PDA

View Full Version : Αγορά Tenere 700 - Κρίμα αν δε μπαίνει στο χώμα ?



sprouter
30/06/2021, 20:58
Καλησπέρα,

Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου μεγάλου κυβισμού μηχανή.

Μου έχει κολλήσει στο μυαλό το Tenere για 2 κυρίως λόγους:

1. Την νοιώθω πιο "ελαφριά", λεπτή και διαχειρίσιμη απ'την πχ. F800GS η οποία με εντυπωσίασε αρνητικά την μια και μοναδική φόρα που την καβάλησα.
2. Μου αρέσει πολύ αισθητικά

Οι υπόλοιποι λόγοι είναι δεδομένοι, πάει παντού και όσο μακρυά ή κοντά θες και φαίνεται να μανατζάρεται αρκετά εύκολα και μέσα στην πόλη.

Έχω όμως ένα μεγάλο δίλημμα ή μάλλον τύψεις.

Ξέρω οτι η μηχανή αυτή έχει κατασκευαστεί κυρίως για χώμα και με τα λεφτά που θα δώσεις θα πληρώσεις κυρίως αυτό.

Επειδή δεν είχα ποτέ πριν μεγάλου κυβισμού μηχανή και δεν έχω προφανώς ποτέ οδηγήσει σε χώμα, δεν ξέρω αν θα μου βγεί το να κάνω off-road. Μπορεί να το λατρέψω και να κάνω συχνά ή μπορεί να κάνω σπάνια έως και καθόλου.

Σίγουρα όμως μου αρέσει πολύ η ιδέα του να κατεβαίνω σε ελληνικούς κατσικόδρομους τα καλοκαίρα σε παραλίες χωρίς να το σκέφτομαι ή να είμαι τυχερός και να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι και να περάσω και απο αντιστοιχους δρόμους καποιες φορές. Στο 90% του χρόνου όμως με τη μηχανή θα κάνω βόλτες (μικρές και μεγάλες γιατί πάω συχνά επαρχία, και το καλοκαίρι περνάω αρκετό καιρό σε νησιά) και commuting.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα είναι κρίμα (έως και μεγάλη μ***κία) να αγοράσω *εγώ* μια τέτοια μηχανή με βάση τα παραπάνω ?

Έχω την εντύπωση οτι το 80% αυτών που την αγοράζουν θα κάνουν τελικά πολύ λίγο έως και καθόλου off-road και αυτό κάπως με καθησυχάζει αλλά ίσως να κοροιδεύω τον εαυτό μου δε ξερώ. :D

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !:wave2:

doctor_john
30/06/2021, 21:20
Μια χαρά ακούγεσαι και θεωρώ ότι έχεις πέσει μέσα και στις εκτιμήσεις σου.
Μην έχεις τύψεις για το χώμα, υπάρχει και χιόνι και πλακόστρωτο και βράχια κ.λπ.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη :a01:

GogosLux
30/06/2021, 21:42
Το συγκεκριμένο μηχανάκι εχει φτιαχτεί ακριβως για την χρήση που περιγράφεις οτι θες να κάνεις και εχει λανσαριοστεί για τους wanabe adventure dirt riders καθαρά απο θεμα marketing.

Στο χωμα θα παει σε δασικό βατό και αν το λέει η καρδουλα σου σε κατι πιο δυσκολο αλλα με 200 κιλα μηχανάκι δεν το λες και χωμάτινο.
Στα ίδια παω και εγω με 240 κιλα μηχανακι και δεν εχω θεμα - εκτος αν πρεπει να το σηκώσω :cry:

Επίσης, μια απλη αποδειξη οτι το μηχανακι δεν ειναι φτιαγμενο για χωμα αλλα για all around ειναι η θεση της εξατμισης που με το που κανει να ακουμπίσει κατω κλαις τα παντα, εξατμιση, βαση, ψαλίδι.
Για αυτο ολοι ψαχνουν τις μοντες με το καλημερα.

Τωρα ισχύει οτι ολα πανε παντου φτανει να έχεις χέρια;)

Για μενα ειναι οτι καλυτερο και πανεμορφο μπορεις να παρεις αλλα καπως over priced λογο marketing, η ποιοτητα παραμένει yamaha.

ΠΧ αν ήθελες κυρίως χωμα θα ηταν σκοπιμοντερο το Husqvarna 701 το οποιο ειναι σε παρομοια λεφτα αλλα με απειρη τεχνολογια επανω του που βεβαια δεν θα ταξιδεψει τοσο ανετα εθνική λογο μονοκύλινδρου και αεροκάλυψης.

Δεν βλεπω ΚΑΝΕΝΑ λογο να μην προχωρήσεις με βαση αυτα που περιγράφεις

basilis_k6
30/06/2021, 23:40
για την πολη ειναι καλό σίγουρα. πολύ καλύτερο απο δρομου μηχανη όπως ολα τα εντουροειδή. για ταξιδι ομως δεν κανει, φαινεται κιόλας αλλα μου το επιβεβαίωσαν και οσοι το οδήγησαν. προφανώς θα φτάσεις αλλα θα κουραστείς και το τακουνάκι σπαει νευρα. αν αλλάξεις λαστιχα σε πιο δρόμου ίσως να χαλάσει αρκετά η συμπεριφορά της. το έχω κανει σε αντιστοιχη μηχανή και ενω στο δρόμο παει πιο καλα, εχασε ολη τη καλή συμπεριφορά που ειχε στην πόλη κυρίως στο "παιχνίδι" σε χαμηλές ταχύτητες.

Lioulios
01/07/2021, 00:01
Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις φιλε...
Αλλα να ξερεις πως αν δεν το παρεις θα το μετανιωσεις οταν το βλεπεις διπλα σου στο δρομο ΚΑΘΕ φορα .
Νομιζω πως ειναι οτι πρεπει για τη δουλεια που το θες και σιγουρα το μονο αρνητικο ειναι οπως σου ειπαν και απο πανω το ταξιδι .
Αλλα ταξιδι μπορεις να κανεις με ολα και με αυτο κανεις ,αλλα οχι οπως με καποια αλλα μεγαλα ονοφ Και παιζει σιγουρα ρολο και η αποσταση . 150 -200 χλμ νομιζω παντως χωρις να εχω εμπειρια πως τα κανεις ανετα. Απο κει και περα ειναι που θες βελτιωσεις σε σημεια .
Ομως για την καθημερηνοτητα στους υπεροχους δρομους μας ειναι ταμαμ.

