη βγάζει σε μεικτό κύκλο ένα ντεποζιτο περίπου 180-200 χλμ . (23 Ευρώ γέμισμα με 98 οκτάνια)
Τιμές παίζουν από 1800 μέχρι 2400 .
Αν θες πληροφορίες επείδη είμαι και στον σύλλογο των Transalp Hellas στείλε μου όλο και κάποιος θα πουλάει ή θα ξέρει κάποιον που πουλάει κλπ και δεν θα πας εντελώς στα τυφλά.

stefanos
01/07/2021, 15:14
Γενικά αυτή η παράγραφος που απομόνωσα εδώ, δεν ισχύει.

Μιλάμε για 600 cc μεταχειρισμένο του 1,5 χιλιάρικου.

katsar
01/07/2021, 16:00
XT 600.
Άψογο για την πόλη,μειωμένο κόστος σέρβις στην πορεία -πχ δεν έχει ψυγείο οπότε σίγουρα δεν έχεις καθάρισμα και πιθανές ζημιές.
Είναι στο όριο των χρημάτων σου,γνωστό μοτέρ που το πιάνει και ο τελευταίος ( σε απόσταση) μάστορας της επαρχίας με αφίσες PLAYBOY στο συνεργείο.
Πολύ οικονομικό για όχημα 600κε.
Άνετη σέλα για 2 άτομα

Τα ζόρια.
Το μόνο πρόβλημα είναι ο αέρας σε ταχύτητες 120+,ίσως βελτιώνεται με μία μάσκα που βλέπω σε κάποια.
Αν έχεις καθημερινές διαδρομές σε ΑΟ πχ ίσως δεν σου κάνει.Αν είναι να κάνετε 2-3-4 μεγάλες βόλτες τον χρόνο άνετα με 110 χλμ .Πάει παραπάνω φυσικά αλλά όπως είπα,αέρας.
Εξάλλου μιλάς για οικονομία σε καύσιμο ,με οποιαδήποτε μηχανή αρχίσεις σταθερά τα 140+ θα δεις αύξηση στην κατανάλωση,παλιές μηχανές που δεν φτιάχτηκαν όπως σήμερα με σκοπό
την εξοικονόμηση του καυσίμου.
Τώρα να σου πω πως με το ΧΤ έκανα Καβάλα-Θεσσ-Καβάλα με ένα τεπόζιτο μόνο,χαλαρά όμως 90-100χλμ/ω

ΤάκηςΜπ
01/07/2021, 16:22
XT 600.
Άψογο για την πόλη,μειωμένο κόστος σέρβις στην πορεία -πχ δεν έχει ψυγείο οπότε σίγουρα δεν έχεις καθάρισμα και πιθανές ζημιές.
Είναι στο όριο των χρημάτων σου,γνωστό μοτέρ που το πιάνει και ο τελευταίος ( σε απόσταση) μάστορας της επαρχίας με αφίσες PLAYBOY στο συνεργείο.
Πολύ οικονομικό για όχημα 600κε.
Άνετη σέλα για 2 άτομα

Τα ζόρια.
Το μόνο πρόβλημα είναι ο αέρας σε ταχύτητες 120+,ίσως βελτιώνεται με μία μάσκα που βλέπω σε κάποια.
Αν έχεις καθημερινές διαδρομές σε ΑΟ πχ ίσως δεν σου κάνει.Αν είναι να κάνετε 2-3-4 μεγάλες βόλτες τον χρόνο άνετα με 110 χλμ .Πάει παραπάνω φυσικά αλλά όπως είπα,αέρας.
Εξάλλου μιλάς για οικονομία σε καύσιμο ,με οποιαδήποτε μηχανή αρχίσεις σταθερά τα 140+ θα δεις αύξηση στην κατανάλωση,παλιές μηχανές που δεν φτιάχτηκαν όπως σήμερα με σκοπό
την εξοικονόμηση του καυσίμου.
Τώρα να σου πω πως με το ΧΤ έκανα Καβάλα-Θεσσ-Καβάλα με ένα τεπόζιτο μόνο,χαλαρά όμως 90-100χλμ/ω

