PDA

View Full Version : Μηχανή για αρχάριο γνώμες



panosp77
02/07/2021, 18:14
καλησπέρα φόρουμ με την σειρά μ κ εγω θα ηθελα να μ πείτε γνώμες για μηχανή είμαι αρχάριος πανω στο θέμα αυτό. Σαν πληροφορίες είμαι 23 ετών, έχω μαζέψει για την ώρα 2000 ευρώ στην άκρη, μ αρέσουν οι naked πιο πολύ κ είμαι 1,78 και 60 κιλά. Έχω δει κάτι τύπου κτμ Ντιουκ 390, έχω δει κ κάτι κινέζικα voge, cfmoto κλπ, θα το ήθελα για καθημερινή χρήση και καμιά βόλτα μακρινή είμαι από Πάτρα οπότε βόλτες τύπου να μπορώ να πηγαίνω Ναύπακτο καμία Αθήνα σαν εξορμήσεις τι μου προτείνεται να κάνω;
Υ. Γ σκεφτόμουν να βάλω και μερικές δόσεις αν γίνεται.

panavour
02/07/2021, 18:31
καλησπέρα φόρουμ με την σειρά μ κ εγω θα ηθελα να μ πείτε γνώμες για μηχανή είμαι αρχάριος πανω στο θέμα αυτό. Σαν πληροφορίες είμαι 23 ετών, έχω μαζέψει για την ώρα 2000 ευρώ στην άκρη, μ αρέσουν οι naked πιο πολύ κ είμαι 1,78 και 60 κιλά. Έχω δει κάτι τύπου κτμ Ντιουκ 390, έχω δει κ κάτι κινέζικα voge, cfmoto κλπ, θα το ήθελα για καθημερινή χρήση και καμιά βόλτα μακρινή είμαι από Πάτρα οπότε βόλτες τύπου να μπορώ να πηγαίνω Ναύπακτο καμία Αθήνα σαν εξορμήσεις τι μου προτείνεται να κάνω;
Υ. Γ σκεφτόμουν να βάλω και μερικές δόσεις αν γίνεται.

αν βαλεις και δοσεις αυτα στην πατρα

https://www.car.gr/used-bikes/voge.html?condition=new&make=6876&model=10264&model=10266&model=10267&pg=1&prefecture=18&rg=8

panosp77
02/07/2021, 18:39
τα έχω δει αλλα δεν ξέρω κατά πόσο έμπιστα είναι και αν αξίζει να πάρω καινούργιο στην φάση που είμαι. επίσης πιστεύω το 300αρι θα το βαρεθώ γρήγορα και δεν κάνει κ τόσο για μακρινές εξορμήσεις

panavour
02/07/2021, 18:50
τα έχω δει αλλα δεν ξέρω κατά πόσο έμπιστα είναι και αν αξίζει να πάρω καινούργιο στην φάση που είμαι. επίσης πιστεύω το 300αρι θα το βαρεθώ γρήγορα και δεν κάνει κ τόσο για μακρινές εξορμήσεις

ΤΟ καινουργιο εχει εγγυηση ,και ολα τα συγχρονα καλουδια ABS ,ηλεκτρονικο ψεκασμο 2-3 χρονια εγγυηση κλπ.
Αν πας για μεταχειρισμενο μαλλον τα χανεις ολα αυτα ειδικα στα λεφτα που διαθετεις.
Επισης στο μετχ. μπορει να πεσεις σε ευκαιρια (σπανιο στις μερες μας)μπορει και σε πατατα (συνηθες στις μερες μας).Ειδικα σ αυτα τα λεφτα , ειδικα αν εισαι αρχαριος οπως δηλωσες, και ειδικα αν θελεις κατι πανω απο 300 κυβικα.
ΕΣΥ αποφασιζεις.