Maradi
01/07/2021, 00:41
Η μηχανή είναι φτιαγμένη γι’αυτό που θες. Continentals tkc 70 Rock για λάστιχα και με σωστό set-up στις αναρτησεις, τα κάνει όλα, ΚΑΙ ταξίδια. Πάνω από τα 150 δεν το λες και τρένο αλλά δεν παιρνεις αυτή τη μηχανή για ταχύτητα. Εχω κάνει ήδη 20κ χλμ με δουλειά και πίσω 120χλμ ημερησίως με πόλη, εθνική και στροφιλίκια και με πολύ μα πολύ βροχα. Είχα τη 1250GS, την s1000xr και τη T7. Όταν μετακόμισα και έπρεπε να κρατήσω μόνο μια, προτίμησα το T7. Εύκολο, ευχάριστο, μηδέν προβλήματα, χωρίς μπλιμπλίκια, απλό και έντιμο. Ότι πρέπει για πρώτη μηχανή αρκεί να είσαι πάνω από 1.60 - 1.65

basilis_k6
01/07/2021, 00:44
Η μηχανή είναι φτιαγμένη γι’αυτό που θες. Continentals tkc 70 Rock για λάστιχα και με σωστό set-up στις αναρτησεις, τα κάνει όλα, ΚΑΙ ταξίδια. Πάνω από τα 150 δεν το λες και τρένο αλλά δεν παιρνεις αυτή τη μηχανή για ταχύτητα. Εχω κάνει ήδη 20κ χλμ με δουλειά και πίσω 120χλμ ημερησίως με πόλη, εθνική και στροφιλίκια και με πολύ μα πολύ βροχα. Είχα τη 1250GS, την s1000xr και τη T7. Όταν μετακόμισα και έπρεπε να κρατήσω μόνο μια, προτίμησα το T7. Εύκολο, ευχάριστο, μηδέν προβλήματα, χωρίς μπλιμπλίκια, απλό και έντιμο. Ότι πρέπει για πρώτη μηχανή αρκεί να είσαι πάνω από 1.60 - 1.65

Νομίζω ουτε στο 1,70 δεν πατάς κάτω. 1,60 ουτε τα μαρσπιε δεν φτάνεις :lol:

Maradi
01/07/2021, 01:04
Είμαι 1.74 και με low seat πατάω μισή πατούσα. Έχει και link για παραπάνω χαμήλωμα. Επισης αν είσαι πάνω από 90 κιλα κοιτάς αναβάθμιση πίσω ελατήριο στα 85-90nm, ειδικά για δικαβαλο. Αυτά μη σε φοβίζουν, φτηνά και εύκολα, αν θες αλλαγές. Ανάλογα με τις ανάγκες σου ίσως χρειαστείς και άλλη μάσκα. Υπάρχουν πολλές με ένα κατοστάρι.

mike_4
01/07/2021, 05:59
Χωρις πολλα πολλα, μεγειες και καλοταξιδο :)

DrBig
01/07/2021, 07:13
Καλησπέρα,

Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου μεγάλου κυβισμού μηχανή.

Μου έχει κολλήσει στο μυαλό το Tenere για 2 κυρίως λόγους:

1. Την νοιώθω πιο "ελαφριά", λεπτή και διαχειρίσιμη απ'την πχ. F800GS η οποία με εντυπωσίασε αρνητικά την μια και μοναδική φόρα που την καβάλησα.
2. Μου αρέσει πολύ αισθητικά

Οι υπόλοιποι λόγοι είναι δεδομένοι, πάει παντού και όσο μακρυά ή κοντά θες και φαίνεται να μανατζάρεται αρκετά εύκολα και μέσα στην πόλη.

Έχω όμως ένα μεγάλο δίλημμα ή μάλλον τύψεις.

Ξέρω οτι η μηχανή αυτή έχει κατασκευαστεί κυρίως για χώμα και με τα λεφτά που θα δώσεις θα πληρώσεις κυρίως αυτό.

Επειδή δεν είχα ποτέ πριν μεγάλου κυβισμού μηχανή και δεν έχω προφανώς ποτέ οδηγήσει σε χώμα, δεν ξέρω αν θα μου βγεί το να κάνω off-road. Μπορεί να το λατρέψω και να κάνω συχνά ή μπορεί να κάνω σπάνια έως και καθόλου.

Σίγουρα όμως μου αρέσει πολύ η ιδέα του να κατεβαίνω σε ελληνικούς κατσικόδρομους τα καλοκαίρα σε παραλίες χωρίς να το σκέφτομαι ή να είμαι τυχερός και να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι και να περάσω και απο αντιστοιχους δρόμους καποιες φορές. Στο 90% του χρόνου όμως με τη μηχανή θα κάνω βόλτες (μικρές και μεγάλες γιατί πάω συχνά επαρχία, και το καλοκαίρι περνάω αρκετό καιρό σε νησιά) και commuting.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα είναι κρίμα (έως και μεγάλη μ***κία) να αγοράσω *εγώ* μια τέτοια μηχανή με βάση τα παραπάνω ?

Έχω την εντύπωση οτι το 80% αυτών που την αγοράζουν θα κάνουν τελικά πολύ λίγο έως και καθόλου off-road και αυτό κάπως με καθησυχάζει αλλά ίσως να κοροιδεύω τον εαυτό μου δε ξερώ. :D

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !:wave2:

Το κριμα αν δεν μπαινει στο χωμα δεν ειναι για το μηχανακι αλλα για σενα που με τα ιδια χρηματα δεν παιρνεις κατι που θα σε κανει να απολαμβανεις περισσοτερο το 99% των χιλιομετρων που θα διανυεις.
Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις για μηχανη με 17/19 τροχους οπως πχ το tiger 850. Πιο ανετο, πιο χαμηλο, πιο γκαζερο, πιο καλο στο δρομο και πιο ευκολο να πας στην παραλια λογω υψους.

Lioulios
01/07/2021, 08:25
Ή να περιμενει λιγους μηνες να δουμε τι street adventure θα βγαλει και η honda στα 750 κυβικα .

THRESH
01/07/2021, 09:58
μια χαρά είναι για αυτά που περιγράφεις απο αυτά που διαβάζω δεξιά κ αριστερά αλλά βασικά και να το παραγγείλεις , απ'ότι μου έλεγε πρόσφατα αντιπρόσωπος , να περιμένεις Δεκέμβριο παράδοση κ άμα :cry:

γίνεται ψιλοχαμός

ΥΓ αυτός ο RyanF9 και τα βιντεάκια του πρέπει να φταίνε :lol:

CorpseAlive
01/07/2021, 10:01
Ή να περιμενει λιγους μηνες να δουμε τι street adventure θα βγαλει και η honda στα 750 κυβικα .