+1

Το μόνο κακό είναι η βενζίνη και ότι γενικά αν σε ενδιαφέρει να οδηγάς μια ασφαλή μοτοσυκλέτα πρέπει να κάνεις 1-2 επεμβασούλες, η πιο σημαντική για μένα το μπροστινό φρένο και μετά να βρεις κάποιον νορμάλ άνθρωπο να παλέψετε να βρείτε σωστά λάδια για το μπροστινό και να κάνεις κι ένα καλό σέρβις την πίσω ανάρτηση που είναι σώβρακο σε ΟΛΑ. Κατά τα άλλα, 3 χρόνια που το'χω μου'χει βγάλει από δω κι από κει τα κλασσικά προβλήματα, αλλά από χρήματα τίποτα τρελό. Αν έπινε 2λ λιγότερο ανά 100χλμ θα το κρατούσα για πάντα. Τίμιο μηχανάκι, αλλά δεν φτάνει ούτε κοντά στα 125 που καίνε 2.5/3λ στα 100χλμ. Μόνο αυτή είναι η ουσιαστική διαφορά, τώρα αν τα λάδια θα κάνουν 15-20 ευρώ παραπάνω κάθε 2.5-3κ χλμ μικρό το κακό.

George990
01/07/2021, 18:27
Φίλε Γιώργο, και εγώ για Rebel έβγαλα το δίπλωμα, Rebel σκέφτομαι ακόμα πριν κοιμηθώ, Rebel ΔΕΝ ΠΗΡΑ.
Οι λόγοι:
δεν είναι εύκολη για πόλη γιατί δεν έχει την ευκινησία που έχουν οι Naked.
Δεν είναι άνετο για δικάβαλλο,
Δεν έχει σοβαρή επίδοση για να πεις ότι βγάζεις γούστα.
Δεν παίρνει μπαγκάζια που χρειάζομαι Top case στο κάθε μέρα και 3πλέτα για ταξίδι.
Τώρα σχετικά με αυτά που γράφεις και επειδή θα γίνω γραφικός πάλι να αναφέρω τι πήρα και πόσο χαρούμενος είμαι με την επιλογή μου(Transalp 700) σου προτείνω να ψαχτείς σε On/Off.
Αλλά η κατανάλωση δεν είναι κατανάλωση για παπάκι, υπολογίζεις από 5,5 εως και 6,5 .
Εντελώς αντικειμενικά πάλι στο Budget σου η καλύτερη πρόταση είναι μια Transalp 650 2005-2007.
Αρνητικά είναι ότι δεν είναι Injection και δεν έχει ABS που σαν νέος το χρειάζεσαι.
Θετικά είναι ότι είναι για τα πάντα και δεν σπάει δεν χαλάει είναι HONDA .
Κόστη :
λάδια φίλτρο 60 ευρώ ανά 10000χλμ. λάδια 45 ευρώ ανά 5000χλμ
ένα τιτανομέγιστο σερβις με αλλαγή φίλτρου αέρα σε DNA/KN κλπ θα βγεί κοντά στα 300-350
τριπλέτα θα έχει γιατι οι περισσότεροι με Transalp 650 το πάνε το ταξίδι τους.
Λάστιχα 220 ευρώ ανά 3 χρόνια ή τα αντίστοιχα χλμ.
Βενζίνη βγάζει σε μεικτό κύκλο ένα ντεποζιτο περίπου 180-200 χλμ . (23 Ευρώ γέμισμα με 98 οκτάνια)
Τιμές παίζουν από 1800 μέχρι 2400 .
Αν θες πληροφορίες επείδη είμαι και στον σύλλογο των Transalp Hellas στείλε μου όλο και κάποιος θα πουλάει ή θα ξέρει κάποιον που πουλάει κλπ και δεν θα πας εντελώς στα τυφλά.

Σε αγάπησα! Translap μου πρότεινε και ένας άλλος φίλος σήμερα, έχοντας κατά νου του ότι θέλω να βάζω το κορίτσι επάνω και να τραβάμε δρόμο. Άνετος μου λέει θα είσαι μέσα στην πόλη, άνετος και στο ταξίδι σου. Το rebel είναι απίθανο εμφανισιακά αλλά το ψιλιαζόμουν ότι δεν κάνει για πόλη. Ίσως το σκούτερ και το παπί να είναι μονόδρομος για εκεί. Είναι και το θέμα του κόστους άλλωστε στη μέση.