νεοσσός
02/07/2021, 18:51
ΤΟ καινουργιο εχει εγγυηση ,και ολα τα συγχρονα καλουδια ABS ,ηλεκτρονικο ψεκασμο 2-3 χρονια εγγυηση κλπ.
Αν πας για μεταχειρισμενο μαλλον τα χανεις ολα αυτα ειδικα στα λεφτα που διαθετεις.
Επισης στο μετχ. μπορει να πεσεις σε ευκαιρια (σπανιο στις μερες μας)μπορει και σε πατατα (συνηθες στις μερες μας).Ειδικα σ αυτα τα λεφτα , ειδικα αν εισαι αρχαριος οπως δηλωσες, και ειδικα αν θελεις κατι πανω απο 300 κυβικα.
ΕΣΥ αποφασιζεις.
Ωραίο δίλημμα του έθεσες. :lol: Σαν να του λες "Εσύ αποφασίζεις αν θα κάνεις το λάθος να πάρεις μεταχειρισμένο ή το σωστό να πάρεις καινούριο." :p

panavour
02/07/2021, 18:59
Ωραίο δίλημμα του έθεσες. :lol: Σαν να του λες "Εσύ αποφασίζεις αν θα κάνεις το λάθος να πάρεις μεταχειρισμένο ή το σωστό να πάρεις καινούριο." :p

Το διλημμα τιθεται αφ εαυτου,ανεξαρτητως επιχειρηματων.
Τα επιχειρηματα οσο λογικα και να φαινονται σε μενα ,δεν παει να πει οτι θα υιοθετηθουν,διοτι μπαινει το οικονομικο,που ειναι ατρανταχτο επιχειρημα σε καποιον που ΔΕΝ ΕΧΕΙ το ποσον να παρει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.Γι αυτο εξ αλλου ανθει και η αγορα των μεταχειρισμενων,αλλιως ολα θα ηταν πολυ ευκολα,ΟΛΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ θα παιρναμε.:lol:

THRESH
02/07/2021, 20:04
καλησπέρα φόρουμ με την σειρά μ κ εγω θα ηθελα να μ πείτε γνώμες για μηχανή είμαι αρχάριος πανω στο θέμα αυτό. Σαν πληροφορίες είμαι 23 ετών, έχω μαζέψει για την ώρα 2000 ευρώ στην άκρη, μ αρέσουν οι naked πιο πολύ κ είμαι 1,78 και 60 κιλά. Έχω δει κάτι τύπου κτμ Ντιουκ 390, έχω δει κ κάτι κινέζικα voge, cfmoto κλπ, θα το ήθελα για καθημερινή χρήση και καμιά βόλτα μακρινή είμαι από Πάτρα οπότε βόλτες τύπου να μπορώ να πηγαίνω Ναύπακτο καμία Αθήνα σαν εξορμήσεις τι μου προτείνεται να κάνω;
Υ. Γ σκεφτόμουν να βάλω και μερικές δόσεις αν γίνεται.

Επειδή το budget σου είναι σχετικά περιορισμένο, μήπως να κοιτούσες κάτι τέτοιο ?

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36158068-kawasaki-er6-n

Με ένα καλό έλεγχο πάντα

panosp77
03/07/2021, 13:31
ωραία αγγελία κ μ αρέσει το μηχανάκι αλλά Κόρινθο τώρα και εγω Πάτρα θα μπορούσε να γίνει να το ελέγξω κιόλας κ τα σχετικά; ευχαριστώ για τις γνώμες πάντως

THRESH
03/07/2021, 15:35
ωραία αγγελία κ μ αρέσει το μηχανάκι αλλά Κόρινθο τώρα και εγω Πάτρα θα μπορούσε να γίνει να το ελέγξω κιόλας κ τα σχετικά; ευχαριστώ για τις γνώμες πάντως

Κάνε μία κλήση εδώ

https://www.kawasaki.gr/el/products/pages/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%A9%CE%9D%CE%99%CE%91?Uid=0B1BUAwKXlwKClENXlhQXA1aUAleC QsLUQkMX1hfCgldUAlGDQRFLzo

και ζητάς αν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος στην Κόρινθο για να μπορείς να το ελέγξεις το μηχανάκι.Αλλιώς , διαλέγεις ένα καλό συνεργείο στη Κόρινθο ή / και, πας σε ένα ιδιωτικό ΚΤΕΟ και ζητάς έναν πλήρη έλεγχο.
Την ίδια διαδικασία θα έκανα για οποιοδήποτε μηχανάκι / πόλη

Φαντάζομαι ότι ο πωλητής δεν θα έχει πρόβλημα να γίνει έλεγχος στη μηχανή.