New Transalp ακούγεται έντονα.
Μάλλον υποκυβισμένο AFRICA, γιατί ο V Κινητήρας πέθανε.

dankannn
01/07/2021, 10:24
Το μηχανάκι είναι ωραίο και να το πάρεις αν σου αρέσει.
Μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου και τα ταξίδια σου και όλα , και το μοτέρ καλό για τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.
Εγώ είμαι 1,76 και μια χαρά το βολεύτηκα σε βόλτα που το έκανα.
Έχει και πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις , βγαίνει και το abs αν θες
Θα ανεβαίνεις χωρίς άγχος πεζοδρόμια και αν χρειαστεί το βάζεις και σε χώμα , χαλίκια κλπ.
ΟΚ, είναι ένα γενικής χρήσεις μηχανάκι κα αν κάνεις πολλά ταξίδια σε άσφαλτο πιθανά να αλλάξεις τα λάστιχα σε κάτι ποιο ασφαλτινο.
Και η άποψη μου μετά από το τόσα χρόνια είναι ότι όλα τα μηχανάκια πάνε σχεδόν παντού αρκεί να το θέλει ο αναβάτης τους.
Απλά αν τα θέλουμε για μια συγκεκριμένη χρήση επιλεγούμε να είναι όσο το δυνατών φτιαγμένα για την χρήση αυτή.
Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με TRANSALP 700 του κουνιάδου μου σε μακρινά ταξίδια 300 +χλμ χωρίς πρόβλημα και μου άρεσε κιόλας.
Και το TENERE είναι σκάλες ανώτερο σε όλα , κάνε test ride και αν κάθεσαι σωστά αγόρασε το.

Κρίμα θα είναι μόνο αν δεν το χρησιμοποιείς γενικά το μηχανάκι που θα αγοράσεις, είτε σε δρόμο , είτε σε χαλαρά μονοπάτια κλπ.
Έχουμε δει και τα GS –GSXR- KTM παρκαρισμένα στις καφετέριες.
Το θέμα είναι να γουστάρεις αυτό που θα αγορασες και να είσαι επάνω του όλα τα άλλα με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
Με το cbr600f έχω κάνει τα πάντα , το κυκλοφορώ 365 μέρες τον χρόνο και πάω παντού και ακόμα δεν μπορώ να βρω έναν λόγο για να το αλλάξω.
Με χιόνια , για ψώνια ,με βροχές , σε βατούς χωματόδρομους .
Αυτό θα πρέπει να είναι το ζητούμενο σου στο μελλοντικό μηχανάκι που θες να αγοράσεις.
Να μην θες να κατεβείς από πάνω του.

THEOD
01/07/2021, 11:27
Αρνητική ψήφος από εμένα...:confused:
έχοντας ζήσει κάτι ψιλά μαζί του θα σου αναφέρω αυτά που εμένα με χάλασαν

- Το μηχανάκι μπορεί να το "νοιώθεις" ελαφρύ αλλά ΔΕΝ είναι. Είναι βαρύ και μάλιστα έχει "άτσαλο βάρος"...
- Έχει αρκετά έως πολύ ψηλή σέλα... Δεν πατάς κάτω σταθερά αν είσαι κάτω από 1.82 - 1.85
- Ο συνδυασμός των 2 ανωτέρω θα σε δυσκολέψουν στην πόλη
- Τα ταξιδάκια στην άσφαλτο δεν είναι η καλύτερή του - μονοκύλινδρο γαρ
- Το κοντέρ του κλέβει ασύστολα - περισσότερο από οποιοδήποτε μηχανάκι έχω δει....Άμα σου πει κανένας ότι "ταξιδεύει άνετα στα 140" να ξέρεις ότι το κάνει μεν (οριακά...) αλλά τα 140 είναι 120... :lol:

Δεν είναι συνολικά κακό μηχανάκι αλλά αυτό που εγώ αποκόμισα είναι ότι στην προσπάθεια να πλασαριστεί ότι "τα κάνει όλα" τελικά δεν κάνει τπτ καλά... Μερικοί που θα εκμεταλλευτούν αυτά που μπορεί να τους δώσει θα τα βρουν μαζί του - οι υπόλοιποι μάλλον όχι...

dankannn
01/07/2021, 11:41
Αρνητική ψήφος από εμένα...:confused:
έχοντας ζήσει κάτι ψιλά μαζί του θα σου αναφέρω αυτά που εμένα με χάλασαν

- Το μηχανάκι μπορεί να το "νοιώθεις" ελαφρύ αλλά ΔΕΝ είναι. Είναι βαρύ και μάλιστα έχει "άτσαλο βάρος"... 204 κιλα , μια χαρα ειναι για να μπορεις να κανεις και ταξιδι
- Έχει αρκετά έως πολύ ψηλή σέλα... Δεν πατάς κάτω σταθερά αν είσαι κάτω από 1.82 - 1.85
- Ο συνδυασμός των 2 ανωτέρω θα σε δυσκολέψουν στην πόλη
- Τα ταξιδάκια στην άσφαλτο δεν είναι η καλύτερή του - μονοκύλινδρο γαρ
δικύλινδρος σε σειρά
- Το κοντέρ του κλέβει ασύστολα - περισσότερο από οποιοδήποτε μηχανάκι έχω δει....Άμα σου πει κανένας ότι "ταξιδεύει άνετα στα 140" να ξέρεις ότι το κάνει μεν (οριακά...) αλλά τα 140 είναι 120... :lol:

Δεν είναι συνολικά κακό μηχανάκι αλλά αυτό που εγώ αποκόμισα είναι ότι στην προσπάθεια να πλασαριστεί ότι "τα κάνει όλα" τελικά δεν κάνει τπτ καλά... Μερικοί που θα εκμεταλλευτούν αυτά που μπορεί να τους δώσει θα τα βρουν μαζί του - οι υπόλοιποι μάλλον όχι...
....

THEOD
01/07/2021, 12:03
....δικύλινδρος σε σειρά

Τότε μάλλον εγώ έχω κάνει λάθος στο μοντέλο... :moutza:
Αναφερόμουνα στο Tenere που φοράει το μοτέρ του xt660 και είχα περάσει αρκετό χρόνο μαζί του (μηχανάκι κολλητού φίλου) πριν καμιά 5ετία...
Αν το 700άρι είναι εντελώς διαφορετικό προφανώς και δεν ισχύουν τα ίδια...