Διόρθωση : Η transalp 400 αξίζει λες;

CorpseAlive
01/07/2021, 18:56
Σε αγάπησα! Translap μου πρότεινε και ένας άλλος φίλος σήμερα, έχοντας κατά νου του ότι θέλω να βάζω το κορίτσι επάνω και να τραβάμε δρόμο. Άνετος μου λέει θα είσαι μέσα στην πόλη, άνετος και στο ταξίδι σου. Το rebel είναι απίθανο εμφανισιακά αλλά το ψιλιαζόμουν ότι δεν κάνει για πόλη. Ίσως το σκούτερ και το παπί να είναι μονόδρομος για εκεί. Είναι και το θέμα του κόστους άλλωστε στη μέση. Μου φαίνεται ότι είναι μια ή άλλη το να πάρεις μηχανή ή αμάξι. Ότι γλυτώνεις σε έξοδα πάνω στη μηχανή το πληρώνεις και που πας διακοπές σε ανέσεις. Πχ τώρα που είναι καλοκαίρι, οργανωμένη παραλία για να έχεις τον ίσκιο σου, αντί να κουβαλάς ομπρέλα.

Την 650 την έχει ο πατέρας μου πρώτο χέρι από το 2005 και εγώ τώρα την 700 από τον οκτώβριο.
Κυκλοφορώ κάθε μέρα στην κόλαση και πλέον είναι σαν ποδήλατο.
Σε ταξίδι δικάβαλο μέχρι χαλκίδα πήγα άνετος καμία κούραση.
Αν μπορέσεις να μαζέψεις χρήματα πάρε την 700 λόγω ABS αν όχι η 650 είναι τέλεια!

George990
01/07/2021, 20:09
Η πιο μικρή, η 400αρα; Αξίζει;

KAWAMANRIDER
01/07/2021, 20:53
για αρχη ξεκινα μ αυτα

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&make=22&model=1546
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=used&make=290&model=6744&model=1722

μαθαινεις με μικρο κοστος,και μετα ξανοιγεσαι.


από τις καλύτερες επιλογές αυτά που προτείνει ο panavour συν την επιλογή της Transalp που προτείνει ο CorpseAlive

για ταξίδι ειδικά εθνική δεν παίζουν για κανένα λόγο τα 125 cc

KAWAMANRIDER
01/07/2021, 20:56
Ούτε καν ρε. Προφανώς πέφτει λίγο και η επιτάχυνση και η τελική σου, αλλά τίποτα τρελό. Τα περισσότερα πέρα δώθε τα'χω κάνει μόνος μου, έτσι:

429238

Προφανώς είναι λίγο sketchy η φάση, αλλά πάντα έβαζα το βάρος μπροστά. Αν το ξανάκανα τώρα, ίσως να τον έβαζα οριζόντια τον σάκο.

Στο θέμα μας όμως, ποτέ δεν είχα θέμα. Αν ξέρεις ότι θα πας μακρυά, βάζεις παραπάνω πιέσεις στα ελαστικά, αν είσαι δικάβαλο βάζεις αρκετά παραπάνω πίσω. Και αν έχεις στροφόμετρο, κοιτάς να μην φτάνεις κοντά στα κόκκινα. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα. Στα 125 μοτέρ, ακόμα και στα κόκκινα να τα πηγαίνεις, αμφιβάλλω αν θα γίνει κάτι καταστροφικό, αλλά εγώ ήθελα να'μαι safe. Αυτά.


:eyepop:


συγνώμη φίλε μου αλλά ασφαλές δεν το λες αυτό και ειδικά για εθνική

gior-gos
01/07/2021, 21:03
Η πιο μικρή, η 400αρα; Αξίζει;

Στα νιάτα της ήταν τέρας αξιοπιστίας. Είχε τύχει να την οδηγήσω παλιά (ποτέ δεν κυκλοφορούσαν πολλά transalp 400, πιο πολύ πούλαγε το 600). Αφού έκανα λίγα μέτρα (είχα και την αδερφή μου πίσω) θυμάμαι σκέφτηκα: "πω πω, δεν πάει βήμα". Αρκετά χρόνια αργότερα κατάλαβα ότι ακριβώς εκεί όφειλε την αξιοπιστία του. Επίσης κατάλαβα ότι εφόσον είναι αξιόπιστο και έχει άνετη θέση οδήγησης για αναβάτη και συνεπιβάτη είναι ικανό να ταξιδέψει παντού.

Αυτή τη στιγμή όμως μιλάμε για μιά μηχανή 25 - 30 ετών..

stefanos
01/07/2021, 21:23
Μήπως το 400 ήταν μόνο Ιαπωνία?

panavour
01/07/2021, 21:57
Μήπως το 400 ήταν μόνο Ιαπωνία?