OldMan
01/07/2021, 12:09
Σίγουρα όμως μου αρέσει πολύ η ιδέα του να κατεβαίνω σε ελληνικούς κατσικόδρομους τα καλοκαίρα σε παραλίες χωρίς να το σκέφτομαι

Αν οι "κατσικοδρομοι" έχουν χειμωνιατικα νεροφαγώματα, δυσκολα τα πραγματα..
(χωρια που οτι κατεβαινει, δεν ανεβαινει απαραιτητως..);)

Υ.Γ.
Χωρις καμια παρεξηγηση (ουτε απο σενα ουτε απο κανεναν αλλον), αυτα τα μηχανακια πανε ανετα οπου παει και ενα επιβατικο αυτοκινητο..
(no more no less..)

doctor_john
01/07/2021, 12:45
Όντως στοχεύει την κατηγορία rally και λιγότερο την MX αλλά τα χαρακτηριστικά του
τα δεσμεύει η εκπαίδευση του οδηγού και τα λάστιχα
Απο μόνο του δείχνει να ανεβοκατεβαίνει :a01:

Maradi
01/07/2021, 13:07
Αν και ήδη σχολίασα σε γενικές γραμμές, πες αν έχεις τίποτα συγκεκριμένες ερωτήσεις να απαντήσουμε. Μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη γιατί αν πιστέψεις όλες τις μπαρουφοθεωρειες που ήδη ακούστηκαν (μονοκύλινδρο, βαρύ, σαν αυτοκίνητο επιβατικό κλπ κλπ) δεν θα βγάλεις άκρη. Και επιμένω, μέχρι τα 140, πραγματικά στο GPS, είναι μια χαρά. Και αν έχεις και χέρια παίζουν και οι κατσικοδρομοι…

OldMan
01/07/2021, 13:32
Και αν έχεις και χέρια παίζουν και οι κατσικοδρομοι…

Και θα ερχεται σε σενα να του αλλαζεις ρουλεμαν τροχου, ρε Παγκοσμιε..??


Υ.Γ.
Μπορεις να εχεις οποια αποψη θελεις και θα ειναι απολυτως σεβαστη, μονο οταν σεβεσαι τις "μπαρουφοθεωρίες" των αλλων..

Kas_Tracer
01/07/2021, 13:40
Όντως στοχεύει την κατηγορία rally και λιγότερο την MX αλλά τα χαρακτηριστικά του
τα δεσμεύει η εκπαίδευση του οδηγού και τα λάστιχα
Απο μόνο του δείχνει να ανεβοκατεβαίνει :a01:

Όποιος έχει δει τα βίντεο του Pol Tarres (ισπανός επαγγελματίας hard enduro) με αλλαγμένα μόνο λάστιχα και ποδιά ξέρει πολύ καλά τι κάνει το μηχανάκι .

OldMan
01/07/2021, 13:43
Έχει κανενα νοημα να συζηταμε για το τι μπορουν να κανουν τα μηχανακια..??

DrBig
01/07/2021, 14:27
Έχει κανενα νοημα να συζηταμε για το τι μπορουν να κανουν τα μηχανακια..??

Αν δε τα εκπροσωπησουμε εμεις που ενδιαφερομαστε τοτε ποιος θα το κανει?

stefanos
01/07/2021, 14:27
Γνώμη μου πάντα.
Η μεσαία κατηγορία ονοφ είναι ιδανική για Ελλάδα αν μιλάμε για ένα μηχανάκι που πρέπει να κάνει τα πάντα.
Και καθημερινό και ταξίδια και ευκολότερο και πιο άνετο στη χρήση από τα δρομίσια και χώμα.
Δεν κάνει μονοπάτι.
Άλλα ότι κάνει μονοπάτι δεν κάνει τίποτα από τα υπόλοιπα.
Αμαρτία να μην κάνεις χώμα?
Δεν πειράζει κάνεις όλα τα υπόλοιπα καλύτερα και ευκολότερα.

stefanos
01/07/2021, 14:32
Όποιος έχει δει τα βίντεο του Pol Tarres (ισπανός επαγγελματίας hard enduro) με αλλαγμένα μόνο λάστιχα και ποδιά ξέρει πολύ καλά τι κάνει το μηχανάκι .

Ο κάθε Pol Tarres αυτά που κάνει,
δεν έμαθε να τα κάνει με αυτό το μηχανάκι.
Και οι ελπίδες κάποιος "ΟχιοPolTarres" να βελτιωθεί στο χώμα
με τέτοια μηχανάκια είναι ελάχιστες κατά τη γνώμη μου.:)

OldMan
01/07/2021, 14:49
Αν δε τα εκπροσωπησουμε εμεις που ενδιαφερομαστε τοτε ποιος θα το κανει?

Τοτε να συζηταμε για το τι θελουμε/μπορουμε να κανουμε εμείς..
(τα μηχανακια κανουν σχεδον τα παντα - με τα αντιστοιχα κοστη βεβαια..)

THRESH
01/07/2021, 16:02
μίλα ξεκάθαρα Βίρνα, κάνει το Τενερέ 700 για χώμα τελικά ? :lol:

PaNick67
01/07/2021, 16:30
Επειδή δεν είχα ποτέ πριν μεγάλου κυβισμού μηχανή και δεν έχω προφανώς ποτέ οδηγήσει σε χώμα, δεν ξέρω αν θα μου βγεί το να κάνω off-road. Μπορεί να το λατρέψω και να κάνω συχνά ή μπορεί να κάνω σπάνια έως και καθόλου.

Σίγουρα όμως μου αρέσει πολύ η ιδέα του να κατεβαίνω σε ελληνικούς κατσικόδρομους τα καλοκαίρα σε παραλίες χωρίς να το σκέφτομαι ή να είμαι τυχερός και να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι και να περάσω και απο αντιστοιχους δρόμους καποιες φορές. Στο 90% του χρόνου όμως με τη μηχανή θα κάνω βόλτες (μικρές και μεγάλες γιατί πάω συχνά επαρχία, και το καλοκαίρι περνάω αρκετό καιρό σε νησιά) και commuting.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα είναι κρίμα (έως και μεγάλη μ***κία) να αγοράσω *εγώ* μια τέτοια μηχανή με βάση τα παραπάνω ?

Έχω την εντύπωση οτι το 80% αυτών που την αγοράζουν θα κάνουν τελικά πολύ λίγο έως και καθόλου off-road και αυτό κάπως με καθησυχάζει αλλά ίσως να κοροιδεύω τον εαυτό μου δε ξερώ. :D

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !:wave2:

Καταρχας κριμα δεν ειναι ουτε μ@λ@κια, αλλα πιστευω θα ευχαριστιοσουν καλυτερα με ενα Tracer 7. Ιδιο μοτερ, ασφαλτινο εντελως, χαμηλοτερο και 2 χιλιαρικα φθηνοτερο να τα φας σε βενζινες , ταξιδια.

Κατα δευτερον στο χωμα δεν μπαινεις πρωτη φορα με μηχανη 200 κιλα. Παιρνεις ενα μικρο παλιο 200ρι και μαθαινεις, αν σου αρεσει προχωρας. Με το Τενερε θα τρομαξεις, θα κουραστεις, πιθανον να πεσεις και μετα θα κλαις οταν δεις τον λογαριασμο Ή το αγαπημενο, καινουργιο σου μοτορι γρατζουνισμενο.

Απο εκει και περα, τα λεφτα δικα σου ειναι, αν σου αρεσει τοσο μπορεις να το παρεις, να το λιωσεις στην ασφαλτο , μεχρι και να του βγαλεις τα τακουνατα και να βαλεις ασφαλτινα. Αν εσυ γουσταρεις, εμας δεν μας πεφτει λογος. Η μοτο ειναι πρωτα συναισθημα και μετα ολα τα αλλα.

DrBig
01/07/2021, 16:31
Τοτε να συζηταμε για το τι θελουμε/μπορουμε να κανουμε εμείς..
(τα μηχανακια κανουν σχεδον τα παντα - με τα αντιστοιχα κοστη βεβαια..)

Να συζηταμε για το τι μπορει να κανει ο Χ πανω στο Υ μηχανακι ειναι μια καλη αρχη.

billy84
01/07/2021, 16:40
Καλησπέρα,

Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου μεγάλου κυβισμού μηχανή.

Μου έχει κολλήσει στο μυαλό το Tenere για 2 κυρίως λόγους:

1. Την νοιώθω πιο "ελαφριά", λεπτή και διαχειρίσιμη απ'την πχ. F800GS η οποία με εντυπωσίασε αρνητικά την μια και μοναδική φόρα που την καβάλησα.
2. Μου αρέσει πολύ αισθητικά

Οι υπόλοιποι λόγοι είναι δεδομένοι, πάει παντού και όσο μακρυά ή κοντά θες και φαίνεται να μανατζάρεται αρκετά εύκολα και μέσα στην πόλη.

Έχω όμως ένα μεγάλο δίλημμα ή μάλλον τύψεις.

Ξέρω οτι η μηχανή αυτή έχει κατασκευαστεί κυρίως για χώμα και με τα λεφτά που θα δώσεις θα πληρώσεις κυρίως αυτό.

Επειδή δεν είχα ποτέ πριν μεγάλου κυβισμού μηχανή και δεν έχω προφανώς ποτέ οδηγήσει σε χώμα, δεν ξέρω αν θα μου βγεί το να κάνω off-road. Μπορεί να το λατρέψω και να κάνω συχνά ή μπορεί να κάνω σπάνια έως και καθόλου.

Σίγουρα όμως μου αρέσει πολύ η ιδέα του να κατεβαίνω σε ελληνικούς κατσικόδρομους τα καλοκαίρα σε παραλίες χωρίς να το σκέφτομαι ή να είμαι τυχερός και να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι και να περάσω και απο αντιστοιχους δρόμους καποιες φορές. Στο 90% του χρόνου όμως με τη μηχανή θα κάνω βόλτες (μικρές και μεγάλες γιατί πάω συχνά επαρχία, και το καλοκαίρι περνάω αρκετό καιρό σε νησιά) και commuting.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα είναι κρίμα (έως και μεγάλη μ***κία) να αγοράσω *εγώ* μια τέτοια μηχανή με βάση τα παραπάνω ?

Έχω την εντύπωση οτι το 80% αυτών που την αγοράζουν θα κάνουν τελικά πολύ λίγο έως και καθόλου off-road και αυτό κάπως με καθησυχάζει αλλά ίσως να κοροιδεύω τον εαυτό μου δε ξερώ. :D

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !:wave2:


Ξεκινάμε απο τα βασικά.Αν γουστάρεις κάτι το παίρνεις και ας μην κάνεις τη χρήση για την οποία κατασκευάστηκε.Και τα Supersport που λέμε για να τα ευχαριστηθείς πρέπει να τα πηγαίνεις τάπα αλλά αν κάποιος απλά θέλει να το χαζεύει όταν κάθεται για καφέ τι να τον κάνουμε?Να του απαγορεύσουμε να το αγοράσει?

Πάμε τώρα όμως στο λειτουργικό κομμάτι.Αν η χρήση που θα κάνεις θα είναι κατά 90% ασφάλτινη και καθημερινή τότε μια μοτοσυκλέτα με σαμπρέλες και 21-18 τροχούς δεν είναι η κατάλληλη επιλογή,χωρίς να σημαίνει αυτό βέβαια ότι δε μπορείς να το κάνεις.

Johny the Fox
01/07/2021, 17:27
Καλησπέρα,

Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου μεγάλου κυβισμού μηχανή.



1. Την νοιώθω πιο "ελαφριά", λεπτή και διαχειρίσιμη απ'την πχ. F800GS η οποία με εντυπωσίασε αρνητικά την μια και μοναδική φόρα που την καβάλησα.
2. Μου αρέσει πολύ αισθητικά

Οι υπόλοιποι λόγοι είναι δεδομένοι, πάει παντού και όσο μακρυά ή κοντά θες και φαίνεται να μανατζάρεται αρκετά εύκολα και μέσα στην πόλη.

Έχω όμως ένα μεγάλο δίλημμα ή μάλλον τύψεις.

Ξέρω οτι η μηχανή αυτή έχει κατασκευαστεί κυρίως για χώμα και με τα λεφτά που θα δώσεις θα πληρώσεις κυρίως αυτό.

Επειδή δεν είχα ποτέ πριν μεγάλου κυβισμού μηχανή και δεν έχω προφανώς ποτέ οδηγήσει σε χώμα, δεν ξέρω αν θα μου βγεί το να κάνω off-road. Μπορεί να το λατρέψω και να κάνω συχνά ή μπορεί να κάνω σπάνια έως και καθόλου.

Σίγουρα όμως μου αρέσει πολύ η ιδέα του να κατεβαίνω σε ελληνικούς κατσικόδρομους τα καλοκαίρα σε παραλίες χωρίς να το σκέφτομαι ή να είμαι τυχερός και να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι και να περάσω και απο αντιστοιχους δρόμους καποιες φορές. Στο 90% του χρόνου όμως με τη μηχανή θα κάνω βόλτες (μικρές και μεγάλες γιατί πάω συχνά επαρχία, και το καλοκαίρι περνάω αρκετό καιρό σε νησιά) και commuting.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα είναι κρίμα (έως και μεγάλη μ***κία) να αγοράσω *εγώ* μια τέτοια μηχανή με βάση τα παραπάνω ?