ναι αλλα ερχονταν σαν παραεισαγωγη,οταν αυτο επιτρεποταν την δεκαετια του 90-2000.

doctoras
01/07/2021, 23:18
Sym Nht-200 καινουργιο 2795

George990
02/07/2021, 11:06
"πω πω, δεν πάει βήμα". Αρκετά χρόνια αργότερα κατάλαβα ότι ακριβώς εκεί όφειλε την αξιοπιστία του.

Τι εννοείς με αυτό;

panavour
02/07/2021, 11:14
Τι εννοείς με αυτό;

εννοει οτι ηταν ασθενεστερο λογω κυβικων απο το 600-650,αλλα λογω αυτου εξαιρετικα αξιοπιστο.ΑΝ βρεις σε καλη κατασταση (πραγμα απιθανο μετα απο τοσα χρονια )μεχρι 1000 ευρω παρτο.Το χοντα ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ.

CorpseAlive
02/07/2021, 11:20
Τα 400ρια είναι ψιλό σπάνια και ακόμα πιο σπάνια να βρεις κάποιο που να μπορέσεις να το μαζέψεις γιατί δεν υπάρχουν και πολλά ανταλλακτικά για αυτές.
Οι 600ρες είναι για μένα οικονομικά ασύμφορες γιατί κοστίζουν ελάχιστα πιο κάτω από τις 650 χωρίς να έχουν την άνεση των 650.
Για αυτά που αναφέρεις πήγαινε όλο ευθεία για το 650 είναι τρομερό μηχανάκι.

CorpseAlive
02/07/2021, 11:27
Τα 400ρια είναι ψιλό σπάνια και ακόμα πιο σπάνια να βρεις κάποιο που να μπορέσεις να το μαζέψεις γιατί δεν υπάρχουν και πολλά ανταλλακτικά για αυτές.
Οι 600ρες είναι για μένα οικονομικά ασύμφορες γιατί κοστίζουν ελάχιστα πιο κάτω από τις 650 χωρίς να έχουν την άνεση των 650.
Για αυτά που αναφέρεις πήγαινε όλο ευθεία για το 650 είναι τρομερό μηχανάκι.

Ξαναλέω και χωρίς να έχω κάτι να κερδίσω στείλε μου αν ψαχτείς για 650 έχω στο μυαλό μου 2 μηχανάκια από μέλη του Transalp Club που πουλάνε και ξέρω ότι είναι προσεγμένα.

George990
02/07/2021, 11:46
εννοει οτι ηταν ασθενεστερο λογω κυβικων απο το 600-650,αλλα λογω αυτου εξαιρετικα αξιοπιστο.ΑΝ βρεις σε καλη κατασταση (πραγμα απιθανο μετα απο τοσα χρονια )μεχρι 1000 ευρω παρτο.Το χοντα ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ.

Σ'χωράτε με αλλά δυσκολέυομαι να κάνω τη σύνδεση λιγότερα κυβικά = πιο αξιόπιστο. Με ποιά έννοια το λέτε; Οτι θα το έχουν ξεσκίσει λιγότερο οι προηγούμενοι;

rainmike
02/07/2021, 11:52
Σ'χωράτε με αλλά δυσκολέυομαι να κάνω τη σύνδεση λιγότερα κυβικά = πιο αξιόπιστο. Με ποιά έννοια το λέτε; Οτι θα το έχουν ξεσκίσει λιγότερο οι προηγούμενοι;
Οχι αλλά η κατασκευή θα είναι πιο απλοικη, αν μιλαμε για 125 κυβικά θα είναι ένα απλο μονοκυλινδρο,και χωρις λάδια θα πηγαίνει που λέει ο λογος.
Αλλη συντήρηση θέλει το παπι και αλλη το 1000 αρι πως να το κάνουμε.

panavour
02/07/2021, 11:56
Σ'χωράτε με αλλά δυσκολέυομαι να κάνω τη σύνδεση λιγότερα κυβικά = πιο αξιόπιστο. Με ποιά έννοια το λέτε; Οτι θα το έχουν ξεσκίσει λιγότερο οι προηγούμενοι;

Σ'χωρεμένος

ΤάκηςΜπ
02/07/2021, 13:44
:eyepop:


συγνώμη φίλε μου αλλά ασφαλές δεν το λες αυτό και ειδικά για εθνική

Ναι ναι, το λέω και μόνος μου ότι δεν ήταν ιδανικό, αν και δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα τις 10-15 φορές που πήγα και ήρθα έτσι. Ήμουν μικρός τότε, δεν μου 'κοβε. Δυστυχώς, τώρα απλά μεγάλωσα λίγο, ακόμα δεν μου κόβει.

gior-gos
02/07/2021, 14:22
Τι εννοείς με αυτό;

Ότι λόγω χαμηλής απόδοσης ο κινητήρας δεν πιέζεται οπότε και η διάρκεια ζωής του αυξάνεται.