Έχω την εντύπωση οτι το 80% αυτών που την αγοράζουν θα κάνουν τελικά πολύ λίγο έως και καθόλου off-road και αυτό κάπως με καθησυχάζει αλλά ίσως να κοροιδεύω τον εαυτό μου δε ξερώ. :D

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !:wave2:

Ρωταει ενας -που δεν ειχε ποτε του μεγαλη μηχανη,για μια μεγαλη μηχανη ,αυτους που δεν την εχουν ποτε καβαλησει -για το εαν αυτη η μηχανη ειναι λειτουργικη σε μια λειτουργια για την οποια δεν ειναι φτιαγμενη....
Κατι σαν απο ταινια Tarantino μου ακουγεται..

doctor_john
01/07/2021, 17:58
Ο φίλος δηλώνει ότι είναι η πρώτη του μεγάλη μοτό.
Ρωτά αν είναι κρίμα να μην πατάει χώμα.

Η μοτό αυτή πλασάρεται και δοκιμάζεται σαν μοτό για χωμάτινα rally.

O ίδιος, μην έχοντας ξανά και μην έχοντας πατήσει χώμα ιδιαίτερα, τι θα πρέπει να καταλάβουμε πως εννοεί "χώμα";

Γιατί τόσο αρνητική διάθεση; Δεν αρέσει η yamaha; και εμένα, δεν βρίσκω λόγους να τον αποτρέψω όμως.

Γιατί να μην βοηθηθεί να κάνει αυτό που θέλει εφόσον γίνεται;

stefanos
01/07/2021, 18:39
Πάμε τώρα όμως στο λειτουργικό κομμάτι.Αν η χρήση που θα κάνεις θα είναι κατά 90% ασφάλτινη και καθημερινή τότε μια μοτοσυκλέτα με σαμπρέλες και 21-18 τροχούς δεν είναι η κατάλληλη επιλογή,χωρίς να σημαίνει αυτό βέβαια ότι δε μπορείς να το κάνεις.

Θεωρούμε καθημερινή χρήση τα 150+ στην άσφαλτο που μπορεί να σε προβληματίσει ο 21 με την σαμπρέλα?
Ή θεωρούμε άχρηστη τη διαδρομή των αναρτήσεων στους δρόμους της Ελλάδα?
Κατά την άποψή μου τα ον οφφ είναι τα καλύτερα με διαφορά για καθημερινή χρήση,
τα σκούτερ και τα ss τα χειρότερα.

Maradi
01/07/2021, 20:13
Και θα ερχεται σε σενα να του αλλαζεις ρουλεμαν τροχου, ρε Παγκοσμιε..??


Υ.Γ.
Μπορεις να εχεις οποια αποψη θελεις και θα ειναι απολυτως σεβαστη, μονο οταν σεβεσαι τις "μπαρουφοθεωρίες" των αλλων..


Να υποθέσω ότι και εσύ γνωρίζεις από πρώτο χέρι;
Απόψεις σέβομαι όταν έχουν υπόσταση και όχι όταν τις πετάμε για να έχουμε να λέμε δημιουργώντας εντυπώσεις

Maradi
01/07/2021, 20:39
Θεωρούμε καθημερινή χρήση τα 150+ στην άσφαλτο που μπορεί να σε προβληματίσει ο 21 με την σαμπρέλα?
Ή θεωρούμε άχρηστη τη διαδρομή των αναρτήσεων στους δρόμους της Ελλάδα?
Κατά την άποψή μου τα ον οφφ είναι τα καλύτερα με διαφορά για καθημερινή χρήση,
τα σκούτερ και τα ss τα χειρότερα.

Εχω ήδη γράψει για το θέμα και για αυτή τη μηχανή πως θέλει σεταρισμα ανάλογα με το τι θες να κανείς. Η συγκεκριμένη σεταρεται πολύ εύκολα με ένα κατσαβίδι σε 10 λεπτά αν ξέρεις τι κανείς. Δεν γίνεται με ένα σεταρισμα να πας σφαίρα κατσικόδρομο και εθνική. Όπως επίσης καί τα λάστιχα παίζουν ανάλογο ρόλο. Αν θες 150+ ανεβάζεις πιρούνια 6-7 χιλιοστά, βάζεις τα conti CTA3 και πας κύριος.
Πίσω στο θέμα μας όμως, η μηχανή είναι ότι πρεπει για νέους οδηγούς μεγαλύτερων μηχανών. Βλέπεις τα πάντα, σε βλέπουν όλοι, δεν έχει τρελλά γκάζια να σε βάλλουν σε μπελάδες, καίει ελάχιστα και είναι ευέλικτη. Από μειονεκτήματα, υλικά ανάλογα της τιμής, ξέχνα δικαβαλο πάνω από μισή ώρα, φρένα οκ, τρως αέρα και ίσως θελεις αλλη σελλα, ίσως.

basilis_k6
01/07/2021, 21:55
Εχω ήδη γράψει για το θέμα και για αυτή τη μηχανή πως θέλει σεταρισμα ανάλογα με το τι θες να κανείς. Η συγκεκριμένη σεταρεται πολύ εύκολα με ένα κατσαβίδι σε 10 λεπτά αν ξέρεις τι κανείς. Δεν γίνεται με ένα σεταρισμα να πας σφαίρα κατσικόδρομο και εθνική. Όπως επίσης καί τα λάστιχα παίζουν ανάλογο ρόλο. Αν θες 150+ ανεβάζεις πιρούνια 6-7 χιλιοστά, βάζεις τα conti CTA3 και πας κύριος.
Πίσω στο θέμα μας όμως, η μηχανή είναι ότι πρεπει για νέους οδηγούς μεγαλύτερων μηχανών. Βλέπεις τα πάντα, σε βλέπουν όλοι, δεν έχει τρελλά γκάζια να σε βάλλουν σε μπελάδες, καίει ελάχιστα και είναι ευέλικτη. Από μειονεκτήματα, υλικά ανάλογα της τιμής, ξέχνα δικαβαλο πάνω από μισή ώρα, φρένα οκ, τρως αέρα και ίσως θελεις αλλη σελλα, ίσως.

άραγε υπάρχει εμφανίσιμη σέλα που να κάνει το δικάβαλο ταξιδι υποφερτο και για τον πισω? vstrom δεν θα γινει αλλα κάτι σε xt660 λες να γινετε?

STOYBI
01/07/2021, 22:18
Εχω ήδη γράψει για το θέμα και για αυτή τη μηχανή πως θέλει σεταρισμα ανάλογα με το τι θες να κανείς. Η συγκεκριμένη σεταρεται πολύ εύκολα με ένα κατσαβίδι σε 10 λεπτά αν ξέρεις τι κανείς. Δεν γίνεται με ένα σεταρισμα να πας σφαίρα κατσικόδρομο και εθνική. Όπως επίσης καί τα λάστιχα παίζουν ανάλογο ρόλο. Αν θες 150+ ανεβάζεις πιρούνια 6-7 χιλιοστά, βάζεις τα conti CTA3 και πας κύριος.
Πίσω στο θέμα μας όμως, η μηχανή είναι ότι πρεπει για νέους οδηγούς μεγαλύτερων μηχανών. Βλέπεις τα πάντα, σε βλέπουν όλοι, δεν έχει τρελλά γκάζια να σε βάλλουν σε μπελάδες, καίει ελάχιστα και είναι ευέλικτη. Από μειονεκτήματα, υλικά ανάλογα της τιμής, ξέχνα δικαβαλο πάνω από μισή ώρα, φρένα οκ, τρως αέρα και ίσως θελεις αλλη σελλα, ίσως.



Μιας και μιλαμε για μπαρουφοθεωριες.......

Ποιες σφαιρες.....ποια σεταρισματα ...και ποιους κατσικοδρομους μιλας...???

Πως και δεν ειπες για κανα support στο τελος του κυκλου..:lol:

Ενα αξιοπρεπεστατο ονν-οφφ μηχανακι ειναι που μπορεις να κανεις την βολτα σου παντου....!

Και στον χωματοδρομουλι σου.....Και στην εθνικουλα σου...!!

Και μια χαρα παει και δικαβαλο πανω απο μιση ωρα....

Ενα μηχανακι θελει να παρει ο αωθρωπας πανω πανω και του το εβγαλες οτι πρεπει να κυκλοφορει με το σταυροκατσαβιδο στα οπισθια....!!!!


( Βγαινω απο εθνικη....Μπαινω σε χωματοδρομο..ωπ σεταρισμα, ξεμονταριστρα -αλλαγη ελαστικων.....)

Βγαινω απο χωματοδρομο μπαινω σε εθνικη.....Ωπ... Σεταρισμα, ξεμονταριστρα - αλλαγη ελαστικων...

Στο τελος ... Ο ανθρωπας και χωρις παρεα θα μεινει... Και θα ξεκιναει Κυριακη πρωι και θα γυρνα ξημερωμα Δευτερας..

Καλα που δεν ζητησε και κανα αφρικα 1000 δηλ να γελαγαμε ποιο πολυ.....:lol:https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/item/16155-honda-africa-twin-kai-akis-petretzikis-piso-apo-tis-kameres-video

Μαθετε να απαντατε με τα θελω και τις αναγκες αυτου που δημιουργει τα θρεντ...

Και οχι σαν να εχουμε απεναντι μας πχ τον Χελιωτη ( απο τους λιγους στην Ελλαδα που εχουν δικαιωμα να μιλανε ΤΕ700 κατσικοδρομους σφαιρες κλπ.....

Maradi
01/07/2021, 22:31
άραγε υπάρχει εμφανίσιμη σέλα που να κάνει το δικάβαλο ταξιδι υποφερτο και για τον πισω? vstrom δεν θα γινει αλλα κάτι σε xt660 λες να γινετε?

https://seatconcepts.com/products/yamaha-2019-21-t700-comfort-one-piece?rq=yr_2021~mk_yamaha~md_t700&utm_source=CC&utm_medium=email&utm_campaign=T7onepiecePR

STF
01/07/2021, 23:20
άραγε υπάρχει εμφανίσιμη σέλα που να κάνει το δικάβαλο ταξιδι υποφερτο και για τον πισω? vstrom δεν θα γινει αλλα κάτι σε xt660 λες να γινετε?

Έχει soft σέλα για τον συνοδηγό η Yamaha, είναι στα αξεσουαρ.

basilis_k6
02/07/2021, 01:01
300 ειναι πολλά maradi...
κάτι βρηκα στο νετ χωρις τιμες. το θεμα ειναι οτι πολλες λενε πως ειναι comfort και τελικα εινια χειροτερες απο τη μαμα.

Zid
02/07/2021, 09:15
Να το πάρεις (αν το βρείς γιατι δεν παίζει στοκ απ οσο ειχα ακούσει ) 2ον αν δε σου αρέσει και στη πορεία το μετανιώσεις θα πουληθεί γρήγορα και χωρίς να χάσεις λεφτά.

Λίγα πράγματα έχουμε να χαρούμε σε αυτή τη ζωή .. στη τελική οι μισοι δρομοι στην Ελλάδα ειναι γεματοι λακούβα και ενα on off πάντα χρήσιμο ακομα και για αστική μετακίνηση.

freco
02/07/2021, 12:54
Κατά 99% τα μηχανάκια περιορίζονται από τις ικανότητες του οδηγού.

Και 160+ πας με 21 μπροστά τροχό και σαμπρέλα (180+, 3 ώρες Αθήνα Κουρούτα διπλός).
Και ταξίδι κάνεις με τη σέλα του. (εδώ έκανα με τη στενή του KTM 990 Dakar).
Και οικονομικό είναι.
Και πανέμορφο (προσωπικό γούστο).
Και τα καλύτερα έχω ακούσει από φίλο κάτοχο πρώην ιδιοκήτη ΚΤΜ 990 ADV.

Τέλειο μηχανάκι που να τα κάνει όλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αν υπήρχε αυτό θα έπειρναν όλοι και δεν θα συζητάγαμε τώρα.

Να είμαστε καλά κι εγώ για εκεί είμαι, όταν θα έρθει η ώρα (ελπίζω σύντομα) ή μαζί με 2-3 ΚΤΜ 950-990 αν κερδίσώ το τζόκερ. Έτσι μόνο για να τα βλέπω να φτιάχνομαι και να τα καβαλάω να γίνομαι νεότερος.

Με το καλό και καλορίζικο φιλαράκι.

Parking
02/07/2021, 13:03
βασικά υπάρχει και το τρέισερ 700 που είναι πιο φτηνό

αλλά αν αγοράζαμε μοτοσυκλέτες με βάση ότι χρειαζόμαστε
95% θα ήταν παπιά

4% στρόμα 6,5

1% ΟΛΑ τ άλλα


Για μένα πάρε ότι γουστάρεις
κι αν δεν σου αρέσει το πουλάς στην τελική

Panos76
02/07/2021, 13:21
Αν σου αρέσει πάρ'το. Μηχανάκι είναι, δεν είναι τρακτέρ να πεις έχω 300μέτρα κήπο και που αρέσει αυτό το τρακτέρ, να το πάρω; Ενώ χρειάζεσαι τσάπα, πχ.