Aps07
02/07/2021, 20:23
+1

Το μόνο κακό είναι η βενζίνη και ότι γενικά αν σε ενδιαφέρει να οδηγάς μια ασφαλή μοτοσυκλέτα πρέπει να κάνεις 1-2 επεμβασούλες, η πιο σημαντική για μένα το μπροστινό φρένο και μετά να βρεις κάποιον νορμάλ άνθρωπο να παλέψετε να βρείτε σωστά λάδια για το μπροστινό και να κάνεις κι ένα καλό σέρβις την πίσω ανάρτηση που είναι σώβρακο σε ΟΛΑ. Κατά τα άλλα, 3 χρόνια που το'χω μου'χει βγάλει από δω κι από κει τα κλασσικά προβλήματα, αλλά από χρήματα τίποτα τρελό. Αν έπινε 2λ λιγότερο ανά 100χλμ θα το κρατούσα για πάντα. Τίμιο μηχανάκι, αλλά δεν φτάνει ούτε κοντά στα 125 που καίνε 2.5/3λ στα 100χλμ. Μόνο αυτή είναι η ουσιαστική διαφορά, τώρα αν τα λάδια θα κάνουν 15-20 ευρώ παραπάνω κάθε 2.5-3κ χλμ μικρό το κακό.

πόσο σου καίει ανά 100χλμ το 600χτ;

karellen
02/07/2021, 20:50
Ότι λόγω χαμηλής απόδοσης ο κινητήρας δεν πιέζεται οπότε και η διάρκεια ζωής του αυξάνεται.

Αυτό δεν είναι απόλυτο,η αξιοπιστία ενός μοτέρ εξαρτάται από πολλούς παράγοντες,πολυστροφία-σχέση συμπίεσης-και εν τέλει από την ποιότητα κατασκευής από το εργοστάσιο,δεν είναι δα και λίγα τα Ιννόβα που κόβανε μπιέλα ξαφνικά.

Όσο για τους κινητήρες υψηλής απόδοσης είναι αυτονόητο ότι κατασκευάζονται με ανθεκτικότερα υλικά,δεν είναι ίδιες οι αντοχές στα μέταλλα εννοείται!

ΤάκηςΜπ
02/07/2021, 21:53
πόσο σου καίει ανά 100χλμ το 600χτ;

Στην καθημερινότητα γύρω στα 6.5λ/100χλμ. Μετά, όσο παραπάνω το πιέσεις, τόσο παραπάνω πίνει.

gior-gos
02/07/2021, 23:51
Αυτό δεν είναι απόλυτο,η αξιοπιστία ενός μοτέρ εξαρτάται από πολλούς παράγοντες,πολυστροφία-σχέση συμπίεσης-και εν τέλει από την ποιότητα κατασκευής από το εργοστάσιο,δεν είναι δα και λίγα τα Ιννόβα που κόβανε μπιέλα ξαφνικά.

Όσο για τους κινητήρες υψηλής απόδοσης είναι αυτονόητο ότι κατασκευάζονται με ανθεκτικότερα υλικά,δεν είναι ίδιες οι αντοχές στα μέταλλα εννοείται!

Το ινόβα ήταν μία από τις αποτυχίες της χόντα· όλοι οι κατασκευαστές έχουν και τέτοιες.
Απόλυτο δεν είναι τίποτα, υπάρχει ο κανόνας και η εξαίρεση.
Μπορούμε να εστιάσουμε σε κάποια φτιαγμένα από ανθεκτικότερα υλικά κατέμ 950/990 ανά τον κόσμο που έχουν φτάσει τις 200.000 - 300.000 χλμ με ένας θεός ξέρει πόση συντήρηση
ή
μηχανές με παροιμιώδη αξιοπιστία όπως xt, transalp, africa 750, klr, r80gs και άλλες που όμως δεν λες ότι σου ανεβάζουν και την αδρεναλίνη στα ύψη από το ψηλό στροφάρισμα και τα αφηνιασμένα άλογα που αμολάνε οι κινητήρες τους.. Ίσως αποτελούν εξαίρεση τα xx και hayabusa με ερωτηματικό όμως στο αν φτάνουν τα επίπεδα αξιοπιστίας και μακροζωίας των προαναφερθέντων.