Με λίγα λόγια :D

429244

νεοσσός
02/07/2021, 16:21
Επειδή ανέφερες νησιά και χώμα, καθώς και απειρία με μεγάλα μοτοσακά, θα πρότεινα κανένα 300άρι μονοκύλινδο ονώφ. Ο Σεμπάστιαν πρόσφατα ανέβασε νήμα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160154) με τη γιαπονέζα του και ξερογλειφόμασταν.

billy84
02/07/2021, 16:45
Θεωρούμε καθημερινή χρήση τα 150+ στην άσφαλτο που μπορεί να σε προβληματίσει ο 21 με την σαμπρέλα?
Ή θεωρούμε άχρηστη τη διαδρομή των αναρτήσεων στους δρόμους της Ελλάδα?
Κατά την άποψή μου τα ον οφφ είναι τα καλύτερα με διαφορά για καθημερινή χρήση,
τα σκούτερ και τα ss τα χειρότερα.

Οχι στην καθημερινή χρήση δε θα πας ποτέ τόσο και δε θα σε προβληματίσει αλλά έχω φίλους που έχουν μείνει απο λάστιχο αμέτρητες φορές με ''σαμπρελάτα'' μηχανάκια.

Σε οδική συμπεριφορά στο δρόμο δεν υπάρχει αμφιβολία οτι ένα μηχανάκι με 17αρες (πχ Tracer700) είναι καλύτερο εκτός και αν μιλάμε για άνεση σε λακκούβες,εκεί σίγουρα υπερτερεί το Τενερέ.Αν βάζεις στην καθημερινή χρήση καβάλημα πεζοδρομίων και λοιπά σίγουρα και εκεί υπερτερεί το Τενερέ αλλά μόνο σε αυτούς τους τομείς.

doctoras
02/07/2021, 17:39
Το καλύτερο επιχείρημα ειναι το αγορασα γιατι ετσι.
Στην επομενη αγορα θα ξερεις τι σου ταιριάζει περισσότερο
Στην μεθεπόμενη, μεσα στις διαφοροποιημένες προεπιλογες θα βαλεις και περισσοτερα αιτιολογημένα τεχνικα χαρακτηριστικά στο πλανο αγορας.

Στην παρα-μεθεπομενη πιο στοχευμενα βαση των αναγκων και παει λέγοντας


Τωρα τα σχόλια των mature μελών, σου φαίνονται κινέζικα. Θα σου γίνουν οικεία με την εμπειρία

Sebastian1980
02/07/2021, 19:13
Επειδή ανέφερες νησιά και χώμα, καθώς και απειρία με μεγάλα μοτοσακά, θα πρότεινα κανένα 300άρι μονοκύλινδο ονώφ. Ο Σεμπάστιαν πρόσφατα ανέβασε νήμα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160154) με τη γιαπονέζα του και ξερογλειφόμασταν.

Κάθε μέρα που περνάει μου αρέσει και περισσότερο φίλε νεοσσός.
Max 80-85 κατανάλωση 2.8 λίτρα/100(στρωσιμο).
Οι αναρτήσεις "καταπίνουν" κάθε λακούβα ευκολα.
Με το 1.78m που είμαι πατάω κάτω με σιγουριά και τα δυο πόδια.
Και το κυριότερο 142 κιλά.
Καλό θα ήταν το παλικάρι που άνοιξε το θέμα να ρίξει μια ματιά στο crf 300l αν τον ενδιαφέρει και καμιά βόλτα στο βουνό.

STOYBI
03/07/2021, 07:50
300 ειναι πολλά maradi...
κάτι βρηκα στο νετ χωρις τιμες. το θεμα ειναι οτι πολλες λενε πως ειναι comfort και τελικα εινια χειροτερες απο τη μαμα.

Υπαρχουν καποιοι ταπετσερηδες που το θεμα σελλα μοτο το εχουν κανει επιστημη.....

Θα στην φερουν στα μετρα σου με εξωτερικο υλικο after market καλλυτερο απο το μαμα ....

Και εσωτερικο υλικο στα μετρα που θελεις εσυ...

Kαι σιγουρα με πολυ λιγοτερα λεφτα...!

sprouter
14/07/2021, 23:39
Παιδιά ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές :)

Η παραγγελία έγινε πριν 2 εβδομάδες.

Είμουν τυχερός και βρήκα σε αντριπροσωπεία εκτός Αθηνών μετά απο πολύ ψάξιμο καθότι όπως σωστά ειπώθηκε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Με ενημέρωσαν οτι φορτώθηκε απο Γαλλία την Δευτέρα, Τenere 700, 2021, Euro 5, Black :a014:

Kράτησα πάνω απ'ολα την πιο σημαντική συμβουλή: "Παρε την μηχανή που την κοιτάς και ανυπομονείς να ανέβεις πάνω της" :D

Δεν ξερώ πως θα μου βγει αλλα αν δεν δοκιμάσεις δε θα μαθεις. Τα λέμε στον δρόμο! (ή στο car.gr σε κανα-δυο χρόνια lol)

Liam
05/01/2022, 14:51
Παιδιά ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές :)

Η παραγγελία έγινε πριν 2 εβδομάδες.

Είμουν τυχερός και βρήκα σε αντριπροσωπεία εκτός Αθηνών μετά απο πολύ ψάξιμο καθότι όπως σωστά ειπώθηκε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Με ενημέρωσαν οτι φορτώθηκε απο Γαλλία την Δευτέρα, Τenere 700, 2021, Euro 5, Black :a014:

Kράτησα πάνω απ'ολα την πιο σημαντική συμβουλή: "Παρε την μηχανή που την κοιτάς και ανυπομονείς να ανέβεις πάνω της" :D

Δεν ξερώ πως θα μου βγει αλλα αν δεν δοκιμάσεις δε θα μαθεις. Τα λέμε στον δρόμο! (ή στο car.gr σε κανα-δυο χρόνια lol)

Για πες ρε αδερφε πως είναι η εμπειρία μέχρι σήμερα;
Έχω και εγώ την ίδια ανησύχια με το πρώτο σου ποστ. Άσε που βγαίνει και ο μικρός τίγρης σε λίγο διάστημα και ίσως είναι πιο κατάλληλος..